Landbouw. Binnenland. Slecht weer op komst! Rechtszaken. Gemengd Nieuws. arbeiders het leven hebben gela ten, kan nog het volgende worden gemeld Zes en dertig werklieden waren bezig met het verrichten van werkzaamheden langs de spoor van de electrische lijn Antwerpen Brussel, op een afstand van on geveer 1 KM. van Weerde. Er hing een zware mist, welke zoo dicht was, dat men geen tien meter voor zich uit kon zien. Er waren de gebruikelijke maat regelen genomen ter voorkoming van ongelukken, o. a. waren ook wachtposten uitgezet. Het door de laatsten gegeven sein is vermoedelijk niet gehoord tengevolge van het juist op dai oo.ienblik voorbij rijden van een goederentrein op het kruisspoor. Even voorbij het viaduct, waar over de goederentrein was gere den in de richting van Weerde, constateerde de machinist van den bloktrein, dat zijn remmen niet goed meer functionneerden Hij stapte toen van de locomotief en ontdekte toen tot zijn groote ontsteltenis drie werkliedenpetten en bloedspatten op de machine. Onmiddellijk daarop werd een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de ontdekking kwam van het gebeurde. De slachtoffers zijn allen per soneel uit M chelen. Onder hen bevinden zich de twee ploegbazen Een hunner was vader van zeven kinderen. Een in den trein gezeten per soon heeft verklaard, dat hij van het ongeiuk niet het geringste heeft bemerkt. Bravo, De Wet ea Kampioen. De Tweede Kamer heeft de wet tot bestrijding van aardap pelziekten aangenomen. De minister heeft echter bij de behandeling van dit wetsont werp verklaard, dat deze wet voor 1935 niet meer zal worden toegepast nu er zoo veel tijd ver- loopen is. Hieruit volgt dus, dat de aard appelsoorten Bravo, De Wet en K mpioen dit jaar nog verbouwd zullen mogen worden. Prov. Crisis organisatie. In plaats van den heer J. M van Bommel van Vloten te Goes, die wegens drukke werkzaam heden hiervoor ontslag heeft aan gevraagd, is als voorzitter der Landbouwcrisisorgauisatie in Zee land ter benoeming aan den Minister voorgedragen de heer P- J. J. Dekker te Wemeldinge. Herdenking, Ter herdenking van den steif- dag van H. M de Koningin- Moeder zijn bij het Rtgentesse- monument te 's Gravenhage kran sen gelegd door het gemeente bestuur der residentie en het Haagsch Comité voor volksfeesten. Ook te Delft is een kranslegging geschied. Dinsdagavond is op het Bin nenhof door de Koninklijke Mi litaire Kapel een korte uitvoering van plechtige muziek gegeven, bijgewoond door een talrijk pu bliek, waaronder verschillende militaire autoriteiten. Indrukwekkend klonk de mu ziek over het aloude Binnenhof. Uitgevoerd werden achtereenvol gens het Volkslied van Waldeck Py mont, psalm 42, twee liederen uit Valerius Gedenckkla >ck (arr. Bouwman), Adagio uit de Sonate pathétique van L. v. Beethoven (arr. Bouwman), koraal uit de Mattheuspassion van J. S. Bach en tot slot het Wilhelmus van Nassouwe, eerbiedig door de menigte aangehoord. Algemeen Ontslag. Aan het personeel van alle si garenfabrieken in ons land is per 1 April ontslag aangezegd, indien het niet Vuor 23 Maart a s. te kennen geefi, dat het de door de patroons voorgestelde loonsver laging aanvaardt. Bij dit conflict zijn circa 8ÜÜU sigarenmakers be trokken. De personeelsorganisa ties stonden afwijzend tegenover Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Ais U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. i jaagt de griep op ds vlucht! de van patroonszijde voorgestelde wijzigingen in het contract. Naar de „Tel." vernam heeft de rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J M Aalberse, ir. deze ontslag aanzegging aanleiding gezien, om nogmaals de bij het conflict be trokken