Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli- Vlaanderen, BEAU BROCADE No. 7. VRIJDAG 26 APRIL 1935 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Eenige wenken bij de toepassing der Zegelwet 1917. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Hlerste Blad. (door G. M. Veugelers, Ontvanger der Registratie en Domeinen). 11 De korte inhoud van hoofdstuk VII (huurzege!) is ook een be spreking waard. Deze uiteenzetting houd ik echter zoo kort mogelijk, omdat het in de practijk gebleken is, dat in vele gevallen de alge- meene inlichtingen, die de Ont vanger op algemeen gestelde vragen gaf, voor betrokkenen niet duidelijk genoeg waren om deze te doen toepassen op het speciale geval. Een telefonisch gevraagde in lichting, die den Ontvanger aan leiding geeft om meerdere vragen te stellen, is evenmin voldoende. Daaróm kunnen personen, die geen diepere studie vas deze stof maken, het best het opgemaakte stuk eerst laten beoordeelen, alvorens het gezegeld en getee- kend wordt. Staat er eene handteekening op, dan is er reeds boete ver schuldigd. Alle stukken, in welken vorm ook opgemaakt dus ook in den vorm van bericht of brief die de erkenning van een huur of verhuur inhouden (buitenland- sche vaste goederen uitgezonderd) zijn onderworpen aan een zegel recht van 10 cent van iedere honderd gulden van den huur prijs, berekend over den geheelen huurtijd. Wordt een huis verhuurd voor zes jaar tegen betaling van een jaarlijkschen huurprijs van f 400, dan wordt het zegelrecht dus berekend ovei 6 X f 400 f 2400 a l%o f 2.40. Daar echter het zegelrecht tot f 5 steeds met een kwar'je opklimt en na f 5 met 50 cent, wordt het hier dus (naar boven afge rond) f 2.5C. DE VERMETELE. Wordt deze huur bij aanvul lende akte tijdens den duur der overeenkomst door omstandighe den verlaagd, zoodat de huur na het derde jaar voor de volgende drie jaren teruggebracht wordt tot f 350, dan is op deze aan vullende akte niet opnieuw zegel recht verschuldigd. Doet zich het omgekeerde ge val voor, dan is het zegelrecht over het verschil verschuldigd. Moeilijkheden doen zich op het gebied van huurzegel dikwijls voor wat betreft huurprijs en huurtijd. Onder den huurprijs wordt verstaan de som, die aan den verhuurder betaald moet worden benevens al de lasten, die de huurder voor zijn rekening neemt, ter ontlasting van den verhuurder. Deze bepaling van art. 36 der Zegelwet eischt eenige toelichting. De lasten, die de huurder moet betalen ter ontlasting van den verhuurder zijn dezulke, die eigenlijk de verhuurder volgens de wet behoort te dragen. Een veel voorkomend geval is het volgende Een eigenaar verpacht zijn land tegen lagen pachtprijs. (De woorden pacht en huur betee- kenen het zelfde; het eerste woord wordt veelal voor lande rijen, het tweede voor huizen en roerende goederen gebezigd). Die eigenaar laat echter de grondbelasting en de polderlas- ten, die hij immers volgens de wet zelf moet betalen, door den pachter voldoen. Dit beteekent voor den pachter een verhooging van den pachtprijs, zoodat het betalen van deze lasten ook onder den pachtprijs moet wor den gerekend. Bij verhuur van huizen komt het ook voor dat de huurder de kosten van onderhoud van het huis zelf moet voldoen, terwijl deze volgens de wet door den verhuurder moeten worden ge dragen. Welke kosten komen eigenlijk in zoo'n geval ten laste van den verhuurder? De grove repara- tiën in tegenstelling met de ge- ringe en dagelijksche, die voor rekening van den huurder komen. Verder weid ik hierover niet uit Enkel merk ik nog op (dit komt in deze streken nog wel eens voor), dat als last niet alleen moet worden aangerekend de verplich ting van den pachter om grond en polderlasten te voldoen, maar ook de inkomsten- en vermogens belasting, waarvoor de verpachter wordt aangeslagen. Verpachting van een hofstede van 40 H