Landbouw. van vervolging wordt daartegen zeer ongelijk toegepast. Hier tegenover stelde de heer Boon namens de liberalen, dat algemeen kiesrecht en stemplicht onver- br kelijk aan elkander vast zitten. De practijk is niet van dien aard, dat de behoefte is gebleken aan den stemplicht een eind te maken, li gelijken geest sprak de heer Joekes voor de vrijzinnig-demo craten. Ook ds. Zandt beriep zich op deze debatten, maar in tegenovergestelden zin, want de staatkundig-gereformeerden zijn en blijven tegenstanders van den stemplicht, met het oog op de gewetensbezwaren. In verband met dit laatste maakte mr. Joekes de opmerking, dat iemand, die gewetensbezwaren heeft, het bil jet in de bus kan werpen of kan teruggeven zonder te hebben ge stemd. Intusschen schaarden ook de anti-revolutionairen, bij mondt van den heer Van den Heuvel, zich bij de voorstanders van het amendementde plattelander Ver voorn echter voelde voor hand having van den stemplicht, omdat de kiezerjagerij er door wordt tegengegaan. Minister De Wilde verklaarde de beslissing over het amende ment aan de Kamer over te laten met het oog op het groote mee ningsverschil heeft de Regeering gemeend deze zaak niet zelf aan de orde te moeten stellen. Qe Kamer heeft, op het kantje af, het amendement-Drees, met 44 tegen 39 stemmen verworpen. Er tegen stemden de katho lieken, de vrijzinnig-democraten, de liberalen, de christelijk-histo rischen en ds. Lingbeek, er vóór de sociaal-democraten, de staat kundig-gereformeerden en de katholieke democraat Arts. De stemplicht is zoodoende opnieuw uitdrukkelijk door de Kamer gehandhaafd. We moeten dus naar de stembus blijven gaan of we daar gaan stemmen of niel- stemmen doet er minder toe. Voor algemeene staatspenslonneerlog. Het hoofdbestuur van den .Bond voor Staatspensionnneering heeft aan alle Tweede-Kamer fracties een brief gericht, waarin wordt herinnerd aan het bestaan van naar schatting meer dan 50.000 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, die van alle recht op ouderdomsrente zijn uitgesloten. Het bestuur doet een dringend beroep op de me dewerking der fracties om te komen tot een wettelijke rege ling, die in deze leemte voorziet. Prof dr. Otto Lanz f Te Amsterdam is in den ouder dom van 69 jaar, plotseling overleden professor dr. Otto Lanz, hoogleeraar in de Heel kunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Otto Lanz is Zwitser van ge boorte. Hij heeft zich vooral bekend gemaakt door zijn onder zoekingen over de Appendecitis (blinde-darm ontsteking) en de operatieve behandeling daarvan. Een groot gedeelte zijner weten schappelijke geschriften zijn ver spreid in verschillende, meest buitenlandsche periodieken. Prof. Lanz wijdde zich naast zijn wetenschappelijken arbeid aan de kunst en ook aan de sport- Hij was een der bekend ste kunstverzamelaars hier te lande, vooral op het gebied van schilderijen en oude meubelen, waarvan hij kostbare collecties bezat. Hij was een groot be wonderaar van het tooneel, dat in hem een warm vriend verliest. Als alpinist, aan welke sport hij als Zwitser zijn hart ophaalde, deed hij eveneens van zich spreken. Onder zijn patiënten was hij zeer bemind, om de hartelijke toewijding, waarmede hij zijn taak vervulde. De studenten verliezen in hem een leermeester, die slechts moeilijk zal zijn te vervangen. Postverzending naar Earopeesche bestemmingen. Met ingang van den a.s. zo merdienst op het Euiopeesche luchtnet, zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europeesche bestemming steeds per luchtpost geschieden indien hierdoor bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De afzenders behoeven der halve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en briefkaarten per luchtpost binnen Europa. De luchtpostetiketten zijn over bodig en het luchtrecht vervalt. In het belang van een vlotte en snelle behandeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bizonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, de provincie (county, canton of departement) en voorts dat tijdige postbezorging plaats vindt. De Zeenswche Landbouw Maatschappij Wij ontvingen een kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur, gehouden op Maandag 18 Maart 1935 te Middelburg en geleid door dhr. Mr. P. Dieleman, algemeen voor zitter Om. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking. Uitvoercontröle uien. De wijze waarop deze contröle tot heden wordt uitgevoerd, heeft niet beantwoord aan de verwach tingen, welke de telers in Zee land zich daarvan hadden voor gesteld. Het Dag. Bestuur besloot daar om opnienw met kracht bij het Landbouw-Comité aan te dringen op het instellen van een afzon derlijk uitvoercontrölebureau voor uien, daar de medezeggenschap der belanghebbende uientelers- landbouwers bij deze contróle, die grootendeels door hen wordt bekostigd, in het geheel niet voldoende wordt geacht. Kosten levensonderhoud. Naar aanleiding van een schrij ven van de centrale landbouw organisaties gericht tot den mi nister van Sociale Zaken be treffende het verschil in loons- hoogte van bij de werkverschaf fing te werk gestelde personen in onderscheidene streken van ons land, heeft de Minister ge antwoord, dat het verschil in loonen en levensvoorwaarden in de verschillende gebieden be langrijk uiteenloopt, zoodat ook bij de werkverschaffing evenals bij de steunnormen, verschillen moeten worden gemaakt. In verband hiermede besloot het Dag. Bestuur tot het Land bouw-Comité het verzoek te richten bij de Regeering aan te dringen op het instellen van een onderzoek naar het verschil in kosten van levensonderhoud ten plattelande en in de stad, waar voor de medewerking zou kun nen worden ingeroepen van de Bond van Plattelandsvrouwen in Nederland. Pluimveehouderij in Zeeland Besloten werd in samenwerking met de V. P. Z. een schrijven te richten tot den Regeeringscom- missaris voor de pluimveehou derij, waarin wordt verzocht geen uitvoering 'e geven aan de in uitzicht gestelde maatregelen tot beperking vtn de pluimveestapel op de landbouwbedrijven bwen 20 H.A. Gemeend wordt, dat deze maatregel geen enkele waar borg geeft dan het beoogde doel, verbetering voor den eierprijs zal worden bereikt, terwijl de bedrijfsvrijheid nog meer aan banden wordt gelegd. Saneering karwijteelt. Gemeend werd, dat hieromtrent slechts met een teeltregeling zooals in het rapport van de Holl. Mij. van landbouw wordt voorgesteld een verbetering van de prijs van het product kan worden bereikt. Tarwewet 1931. Besloten werd voor te stellen het Bestuur der tarweorganisatie in zijn huidige samenstelling on gewijzigd te handhaven. Postbestelling ten plattelande. Getracht zal worden plaatselijke verbetering in de postbestelling te vei krijgen, waar zulks nood zaketijk moet worden geacht. Verlaging richtprijzen. In samenwerking met het Boekhoudbureau der Z. L M. is een rapport samengesteld uit de gegevens verstrekt door 16 be drijven in Zeeland, waarin de productiekosten bij normale oogst zijn berekend voor 1 H A. tarwe, suikerbieten, aardappelen en erwten. Het rapport, dat aan het land- bouw-Comité is gezonden ver meldt in zijn conclusie dat de berekende cijfers, die geheel zijn ontleend aan de practijk de verlaging der richtprijzen van tarwe en peulvruchten niet mo tiveert. Uitvoer paarden. Ingewilligd is het verzoek van de Z L M. om de uitvoer van paarden op te dragen aan het Stamboek voor het Trekpaard. Donaturatietocslag aardappelen. Het Dag. Bestuur heeft er reeds herhaaldelijk de aandacht op gevestigd, dat de nieuwe regeling zonder garantieprijzen groote nadeelen voor de klei- bedrijven medebrengt, daar door deze regeling slechts de zand- aardappelen worden gesteund. Toewijzing kalverschetsen. Daar vele veehouders bij de kalvertoewijzing een aantal schet sen voor stierkalveren zijn toe gewezen, terwijl zij vaarskalveren in bezit hebben, waardoor zij genoodzaakt zouden worden deze vaarskalveren te verkoopen en stierkalveren aan te koopen heeft het Dag Bestuur besloten, het Landbouw-Comité te verzoeken aan de regeering voor te stellen deze veehouders toe te staan hunne vaarskalveren aan te hou den onder beding, dat zij zich verplichten deze niet voor de fokkerij te gebruiken op straffe eener geldboete bij overtreding van deze bepaling. Algemeene vergadering. Besloten