Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VIaan deren. No. 5. DINSDAG 16 APRIL 1935 51e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tweede Blad. AXEL, 16 April 1835. Vrijdagavond werd de crisis- bazar gesloten en konden de resultaten globaal worden opge maakt. Het was dien namiddag nog tamelijk druk geweest en het meest in den laten avond. Naar gewoonte worden dan de restanten opgeruimd, verloot en bij opbod verkocht, wat heel wat gezelligheid en hilariteit geeft. Toen dit einde had genomen, ging de bel als sein tot stilte en nam de burgemeester het woord tot sluiting. Hij richtte zich tot het Damescomité, dat volijverig heeft gecollecteerd en vergaderd en geregeld, alles tot welslagen van de bazar, tot de firma E. C Oggel en Zndie belangeloos een koffie- en theesalon had in gericht, waarvan door velen werd geprofiteeJd tot welzijn van de kas, zoo ook de poffer tjes-bakkerij en tot alle hulp vaardigen, die bereidwillig hun krachten gaven tot het mooie doel. Ook dank aan degenen die geld of goederen schonken. Inzanderheid ook de secretaresse, mevr. Van der Zwan Bom, voor het vele werk en haar openings woord en tot slot ook de pers voor haar medewerking. De attracties hadden tot gevolg, dat de sprei werd toegewezen aan mevr. Van der Zwan -Bom met no. 225 (het juiste no. was 223) de broodzaag bekwam J. A. Slijpen en de wieg niet pop aan mej. Nobels van Sluiskil, na loting met de dames den Bog- gende en Oosting, die allen den naam Cornelia hadden geraden. Het bezoek had een kleine 1C00 menschen beloopen, terwijl de bruto opbrengst f 1140 was, waarvan dus nog eenige kosten moeten worden verrekend. Zoo is dus de crisis-bazar weer een succes geweest en zal met de opbrengst weer eenigen nood kunnen worden gelenigd. „Ambachtsbelang". De lessen van de avondvak teekenschool, uitgaande van bo vengenoemde vereeniging alhier, zijn weer geëindigd. Doordat eenige cursisten den driejarigen leergang hadden voleindigd, kwamen gisterenavond de be stuursleden van Ambachtsbelang en de leerkrachten met de be trokken leerlingen in het leslokaal van de openbare school bijeen, teneinde de diploma's uit te reiken vergezeld van eenige geschenken, die den leerlingen tot practisch nut kunnen strekken Het waren Ph. A. Hoebé, J. Heijnsdijk, Lev. Dieleman, J. Willemsen, D. de Feijter (allen timmerman), J. J. Wieles (metse laar), J. den Engelsman, D. Ach terhuis (bankwerker) en H. Hoebé Hz., (schilder). Zooals gewoonlijk richtte de voorzitter, dhr. A E. C. Kruysse eenige hartelijke woorden tot de jongens en wenschte hun geluk met het behaalde diploma, hopend dat het geleerde voor hun later leven te pas zal mogen komen, opdat zij met tevredenheid aan de lessen zullen kunnen terug denken. Het is ook de gewoonte, dat een der leerlingen daarop eenige woorden van dank spreekt tot bestuur en onderwijzers, maar ditmaal werd daaraan bizondere beteekenis gehecht, doordat de betrokkene, D. Achterhuis, dit in eenige rijmende regels in elkaar had gezet, welke wij desgevraagd, hier laten volgen. Wij zijn hier voor de laatste maal Van vele vele keren. Al is het leven dor en kaal, Hier hebben wij steeds veel mogen [leren. De nieuwe spelling deed ong goed We kregen hierdoor goeden moed. Zij is ?eer elegant De spelling van Marchant. Het boekhouden ging fijn Als er maar geen tekorten zijn. Maar daar zorgen we wel voor. <En als ze er zijn gaan boekhouders [er van door) De meetkunde, die mag er wezen Daar hebben we veel van gelezen. De stelling van Pythagoras Die kwam ons goed van pas. Ook het tekenen ging goed Dat zit ons eenmaal in het