Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Een schitterende aanblik. Wanneer inen de tentoonstel lingdoor den op de St. Lambertus- plaats gelegen monumentalen hoofdingang binnengaat, ziet men in den avond in één oogopslag het schitterende kleuren- en lichtspel, dat zich in één rechte lijn uitstrekt langs de Eeuwfeest laan, langzaam stijgende tot aan den voet van den heuvel, waarop machtig zich verheffen de monu mentale, permanente tentoonstel lingspaleizen, hel beschenen door verdekt opgestelde lichtbronnen, terwijl van den koepel van het grootste en middelste gebouw oneindige zoeklichten, vormend een reusachtig diadeem, als het ware tasten naar een steunpunt in de oneindigheid van den don keren hemel. En op deze schoonheid is niets af te dingen, zij getuigt van de superioriteit van menschelijken geest en van zijn scheppings vermogen. Alleen dit schouwspel is thans reeds een bezoek aan de tentoonstelling ten volle waard. Van kleur en lijn alléén zal de mensch niet leven en daarom is het maar goed, dat ook thans 's avonds reeds de bezoeker zich verpoozen kan in het typisch zeventiende eeuwsche stadje, dat oud-Brussel heet en dat rechts van den ingang gelegen zich uitstrekt over een oppervlakte van drie hectaren. De illusie van in een oud stadje te zijn is, wat den bouw der huizen en den aanleg van pleinen en straat jes betreft, volkomen. Hier is inderdaad een kunstenaarshand bezig geweest een millieu te scheppen, dat, zeker in den avond, van de werkelijkheid niet is te onderscheiden. Men heeft de schijn 't verleden te hebben te ruggeroepen, zoo ver doorgevoerd, dat zelfs de dienaren der politie, die hier geposteerd zijn, om de orde te handhaven, in houding en kleeding zich aan hun voor gangers van twee eeuwen terug, hebben aangepast. Schier huis aan huis vindt men in oud-Brus sel taveernen en eetgelegenheden, er wordt muziek gemaakt en van tijd tot tijd maakt de militaire bezetting, belicht door flambou wen, een muzikalen ommegang. Dit nagebootste oude stadje is een attractie welke het tentoon stellingscomité niet gaarne zou willen missen en dat zijn geld dubbel en dwars zal opbrengen. Men heeft reeds gelezen, dat het Nederlandsche paviljoen een van de weinige inzendingen is, welke op tijd eigenlijk gezegd voor zijn tijd, want reeds j.l. Zondag kon het publiek worden toegelaten gereed kwam. Ook het Deensche paviljoen kon worden geopend, terwijl de Zweedsche inzenders de Koningin van België, die eens hun land- genoote was, het genoegen heb ben bereid als de derde der buitenlandsche deelnemers, gis teren haar zalen open te stellen Het paleis der stad Brussel. Geopend is ook het paleis'der stad Brussel. Breede trappen brengen de bezoekers op een ruim terras. De ingang bestaat uit een ruime boogvormige ope ning, gedeeld door een zuil, welke het nu niet zoo buitengewoon fraaie beeld van den Stadsheilige draagt. In het midden van het gebouw verheft zich een impo sante, vijftig meter hooge toren, welke moet worden opgevat als een symbolisch belfort van de gemeenschappelijke vrijheden. De groote hal, welke van indruk wekkende afmetingen is en een prachtige marmeren vloerbedek king heeft, bevat enkele werken van vooraanstaande Brusselsche kunstenaars. In de verschillende galerijen en zalen treft men voorts publicaties en dikwijls zeer fraaie inzendingen van de gemeentelijke diensten. Het z.g. stadspaleis heeft o.a. nog aan den buitengevel een heel moo' decoratief fries. Eveneens gereedgekomen en dat mocht zeker wel is het niet zeer groote, maar keurig ingerichte paviljoen van de pos terijen, telegrafie en telefonie, waar niet alleen ten behoeve der tentoonstelling en de bezoekers, het bedrijf in vollen omvang in werking is, doch waarin tevens overzichtelijk de werking van de moderne vol-automatische tele- ooncentrale aan het publiek wordt getoond. Een zéér leer zame inzending, waar evenwel deskundige voorlichting niet mag ontbreken. Dan zijn er nog enkele pa viljoens geopend, o.a. dat van de Chocoladefabriek Cote d'Or, en dat van de Belgische maat schappij „Huilever", met haar bereiding uit Congoleesche palm pitten van olie en zeepen, welke in vol demonstratiebedrijf zijn. Het Kon. bezoek. In het Koninklijke slot te Lae- cen bij Brussel worden de noo- dige toebereidselen gemaakt voor het bezoek dat Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana op 14, 15 en 16 dezer aan het Belgische lof en de Brusselsche wereld tentoonstelling zullen brengen. V rou wen vredesgang. Het Centraal Comité tot orga nisatie van den Vrouwenvredes gang 1935 deelt mede, dat er groote belangstelling in het land bestaat voor deze betooging op 18 Mei a.s. in Den Haag. Ook in het buitenland trekt deze propaganda voor den vrede aandacht, en vindt daar navolging De Vrouwenvredesgang bedoejt evenals die in 1934 een waar dige, indrukwekkende betooging voor den vrede te vormen, waar aan door vrouwe van alle rich ting, stand en godsdienst zal worden deelgenomen. Boven wat haar scheidt zijn deze vrouwen één van zin in haar strijd tegen den mer.schon- teerenden oorlog, en voor vreed zame beslechting van conflicten tusschen staten. Is de Ui ver toch door het onweer getroffen Terwijl men nog steeds niet definitief weet of de officieele rapporten omtrent de Uiverramp al dan niet gepubliceerd zullen worden, is thans een zeer be langrijk rapport betreffende de mogelijke oorzaak van de ramp van de Douglas uitgebracht aan de permanente commissie van het onderzoek naar ongevallen op burger luchtvaaitlijnen. In dit rapport komt dr. P. G- J. Duker, die een groote reputatie heeft verworven als deskundige op het gebied van blikseminslag, en vele jaren reeds studies op dit gebied heeft gemaakt, tot de conclusie, dat met zekerheid moet worden vastgesteld, dat blikseminslag de ramp van de Uiver heeft veroorzaakt. De heer Duker is tot deze conclusie gekomen door zijn onderzoek, verricht op het ma teriaal dat hem beschikbaar is gesteld, zoowel als door de me dische rapporten van den Engel schen vliegerdokter Smith, die 12 uren na den dood van de slachtoffers onderzoekingen in stelde, en van den Aziatischen directeur van het ziekenhuis te Bagdad. Hun observaties laten geen twijfel mogelijk. De heer Duker mocht over de verwon dingen van de dooden niet spre ken, omdat dit uit het officieele rapport komt. Wel geloofde hij dat ir. v. d Maas ook bliksem inslag als de oorzaak aanneemt Ook de Leeuwerik-commissie (Geysendorffer, Sillevis enz kwam oorspronkelijk tot deze couclusie. Later is men gaan twijfelen. Bij onweer zijn de piloten onmiddellijk klaar om de sleepan- tenne naar binnen te halen. De heer Duker gelooft echter, dat er mogelijkheden zijn, die er op wijzen, dat een vrijer gebruik var, die sleepantenne noodig kan zijn, waarbij zijn systeem er op gericht is den bliksem buiten de menschen in het vliegtuig om, af te leiden. Natuurlijk moet hierbij dan nog meer gebeuren. Op het oogenblik wordt er hard gewerkt om tot een goede oplossing, en tot een goed systeem dus, te komen. De experimenten hiertoe worden in een laborato rium van de Amsterdamsche uni versiteit verricht, waar met 'n stroom van 250 000 volt gewerkt wordt (bliksem heeft een span ning van een millioen volt). Uit proeven op een speciaal daartoe gebouwd verkleind model Uiver genomen is gebleken dat kunstmatige blikseminslag in de vaste antenne en in het kiel vlak van het model een uitweg vond op die plaatsen, waar de antenne is ingeleid, n. 1. in het achterste bagageruim en bij het radiotoestel in de cockpit. Op die punten hadden de z.g. staalontladingen plaats. Alle daarbij ontstane vonken zijn doodelijk voor men schen. Bij blikseminslag kunnen ma terialen, menschen enz. verschil lende sporen vertoonen. Als tref fend voorbeeld had de heer Duker op een van de automatische pistolen die in de Uiver aanwezig waren, een letsel boven aan de slee gevonden. Het fotografisch vastgelegde microscopisch beeld, sterk vergroot, liet radiair uiteen- loopende veranderingen in het metaal zien een beeld als de bliksem zelf ook doet zien. Dit is een typisch beeld dat bij blikseminslag optreedt. Ook op de greep van het pistool werd een zoodanig letsel met die radi- aire uitstraling gevonden. De laboratoriumproeven worden met kracht voortgezet. Binnen kort zal de heer Duker den brand reconstrueeren, die in het achter bagageruim van de Uiver moet plaats hebben gehad. Daarvoor zal een ruim, geheel volgens juiste grootte worden gebouwd, terwijl men er o.a. een film, 3]/s kg wegende, in zal leggen, en er dan een bliksemstraal van 250 000 volt in doen slaan. (In het baga geruim van de Uiver bevond zich nl. een film van hetzelfde gewicht Natuurlijk moet bij deze proef nemingen