Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, BBAU BROCADE No. 4 VRIJDAG 12 APRIL 1935 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Voor het Christendom. FEÜILLETON. buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De laatste jaren is het atheïsme op verrassende wijze vooruitge gaan. Onmerkbaar, maar gesta dig, dringt de verderfelijke vloed door in bijna alle Christelijke landen, zonder dat de Christenen het tot dusver vermochten terug te drijven. De Christelijke be schaving verkeert in gevaar. Toch heeft het Christendom aan macht niets ingeboet. Van zijn begin af was het de meest op den voorgrond tredende kracht van de verjonging en voor uitgang voor de volken. Zonder het Christendom kan werke lijke beschaving niet mogelijk zijnhet is ook de kracht en de hoop der komende geslachten. Ongelukkigerwijze r e m m e n de onder de Christenen bestaande splitsingen den vooruit gang van het Christendom onder de groote volksmassa's en het gebrek aan gemeenschappelijk optreden verzwakt zijn invloed in de geheele wereld. Christenen van alle belijde nissen 1 De leer van Christus, die liefde en eenheid beteekent, mag geen splitsingen verwekken. Het Christendom staat bóven belijdenissen en na tieshet is universeel. Wij heb ben allen denzelfden God als vader, hetzelfde Evangelie en Christus als onzen leider. Wij zijn allen broeders en wij vormen een legioen. De Chris tenheid die thans aan den rand van den afgrond staat, kan nog gered worden en de Christelijke geest kan nog triomfeeren in de wereld maar daartoe bestaat nog slechts één middelde een heid. De ,Liga voor het Christen- DE VERMETELE. dom", een beweging van leeken, wil 1. De opwekking van het Christelijk geweten tot moe dige verdediging van waar heid en gerechtigheid. 2. De vereeniging der Chris tenen van alle belijdenissen, alle klassen en alle landen. 3. Een gemeenschappelijk op treden van de Christeneen heid. Zich bewust van de grootte van haar zending en taak, doet de Liga daarom een dringend beroep op alle Christenen voor hun medewerking en steun. Moge elkeen voor zijn deel bijdragen tot de zege van het Christendom in de wereld De Liga van het Christendom is een internationaal verbond.dat te Lausanne, in Zwitserland, is gevestigd. Welk een lofwaardige arbeid daarvan uitgaat, moge blijken uit het bovenstaande ma nifest, dat in alle Christelijke landen van de wereld werd ver spreid en was onderteekend door 475 hoogleeraren, leeraren en leeraressen uit geheel Zwitser land, ter gelegenheid van het Paaschfeest. Op weg naar Stresa. Flandin, Laval en de overige leden van de Fransche delegatie zijn naar Stresa vertrokken, de schilderachtige stad in Noord- Italië. Volgens de „Völkische Beo- bachter" is het duidelijk, dat Frankrijk te Stresa een reusachtig bewapeningsplan en de insluiting van Duitschland wenscht te be reiken. Tegen de gewoonte maakt ook de Britsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Van- sittart, deel uit van de delegatie, die Groot-Brittannië te Stresa zal vertegenwoordigen en Londen reeds heeft verlaten. MacDonald en Sir John Simon zijn per vliegtuig naar Parijs en vandaar per trein naar Stresa vertrokken. Grandi, de Italiaansche ambas sadeur, te Londen, begaf zich eveneens naar Stresa. In verband met de conferentie heeft de Italiaansche regeering uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De spoorwegen worden be waakt door gewapende'soldaten en boven Stresa en omgeving patrouilleeren voortdurend vlieg tuigen. De lichting 1913 der Italiaan sche marine zal, evenals voor het landleger is bepaald, voorloopig onder de wapenen worden ge houden. