Landbouw. Gemengd Nieuws. De VOORZ. geloofde, dat het het allerbeste is, dat op papier :steld wordt, wat dhr. Verschel ling hier betoogt en dan kan het vt jeleken worden. )hr. VAN KAMPEN was het re s met dhr. Hamelink en her rde aan een vroegere kwes- die ettelijke honderden gul- heeft gekost en waarschuwde rvoor. Toch is hier den goe den naam van 2 ambte* aren aan- j: rand en geldt het een zaak van g eer. Als dhr. Verscheilir.g zegt, dat de ambtenaren solidair zijn, prijst spr. dat en zou het beter zijn, als dhr. Verschelling dat ook was met de chr. werklieden in zijn organisatie. Maar waar het hier gaat om de eer der personen, eischt spr. dat dhr. Verschelling doorwerkt. Dhr. VERSCHELLINGDat wil ik ook, maar dan krijg ik (en antwoorddaar hebben we niet mee te maken. Spr. heeft hier twee plannen (teekeningen), die beide goedgekeurd zijn, en waarvan het eene vol fouten staat. Dhr Smidt zegt eerst het is ge beurd op 12 of 13 Mei '32 en voegt erbij, zeer waarschijnlijk, terwijl ik het op papier heb. En Haak wordt niet geloofd. Dhr. DE RU1JTER meende ook, dat nu dhr Verschelling steeds meer beschuldigingen uit, toch een ernstig onderzoek wel noodig is en dhr Verschelling verplicht is om aan te toonen, dat hij ge lijk heeft. Dhr. VERSCHELLING: Dat zal wel opgehelderd worden, als de Ing. van de Waterstaat door zet; dan zal blijken dat de gem. opz. zoowel als het college van B. en W. ongelijk hebben gehad. De VOORZ.: Nu gaat het te ver. Ik verlang nu, dat ge uw beschuldigingen op papier zet en bewijst en anders worden ze niet meer geaccepteerd. Dhr. HAMELINK meende ook, dat men in zoo'n geval niets moet ontzien, want anders zou hij er persoonlijkheden of politiek ach ter zoeken. Maar ik wil geen onbetrouwbare ambtenaren en daarom moet dhr. Ver»chelling even goed een rapport indienen, als dat B. en W. hebben gedaan. De VOORZ.We stellen er prijs op, dat dit in de volgende vergadering gebeurt. Dhr. VERSCHELLING: Dat kan ik hiet beloven, omdat ik wachten moet tot de Prov. Wa terstaat klaar is. En als ik dan ongelijk heb, zal ik het ook eerlijk bekennen. Maar er moet ingegrepen worden en anders aat er een schrijven naar de i spectie van de Volksgezondheid. De VOORZ.Die zaak staat daar buiten en als u daar in lichtingen over wil moet u ze vragen. Dhr. VERSCHELLING: Dat doe ik niet meer, sedert ik op 4 Dec. een verkeerd antwoord heb gekregen. De VOORZ.Nu is het uit hoor en wensch ik over deze zaak niet verder te spreken. Dhr. IZ. DE FEIJTER Was het niet beter geweest om Haak eens bij 3. en W. te ontbieden. De VOORZ Die zaak staat er buiten, het gaat over het rapport. Dhr. VERSCHELLING: Er is hier tweeërlei beschuldiging men valt over mijn uitdrukking, maar op de andere vragen in dat ver band gedaan denken B. en W er niet aan een antwoord te geven. Dhr. 't GILDE vroeg nog naar de diepte die men onder de fun damenten had gegraven en de kosten, die ermee gepaard gaan. De VOORZ. zal dit later be antwoorden. Wel weet hij, dat 75 pet. door de provincie zal worden vergoed. (Wordt vervolgd) Een tweede rapport dat den Raad ter lezing is gegeven gaat over de inlichtingen, die dhr. Hamelink heeft gevraagd aan gaande de instorting van het gebouw bij de traverse. Ook dit rapport is geheim, Dhr. HAMELINK zei niet over tuigd te zijn, dat de noodige maatregelen zijn getroffen, om ongevallen te voorkomen en hoopte daarom dat uit het ge beurde leering is getrokken en de noodige maatregelen worden genomen om te voorkomen, dit de werklieden aan gevaar zijn blootgesteld. De VOORZ. antwoordde, dat hij geen deskundige is en zich daarom bij het rapport moet neerleggeni Hoenderteelt. Onder voorzitterschap van dhr H. A. A. baron Collot d'Escuiy werd te Hulst een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Hulst en Omstreken van de Vereen, tot bevordering der Pluimveehouderij in Zeeland. In het jaarverslag werd ge wezen op een vermindering van 60 pet. bij den aanvoer van eieren op de veilingen aldaar. In 1931 bedroeg dit 1 605.000 stuks en in 1934 maar 629000. In dit verband werd opgemerkt, dat een dergelijke vermindering van de veilingen in Zeeland reeds voldoende