Binnenland. Landbouw. steld worden. Er worden in de practijk nog dikwijls ten onrechte stukken gesteld op zegel van 30 cent. Het publiek is soms van meening, dat een eenvoudig con- tractje, waaraan weinig woorden verspild zijn, wel op papier van 30 cent kan gesteld worden. Een ander zegtJa, maar het is maar een eenzijdig contractje. Hierin ligt het zwaartepunt van de zaak al evenmin. Een vergunning om van een uitweg gebruik te mogen maken, wordt eenzijdig opgesteld maar moet op zegel van 50 cent. Het is hier niet de geschikte plaats om over de vrijstellingen van art. 32 der wet te spreken. Het publiek heeft hier geen be lang bij. Wegens overtreding is hier een boete van f25 verbeurd door den onderteekenaar van het stuk. Tenslotte merk ik nog op, dat voor dit soort van stukken de algemeene regel weer van toe passing is, dat alle exemplaren van een akte steeds zegelplichtig zijn. Wordt een akte van cessie van een schuldvordering (onderwor pen aan een zegelrecht van min stens 50 cent) in drievoud opge maakt (één exemplaar voor nieuwe en één voor oude schuld- eischer en het derde voor den schuldenaar) dan zijn alle drie exemplaren dus zegelplichtig. Ik hoop met deze korte uiteen zetting eenig nuttig werk te heb ben verricht. Alvorens te eindi gen merk ik nog op, dat het uit den aard der zaak geenszins mijn bedoeling is om Jan, Piet en Klaas maar zelf zijn stukken te laten opmaken, nadat ze eerst te mijnen kantore inlichtingen over het zegel te hebben gevraagd. Integendeel, ik wensch niets lie ver dan dat iedereen naar den notaris of zeer bekwaam deskun dige gaat. Die kennen de zegel wet ook. Niets is zoo verderfelijk dan zelf of door ondeskundigen akten te laten vervaardigen. Wellicht heeft dat de een of ander wel eens ondervonden. Het ligt niet op mijn weg hier verder over uit te wijden. Voor menschen, die toch niet naar den notaris of zeer bekwaam deskundige gaan, (en zulke men schen zijn er nog wel te vinden) heeft een gang naar het registra tiekantoor ook nog nut. Evenals abdijsiroop verzachtend werkt, helpt een inlichting van een Ont vanger in zooverre verlichtend, dat het stuk op zegelgebied in orde komt en dus geen kans op een zware boete wordt beloopen. De Ontvanger mag zich echter niet met de geldigheid of twijfel achtigheid van den inhoud van het stuk bemoeien, voorzoover hij daar om fiscale redenen niet mee te maken heeft. Dat doet hij dan ook niet. Zoo ziet men, dat, wanneer men een ontwerp-akte aan den Ont vanger laat zien, daarmee dat stuk niet goed van inhoud wordt verklaard, maar alleen voor de toepassing der zegelwet wordt beoordeeld. Hetzelfde geldt voor de registratie. Wij registreeren alles wat de menschen verlangen, mits dit maar behoorlijk geze geld is. Moge deze uiteenzetting in elk geval tot eenige leering hebben gestrekt. Mochten er menschen zijn, die stukken in hun bezit hebben, ter. aanzien waarvan zij twijfelen of ze wel behoorlijk gezegeld zijn, kunnen ze die het best aan mij eens ter Inzage zenden of laten zien. Ik zal dan deze kwestie naar bevrediging trachten op te lossen. Belgisch Koningspaar in Noordw(jk. Zondagmiddag heeft Koningin Astrid van België, die momenteel in Noordwijk vertoeft, een on- officiëel bezoek gebracht aan de internationale bloemententoonstel ling „Flora" te Heemstede. Zij was in gezelschap van den heer J. van de Mortel, burgemeester van Noordwijk en diens echtge- noote. Het Belgisch Koningspaar lo geerde ten huize van burgemeester dr. J. van de Mortel. Zondag heeft de Koning een bezoek gebracht aan de bollen velden en daarna met de Koningin aan Den Haag. Volgens de N. R. Crt. heeft het bezoek van het Belgische ko ningspaar aan ons land o.m. de volgende aanleiding De Koning en de Koningin wenschen dat hun kinderen de Nederlandsche taal volkomen zullen leeren be- heerschen. Zij hadden daarom besloten, dat de twee oudste prinses Josephine Charlotte en kroonprins Boudewijn eenigen tijd in Nederland verblijf zouden houden. Burgemeester v. d. Mortel, van Noordwijk, die gehuwd is met freule Michiels van Kessenich, heeft relaties in de kringen van het Belgische