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" publiceert een naar het schijnt geïnspireerd artikel, vol gens hetwelk thans, nu de on doelmatigheid der voorgestelde pacten gebleken is, de strijd klaarblijkelijk verplaatst zal wor den naar Genève. Wanneer de instelling van Genève, haar taak, den vrede in stand te houden, nakomen en de volkeren pacifi- ceeren wil, moet zij dienovereen komstig georganiseerd zijn. Het is een verheugende vooruitgang, dat deze opvatting reeds overal aandacht vindt, zoodat te hopen is, dat uit alle onrust der laatste maanden nog iets nieuws te voor schijn zal komen, dat de overeen stemming tusschen de volkeren zal dienen. De weifelende houding van Groot-Brittannië met betrekking tot de aansluiting bij een der Europeesche grootmachten schept hoewel uitvloeisel zijnde van de beste bedoelingen, waarbij hand having van den vrede op den voorgrond staat, een toestand van groeiende onzekerheid. Intusschen neemt de spannirg toe. Rome en Parijs zijn het er vrijwel over eens, dat de eigen machtige invoering van den alge- meenen dienstplicht in Duitsch- land den druppel beteekent, welke den beker deed overloopen. Italië maakt er geen geheim van, voorstander te zijn van het toe passen van sancties, welke uiter aard van militairen aard zouden zijn en Mussolini vindt daarin ten deele bijval van Frankrijk. De Britten daarentegen achten het hun voornaamste taak bemid deling te verleenen ter voorko ming van excessen, welke onver mijdelijk een oorlog na zich zou den sleepen. Het tijdens den wereldkrijg met wonden overdekte en nog steeds zwaar lijdende Europa heeft de toen gekregen les niet verstaan en nog minder begrepen. En zoo holt het als waanzinnig voort op den weg, leidende naar het algemeen verderf. Zal Stresa een keerpunt zijn De Duitsche kerkstrijd. Over het dwangregiem, door den Duitschen christelijken lands- bisschop van Hessen—Nassau dr. Dietrich met behulp der lands- politie uitgeoefend teneinde in zijn land de belijdenisbeweging te onderdrukken, ontving het Ned. Chr. Persbureau uitvoerige me- dedeelingen, waaraan wij het volgende ontleenen Te Schornsheim werd de plaatselijke predikant bij de po litie geroepen, die hem meedeel de dat de landsbisschop hem had overgeplaatst naar een andere gemeente en dat hij als hij niet binnen enkele dagen vertrokken zou zijn, gevangen zou worden gezet. Ook nam de politie den sleutel der kerk in beslag. Te Wörrstadt werd aan de belijdenisbeweging elke gods dienstoefening verboden, haar noodkerk verzegeld en de pre dikant gevangen genomen. Dr. Peter Brunner te Giessen, de bekende Calvijn- en Pascal- kenner, werd naar het concentra tiekamp te Dachau gebracht. Te Buschschlag werd de pre dikant gevangen genomen en elke godsdienstoefening, ook die in particuliere huizen, aan de belijdenisgemeente verboden. «e Ik mag doodvallen, riep een ander Ook te Darmstadt werden pre dikanten gevangen gezet. Van onderscheidene predikan ten staat vast, dat ze naar het concentratiekamp te Dachau bij München gebracht zijn, oa. dr. Peter Brunner. De voorioopige leiding der Duitsche evangelische kerk (dr. Mahrarens) heeft tegen het schrik bewind in Hessen bij het rijks ministerie te Berlijn krachtig geprotesteerd, maar tot dusver werd nog geen oplossing bereikt. Ook in Thüringen wordt thans op gelijke wijze aangepakt. Te Ebeieben kreeg de predi kant bericht, dat de plaatselijke afdeeling der Duitsche christe lijken zijn veiligheid niet waar borgen wilde, indien hij niet binnen 24 uur verdween. Dr. Colfjn hersteld. De ministerpresident, dr. H. Colijn, zal heden het ziekenhuis verlaten en zijn verder verlof tot Paschen in het binnenland door brengen. Begrafenis der slachtoffers van „De Leeuwerik." Op treffende wijze hebben de Duitsche autoriteiten en de be volking van het stadje Brilon en omstreken, in