rekening gehouden wor den met de onberekenbare gril ligheid van den bliksem. Deze proeven kunnen heel belangrijk zijn bij den opbouw om tot be veiliging te komen. En beveiliging tegen blikseminslag in vliegtuigen komt, aldus de heer Duker, heel spoedig, daar kan men volkomen gerust op zijn. De K L. M. heeft dan ook niet in de eerste plaats voor het vast stellen van de oorzaak van de ramp met de Uivei, de hulp van den heer Duker ingeroepen, maar in de tweede plaats om, dankzij zijn experimenten, te komen tot een systeem van beveiliging, waarbij de bemanning en passa giers volkomen veilig zullen zijn als een vliegtuig door den bliksem wordt geraakt. Vliegdiensten. Woensdag is een directe vlieg- dienst geopend tusschen Amster dam en Milaan (Noord Italië). De eerste postdienst hiermede vervoerd bevatte o.a. een geluk- wensch van Min. Colijn aan Mus solini. In 1930 begonnen met een veertiendaagschen dienst op Indië werd een jaar later die dienst wekelijks en thans zullen met ingang van 12 Juni de vliegtuigen 2 maa| per week (Woensdags en Zaterdags) naar en van Batavia vertrekken. AXEL, 7 Mei 1935. Aan degenen, die zich met de historie van ons stadje bezig houden, is bekend, dat te Gent tal van gegevens zijn te vinden, welke op de rijke historie van het aloude Axel wijzen en zoo ook, dat in het Carmelietenkloos- ter een marmeren beeld staat, dat een vrouw voorstelt, die een kroon op het hootd draagt en staande haar zuigeling voedt. Het beeld draagt als onder schrift „Onze Lieve Vrouw van Axel, Moeder van de zalige Hoop. B. V. O. anno 1278". De ZeerEerw. heer L Goet- stouwers, pastoor alhier, geeft aan het ontstaan van dit beeld de volgende beschrijving in het Dagbl. v. N.-Br. De kleine abdij van O. L. Vrouw „Ten Haeghe" of Terhage van de Zusters Bemardinessen was gebouwd rechts van het kruispunt Drie Schouwen even ten Zuiden van het stadjein het jaar 1235 gaf de Heer van Axel de gebruikelijke schriftelijke oorkonde aan het reeds in 1230 gefundeerde klooster. Ier oor- zake van de vele overstroomingen uit het westen moesten de Zus ters zich terugtrekken naar het Gentsche, en dit reeds na een twintigtal jaren. Maar in het jaar 1278 veror dende de machtige Gravin van Vlaanderen, in de geschiede nis bekend als de Zwarte Mar griet den tïrugkeer van de Zusters naar Axelzij liet den grond voor het klooster ophoo- gen, de gebouwen omwallen, de woning behoorlijk inrichten en begiftigde de klooster-gemeen schap met vele landerijen en moerassen in die streek. Als bijzondere aanmoediging ontvin gen de Zusters van haar edele weldoenster het bovengenoemde prachtige beeld van O. L Vrouw, hetwelk geplaatst werd in de kleine Maiiakerk van het klooster aldaar om weldra door de Zus ters en ook door het volk van Axel en uit de ommelanden te worden bezocht en vereerd onder de eerbiedwaardige titel van de „Moeder van de zalige Hoop". De geleerde menschen te Gent en ook te Rome, die geheel af zonderlijk werden geraadpleegd over de vorm en de stijl van dit zeer schoone beeld, gaven gelijk luidende en bijna dezelfde ge gevens voor het herplaatsen van het kunstwerk in het tijdvak der kunst-geschiedenis. Ziehier in het kort de aangebrachte resul taten het beeld behoort tot het type of klas van de vroeg Re- naisance, dateert uit de tweede helft van de dertiende eeuw de beeldhouwer heeft zich laten inspireeren door een pieus en gevoelig ltaliaansch model. Het werkstuk, gekapt uit wit geaderd marmer, is geheel gaaf en onberis pelijk bewaard en heeft een hoogte van 84 cM en het res pectabele gewicht van 80 K G. Echter is het verguldsel van de kroon van O. L. Vrouw in latere eeuwen foutief aangebracht, want de kroon is uit hetzelfde stuk marmer gekapt, zoodat afzonder lijke versiering daarvan overbodig wordt geacht. Gedurende driehonderd jaren heeft dit kostbare beeld de aan dacht en de godsvrucht van de Zusters en de Axelaren mogen ontvangen onder de aanroeping van de verheven Bernardijnsche titel „Moeder van de zalige Hoop". Thans staat het eenzaam in de koude kloostergang van de Pa ters CarmelietenDiscalsen of ongeschoeiden, in de Burgstraat te Gent. Reeds geruimen tijd zet pastoor Goetstouwers zijn prijzenswaar dige pogingen voort om te trach ten het beeld in de R.