Paaschbrood? Wilt U Is IIw Kerkboekje inet Pascben ietsfps in huis D. J \NSEN m. Jansen. Landbouw. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Advertentiën Wilt U een fijn Rozijnenbrood 5D ets. per K.G. Kruidenbrood 40 ets. per K.G. Bakkerij DE RIDDER. Hero-conserven. Abrikozen van 12 ct. per blikje. versche Radijs en zware Kropsla. I. J. BRAKMAN. Burgemeester op te treden en ik aanvaard dit ambt dan ook niet zonder schroom. Vanzelf gaan onze gedachten terug tot hem, die zoovele jaren aan het hoofd dezer Gemeente heeft gestaan en lief en leed op zoo ondubbelzinnige wijze ge deeld heeft met de ingezetenen. Al zal het mij in den beginne moeilijk vallen om in de voetspo ren van mijn geachten Ambtsvoor ganger te gaan, toch stel ik mij voor alles te doen wat in mijn vermogen is, om werkzaam te zijn in het belang onzer Gemeen te en haren bloei en vooruitgang te bevorderen en de mij opge dragen taak trouw en eerlijk te vervullen. Om daartce te kunnen geraken, vraag ik U Heeren Raadsleden, Uw aller medewer king. en in zonderheid richt ik mij tot U heeren wethouders, met wien ik het Dag. Bestuur der gemeente uitmaak. In dat verband doe ik een be roep op het Gemeentepersoneel speciaal wend ik mij tot U, mijn heer de Secretaris. Als man van rijpe ervaring met de administra tie der Gemeente terdege bekend, kunt Gij voor mij een krachtige steun zijn. Ik hoop op Uwe door mij zeer gewaardeerde werkkrach ten te mogen rekenen1 Moge ik verder vertrouwen op den steun van allen, die op eeni- gerlei wijze met de Gemeente samenleven en tot haar welzijn medewerken. Onder meer denk aan de Gemeente-zoowel als aan de Rijkspolitie. De hoop uitspre kende, dat het niet noodig zal zijn voor ernstige feiten te moeten optreden, reken ik volledig op Uwe medewerking en wat God verhoede wanneer een aanslag mocht beraamd worden tegen het wettig Gezag. Gij zon der aarzelen aan mijne zijde zult staan, om dit tegen te gaan en voor de handhaving van dat Gezag te waken. Ook wil ik gaarne van deze plaats denken aan de pers, de Gemeente in haar belangstelling aanbevelend. In mijn hart leeft de bede, dat God-Almachtig mij de gezondheid kracht, lust en gelegenheid moge geven, om in het belang van on ze Gemeente en hare inwoners werkzaam te zijn. Ik besluit met de bede, die ons allerinstemming moge hebben Vader, sla ons steeds in liefde [gade, Zoon des Vaders, schenk ons Uw [genade Uw gemeenschap, Geest van God, Amen, zij ons eeuwig lot. Hiermede, mijne heeren, aan vaard ik het voorzitterschap van Uwen Raad. Daarna richtten ook dhrn. Dees en Koopman woorden van geluk- wensch tot den heer Van Hoeve, waarna de zitting gesloten werd. Alsmede was er gelegenheid tot receptie en daarna werd een rondgang gemaakt door de ge meente, waartoe een stoet was geformeerd door het muziekge zelschap, de zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied'', de Oranjevereeniging, Voetbaliers, Groene Kruis en Eerste Hulp en Geitenvereeniging. Des avonds werd nog een fakkeloptocht gehouden en in feestelijk jolijt werd de dag gesloten. Belasting. Belanghebbenden worden er op gewezen dat, ter voorkoming van kosten van vervolging eind dezer maand de aanslagen der Belastingen naar Inkomen en vermogen, welke gedagteekend zijn vóór 1 Dec. 1934 moeten