Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. BEAU BROCADE. No. 100. DINSDAG 26 MAART 1935 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Intern. Vredes Bureau. Het dagelijksch bestuur van het Internationale Vredes Bureau te Genève heeft in zijn jongste zit ting de 2 volgende resoluties aangenomen Europeesche Statenbond. Het dagelijksch bestuur van het Internationale Vredes Bureau, ten zeerste bewogen bij den aanblik van een Europa, dat economisch en politiek is verdeeld, zedelijk verward en op het punt staat de grondslagen te verliezen van haar eenheid, die haar kracht hebben uitgemaakt in het verleden en haar beschavingspeil hebben op gevoerd ongerust ten aanzien van het feit, dat de regeeringen zich tegen over elkander stellen in steeds verschrikkelijker autarkie, een nieuwen bewapeningswedloop aangaan en dag aan dag steeds meer de verplichtingen verwaar- loozen, die het Volkenbondsver drag hen oplegt bezweert hen terug te komen tot het hoogere beginsel van de Europeesche solidariteit. Het bureau verwondert zich in het bijzonder, dat het comité van onderzoek van de Europeesche Unie, belast met het bestudeeren en verwerkelijken van het plan van een federale Europeesche Unie, in den naam van Frankrijk voorgesteld door Aristide Briand, sinds 1932 niet meer bijeen is geweest. Het wendt zich tot Ed. Herriot, voorzitter van dit comité en vraagt hem met aandrang, dit opnieuw bijeen te doen komen, in mede werking met den Raad en het Secretariaat te Genève, ten einde de bestudeering van de dringend ste vraagstukken betreffende den opbouw van Europa, te hervatten. Militariseering der jeugd. Het Internationale Vredes Bu reau Wil de geestelijke en de lichamelijke opvoeding, welke moeten worden aangemoedigd, zonder evenwel te vervallen in DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 48) De uitgeputte, lijdende, vervolgde man had weer even plaats gemaakt voor den wakkeren zoon der heide, voor dat dolle, vrije kind der natuur, met een vindingrijk hoofd en moedige sterke hand. En voor dat korte oogenblik veroorloofde die groote en machtige kracht die de menschen óf het lot, óf God hebben genoemd, haar ongetemde geest zijn lichaam te over winnen en in bedwang te houden, de pijn verdrijvende, de uitputting weg nemend, terwijl in die doodsche duis ternis 't tooverachtige, gouden visioen eener nieuw ontwaakte hoop voor hem opdook. Even te voren had hij in een aar- val van heftie verlangen gesmeekt om een oogenblik uitstel. Om een ver momming. en nu stond daar voor hem Jock Miggs in zijn en breedge- randen hoed met zijn fluit en herders staf. Zijn vervolgers door den blaf- fenden hond geleid, waren nog wei een mijl af. Vijf minuten om te strijden voor zijn leven, voor zijn vrijheid, voor de mogelijkheid om zijn eed te houden. Het plan van actie Was bij hem opgekomen, soodra hij git kleine, schrale figuur vaa den de excessen van sport en wed strijden, niet verward zien met de militaire voorbereiding en de af richting tot den oorlog. Vaststellend, dat tal van staten stelselmatig hun jeugd lang voor den dienstplichtigen en stemge rechtigden leeftijd militaristisch en fanatiek maken vestigt met ongerustheid de aandacht van de publieke opinie op het feit, dat deze overspannen nationalistische en vijandige op hitsingen blinden haat en mee- doogenloozen strijd tengevolge zullen hebben anderzijds opmerkend, dat de militaire voorbereiding reeds voor de inlijving in het leger in strijd is met het beginsel van beperking en vermindering der bewapening, waarvan het Volkenbondsverdrag de noodzakelijkheid heeft erkend en waarvan de 'verdragen van 1919 en 1920 de ontwikkeling hebben voorzien roept alle huisgezinnen op om zich te verzetten tegen de mili taire voorbereiding van de jeugd in landen, waar deze vrijwillig is komt met kracht op tegen de gedwongen militaire voorberei ding, ingesteld in sommige landen voornamelijk in Europa en verzoekt de Ontwapenings conferentie in het belang van alle volken zoowel van de beschaving als van den vrede een verbod uit te vaardigen gepaard met con- tröle en sanctiemaatregelen van alle militaire opleiding der jeugd vóór de inlijving bij het leger. 