Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 5. DINSDAG 16 APRIL 1935. 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Surcéance van betaling. FEUILLETON. ïV Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Bij Kon. Boodschap van 31 Mei 1934 is ter zake een ontwerp van wet aangeboden, met een M. v. T. van Minister van Justitie Van Schaïk. Het ontwerp bouwt voort op de belangrijke wijzi gingen, aangebracht in 1925. Vóór 1925 moest voor S. vast staan, dat iemand binnen afzien- baren tijd zijn schuldeischers volledig zou kunnen betalen. Sinds 1925 wordt S. slechts ge weigerd, indien niet vaststaat, dat binnen afzienbaren tijd de schuldeischers niet bevredigd zullen worden. „Bevrediging" is veel gemakkelijker te bereiken dan „algeheele betaling". Immers crediteuren kunnen al bevredigd zijn, als zij b.v. 25 pet. krijgen ter finale kwijting. Zelfs als vaststaat, dat algeheele betaling uitgesloten is, kan dus nu S worden verleend Voorts treedt sinds 1925 automatisch S. in, zoodra de debiteur daartoe een request heeft ingediend, al moet dan daarna nog definitief over al dan niet S. gestemd worden. Hieruit -volgt, dat dus een de biteur tijdelijk een faillissement kan uitsluiten, alsmede andere vervolgingen van crediteuren. Van een en ander werd tot voor kort veel gebruik gemaakt. Meestal beteekende het echter slechts een uitstel van executie. Waarom moest nu de S rege ling gewijzigd worden Primo: Er moet zoo spoedig mogelijk aan S. een einde ge maakt kunnen worden vóór de raadpleging der crediteuren, in dien vasts'aat, dat de S. toch niets kan baten. Dit klemt te meer waar de debiteur, zoodra voorloopige S. is verleend, ge woon het beheer over zijn ver mogen behoudt, al krijgt hij een bewindvo.-rder naast zich. De mogelijkheid van voor crediteuren gevaarlijke experimenten, is niet uitgesloten. SecundoIs het wenschelijk DB VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 53) Z\ zagen je in je mooie kleeren aan voor Beau Brocade, verklaarde een der dorpelingen. 't Mag zoo zijn, hakkelde Miggs. Ik weet het niet. Maar juffrouw Betty stak haar rooskleurigen vinger op tegen den ongelukkigen schaapherder en sprak op ernstigen toon Maar Jock Miggs, je bent toch Beau Brocade niet, is het wel Ik weet het niet, herhaalde Jock Mlggs op dezelfde manier. Ik weet zelf niet recht wie ik ben. Ik denk dat ds soldaten zich vergisten, maar ik weet het niet. Hij was outwgfeibaar de held van dat uur en hij bracht het verder deel van dien morgen door lh vroolijke feestvreugde met al zijn dorpsvriender, tot hg omstreeks den middag wanhopig in de war was, wie hij werkelijk war. Te een ure was hij beslist overtuigd dat hij Beau Brocade, den roover was, of ten minste een seer gevaarlijk persoon, ea dat hij de galg ontkomen was alleen doo: zijn reputatie van bovennatuurlijke macht en dapperheid. De sergeant en de soldaten dronken hun teleurstelling en schaamte weg <n de gelagkamer van de Konine Qeorge. Zij hadden geen geluk, want pp hetzelfde oogenbllk, dat zij, aan* om tijdens de S. een gelegenheid te scheppen tot een dwangac- coord. Tot voor 15 Maart 1935 v/as zoo'n accoord slechts moge lijk bij faillissement. Dit was een groote leemte. Kon dan niet steeds accoord worden aange boden aan crediteuren Zeker, dit gebeurt tegenwoordig meer dan ooit, maar hoe, indien gelijk vaak gebeurt eenige crediteuren weigeren Dan kun nen die onwilligen niet gedwon gen worden. Zoo zien wij vaak gebeuren, dat slechts luttele schuldeischers een geheel accoord illusoir maken, doordat zij aan dringen op algeheele betaling. Wat gebeurt dan in zoo'n geval Die onwillige crediteu ren vragen het faillissement van den schuldenaar aan, waarna het geen zeldzaamheid is, dat zij algeheele voldoening krijgen met goedvinden van de overige cre diteuren, die het accoord niet willen zien mislukken Die gang van zaken is on bevredigend, immers hier krijgen unfaire