Hof en op deze wijze kwam koning Leopold met hem in contact. Thans is vastgesteld, dat de beide Belgische koningskinderen dezen zomer bij burgemeester v. d. Mortel in Noordwijk zullen logeeren. De burgemeester heeft zelf twee kinderen van ongeveer den zelfden leeftijd. Koning Leopold en Koningin Astrid zijn thans persoonlijk kennis komen maken met de omgeving waar hun kinderen dezen zomer zullen vertoeven. Omtrent het bezoek lezen wi] nog de volgende bizonderheden in de Telegraaf: In den nacht zijn koning Leo pold van België en koningin Astrid Zaterdag in Noordwijk aangekomen, om een streng in cognito bezoek te brengen. Bij het einde van de week her bergt de burgemeester van Noord wijk dikwijls gasten. Als zijn huis bezet is, logeeren zij in het hotel het Hof van Holland, in het hartje van Noordwijk gelegen. Zoo ook thans weer. Zaterdag morgen vroeg hij aan den eige naar van het hotel hem twee van de beste vertrekken te willen af staan. Hij zeide verder niets bij zonders en dus werden twee ka mers voor de gasten van den burgemeester gereserveerd. Het was om kwart voor twee 's nachts, toen een auto voor de deur van het hotel stilhield. Het was een Belgische wagen. Er stapten uit een heer en een dame met enkele koffers. Even achter hen kwam nog een auto en deze reed door. Naderhand werd het den hotelhouder duidelijk, dat in den achtersten wagen de koning en de koningin van België waren gezeten en in den voorsten een adjudant van het hof en een der hofdames. Zoo zijn dus de koning en ko ningin van België in het nachtelijk uur op het witte huis van den burgemeester ontvangen. Doch niemand wist, behalve de burge meester zelf, wie het waren. Zoo kori het dus gebeuren, dat de beide hooge gasten in vol strekte rust den Zondag in Noord wijk hebben doorgebracht. Des morgens maakten zij een wande ling door het dorp, om zich te ongeveer tien uur naar de R.-K. kerk te begeven, waar zij den dienst hebben bijgewoond. Ook hier was men van hun komst niet op de hoogte. Zij hebben ge woon in een van de banken plaats genomen. Zondagmiddag hebben zij een tocht door de bloembollenvelden gemaakt. Het bezuinigingsontwerp. Zaterdag is door de Regeering bij de Tweede Kamer ingediend het reeds lang aangekondigde bezuinigingsontwerp. In de memorie van toelichting zet de Regeering uiteen, dat het tekort op de begrooting voor 1935 nader op 73 millioen moet worden geraamd en dat het tekort voor 1936 vermoedelijk 75 mil lioen zal bedragen. Tegenover dit laatste tekort staan 20 millioen uit reeds genomen en nog door werkende maatregelen, benevens 77 millioen van het thans inge diende bezuinigingsontwerp. Er komt dan een bedrag van 20 millioen beschikbaar voor de noodzakelijke verlaging van be lastingen. Deze belastingverlaging zal niet aanstonds voor dit volle bedrag kunnen worden ingevoerd omdat de perspectiefbesparingen eerst geleidelijk doorwerken. Van het bedrag van 97 millioen kan in 1936 63 millioen als effectie worden beschouwd. Er blijft over 1936 een tekort van 12 millioen terwijl aan perspectiefbesparingen nog 34 millioen beschikbaar is. Na aanneming van het bezui nigingsontwerp hoopt de regee ring voorstellen tot verlaging van enkele belastingen te kunnen doen, waarbij vermoedelijk in de eerste plaats zal worden gedacht aan vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbe lasting wegens gebouwde eigen dommen, om de lasten op het huizenbezit, die op hun beurt een nadeeligen invloed oefenen op het huurpeil, althans eenigermate te verminderen, en verder aan een vermindering van de omzetbe lasting op gas en electrische energie en aan een verlaging van de accijnzen op het gedistilleerd en het bier. De bezuiniging van 15 millioen zal voor 10 millioen uit de Rijks salarissen en -loonen moeten worden verkregen. Van de res teerende 5 millioen zal een deel verkregen moeten worden uit de omrekening van de loopende pensioenen en het laatste bestand deel van deze 15 millioen wordt geleverd door een in het ontwerp omschreven maatregel met betrek king tot de wachtgelders. Wat de verdere bezuinigingen aangaatvoor een deel is