blijk geeft van vrij willige inkrimping van den hoen derstapel en het dus niet noodig zal zijn, dat de minister nog ingrijpt, om die tot 55 kippen per grootbedrijf te beperken. Als bestuursleden werden her kozen dhrn. Iz. de Feijter te Axel en Chr. Riemens te Boschkapelle, terwijl eerstgenoemde ook is aangewezen als afgevaardigde naar de Prov. vergadering. Overwogen werd nog om deel te nemen in den te Axel te houden paardenfokdag in Juli aanst., welke, gezien de ver scheidenheid van aanvragen, het karakter zal krijgen van een algemeene landbouwtentoonstel ling. AXEL, 29 Maart 1935 Meldden we onlangs, dat door storm de toren van de Herv. kerk alhier was beschadigd, thans is deze weer zoo goed als hersteld. Tegelijk is de haan herboren en ook de bal verguld, zoodat gou der, glans ervan uitstraalt. Eer aan de dapperen, die wind, weer en hoogte trotseerden en in kalme vastberadenheid hun werk in de ijle ruimte verrichtten. Het waren onze stadgenooten, dhrn. A. van Sabben, aannemer, Gebr. van Rijn loodgieters en P. van Rijn, schilder. Volksonderwijs. Woensdagavond werd alhier de propagandavergadering gehou den voor de afd. „Volksonderwijs" Beginnen we met te zeggen, dat de zaal geheel bezet was, zoodat men zich afvroeg, waar zou men zoo'n vergadering weer hebben kunnen houden waar zoo'n tooneeltje te zien geven, als we niet hadden een concert zaal, als „Het Centrum" van dhr. Dieleman. Dhr. A. J. Schieman sprak als voorzitter het openingswoord en heette in de eerste plaats welkom onzen burgemeester, dhr. Blok, vervolgens de afgevaardigden van de zusterafdeelingen te Zaamslag en Sluiskil en daarna de talrijk opgekomen vrienden van de open bare school. Spr. stond een oogenblik stil bij het doel van de vereen. „Volksonderwijs" en sprak den wensch uit, dat nog velen zich hedenavond zouden aansluiten. Hierna werd door allen het reeds vroeger gepubliceerde pro pagandalied aangeheven, dat, zooais bekend, is vervaardigd door mej.J H. Abrahamse, onder wijzeres alhier. Een geïmproviseerd koortje zong hierna vierstemmig een viertai coupletten onder den titel Eenheid", woorden van dhr. J Buma, hoofd der school alhier. En daarna kwam het hoofd nummer „De kleermaker en de kabouters", waarvan we reeds een en ander mededeelden. We komen op den inhoud nader terug en willen nu liever ons bepalen tot de uitvoering en het verloop van den avond. De kleine tooneelisten, van wie we met name noemen Hans (Dirk Dieleman), Griet (Agnes Reedijk), den kabouterkoning (J. den En gelsman) en Worteiman (Adr. van Gink), hadden hunne rollen uit stekend geleerd. Ook het koor zong onberispe lijk en het dansen was zeer fraai, zoodat men als in een tooverland was, als men onder de kleurige belichting de roode kaboutertjes met de elfen de rythmische dan sen zag uitvoeren. Het was alles onvergetelijk, zooals het met zorg en smaak voorbereid en uitge- voeid werd. En hoe duide'ijk spraken de kinderen de in mooi gekozen woorden prijzenswaar dige lessen uit. En Griet? daar ging maar één roep over, hoe keurig zij die (eigenlijk vervelen de) rol speelde. Hoe mooi kwamen de kabouters op met hun lampions en hoe leutig zaten ze te werken aan het statiekleed. Wreede Griet! om die mannetjes over de erwten te doer, struike len en te laten rollebollen over elkaar. Maar leuk is de ont knooping, als Hans zijn loon krijgt en zich vol trolsch hof- kleermaker voelt met zijn deftige dame Overbodig te melden, dat na ieder bedrijf krachtig applaus klonk 'en men niet ophield tot ook dhr. Buma voor het voetlicht kwam om den dank te oogsten van het publiek, waarvan dhr. F. Hiemstra de tolk was als hij zeide, dat de vele aanwezigen, kinderen en ouders, hem zeer ver plicht waren voor het gepres teerde en onder instemming na mens de afd. Volksonderwijs een geschenk bood. Dhr. Buma voelde zich erken telijk daarvoor en zeide zich verlegen te voelen voor de vriend schap allerwege ondervonden in den korten tijd die hij hier was. Zv owel in als buiten zijn be trekking. Ook hier: Het spel zou niet zóó naar zijn wensch zijn uitgevoerd geweest, indien niet naast zijn leiding er den wi was geweest om het goed te