Koningin Wilhelmina heeft de middaguren ten paleize doorge bracht. Namens Haar legde om 2 uur de Nederlandsche gezant, jhr. Tjarda van Starkenborgh, vergezeld door kolonel Verhaeven, een krans op het graf van den onbekenden soldaat aan den voet van de Congreszuil. Aan de krans was een oranjelint gehecht met een gouden W en daarboven een kroon. Na den terugkeer der Prinses van het ruiterfeest zijn H. M. en H. K. H. om 5 uur per auto met klein gevolg naar Laeken gereden. Daar heeft de Koningin een krans gelegd op de crypt van Koning Albert in de Koninklijke kerk. Geheel zonder gevolg hebben Moeder en Dochter daarna ge- ruimen tijd gewandeld in de serres van het Koninklijk park. 's Avonds vond ten paleize een hofdiner plaats, aangeboden door het Belgische Koningspaar. Be halve de vorstelijke personen en de leden der hofhouding zaten ook de diplomatieke leden der Nederlandsche legatie aan. De Brusselsche avondbladen bevatten uitvoerige verslagen over het bezoek van de Koningin en de Prinses. Algemeen wordt in hooggestemde artikelen de vreug de over dit bezoek geuit, terwijl herinnerd wordt aan de droevige verliezen, welke het Nedeiland- sche vorstenhuis heeft geleden De hoop wordt uitgesproken, dat de hechte vriendschap tus- schen België en Nederland door dit bezoek opnieuw zal worden bevestigd. Bij het bezoek van de Koningin en de Prinses aan het Neder landsche paviljoen Woensdag op de Wereldtentoonstelling, waren o. m. aanwezig het volledig per soneel der Nederlandsche legatie met hun dames en leden der verschillende commissies. He laas werkte ook nu het weer niet mee en weldra werd besloten, dat men de kinderen der beide Nederlandsche scholen, die de Koningin zouden toezingen, niet aan den stroomenden regen zou blootstellen. Zij werden tot het paviljoen toegelaten en opgesteld tegenover den ingang. Bij aankomst van de Koningin begon het carillon in den toren van het Nederlandsche paviljoen het Wilhelmus te spelen, onder gejuich van de menigte, die weldra meezong, toen de Konin gin uit den auto stapte. Toen de Koningin en Prinses Juliana met gevolg het paviljoen betraden, zetten de 150 kinderen het Wilhelmus in en zongen twee coupletten, waarna de Koningin vriendelijk: „Dank jullie wel, kinderen", zeide. Vervolgens werden tal van antoriteiten aan H. M voorgesteld en daarna begon 't gezelschap den rondgang door de tentoon stelling. Terwijl de Koningin den linkerkant van de zaal be zichtigde, bleef het toegelaten publiek aan de rechterzijde ge schaard. Toen de Koningin de Indische afdeeling bezichtigde, schaarde het publiek zich aan den linkerkant van de zaal, waarna H. M. de rechterzijde bezichtigde. Voor de meeste maquettes en voorstellingen toonde de Ko ningin groote belangstelling. Zoo ook voor de industrie en de afdeeling vliegtuigen. Bij de koloniale afdeeling vond de Prinses met haar hofdame gelegenheid een telefonisch draad loos gesprek te voeren met een kennisje in lndië, waarover zij hare verrassing uitsprak tot de Koningin. Te 12 uur werd het terrein verlaten, terwijl 15 Javaantjes hun Indische groet brachten aan den uitgang. 