naast elkaar. Vliegers uit Brilon en Lippstadt in uniform vormden een eerewacht tot het moment dat de kisten de doodenhal verlieten. Ter bijwoning var. de plech tigheid waren verscheidene auto riteiten te Brilon gekomen. Ook van de zijde der bevolking was de belangstelling zeer groot. De vertegenwoordiger van de nabestaanden der slachtoffers, va de Nederlandsche regeering en van de K.L.M. dankte de Duitsche regeering, de aanwezige autoriteiten en de bevolking voor de geboden hulp en voor het medeleven met de ramp, die in de eerste plaats de nabestaanden der slachtoffers doch ook het Nederlandsche volk in het alge meen had getroffen. Regeeringspresident von Stock- hausen betuigde namens de Duitsche regeering, de Duitsche luchtvaartautoriteiten en de ge- heele bevolking het diepgevoelde leedwezen zoowel met de slacht offers als met het Nederlandsche volk en verklaarde dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Neder landsche luchtvaart onaangetast bleef. Dinsdagavond zijn de lijkauto's met de stoffelijke resten te Am sterdam aangekomen. Het lijk van den heer Briel was te Arn hem naar diens woning gebracht dat van wijlen mr. W. de Vlugt is in de woning van den burge meester ontvangen. Het stoffelijk overschot van een der bij de ramp van de Leeuwe rik omgekomen slachtoffers, mr. Willem de Vlugt, zoon van Amsterdam's burgemeester, is Woensdagmiddag onder buiten gewoon groote belangstelling in de hoofdstad ter aarde besteld. Tegenover de ambtswoning van dr. de Vlugt had de politie voor een sterke afzetting gezorgd. Ten huize van den burge meester waren mevrovw Colijn, echtgenoote van den minister president, de wethouders en eenige goede vrienden bijeen gekomen in wier aanwezigheid dr. B. Wielinga vóór het vertrek een korten rouwdienst leidde. Dr. Wielinga las Psalm 27, de psalm die in het leven van den overledene een zoo groote plaats heeft ingenomen en waarop de Burgemeester de aandacht van den predikant had gevestigd. Nadat ean der volgauto's in den rouwstoet met tientallen bloemen en kransen was volge laden, werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten gedragen. Velen waren op dit oogenblik hun ontroering niet meer meester. Qeruimen tijd verstreek voor de burgemeester en de velen, die de plechtigheid op de begraafplaats officieel zoqden bijwonen, in de elf volg auto's hadden plaats genomen. Ook op de begraafplaats wa ren talloos velen bijeengekomen, o.a. den vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat, die tevens den directeur van den Luchtvaartdienst vertegenwoor digde en den commissaris der Koningin in Noord-Holland. Toen de kist in de familiegraf kelder was bijgezet trad de bui tengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Tsjecho Slowa kije, dr. Ivan Krno, naar voren. „Ik geef den burgemeester de verzekering" zoo zeide hij „dat zij, die hebben deelgenomen aan de vreugde bij de opening der luchtlijn naar Praag, thans ook deelen in de ramp, die deze mannen thans heeft getroffen". Na ir. Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M. sprak nog dr. Wielinga woorden van deelneming voor allen, die getroffen zijn door de ramp. De plechtigheid werd beëin digd met een korten liturgischen dienst. Gisteren werden te Amsterdam de 5 leden van de bemanning begraven, te midden van een groote menschenmassa. Een enorme bloemenschat was opge stapeld rond het graf. In de omgeving van 't graf was een groot aantal luidsprekers geplaatst, welke het mogelijk maakten de redevoeringen te volgen. Om ruim 1 uur klonk het geronk van zware motoren. Het was de F 22, die laag over de begraafplaats vloog, teneinde een groet aan de omgekomenen te brengen. Tegen kwart over één arriveerden de eerste rouw- auto's. Onder de aanwezigen warende heeren A. Plesman, directeur van de K. L. M., de voorzitter van de K.N.l.L.M en tal van autoriteiten, collega-vlie geniers en personeel van de K L.M. In de afgesloten kapel stonden op een katafalk vijf kisten be dolven onder een berg van bloe men en kransen opgebaard. Te half twee werden de deu ren van de aula geopend en zij, die gekomen waren, om een laatste afscheid te nemen, stelden zich rondom de katafalk op. Onder hen bevonden zich ook burgemeester De Vlugt en zijn beide zoons. Plechtig ruischten de orgeltoo- nen door het gebouw. Diep waren allen onder den indruk. Hier en daar hoorde men een