partijen tot een bespreking bijeen te roepen. De kans op het bereiken van overeenstemming is evenwel gering te achten. Do spellingkwestie. Bij de gisteren in de Eerste Kamer voortgezette behandeling van de onderwijsbegrooting heeft de heer De Savornin Lohman (c.h.) het spellingbeleid van mi nister Marchant scherp gecriti- seerdhij diende de volgende motie in De Eerste Kamer, be treurende de invoering zonder voorafgaand en voldoend overleg met de Staten-Generaal van een nieuwe spelling, overtuigd van de wenschelijkheid dat de regeering alsnog aan de daaruit voortvloei ende bezwaren tegemoet behoort te komen, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie was mede onder teekend door de heeren Fock (lib.), Van Citters (a r.) en Polak (s.d.a.p.). De motie is met kleine meer derheid verworpen. Omdat nóch de inhoud van de nieuwe „spellingsregeling nóch de wijze van invoering bij het onderwijs met de bedoeling, haar aan de maatschappij op te dringen in orde is, aldus een adres van het dagelijksch bestuur van de nationale vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal heeft het bestuur van deze ver eeniging, mede namens duizenden leden, een dringend beroep op de Eerste Kamer gedaan, het daarheen te leiden, dat aan de regeering wordt verzocht, terug te komen op de eenzijdig voor bereide en ontijdig bij het on derwijs doorgezette „spellings vereenvoudiging", opdat nadere overweging van de kwestie mo gelijk zij. Zomertjjd. De zomertijd zal dit jaar in ons land aanvangen op 15 Mei en eindigen op 6 October. Radio-distribntie. Er is een tijd geweest, waarin werd overwogen om de radio distributie bij de Post in te deelen als staatsbedrijf. Dezer dagen is echter door den mi nister van binnenlandsche zaken beslist, dat dit n i e twenschelijkis. Het is verheugend, dat als motief hieivoor geldt, dat de meeste particulieren en gemeen telijke radiodistribuanten zich beijveren om de machtigir.gs- voorschriften zoo stipt mogelijk na te komen. In de behoefte aan radio- dis tributie zal dus, als de mach tiginghouders zich stipt aan de hun gestelde voorwaarden hou den, ook n& dit tijdstip door hen op voldoende wijze kunnen wor den voorzien. Gelukkig maar; staats-exploitatie is dure exploi tatie, en ambtenarij hebben we genoeq. Kaar Rusland. Naar de Maasb. verneemt, heeft de Nederl. Lloyd te Rotterdam haar geheele vloot aan de Staats- reederij van So/jet-Rusland ver kocht. Op het oogenblik waren deze 7 booten of in de wilde vaart of opgelegd. Met het verkoopen van deze booten komen ongeveer 250 zee lieden weer zonder werk, terwijl deze vermindering van de koop vaardijvloot natuurlijk ook haar terugslag zal doen gevoelen in dt indirecte voordeelen, proviandée- ring, enz. AXEL, 22 Maart 1935. De agenda voor de op a s. Dinsdag alhier te houden Raads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming lid van de School commissie. 4. Idem voor de Comm. tot wering van schoolverzuim. 5. Verzoek voor aankoop van bouwgrond. 6. Idem om afkoop van cijns 7. Herzien van gasprijzen. 8 Begrootingswijzigingen. 9. Kohier hondenbelasting 10. Teruggaaf belasting. Heen vacature. Het bericht in ons vorig num mer, omtrent mutatie in het be stuur van de Chr. Oranjevere niging, is in zooverre onjuist geweest, dat dhr. Vlaander wel heett bedankt als secretaris, maar niet als bestuurslidhij is nu generale secundus. Carp's garen. Ruim 200 dames waren Woens dagavond in „Het Centrum" ge zeten, toen daar de film zou worden afgedraaid, die was aan gekondigd. Aanvankelijk was er eenige verhindering wegens sto ring in het stopcontact, maar een maal aan het draaien bevredigde het programma volkomen. Na een kiekje en een praatje over