Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. als huurontbinding. Dit laatste contract dient echter op formaat zegel van minstens 50 cent te worden gesteld. Tenslotte dien ik nog te ver melden, dat de huurakte vrij van zegel is, indien de huurprijs over den geheelen huurtijd berekend niet meer dan f 250 bedraagt Huur van een bescheiden woning voor één jaar zonder opzeg- gingsclausuls voorf 20 per maand is dus vrij van zegel, mits de huurder geen lasten op zich neemt, die eigenlijk voor rekening van den eigenaar zijn. Doet hij dit wél en schat men die lasten op f 20, dan zal het bedrag waar over het recht verschuldigd is de f 250 overschrijden en daar over een zegelrecht van 50 cent verschuldigd worden. Is het zegelrecht op huurakten vóór de onderteekening niet ten volle voldaan, dan verbeurt de verhuurder en zoo deze niet geteekend heeft de huurder een boete van honderdmaal het te weinig betaalde recht doch ten minste vijfhonderd gulden. (Wordt vervolgd H. M. de Koningin heeft het Beschermvrouwschap aanvaard van de Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard B. T." Nationaal Crisis-Comité, In de periode 1 tot en met 15 April 1935 werd door het Natio naal Crisis-Comité aan plaatse lijke comité's een uitkeering ver strekt tot een totaal bedrag van f7173, waarvan voor een bedrag van f3754 in den vorm van natura en brandstoffen. Voor 22 bijzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselijke comité's een bedrag van f 1990 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Ko ningin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van f2104 geput. Naar Rome. Maandag zijn 1200 K. J. V.- meisjes van Breda vertrokken voor een bedevaart naar Rome. Door alle meisjes uit de ver schillende streken van het Bisdom Breda is twee jaren gespaard om de reis te ondernemen. De Ned. Kath. Jeugd-Vereen. is een enthousiaste ontvangst ten deel gevallen in Rome. Toen de bedevaarders in processie en met ontplooide vaandels naar den St. Pieter togen, werd haar door Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, een H. Mis opgedragen. Zaterdagavond te 19.20 Amst. tijd zal de redevoering, die de H. Vader des middags bij gelegen heid van de algemeene audiëntie tot de K. J. V.-meisjes zal uitspre ken, via Radio Vaticana op golf lengte 50.25 meter, in Nederland sche vertaling worden uitge zonden. Afscheid. Te Qoes is Woensdag in een bijeenkomst onder leiding van dhr. H. A. Hanken officieel af scheid genomen van ir. A. W. v. d. Plassche, wegens diens benoeming als inspecteur van den Landbouw te 'sGravenhage (afd. tuinbouw). In verschillende redevoeringen werden de verdiensten van ir v. d. Plassche door een 15-tal sprekers namens hun vereenigin- gen uiteen gezet, zoodat men hem noode ziet vertrekken, al strekt zijn benoeming tot eer, ook van Zeeland. Men rekent op zijn steun en verheugt zich, dat zijn werk op dezelfde wijze zal worden voortgezet door dhr. ir Bosma. Donderdag werd in een ver gadering, belegd door de Z.L.M., afscheid genomen van de beide consulenten, ir. Stevens en ir. v. d. Plassche. Aanwezig was ook ir. Roebrock, de directeur- generaal van den landbouw, die welkom werd geheeten door dhr. mr. P. Dieleman, als voorzitter van de Z. L. M. Daarna wendde spreker zich tot de consulenten en hun echt- genooten. Mr. Dieleman wees op de gemengde gevoelens die deze promoties opwekken. Eener- zijds is er droefheid om het groote verlies anderzijds vreugde om het vele wat land- en tuin bouw van deze consulenten genoten en ook om de belooning der bevordering van de toewij ding en ijver, die ir. Stevens en ir v. d. Plassche in Zeeland ten toon spreidden. Na de verschillende redevoe ringen tot de scheidende heeren te hebben beluisterd, sprak ir. Roebrock zijn blijdschap uit, dat hij zulke krachten tot hulp had gekozen. Dhrn. Stevens en v. d. Plassche dankten ten slotte voor de eer en de vriendschap in Zeeland zooveel jaren genoten. Verzekering tegen hagelschade. Aan het verslag over het 44ste boekjaar van de Onderlinge Ver- zekerings-Maatschappij