BEAU BROCADE 51e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VIaan deren, Aan Ouders en Opvoeders! No. 10. DINSDAU 7 MEI 1935. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nu de broeitijd der vogels is begonnen, komt daar weer de vrees voor het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten, als zanglijsters, merels, roodborstjes, vinken, meezen, ook nachtegalen, tuin- fluiters, grasmusschen en nog vele andere gevederde vrienden zijn in aantal veel verminderd. Die achteruitgang is ook wel te ver klaren. Allerlei maatregelen wor den weliswaar genomen, en ge lukkig veelal met succes, tegen de vele gevaren, welke de vogels bedreigen, doch men kon nog niet overal bereiken, dat de Ne- derlandsche jeugd de vogels voldoende ontziet. Dat is jammer. Aan het uithalen van nesten onzer zangvogels is geen enkel voordeel verbondenintegendeel, het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk be teugeld wordt. Wij kunnen im mers deze vogels niet missen terwille van den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en het is daarom noodzakelijk, dat de broeitijd ongestoord verloopt. Geeft het niet te denken, dat onze jeugd telken jare nog dui zenden vogelbroedsels verstoort en dat er tevens allerwegen ge klaagd wordt over de schade van rupsen, slakken en ander gedierte Meent niet, dat het kwaad niet te verhelpen is. Wij kunnen en wij willen ook niet aannemen, dat de Nederlandsche jongens willens en wetens totdiewreede daden in staat zijn en dat ver trouwen is, zooals de ondervin ding heeft geleerd, ook niet mis plaatst. Het is dringend nood zakelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten en wij moeten daartoe een beroep op hun eergevoel doen. Weike jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn voor zwakke en hulpelooze schepselen Op scholen, waar het bescher men van vogels krachtig aange moedigd wordt, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitge bleven. Betreurt ook gij het niet, ouders en opvoeders, dat de kinderen, die aan uw zorgen zijn toever trouwd, eieren en jonge vogels uithalen, als zij zich voor enkele uren aan uw oog hebben ont trokken Acht ook gij deze handeling niet lijnrecht in strijd met datgene, wat gij de kinderen voorhoudt, en vreest gij niet, dat uw invloed ten goede door zulke daden benadeeld wordt Indien gij het met ons eens zijt, en daaraan twijfelen wij niet, spreekt dan met de kinderen, wijst hun dan op de ouderliefde, die ook bij de vogels zoo sterk tot uiting komt en stelt belang in alles, wat de kinderen u van het leven in de natuur vertellen. Het jeugdige gemoed is gelukkig vatbaar voor goede indrukken, en een goed woord op het juiste oogenblik zal in veie gevallen voldoende zijn om de jeugdige vogelverdelgers te veranderen in ijverige vogelbeschermers. Het ware te wenschen, dat elke school en ieder gezin over een of meer nestkastjes voor vogels kon beschikken het van nabij gadeslaan van een vogelpaar zou stellig bij onze jeugd algemeen belangstelling en liefde voor deze dieren wekken. Het gaat trouwens niet om vogelnesten alleen. Het gaat ook, en overal, om het beste, dat er in uw kind leeft. Ook gij zult niet wenschen, dat de kinderziel verstikt wordt door ruwheid en wreedheid. DE VERMETELE. üuitschlanil. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, heeft 'n bekendmaking voor 1 Mei gepu bliceerd, waarin hij begint met zijn dank uit te spreken voor het vertrouwen, dat gebleken is uit de 83 pet. Ja-stemmen bij de Maar ep Sir Humphrey's laatste verkiezing van de vertrouwens- raden. Hij zegt dan, dat het loonpeil nog wel bij het oude is gebleven, dat er nog veel nood en ellende heerscht, maar dat het toch om hoog gaat. Dit jaar zal ook de laatste werkwillige werk krijgen waarmee de Leider in het derde jaar van zijn regeering zijn be lofte om de werkloosheid uit te