de teelt van katoen volgden de luchtfoto's op terrein en gebou wen van de Carp's garenfabrieken in Helmond en vervolgens kregen we een wandeling door de fabriek te maken en werd de fabricage van het garen duidelijk weerge geven, waarbij dhr. Carp op on derhoudende wijze de noodige toelichting gaf. Wanneer men zoo'n eenvoudig klosje garen ziet, kan men zich niet voorstellen, dat een twintigtal machinale bewer kingen noodig zijn geweest, eer het de fabriek verlaten heeft, maar uit alles bleek, dat de meeste zorg wordt besteed, om de kwaliteit goed te krijgen en dat men daarin slaagt, weten de gebruikers van dit Nederlandsche Fabricaat. In een openbare Raadsver gadering van Woensdag jl. is de nieuwbenoemde Burgemeester van Overslag, de heer G. C. E. Dierick geïnstalleerd door wet houder Verdurmcn. De heer J. A. Vink, hulp prediker te Bunschoten-Spaken burg heeft op de vergadering der classis Axel welke te Tcrneuien vergaderde met goed gevolg het peremtoir examen afgelegd. Met aigemeene stemmen werd hij toe gelaten tot den Evangeliedienst bij de Geref. Kerken. Hij hoopt midden April zich aan de kerk van Hoek te verbinden. Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. De aigemeene vergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart is uitgeschreven op Zaterdag 30 Maart a.s. te Ter- neuzen, waar de onlangs opge richte afd. Oost-Zeeuwsch Vlaan deren der vereeniging als gast- vrouwe zal optreden. Daar zal o.m. behandeld wor den de statutenwijziging, noodza kelijk geworden door de overeen komst met Schouwen Duiveland. Deze wijziging behelst in hoofd zaak de statutair verplichte op richting van de zes afdeelingen l. De Bevelanden II. Schouwen- Duiveland III, Tholen; IV. Wal cheren V. Zeeuwsch Vlaanderen OostVI. Zeeuwsch-Vlaanderen- West; samenstelling van het Hoofdbestuur uit de zes afdee- lingsvoorzitters en één of twéé door elk der afdeelingen te be noemen leden en de invoering van een beperkt doch evenredig stemrecht, door middel van af gevaardigden, ter aigemeene ver gadering. In de middagvergadering houdt ir. F. A. Holleman te Veere, een inleiding over: „De toekomst van het binnenlandsche lucht verkeer." „Het belang van een luchtver- binding tusschen Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en overig Nederland" wordt behandeld door den heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, voorzitter der afd. O.Z.-VI. van de Z.V.L., en door een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen daarna volgen eenige lichtbeelden en tenslotte wordt dan nog vertoond de belangrijke luchtvaartfilm „Nachtvlucht". Ver voorbelasting in België. De Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland schrijft ons Ingevolge de bepalingen van het Koninklijk Besluit, regelende de wijze van heffing van belas ting op het vervoer van perso nen en goederen tegen betaling naar, van en door België was tot heden vrijgesteld het vervoer van gezelschappen, waaraan de autobus of touringcar in zijn geheel was verhuurd. Deze tegemoetkoming is bij Koninklijk Besluit van 28 Febr. 1935 (Moniteur Beige No. 62 van 3 Maart) ingetrokken. Van 13 Maart af valt elk vervoer van 6 en meer personen tegen be taling onder de bepalingen der vervoerbelasting. Naar den B. B. N werd bericht, zal aan de naleving van dit nieuwe voor schrift streng de hand worden gehouden. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/» ure Ds Van O e veren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. B-d. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Dankzegging. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 19 Maart zijn de volgende personen veroordeeld M H. M., 31 jarbeider te Sas van Gent, wegens mishande ling, f 15 of 10 d. E. A. Th„ 48 jgrondwerker te Hulst, wegens alsvoren, f20 of 10 d. Levenslang. De rechtbank te Amsterdam heeft den 21 -jarigen E. P,, die op 27 Aug. van het vorige jaar de 8 jarige Sara Beugeltas in een bananen-pakhuis te Amsterdam heeft vermoord, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank overwoog dat hier slechts levenslange gevangenis straf kan worden opgelegd, ge zien den ernst van het misdrijf. Ook het O M. had na een uit voerige behandeling met gesloten deuren tegen verdachte levenslang geëischt. Koeien aan beslag onttrokken. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde de strafzaak tegen den veehouder H. G. uit Barne- veld, die er van wordt verdacht vee, waarop door ambtenaren van de crisisvarkenswet beslag was gelegd, aan dit beslag te hebben onttrokken. Voorts zou hij opzettelijk in voorraad hebben gehad negen melkgevende koeien, zonder dat verd. toen als rundveehouder was aangesloten bij de Stichting Landbouwcrisis-Organisatie voor Gelderland, terwijl verd. tevoren meegedeeld was, dat hij als rund veehouder verplicht was lid te zijn van gemelde stichting. De rechtbank te Utrecht had den man vrijgesproken van het onttrekken aan het beslag, doch hem voor het tweede feit ver oordeeld tot f50.— boete, subs. 20 dagen hechtenis. Verdachte had principieele bezwaren om zich aan te sluiten bij de genoemde stichting en hij weigerde de desbetreffende for mulieren te teekenen. De man is gemeenteraadslid en ook in een vergadering, welke in het dorp is gehouden en waar verschillende medestanders van hem aanwezig waren, heeft hij zijn bezwaren kenbaar gemaakt. Ook heeft hij zich te dezer zake tot de Re geering gewend. Verschillende maien is hij door de ambtenaren aangemaand om te voldoen aan de wettelijke be palingen, doch hardnekkig bleef hij bij zijn weigering. Hij zeide zelf zijn vee te zullen verkoopen. Toen de ambtenaren, zoo ver klaarden zij ter terechtzitting, dit hoorden, hebben zij mondeling aangezegd, dat zij beslag op het vee legden. Verdachte echter ontkende dit met klem. Hij had de koeien in derdaad vervoerd, doch hij meen de hiertoe gerechtigd te zijn, daar z.i. van beslag geen sprake was. Een getuige h décharge had het bezoek van de ambtenaren, die het beslag zouden hebben aan gezegd, meegemaakt. Ook hij had van de beslaglegging niets gehoordwel was er mee ge dreigd. Uitvoerig zette de vee houder zijn principieele bezwaren tegen deze ciisisvoorschriften uiteen. De procureur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, achtte zoowel de onttrekking van het vee aan het beslag, als het niet nakomen van gemelde crisisvoorschriften, be wezen. Spr. requireerde een ge vangenisstraf van één maand en verbeurdverklaring van de op brengst van het later van rijks wege verkochte vee. Tragische dood. Maandag heett zich te Neder* weert (Limburg) een zeer ern stig geval van naar man ver onderstelt vergiftiging voor gedaan in het gezin van den landbouwer Fr. Laenen, tenge volge waarvan twee jongens, 11 en 9 jaar oud, overleden zijn. Beide jongens waren uit school gekomen, hadden thuis eenige boterhammen met koifie genut tigd om vervolgens in de nabij heid van hun woning wat te spelen. Plotseling werden de beide knapen onwelzij liepen dade lijk naar huis, doch onderweg viel reeds de jongste op den grond en stiert voor de oogen van zijn ouders, die kwamen toesnellen. Het oudste jongetje kon het huis nog bsreikeo, maar bleek zeer ernstig er aan toe te z\jn. £en geneesheer en «en geestelijke werden onmiddellijk ontboden, waarna het jongetje ZONDAG 24 MAART 1935, Ned. Herv. Kerk. Nam. 2

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2