Binnenland. Gemengd Nieuws. Set Belgisch Koningspaar deed jl. Zondag te Antwerpen zijn blijden intocht, waarbij, zoo als begrijpelijk is, een groote drukte in de Scheldestad heerschte Hartelijke toespraken werden tusschen den burgemeester en den Koning gewisseld, waarbij Z. M. den constitutioneelen eed vernieuwde. H. M. de Koningin der Neder landen had naar Antwerpen ge zonden, om Hunne Majesteiten te begroeten, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Zeeland. De commissaris weid op het Paleis door Koning Leopold en Koningin Astrid ontvangen ter vervulling zijner hooge zending. De Koning en de Koningin verzochten hem aan Koningin Wilhelmina hunne erkentelijke gevoelens te willen overmaken. Wat wil Rusland Gedurende de laatste maanden hebben de Sovjets zich aan de Russische westgrens duchtig ge weerd. Een leger van soldaten- arbeiders heeft van de Baltische Zee tot aan de Zwarte Zee een keten van forten en diep in de aarde verankerde pantsertorens aangelegd. „Wij bouwen daar den „stalen muur", zeggen de arbeids-solda- ten, die doodvermoeid en uitge mergeld, uit de voorste loopgra ven van de oorlogsvoorbereiding terugkwamen Met vrachtauto's en spoorlijnen werd het materiaal aangevoerd. Het systeem dat hier tot uiting komt een reusachtige keten van vestingen, gaskelders en pant serkoepels heri inert aan wat destijds op de Fransche oost grens, in minder-zware uitvoering, tot uiting kwam een gordel van groote en kleine fortificatiën, ver bonden met lange, schitterend versterkte onderaardsche gangen, hier en daar versterkt met geca moufleerde, haast onneembare pantserkoepels. Een band van geïsoleerde, ste- vig-gefundeerde, met stalen pla ten versterkte verdedigingswerken nadert langzaam haar voltooiïig. Dikwijls zijn de boeren, die dicht bij de grens wonen, midden in den nacht opgeschrikt door zware explosies. Dan werden de „bomvrije" onderkomens onder worpen aan de „bommenproef". Men heeft ze stuk voor stuk vijf maal beproefd, om er zeker van te zijn, dat ze volmaakt veilig zijn Diep in de aarde zijn benzine en petroleumtanks ingebouwd, over vele kilometers verdeeld deze tanks kunnen benzine en petroleum door lange buizen doen stroomen. De buizen en de tanks kunnen door een electrische in stallatie bij gedeelten en in zijn geheel tot explosie gebracht wor den en vormen dan een vlam- menlinie. Een der leiders van de werk zaamheden die een beteren kijk kunnen hebben op den achter grond, van deze reuzenwerken, zei ironisch, toen men hem enkele vragen stelde over den „stalen muur" Dat fabeltje van den „stalen muur" wordt den rccruten ver teld, om ze niet wijzer te maken Het is echter slechts een uit gangspunt voor den grooten aan val, die op zekeren dag zal wor den ingezetWaartoe zouden wij anders midden in de bos- schen onderkomens voor geheele legercorpsen en cantine's voor groote troepenafdeelingen hebben, tot drie verdiepingen onder den grond zijn uitgebouwd Sedert wanneer is men gewoon zulke kazernes in de vóórste linies te bouwen En hierin schijnt de diepere en geheime beteekenis van deze ves tingen en gaskelders gelegen te zijn. Mr. H P. Marchant. Minister Marchant is overge- gaan tot de Roomsch-Kath. kerk en heeft als gevolg daarvan ont slag aangevraagd als Minister bij H. M- de Koningin» Zooals bekend behoorde mr. Marchant tot de Vrijz. Dem. Bond