bannen, zal hebben ingelost. Dan gewaagt Ley natuurlijk van de achting en de eer, die de Leider niet alleen het land en het volk in zijn geheel, maar ook den arbeider heeft weergegeven. Dit alles heeft den Duitschen arbeider 'n verplichting opgelegd, welke is neergelegd in de tien geboden voor het werk van den komenden tijd. 1. Wij groeten den Leider 's ochtends en danken hem 's avonds omdat hij ons een nieuwen wil en nieuwe hoop voor het leven geschonken heeft 2. Wij willen er in wedijveren de volksgenooten rechts en links goed te doen en een goed maker te zijn, omdat wij waarachtig en eerlijk nationaal-socialisten willen zijn 3. Wij willen nooit meer van de gemeenschap eischen, dan ieder onzer bereid is de gemeen schap te schenken 4. De strijd zal de inhoud van ons leven zijn, omdat wij weten, dat de hemel slechts vrijheid schenkt dengene, die be reid is zijn laatste daarvoor op te offeren 5. Het werk zij onze eer en de verrichting alleen onderschei- de den een van den ander; 6. De eer van de natie zij onze persoonlijke eer. Van het geluk en het welzijn der natie hangen persoonlijk geluk en het persoonlijk welzijn af; 7. Wie wat presenteert, mag eischen 8. Een rechtvaardige belan genvertegenwoordiging is nood zakelijk; echter moeten de per soonlijke belangen ophouden, waar het belang der gemeenschap begint. 9. Men mag nooit door ver schil van meening zich verwijde ren, doch moet zich daardoor inniger vereenigen 10. Weest onder elkaar waar achtig en eerlijk. Bant uit uw rijen openhartigheid en verraad. Rechtvaardig loon. Thans nu de organisatie van het Duitsche arbeidsfront vol tooid is, nu de nationaal-socia- listische vereeniging „Kracht door Vreugde" zijn nut getoond heeft, en de verkiezingen voor de ver- trouwensraden getoond hebben, dat ons groote opvoedingswerk met succes bekroond is, beseffen wij, aldus vervolgt de procla matie dat wij ons moeten wijden aan de vraag: „Hoe ko men wij aan een rechtvaardig loon Arbeiders en arbeidsters, be dienden en ondernemers Ik voel mij thans verplicht u dit te zeggen, Ik ben echter niet van zins een oppervlakkig of zelfs gemakkelijke oplossing te zoeken. Ik ben ook niet van zins in het oude versleten spoor van gesjacher en collectieve looncontracten voort te gaan. Ik ben mij ook bewust, dat alle looncontracten door een sluw uitgedacht stelsel van stukloon en door methoden van rationali satie op duizenderlei manieren doorboord worden en daardoor waardeloos en doelloos zijn. Ik ben van zins, dit grootste vraagstuk van elke sociale orde ning grondig aan te pakken, gelijk het nationaal-socialisme eischt. Daarom heb ik de beste mannen op dit gebied bijeengeroepen, opdat zij ons alle wetenschappe lijke grondslagen op dit gebied bijeenbrengen. Wij kennen den weg en wij bezitten ook de middelen, dat weten wij thans en dit verzeker ik u, scheppende lieden, dat ik u een rechtvaardig loon voor uw werk zal geven en zal waarborgen. En eveneens zullen wij werk methoden scheppen, die het on waardige opjaagsysteem door een systeem van de hoogste eigen verantwoordelijkheid zullen ver vangen. Aan deze zaak behoort voortaan onze volle aandacht en onze volle wil. Daarom verzoek ik u „Wed ijvert in den geest der gemeen schap, en stelt alle kleine per soonlijke dingen ten achter in het belang van de vorming van de natie en voor de kracht van den strijd om het bestaan van ons volk. Zorgen zullen er altijd blijven. Het paradijs kunnen wij u niet schenken. Dat is ook niet, waar het op aan komt. Het komt er alleen op aan, of wij ons door de zorgen er onder zuilen laten krijgen, of dat wij mans genoeg zijn de zorgen de baas te worden." Met een opwekking om den Leider tot voorbeeld te nemen, besluit Lely dan zijn bekend making. Wie dit leest, zal met ons van meening zijn, dat het krachtige, frissche taal en stijl is, waarin deze proclamatie