's Middags was er weer lunch ten paleize, waaraan behalve de 4 vorstelijke personen ook eenige genoodigden aanzaten. In de prachtige witte balzaal, die zich baadde in het licht van fijn geslepen venetiaansche luch ters, heeft Woensdagavond het jaarlijksche bal plaats gehad, waaraan ditmaal bijzondere luis ter werd bijgezet door de tegen woordigheid van Koning Leopold, Koningin Astrid en Prinses Juliana Om negen qur werden de salons geopend Zelden nog zag men een zoo groot en uitgelezen gezelschap bijeen. Ruim 1700 gasten waren voor deze soiréedansante uitgenoodigd. Aanwezig waren het geheele diplomatieke corps, de hooge Belgische adel, Belgische minis ters, Belgische generaals, verte genwoordigers van groot-industrie en bankwereld, vreemde officie ren, onder wie ook Nederlandsche. Het was een wemeling van de prachtigste toiletten. Kostbare juweelen flonkerden in de diade men en op de toiletten der dames, terwijl de borsten der militairen schuil gingen onder de blinkende decoraties en orde-linten. Om tien uur werden de namen der drie Koninklijke gasten afge roepen. Het geroezemoes van stemmen verstomde en onder de tonen van de Braban?onne werden de vors ten binnengeleid. Na het Belgische volkslied werd het Wilhelmus ingezet, waar na het gezelschap zich naar den lagen troon, met de drie met goudleer bekleede zetels begaf waaromheen een krans van pal men en roode en blauwe horten sia's gegroepeerd was. Prinses Juliana droeg een wit zijden kleed, dat op den schouder werd opgehouden door een groote diamanten speld, terwijl ook aan de achterzijde een dia manten juweel flonkerde. In het haar droeg de Prinses een diadeem van diamant terwijl om haar hals een fraai diamanten collier hing. De Prinses had witte hand schoenen aan, tot aan de elle bogen, daarover heen droeg zi twee diamanten armbanden. Zi zag er opgewekt uit. Jn haar handen hield zij een waaier van drie groote witte struisveeren. Koningin Astrid was eenvoudig in het zwart gekleed- Ook zi droeg een flonkerend diamanten halssnoer, en een diadeem van diamanten, in haar handen had zij drie groote roode struisveeren. De kapel zette de dansmuziek in en onmiddellijk stond Koning Leopold op en maakte een diepe buiging voor de Prinses pin haar ten dans te nooden. Even later danste zij met den Koning over het gladde parket, gevolgd door den Franschen prins de Polignac, die Koningin Astrid ten dans leid de. Spoedig volgden toen ook de andere paren en alras was de dansvloer gevuld. Toen de tweede dans were ingezet leidde staatsminister Lip pens de Prinses ten dans, terwijl de Koning met mevrouw Tjarda van Starkenborg van Stashouwer danste en onze gezant met Ko ningin Astrid. Omstreeks middernacht keerdén de vorstelijke personen met het zelfde ceremonieel als waarmede zij waren gekomen, naar het koninklijk paleis terug. Het feest had ook verder nog een zeer ge animeerd verloop. Een telegram. De Koningin heeft na terugkeer in Nederland het volgende tele gram aan den Koning der Belgen jezonden In mijn land teruggekeerd, zie k met levendig genoegen terug op de onvergetelijke dagen, met 1J en Astrid doorgebracht. De hartelijke ontvangst, aan Mij en Juliana door beiden be reid, blijft bij Ons in voortdu rende herinnering. Het is Ons een vreugde geweest tevens Uwe lieve kinderen te hebben leeren tennen. Wil voor Uzelven en voor Astrid nogmaals de uitdruk- ring van Onzen warmen dank aanvaarden. Het verheugt Mij