doen bij de grooten zoowel als de kleinen en nimmer behoefde spr. te vragen of te gebieden. Daarom wil spr. de eer en de hulde daarvoor deelen met het bestuur .n met allen, die hem geholpen nebben. Spr. verheugde zich in de wijze waarop het publiek uiting van hulde gaf, maar vroeg daar tegenover een daad Sluit u aan bij Volksonderwijs, dat strijdt voor de openbare school, en welke strijd zwaar is, nu die school wordt aangevallen van de zijde, waarvan men het niet verwacht had. Door algemeene aansluiting zullen avonden als deze nog volgen en heeft spr. voldoening van zijn werk. Hierna liet het koor nog eens het propagandalied hooren, waar na de voorz1 de bijeenkomst sloot met een kort woord van dank, zich aansluitend bij de woorden van dhr Buma. In de pauze's gaven de dames Wiechmann pianomuziek. Armenverzorging. In de Dinsdag alhier ge houden Raadsvergadering heeft dhr. C. Hamelink de volgende schriftelijke vragen aan het Col lege van Burg. en Weth. gericht 1 Kunnen B en W. mededeelen hoeveel arbeiders(sters) er reeds van steun zijn uitgesloten van de Rijkssteunregeling, als gevolg van de Ministeriëele bepaling dat een zekere tijdsduur in het vrije be drijf in loondienst moet zijn ge werkt in het afgeloopen jaar, voorafgaand aan de datum v-an steunaanvrage, alvorens in aan merking te komen voor steun? 2. Zoo B. en W. over zoodanige gegevens niet beschikken, zijn zij dan bereid daarnaar ten spoe digste een onderzoekin testellen en het resultaat daarvan den Raad mede te deelen 3. Indien er eenige van deze arbeiders zouden zijn, achten B. en W. het dan niet wenschelijk deze arbeiders niet meer naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen, maar hiervoor een af zonderlijk orgaan te scheppen, meer overeer.kumend met den aard der zaken 4. Wanneer B. en W. op vraag 3 bevestigend zouden antwoorden, zijn zij dan bereid naar de mo gelijkheid en de werking van zoodanig orgaan met spoed een onderzoek in te stellen en hier over den Raad te berichten Nieuwe leeraar. Behoudens goedkeuring door den M nister van Economische Zaken is tot hoofd van de Chr. Landbouwschool alhier benoemd de heer K. Booij, hoofd eener Chr. School en Land- en Tuin- bouwonderwijzer te Ankum bij Dalfsen. „Sluit de gelederen". Het is voor het bestuur van de Chr. Oranjevereeniging een succes geweest, dat de film on der bovengenoemden titel en ver vaardigd speciaal voor het Vrij willige-landstorm corps, hier gis terenavond is vertoond. Zoodra bekend was, dat deze film naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwam, zijn pogingen aangewend om dan Axel als centrum van O. Z.-Vl. tot plaats van samenkomst te kiezen en het klinkt wel ietwat naief dan te vernemen, dat elders gezegd was, dat hier geen ge schikte zaal was. Men zou het kunnen omkeeren en zeggen, dat er nergens in Z. VI. zoo'n bios coop- of concertzaal te vinden is als te Axel is gesticht. Maar ter zake. Het succes bestond ook in de film zelf. Het is bekend, dat er eenige Nederlandsche films zijn gemaakt met romantischen on dergrond, maar we kunnen con- stateeren, dat de gisteren hier vertoonde film niet onder doet. Er worden tal van historische momenten weergegeven en nu en dan spreekt ook de fantasie eens mee. Verder klinken uit den mond van onze Vorstin in de eerste plaats en vervolgens van H. K. H. Juliana, van ministers en hoogstaande figuren uit ons land woorden van hulde, dank en aansporing tot trouw aan het vaandel. Maar er komen ook droeve tooneelen, waarin de af schuw van den oorlog u toeroept dat het krankzinnigenwerk is, om menschen tot zulke daden te roepen, omdat heldenmoed en offervaardigheid, ook al is er eendracht, tot machteloosheid worden gedoemd door de mas sale verdelging der techpiek. En in dat licht bezien, is het ons geen wonder, dat er geen uiting van geesdrift was, waar we dat hadden verwacht bij het belichten van momenten van vreugde en opgetogenheid, b.v. als we daar bij herhaling voor oogen kregen de majestueuse verschijning van onze Koningin Wilheimina, in geesdrift sprekend tot het Volk, Haar Volk, Haar soldaten, en Zij woorden van hartroerenden dank uitspreekt. De