Binnenland. Landbouw. boven draait een wereldbol en daarboven hangt weer een klein vliegmachientje, als symbool van het verkeer. Want aan beide kanten wijzen de K. L. M. en de P. T. T. op de verschillende post-, telegraaf- en telefoonver bindingen en op het uitgebreide Europeesche luchtnet en de trot- sche Indië-route, de langste lucht lijn ter wereld. Ook is hierbij nog aangegeven, dat men tijdens de tentoonstelling zes maal per dag van Brussel naar Rotterdam en Amsterdam kan vliegen. Een groote zijzaal, langs het geheele gebouw gelegen, wordt ingenomen door de industrie. Deze zaal ligt wat verscholen, zoodat verscheidene bezoekers er misschien voorbij zullen gaan. Dat zou zeer zijn te betreuren, omdat er zooveel interressants te zien is. In den doorloop daarachter is een stand van de Nederlandsche spoorwegen en een van de Al- gemeene vereeniging voor Vreem delingenverkeer. De trap afgaande komt men in de eerehal, waar in het midden een eenvoudige vitrine staat met allerlei voorwefpen van vader- landsche kunstnijveraars. Ook fraaie specimina van moderne boekdrukkunst zijn er te zien en warm-ruige handgeweven stoffen. Langs den wand hangen maskers van de acht Nederlandsche Nobel prijswinnaars een getal, waarmede ons land verhoudingsgewijze alle andere landen voor is. Voor buitenlanders had hier wel meer aandacht op gevestigd kunnen worden. Geheel voor buitenlanders be doeld is de Hollandsche boerderij, naast het groote gebouw, waarin Nederlandsche landbouwproduc ten worden getoond. Koning Leopold van België is onverwacht naar Italië vertok ken, waar koningin moeder Elisa beth sedert eenige weken bij haar dochter prinses Marie José, te Napels verblijft. De reden van deze reis blijkt, naar de N.R.C. meldt, de gezonds- toestand van koningin Elisabeth te zijn. Deze toestand is niet ver slecht, maar de diepe zwaarmoe digheid, die haar sedert den dood van koning Albert heeft overvallen en gedurende de eerste dagen van haar verblijf in Italië eenigzins geweken was, blijkt te zijn terug gekeerd. 20 jaar geleden. De 7e Mei 1915 was misschien wel een der belangrijkste dagen van den wereldoorlog. Juist had Duitschland den ver scherpten duikbootoorlog aange kondigd en de Duitsche ambassa de te New-York richtte een waar schuwing tot het Amerikaansche publiek, zich niet op de „Lusita- nia", het beroemde zeekasteel van de Cunard White Star Line, te begeven. Men kon nooit weten.... Doch de Yankees dachten er het hunne van. Een passagiers schip torpedeeren, neen, tot zoo iets zouden de Duitschers toch niet in staat zijn 1 En de „Lusitania" vertrok met 1500 passagiers en een bemanning van 665 koppen aan boord. Vrijdagmiddag 7 Mei, om half drie voer de zeereus, die pas den blauwen wimpel (het symbool van het snelste passagiersschip op het traject Amerika—Europa) ver overd had, rustig bij de lersche Zuidkust toen men plotseling een ontzettend gekraak hoorde. Twee Duitsche torpedo's hadden een eind gemaakt aan den roem van Engeland's „zee-hotel". Het reddingswerk was moeilijk. Zes honderd opvarenden werden gered.... 1565 kwamen om het leven. Volgens Duitsche bladen was het een schandaal, dat de gealli eerden hun munitie trachtten te dekken met onschuldige passa giers 1 Een nader onderzoek wees uit, dat zich in het geheel geen munitie aan boord van de „Lusi- tania" bevond. Hoofdzakelijk naar aanleiding van deze onmenschelijke daad verklaarde later Amerika aan Duitschland den oorlog. Daarom was dit een der belangrijkste feiten «it deze vierjarige wereldramp. Het zilveren jubileum van Koning George. Gisteren heeft in de Westmin ster Hall te Londen, ter gelegen heid van zijn 25-jarig jubileum, koning George V de gelukwen- schen van het parlement in ont vangst genomen. Het was een grootsche plechtigheid. Het po dium, waarop de troon (in rood en goud) stond opgesteld had men met roode loopers bedekt. Het koninklijk echtpaar werd verge zeld van een groot aantal pre laten en baronnen. Tegenover het podium namen de honderden leden der volksvertegenwoordi ging plaats. Vele hoogwaardig heidsbekleders waren in schitte rende uniformen gestoken. De redevoeringen werden draadloos over de geheele wereld uitge zonden. Toen de Koning en de Konin gin met hun gevolg de zaal be traden, stonden alle aanwezigen op en juichten het Koninklijk echtpaar toe. Toen