het Saueiland, blijk gegeven van hun medeleven met de ramp, die de Nederlandsche luchtvaart heeft getroffen door het neerstorten van de Leeuwerik in de buurt van het stadje. Er werd een rouwdienst gehouden voor de slachtoffers. Van half tien af luidden de klokken van aile kerken te Brilon en het sombere gelui, dat weerklonk tegen de nabije berghellingen, vond weerklank bij de bevolking in de streek, waarvan velen zich naar Brilon begaven om de plechtigheid bij te wonen. Van half tien tot tien uur ble ven de klokken luiden. Toen begon de herdenkingsdienst in het ziekenhuis. Daar stonden de zeven kisten met de lijken JAXELSCHE (v) COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling.) 52) De sergeant was er niet afkeerig van en volgde John Stich naar de gelagkamer van de Koning Qeorge, waar de ale nu rijkelijk vloeide totdat de zen al hoog aan den hemel stond. Maar zoodra de smid gezien had dat de soldaten rustig zaten voor hun groote bekers, vloog hij de herberg uit en de markt over, terug naar het Lastpaard, om het heerlijk nieuws te brengen aan Lady Patience en haar broeder. En in de private kleine kamer kon bij vrij zijn blijdschap uiten. Zij zullen den kapitein nooit krijgen, jubelde hij luid, terwijl hij zijn muts omhoog eooid', en met eerbied voor uw Edelheid, wij waren ailen gek, door te denken dat zij dat wel konder. Patience had nieis gezegd toen de smid het eLuws bracht. Zij lachte vriendelijk en ietwat werktuigelijk over de uitbundigheid zijner blijdschap, maar toen de goede John haar nog maals verliet om een meer gedetail leerd bericht van het gebeurde te krijgen, keerde «ij zich tot haar broer en legdf, op haar knieën vallend, haar mooie hoofd tegen z(n schouder en snikte in de volheid harer vreugd alsof haar hart zou breken. Enkele uren later toen de jagers en bewakers een poosje gerust hadden, kwam het wreed ontwaken na de roes der zegepraa'. Jock Miggs was nog gebonden en ingepakt uit bet hok gehaald. Bode Inch, schitterend in zijn met goud afgezetten rok en met den glans van zijn eigen gewichtigheid, had het teeken zijner waardigheid in de hand. Squire west zou omtrent middagtijd in het raadhuis zijn en Inch, nog boos over den smaad hem door toedoen van den roover aangedaar, had een plan gemaakt om zich te wreeken. Sir Humphrey Cballoner had na- drukkelijk verklaard, dat de bede in het openbaar zou gtgeeseld worder, wijl hij de hand had durven slaan aan de persoon van fquire Hartington. De bode dacht terug aan den moge lijken en wreeden smaad, die hij misschien zou moeten ondergaan en toen dus het hok werd geopend en de ingepakte en geboeide man dier. men meende dat de roover waslicht- baar werd, riep de fcode met zijn stentorstem, op den hoogsten en meest pralenden toon uit t Brengt hem naar den vijver. De soldaten, g ootendeels jonge mannen uit de binnen-graafschappen en vrij ruw bover.dier, waren maar al te bereid tot dit bijgevoegde ruwe spel. Was 't een aardige grap om een oude feeks in den vijver onder te dompelen, dit te doen met Beau Brocade, den beruchten roover die de vier graafschappen had getrotseerd en menige troep soldaten bp den neus genomen had, zoo toch al een heel zeldzaam genoegen zijn. Met een kreet van vreugde grepen zij Jock Miggs bp beenen en schou ders en met veel gelach en ruwe scherts brachten zp hem naar den ondiepen vpver atn het uiteinde der markl. Het dorpsvolk volgde treurig met veel angstig hoofdschudden de kleine processie met den sergeant en bode Inch aan het hoofd. Op het oogenblik, dat de ongelukkige schaap herder in de lucht werd geheven om hem in het water te gooien, trok een der soldaten lachend den mantel weg, die om Miggs' hoofd en schouders was gebonden en hem bpna had