waar hij uit getreden is. Koningin en Prinses naar Brussel. Gisterenavond om 6 uur kwa men H.M. de Koningin en Prin ses Juliana met gevolg in twee auto's te Utrecht aan, vanwaar zij per koninklijke trein naar Riel vertrokken. Om 7.20 arriveerde de konink lijke trein te Tilburg. Reeds een minuut later werd de trein opge reden naar Riel in de richting Baarle Nassau. Te Riel werd de trein op een dood spoor gereden, waar onder bewaking der mare chaussees den nacht is doorge bracht. Per auto is heden de reis voort gezet naar Brussel. Arie Smit f De heer Arie Smit, oud-burge meester van Vlissingen, oud-lid van de Tweede Kamer enz., is te 's Gravenhage in 90-jarigen ouder dom overleden. Zijn heengaan, zoo kort na den eersten Mei, toen hij op zijn negen tigste jaardag in goede gezondheid zijn gebruikelijke wandeling maak te en, wars van toespraken, zich zooveel mogelijk tot den familie kring wist te beperken met het herdenken van dien dag is wel onverwacht geschied. Hij was een van de groote leden van een oud-Hollandsch scheeps bouwersgeslacht, wiens naam over de geheele wereld bekendheid heeft. Zijn levenswerk is vooral de oprichting van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, maar buitendien heeft hij zijn vaderland in vele andere opzichten gediend. Reeds op jeugdigen leeftijd kwam in den scheepsbouw ,het vak, dat zijn vader, zijn grootvader en zijn voorouders al evenzeer hadden uitgeoefend. Te Ridderkerk was hij geboren. Hij vierde zijn eerste triomfen als scheepsontwerper te Slikkerveer. Vervolgens stichtte hij te Vlissingen een filiaal van zijn scheepsbouwwerf, dat later leidde tot de oprichting van de Mij. De Schelde (1875). Als ge delegeerd commissaris en later als president-commissaris van de Mij. De Schelde was hij de stuw kracht dezer onderneming. Tot zijn 80ste jaar is hij actief aan de Koninklijke Mij. De Schelde ver bonden gebleven. Een op 6 Augus tus 1921 daar geplaatst borstbeeld van Arie Smit herinnert aan en getuigt van zijn groote levenswerk. Van 1879 tot 1888 is hij bur gemeester van Vlissingen geweest en in die jaren is deze Zeeuwsche stad belangrijk vooruitgegaan. Eenige jaren heeft hij deel uitge maakt van de Provinciale Staten van Zeeland en van 1886 —'88 was hij voor de eerste maal lid van de Tweede Kamer voor het dis trict Middelburg. In 1891 kwam hij. ditmaal voor Ridderkerk, opnieuw in des Lands vergaderzaal en is toen tot 1897 lid gebleven. Later vestigde de heer Smit zich in Den Haag, waar hij van 1905—'12 lid van den raad is geweest. Zomerpostzegels Door de Regeering is besloten gedurende de a.s. zomermaanden een serie postzegels met toeslag uit te geven, waarvan de opbrengst zal dienen voor sociale en cultu reele doeleinden. De helft zal ten goede komen aan de acht gesub- sideerde Nederlandsche orkesten, de andere helft aan de Nederland sche Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten (A V.O. Deze laatste vereeniging, die als mantelorganisatie bijkans alle particuliere lichamen omvat, welke zich bezig houden met de Arbeids- zorg voor Onvolwaardigen, zal dit jaar haar toekomend bedrag bestemmen tot het oprichten of beter inrichten van speciale werk plaatsen voor arbeiders met gees telijke of lichamelijke gebreken. (Blinden, doofstommen, zwakzin nigen, invaliden, enz), die op grond van die gebreken geen plaats