werd de algemeene zomervergadering te houden in den Kring Axel op Woensdag 10 Juli a.s. m Aan een gedurende de land- bouwdagen der Z LM. te houden fokdag zal een subsidie worden verleend. A.XEL, 26 Maart 1H35. Het Bestuur van de Harmonie- vereeniging „Concordia" koos uit zijn midden tot voorzitter de heer J. Buma, hoofd der o. I. s. alhier. Gemeenteraad. Heden werd alhier openbare Raadsvergadering gehouden on der leiding van Burgemeester Blok. Onder de ingekomen stukken waren behalve eenige olficieele vormelijke brieven van Ged. Staten en gunstige beslissingen op de verschillende benoemingen in schoolcommissie's onder letter h het verslag van den agent der Arbeidsbemiddeling. Hieraan is het volgende ont leend Er waren 3155 aanbiedingen van werkzoekenden, waarvan zijn geplaatst 2838. Aan 2884 aan vragen van werkgevers kon wor den voldaan. De uitkeeringen der werklo zenkassen bedroegen door de Ned. Chr. Bouwvak arbeiders f 1466, de R. K. Bouwvakarb. f 192, de Ned. Ver. van Fabrieksarb. f 8450, de R K. Fabrieksarb. f 2586, de Chr. Fabrieksarb. f7192, de Ned. Land- en Tuinbouw- arb. f971, de Cenlr. Bond van Trans- portarb. f 73, de R K. Landarb. f 1207, Chr. Landarb. f 5620, Alg. Ned. Bouwvakarb. f 504. Aan het verslag is toegevoegd een toelichting, waaraan het on derstaande is ontleend De werkloosheid in onze ge meente was nog toegenomen, waarvoor verschillende redenen kunnen worden genoemd. Zoo was de gunstige weersgesteldheid oorzaak, dat met minder arbeids krachten kon worden volstaan, zoodat vooral voor de losse ar beidskrachten gedurende den zo mer de werkgelegenheid nog min der was. Voor de bouwvakar beiders was de kans nog geringer, zoodat sommigen een vol jaar tevergeefs naar werk uitzagen. Onder de fabrieksarbeiders was de toestand nog ongunstiger en was het gelal der werkloozen bij die groep zelfs midden in den zomer nog gemiddeld ruim 100. In totaal stonden 65349 werklooze dagen genoteerd, wat vergeleken bij het vorig jaar een stijging van ruim 9000 beteekent. De werk gevers, die van de arbeidsbeurs gebruik maakten, hadden meestal maar enkele menschen noodig, en dan nog voor slechts enkele dagen of hoogstens enkele weken. De ammoniakfabriek de l'Azote was ook nu weer de groote af nemer. Er werd 2639 maal een oproep voor de fabriek afgegeven, tegen 2265 in het jaar daar voor. Aangezien het telkens voor een korte periode was, zal het getal werkdagen voor de losse arbei ders niet hooger zijn geweest, dan in 1933. Behalve aan enkele aanvragen voor den landbouw, de polders en de districtsarbeids beurs te Terneuzen, werden ook de aanvragen uit den Wieringer- meerpolder beantwoord, waar een tweetal werd geplaatst, waarvan een aldaar nog werkzaam is. Ook voor dit jaar zijn reeds on derhandelingen tot plaatsing van werkkrachten in den Wieiinger- meer begonnen. 1. Het rapport van de ac countantscontrole op de boek houding van de Gasfabriek. Blijkens het verslag is de boek houding regelmatig gecontroleerd en zijn daarnaar opgemaakt de balans, de winst- en verliesre kening, en verschillende uitkom sten op het bedrijf betrekking hebbende. j. Verslag van de Commissie van toezicht op het lager onder wijs. De Commissie hield in 1934 7 vergaderingen, waarbij rap porten werden uitgebracht en besproken van de bezochte scho len in deze gemeente. Deze rapporten waren zonder uitzon dering gunstig. Het bleek daarbij dat het peil van het onderwijs goed mag genoemd worden. Met ijver en nauwgezetheid wordt aan de verschillende scholen gewerkt Te i opzichte van de onderlinge samenwerking bereik ten de commissie geenerlei klachten. De toestand der ge bouwen en leermiddelen wós zeer bevredigend. Éénmaal werd van advies gediend betreffende het schrappen van leervakken op het leerplan der openbare school. In de Novemberverga- dering nam de heer D. van Houte, die langen tijd als se cretaris der Commissie heeft gediend, afscheid wegens vertrek. De Commissie was vertegen woordigd bij zijn afscheid van de school. k. Verslag van kasopname hij den Gem. ontvanger dd. 11 Maart jl., door den heer J. L. J. Maris, gem. secretaris. Batig saldo 1933 f 12401,15 Idem kapitaaldienst 6309,91 Inkomsten 1934 261043,44 1935 11990.45 Samen f 291744,95 Uitgaven 1934 f 271231,28 22737,25 Samen f 293968,53 Zoodat in kas moet zijn f 2223,58 1. Dankbetuiging van de har- monievereeniging „Concordia" voor het gebruik van een school lokaal voor de repetities, gedu rende den tijd, dat er geen andere gelegenheid was. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. In de plaats van dhr. D. van Houte werd wegens vertrek tot lid van de Commissie van Toe zicht op het I. o. benoemd dhr. J. Buma, evenals voor de Comm. tot wering van schoolverzuim. Besloten werd om de gasprijzen te wijzigen als volgt1 tot en met 25 M8, 12 cent per meteren voor meerder gebruik 9 cent per meter. Voor Terneuzen is het 1 cent per meter meer. Voor kachelgas wordt het 41/» cent per meter en industriegas 1 tot 100 M. 6Vs cent en meerdere 4l/j cent per meter. Verder werden verschillende begrootingswijzigingen vastge steld en ook het kohier van de Hondenbelasting, n.l. op f221 met 50 honden. Aan A. Dieleman werd desge vraagd vermindering van school geld toegestaan. Nader verslag volgt. Volksonderwijs. Het is bekend, dat de afd. Volksonderwijs alhier een ont spanningsavond voorbereidde. Daartoe werd ingestudeerd een van de tooneelstukjes, die door den heer J. Buma, hoofd der o. 1. s. alhier werden geschreven en uit gegeven. Het is getiteld „De Kleer maker en de Kabouters" en wordt in 4 bedrijven opgevoerd. Gisterenavond woonden we de groote repetitie bij en na gehoord en gezien te hebben wat na moei zame leiding men heeft bereikt, kunnen we den lust niet weer staan er een en ander van te verklikken. Vooraf zij gemeld, dat dit stukje reeds in tal van plaatsen in ons land met het grootste succes is opgevoerd, wat ons bleek uit een tiental verschillende onverdeeld gunstige recensie'sniet alleen wat spel, maar ook wat mo raal en opvoedende kracht be treft, die in den inhoud van den tekst ligt opgesloten. Het geheel brengt ons in een sprookjesland en de korte inhoud is liefde en hulp kweeken voor elkaar, voor de dieren en voor de planten. Deze eigenschappen worden zoo bedekt gelegd in de gesprekken welke worden ge voerd tusschen een arme kleer maker en zijn vrouw, die moet worstelen om den koningsman tel tijdig af te maken, doch wordt geholpen door de kabouters, welke ook weer worden aange spoord door de elfen en haar Koningin. Stoffeering, grime en nuanceeiing zijn alle goed ver zorgd en het is of het geschilderd is, als men daar de kabouters in hun scharlaken rood met de wit-reine elfen ziet dansen en stappen. Och, we zouden er nog veel meer van kunnen vertellen, want onverpoosd wordt de aandacht door het spel getrokken, dat door de kwinkslagen van ook voor de kleinen begrijpelijken humor niet is gespeend, maar we zullen vol staan met de verzekering, dat de avord voor de bezoekers var. Het Centrum morgenavoqd een verrassing is, die hun lang bij zal blijven. Er is hier niet te constateeren wie het meest genietenspelers of toeschouwers. En we durven voorspellen dat, ofschoon het ge- heele spelletje (van 4 bedrijven grappig en leuk is, er toch tranen zullen weggepinkt worden van aandoening omdat het optreden zoo lief, zoo natuurlijk en onge kunsteld is, waarin juist het aan grijpende schuilt. Groot is de geest, die zoo de kinderziel heeft begrepen en we kunnen niet nalaten hier te con stateeren, dat de komst van den heer Buma op de openbare school alhier een aanwinst is van groote opvoedende waarde voor dege nen, die hem zijn kinderen toe vertrouwen voor het ontvangen van „volksonderwijs". In de Dinsdag gehouden vergadering van de classis Axel der Geref. Kerken is aan ds. S. Groeneveld te Terneuzen, met ingang van 1 Juli eervol emeritaat verleend. Kamer van Koophandel In de Zaterdagn. gehouden vergadering opende de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, de vergadering met een woord van welkom aan de leden. Hij gaf een uitvoerig overzicht omtrent de werkzaamheden def Kamer, en den stand van handel en bedrijf over het afgeloopen jaar, waarin, tegenover enkele lichtpunten, over het algemeen

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2