oprecht dat deze hernieuwde persoonlijke aanraking Onze ban den wederom nauwer heeft aan gehaald. Gij weet op welken bijzonderen prijs lk deze banden stel, niet alleen wegens de vol doening, welke zij Mij en Juliana persoonlijk geven, maar ook we gens de beteekenis, welke zij kunnen hebben voor de verdere ontwikkeling van de vriendschap pelijke gevoelens, welke reeds op zoo gelukkige wijze tusschen de wederzijdsche volken bestaan. Sta Mij toe, deze gelegenheid te baat te nemen, U nogmaals geluk te wenschen met de groot- sche tentoonstelling, die een wel sprekend blijk is van den durf en den ondernemingsgeest van België en deszelfs hoofdstad. De gulden veilig. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van Financiën de yolgende vra gen gesteld Heeft de regeering harerzijds nota genomen van de evenals voor eenige jaren zoo ook telkens hard nekkig en tendentieus terugkee- rende pogingen van bepaalde groepen in binnen- en buitenland om door middel van jpeyrsma- noeuvres en daarmee verwante bewegingen plotseling een zoo danige» toestand, ook op de geld markt, te verwekken, waardoor vooral ten nadeele van loon arbeiders, spaarders en gepensi onneerden de gulden zou kun nen worden gedevajueerd Is de minister bereid tegen deze telkens weerkeerende speculanten en beursjobbers en hun onder steuners zijnerzijds directe maat regelen te nemen op bank-en (of) beursgebied, zoodat hun dit nood lottige werk voor het vervolg be let, althans belemmerd kan wor den Zoo ja, welke maatregelen denkt de regeering ten deze te nemen Verlaging lasten. Naar gemeld wordt is de in diening bij de Tweede Kamer van een eerste ontwerp van wet tot verlaging van de vaste lasten zeer binnenkort te verwachten. De Nederlandsche Bank heeft haar rente-tarieven met een half procent verlaagd. Donderdagochtenc Het heeft bij de Belgen groote voldoening gewekt, dat de Ko ningin, alvorens te vertrekken uit Brussel, ook nog eenige Bel gische afdeelingen van de We reldtentoonstelling heeft bezocht Om 10 uur arriveerden de Ko ninklijke auto's voor het paviljoen. Ondanks het late uur, waarop de Prinses het bal der Belgische aristocratie had verlaten, was zij ook aanwezig. Nadat men het paviljoen had bezichtigd, begaven de hooge gasten zich per auto naar het Congo-paviljoen. Na eenigen tijd kwam de Ko ningin te voet naar den ingang van het paviljoen terug, waar zij afscheid van de Belgische heeren nam en haar bewondering uit sprak voor hetgeen men haar had getoond. Te ruim 11 uur vertrokkan de auto's naar het Koninklijk Palejjttp vanwaar de Koningin en de Prinses te 11.45 uur, na afscheid van de Belgi sche Koninklijke Familie te heb ben genomen, per auto naarTil- berg vertrokken. Hier wachtte de Koninklijke trein, waarmede de vorstelijke personen zich naar Het Loo be gaven. AXEL, 17 Mei 1935. De agenda voor de aanst. Dins dag te houden Raadszitting bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van A. ljzebaart om eervol ontslag als gemeente werkman. 4 Verzoeken tot aankoop van bouwgrond a. van de P.Z.E.M aan de Pr. Hendrikstraat. b. van A. Lenos achter zijne woning. c. van M. de Keizer aan de Wilhelminastraat. f. van G. J. A. de Jonge aan de nieuwe traverse. g. van A. Lenos, eveneens aan de nieuwe traverse. 