Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 9. VRIJDAG 3 MEI 1935. 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Voor vrouwen met smaak. FEUILLETON. Buitenland. o Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. leder heeft iets kenmerkends in zijn karakter, wat op de eene of andere wijze terug zal werken op zijn omgeving, meer of minder bewust of onbewust. Bij de huisvrouw uit deze invloed zich vooral in de inrichting van het huis. Men kan dan ook hieruit eenigszins het karakter opmaken van de vrouw, aan wier leiding de inrichting van het huis is toevertrouwd. Vele vrouwen beseffen echter niet, welke mogelijkheden hun hier geboden worden. Zijdenken dat een mooie of gezellige in richting vóór alles een kwestie van geld is. Doch wanneer zij er even over nadenken, zullen zij zelf inzien, dat hoe meer de geldswaarde van de meubels en de smaak van den „kamerarchi tect" op den voorgrond treden, hoe minder men van de persoon lijkheid en den invidueelen smaak der huisvrouw bemerkt. Stelt U echter eens even een eenvoudig, maar met smaak in gerichte kamer voor. Wij wor den bij het betreden ervan da delijk prettig aangedaan. Een juiste plaatsing der meubels, hier en daar wat bloemen, kleedjes en eigengemaakte kussens, een artistieke, hoewel weinig kostbare wandversiering, waarvan de kleu ren passen bij het behang, zoo'n kanier kan reeds de persoonlijk heid van de vrouw des huizes uitdrukken en al deze doode voorwerpen tot iets levends ma ken. Wie er gevoel voor heeft, zal de vele kleine trekjes goed opmerken. Hij ziet b.v. dat men met piëteit lieve dooden gedenkt of oude familie-souvenirs bewaart en merkt het streven naar zinde lijkheid, de vlijt en de ordelijk heid en nog veel meer op. Uit den indruk, dien de inrichting van het huis maakt. En die in druk hangt voornamelijk af van de vrouw des huizes. Vooral nu de huizen zooveel kleiner zijn en zoovelen met financieele moeilijkheden te kam- pen hebben, moet de vrouw zich 1 bewust worden van haar verant woordelijkheid op dit gebied in de jaren van voorspoed, die aan den wereldoorlog voorafgingen, heeft men ook in de inrichting der woningen te veel naar weel de gehaakt. Thans is veel van die weelde niet meer in over eenstemming met de veranderde levensomstandigheden, de lagere inkomsten, de kleinere kamers, iet gebrek aan personeeldik wijls wordt een deel van het huisraad vrijwillig of noodge dwongen verkocht, dikwijls wordt het wel als hinderlijk aangevoeld, doch om de eene of andere reden sleept men de meubels toch maar mee van de eene naar de andere kamer. Dit is een verkeerde methode en komt in den grond neer op leven boven stand, wat tenslotte toch ook zijn grenzen heeft. In de bescheidener geworden woning, waar de salon verdwenen is, doch de huiskamer van meer belang is geworden, is de waarde van elk stuk afzonderlijk veel grooter dan destijds, en de huis vrouw heeft den vreugdevollen plicht, in geestelijken zin te groeien, opdat zij haar huisge- nooten meer kan gevendeze zijn immers, evenals haar vrien den en kennissen, in financieele ongunstige tijden veel meer aan gewezen op de gezelligheid in huis. in een eenvoudige omge ving kan veel bereikt worden. Vooraanstaande kunstenaars en geleerden hebben hun werk dik wijls gedaan in kleine huisjes. En te allen tijde hebben vrouwen als b.v. de dochters van Roemer Visscher haar huis tot een rijke bron van geestelijk leven voor hun huisgenooten gemaakt. Zoo begaafd is natuurlijk niet iedereen, doch elk op haar eigen wijze kunnen de huisvrouwen haar geest -en persoonlijkheid toch wel zooveel ontwikkelen, dat zij haar huis een waarde geven, die hooger is dan die van alle ge kochte weelde. DE VERMETELE. Frankrjjk Voetangels en klemmen op het terrein der buitenlandsche politiek zijn nog steeds aan de orde van den dag en de toestand wordt er weinig beter op. Nadat het Fransch —Russisch verdedigend verdrag reeds geheel als in kannen en kruiken scheen, kwam er een kink in den kabel, welke