tegen Ha gelschade in Zeeland, ontleenen wij het volgende Evenals het vorige jaar is een vooruitgang te boeken in het ver zekerd kapitaal, waardoor ook het premiebedrag is gestegen. Voor hagelschade is in het af- geloopen jaar belangrijk meer uit betaald en wel in totaal f 4997,68, tegen f 1009,93 in het vorige jaar. Het overblijvende premiebedrag en de gekweekte rente konden weer bij het kapitaal worden gevoegd. Niettegenstaande de belangrijk hoogere uitkeering aan hagel schade, kan het resultaat over het afgeloopen boekjaar toch nog gunstig genoemd worden. Bij de geleden hagelschade waren betrokken 24 deelgenooten, waarvan 3 in Axel, 7 in West- dorpe, 4 in Zuiddorpe, 1 in St. Jansteen, 2 in Nieuw-Namen en 7 in Graauw. De schade strekte zich uit tot: 60 070 gemet suiker bieten, 73 gemet vlas, 25 gemet erwten, 10 gemet bruine boonen, 8 gemet tarwe en 2.150 gemet koebieten. Bij de schatting varieerde de schade van 5 tot 60 pet. De Maatschappij telt thans 552 leden, die ongeveer 22.120 gemet of 9856.67 H.A. hebben verzekerd, tegen 21 990 gemet of 9798.74 H.A. in het vorige jaar. De verzekerde waarde bedroeg f 3.105 833,38 tegen f 2.993.063,12 in het voorgaande jaar. De vereeniging, opgericht in 1891, en begonnen zonder kapi taal, heeft aan hare leden reeds ruim f 228.000 uitgekeerd voor schadevergoeding. Zij bezit thans pl m. f57.925. Rnndveekenringen. De jaarlijksche veekeuringen vanwege de Provinciale Com missie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zeeland zullen dit jaar in onze streek op de volgende plaatsen en dagen worden gehouden Kloosterzande, Dinsdag 7 Mei, 2 uur. Ossenisse, Woensdag 8 Mei, 8 30 uur. St. Jansteen, Woensdag 8 Mei, 10.30 uur. Zuiddorpe, Woensdag 8 Mei, 2 uur. Graauw, Donderdag 9 Mei 9 uur Zaamslag, Donderdag 9 Mei, 1 uur. De keuringscommhsie hoopt, evenals vorige jaren, door be spreking en demonstratie van het aangevoerde vee, de belangstelling voor de veeverbetering en vee kennis te vermeerderen, en wor den tot dit doel de aangevoerde dieren zooveel mogelijk besproken en vergeleken. Voor de demonstratie mag op alle keuringsplaatsen alle vee zonder beperking worden voor gebracht. Goede stieren en beste melk koeien worden bekroond met medailles. Friesche stieren worden ook toegelaten en bekroond. Tevens kunnen stieren en koeien, welke opgegeven zijn voor inschrijving in het Neder- landsch Rundveestamboek, op deze keuringen worden voorge- j bracht. Ze worden dan tegelijker- j tijd gekeurd voor het stamboek. Dit betreft alleen dieren, waarvoor inschrijving in Den Haag is aan gevraagd. AXEL, 26 April 1935. De Paaschdagen hebben zich alhier gekenmerkt door een leeg heid en stilte als nooit te voren. Dank zij het prachtige weer trok alles uit'en voornamelijk de jeugd, omdat het nu hier eenmaal ont brak aan alle gelegenheid tot amusement of ontspanning. En dat waar we hier een V. V. V. hebben, muziek en zang en tal van sportvereenigingen 1 Het cen trum van Zeeuwsch-Vlaanderen, met een paar honderd „houzee" roepers, was zoo stil als Axel. Intusschen hebben andere ge meenten, w.o. voornamelijk Ter- neuzen en het Belgische Selzaete ervan geprofiteerd. Bloempjes en speldjes- De jaarlijksche collecte door middel van de Emmabloempjes, Zaterdag alhier gehouden ten bate van de tuberculose-bestrij- ding, heeft weer een mooi resul taat opgeleverd. Er zijn nl. ongeveer 1400 bloempjes ver kocht, zoodat de opbrengst f 143,24 bedroeg. Het is ongetwijfeld ook de nagedachtenis van wijlen Konin gin Emma die, behalve het sym pathieke doel dezer collecte, hierbij een rol heeft gespeeld. Gezien dan dit succes, heeft men vrijheid gevonden om Zater dag aanst. nog een speldjesdag te houden, waarbij eveneens ge legenheid wordt gegeven om uiting te geven aan die sympathie voor wijlen H. M. Koningin Emma. Het moge bekend zijn dat in Middelburg het plan is geraamd, om aldaar een provinciaal ge- denkteeken te plaatsen voor wijlen de Koningin Moeder, spe ciaal bekostigd door en uitgaand van Zeeuwen. Het is ook be kend, dat Koningin