allen gezeten waren, was het woord aan den Lord Kanselier, die het Adres van Hulde van het Hoogerhuis voor las. Het behelsde o.a., dat in vele landen de regeerende vors tenhuizen de moeilijkheden der laatste jaren niet konden over leven. In Engeland echter werd de band tusschen den Koningen zijn volk nog versterkt. Engeland is een natie van vrije burgers. In het centrum van het nationale leven staat de troon hechter dan ooit. Vervolgens bood de spreker de gelukwenschen van het Lagerhuis aan. En daarna heeft de koning zijn dank betuigd. Het Kon. bezoek aan Brnssel. De Koningin en de Prinses zullen, voor haar onofficieel be zoek aan het Belgische konings paar, Donderdag 15 Mei, des middags te half twee per auto in Brussel aankomen. Om 2 uur zal de Nederlandsche gezant namens H. M. een krans leggen op het graf van den On bekenden Soldaat. Prinses Juliana zal het concours hypique, dat in den middag zal worden gehouden, bijwonen. 's Avonds zal 't Belgische-ko ningspaar een diner aanbieden, waaraan de beide koninklijke families zuilen aanzitten, alsmede de Nederlandsche gezant en leden van de Nederlandsche legatie. Den volgenden dag zal H. M het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling bezoeken. Den 16en zal zij een bezoek brengen aan de Belgische afdee- ling en het Congo-paviljoen. In den middag zullen Koningin en Prinses weer naar Nederland terugkeeren. De Nederlandsche regeering heeft besloten, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling twee duikbooten naar Brussel te zen den, die te Brussel van 15—22 Mei in de haven zullen liggen. Mr. Harm Smeenge f In het ziekenhuis te Assen is gisteren op bijna 83-jarigen leef tijd overleden mr. Harm Smeenge te Amsterdam. Zaterdag heeft hij zich naar Assen begeven, waar zijn dochter, mevr. mr. Van Riel geb. Smeenge woont. Bij zijn vertrek uit Am sterdam voelde de heer Smeenge zich reeds niet goed. Dinsdag ochtend is hij in het ziekenhuis te Assen opgenomen en na een hartaar.doening is het einde plot seling gekomen. Mr. Harm Smeenge, die op velerlei gebied in ons nationale leven een bekende figuur is ge weest werd op 25 Mei 1852 te Assen geboren. In 1877 promoveerde hij tot doctor in het Romeinsch en he- dendaagsch recht. In 1890 werd hij benoemd tot kantonrechter te Hoogeveen en in 1897 tot griffier aan het kantongerecht te Meppel. Gedurende bijna 30 jaar was hij griffier aan het ge- I rechtshof te Amsterdam. In 1886 werd hij als lid van de liberale partij gekozen tot lid van de j Tweede Kamer, van welk co-llege I hij tot 1918 deel uitmaakte. Het j rat daarop werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer, welke functie hij tot nu toe is blijven waarnemen. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen leeuw, groot .officier der Oranje- Nassauorde en commandeur in de Kroonorde van België. Het vorige jaar nog vertoefde mr. Smeenge bij een rondrit nog eenige uren te Axel. Do Wereldreis der K XVIIL. Langzaamaan nadert Hr. Ms. K XV111 het einde van haar vijf- werelddeelen reis; een tocht, die in alle opzichten phenomenaal was, en welhaast haar weerga niet vindt in de geschiedenis van onze Nederlandsche Marine niet alleen, maar evenmin in de ge schiedenis van welke zeevarende natie ook. Het was een stout stuk in een notedop de oceanen te bevaren en als zoodanig heeft deze tocht reeds aller belangstelling hij was een ongekende propaganda-tocht, die een verpersoonlijking werd van dat, waarin een klein volk groot kan zijn het was boven dien een tocht in dienst van de wetenschap Wie zich vaderlander voelt, voelt zich trotsch op de prestatie van onze wakkere K XVIlI-man- nen, die met hun kleine, ranke boot in alle werelddeelen de va- derlandsche driekleur hebben hoog gehouden. Het Comité „Onze Marine" dat tijdens den grandiosen tocht van onze K-boot het contact tusschen Vaderland en onderzeeboot heeft levendig gehouden, en een deel van zijn taak n.l. het verzorgen der zendingen thans beëindigd ziet, roept thans het geheele Ne derlandsche volk op om het mo gelijk te maken, het tweede deel van zijn taak voor de K XVIII te kunnen uitvoeren. Zooals bekend heeft het comité „Nationale Oproep" van meet af aan het standpunt ingenomen, dat geen voorbijgaande huldiging moest plaats hebben. De belangstelling van het Ne derlandsche volk in de reis