31ste Wereldvredecongres. Het Bureau heeft besloten, dit jaar het 31ste Wereldvredecongres van 7 tot 9 September te Luzern te houden. België. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt, dat bij de onderhandelingen voor de samenstelling van de nieuwe re geering Maandagavond tengevolge van zekere socialistische eischen nieuwe moeilijkheden zijn gere zen. De kabinetsformateur, die de journalisten tegen 4 uur na schaapherder aan het eind der open plaats zap. Beau Brocade richtte zich in z|n volle lengte op, zocht en vond in den zak van zijn mantel het zwarte masker, dat hij gewoonlijk droeg, deed dat veor zijn gezicht en trok toen een pistool uit zijn gordel, kwam op Jock Miggs af, klopte hem ktachtig op den schouder en riep vroolijk uit: Sta en geef u over! jock Miggs, opgeschrikt uit zijn aangename overdenkingen, stak be vreesd zijn handen op en riep op zijn knieen vallend, uit: De heer ontferme zich over mijne ziel I Sta en geef u overherhaalde Beau Brocade met zoo'n barsche stem ais hg maar kon. Jock Miggs trachtte zijn verwarde zinnen te verzamelen en stotterde M m maar goede heer. G g gij wlldet toch Jock Miggs, den schaapherder, geen kwaad doen, niet waar? Vlug is de boodschap 1 Nu dan Maar, goede heer i 1 ik heb heb hiets aan te geven I Jock Miggs was erbarmelijk om aan te zien, op ieder ander oogenblik van zijn leven zou B^tiurst medelijden gehad hebben met dat arme schepsel, maar die blaffende hond kwam wan hopig dichtbij en hij had maar enkele minuten tot zijn dienst. Niets te geven, riep hij met een ?;root vertoon van barscbheid uit en ock bij den kraag pakkend Kijk naar je kiel. Mgn kiel goede heer? Ja zeker, ik heb zin In je kiel, zijn bezoek aan den koning had ontboden, keerde niet vóór half zes uit Laeken terug. Hij had nog een gesprek met twee socia listische, twee katholieke en twee liberale gedelegeerden, waarna de socialisten de ambtswoning van den president verlieten om nog maals met hun dagelijksch be stuur in het Volkshuis te gaan confereeren. Nadat deze socialistische afge vaardigden waren teruggekeerd begonnen allerlei tegenstrijdige geruchten te loopen. In sommige officieuze kringen beweerde men, dat de heele combinatie in duigen was gevallen. In andere kringen verzekerde men dat het kabinet binnen enkele uren samengesteld zou zijn. Om acht uur 's avonds ging minister van Zeeland nog eens naar het Koninklijk slot te Laeken. Inmiddels deed de vol gende ministeriëele lijst de ronde minister-president en minister van buitenlandsche zakenmr. Paul van Zeeland (kath); lands verdediger: Deveze (lib.); open baar onderwijs: Bovesse (lib.); financiën Max Leo Gerard (lib.) koloniën mr. Rubbens (kath.) landbouw mr. Dubus de Wer- naffe (kath.); oeconomische za ken dr. van lsacker (kath.) binnenlandsche zaken en P.T.T. graaf d'Aspremont, (kath.)jus titie mr. Soudan (soc.)open bare werken en werkloosheid prof. de Man (soc); transport middelen: Spaak (sec); arbeid: Delattre (soc.) Verder nog drie ministers zon der portefeuilleminister van staat Vandervelde (soc.), minister van staat Hymans (liben mr. van Overbergh (kath.) In totaal dus 6 kath., 4 lib. en 5 soc. Later meldde een Reuterbericht, dat het kabinet gevormd is. Besprekingen te Berljjn. De Nederlandsche regeering heeft de beide Engelsche mi nisters. Simon en Eden, bij hun aankomstZondagmiddagopSchip