Emma onze provincie en haar bewoners zeer genegen was, zoodat het wel instemming verdient, dat in de hoofdstad daaraan een blijvende herinnering wordt tentoongesteld. We gelooven dat Axel daarvan wel weer zal getuigen. Het R. K. Gezellenhuis. Maandag, Tweede Paaschdag, had alhier de inwijding en offici- eele opening plaats van het Gezellenhuis. Bij het openings woord betuigde de ZeerEerw. heer L. Goetslouwers, pastoor, zijn hooge tevredenheid en dankbaar heid in de eerste plaats aan het bestuur van het Gezellenhuis voor den werkdadigen steun en niet minder aan Monseigneur Hop mans voor de directe instemming en medewerking, betoond bij de voorbereiding. Ook een woord van dank aan het kerk- en arm bestuur, den Vrouwenbond en leden van den dames-naaikring voor hun medewerking. Een bij zonder woord van dank aan mej Mad. Schelleman, die getoond heeft een zoodanige leiding te kunnen geven aan de leden van het Meisjespatronaat, dat deze tot groote tevredenheid stemt. Maar ook een bijzonder woord van dank er, waardeering aan den heer H. Vercauteren en zijn muzikalen staf, aan wien wij zeer zeker het aangename gedeelte zullen te danken hebben, waarvan Zijn Eerw. hoopt dat het allen zal tevreden stemmen. Hierna had de ceremonieele plechtigheid plaats, waarna den pastoor een bloemenhulde werd gebracht van verschillende dames en jeugdvereenigingen. Bij iedere bloementuil (er waren er niet minder dan 7) werd een passend versje of gedicht uitgesproken. Ontroerd dankte Z. Eerw. voor deze spontaan gebrachte hulde. Hierna kwam het feestelijk ge deelte aan de beurt, dat onder leiding stond van den heer H. Vercauteren uit Sas van Gent. De opvoering van „Goudkop- je's droom" kwam, evenals op Vastenavond, weer schitterend tot j zijn recht. De klucht getiteld ,De kostschool van juffrouw Prik kelroos", hield de lachspieren van begin tot einde in beweging* Alle rollen werden voor eerst- beginnenden goed vervuld. Ver melding verdienen zeer zeker de rollen van boerin Verschore en haar dochter Julia, vertolkt resp. door de dames A. van Rumste en E. de Ruijscherhet boersch dialect en de vrijheid van bewe ging zouden doen denken aan beroepstooneelspeelsters en niet aan meisjes die voor het eerst op de planken komen. Het was een gezellige avond, die nog lang in het geheugen zal blijven. Of ook andere vereenigingen in de gelegenheid zullen gesteld woiden van het gezellenhuis te genieten, kan niet met zekerheid gezegd worden. Men verlieze niet uit het ooghet is voor de jeugd. Maar toch is het niet uitgesloten, dat in de toekomst onderling het een en ander nader onder de oogen zal worden ge zien. Er heerscht een goede geest, de onderlinge verstand houding is goed en de rest komt vanzelf. (Dgbl. v. Z.) Naar we vernemen, is de heer J. L. M. Boot, die het vorige jaar van hier vertrok naar Am sterdam, als beheerder van het kantoor Noord, thans benoemd tot directeur van het P. T. T. kantoor te Maassluis. Hoek. Alhier is met 2e Paaschdag een bazar gehouden ten bate van de muziek- en zangvereeniging aldaar. Door algemeene samen werking en sympathie der inge zetenen is deze goed geslaagd. Er werden meer dan duizend entreekaarten verkocht. De daaropvolgende Dinsdag had een treuriger verloop, door dat het droeve bericht werd verspreid, dat van dhr. A. W. Nieuwelink een 8-jarig meisje was verdronken. Uit een door een heg afge sloten brandput had het meisje spelend een fleschje met water willen vullen, waarbij het over wicht kreeg en in het water viel. Een kleiner broertje bracht het ongeluk ter kennis, en toen men ter plaatse kwam, was niets meer van het kind te zien. Men ging aan het dreggen, doch eerst nadat men het broertje nogmaals had laten aanwijzen, waar het ongeval gebeurd was werd het ongeluk kige meisje levenloos opgevischt. De verslagenheid in het dorp was algemeen. Polders en Waterschappen. In de onlangs daartoe door de regelingscommissie ten huize van den heer L J. Brand, hotel „Het Bonte Hert" te Hulst gehouden vergadering werd besloten, de jaarlijksche algemeene vergade ringen