gedempt gesnik. Als eerste spr. voerde de heer A- Plesman, directeur der K.L.M. het woord. Spr. zeide o.a. het volgende Vrienden, als wij straks aan den schoot der aarde het stoffe lijk overschot van 5 jonge lucht- vaarders toeveitrouwen, gaan onze gedachten ook uit naar de beide omgekomen passagiers. Als wij afscheid genomen hebben, zullen wij huiswaarts gaan, ver vuld van goede herinneringen aan de vijf mannen. Zij deden onvervaard hun plicht. Zij ken den geen vrees zij leefde slechts in den vreeze des heeren. Wat nu mogelijk is, was tien jaar geleden onmogelijk. De techniek is voortgegaan en nog steeds volgt zij haar weg opwaarts, doch thans is een zwarte scha duw gevallen op de K L.M. Het offer echter, dat deze vijf kranige mannen gebracht hebben zal niet te vergeefs zijn geweest Gij, die gevallen zijt, gij hebt in uw leven oneindig veel gegeven. Ik dank u voor uw werk en uw toewijding. Veel waardeering hebt gij in uw werk gevonden gij waart één uurwerk en ook in den dood zijt gij één geweest. Rust in vrede. Rust zacht. Vervolgens werd het woord ge voerd door den heer E. Entho ven, voorz. van den Raad van Bestuur der K.N.l.L.M. De veilige gulden. De Nederlandsche Bank heeft tegelijk met haar nieuwen week staat opnieuw het disconto ver hoogd. De cijfers van den weekstaat toonen aan, welken omvang der zaken de afgeloopen week. heb ben genomen. Zoowel in goud- verkoopen als in transacties op de contante en termijnmarkt zijn belangrijke bedragen geïnvesteerd. De onrust dezer dagen heeft aanleiding gegeven tot een kor ten maar hevigen aanval op den gulden. De omzetten op de valutamarkt zijn zoo groot ge weest als welhaast nimmer te voren. Het gevolg was, dat de natio nale bank in een week tijds niet minder dan 10,54 millioen aan goud heeft moeten afstaan. Door het bevorderen van het vertrouwen in ons ruilmiddel kan het herstel terugkeeren. De nieuwe disconto-verhooging met een vol procent zal echter de terugvloeiïng naar de nationale bank bevorderen. De huidige monetaire politiek het worde hier nog eens uitdrukkelijk gezegd zal tot het uiterste gehandhaafd blijven. AXEL, 12 April 1935. Na de eerste uitvoering, die de afd. „Volksonderwijs" alhier gaf van het zang- en tooneelspel voor kinders onder den titel „De Kleermaker en de Kabouters*' en waarvan we reeds meer schreven, was het eenigszins gewaagd om de kosten van een tweede uit voering te riskeeren, als deze voor het publiek toegankelijk zou zijn, waaraan zooals bekend kos- ten zijn verbonden. Te meer omdat die eerste maal eigenlijk zoo wat ieder ouder en voor stander van de openbare school aanwezig was. En toch is hei 2e bezoek bizonder meegevallen, want j l. Dinsdagavond was „Het Centrum" weer vol. De uitvoe ring was velen zóó bevallen, dat ze het bij de première niet wilden laten en daarbij waren er nu zeer vele vogels van diverse pluimage, die eveneens gaarne getuige wil den zijn van het lieve kinderspel, waarvan zoo'n roep uitging en dat trouwens in elke school-in- richting zonder bezwaar van eenigen aard kan worden opge voerd. Juist daarin zit de hooge waarde, die de schrijver (J. Buma) aan zijn uitgave heeft toegedacht en waarin hij uitstekend is ge slaagd. Wat de uitvoering betreft, kan gezegd worden, dat zij weer bui tengewoon geslaagd is. We be hoeven daarom in geen herhaling te treden. Alleen willen we nog een verzuim herstellen, n.l. dat we bij het noemen van de hoofd personen in ons vorig verslag vergaten de Koningin der elfen, voorgesteld door de jongejuffr. Angenieta van Doorn Jd., die haar rol ook keurig weergaf en door haar flinke figuur bizonder aan paste als koningin. Verschillende malen moest na de 4 bedrijven weer „gehaald" worden, eer het talrijke publiek voldoende uiting van hulde en bewondering had kunnen geven, zoodat dhr. A. J. Schieman als voorzitter in dubbelen zin zijn dank had uit te spreken. Eener zijds tot het publiek voor de be langstelling en de betoonde in genomenheid met hetgeen gezien en gehoord was, anderzijds aan klein en groot, dat op zoo on dubbelzinnige wijze had meege werkt tot het welslagen. „Volksonderwijs" heeft hier door in Axel een mooie reclame en een goeden winter gemaakt. Het duurde niet lang, eer het ledental van 148 tot 150 en daar boven was gestegen. Dat ook de penningmeester tevreden was, laat zich denken 1 De bazar. We verwezen reeds met een enkel