zijn voldaan. Ambachtsschool Terneuzen. De bevordering en uitreiking van diploma's, cursusjaar 1934— 1935, had Vrijdagmiddag 12 April 1935, plaats als volgt Timmerlieden. Van de le naar de 2e klasse 7 leerlingen, waaronderF. J. de Witte, Zuiddorpe, G. P. E. Tieleman, A. de Ruijter, Axel, C. Hofman, J. H. 1. Houg, Zaam- slag. Voorwaardelijk, o.a.M. Cor- neüssen en J. J, v. d. Velde, Axel Van de 2e naar de 3e klasse 15 leerlingen, w.o.J. C. van Doeselaar, W. Goosen, J. Herre- bout, Axel, J. Klaassen, C Ha melink, Zaamslag. Van de 3e klasse 13 leerlingen gediplomeerd, w.o.F. L. Diele- man, K. de Qulerij, L. Schouten, A. F. d'Hont, J. Vercouteren, P. Meeusen, J. Harte, H. Volk, J. F. Schoonakker, J. A. Verdoorn, Terneuzen, E. G Heijnsdijk, C. J. v. d. Broecke, J. Allaart, Axel. Machinebankwerkers. Van de le naar de 2e klasse 17 leerlingen, wo.: A. C. v. d. Velde en L. Dees, Axel. Van de 2e naar de 3e klasse 16 leerlingen, w.o.A. F. Rinn, Axel, A C. de Koeijer, Zaamslag. Van de 3e klasse 14 leerlingen, gedipl.: G. G. Verhoosel, West- dorpe, W. A. Slock, J. Meesen, Sas van Gent, J. van Hermon, Hoek, A. van Meurs, J. Mangold, Axel, W. de Lege, H.deVriendt, J. P. Verbiezen, J. P. de Zeeuw, Terneuzen, L. J. Verberkmoes, J. Ysebaert, J C. Willemsen, C. A. de Witte, Zaamslag. Electriciëns. Van de le naar de 2e klasse 14 leerlingen, w.o: W. A. de Bruijne, P. Dieleman, J. de Dan- schutter, Axel, I. J de Ruijsscher, Zaamslag. Van de 2e naar de 3e klasse 8 leerlingen, w.o.: E. F. Velle- man, Axel, L. F. Houg, A. C. Risseeuw, Zaamslag. Van de 3e klasse 12 leerlingen gediplomeerd, als volgt:. J. J Oostdijk, R. F. Bastelaere, J. Vale, Sas van Gent, J. ten Haken, A. J. Nieuwelink, M. C. A. Cort- vriendt, H. van Grembergen, M. Nijssen, A. Dobbeleir, Terneuzen, E. C Fermont, Axel, W.J. Hout zager, J. C. Hamelink, Zaamslag. Automonteurs. Van de le naar de 2e klasse 7 leerlingen, w.o.P. Schieman, F. P. de Jonge, Axel, A. J. Me- chielsen, Zaamslag. Van de 2e naar de 3e klasse 3 leerlingen, w.o.P. Pladdet, Zaamslag. Gediplomeerd B. v. d. Beek, Zaamslag. Schilders. Van de le naar de 2e klasse 4 leerlingen, w.o.C Vinke, Axel. Van de 2e naar de 3e klasse 5 leerlingen, w.o J. J. de Jonge, H. P. I. de Jonge, Zaamslag. Gediplomeerd: I. W. de Jonge, Axel. Onder groote belangstelling had gisteren ook de installatie plaats van den heer mr. G.P.J.M. de Kerf uit St. Jansteen, als burgemeester van Sas van Gent. Ook hier versieringen en poorten. Het geheel had een gewoon doch plechtig en hartelijk verloop. Ten stadhuize werden de gebruikelijke toespraken ge houden, waarbij ook de beide geestelijken, ds Akersloot van Houten Roos en pastoor Smeltzer zich aansloten. Algemeen werd aangedrongen op onpartijdig bestuur van de zoo gemengde bevolking van Sas. Muziek en zang vulden de niet-officieele installatie door de bevolking. De heer Theod. Colsen, electro-technisch ingenieur te Terhole, is als zoodanig benoemd bij de P E.Z.M. Aan de Universiteit te Lei den is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld „De ziekte van Weil te Rotterdam", de heer H. C. Wolfert. thans te Rotterdam, vroe ger te Terneuzen. Nogmaals de „blauwe" aardappelen. Reeds meerdere malen hebben wij in dit blad over het blauw worden der aardappelen geschre ven, het blijkt dringend noodig, hierop nogmaals terug te moeten komen. Uit verschillende plaat sen komen namelijk weer klach ten over het blauw in de piepers naar voren. Wij mogen veronderstellen dat de oorzaak van het blauw wor den der aardappelen te algemeen bekend is om er hier verder op in te gaan. Het is dan ook niet te verwonderen dat dit euvel door de sterke bezuiniging welke ook op kalimest is doorgevoerd, vooral daar, het ergste den kop opsteekt. 