hol, telegrafisch een goede reis naar Berlijn toegewenscht. Begrijpelijkerwijs was er op daarom uitgetrokken versta je snel. Jock Miggs stond met moeite op, hij trachtte een klein beetje moed te krijgen, Hij had zijn heele leven op de Brassingerheide doorgebracht en dit was zijn eeiste ontmoeting met een gewapenden roover. Hij was te verslagen om uit te maken of het Beau Brocade of een ander was, maar hij had genoeg ondervinding op de heide opgedaan om te weten dat arme lui, ais hij, van de roovers geen kwaad te vreezen hadden. Het was natuurlijk het best om te gehoorzamen. Maar wat zijn oude kiel aanging Hi hi hi, mijn oude kiel, mijnheer, lachte hij zenuwachtig, waarom Ik wil dien armen drommel niet neerstooten, mompelde Bathurst bij zichzelf, maar ik heb maar drie minuten tijd voor die hond hier is en Je kiel uit man, of ik schiet, riep hij bevelend uit, terwijl hij zijn pistool op den bevenden schaapherder richtte. Intusschen begreep Miggs, dat de gemaskerde vreemdeling met vollen ernst had gesproken. Waarom hij die oude kiel begeerde, was meer dan eenig schaapherder kon begrijpen, maar het was zeer duidelijk dat hij het wilde, Jock bracht nog een woord van protest uit. Goede heer maar zoo ik mijn kiel uittrek zal ik er niet f f fatsoenlijk uitzien mijnheer wijl alleen mijn hemd Gij zult mijn jas hebben, ant woordde Bathurst beslist, De Heer beware mij Uw Jas mijnheer? Schiphol groote belangstelling voor de komst der ministers, vooral van de zijde van de pers. Waar aller oogen gericht zijn op beide staatslieden, die te Berlijn besprekingen gaan voeren, van welke het wel en wee van bijna de geheele wereld voor een groot gedeelte afhangt, trachtten de verslaggevers der bladen hen te naderen en de een of andere, zij het korte verklaring, te ontlokken. Maar het zou niet gaan. Na de lunch hebben de Britsche ministers de reis naar Duitschland voortgezet. Tegen 5 uur 's middags land den zij op het vliegveld Tempel hof te Berliin, waar duizenden stonden te wachten, o. ade Duitsche minister van buitenland sche zaken, von Neurath en staatssecretaris dr. Meissner, als vertegenwoordiger van Hitier. Toen de Engelsche diplomaten het vliegveld betraden, presen teerde een eerewacht het geweer. Onder levendige toejuichingen van het publiek reden de ministers na de officiëele begroeting per auto naar hotel Adlon, alwaar zij tijdens hun verblijf in Berlijn logeeren. Simon en Eden begaven zich later met de Duitsche regeerings- autoriteiten naar de Engelsche ambassade, waar de heeren ge meenschappelijk de thee hebben gebruikt. Gisteren zijn bij Adolf Hitler de besprekingen begonnen met sir John Simon, Eden en den Biitschen ambassadeur sir Eric Phipps. Van Duitsche zijde namen ook aan de besprekingen deel minister von Neurath en von Ribbentrop. Tweede Kamer. Minister De Wilde is in den laatsten tijd niet erg gelukkig. Nadat hij de vorige week de wijziging der Ambtenarenwet als gevolg van een parlementaire be slissing heeft moeten intrekken, zijn uit zijn ontwerp tot wijziging Ja, die is oud en kaal en mijn vest ook Nu je kiel uit, of Hel pistool was weer op zijn hoofd gericht. Zonder verder protest begon hij nu zijn kiel uit te trekken. Dat ging langzaam en met moeite, en Bathurst beet op zijn lippen van ongeduld, Hij zelf had weinig moeite gehad met het afleggen van jas en vest, want vroeger op den dag. voor hq zoo heet vervolgd werd, had de pijn in zijn arm hem gedwongen, zijn linkerarm van de mouw te ontdoen. Daarenboven had de opwinding dezer laatste vreeselijke oogenblikken zijn kooits versterkt. Hij was geheel onbewust van alles behalve het snel voorbflgaan der minuten en de spoe dige komst van den hond en de mannen aan de plaats waar hij was. Zelfs Jock Miggs, die tot hiertoe