bloed. De avondtekenschool van heden Behoort voor ons weer tot ,t verleden. Maar haar vergeten, neen dat niet Wat er ook bij ons geschiedt. Daarom hulde aan leeraars en bestuur Voor 't geven van menig kostbaar uur. Dat deze school lang mag bestaan, Dat zal ons zeer verblijden, Dit zeg ik U uit aller naam Die van deez' school gaar. scheiden. Mijne Heeren, ik heb mijn werk voor [U gelegd En hiermede heb ik dan ook gezegd. Raadszetels. Zaterdagavond werd alhier een vergadering gehouden van de liberale kiesvereeniging „De Vrijheidsbond", ten einde te ko men tot een candidateniijst voor de aanst. Raadsverkiezing. Na een uitvoerige uiteenzetting van dhr. van der Peijl uit Terneuzen, was de tijd zoover verstreken, dat men niet meer tot een ge regelde bespreking kon geraken. Herinnerd werd aan de ervaring die men had opgedaan met de candidaten bij de vorige verkie zing, waarover nog afkeuring werd uitgesproken. Om niet meer te worden teleurgesteld, werd thans een commissie sa mengesteld om te trachten een lijst van vrijzinnige candidaten samen te stellen, waarvoor tegen a s. Vrijdag een vergadering is uitgeschreven. Zaamslag. Zaterdag vergaderde de ge meenteraad in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den waarnemenden burgemeester, dhr. A. de Feijter. Ingekomen was o a. een adres van de bewoners van Reuzenhoek, om aanwijzing van een plaats voor het storten van vuil en asch, hetzij door vaste bakken, of door ophalen door den reini gingsdienst in de kom. Tot heden werd het vuil ge stort in een kreek, doch dit was nu verboden. De Voorz. deelde mede, dat dhr. A. C. de Kraker bereid was toe te staan het vuil op zekere plaats te storten, waarna hij het dan zal weghalen, tegen vergoe ding van f 25 per jaar, hetgeen na enkele opmerkingen met alg. stemmen werd goedgevonden. Een schrijven van den Comm. der Koningin, waarbij de benoe ming van dhr. S. van Hoeve tot burgemeester werd medegedeeld, werd voor kennisgeving aange nomen. De Voorz. zeide, dat Maandag a.s. de installatie zou plaats hebben. Ingevolge deze benoeming was er een vacature als wethouder, en was een schrijven ingekomen, waarbij dhr. Van Hoeve dankte voor de aangename samenwerking gedurende bijna 12 jaar. Gekozen werd dhr. A. Bakker met 7 stemmen. Dhr. C. Wisse had 2 st., blanco 1 en onwaarde ook 1 stem. Vastgesteld werden de vergoe dingen voor de bijz. scholen over 1931, 1932 en 1933. Het ge middelde van de openbare school was resp. f 14,72, f 14,15 en f 11,57 per leerling. Het aantal leerlingen Ger. school Dorp is 142, 144, 139; Ger. school Reu zenhoek 126, 121 en 117; Ger school Oihene 73, 73 en 59; Chr. volksonderwijs 124 en 141. Dientengevolge bedragen de vergoedingen voor Ger. school Dorp in ronde cijfers f 2093, 2116 en 1616. Reuzenhoekf 1865, f 1772 en 1362. Othene f 1078, f 1069 en f 685. Chr. volks onderwijs f 1825, f 1977, f 1631, of in totaal f 5434. Ten behoeve van een trottoir werden afgestaan de strooken grond langs eenige bebouwde perceelen in de Axelsche straat. Als leden van het Burg. Arm bestuur werden dhrn. J. Scheele Hz., J. Tollenaar en J. Wilhelm herkozen. Gekozen moest nog worden een voorzitter voor stembureau III (Othene). Opgemerkt werd door dhr. Bakker, dat het ge- wenschf was iemand te kiezen, die op dat punt ervaring had, wat aan dhr. Haak de vraag ont lokte, of de raadsleden dan niet geschikt zijn Hij meent, dat als men gekozen wil worden als raadslid, men er ook bekwaam voor moet zijn. En als de leden nooit voor die functie worden aangewezen, kunnen ze 't ook niet leeren. Dhr. Koopman meende, dat men er ook den