stellig niet van Russische zijde was veroorzaakt. Want de Sovjet-commissaris Litwinof had zich tijdens de besprekingen met zijn Franschen collega Laval te Genève groote moeite getroost om onmiddellijk na afloop der vergadering van den volkenbond- raad het verdrag geparafeerd te krijgen. De regeering te Parijs had echter, vooral na de con ferentie van Stresa, rekening te houden met de wenschen van haar beide medestanders Italië en Engeland, en te Londen is men, hoewel beducht voor mogelijke geheime Duitsche plannen, toch niet al te zeer gebrand op een uiterst nauw contact met de Sovjets, tenzij dit strikt noodza kelijk mocht zijn. De Fransche regeering is trouwens van het zelfde gevoelen en alleen de Duitsche bedreiging, zooals die leeft in de Fransche hoofden en harten, heeft dan ook de gedachte aan een verdrag als thans aan hangig is gemaakt, in het leven geroepen. Voorts is er nog Polen, dat, door zijn stem te geven aan de befaamde resolutie in verband met het afkondigen van den al- gemeenen diensplicht in Duitsch- land, een in Fransche oogen goe de beurt maakte en daarom wel verdient, dat met zijn verlangens rekening wordt gehouden. En dat Warchau een verbond in den ontworpen vorm graag zou zien, laat zich moeilijk veronderstellen. Het Poolsch Russisch antago nisme is nog niet dood en de regeering te Warchau voelt zich eigenlijk ingesloten tusschen twee vuren, zonder te kunnen uitmaken welk van de twee het gevaarlijkst is het Duitsche of het Rus sische. Het is derhalve begrij pelijk dat Polen eveneens het onderwerpelijke verdrag met niet al te groot enthousiasme bekijkt. Met al deze factoren heeft Frankrijk rekening te houden, maar bovendien nog met andere. De Kleine Entente toch aan schouwt hei met leede oogen, dat de Duitsche herbewapening in den tegenwoordigen vorm wel niet wordt goedgekeurd door de andere mogendheden, maar prac- tisch toch wordt toegelaten. Dit roept het schrikbeeld op van een mogelijken Duitschen aanval, ten einde met geweld terug te nemen wat door het verdrag van Ver sailles is afgenomen en misschien nog wel een stukje meer. Daar bij komt, dat ook de andere le den van de vroegere centrale mogendheden Oostenrijk, Honga rije en Boelgarije er natuurlijk op uit zijn eveneens hun weer macht te versterken naar het Duitsche voorbeeld. Tenslotte geldt voor Frankrijk nog een andere overweging, welke tegen een gretig ingaan op het voorstel der Sovjet-Unie pleit en wel de Duitsche bereidverkla ring tot aansluiting bij het z.g. Oostelijk pact onder bepaald voorbehoud ten aanzien van we- derkeerige hulpverleening der onderteekenende staten. Hier moet de kat even uit den boom wor den gekeken, in hoeverre het Derde Rijk eventueel geneigd zal zijn tot samenwerking, waartoe terugkeer naar Genéve een der dringendste voorwaarden is. Engeland. Londen wordt op buitengewone wijze versierd voor de jubileum feesten voor koning George. Op 6 Mei zullen de straatde coraties voor een groot deel be staan in levende bloemen. In de Regentstreet die niet min der dan 10 000 pond sterling aan versiering besteedt zal aan beide zijden een onafgebroken rij van bloeiende planten bestaan. In den weiden omtrek rond het Buckinghampaleis gaan blauw en Hij hield baar in zijn armen, aalig goud van feesttooi wedijveren met het rood der omnibussen, dat in normale dagen de kleuren- monotonie van de stad poogt te verdrijven. In Piccadilly wordt het trottoir afgezet met hooge masten in goud en blauw, waar- tusschen koorden in dezelfde kleuren, opgehangen. Oxford Street doet iets dergelijks. Tra falgar Square is over de geheele lengte aan weerskanten geflan keerd met reusachtige tribunes. Men heeft er de boomen het gezelschap gegeven van Veneti- aansche masten, behangen met heraldische schilden, bekroond met gouden leeuwen en kronen. Geen regen zal in staat zijn straks de rozenguirlandes te bederven. Ze zijn vervaardigd van rubber. Schoonheid-storende constructies op den weg van de vele optoch ten, welke voor het