woord naar de bazar, die deze week alhier wordt gehouden onder den naam Crisisbazar. Men hoeft dan daaronder niet te verstaan, dat de bazar crisis achtig was, want zij zag er keurig uit. Bij het binnenkomen van het Herv. Zondagsschoolgebouw kreeg men dadelijk een opge- wekten indruk. De bazar had wat aankleeding betreft een heel ander aspect en daardoor trok zij bijzonder aan en het moet gezegd, dat het Dames-comité, dat zich ervoor heeft gespannen in dat opzicht eer van haar werk had. Maar ook op ander gebied, want er was een flinke voorraad schenkingen op allerlei gebied, zoowel winkelgoederen voor al lerlei huishoudelijk gebruik ais handwerken en producten van huisvlijt. Vooral ook de aardige en artistiek lijkende teekeningen van de leerlingen der bijzondere scholen (Nieuwstraat en Spui) trokken de oogen der bezoekers. Woensdag dan had de opening plaats en waren in genoemd ge bouw vereenigd, behalve de da mes en heeren van het Comité, verschillende genoodigden. Als hoofdleider nam de burgemeester, de heer F. Blok, het woord en sprak zijn blijdschap uit zoovelen aanwezig te zitn, die hij allen namens de Bazar-commissie en het Crisis-Comité van hart? welkom heette, dankbaar, dat zij daardoor van hunne belangstelling blijk gaven. Nog steeds blijkt aldus spr. dat het Crisis Co mité in Axel niet gemist kan worden, omdat nog steeds velen aankloppen om geholpen te wor den, die door de tijdsomstandig heden in moeilijkheden zijn ge raakt. Het Crisis-Comité is be reid deze menschen te helpen en goed te helpen, indien het maar over de noodige middelen beschikt. Nu deze middelen vrijwel uitgeput zijn, heeft het Comité gemeend een beroep te mogen doen op diegenen, die nog wel iets kunnen missen, en is dan besloten een bazar te houden. Mevrouw Van der Zwan heeft zich bereid verklaard deze bazar te openen, waarom spr. haar verzocht daartoe over te gaan. Mevr. Van der Zwan nam als voorzitster van het comité hierop het woord en sprak de volgende rede uit, die met stille aandacht werd aangehoord. Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren 1 De Burgemeester verzocht mij deze bazar te willen openen. Dankbaar maak ik van deze ge legenheid gebruik om U iets mee te deelen over het doel van de bazar en de werkwijze van het Crisis-Comité. In 1931 werd door den nood der tijden gedrongen, het Crisis- Comité hier te Axel opgericht, om tegemoet te komen aan die genen, die door de crisis het meest getroffen waren. Dit Comité be stond uit 2 deelen n.l. deel A om den k'einen middenstand te helpen en deel B dat tot taak hadden steun der werkloozen te verzorgen. In het begin gaf het Nationaal Crisis Comité geldelijken steun, zoowel voor A als voor B. In 1933 echter kon dit voor den middenstand niet langer meer gedaan wordenwel verstrekt men nog goederen in natura, zooals kolen en kunstmest. Er is in 1933 toen een bazar ge houden, met hetzelfde doel als deze om het nu niet meer ge schonken geld op deze wijze toch bij elkaar te krijgen en de onder steuning niet te moeten bekruipen. Daar de nood der middenstand nog steeds blijft klemmen, en het geld op de vorige bazar ver kregen, opgebruikt is, meenen we weer een dringend beroep op U te mogen doen om ook deze bazar weer te steunen. Sedert 1931 is door het Crisis- Comité A ongeveer f 10.000 uit gegeven. Dit wordt niet gegeven als geld, maar als goederen in natura. Verstrekt werden: bed den, ledikanten, dekens, kolen, schoenen, kousen, ondergoederen, kunstmest, spek, koffie, thee, melk en eieren. Het spreekt van zelf, dat steeds veel meer aangevraagd wordt, dan er beschikbaar is, (dit is jaarlijks 800 f 1000), zoodat velen teleurgesteld moeten wor den. Dit is mede een oorzaak om van U gaven te vragen. Er wordt dezen tijd zooveel van U gevraagd, maar daar we toch weten hoe véle medeburgers in Axel het heel moeilijk hebben, en we hen op deze manier kun nen helpen meenden we he Lch weer te moeten doen. Tot heden werden onze ver wachtingen dan ook niet be schaamd. Onze rondgang bracht f320 op; dit is mede met de vele giften in natura een prachtig resultaat. Zooveel te meer, da^r dit geld voor het grootste ge deelte bijeen is gebracht door zeer vele kleine giften van kwartjes en dubbeltjes. Ook kwam fraaie handenarbeid binnen, als: hand werken in overvloed, houtsnij werk en teekenwerkkinderen (zelfs één van 7 jaar) hebben aan de bazar