crediteuren alles en de overigen slechts een gedeelte uitbetaald. Om nu die onwil ligen te kunnen dwingen is dwangaccoord noodzakelijk. Dit wilde het ontwerp nu mogelijk maken via de S. regeling. De schuldenaar, die een ac coord wil aanbieden zal dus eerst S. aanvragen en dan direct een accoord voorstellen. Tot voor 15 Maart j.l. had de S nog steeds een ander doel, n.l. om tijdelijk uitstel van betaling te krijgen, totdat men weer in staat is gewoon door te werken. Dit doel van de S. blijft natuur lijk bestaan, naast eerstgenoemd doeltrachten direct een dwang accoord te krijgen buiten faillis sement via den weg van S. aanvrage Daar de S. vaak een nette inleiding was voor een aanstaand faillissement is het billijk een schuldenaar de gelegenheid te geven ook een accoord bij S. te kunnen aanbieden, gelijk zulks bij een faillissement mogelijk is. Er zit evenwel een gevaar gevuurd door den sergeant, plannen maakten voor een nieuwe jacht op de heide, kwam er in Brassington een koerier van den heitog van Cum berland, met het beticht dat zijn Koninklijke Hoogheid met zijn leget- corps Brassington zou passeeren op zijn weg naar het Noorden. De ser geant moest nu voor zijn Edelheid kwartier maken in de Koning Qeorge de soldaten zouden geen verlof krijgen om een roover te vervolgen, nu hun officieren hen misschien voor andere doeleinden noodig hadden. Alle gedachten aan een nieuwe jacht op hun begeerde prooi moesten worden opgegeven tot het leger Bras sington gepasseerd was en sergeant en soldaten konden slechts de hoop koesteren, dan hier achtergelaten te worden om een krachtiger poging aan te wenden tot het verdienen der honderd guirjes, voor de gevangenne ming van Beau Brocade uitgeloofd. John Stich kon van blijdschap zich moeilijk inhouden. Inderdaad hadden het lot en al de engelen des hemels Zich aan de zijde van zfli kapitein gesteld. Dat Beau Brocade als overwinnaar uit zijn netelige positie was gekomen scheen den goeden smid niets minder toe dan een wondet, alleen bewerkt door de speciale hulp van den hemel, wiens meest geliefd kind, naar de schatting van zijn enthousiasten vriend, ontwijfelbaar de dappere roover was. Daarom gevoelde de vriendelijke smid zioh voor het oogenblik gelukkig om zijns vriends wil, De komst van den heitog van Cumberland met zQa legercorps In dit deel van het graaf» vast aan een accoord bij S.. want indien het niet aangenomen wordt, wil zulks zeggen, dat ook de S. verder geen zin heeft, m a. w. er zal dan wel ambtshalve faillissement door de rechtbank worden uitgesproken. De schuldenaar zal zich dus wel eens gaan bedenken, alvorens zich hier aan te wagen. M.i. zal dit de lust tot S. althans bij degenen, die S. slechts aanvragen om een dwangaccoord te krijgen, sterk doen afnemen, waardoor in de praktijk dus eigenlijk dit geheele instituut een overbodige luxe dreigt te worden Er zijn m i. twee mogelijkheden om aan een en ander te ontko men. Men make een tweede accoord mogelijk, nadat het eerste is afgewezen of men late het nieuwe art. 277 vervallen, waarbij is bepaald, dat de Rechtbank de schuldenaar in staat van faillissement kan verklaren, indien het accoord niet wordt aange boden. Voor de eerste oplossing voelt de Minister niets, omdat dan de schuldenaar zich niet erg in zou spannen bij zijn eerste aanbod tot accoord, terwijl de schuld eischers het steeds zouden wei geren in de hoop op een beter aanbod. M.i. wegen deze be zwaren niet zwaar. De tweede mogelijkheid is nog niet onder oogen gezien. Tenslotte zou men ook het dwangaccoord los kunnen maken van S., hetgeen een elegantere oplossing zou zijn, dan de voor gestelde, waarbij de debiteur een S. aan moet vragen, die hij niet beoogt, doch alleen als sprin- plank bedoeld is voor het eigen lijk beoogde accoord Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de vaste Commissie voor privaat en strafrecht op 12 Juli 1934 een gunstig