van stembevoegde inge landen van de polders en water schappen dit jaar te houden op: Donderdag 16 MeiHavik en Hulsternieuwland. Dinsdag 21 MeiCanisvliet. Woensdag 22 MeiAbsdale, Riet- en Wulfsdijk. Donderdag 23 MeiMelo, Willem Hendrik en Klein Kiel- drecht. Zaterdag 25 MeiVan Alstein. Dinsdag 28 MeiKoningin Emma. Woensdag 29 MeiWillem 111. Dinsdag 4 JuniSer Paulus. Woensdag 5 JuniBeoosten- en Bewestenblij. Vrijdag 7 JuniSt. Jansteen en Wildelanden. Donderdag 13 Juni: Groot-en Klein Ferdinandus. Dinsdag 18 Juni: Clinge. Woensdag 19 JuniCatharina. Donderdag 20 JuniStoppeldijk Dinsdag 25 Juni: Groot- en Nieuw Kieldrecht. Woensdag 26 JuniHengst- en Rummersdijk. Donderdag 27 JuniLams- waarde c a. Dinsdag 2 Juli: Oude Graauw en Langendam. Herv. Kerk. De heer H. M. J. van Duine, cand. te Terneuzen, heeft het beroep naar Vrouwenpolder-Ga- j pinge aangenomen. Ds. A. Th. W. de Kluis te Vlissingen heeft het beroep naar Rotterdam aangenomen. Te Sluis doet zich het eigenaardige verschijnsel voor dat verschillende landbouwers hun aardappelen moeten vernietigen en naar de vuilnisbelt voeren, van waar gegadigden ze weer met een vervoerbewijs weghalen, om als veevoer te gebruiken. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Portemonnaie met inhoud J. C.fit van Driel, Oosterstraat. Idem H. Schieman, Stations- straat G 3. Rijwielbelastingmerk C. Griep. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. Van Oevere* Nam. 2 Dezelfde. Te Kijkuit 's av. 6 ure Ds. Hermanides van Hulst. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Joh. 20:24-29. Nam. 2 Dezelfde. Ca tch. Zondag 37. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds A. Verhagen. Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Eon 7 jarig zoontje van den heer Veninga te Oaderdea- dam, is in het Boterdiep geraakt en verdronken. Het kind zat achter op een fiots van een oom, die langt den Trek weg reed, welke weg niet in boste conditie is. Vermoedelijk is de wielrijder tengevolge hier van in het water geraakt. Hjj zelf kon spoedig op den kant komen, maar het kind was in de diepte verdwenen. Dinsdagavond is tydens da kermis op het Volkspark te En schede ingebroken in den woon wagen van den carousselhouder Janvier. Door het indrukken van een ruit konden de daders een raam openen en binnendringen. Hier werd een kast geforceerd en uit een drietal, zich daarin bevindende geldkistjes, werd een bedrag van 800 ontvreemd. De politie heeft de daders nog niet kunnen vinden. Maandagavond is op den weg St. Oedenrode en Scbyndel de op de fiets gezeten P. v. B., klompenmaker te Scbyndel door een auto aangereden, v. B. werd tegen den grond geslingerd en was byna op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 13 kinderen. Te Warren (Ohio) hebb *.n 3 gangsters een overval gepleegd J op een postauto. Met hun vuur wapenen dwongen zij den be stuurder hen naar buiten de stad te rijden. Daar rooiden de ban dieten een postzak inhoudende 72 000 dollars. Met een gereedstaanden auto wisten zij aan de vervolging te ontkomen. Mat Paschen w rden twet skiloopers op den Gros-Venediger (Hohe Tauern, Oostenryk), door een lawine bedolven. Zy hadden de tegenwoordig heid van geest, hun ski's docr het sneeuwdek te steken. Twee dagen later bemerkten militairen de door de sneeuw a ekende ski's. Beide personen konden Dog levend worden uit gegraven. Zy hadden 41 uur ouder de sneeuw ge'egen an waren be wusteloos en bevroreD, doch zyn thans buiten levensgevaar, Van tioee jongens. Te Oradea (Roemenie) bracht een multi-millionnair zijn zoon ge boeid naar bet politiebureau en verzocht daar, den jongen in verzekerde bewaring te stellen, daar by altyd in bandietenkrin gen verkeerde, aan roofoverval len had deelgenomen en zelfa zyn eigen vader beroofd had. Een dorp in de buurt vaü Gera (Duitscbland) is door een cycloon geteisterd. Van de 5 boerderyen, waaf 40 menschan wonen, zijn 4 vernield. Als door een wonder zyn geen menschenlevens te betreuren, ZONDAG 28 APRIL 1935.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2