op deze manier hun steentje bijgedragen. -Ook stelden zich weer zeer velen beschikbaar om te verkoopen, te bedienen, poffertjes te bakken of zich op andere wijze verdienstelijk te maken. Hieruit blijkt, dat met den nood ook stijgt de offervaar digheid een ieder, die nog wat te missén heeft, óf gaven óf werkkracht, die ook gaarne over heeft voor de minder goed be deelden. Maar wil deze bazar aan zijn doel beantwoorden, dan zal ook n-u nog ieder zijn kleiner of groo- ter aandeel moeten brengen en iets van deze tafels mee naar huis moeten dragen zoodat Vrij dagavond niets meer over is van alles wat U hier ziet uitgestald. Verder hopen we dat ook een druk gebruik zal worden gemaakt van de velerlei attracties, zelfs de „Puut van Jan van Gies" ontbreekt niet. Gezien echter het hoopvolle begin, twijfel ik niet of ieder zal meewerken en koopen, denkende t „vele kleintjes maken een groote". In de toekomst zullen hierdoor weef vele menschen geholpen kunnen worden. Met de wensch, dat de bazar een groot succes moge worden, verklaar ik deze voor geopend. Met applaus werd deze rede beantwoord. Nadat hierop het Comité op de gevoelige plaat was gebracht, werd een rondgang gemaakt om de tentoonstelling te bekijken. De heeren maakten direct en druk kennis met de verschillende attractie's en de dames bekeken met een critisch oog vooral die stands, welke voor hen het meest aantrekkelijk waren. Zoo was er al dadelijk gezel ligheid en begonnen de dubbel tjes te rollen, wat natuurlijk de hoofdzaak is. Tegen den avond nam het bezoek nog meer toe en werd vooral bij het meer be zet zijn der stands gebruik ge maakt van een zitje. De firma E. C. Oggel en Zn. had een aan lokkelijke gelegenheid geschonken om een kopje koffie of thee te nuttigen met poffertjes. Zoo sneed het mes aan twee kanten het Comité profiteerde van de inkomsten en de firma van de reclame, want eens gebruikt, zegt men, wordt van Oggels koffie niet meer afgestapt. Om een indruk te krijgen van het bezoek vernemen we, dat Woensdag reeds 300 bezoekers waren geweest, gisteravond weer 2C0 en wat het vanavond zal zijn is niet te schatten, maar we zou den in verband met verloting en verkoop van de restanten in over weging willen geven om de entree's te verdubbelen, anders wordt het weer sauve qui peut 1 De IJsclub hield Woensdagavond jaarverga dering, welke niet druk was be zocht. Dhr. F. N. Hiemstra opende en had gaarne meer be zoek gewenscht, ofschoon hij be grijpen kon, dat er weinig be langstelling was, nu de winter voor liefhebbers van de ijssport hier teleurstelling gaf. Om die zelfde reden ook was het jaar verslag van den secretaris van weinig beteekenis. Toch zag deze, nu er een mooie, nieuwe baan is, al kon deze helaas tot heden niet gebruikt worden, de toekomst gunstig in. Gelukkig, dat in 1933—34 nog druk werd gereden op de kleine kreek en er nog wat inkomsten werden verzameld, anders had het ver slag van den penningmeester nog grooter tekort gemeld. Begonnen met een tekort van f 55,16 in 1933, was dit nu nog f 213,62, nadat nog f 806,72 was uitgege ven en f 594,16 ontvangen. Het aantal leden bedraagt 112. Te voorzien is, dat dit wel zal toenemen. Als er maar eens een week goed ijs is, dan zal de kas wel zwellen. Het is o.i. niet de gelegenheid om voor aanwerven van leden te spreken, als meer aan de zwemsport wordt gedacht. Dhrn. Hiemstra vnd. en C. van Slui^werden herbenoemd als be stuurslid. Bij de omvraag werden uitvoe rige inlichtingen gegeven over de aangelegde ijsbaan en daarop afgaande zal wel blijken, dat deze onder alle omstandigheden aan alle eischen voldoet, a's..het maar vriest. Met belangstelling wordt daarom in het a. s. najaar de opening ervan tegemoet gezien. Paaschvee Woensdag is te Terneuzen door den Zeeuwsch-Vl. Slagershond weer een vee-tentoonstelling ge organiseerd, waarvoor ongeveer 150 stuks vee van verschillende soorten en leeftijden waren aan gevoerd, en waaronder echt Paaschvee was te zien, d.w.z het puikje van de streek. Er werden verschillende prij zen toegekend, doch een uitslag daarvan, mochten we tot onzen spijt niet ontvangen. We kunnen echter melden, dat verschillende onzer stadgenooten onder de in zenders eu prijswinners een goed figuur sloegen. Te Zaamslag hebben de heeren A. de Feijter, D. DeeSi Cv H. H. Wisse en A, Dees tl

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2