film werd eerst vertoond voor de Vrijwillige Landstormers uit deze streik waartoe behalve overste Bierema en enkele burge meesters, een paar honderd per sonen waren opgekomen. Dhr. P. Laernoes uit Vlissingen hield een geestdriftige toespraak, waar in hij de beteekenis uiteenzette van den Landstorm en in dat verband waarschuwde tegen de leuze eener beweging, die zich nationaal noemt, maar daar niets mee te maken heeft en dus pa raat te blijven, als deze de hand mocht uitslaan naar de macht over land, volk en vorstin. Bij het einde werd staande het Wilhelmus gezongen. Dit ge beurde ook door de Chr. Oranje vereeniging, die een tweede ver tooning van de film bijwoonde en waarbij ongeveer 300 personen aanwezig waren. Deze 2e sa menkomst was van meer opge- wekten aard, zoodat volop werd ingestemd met de vaderlandsche liederen, die dhr. P. Brakman op de piano ten gehoore gaf. Statenverkiezing. De te Middelburg gehouden loting voor de nummering der lijsten voor de verkiezing van de Provinciale Staten wees de on derstaande volgorde aan 1- Staatkundig Gereformeerde Partij. 2 Vrijzinnig Democratische Partij. 3. Christelijk Historische Unie. 4. Roomsch Katholieke Staats partij (uitgezonderd in den Kies kring Hulst.) 5. Anti-Revolutionnaire Partij. 6. Vrijheidsbond. 7 Sociaal Democratische Ar beiders Partij. 8. Nationaal Socialistische Be weging. 9. Hervormd Gereformeerde Staatspartij (alleen in de Kies kringen Middelburg en Tholen.) 10. Vrij Katholieken (alleen in de Kieskringen Hulst en Sluis.) Terwijl in den Kieskring Hulst de Roomsch Katholieke Staats partij op lijst 9 zal voorkomen. Een tragisch ongeval. Jl. Maandag zou een schipper uit Terneuzen met het motorschip naar Sas van Gent varen Als hulp werd aargenomen de 17- jarige zoon van de weduwe C. de Rijke. Toen men de brug te Sluiskil zou passeeren, bleek, dat dit niet meer kon en ijlings moest worden gestopt. Bij het vastzetten van een staaldraad is het k e:htje rmt zijn rechterbeen in de tros verward geraakt, waardoor hem den rechtervoet geheel is afgekneld. Hij is over gebracht naar het ziekenhuis, waar het been zoover noodig is geamputeerd Zomertijd. We maken er onze lezers op merkzaam op, dat voor België de zomertijd ingaat in den nacht van 30 op 31 Maart, dus aanst. Zondag. Alsdan rijden dus de treinen voor ons Nederlanders een uur vroeger volgens Amsterdamschen tijd. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een armbandhorloge, J. Dees, Julianastraat 98. Een rijwielbelastingmerk, C. Griep. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Fllmnienws. Het Centrum geeft als bioscoop zaal in den laatsten tijd de meest aantrekkelijke films. Na de Jantjes, en Bleeke Bet, volgt nu van Fabri- cius „Het meisje met de blauwe hoed". Wie de vorige Neder landsche films zagen, en dat wa ren honderden, zullen ook nu wel weer hun plaatsje komen bespreken, want ook dit is een knalnummer» Geref. Gemeente. Het paasei voor de bemanning van de K XVIII. BelangstelliDg, bewondering en sympathie jegens de beman ning van de Nederlandsche on derzeeboot K XVIII is er aller wege. Zij uit zich in tallooze variaties Het is mrkwaardig hoe het Nederlandsche volk van alle rang en stand een gelegenheid zoekt om aan die belangstelling en sympathie uiting te geven. Zouden wy zoo vry mogen zijn een advies te geven Wel nu zendt een bydrage aan „On ze Marine", gironummer 42883, Den Helder oDder mottoEen Paasei voor de bemanning van de K XVIII. By een der botercontrole- statioD8 te 's Gravenhage, welke bij de uitvoering van de steun maatregelen zyn ingeschakeld, is een verduistering ontdekt, wel« ke dooreen boekhouder gepleegd werd en vele duizenden guldens bedraagt. Zekere van Bgenoot een vertrouwenspositie, maar het ia gebleken, dat hy galden tan hef ZONDAG 31 MAART 1935. Voorm. 91/» ure Ds. Van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Mare. 15:25. Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zondag 34b. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 EVANGELISATIE Samenkomst Vitjoagavond 5 April, Spr. dhr. J. Sevensma uit Amsterdam.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2