5. Voorstel tot een uitbrei dingsplan van de bebouwde kom der Gemeente. 6 Voorstel de traverse „Oran jestraat" te noemen. 7 Aanschaffing nieuwe beer- machine. 8. Teruggave schoolgeldbe lasting. 9. Wijzigi ig gemeente-begroo tingen 1934 en 1935. F., kwam n.l. uit den Westelijken zijweg gereden om op de Prov. weg naar Terneuzen te komen, toen juist uit die richting op de zelfde hoogte de vrachtauto van dhr. M. kwam, wat wegens de daarstaande huizen niet zichtbaar was. Door een wending van de vrachtauto werd de botsing ge deeltelijk ondervangen, maar toch liepen de beide auto's belangrijk schade op, terwijl ook een brood- car en het hekwerk van den bakker R aldaar het ontgelden moesten. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Gemeenteraadsverkiezingen. In onderstaande gemeenten werden candidatenlijsten inge- everd als volgt Hoek. Anti-revolutionairen P. Scheele Az. (aftr.), F. Diele- man (aftr.), J. de Putter, K v. d. Hoofd, M. de Bruijne, I J. Diele- man Pz., J. J. Dieleman WGz. Vrijheidsbond J. D. Haak, J. Tollenaar Dz., J. P. de Witte, P. C. Moens, L Scheele. Vrijzinnige Arbeiderspartij: A. Meertens (aftr.), Joz. de Kraker, P. C. Dieleman, Ch. Karteknie. Chr. Historischen D. J. Jansen (aftr.), L. W. Tol lenaar, P. de Jonge, W. de Bokx, K. Dieleman, Staatk Ger J. A. Meertens (aftr.), J Tolle naar Gz, A Tollenaar, Jer. Plad- det, C Riemens. S. D. A P. Jac, den Hamer (aftr.), J- L. Dieleman, J. Kapjelink, L, J. Die leman, J» Vrije lijst H. Dekker, A. Wolfert, A.J M Cortvriendt, F. W. Dekker. Van de zitting hebbende leden za) J. Piipeiink niet terugkeeren De sttmnmng is bepaald op 19 Juni. Halst. Sopiaal-Democraten J. W. Gulden, A. L BJommaert, Th. Crombeen. Roomsch-Katholieken gm Th. Lockefeer (aftr.), J. A. van Lierop (aftr.), P J. Koek, J. H. Baert (aftr.), Hon. Verwilghen tffrCorn. Strijdonk, Eug. P passaert (aftr.), Fl. de Meurichy (aftr), Em. de Deckere (aftr.), Jos. Boel, L. R. v. d. Bogaert, Fr. van Rie, J B. de Bruijn. Vrije lijst Jozias Hoogerhuis (aftr.), L. de Koek (aftr.). Vrije Katholieken P Bauwens (aftr), C. C van Arenthals (aftr), C. van Duijse, J. Hemelaar, J B. de Cauwer, J. van Waterschoot, A. Zaman. De stemming is bepaald op 12 Juni. Overlag. Een lijst met L. Verdurmen, J. G. Apers, H. Gijsel, A. A. de Cleick, V. A Plasschaert, P. J. de Clerck, P. van Hermon, A. A. de Meij, A. de Roover. Allen zijn R.-K., behalve P. van Hermon, deze is Chr. Hist. Doordat slechts één lijst is inge leverd zijn de zeven eerstge- plaatsten benoemd. De heer J. van Hermon keert niet meer in den raad terug. St. Jansteen Een lijst met: P. J de Potter (aftr.). Een lijst met F. Smet, C. L. Thuij. Een lijst met B. Danckaert, A. F. Peeters, A. A. Poppe, A. Ph. Aerts, C. Savoije. Een lijst met: P. J. J. Vael (aftr F .P. Schiffer (aftr.), P C. van Helsland (aftr.), C. L. Martinet (aftr.), E. Roegiest, J. C. Pluijm. Een lijst meU C. H. M. Plasschaert (aftr.), J. Ferket (aftr.), P. F. Stevens (aftr.), J. A. Vinck (aftr.), B. J. Hesters, A. F. Mangnus, C. L. van den Brande, P. J. Vonck, J. A. M. de Buck. Aan de Magrette had Dins dag een aanrijding plaats tus schen twee auto's, Dhr, P. de Een lijst met: j A. Seghers, E. lvens (aftr.), F. D. Audenaardt, A, F. Vonck. De heer G. de Buck, die 26 jaren raadslid is