te veei met zichzelf te doen had gehad om veel aandacht te schenken op wat er in de duisternis rondom gebeurde, begreep, dat er iets ongewoons op de heide voorviel. Wat is dat? vroeg hij met ver nieuwden schrik, Een troep soldalen, die mij volgt, antwoordde Bean Brocade, daarom wil ik je kiel hebben en zoo je die niet gauw geef', zai er juist tfld ge noeg zijn om Je het licht uit te blazen voor ik hun in handen val, Dit laatste argument was voldoead overtuigend. Miggs achtte gehoor zamen beslist het beste, hij hielp zijn geheimzinnigen aanvaller met het aandoen van zijn eigen kiel, hoed en hoofddoek en bekleedde zish zelf niet ongaarne met Beau Brocade's afge dankte Jas en vest. I - Een pistool in je gordel, In geval onzer organieke wetten de beide principiëele hoofdbepalingen ver wijderd. Zoowel zijn voorstel inzake driemaal den kiesdeeler (tegen de kleine partijen) als zijn plan om voortaan vrijgestelden te weren uit Staten en Raad, heb ben in de Kamer geen meerder heid kunnen verwerven het eer ste werd verworpen, het tweede nam de Minister terug. Het is te begrijpen, en vooral in dezen tijd, dat mr. De Wilde aanblijft, maar toch zijn er in den loop onzer parlementaire geschiedenis wel ministers om minder afge treden. In ieder geval, de groote steen des aanstoots de eisch van driemaal den kiesdeeler is uit het ontwerp verwijderd. Het amendement-De Geer, om inplaats van driemaal den kies deeler hem éénmaal te eischen, is met vrijwel algemeene stemmen aanvaard. De Kamer heeft daar mee een voortreffelijke beslissing genomen, die haar zonder twijfel tot eer strekt. Tevens is de be staande bepaling nog eenigszins verscherpt en dit, gevoegd bij den eisch van de waarborgsom, welke voortaan voor elke lijst moet worden gestort, zal stellig veroorzaken, dat aan de on-prin- cipiëele versnippering althans eenigermate den breidel zal wor den aangelegd. De Kamer heeft Vrijdag in de amendementen gezeten. De heer Bongaerts trok zijn voorstel, om niet meer dan 14 groepen tot de Kamer toe te laten, in, maar een belangrijke kwestie werd aangeroerd door het amendement-Drees, de vraag n.L, of de stemplicht (opkomst plicht) moest worden gehand haafd. Het amendement stelde voor, den stemplicht te doen ver vallen. De voorsteller achtte het onjuist menschen, die niet willen, of die onverschillig zijn, te dwin gen naar de stembus te gaan en op oveitreding hiervan zelfs straf te zetten. Tot werkelijk stemmen kan men trouwens niemand ver plichten. Vele tienduizenden blij ven nu reeds thuis en het middel je het noodig hebt, vriendje, fluisterde Bathurst snel, terwijl hq een der pistolen in Miggs' gordel stak en het andere in de hand nam. De hond was nu ongetwijfeld op het spoorde mannen hadden opge houden met roepen, maar men kon hun snelle voetstappen, den hond volgend, hoorer, terwijl zijn meester hem met woorden aanspoorde. Daar riep er een, luider dan de anderen Hierheen, dezen weg l Daarop een ander: Hier is een pad. Vervloek', wat een helsche duisternis.r Opgepast Roy, opgepast oude? He Wat Dezen weg uit! Kun je het spoor niet vloden, oudje? De heidestruiken kraakten onder de snelle voetstappen. De open plaats lag nu nog juist tusschen Beau Brocade en zijn ver volgers. Hierheen sergeant, Roy heeft het spoor gevonden. Noch Jock Miggs noch zelfs Beau Brocade, kon zien wat er gebeurde aan het andere eind der open plaats. De hond, hard aan den band rukkend, terwgl zijn meester alle werk deed hem vast te houden. Miggs, angstig als schapen onder een kudde koeien, stond daar versuft, Wrijvend over het fijne laken van zijn nieuwe kleeding en telkens schrikkend als zqn hand in aanraking kwam met het pistool ia zgn gordel. (Wordt vervolgd), AXELSC COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1