is gesteld. En ongetwijfeld zit er veel in, waar over valt te denken, en dat zelfs tot zekere hoogte is te waardee- ren, èn door den werknemer èn door den werkgever, en eigenlijk ook voor ieder Nederlander al moeten we constateeren, dat er ook veel in staat, waarmede niet iedereen het eens kan zijn. De wereldtentoonstelling te Brnssel. De Wereldtentoonstelling te Brussel is op lange na nog niet gereed en toch mag zij zich reeds in een groote belangstelling verheugen. Dat komt, omdat al reeds zichtbaar is de grootsche conceptie, de gedurfde stijl, die deze geheele expositie kenmerkt. Het overgroote deel der impo sante gebouwen is gereed, althans en voornamelijk, wat het uitwen dige betreft. Slechts enkele pa leizen en paviljoens konden voor de bezoekers worden opengesteld. Daartegenover is reeds in vollen luister te aanschouwen de magnifieke avondverlichting der gebouwen, en het ongeëve naarde sproojesspel der gekleur de fonteinen en waterwerken. (Wordt vervolgd). AXELSCHE M-.<33ire COURANT (Engelscbe vertaling.) 58) Van sijn sterken vijand bevrijd, stond Zijn Edelheid op, bracht zijn das weer in orde en sloeg het stof van zijn kleeren. Hij stak het pakje brieven bedaard in zijn zak, terwijl de sergeant zijn soldaten gebood den gevangene stevig te boeier, zoo hij verder tegen stand bood. Sergeant, riep Bathurst wanhopig uit, die eerlooze kerel heeft daar eemge brieven gestolen die Haar Edelheid toibehooren. Zwijg, gevange, beval de sergeant, gij doet u zelf geen goed met dat geweid. Het scheen dat het lot dezen vree sdij ken toestand met zijn ironische pen wilde onderstreepen, want juist toen werd de stille doipsslraat eens klaps levendig door herhaalde vroolij- ke klanken en het geluid van voetslap pen. In een oogenblik was het een tonige, vervelende Brassington vol hevige opwinding, die alle inwoners in eens scheen mee te sleepen en juist doordrong tot de kleine, donkere nerberg, waar op dit oogenblik het laatste bedrijf van een drama weid afgespeeld. Dat moet het leger van den hertog van Cumberland zijn, riep de sergeant uit, terwijl hij zqu ooren «pitste em het geluid op te vangen van een naderende ruiterbende. Dan zult gij Zijne Koninklijke Hoogheid veel genoegen doen met het bericht van de groote vangst die ge gedaan hebt, sergeant, zeide S r Humphrey Cnalloner met geveinsde waardeering. Dn was inderdaad de bitterste ironie van het lot. De hertog heeft de macht het vonnis te verdagen en zal daarvan gebruik maken, suo ge hem de brieven laai lezen. Dat waren de laatste raadgevende woorden van Bathurst aan Lidy Patience en nu was zij, met de bevrijding haars broers bijna in handen, machteloos, iets voor zijn redding te doen. Sir Humpnrey, de brieven, zoo er nog een beetje gevoel in u is, zei ze smeekend. Neer, antwoordde hij binnen's monds, met een wilde zegeprail, zoo gij den mond van uw minnaar niet sluit, zal ik uw broeder aan deze soldaten overleveren en dan de brie ven vernietigen. Hij keerde zich om en zag met bijna duiveischen glimlach naar zijn eind-, lijk onschadelijk gemaakten vijand. Ba - hurst deed als in een strik gevangen en geboeiden leeuw, nog onzinnige pogingen om zich te bevrijden tot een hevigen ruk aan zijn gewonde schou der hem half bewusteloos deed neer vallen. Ha, ha, lachte Sir Humphrey. Ik denk, mijn ridderlijke vriend, dat wij eindelijk quitte zin. Kom gevangene, je zult het best doen mij uu sul te volgen, sprak de sergeant, in weerwil van zichzelf ge* troffen door Lady Patience's hevige smart, beschimpihg had Jjck Bathurst het gevoel van uitpufing dat hem begon te overmeesteren, \ai zich afgeschud. Hij richtte zijn hoofd op en kwam met behulp der soldaten weer overeind. Het leven buiten werd luider en meer aanhoudend, en door alles heen klonk het opwekkend geluid van mili taire muziek. Is het de hertog van Cumberland, sergeant, vroeg