'Er zijn nog heel wat streken waar de piepers den geheelen zomer om kali schreew- deu. En juist daar schreeuwt men ook het hardst over de blauwe aardappels Dank zij de Regeeringsmaat- regelen laat het zich aanzien dat de a s. aardappelenoogst voor een rendeerende prijs geplaatst zal kunnen worden. Zaak is het dus van de oppervlakte welke men telen mag, niet alleen een zoo groot mogelijke opbrengst te halen, maar tevens aardappe len die door goede kwaliteit de hoogste marktwaarde hebben. Aardappelen dus die in de eerste plaats vrij van „blauw" zijn. Het is nu nog tijd voor het toedienen van kali. Gebleken is dat de patent kali het beste tegen het blauw werkt. Trou wens is het om dezen tijd van het jaar toch noodzakelijk patent kali als kalibemesting op aard appelen te geven en geen ruwe kalizouten. Hoeveel moeten wij nu toedie nen Algemeene regelen zijn natuurlijk niet te geven, dit hangt geheel van de omstandigheden af. Wel willen wij toeroepen Weest niet te zuinig. De grond kan heel wat gebruiken, en wat de planten niet noodig hebben wordt grootendeels wel vast gehouden. Bij sterk kaligebrek kan de grond de kali wel eens zoo vasthouden, dat de kalihon- gerige planten nog niet veel krijgen. Waar dus, ook op de zwaar dere gronden, in het najaar reeds ruwe kalizouten zijn gegeven, is het zeer gewenscht nu ook nog een gift patent kali te verstrekken. Niet te zuinig zijn, het is toch zoo goedkoop Men moet niet vergeten dat de patent kali niet alleen blauw- vrije aardappelen doet oogsten, maar dat men tevens een onmis bare plantenvoedingsstof in den bodem brengt, een voedingsstof waarna vooral aardappelen, de echte kalivreters sterk verlangen. Ja, een tekort aan kali moet ontegenzeggelijk tot een schrale oogst leiden. Nogmaals wijzen wij er op dat bovenstaande ook van groot belang is voor tuinen waar aard appelen voor eigen gebruik ge- teelt worden Hier worden de aardappelen nog dikwijls on doelmatig bemest. Voor den verbouwer is het toch van het grootste belang dat hij aardap pelen teelt welke tot laat in het voorjaar zonder blauw blijven. Wat de hoeveelheid betreft kan men hier gerust tot 10 KG per Are, dit is 100 vierkante Meter, gaan. Naast fosforzuur en stik stof zal deze kalibemesting, even als in het grootbedrijf, wat kwa liteit en kwantiteit betreft uit stekende resultaten geven. y. D M. Kleine landbouwers gedupeerd Ds. Kersten heeft de volgende vragen gesteld aan den Minister van Economische Zaken Kan de Minister mededeelen, of het juist is, dat in afwijking van het bepaalde in circulaire no. 44 van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale (inzake de bietenteelt) o.a. op Flakkee ga ranties zijn geweigerd aan land bouwers met minder dan 2 ha. bouwland en voorts, dat dezen kleinen landbouwers garanties zijn verleend voor 