tijd voor moet hebbenhij althans wenschte ontslagen te worden. Voor hem zal een plaatsvervanger optreden en als voorz. werd aangewezen dhr. J. C. Eijke met 8 st. Het laatste punt was een ver zoek van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de school aan de Polderstraat. Dhr. Wisse had aanvankelijk bezwaar en gaf in overweging om te wachten. De Minister wil het aantal leerlingen per klas verhoogen. Op alle uitgaven wordt gepringeld wegens bezui niging en hier geven B. en W. grif toe. Spr. kon daar niet aan meewerken Dhrn. Haak en D. Dees be pleitten, dat verbouwing nood zakelijk is. Al jaren werkt men met 2 onderwijzers in één klasse, wat hinderlijk is en nadeelig voor het onderwijs. Er zitten 60 kin deren in één locaaltje en dus is hetgeen gevraagd wordt niet over bodig. Bovendien heeft ook de Inspecteur van onderwijs mede gedeeld, dat deze toestand niet mag blijven voortbestaan. Ook de Voorz. beaamde dit en zeide, dat geen ander lokaal beschikbaar was. Dhr. Wisse zeide, dat hem niet bekend was, dat het zoo erg was en omdat over 't algemeen bij bijzondere scholen nog al licht met de gelden wordt omge sprongen was hij niet voor het voorstel van B. en W. Gehoord de besprekingen was nu echter zijn idee gewijzigd. Met alg. st. werd hierop het voorstel van B. en W., om het verzoek in te willigen, aangeno men. Bij de omvraag vroeg dhr. K. Hamelink verbetering van een steenen pad langs de haven, Dhr. Wisse drong aan op het plaatsen van een waarschuwing tegen te hard rijden aan de school. Daar was reeds toe besloten, doch er kwam niets. Als een ijzeren bord te duur is, adviseerde hij een houten bord te zetten, want het gevaar is groot. Dhr. Maas vroeg naar uitvoering van de regeling van den minister om ook werkloozen met eigen woning steun te verleenen. De Voorz. wees er op, dat die menschen dan gedwongen wor den hypotheek te nemen op hun huis; het zou niet in hun belang zijn die methode toe te passen. Dhr. Koopman vond het jam mer, dat de werkloozen en hun voormannen niet beter met de toestanden op de hoogte waren, dan zouden niet zooveel van dergelijke vragen gesteld worden. Er spreken nu twee bondsmannen, dhr. Hamelink en Maas en beiden verschillen van meening dat sticht verwarring. Hierna werd in besloten ver gadering, nadat dhr. Van Hoeve was vertrokken, gesproken over de installatie van den nieuwen burgemeester, die bepaald werd op Maandag 15 April om 3 uur. Installatie burgemeester. Het was in Zaamslag kort, maar krachtig handelen, want de benoeming van den nieuwen burgemeester had nog al lang op zich laten wachten en nu deze er was, was de installatie spoedig aan de orde. Het best vond men daarom, dat een bestaande vereeniging er zich voorspande, daar het be noemen van feestcommissie's, enz. te veel tijd vorderde. De Oranjevereeniging was het aan gewezen corps om de feestelijke voorbereidingen aan te pakken en in een vergadering werd na overleg met plaatselijke autori teiten een programma samenge steld. De Raad sloot zich hier bij aan en zoo was het dat, gesteund door mooi weer in den vroegen morgen, iedereen op 't durp in de weer was om ver sieringen aan te brengen, eere poorten te richten en te versieren, vlaggen uitsteken, enz. De schoolkinderen trokken op hun Zondags naar school, want hun wachtte een gulle tractatie van den nieuwen Durgemeester, onder het repeteeren van toe passelijke liederen voor den middag. Ook aan alle werknemers werd op rekening van den nieuwen burgemeester een krentenbrood bezorgd terwijl den armlastigen een pond boter werd geschonken. Te 1 ure werd de Edelachtbare heer