geweest, heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld. De stemming is bepaaid op 25 Juni. Ter Neuzen. Liberalen (Vrijheidsbond): L. J. Geelhoedt (aftr), C. A. Verlinde (aftr.), N. J. C Lam- brechtsen van Ritthem, P. J.Ris- seeuw, G. A. Hamelink, A. de Vrieze, J. A. Donze, J. van der Peijl. Christelijk-Historischen D. de Kraker, D. van Aken (aftr,), J- Riemens, |ac. Donze, Joz Herrebout, Jac. de Visser, Fr. Jansen, C. A, Kaan, J. de Vos, F. Dekker. Anti-Revolutionairen Jac. den Hamer (aftr.), P. J. van Strien, J. A Meertens, Mr. G. Tichelman, B. J. van den Berg, W- Oostdijk. Roomsch-Katholieken J. Duurinck, A J. de Krijger, A. C. van Pamelen, O. Stockman, A. Reuneker, J Eggermont. Sociaal-Democraten L. J. van Driel (aftr.), J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. Meeusen Czn., C. Hofman, A. J. Harte (aftr.), Janneke Harms, J. B. Dooms Gz., M. C. Dooms-Harms, N. F. Dieleman, D. Machielsen, Staatkundig Gereformeerden P. v. Cadsand (aftr), G. Klaas- sen, A. Dekker FzJ. van Lange- velde, J. Verhelst. Vrije Anti Revolutionairen D. Scheele Azn. (aftr A. de Bruijn (aftr.), G. Dees Jr. (aftr.), J. J. Huijssen-de Bruijne, Jac, van Drongelen, P. Maas, J.'Kiefman Sf, Vrije Katholieken H. J Colsen (aftr.), P. B Geene vazen, Ed. L. van Hecke. Chr. Dem. Unie j. F- K. A- P. Filius, P. Diele man, M.'J Riemens. Stemming op 19 Juni, Zaamslag. Neutrale lijst Corn, de Jonge, M. Florussen, p. de Blaeij, 1. Eoejje. Chr- Historischen A de Feijter (aftr), A. Haak (aftr.), C. Maas (aftr.), F. C. Wisse, L. W de Regt, A. Koster, W. de Jonge, Johs. Scheele. Staatkundig Gereformeerd H. de Feijter Wz A. Deij Lz., C- Donze fi. Anti-Revqiutionairen i A. de Koeijer, D. G- Koopman (aftr.), K. Hamelink (aftr.), A. de Visser, J. Scheele, C. A. de Kraker, Jacs de Klerk, A de Kraker, H, de Zeeuw, J. L. van de Ree. Van de thans zitting hebbende leden zullen de heeren C. H. H, Wisse, A- Dees, D. Dees, H. Bakker, S. van Hoeve en 8. Buijze niet meer terugkeeren. De stemming is bepaald op 18 Juni. Hen koe gestolen. Dezer dagen kwam de land bouwer J. te Koewacht tot de ontdekking dat een zwart bonte kalfvaars uit zijn weide, gelegen onder de gemeente Koewacht, waarin nog 4 stuks vee liepen, was ontvreemd. Aangezien de weide slechts eenige meters van de Neder- landsch—Belgische grens is ver wijderd en het hek gemakkelijk was te openen, wordt vermoed, dat het dier is gestolen en frau duleus België is binnengevoerd. Voor den bestolene is dit een schadepost van f 130. Aan de burgemeesters is verzocht rekening te houden, dat de inschrijving voor den dienst plicht 1937 waarschijnlijk reeds in October 1935 zal plaats hebben. De slagersvaktentoonstelllug te Ternenzen. Woensdag werd te Terneuzen de eerste Zeeuwsch-Vlaamsche slagersvaktentoonstelling geopend georganiseerd door den Zeeuwsch Vlaamschen Slagershond. Er was veel belangstelling en de schouw burgzaal zag er allerkeurigst uit, Op groofe tafels en te midden van tal van bloemen stonden de vele prachtige werkstukken geëx poseerd, die er buitengewoon fijn verzorgd en smakelijk uitzagen. Niet alleen zagen wij uitstekende bewijzen van garneerkunst, doch ook waren er zeer moeilijke werk stukken, zooals nabootsing van

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2