1000, 2000, 2500, 6000 en 8000 k.g. of althans voor dergelijke onbeduidende hoeveelheden Is de Minister niet van cordeel dat bedoelde kleine landbouwers die hun zaaiplan hebben inge steld op de in aangehaalde cir culaire genoemde oppervlakte, door weigering of onbeteekecend kleine toewijzing gedupeerd wor den Is de Minister alsnog bereid, maatregelen te nemen tot milde- re toewijzingen aan landbouwers met bedrijf met minder dan twee H A Sportnieuws. Oranje-Hulst 1—9. Hulst is cr Zondag in geslaagd Oranje te Sas van Gent een zware nederlaag toe te brengen in een wedstrijd die op bijzonder laag peil stond. Oranje speelde slecht en bovendien ietwat ongelukkig Hulst deed liet iets minder slecht, doch het leek er niet op hier een gegadigde voor het kampioen schap aan het werk te zien. En toch heeft Hulst nu momenteel de beste papieren, want onze Axelsche jongens moeten hun laatsten uitwedstrijd ook tegen Oranje winnen om in punten tal nog met Hulst gelijk te komen. Het lijkt ons geen al te zware opgave om het zoover te brengen, vooral gezien het Zondag door de Sassenaren vertoonde spel. Doch voorzichtigheid blijft toch geboden. Kunst en Wetenschap. lna Boudier—Bakker. Mevrouw lna BoudierBakker, de bekende schrijfster, heeft gisteren, onder groote belang stelling, haar 60sten verjaardag gevierd. Zij is onder de Hol- landsche schrijfsters wel een van de meest gevierde en begaafde haar boeken waren altijd zeer gezocht, vooral omdat zij zoo uitstekend de kunst van vertellen verstond. Gedurende de maand Maart 1935. Graauw. Gehuwd. 1. Josephus de Block, 26 j. en Rosalia van Gimst, 34 j. Geboren. 1. Ivonne, d. van Theo- philus van de Velde en Augusta Valent. 17. Aloisius, z. van Alfons Molders en Angela d Haens. 18. Guido, z. van Josephus Mangnus en Fiorina van Oevelen. 25. Willy, z. van Johannes Totté en Madalaine Smit. Overleden. 7. Rosalia Heijdens, 59 j., echtg. van Adrianus Seri. 16. Ju- docus Duurinck, 79 j., wedn. van Roza Durinck. 29. Apollonia van Dosse- laer, 91 j., wed. van Victor Mattheijssen. Hoek. Gehuwd 7 Aarnout Tho- Iens, 25 j. en Catharina Maas, 27 j. 13. Jan Jansen (van Ter Neuzen), 29 j. en Geertruij Leijs, 24 j. Geboren. 14. Pieter, z. van Adriaan Pladdet en Maria de Visser. 25. Do- minicus, z. van Pieter Jansen en Din getje Dees. 28. Suzanna, d. van Jo iiannes Riemens en Janneke Riemens. Overleden. 1. Johannes Dekker 71 j., echtg. van Geertruida Wolfert. 20. Martina de onge, 69 j., d. van Cor nells en Suzanna Scheele. 21. Maria van der Welle, 62 j., echtg. van Pieter Lijbaart. 22. Abraham Beaufort, 13 j., z. van Adriaan en Janna de Groote. 23. Catharina van Wijck, 44 j., echtg. van Thomas Lantsheer. 26. Neeltje Donze, 63 j., echtg. van Gelein Buijze. Koewacht. Gehuwd. 6Febr. René de Guchteneire, 23 j en Celina van Laere 23 j. 20. Hubertus Suy, 26 j. en Alicia inghels, 21 j. Petrus Bau- wens, 28 j. en Louisa Cammaart, 23 j. 27. Joseph van Regenmortei, 25 j. en Julia Ongenae, 23 j. Geboren. 3. Maurice, z. van Joseph David en Leonie van Damme. 14. Margaretha, d. van Leo Seghers en Maria de Schepper. 20. Gilda, d. van Aloijsius de Bock en Emerentia de Caluwé. Paula d. van Affons van der Vloet en Emma Ferket. Overleden. 9. Ernestus Dierick, 57 j., echtg. van Antonia Konings. 