in het gewone bedrijfsleven kunnen veroveren. Misbruikt vertrouwen f Een vaste medewerker over Indische toestanden schrijft aan de »Avp," i Hoeveel het roemruchte schip van de Kon. Ned. Marine, de Sumatra, destijds heeft gekost, weten wij niet meer. Maar wat wij wel weten is, dat de toen bestede miilioenen praktisch ge heel kunnen worden beschouwd als weggeworpen. Immers het schip heeft bijna permanent reparaties, zelfs op zending naar Nederland, noodig gehad. Het was defect of, als het juist uit het dok was, moest men zorgen, niet al te ver van eene of andere dokgelegenheid af te zijn. Dienst van eenigen omvang heeft de Sumatra nooit bewezen. Wij hebben wel officieren van de Marine elkaar als groote bij zonderheid hooren vertellen, dat „de Sumatra had gevaren Dit moge overdreven zijn, zeker is het, dat het schip herhaaldelijk moest worden opgelapt en dat het abnormaal dikwijls en lang aan den dienst en daarvoor heeft men toch een schip? onttrokken is geweest. Of kruisers voor de Indische vloot al dan niet noodig zijn, men is het er niet over eens en zal het er wel nooit over eens wor den. Wij wagen het niet hier over een oordeel uit te spreken. Maar destijds was het oordeel, dat er minimaal 4 kruisers type- Java (de vier namen waren al uitgezochtnoodig zouden zijn Later vond men twee kruisers voldoende. Echter, er is er feitelijk nooit meer dan één geweest. Want, de tweede was als regel onbruik baar. Men kan dus nagaan wat onze Marine in Indië tot dusverre heeft te beteekenen gehad Hoopte men wellicht, nu uit de misère te zijn, een hieronder op genomen telegram doet zien, dat wij er nog lang niet zijn. Alweer tegenslag; alweer is het schip onklaar; nauwelijks uit de repa ratie. Deze schepen, Java en Sumatra zijn Nederlandsch maaksel. Wan neer wij voor ons goede geld ook nog slechte waar blijken te heb ben ontvangen, dan is het te be grijpen, dat in den lande gemop perd wordt en de vraag rijst, of er door de bouwers en-of-con structeurs en verdere leveranciers geen termijn van garantie is ge geven. En, of de keuring van hetgeen is afgeleverd, wei door voldoende deskundigen en deug delijk genoeg is geschied. Behalve de bouwkosten, heeft dit schip ons tonnen gouds aan reparaties gekost. Zijn die ook allemaal voor rekening van de schatkist, dus van de belasting betalers gekomen Wat is gedaan om eenig ver haal te hebben op hen, die ons dit fraaie zeeschip in handen hebben gespeeld Het kost meestal moeite gelden te krijgen ter verbetering of het op peil houden van het materiëel onzer weermacht. Maar, als men dan ziet hoe de miilioenen worden gestoken in waardelooze kruisers, dan is het volkomen begrijpelijk, dat de koorden der beurzen worden dichtgehouden, zoolang men niet de zekerheid heeft, dat men waar voor zijn geld krijgt. Die zekerheid ontbreekt ten aanzien van deze kruisers vrijwel geheel. Landbouw. Rundveekenring. Donderdag werd de Provinciale Fokveekeuring onder groot6 be langstelling van foxkers en lief hebbers te Zaamslag gehouden Uit den aanvoer van een 70- tal dieren bleek wel dat Zaam- slag een geschikte plaats was voor deze Meikeuring. De kwaliteit der aangevoerde dieren was over het algemeen zeer voldoende. Van de melk koeien waren er 13 die meer dan 80 punten verkregen. Van de stieren der stierenver- eenigingen Zaamslag en Hoek, die met