A. onder verplichting voor den pach ter tot betaling van grond- en polderlastenvermogensbelasting, enz. zal misschien geschieden tegen een beding van een pacht prijs van f 2400 's jaars, doch de lasten bedragen in dit geval ook b v. f 600 's jaars, zoodat dus eigenlijk verpacht is voor f 3000. Duurt de pacht 7 jaar, dan wordt het huurzegel in dit geval dus berekend over 7 X f3000 f21000 en bedraagt het f21. Wat de huurtijd betreft, hier onder wordt niet alleen gerekend het vaste aantal jaren', waarvoor wordt verhuurd maar ook de optiejaren, d.w.z. de jaren, waar voor de huurder naar verkiezing nog kan doorhuren. Verder zegt de wet, dat de huur van een voor het leven ot tot wederopzegging aangegane huur wordt gesteld op tien jaren. Is een huur gesloten voor een zeker aantal vaste jaren en verder tot wederopzegging, dan wordt het aantal vaste jaren met tien verhoogd. Een huur voor drie jaren en daarna tot wederopzegging wordt dus als een huur voor 13 jaar beschouwd. Wat is een huur tot wederop zegging? Dat is een huur, die zoolang doorloopt, totdat zij wordt op gezegd. Als zoodanig geldt dus o a. ook een huur, die gesloten wordt voor een jaar, en ingeval van niet opzegging volgens de akte telkens met een jaar wordt ver lengd. Diverse contracten houden eene zij het dan misschien ook ge- brekkige opzeggingsciausule in, waardoor het zegelrecht, op de akte verschuldigd, onmiddellijk veel hooger wordt. In vele gevallen komt het dus ten zeerste gewenscht voor, dat vóór de onderteekening inlichtin gen aangaande het zegelrecht ge vraagd worden, indien de akte althans niet is opgemaakt door een persoon, die op dit gebied volkomen op de hoogte is. Ik denk hier aan den notaris of ander zeer bekwaam deskundige. Het vragen van inlichtingen blijkt in de practijk ook allernood zakelijkst te zijn voor de bepaling, of het tweede exemplaar van de akte ook zegelplichtig is. In het algemeen merkte ik vroeger al eens op, dat de ver schillende exemplaren van een akte aan hetzelfde zegelrecht zijn onderworpen. Bij huur is op dezen regel een uitzondering ge schapen. Worden de beide exem plaren van de akte ter registratie aangeboden binnen één maand na den aanvang van de huur,tevens binnen drie maanden na hunne dagteekening, dan is het tweede exemplaar niet zegelplichtig. Een huurakte, gedagteekend 5 April 1935, erkennende een huur, die reeds 1 Maart 1.1. is ingegaan, is, wat alle exemplaren betreft, dus zegelplichtig, al wordt ze ook reeds daags na de opmaking: 6 April 1935 geregistreerd. Om moeilijkheden op dit ge bied te voorkomen kan ik U een eenvoudigen raad geven Laat de huurakte opmaken, vóórdat de huur ingaat en laat deze akte onmiddellijk registree- ren. Dan is in elk geval maar één exemplaar zegelplichtig. Te Uwer geruststelling kan ik U nog mededeelen, dat de akte gratis wordt geregistreerd. (We zijn niet altijd zoo goedkoop Moeilijkheden leverden op het gebied van huurzegel dus op: 1. de huurprijs, 2. de huurtijd, 3 de zegelplichtigheid van meer dere exemplaren. Een nieuwe moeilijkheid is hier den laatsten tijd nog bijgekomen. In vele akten wordt een goud- clausule geschreven, in grootere akten ook nog een tarweciausule. Het Bestuur der Registratie te 's Gravenhage heeft in die beide gevallen beslist, dat het huurzegel tengevolge van één dier clausules verhoogd diende te worden tot f 20 en in geval het zegelrecht reeds meer dan f 20 (zonder die clausule) bedroeg met f20 diende te worden vermeerderd. Bevat dus een akte, houdende de erkenning eener pachtovereen komst, waarbij een hotstede voor 9 jaar verpacht is voor den pachtprijs van f 3000 's jaars, de goudclausule, dan wordt het zegelrecht berekend als volgt 9 X f 3000 f 27000 a 1%, f 27 wegens goudclausule f20 Totaal f47 Bedroeg de jaarlijksche pacht prijs niet f 3000 maar f 2000, dan berekent men aldus 9 X f 2000 f 