-K. paro chiekerk alhier geplaatst te krijgen en naar we vernemen, bestaat daartegen geen bezwaar bij het bestuur van het Carmelietenkloos ter, als aan de door haar gestelde voorwaarden wordt voldaan, n.l. dat eenig historisch geschrift kan worden getoond, waaruit zou kunnen blijken, dat men op het bezit van dat beeld geheel of gedeeltelijk rechtmatig aanspraak kan doen gelden. We hopen, dat zoodanig be wijs aanwezig is, want het beeld zou een waardig sieraad voor kerk en gemeente vormen. Zondagmorgen, circa half vier, werd de landbouwer P. V. te Boschkapelle uit zijn slaap gewekt, door een vreemd geknal, veroorzaakt doordat zijn kippen hok met broedplaats in vlam stond. Zolder en balken waren één vuur. Het wagenhuis zou ook een prooi der vlammen zijn geworden, doch door het kordaat optreden van den landbouwer en zijn kroost, kon gelukkig het vuur gestuit worden en bleef ook de schuur bewaard. Da oorzaak wordt gezocht in dan brander van een kunstmoeder. Te Pnilippine werden Zater dagnacht enkele smokkelaars ver rast door de kommiezen. Ondanks eenige schoten wisten ze te ont komen, doch c.a. 150 kg. suiker werd buitgemaakt, Overtreding jaehtwet.^ Voor het Kantongerecht te Ter Neuzen heeft terecht gestaan de jager L v. C., wonende te Axel, ter zake van overtreding van art. 25 der Jachtwet in de gemeente Axel toen zijn hond op een per ceel land, waarop hij niet bevoegd was wild op te sporen, een haas vervolgde, zijn hond niet heeft teruggeroepen. De Kantonrechter van meening zijnde, dat art. 25 slechts ver plichting op legt aan personen, die met hun honden in het jacht veld zijn, achtte het ten laste ge legde niet strafbaar en gaf ont slag van rechtsvervolging. In hooger beroep heeft de recht bank te Middelburg dit vonnis bevestigd. In cassatie heeft de Hooge Raad thans overwogen, dat de beper king, welke Rechtbank en Kan tongerecht in het zeer ruim ge stelde art. 25 der Jachtwet lezen, in dat art. zelf niet is te vinden. Voorts merkt de Hooge Raad op, dat de redeneering dat art. 25 slechts een verplichting op legt aan hen, die in de gelegen heid zijn aan de verplichting te voldoen, door den Hoogen Raad wordt onderschreven, doch dat daarmede het ontslag van rechts vervolging niet is gerechtvaardigd, daar de ten lastelegging moeilijk anders is op te vatten dan in dezen zin, dat de betrokkene zijn verplichting niet is nagekomen niettegenstaande hij in de gelegen heid verkeerde aan die verplich ting te voldoen. De Hooge Raad vernietigde het vonnis en veroordeelde L. v. C., in verband met recidive, tot f60 boete. Twen kinderen verbrand. Donderdagavond heeft in de buurtschap 't Zand bij Huisseo (Geld.) een felle brand gewoed, waarby twee kinderen om het leven zyn gekomen, terwyl de ouders by de pogingen om de kleinen te redden, ernstig zijn gewond. Deze noodlottige brand ont stond kort voor middernacht in de woning van den kweeker A. de Haas Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ds bewoners, die siob reed» tef Aan het te houden Interna tionaal Muziekconcours te Hoofd plaat op 19 Mei a.s. zal worden deelgenomen door elf muziekver- eenigingen en wel uit Nieuwvliet, Groede, Aardenburg, Breskens, Watervliet, IJzendijke, Zuidzande, Terneuzen, Biervliet Schoondijke en Hoofdplaat. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend aan den heer L. A. J. Bootsgezel als agent van den Provincialen Stoomboot- 1 dienst op de Wester-Schelde te J Breskens, zulks op verzoek en gezondheidsredenen. yS Het aantal aangegeven ge-'" vallen van besmettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 April in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Hulst 3, Kortgene 2, Wemeldinge 2, West- kapelle 1. DipntherieHonte- nisse 1. In de te Goes gehouden be stuursvergadering van den Ring Zeeland van den Bond van Chr. Zangvereenigingen werd het pro gramma vastgesteld voor het te houden concours op /Hemelvaarts dag te Kruiningen. Het concours wordt gehouden in de kersen boomgaard van de familie Pol derman. Van de 40 aangesloten vereenigingen nemen er 33 deel met 1250 leden. In een vergadering van het waterschap Oud en Nieuw Noord- Bevelanrl werd besloten tot het uitvoeren van groote werken voor oeververdedigir.g, met zink- stukken, dammen en betonglooi- ing. Daartoe zal een leening worden gesloten van f 40 000. De begrooting van het waterschap beloopt f 176832 met f 18397 aan onvoorziene uitgaven.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2