Van Hoeve aan zijn hoeve afgehaald door een commissie uit den Raad, nl. dhrn. H. Bak ker, en S. Buijze. Dhr. Bakker sprak hierbij een rede uit, waarin hij den burge meester feliciteerde en den wensch uitsprak, dat hij vele jaren als burgemeester de ge meente zal mogen besturen. Ook tot de echtger.oote en doch ter van dhr. S. van Hoeve wer den gelukwenschen uitgesproken. Van af de woning werd een rondrit gemaakt naar de gehuch ten Veer, Reuzenhoek, Othene en Spui. Op verschillende plaatsen wer den bouquetten aangeboden en liederen gezongen door de school kinderen, terwijl de schoolhoof den toespraken hielden. Teruggekomen in het dorp stond bij de grens der kom de Oranjevereeniging, waar dhr. F. C. Wisse den burgemeester ver welkomde. Op het dorpsplein waren intusschen de leerlingen van 3 scholen opgesteld, die met liederen en vlaggentooi den bur gemeester ontvingen. Dhr. Kos ten sprak als oudste schoolhoofd den heer Van Hoeve toe, waarbij de leerlingen bloemen overhan digden. Daarna volgde het officieel gedeelte, de Raadszitting. Evenals uitwendig, was ook inwendig het gemeentehuis ver sierd en in de Raadszaal prijkten prachtige bouquetten. Toen de autoriteiten, alsmede familieleden van dhr. Van Hoeve en genoodigden gezeten waren en de overige ruimte geheel gevuld was, opende de waarne mend burgemeester, dhr. A. de Feijter, de plechtige zitting met het gebedsformulier en noodigde den secretaris, dhr. Stolk, het Kon. Besluit van de benoeming voor te lezen. Daarop sprak dhr. de Feijter ongeveer als volgt Alvorens het voorzitterschap over te dragen, wensch ik u namens den Raad en alle inge zetenen hartelijk geluk met deze benoeming. Ik hoop dat God u wijsheid zal schenken om als burgemeester van Zaamslag te regeeren. Het is nog altijd crisis en donker, maar we vertrouwen, dat u wel de ervaring van 18 jaren lidmaatschap en 12 jaar als wethouder en voorts practisch landbouwer in landbouwende gemeente de behoeften ter harte zal nemen. En als u uw ambt onpartijdig wil opvatten, kan ik u de verzekering geven, dat allen u zullen steunen. Als wij in u hebben een burgervader over alle rangen, standen en gezindten, dan kunnen wij tevreden zijn. Verder wenschte spr. mevr. Van Hoeve en de familieleden geluk en hing daarop den ambts keten om den nieuwen burge meester, waarna deze de voor zittersplaats innam en de volgende toespraak hield Mijne Heeren, Bij de aanvaarding van het ambt van Burgemeester dezer ge meente zij het mij vergund van deze plaats mijn dank te betuigen aan H. M. onz geëerbiedigde Ko ningin voor het in mij gestelde vertrouwen, door mij te benoemen tot Burgemeester. Aan Z. Exc den Minister van Binnenlandsche Zaken en ook den Commissaris der Koningin zeg ik eveneens dank voor hun voordracht en aanbeveling, gelijk ik dat doe aan allen, die in meer of mindere mate deze benoeming hebben helpen bevorderen. Bovenal dank ik God almach tig van Wien ik beleid, dat Zijn voorzienig bestel tot hier geleid heeft. U, mijnheer de Feijter, betuig ik mijn dank voor de vriendelijke woorden van welkom en geluk- wensch, zoo juist tot mij gericht. Ik weet ook de tolk te zijn van den Raad en de Gemeentenaren, als ik U hartelijk dank zeg voor de voortreffelijke wijze, waarop Gij tijdens de vacature het ambt van Burgemeester hebt waarge nomen. Hoogst ernstig, mijne heeren, zijn de tijden die wij beleven j ook de openbare lichamen ont gaan de gevolgen der tijdsomstan digheden niet, mitsdien ook niet de ingezetenen. Het is voor mij geen gemakkelijke taak om als AXELSCHE1 5COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3