ver stikt. Wp behoeven hem niet te verdrinken, zeide hp, juist toen zpn kameraden den armen man midden in den vpver gooiden. Onmiddelipk daarop hoorde men luide uitroepen van den bode en de toeschouwers: Jongens, dat is Beau Brocade niet. En hp voegde er met half verstikte stem bijhet is Jock Miggs, de sciaapherder. Da bode kreeg bpna een beroerte van boosheid. Die vervloekte roover stond zeker in verband met den duivel zelf. De soldaten waren stom van verbazing en staarden met open mond naar den druipenden Jock Miggs, die bedaard het water uit kroop, Heer je, heertje, dit zijn wondere tpder, hakkelde hij op zpn eigenaar dige manier toen hp bp wijze van een herdershond in den zonneschpn zich het water afschudde, Ho, ho, ha, ha, ha, hoorde men in koor uit den hoop aorpsvolk, kijk eens naar Jock Miggs, den roover. De soldaten waren absoluut spra keloos en bode Inch riep woedend uit Verduiveld. Er was inderdaad niets meer te zeggen t de bpgeloovigen onder hen waren overtuigd, dat de duivel zelf zijn hand had in deze wonderbare persoonsverwisseling. Niemand twij felde er op dit oogenblik aar, dat Beau Brocade zelf gevangen genomen was. De roover was naar hun mee- ning op geheimzinnige wij je wegge- tooverd door zijn vriend den Sitan, die J >ck Mtgvs, den schaapherder in zijne plaats had gesteld. John Stich met Bttty naast hem had het voorgevallene gezien van het andere eind der plaats, vast besloten Miggs te hulp te komen en zijne iden titeit aan te toonen als het spel met hem al te ruw werd. Nu drong hij door den troep soldaten heen en goedaardig den arm grijpend van den verbgsierden schaapherder, bracht hij hem in het poitaal van de Koning George, Je zult na dit alles je keel wel ee>s willen bevochtigen, hè Jock? zeide hë, terwijl hij een kan warme ale voor den druipenden man bestelde. De soldaten, een weinig beschaamd, waren de gelagkamer binnen gedron gen. Zeker, eenigen zouden er slecht afkomen van hetgeen er dien motgen gebeurd was, maar voor 't oogenblik waren de lummels bezig met gek scheren. Jock was de grootste attrac tie zooals hij daat op een bank zat en groote bekeis dunne ale drinkend. Laat ons allen een glas ale drinken op de gezondheid van Jock Miggs, den roover, riep een der hei debewoners uit. Hoera, voor Jock Miggs den roover, klonk het vrooiijk in koor. Donders, ziet hij er niet schrik wekkend uit, riep een der dorpelingen uit. wijzend op de nietige figuur op de bank, spottend uit, als ik niet doodelnk bang voor hem ben. Ook jjffrouw Betty had zich onder het volk gedrongen en keek Jack aan met een iach op haar guitig gezichije. Haha, zei zij vrooiijk, 'i !S dat hoopje schaapswoi. Waarach tig. En wat zie je er uit. Heb je in den vijver gelegen Hoe verzonnen ze het. vroeg Miggs hakkelend. Ja, zij wierpen mij in het water, dat deden zij en zij verstikten mij bjjna 'i is een groot schandaal. Hij had bekers vol warme ale ge dronken tot dat hij door en door warm was gew rden en dampte nu als een brood, dat zoo uit den ovea kom». Dompelden zij je in den vijver? lachte juffrouw Betty, Je waart vroeger geen schoon heid, Jock Miggs, rrairnu. O.Jemme. Wel, wat had je gedian? Ik had niets gedaan, wierp de verbijsterde schaapherder tegen. Een fijn heer kreeg zin In mijn oude kiel en dat kreeg hij, want h{j richtte een piaiaol op mijn hoofd. Toen gaf hij mij zijn eigen mooie jas om te maken dat ik er fatsoenlijk uitzag en ik had die juist aangedaan, toen de soldaten mij overvielen en mij bijna verstikten, mij wegdroegen en in het hok sloter, dat deden zij. Je hebt een kwaden tijd gehad, vriend Miggs, zei John Sticn zeer vriendelijk. Ja, dat is zoo, zei Jcek, het zijn wondere tijden, (Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1