jubileum zijn gearrangeerd, worden bedekt. Mooi werk is het, dat een deel van de tribuneruimte in de Mali is gereserveerd voor kinderen van de vrije scholen in Londen. Een tweede deel is voor offici- eele genoodigden. Een derde deel is beschikbaar voor 10 pond sterling per plaats en de opbrengst hiervan is voor liefdadige doel einden bestemd. De Prins van Wales heeft een fonds in het leven geroepen, 's Konings Jubi leum Fonds, bestemd om de on bemiddelde jonglingschap van het land vooruit te helpen en wat meer levensvreugde te verschaffen. Weenend beeld. In het bij Florence gelegen Italiaansche dorpje Castel Fioren- tino staat in een kleine kapel een marmeren beeld van de Heilige Verdiana, de beschermheilige van het district. Onlangs heeft men ontdekt, dat het beeldje weende, en ofschoon de „tranen" van tijd tot tijd worden afgedroogd, zou den zij steeds weer te voorschijn komen. De kerkelijke autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar dit merkwaardige verschijn sel, dat onder de geloovigen van het dorpje groote opwinding heeft veroorzaakt. (Wordt vervolgd)) AXELSCHE lol 9] COURANT (Engelsche vertaling.) 57) Zij zou een van beiden moet< n ver raden, nr, en geen tijd om God om hulp of licht te bidder, en geen mc gelijkheid otrt haar eigen leven t geven voor die beiden. Maak voort mar, sprak Bathurst luchtig, ziet gij niet, dat Haar Edel heid uitgeput is. Neer, heb geen vrees ik zal le stil volgen, voegde hij er bij. ziende, dat ze hem wilden omsingeler, maar ge zult mij toch wel toestaan afscheid van mijn zuster te nemen? De sergeant kon dit niet goed wei geren, hij was in zijn hart een humaan mensch en nu hij zeker was van zijn belangrijke vangst, zou hij zich gaarne door wat beleefdheid, aangenaam wil len maken bij Lady Patience Gascoyne. Ofschoon hij niet meer bij den neus genomen wilde worden en de gevan gene, staande voor een bijna onmid dellijke executie wegens hoogverraad hem buitengewoon kalm en vroolijk leek, had hij te doen met Haar Edel heids zichtbaar wanhopige smart, en het was daarom, dat de waardige ser geant eenige toegefelijkheid gebruiken wilde. Hij beval drie mannen naar boven te klimmen en daar de wacht te houden in geval de gevangene dien kant uit mocht willen vluchten, in de hoop het dak te bereiken. De sergeant was banp, dat de bovennatuurlijke krachten werkzaam waren ten gunste van dien buitengewonen mar, die tJt op heden zoo'n aantrekkelijk leven geleid had. Hij had de kleine gang en de vestibule der herberg gezuiverd van de met open mond starende kin kels die een voor een afdrope-, hun domme koppen krabbend, benieuwd wat dit alles betpekende en wie Beau Brocade was. Was hij de graaf van Stretton? Was hij de roover Of de een of andere heigeest, die zich in elke gedaante kon veranderen Sir Humphrey trok zich in de scha duw van de t ap terug. O/er het algemeen vond hij het 't best de dingen hun loop te laten. Op één wijze had hel lot hem begunstigd. Of de roover in zijn eigen naam of in die van den graaf van Stretton werd gehangen, hij zou in allen gevalle binnen eenige uren behoorlijk uit den wig zijn, waarna hij de b ieven ge makkelijker weer in zijn bezit zou kunnen krijgen. Ook hij had een instinctmatige vrees dat Beau Brocade in verbinding stond met bovennatuurlijke krachter. Er was in die dagen een diep ingeworteld geloof aan tooverkracht en ook de b:schaafde kringen waren niet geheel vrij van dat volksbijgeloof. Sir Hump hrey had een intensen haat tegen den mar, die zoo'n ridderlijk kampioen voor Lady Patience was. Ziin eigen liefde tot haar was zoo zil zuchtig en wellustig dat overgroote jaloersch- heid er de voornaamste karaktertrek van was. Hij was zinneloos, gek van jaloezie op Jack Bathurst, want met de scherpziende oogen van den ver* smaden minnaar had hij de uitdrukking van blijdschap en trots op haar gelaat gezien, toen de jmge man op de trap verscheen, en hij alleen onder die aller, wis', waarom zij zoo wanhopig beangst en diep ellendig was toen zij voor die vreeselijke keus stond óf haar broeder óf den man, dien zij liefhad op te gever. Sir Humphrey smoorde eenige krach tige vloeken bij de gedachte aan de smadelijke wiize, waarop aij hem had afgewezen. Naar vrouwenaard was zij bezweken voor de vleiende lieve woordjïs van den dief en de fiere Lady Patience Giscoyne was in liefde ontbrand voor een roover. Maar nu wilde het lot Sir Humphrey begunstigen. Als die riddelijke fat uit den weg geruimd war, zou Lady Patience weer van zijn genade afhan gen. P.