van Hr. Ms. K XVIII en daar door in de prestatie van onze Marine, moet zijn van blijvenden aard. Het comité heeft gemeend, dat dit het best bereikt kon worden door de vorming van een fonds, waaruit ook in de toekomst de belangstelling voor bijzondere prestaties van onze Marine be houden blijft, terwijl ter herinne ring aan de reis van Hr. Ms K XV111 gebrandschilderde ramen in de kazerne onderzeedienst te Soerabaja en te Den Helder zul len worden aangeboden. Deze gebrandschilderde ramen zullen symboliseeren de belang stelling van het Nederlandsche volk, hier zoowel als in onze overzeesche gebieden, voor den tocht van K XVlli. Vervolgens zullen de ramen herinneren aan het vertrek aan de ontmoeting met de „Snip", aan het weten schappelijk werk van prof. Vening Meinesz en aan de aankomst te Soerabaja. Op deze wijze zal een blijvende herinnering de groote daden van onze Marine levendig houden tot in lengte van dagen. Het comité „Onze Marine" roept allen op, aan dit „Nationaal Huldeblijk" mede te werken. Het vertrouwt dat, waar in de afgeloopen maanden zoo ondub belzinnig de belangstelling van het Nederlandsche volk in alle lagen voor den tocht van de K XV111 is gebleken, ook dit Natio naal Huldeblijk, dat ons nage slacht zal herinneren aan de groote daden van een klein land, aller sympathie zal verwerven. Wie aan de totstandkoming van dit Nationaal Huldeblijk wil medewerken, wordt verzocht zijn bijdrage per postwissel of giro 42883 te zenden aan „Onze Ma rine", Den Helder, onder motto „Voor Nationaal Huldeblijk K XVIII". Sir Mac Pherson Robertson. Woensdag is met het K L.M. dienstvliegtuig uit Londen op Schiphol aangekomen de bekende Australische industriëel Sir Mac Pherson Robertson, de man die i de Londen-Melbourne-race in i Oct. jj.U organiseerde. Sir Ro bertson, die vergezeld was van zijn vrouw, werd o.a. door Par- mentier begroet. In een onderhoud dat Sir Ro bertson met eenige persvertegen woordigers had zeide de Austra liër dat wat de Nederlandsche piloten gedaan hebben het meest heeft benaderd hetgeen hij in zijn gedachten had, toen hij het geld voor de race beschikbaar stelde. Niet met een speciaal gebouwde race-machine, doch met een pas sagiersvliegtuig zijn de Hollanders in 3l/a dag van Londen in Au stralië gearriveerd. Sir Robert son had overigens de hoogste bewondering voor hetgeen de Engelschen deden met hun Co- met-vliegtuig. Hij was er van overtuigd dat de race steiken invloed heeft uit geoefend op de ontwikkeling van hét luchtverkeer Engeland—Au stralië, terwijl in Australië de belangstelling voor de luchtvaart belangrijk is toegenomen. De luchtrace Londen-Melbourne had hem bijna 25 000 pond gekost. Om één ding zou ik haast zeggen dat het mij spijt dat ik den prijs voor de race heb beschikbaar gesteld, aldus Sir Robertson, want sindsdien wordt zoowel Lady Robertson als ik zelf geen rust meer gelaten door lieden, die om geld bedelen. Sir Robertson sprak zijn waar deering uit over de uitnoodiging van de K L M. om naar Nederland te komen. De Z L. M. Op 10 Juli a. s. zal alhier de jaarvergadering van de Z.L M. gehouden worden, waarna op 11 Juli, in samenwerking met Ar beid Adelt en verschillende andere vereenigingen, een groote fokdag zal volgen. Verschillende plannen tot uitbreiding vau dezen fokdag zijn nog in voorbereiding. Veehondery. De volgende motie is opge zonden aan den Minister van Eco nomische Zaken „De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in algemeene ver gadering te Amsterdam bijeen, brengt beleefd onder de aandacht van Uwe Excellentie den o n- houdbaren toestand, waarin de veehoudersbedrijven verkeeren; is van oordeel, dat directe ver betering in het belang der bedrij ven, in het belang van het platte land en van ons volk dringend noodzakelijk is verzoekt Uwe Excellentie den bijslag op de melk direct te ver- hoogen en zoo de fondsen uitge put laken, uit anderen hoofde geld voor dit doel beschikbaar te stellen is overtu'gd, dat bij niet-inwil- liging van dit verzoek door de voortschrijdende armoede, exten- siveering en werkloosheid de offers voor het Nederlandsche volk belangrijk grooter zullen zijn verzoekt Uwe Excellentie voorts den afzet vermeld in eigen land te vergrooten door verplichtstellen van de bereiding van melkbrood tegen consumptie melkprijs; de afzet van boter en