12. Emma Ceelaert, 57 jwed. van Aloij sius Baert. 15. Livinus Buijs, 41 j., ongeh. Overslag. Geboren. 12. Hermanus, z. van Hermanus Scheele en Pieter- nella van Hermon Overleden. 24. Joanna van de Velde, 92 j., wed. van Augustus de Coninck, Westdorpe. Geboren. 3. Willy, z. van Alfred Thomas en Alina van Vooren. 9. Theophiel, z. van Gustaaf Vandamme en Clemence van Damme. 11. Michel, z. van Maurice van Hijfte en Bertha Thomas. Overleden. 11. Cornelia Kaas, 70 j., echtg. van Bernardus Kamoen. 12. Een levenloos kind van Frans Neyt en Rosalia acob. 14. Een levenloos kind van Pieter de Koeijer en Helena Kruijsse. 21. Maria van den beele, 83 j., d. van Hendricus en Melanie de Brabander. 31. Alphonsus van den Branden, 62 j., echtg. van Emelie Buijsse. Gelijk h et gras Te Breda werd een meisje, dat met een kennisje stond te praten, getroffen door een stuk glas, dat door het dichtslaan van een voordeur uit de gebroken ruit van het bovenlicht viel. De scherf viel haar in den hals met het gevolg, dat een slagadet werd verwond en het meisje doodbloedde. Vrouw verbrand. Te N(j- megen werd de brandweer ge alarmeerd. Er was brand ont staan in een der slaapkamers vau bet door de familie van O. V bewoonde perceel. Mevrouw v. O had toen zij zich ter ruste bfgaf, een waxinelichtje in haar slaapvertrek geplaatst hetwelk vermoedelijk de gordijnen heeft doen vlamvatten, waardoor de brand is uitgebroken. Het vuur sloeg door het raam naar bet dak over, dat weldra eveneens in brand stond. Da brandweer verschafte zich toegang tot het slaapvertrek van mevr. van O., die men met ernstige brandwonden aan het onderlichaam aantrof. Haar toe stand was zeer ernstig zoodat zij eenige oogenblikken later is overleden. De brand, die van geriDge be- teekenis was, werd spoedig ge- bluscht. Visscher verdronken Op de Waal is ter hoogte van de ge meente Leeuwen, een ernstig oDgeluk gebeurd, dat aan een 70 jarigen visscher het leven heeft gekost Het roeibootje, waar- iü de man met zijn zoon aan het zalmvisschen was, werd door een motorboot aangevaren, waar door be de mannen in het water terecht kwamen. Eenige schippers, die het on geluk zagen gebeuren, begaven zich iD allerijl naar de plaats, waar de drenkelingen verdwe nen waren Ten slotte slaagden zij er in de beide dreckelingan aan wal te brengen. De oude man bleek echter reeds overleden te zyn. Te Almelo en omgeving is op drie plaatsen ingebroken. Bjj de famTie Scbreuder wisten de dieven een bedrag van eirca 2100 te bemachtigen, dat zjj stalen uit een geldkistje en een kast Bij den landbouwer Beuker werd tijdens afwezigheid der be woners, bet geheele huis onderst boven gehaald, waarbij een be drag van 20 werd ontvreemd. Wij zullen gaarne Uw bestel ling uitvoeren, en zorgen dat het in orde is Beleefd aanbevelend, WESTSTRAAT. koopt dan bij fijne HANDPEREN, prachtige APPELEN, extra groote sappige TlFFA's Voorts de bekende lederen dag Aanbevelend, nog in orde, we hebben ze in alle prijzen voor iedere gezindte de allernieuwste snufjes en bind wijze. We ruimen ook nog op andere modellen aan halven prijs. Aanbevelend, Boekhandel, Stationsstraat. P. S. Hebt U al kennis genomen van ons kwarto Sehrtyfblok van 15 ct. 100 vel prima papier met vloeidek,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 4