-iilip was nog een vluchteling en de brieven konden weer in zijn bezit komen, tenzij de duivel met een leger tooverheksen en booze geesten dien schelm van een Beau Brocade te hulp kwam, Ingesloten tusschen een troepje sol daten beneden drie mannen en bo-'en drie mannen aan de trap, hadden Bat hurst en Patience maar enkele m - nut:n voor dit laatste oogenblik hun ner liefde. Zij diuktc zich hartstochtelijk tegen hem aan met terzijdestelling van heel haar fhre natuurt ovtrneesterd door haar groote liefde, voelde zij zich slechts een vrouw wier geheele leven in hem opging. Zij zullen u niet gevangen nemen, snikte zij in haar groote wanhoop, dat zullen zij niet ik wil u niet laten gaan. genietend van dit gelukkigste oogenblik zijns levens, de zaligheid haar in haar ha'tstochtelijk verdriet in zijn armen te voelen, de tranen te zien opwellen in haar biauwe oogen, tranen om hem, en te weten, dat haar liefde, haar groote, oneindige, goddelijke liefde, geheel voor hem was. Maar het was sltchis een kort oogenblik en de ser geant wachtte met ongeduld. Hij drong haar zach jes in een donker hoekje van de trap tegen de leuning en terwijl hij het pakje brieven uit zijn zak kreeg drukte hij het haar in de hand. Daar, de brieven, snel, fluisterde hij. God bescherme u en hem. De brieven mompelde zij werk tuigelijk. J', ik kan nu niets doen maar tracht den hertog var. Cumber land te spreken, voor gij naar Londen gaat, Iaat hem de brieven lezen Hij komt vandaag hier en zoo niet, dan kunt ge hem vinden in Wirksworth Hij heeft de macht het vonnis np te houden en ook al was uw broeder gearresteerd en hij zal van dat recht gebruik maken, als hij de britven gelezen heeft. Ja, ja, mompelde zij. De smart scheen haar verdoofd te hebber, zfl wist niet recht wat zij deed, haar linkerhand omsloot de brieven en viel toen langs haar zijde neder. Noch zfl, noch Bathurst had de schrale, nietige figuur orgemerk', die zich als een aap heenboog over de donkere trapleuning. Sir Humphrey had gefluisterd i tracht te hooren, wat die twee zeggen, en de procureur, onderdanig, gehoor zaam, had een wanhopige poging gedaan om te doen wat hem gezegd was. De trap was gedeeltelijk ver licht door een glimp van bet daglicht, dat uit de gang kwam. De leuning was geheel in de schaduw en de sergeant met z|n soldaten letten te veel op den gevangene om acht te slaan op MUtachip of Sir Humphrey Challoner. Het volgend oogenblik voelde zij een pijnlijke druk op haar viigers en toen zij een kreet van angst slaakte was het pakje brieven uit haar hand gerukt en was zich vaag bewust van een zwarte gedaante, die over de leuning klom en in het duister verdween. Maar met een kreet van woede was Bathuist die vetdwijnende figuur nagesprongen! geheel verbluft zag hij slechts den schermenden omtrek van Mntachips schrale gestalte toen deze snel de rrieven aan Sir Humphrey Challoners voeten neerwierp, die zien haastig bukte om ze op te rapen. Als een woedend oier viel Jack op Sir Humphrey aan, Jou duivels kind, hijgde hij. H.er de brieven, Stiel-, Stich, gauw hier. De kraent van den aanval had beide mannen op den grond geworpen, Bathurst greep slj i Edelheid.op, bracht zijn das weer in orde en reeds was de sergeant met zijn soldaten ter ont zetting toegeschoten zij trokken J ick terug van den neer geworpen Sir Humphrey, terwijl de soldaten van boven naar beneden waren gevlogen en John Stich knevelden,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1