wets wijziging noodig aan ander deel kan worden verkregen door be staande bevoegdheden. De regeering heeft na rijp beraad ervan afgezien een voorstel te doen tot opheffing van een der universiteiten. Onder de bezuinigingen voor Waterstaat worden genoemd bijdrage calamiteuze polders te verlagen van f 400,000 tot f300,000, besparing f 100,000; bijdrage afwatering Zeeuwsch- Vlaanderen f 123,000 is restant, vervalt, bespaart dus f123,000; kanaalhaven te Ter Neuzen f60,000, verder geheel uit het werkfonds financieren. Prinses Juliana heeft het Beschermvrouwschap aanvaard in de plaats van wijlen de Koningin Moeder van de Kon. Ned. Vereeniging Aviacul- tura. De Ufver. Het Volk meldt van welinge lichte zijde, dat de conclusie van het Uiverrapport in zake de hoofdoorzaak van de ramp toch zou terugvoeren naar bliksemin slag. Het rapport van dr. ir. van der Maas sloot naar Het Vader land indertijd wist te melden, blikseminslag als oorzaak van de ramp uit. De „permanente commissie", die thans toch tot blikseminslag zou hebben geconcludeerd, be stond uit vice-admiraal Schorer, prof. dr. ir Biezemo, majoor vlieger Van Heyst en luitenant- viieger Broesder. De Statenverkiezingen. De stemmingen, welke de vorige week in Gelderland heb ben plaats gehad, hebben pro- centsgewijze voor het geheeie land weinig of geen verandering gebracht in den uitslag van 16 en 17 April jt. Over het geheeie land is de winst- en verliesrekening der zetels in de staten volgens een lijst in de N. R. Crt. als volgt De Lib. Staatspartij verloor 25 zetels, de R. Kath. 5 (7 2), de C. Hist. Unie 9 (10 1), de Anti Rev. 7 en de Vrijz. Dem- 8 zetels. De S D. A. P. won 1 zetel (6 5), de Communisten 2, de Kath. Dem. 4, de Chr. Dem. 10 (3 1), de Staatk. Qeref. 1 en de N. S. B. 44. De Rev. Soc. Partij verloor en won 1 zetel, Het resultaat van de verkie zingen voor de Provinciale Staten in alle elf provinciën, vergeleken met de Kamerverkiezing in 1933 i3 als volgt s 1933 1935 Lib. Stp 258.732 226.877 S.D A.P. 798.632 782.592 R K. Stp. 1.033343 1.029.924 C.H. Unie 339.808 343670 A R. Partij. 499.890 421.223 V.D. Bond 188950 156 129 Staatk. Qer. 93.273 93.898 H. Qer St. 33.988 21.799 Kath. Dem. 40 894 56.830 Chr. Dem. 38 459 67 281 Comm 118 236 127.577 Rev. Soc. 48.405 51.607 N.S.B 294.284 Plattel. 47 653 7.755 Ontwikkelingsdag. Te Goes werd Zaterdag een ontwikkelingsdag gehouden, die zeer druk bezocht werd. Door den heer Th. A. Vogelaar te Krabbendijke werd een lezing gehouden over de nieuwere in zichten op fruitteeltgebied, de heer A. A. Zandee te Woensdrecht hield een lezing over de be drijfsgebouwen op het Zeeuwsche Landbouwbedrijf en de heer Zwagerman te Middelburg had als onderwerp voor zijn lezing genomen „Boerin zijn". Steun voor groene erwten. Door den minister van Econo mische Zaken zullen maatregelen worden overwogen, daartoe strek kende, dat voor groene erwten voor den oogst 1935 steun wordt verleend. Het is niet mogelijk om voor de voorraden onverkoopbare erw ten van 1934 nog steunmaatre gelen te ontwerpen, in ver band met hei vergevorderde sei zoen. Het vee naar de welde. Bespareu up kracht voer in den winter. Met verlangen ziet de veehou der ieder voorjaar de tijd naderen, dat het vee naar de weide ge bracht wordt. In den regel v.ndt het daar dan ook volop voedsel. En dit eerste gras is zeer voed zaam, voldoet geheel aan de eischen welke melkgevend en groeiend vee aan een goed rant soen stellen. Dit voorjaar is het echter een weinig anders gesteld. In geen jaren heeft het weiland en het hooiland zoo'n slechten stand Vertoond. Het schrale weer en niet minder de sterk doorgevoerde bezuiniging op de bemesting, ziedaar de voornaamste oorzaken. Het weiland en het hooiland geven dus zelve antwoord op de vraag of het noodig is nu direct met een ruime stikstofgift te helpen. Ja, ze roepen er zelfs om De voortdurend dalende melk prijzen, de moeilijkheden om de producten te plaatsen, mogen geen motieven zijn de bemesting ach terwege te laten. Men zal dan geheel vastloopen. Men heeft immers, niettegenstaande produc tiebeperking en inkrimping van den