hij eensklaps. J', door het dorp treik nd op weg naar het N lorder, bevesi.gde de sergean', Nu dan. gevange Sergeant, riep J ick luidkeels ui', zijn rechterarm bevrijdend, uit de greep van den soldaat, terwijl hij wees od S r Humphrey Challoner, neem dan dien man in hechtenis. Zoo ik de rebel, graaf van Siretton ben, hij was rnijn medeplichtige en heeft al de geschriften, onze groote samenzweering betreffende, bij zich de deur, de deur, riep hij driftig uit pas op hij zal u ontsnappen en hij heeft geschriften bij zich, die den koning zouden verbazen. De soldaten vlogen instinctmatig naar de beide deuren en toen Sir Humphrey schouderophalend een be weging maakte alsof hij vertrekken wilde, sneed d; sergeant hem den weg af Een org inblik, mijnheer, Durft gij wierp Sir Humphrey hooghartig tegen. Zijt gij zulk een volslagen dwaas, dat ge niet ziet, dat die man stapelgek is? Doorzoek hem, sergeant, her haalde Bathurst opgewonden, gij zult zien, dat ik waarheid spreek, Haar Edelheid weet, dat hij mijn me deplichtige was het verlies der papieren zou u uw streepen wel eens kunnen kosten. De sergeant was niet weinig ont steld. Het aangrijpen van den persoon van Sr Humphrey Challoner, den vorigen dag, was gepaard gegaan met noodlottige gevolgen voor den bode en nu De sergeant zou het ongetwijfeld nooit gewrajd hebber, maar de na bijheid van het leger van den hertog van Cumberland en zijn eigen supe rieure oifL-ieren gaven hem een weinig vrijmoedigheid. Hij had het volste recht en macht om onderzoek te doen en was naar dit deel van het graaf schap gezonden om jacht op rebellen te maker. Hij was meer voor den gek gehouden en I ij den neus geno men dan hij zich gaarne herinnerde en hij wist dat zijn superieuren hem nooit zouden berispen een spoor ge volgd te hebben, ook zoo hij daarbij zijne macht even was te buiten gegaan, De papieren, herhaalde Bathurst, de papieren, zijn schuldbewijzen de papieren, pas op, of hij zal ze vernietigen. De sergeant wierp een laatsten blik op zijn gevangene. Hij was voldoende bewaakt door drie mannen, die hem de handen op den rug bonden. Die beschuldiging kon dus geen streek zijn om zijn leven te redden en wie weet Zoo de graaf van Stretton een rebel was, waarom kon dan ook de Squire van Hartingfon geen gemeene rebel zijn Grijpt hem en onderzoekt hem in den naam des Koning?, beval de sergeant. Met uw verlo', mijnheer, voegde hij er met onderscheiding bij, maar de hertog van Cumberland is bijna hier en ik zou ontslagen worden, zo? ik m0n plicht verzaakte. Maar dit is ean beleediging en gewelf*, schreeuwde S,r Humphrey, die bloedrood van toorn was geworden. Het zal uw Edelheid geen kwaad doen, maar zoo ik verkeerd doe, zal ik ongetwijfeld gestraft worden. On derzoekt hem, mannen. Nu was Sir Humphrey op zijn beurt hulpeloos in de machi der soldalen. HQ wist zeer goed, dat de sergeant in zQn recht was en hierom zeker met gestraft sou worden. Erger geweidaden dan dit aangrijpen van zijn persoon waren gedurende deze verschrikkelijke jacht op vooilvluchtige rebellen in de binnengraafschappen gepleegd tegen aanzienlijke personen, tegen vrouwen en kinderen. In minder dan vijf seconden had de soldaat het pakje brieven uit Sir Humphrey's zak gehaald en den ser geant overhandigd. Die kunnen het best door zQn koninklijke Hoogheid gt ïspecteerd worder, sprak deze rustig, terwijl hij ze in den binnenzak van zijn rcoden rok stopte. Ja, door zijn koninklijke Hoogheid riep Jack Bathurst met dolie, woeste, koortsachtige blijdschap uit. Dit is nu wat uw Edelheid meende toen gij zeidet quitie te zijn. Wat? Sir Humphrey was sprakeloos ten gevolge van hopelooze, machtelooze woede, Maar Patience was door da groote verluchting na den verschrikke- lijken angst, in een zenuwaanval op den trap neergevallen,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1