Voorloopig Verslag over het ontwerp heeft uitge bracht, ofschoon diverse wijzi gingen werden voorgesteld, die er toe geleid hebben, dat de Minister van Justitie bij brief van 3 November 1934 een eenig- zins gewijzigd ontwerp van wet schap zou de aandacht van sergeant en soldaten, ten minste veor een paar dager, van de helde aftrekken. Mis schien zou de troep, die nu iu Bras sington was ingekwartierd, bij een der regimenten worden ingedeeld en een ander contingent, samengesteld uit manner, die gees bepaalde reden hadden om jacht te maken op den roover, worden achtergelaten tot da delijke opsporing en bestraffing der rebellen. Maar deze gedachtengang bracht den trouwen smid weer terug tot den graaf van Siretton en de ge stolen brieven. Voor het oogenblik gerustgesteld wat zijn vriend betrof, was hij nog bezorgd om het groot gevaar waarin de jonge Lord vekeerdf. Noch hf, noch Lady Patience kon vermoeden wat er met de brieven gebeurd was. S r Humphrey Challo ner had na sija smartelijk avontuur >e Brassington de gastvrijheid van Squire West voor deze bijsondere gelegenhied aangenomen. Stich had hem in den loop van den morgen bespied, terwijl hij in de richting van het dorp loopend in druk gesprek was met zijn vertrouwde, den procu reur Mittachip. In weerwil van zijn voor 't oogenblik verdwenen angs', gevoelde de smid, dat dddr nog ai tg a het wezenlijke gev;a- lag voor Beau Brocade en Lord Siretton. Daarbij kwam nu ook zijn sterk verlangen om zijn vriend te zien en te weten hoe hij het maakte. Hij vreesde onbestemd dat de jonge man op de heide mocht bezweken zijn van pgn en vermoeienis en misschien de smidse niet had kunnen bereiken. Toen hg de hetle bevolking van Brassington bezig zag met Jock Miggs, aan die Commissie heeft toege zonden. Tenslotte werd op 20 December 1934 het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uitgebracht, waaruit bleek, dat bij het afdeelingon- derzoek in het algemeen in stemming werd betuigd met doel en strekking van het ontwerp, terwijl op 18 Januari 1935 nadat de Minister nog eenige opmerkingen had gemaakt en verduidelijkingen had gegeven door de Commissie van rappor teurs het Eindverslag werd uit gebracht. Op 15 Maart 1935 is de nieuwe regeling in ons land in werking getreden. Mr W. HUGENHOLTZ, Leiden. De broodprijzen. Het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche maatschappij voor nijverheid en handel te Haarlem heeft aan den raad van ministers een brief met toelichting toege zonden betreffende de broodprij zen. Daarin wordt o.a het vol gende medegedeeld In de overtuiging, dat in dezen tijd van noodzakelijke aanpassing niets mag worden nagelaten, wat de kosten van levensonderhoud kan verlagen, is een onderzoek ingesteld naar de factoren, welke den prijs beheerschen van brood, één der voornaamste voedings middelen voor de geheele be volking. De broodprijs is hier te lande over het algemeen hoog, ook in vergelijking met andere landen. Zeer groot is het verschil b.v. met België,1) maar ook in En geland en Zwitserland zijn de broodprijzen belangrijk lager dan hier te lande. In ons eigen land vallen plaat selijk nog groote verschillen en afwijkingen in de broodprijzen te constateeren. Het ingestelde onderzoek heeft het hoofdbestuur o.a tot de volgende resultaten geleid. Op ieder brood van 8 ons den koerier van den hertog van Cum berland, bjsloot hij naar het kruispunt te gaan, hopende den kapitein in de smidse te vinden. Juist was hij de plaats overgestoken en op het smalle voetpad gekomen dit regelrecht op de smidse aanliep, toen hij een boerenlummel zag, ge kleed in een lange kiel, met een breed geranden hoed op, die recht op hem aanslenterde. De man leunde zwaar op een dikken knuppel cn scheen pijnlijk en vermoeid te loapen. Door een onverklaarbaar instinct wachtte de smid tot de man wat naderbij was gekomen. Dit deel van het dorp was eenzaam en geen mensch was er