andere dierlijke vetten door hoogere be lasting en contingenteering van vetten, ingevoerd of voortgebracht met ingevoerde grondstoffen". Aardappelen, suiker- en voederbieten. Deze gewassen stellen wat de bemesting aangaat groote eischen aan den bodem. Om flinke op brengsten te verkrijgen moeten dan ook groote hoeveelheden kali, fosforzuur en stiks.ot in 'opneembaren vorm aanwezig z(jn. Vooral wat de aardappelen betreft zal een ruime bemesting dit jaar op zjjn plaats zjjD. Het zal immers zaak zijn van de oppervlakte welke men met aardappelen betelen mag, een zoo groot mogelijke opbrengst te halen. Voor een voldoende fosforzuurbemesting heeft men zeker reeds gezorgd. Wat de kali betreft (aardappelen zyn echte kalivreters) daarin kan men zoo noodig nog voorzien Maar dan in den vorm van patemkali. Dan rest nog de stikstofbe- tncitiog, Deze disnt met zorg teworden gekozen an niet te laat te worden gegeven. De kalksalpetei; leent zich hiervoor het best. Hu is het de juiste tjjd voor het toe dienen daarvan. Op een groot voordeel van kalksalpeter by aardappelver- bouw willen wij hier nog wjjzen, nl. op de structuurverbeterence werking van den grond. Dit voordeel treedt echter nog meer naar voren bij de teelt van bieten. Vooral op gronden, welke gemakkelijk dichtslibben oi verkorsten, is de kalksalpeter bij de teelt van aardappelen, suiker- en voederbieten van veel beteekenis. Hoe sterk deze gunBtige werking in sommige gHvallen kan zijn, blijkt daaruit, dat wij meermalen gezien heb- beD, dat suikerbieten, welke met kalksalpeter bemest waren, ge makkelijk met de machine ge wied konden worden, terwijl dit anders niet mogelijk geweest was. Ook bij bet rooien is het voordeel dikwijls zeer goed te bespeuren. Vooral in zomers welke veel regen en droogte geveo, treedt dit sterk op den voorgrond. In sommige jaren heeft men te kampen met de „Bietenvlieg", aan iederen bietenverbouwer wel bekend. Door die aanvallen kunnen de jonge bietenplantjes met duizenden sneuvelen. Zijn ze eenmaal wat grooter geworden, dan behoeven ze niets meer te vreezen. Door de snelwerkende 8tiKstof uit kalksalpeter en door de gemakkelijker opkomst hebben wij bet dus iu ae band ook dit bezwaar tot een minimum te be perken. Een en ander samen vattende, kunnen wij dus gerust zeggen, dat kalksalpeter als stik- stofmeststof bij de verbouw van aardappelen, suiker- en voeder bieten alle aanbeveling verdient. v. D M. AXEL, 10 Mei 1935. De door de Chr. Oranjever- eeniging alhier op 30 April ge houden loterij had tot uitslag, dat de prijzen vielen op de num mers 111, 222 en 446, waarvan de houders in het bezit werden gesteld van een boekwerk, n.l. het historisch prachtwerk van Proff Blok en Onze gouden Eeuw in prachtband. De gelukkigen bleken te zijn W. Naeije Jz., mej. M. Bakker Md. en mej. S. Laurens Jd. Behalve bovengenoemden wer den in onze gemeente aan nog meer personen gelukkige oogen- blikken bezorgd. Zoo vernamen we van een werkman aan de „Zeeuwsch-Vlaamsche" alhier, die uit een loterij duizend gulden had getrokken en de vrouw van den veldarbeider O. aan de Sassing alhier kreeg door 'middel van de grossierderij van de firma Oggel alhier bericht, dat zij op een prijsraadsel van een jamfa- briek, dat in de Avro-bode stond uitgeschreven, de hoofdprijs had gewoi n in, waarop eveneens dui zend gulden was uitgeloofd. Voor werkmenschen zijn zulke buitenkansjes in den tegenwoor- digen tijd niet te versmaden. Bovendien kan men zien dat het ook niet alleen de staatsloterij meer is, die verrassingen brengt. De Broederband. in de 1.1 Zaterdag gehouden gecombineerde vergadering van de besturen der muziekvereeni* gingen te Hoek, Zaamslag en Axel, werd besloten het van oud9 ingestelde klein-festival weer op de resp. gemeenten te doen plaats vinden en wel op de volgende datums 29 Juni te Hoek, 20 Juli te Zaamslag en 24 Augustus te Axel. Een „Uiver-brlef." Het is zeker wel een vermel denswaardig feit, dat in den loop dezer week door een ingezetene alhier, dhr. Adr. Dieleman, een brief werd ontvangen, welke als gevonden was gedeponeerd bij de massa brieven, die bij het ongeluk van het vliegtuig „de Uiver* op 20 December 1.1. tij dens de Kerstvlucht naar Batavia uit de postzakken was geraakt» We werden door de familie Di|«

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2