afstammelingen werden vertoond, verklaarde de heer Zwagerman, dat Hoek een goede collectie afstammelingen van baar stier toonde, en dat de afstam melingen van Prim III, dewelke zelf 83 punten verkreeg, de beste waren der tot nu toe ver toonde. De uitslag der keuring was als volgt Oudere stieren: 1. Prins III van Stierenvereeniging Zaamslag 83 p 2. Hercules, van Stieren- vereeniging Hoek 80 p. JoDgere stieren minder kwaliteit. Koeien éénmaal gekalfd Stie- na van S van Hoeve Jz. te Zaamslag, 82 n., Mina van Krijn Dieleman te Hoek, 79 p., Gerar- dina van Kinderen de Jonge te Z>ams)ag, 78,5 p L:nda van Abr de Kraker te Zaamslag, 77,5 p., Nora van L van de Wege te Axel, 76 5 p. Koeien tw emaal gekalfd Bertha van Kinderen de Jonge te Zaam< ag, 83 p Keetje van A. van E< te Axel, 80 p Anna van L van de Wegevnd,79p en Neeltje van A. van Es vnd 79 p. Koeien driemaal gekalfd Sjoerd IV van P A P. D ele- man te Zaamslag, 80p..Rantina van A van Es, 79,5 p., Emma van Jac de Feijter te Boschka- pelle, 79 p., Pietje van Karei de Koeier Az te Zaamslag, 76 p., Bles van Jac de Feriter, 75,8 p Koeien viermaal gekalfd Sjoerd III van P A. P. Dieleman 83 p., Bertha van Eug. de Moor te Zaamslag, 82 p Marie «au C. Buijze te Zaamslag, 80 5 p., Aaltje van A van Es, 79 5 p Nora van O. W ijns te Axel, 79 p., Lena vau Eug. de Moor, 76 p. Koeion meermalen gekalfd Sira van Corn, de Feijter te Boschkapelle, 86 p, Emma van Krijn Dieleman, 84 p., Liua van Maarten Fraaijeubove te Ax -1, 83 p., Marie van J A. Maris te Zaamslag, 8i p., Emma, vau C. de Ftijter, 80,5 p., Griet van Abr. de Kraker te Zaamslag, 80 p., Sjoerd I van PAP. Diele man 79 p., Sjoerd II, eig. als voren, 78,5 p. Kalfvaarzen1. Vaars van Karel de Ko-ijer Az. te Zaam slag; 2 en 3 Vaarzen van C. de Feijter vnd. Stieren met 10 afstammelingen: 1. Prins III van Siierenvereeni- giog te Zaamslag. Stier met de beste afstamme lingen van Zeeland 2. Hercules van StierenvereenigiDg te Hoek. Tern. Crt. AXEL, 14 Mei 15*35. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de Zomertijd a.s. Woens dag 15 Mei in werking treedt, zoodat men zijn klok vanavond één uur vooruit moet zetten. In dit verband wijzen we erop, dat ook de dienstregeling van de middelen van vervoer in dit num mer voorkomend, is gewijzigd volgens den zomerdienst. Raadsverkiezing. Na een tweetal gehouden ver- gaderirgm werd j. 1. Vrijdag alhier door eenige vrijzinnige kiezers een derde vergadering gehouden. Uit den aard der zaak droegen die vergaderingen een vertrouwelijk karakter en dus was het niet te verwonderen dat men er zijn verontwaardiging over uit sprak, dat door de „Terneuzensche Courant' bij herhaling min of meer onjuiste berichten werden opgenomen, die van zekere zijde met bepaalde bedoelingen werden gelanceerd. Nu de lijst weldra als officieel zou worden vermeld, besloot men er niet verder op in te gaan. Hierna stelde de heer A. P. Esselbrugge, wie» de leiding der vergadering was opgedragen, de candidaatstelling aan de orde en deed mededeeling van de behaalde resultaten gedurende de onder handeling met enkele candidaat- candidaten. Gebleken was, dat de meer derheid van hen d&n alleen be reid was, om een candidatuur te aanvaarden, indien aan de op te stellen lijst geen politieke kleur werd verbonden, zoodat ten op zichte daarvan alle vrijheid werd voorbehouden, omdat