nu te zien. Men hoorde slechts flauw ji» het gelach van het volk bq de Koning Qeorge. Het volgend oogenblik uitte de smid een snel on derdrukten kreet van verbazing, toen hij onder den breedgeranden hoed het gelaat van Bathurst herkende. S't s't s't fluisterde de jonge man snel. Haar Edelheid? Kan ik haar zien Ja, ja, antwoordde John, wiens vriendelijke oogen zorgvol keken naar het bleeke gelaat van zijn vriend, maar gi', kapitein gij' Hij voleindigde zijn vraag niet en Bathurst viel hem snel in de redet Ik ben een poosje in de smidse geweest, John uw moeder was een engel en nu wensch ik haar Edele te zien. John's goed hart was bekommerd. De jonge, heldere stem van zijn vriend klonk heesch en onnatuurlijk, in zijn oogen was een onrustige koortsachtige uitdrukking, en zijn lange, smalle drukt 4.19 cent aan kosten van den tarwesteun. Bij een jaarlijksch broodverbruik van rond 756 millioer. k.g. beteekent dit een totaal-last van f 39 590.000. Op ieder melkbrood van 8 ons drukt tenminste een halve cent aan kosten van den crisiszuivel- steun. Uitgaande van een glo bale verhouding van het gebruik van melk- tot waterbrood van 1 4, beteekent dit per jaar een bedrag van rond f 966.000. De met den zuivelsteun samen hangende accijns op olie en vet legt daarnaast op het brood nog een last van tenminste f 425 000 per jaar. Het totaal aan landbouw-crisis- lasten, dat op het brood drukt, kan dus gesteld worden op on geveer f 41 millioen per jaar. Zonder de kosten van deze crisis-maatregelen zou waterwit brood tenmtnste 4 cent en melk brood tenminste 4 en een halve cent per 8 ons goedkooper kun nen worden geleverd. Uitgaande van een richtprijs van 16 cent per 8 ons voor wa terbrood thuisbezorgd en een daarmede overeenstemmenden prijs van melkbrood van 17.6 cent zou het brood dus niet minder dan 25 pet. goedkooper kunnen zijn. Dat zulks een besparing van belang is, behoeft geen betoog, wanneer men er rekening mede houdt, dat ongeveer 9 pet. van het loon besteed wordt voor het brood. De richtprijs voor de binnen- landsche tarwe is verleden jaar met f 1 per 100 k.g. verlaagd en is voor den nieuwen oogst opnieuw f 1 lager gesteld. Deze verlaging komt echter nog niet aan de meelfabrieken en dus aan de bakkerij.ten goede. Ware dit wel het geval dan kon het brood alleen daardoor 0.68 cent per kg. of 0.54 cent per 8 ons goedkooper geleverd worden, hetgeen over bet geheele brood- verbruik per jaar een besparing van ruim 5 millioen zou opleveren. Verder wordt in bovenbedoeld schrijven nog uiteengezet, dat bij zichtbaar. Gij moet noedig naar bed, ka pitein, en goed opgepast worden ook, gij zqt ziek. Ik ben vrij wel, mijn vriend, in allen gevalle zal ik Lady Patience dienen tot het einde toe. Ik zal het haar gaan zeggen, zei de smid. Zeg, dat een man uit het dorp haar wenscht te spreken. Noem mijn naam niet, John, jk denk, dat zij mij niet zal wiiien her kennen. En dat is het beste ook. Ik zie er ellendig genoeg ui», niet waar? voegde hg er flauw lachend bq, Haar Edelheid zon u bevelen rust te nemen zoo zfl wist Ik wensch, dat zq het niet weet, vriend, zei Jack, in weerwil van zich zelf glimlachend om John's drift, haa- teeder medeigden zou tracnien mg af te houden van mgn voornemen om haar te dienen met den laatsten adem, die in mg is. En nu, snel John, heb geen zorg voor mQ, oude vriend. Ik ben alleen een bettje uit geput van de vermotienissen op de heide, en de wond, die dat Satans kind mg toebracht, hindert mg zeer. Maar ge weet dat ik taai ben. Mqn plan is gemaakt en ik zal je op een kleinen afstand Volger. Vraag haar Edelheid met mg te spreken in de gang van de herberg het zou te veel attentie trekken zoo ik in haar kamer ging Wees niet bang dat iemand mg herkent. (Wordt vervolgd), en de soldaten net het bericht van hand, die 09 den stek leunde, haafd* AXELSCHEM COURANT irl ÏÏj

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1