veestapel, ieder jaar hooi noodig, terwijl daarnaast ook krachtvoer beslist noodzakelijk is. Beantwoord goed weidegras aan een volledig rantsoen, het hooi daarentegen heeft van zijn kracht verloren en moet met krachtvoer, meestal gekocht krachtvoer, worden aangevuld. Op dit laatste willen wij even de aandacht vestigen, om juist het hooi meer in overeenstem ming te brengen met de eischen, welke het vee stelt. De betere cwaliteit van het weidegras, vooral het jonge weidegras, in vergelijking van het hooi, ligt in hoofdzaak in het hooger eiwit gehalte van het jonge gras en de gemakkelijker verteerbaarheid, del is opmerkelijk hoe goed het vee in het voorjaar van dit jonge gras, zonder eenige bijvoedering gedijt en hoeveel melk van prima kwaliteit het geeft. Ook wat het hooi betreft krijgt men meer en beter verteerbaar eiwit naar mate men vroeger maait. Vroeg maaien zal dus noodig zijn om hooi te winnen, dat minder aanvulling met eiwit- ijk krachtvoer, dat men moet aankoopen, noodig maakt, Te meer, daar de naweide dan tij- diger beschikbaar komt. Dit vroege maaien zal echter - weer alleen plaats kunnen heb ben, wanneer men een stikstof bemesting toepast. Nu de Zwavelzure Ammoniak zoo goedkoop is, zal een be mesting hiermee voordeelig zijn, om de kwaliteit van het gras en hooi te verbeteren, en krachtvoer in den komenden winter te helpen uitsparen. Ook hier geldt het dus weer, dat er geen ongeluk zoo groot is of er is nog geluk bij. Dit alles samenvattende kunnen wij dus zeggen, dat zoo vroeg mogelijk inscharen van het vee en de beste besparing in den winter is te vinden op krachtvoer in een flinke Zwavelzure Am- moniakbemesting in het voorjaar. Die geeft eerder en betei gras en meer gras, dus ook meer en licht verteerbaar hooi. Vooral in dit voorjaar, gezien den achterlijken stand van ons wei- en hooiland, is het zaak hierop te letten. Waar de stand zeer veel te wenschen overlaat, is het mis schien aan te bevelen een ge deelte van de Zwavelzure Am moniak door Kalksalpeter te vervangen. Nemen wij voor een normale, niet zware bemesting b.v. 300 K.Q. Zwavelzure Am moniak per H.A., dan zou men hier 200 K.Q. Zwavelzure Am moniak kunnen bezigen en aan vullen met 100 of 125 K.Q. Kalk salpeter. Bij de tegenwoordige lage prijzen komt een bemesting met Zwavelzure Ammonik, eventueel in combinatie van Kalksalpeter, zeker nog met winst terug. AXEL, 30 April 1935. Ter gelegenheid van den jaar dag van Prinses Juliana werden heden ochtend door eenige mu zikanten alhier van af den trans van den voormaligen korenmolen in de Molenstraat koraalliederen gespeeld Voorts woei van de openbare en verschillende particu liere woningen de vlag uit. Ook vanavond zal de jaardag nog op gewone wijze worden herdacht doer een tweetal con certen op de kiosk, waarvan we de volgende programma's ontvin gen le. Van de Chr. Harmonie „Hosanna", aanvang 8 uur. 1. Volksliederen. Marche des gamins de Wavre. B. van Perck. Ouverture Fédérale. L. Blémant. Brise Ethérée. Valse genre. Fr. Popy. Burgem. van Sonsbeeck. Marsch. H. J. Tiebosch. Largo Q. F. Handel. Overture „Astrid". J. E. Straumen. My Regiment. Marsch. H. Blankenburg. 2. 4. En 2e van de Harmonie „Con cordia." 1. Wien Neerlandsch Bloed. 2. Souvenir de Beersse. 3. Variélé sur Martha. 4. Roses de Noël. 5. Daar komen ze aan. 6. Paquerettes des Prés. 7. Hel Landjuweel. 8. Triomphateur. 9. 't Oude Wilhelmus. Te half zes uur wordt in de Geref. kerk een bijeenkomst ge houden door de Chr. Oranjever- eemging alhier, waar zal spreken ds. F. A. den Boeft, geref. pre dikant te Kralingen, over het onderwerp „Volkstrouw en Volks eenheid". De Chr. Zangvereeniging „Asat" zal daarbij eenige Vaderlandsche liederen in gemengd koor uit voeren. Vanmiddag maakten ook de kleuters van de Fiöbelschool hurl gewone ommegang met vlaggetjes en sjerpen getooid, onder leiding van het personeel. De speldjescollecte voor een monument voor wijlen Koningin ïmma te Middelburg bracht alhier f 47.25 op. Eerste Hulp. Een leek is geen dokter maar met eenige kennis van eerste

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2