men zoo werd verklaard uitsluitend het gemeentebelang in 't oog hield, waaraan politieke of partijbelan gen ondergeschikt moeten blijven. In aanmeiking nemend, dat zonder die voorwaarde geen over eenstemming was te bereiken, stemde de vergadering toe en werd besloten een vrije lijst in te dienen, waarop vijf candi- daten zouden worden geplaatst, in de rangorde als hierna vermeld Heden werden ter secretarie officiëel de volgende lijsten van candidaten ingediend voor de a.s. Raadsverkiezing le. A.-R. Partij1 J. M. Og- gel (aftr.), 2 F. Dieleman (aftr 3 A P. de Ruijter (aftr.), 4 J. Fa loy, 5 P Goossen, 6 P. C. Man -old, 7 L van Hoeve, 8 C. de Putter, 9 J. C. van Driel en 10 J F. den Doelder. 2e. C-H. Unie: 1 P. J. van Bendegem (aftr.), 2 P. de Jonge, 3 H. Smies, 4 J. Heijnsdijk, 5 |ac. de Kraker, 6 Mart. Wieland. 3e. S G. P.1 Iz. de Feijter (aftr.), 2 P. Verstraten, 3 M. de Visser en 4 P. A Butler. 4e. S.D A.P.1 C. Hamelink (aftr.), 2 C. van Bendegem, 3Jan Dieleman, 4 Jac. Dieleman, 5 J. Goossen, 6 J. Verpoorte, 7 P. Koekkoek, 8 P. B Seghers en 9 P. Hamelink. 5e. R.K.S.P.1 C. Th. van de Bilt (aftr), 2 B Seghers (aftr.), 3 C. N. Michielsen, 4 E Tieleman, 5 J. van Damme en 6 F. J. Tie leman. 6e. Groep Vrijz. kiezers: 1 A. van 't Hoff, 2 A P. Esselbrugge, 3 G. J A. de Jonge, 4 A. van Hoeve en 5 A. P. Butler. 7e Groep 't Gilde: 1 A. Th. 't Gilde (aftr.), 2 A. Verschelling (aftr.), 3 C Simons, 4 A. Hame link (aftr.), 5 D. J. Freekenhorst en 6 D. F. van Cadsand. De h h. Jan de Feijter en C. van Kampen, beiden aftredende leden behoorende tot de Anti- Rev. partij, stelden zich niet her kiesbaar. De heer J. Kramer Iz., wonende alhier, is te 's Graven hage geslaagd als technisch amb tenaar bij den Rijks Waterstaat. Te Terneuzen was de op brengst van de collecte ten bate van een Zeeuwsch Koningin Em ma monument, f 42,82 Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een klein beursje met inhoud. J. Oosting. Bosch- en heidebrand. Weer zijn 100 H A door het vuur verwoest als gevolg van een weggeworpen lucifer Ouder Haaksbergen in het Buurserveen en Armenveen heeft aen zeer felle brand ge woed, die, wanneer men niet met man en macht het blus- scbicgswerk had ter hand ge nomen, den omvang van een catastrofe had kunnen aannemen. In den middag ontdekte een buer uit d« omgeving aldus de Tel. dat een deel van het Buurserveen in brand stond. Snel waarschuwde bjj de politie. Ook eenige veenwerkers hadden den brand ontdekt en gezamelyk be-ron men denstrjjd tegen het vuur De burgemeester van Haaksbergen nam de leiding van de blusschingswerkzaamheden waaraan ongeveer honderd per sonen hebben deelgenomen, op z cb. Iotusschen greep bet vuur met ongeloofeljjke snelheid om zich heen. Aangewakkerd door den sterken wind vonden de vlammen een gretig voedsel in heide en dennen. De voortplan- tingssnelheid van het vuur was soms zoo groot, dat de blusschers hardloopend het vuur niet by konden houden. Ellendig waren de dieren in dit wildrijke gebied er aan toe. Hazen en konijnen schoten als razenden tusschen de vlammen door, fazanten en korhoendeis vlogen schreeuwend op, terwijl zoo nu en dan eenige reeën voorbijflitsten. Zoodra een dennenboBch be reikt werd, joegen de vlammen hoog op, Jfien boerdcry wiaf men voor het vuijr te sparest

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2