18000 a l°/00 f 18 Wegens goudclausule wordt het zegelrecht nu gesteld op f 20 in totaal. Het ligt niet in de lijn van deze eenvoudige uiteenzetting de mo tieven van deze verhooging hier nader te verklaren. Wel dien ik hier nog mede te deelen, dat een zelfde regel geldt (verhouding van het recht tot f 20 of vermeerdering met f 20 als het reeds meer dan f 20 bedraagt) indien de akte of het s'tuk niet de noodige gegevens bevat voor de berekening van het recht en deze gegevens door de partijen evenmin aan den voet der akte bij afzonderlijke onderteekende verklaring zijn opgegeven. De akte moet, wil zij volledig zijn, aanduiden huurtijd, huur prijs en lasten, van welke laatste uii den aard der zaak het jaar- lijksch of totaal bedrag moet worden geschat. Als gewone huur is verder belast een voorwaardelijke huur, een onderhuur, een overdracht van buur en een huurvernieuwing. Huurvermindering wordt niet belast met huurzegel evenmin (Wordt vervolgd), - COURANT (Engelsche vertaling.) 55) Maar toen zij hem de roos toereikte nam hij die aan en zonder dit bedoeld te hebber, raakte .zijn hand even de hare aan even, maar lang genoeg om het goddelijk magnetisme zijner groote liefde van hem op haar te doen overgaan. Zij greep zijn hand vas*, want in die eene magnetische aanraking had zij hem herkend. Haar hart sprong rop van vreugde, de blijdschap van weer dicht bij hem te zijn, van weer te voelen hoe zijn grijze oogen met hartstochtelijk verlangen op haar rust ten. Maar zij liet kreet noch woord hooren, want het was een groot, zwijgend, gcdJclijk oogenblik, toenzij eindelijk begreep. Hij had zich nog dieper neergebogen en liet zijne brandende lippen rusten op haar koele hand en de roo«, die zij op haar borst had gedrager. Zij spraken geen van beider, want hunne harten waren volmaakt verer- nigd, hun geheele wezen trilde vau de wildp, jubelende echo van een toddelijk hosanna en de hemelsche ngelenscharen beschutten hen met hun sneeuwwitte vleugelen om alles Van hen af te houden, om hen alleen te laten met hun liefde- Dat gelukkige oogenblik was maar kort, zooals alle groote en gelukkige oogenblikken zijr. Slechts enkele seconden waren voorbijgegaan sinds hare beide handen in de zijne gerust hadden en hfi vergat de heele wereld bij dien eenen kus op haar vingertoppen. Het volgend oogenblik werden zij door den klank van snel naderende voetstappen uit hun droom gewekt. Door de voor- en achterdeur van de gang diong een troep soldaten naar binnen, terwijl het volk, dat in de gelagkamer was naar buiten, in de gang drong om te zien wat er gebeurde. John Stich, vooraar, sprong aan Patience's zijae. Zij voelde zich eens klaps naar de trap gedrongen en stond nu vlak tegenover een luidricttig troepje dorpelingen, waardoorheen de sergeant en een paar dozijn soldaten zich ruw een weg baanden. Zij keek hulpeloos en verslagen rond. Jack Bathurst was verdwenen. Dit was in enkele seconden gebeurd, voor Patience e- zich rekenschap van kon geven dat er iets niet in orde was. De smalle trap aan welker voet zij nu stond, liep uit op haar privart vertrek, waar Philip juist haar terug komst afwachtte. Uit den weg, jullie rekels! riep de se:geanf, met zijn ellebogen een weg banend door het troepje lummels dat met open mond stond te gapen, terwij! hij op de (rap aanliep. Wil Uwe Edelheid mij de eer aandoen u uit dit gedrang te lelden sprak een zachte stem naast haar. Sir Humphrey Challoner, op den voet gevolgd door den onderdanigen Mitiachip, was ln de herberg gekomen te midden der soldaten en stond nu tusschen haar en het volk, eerbiedig voor haar buigend en haar zijn arm aanbiedend om haar naar boven te brenger. Een oogenblik te voren had hij het verrassend nieuws gehoori*, dat men bij vergissirg Jock Miggf, inplaats van Beau Brocad-, op de heide ge vangen genomen had. Voor zoover Sir Humphrey kon te weten was er bij den schaapherder niets belangrijks gevonden en oogenbllkkeüjk had hij begrepen dat de roover door b^ria bovennatuurlijke macht er in geslaagd was, de brieven te krijgen en die zonder twijfel aan Patience terugge geven had. Zoo waren dan alle plannen, alle leugenr, alle verraad der laa'ste dagen ijdel geweest; maar Sir Humphrey Cnalloner was de man niet om een vastgesteld plan na den eersten tegen spoed op te geven, Zoo zij de brieven terug had dan moesten die weer afgenomen worden. Dat was alles. En zoo die vervloekte roover nu nog vrij was, verdoemd I dan zou hij morgen hangen. Ondertusschen was Philip's momen- teele veiligheid een zaak van het grootste belang voor Sir Humphrey Challoner. Zoo die lamme sergeant den jongeling gevangen nam, leden al zijn plannen om Lady Patience door middel der brieven te dwingen zijn aanzoek san te nemen, zeer zeker schipbreuk. Maar Patience week instinctmatig van hem terug; zfln lieve woordjes, zijn staan naast h. ar in dit vreeseiijk oogenblik joeg haar inderdaad meer vrees aan dan de dreigende houding vaa den sergeant, Zty drong zich dicht tegen John Stlch aan,- die zich met zijn plompe figuur tusschen de soldaten en den opgang der trap had geplaatst. Uit den weg, Joan Stich, riep de sergeant op bevelenden toor, denk er aar, dat dit niet uw smederij is en voor den duive', ik wil niet weer bedot worden. Dit zijn de private kamers van Haar Edelheid, antwoordde de smid, zonder een duimbreed op xij te gaar. Kastelein, riep hij zoo hard hij kor, ik reken op t', om Hare Edel heid voor deze woestelingen te be schermen. Gij beleedigf de uniform des Koning", riep de sergeant nit, en je doei jezelf geen goed. En wat de waa'd betreft, het zou voor hem ge vaarlijk zijn sich te stellen tusschen mij en mijn plich'. Maar met welk recht moeit ge mij, sergeant kwam Lady Patience tusschenbeide, haar best ooende een onverschillig air van kalme hoogheid aan te nemen. Weet gij, wie ik ben? J-, dat weet ik Milady, an'- woordae de sergeant op barschen toor. Dit is het juist wat mij hier brengt. Nog geen half uur geleden hoorde ik, dat Lady Patience Gascoyne in het Lastpaard was eh nu zeiden de menschen. dat hier een nieuwe be diende gekomen was. Hij schijnt midden in den nacht gekomen te iljn, Een vreemde tijd van aankomst voor een bediende, niet waar? Ik weet nieis van een nieuwe bediende in deze herberg, en ik beveel u nogmaals met uw mannen af te trekken en mij niet verder lastig te valient Met uw verlof, Milady, maar mijn orders zijn mijn orders. Ik ben li.-r gezonden door zijn Koninklijke Hoogheid, den Hertog van Cumber land zeit, om alle rebellen op te sporen die in deze streek wegschuilen. Ik heb bepaalde bevelen om een onderzoek te doen naar Philip James Gascoyne, graaf van Stretion, die, naar ik veronderstel, uw broeder is en daar ik het recht heb onderzoek te doen, wilde ik zien, wie behalve u ln die bovenkamers is. Dat is een beieediging en geweld, sergeant. Dat mag zoo zijr, Milady, ant woordde hij, maar met eerbied gezegd, voor ons soldaten zgn bevelen, bevelen. Ik werd in de smidse bedot en wederom op de heide. Ik geloof, dat wij vannacht een bok geschoten heb oer. Daar mag al of niet eenig roover met name Beau Brocade zijn, maar daar was eergisteren een fijne jonge heer in de smidse, die mij en mijn mannen trotseerde en ik wil er een eed op doen, dat hij niemand anders was dan de rebel Philip Gas coyne, graaf van Siretton. Dat is onwaar en ge spreekt als een gek, sergeant. Dat mag zoo zijn. Maar Uwe Edelheid moge zoo goed zijn op zij te gaan, opdat ik datr boveu kan on derzo; k :n of ik zal mijn mannen be« velen de handen aan u te slaan. Nu dan, Jonh Stich, in naam des Konings, op zij 1 John bewoog zich niet en de Lady stond uitdagend en trotsch aan de trap.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1