iè 3 Bekendmaking. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaa n deren, BEAU BROCADE No. 99. VRIJDAG 22 MAART 1935 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Spaansche Griep. FEUILLETON. Buitenland. ®jj p Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat leerlinaen geboren vóór 1 April 1929, op de openbare lagere school alhier kunnen worden toe gelaten. De nieuwe cursus begint 1 Mei aanst. Opgaven kunnen op de gemeente-secretarie worden ge daan. Axel, 21 Maart 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Wat er tegen te doen Eenigen tijd geleden was de griep in Spanje weer erg heer- schende en zijn honderden men- schen naar het kerkhof gedragen, die aan de griep als slachtoffer waren gevallen. Bijna alle landen hebben daarna hun beurt weer gehad met de griep-epidemie en ook in ons land en zelfs in onze omgeving zijn tal van menschen aangetast, en vooral veel kinderen, zoodat hier en daar scholen zijn gesloten. Gelukkig is echter de ziekte hier niet van ernstigen aard, maar dat oppassen de boodschap is, weten de velen, die er nog de treurige herinneringen van met zich dragen. Het is dus zaak om zich te beschutten tegen de griep, ook al is die meestal niet gevaarlijk, maar dan toch voor de betrokkenen hoogst onaan genaam. We meenden daarom goed te doen met eenige voorzorgsmaat regelen aan te geven, welke we vonden afgedrukt in De Avond post". Griep is een infectie-ziekte. Door hoesten, niezen en spreken van zieke personen worden de infectiekiemen in buitengewoon kleine deeltjes aanwezig in de afscheidingsproducten van de zieke slijmvliezen verspreid. De ziekte uit zich op de meest uiteenloopende wijzen. Nu eens zijn het slechts zeer lichte aan doeningen der luchtwegen, zooals keelontsteking, dan weer de ern stigste longontsteking of pleuritis, welke als een direct gevolg van griep-infectie zijn te beschouwen, üok kunnen door een griepaanval hartzwakte, aandoeningen van maag en darmen, het zenuw stelsel of de nieren plotseling op den voorgrond treden. Nu is het eigenaardige van griep, dat ook schijnbaar de lichtste gevallen, die aanvankelijk slechts voor een gewone verkoudheid worden aan gezien, na enkele dagen toch plotseling een zeer ernstig ver loop, ja zelfs een doodelijken afloop kunnen hebben. Daarom is ook in de lichte gevallen voor zichtigheid geboden. Daar griep-epidemieën steeds weer opnieuw voorkomen, moet u al het mogelijke doen om u voor besmetting te vrijwaren, waarbij vooral op het volgende gelet moet worden. Daar de plaats, waar griepbe- smetting aanvangt in hoofdzaak de mond- en keelholte is, moet men ervoor zorg dragen, dat de besmetting daar niet kan optreden. Wetenschappelijke onderzoekin gen van vroeger, maar ook van nog zeer kort geleden, hebben aangetoond, dat slechts enkele stoffen voldoende vrijwaring ge ven tot nu toe hebben bensiol en formaminttabletten in dergelijke gevallen de beste resultaten op geleverd. Zoo bijv. concludeerde dr. H. Kunzmann, een bekende autoriteit op het gebied van infectieziekten, in een door hem geschreven artikel in een der internationaal meest vooraan staande medische bladen, dat met diphteritis en griep (influenza) bedreigde personen door een tijdig en regelmatig gebruik van een der hierboven genoemde stoffen, met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid voor infectie onvatbaargemaakt worden. Hygiëne kan nooit teveel be tracht worden. In tijden van epidemieën is zij echter dwin- ik geloof, dat wij nu toch dien ridderlijken roover verschalkt hebben, gende hoofdzaak. Wasch daarom zoo goed en zoo veel mogelijk uw handen, vooral ook vóór het eten. Raak uw mond zoo min mogelijk aan met de handen, zelfs al zijn deze goed gewas- schen. Eet nooit in een kamer, waarin zich een lijder aan griep bevindt. Ook bij schijnbaar zeer lichte verkoudheden is het wenschelijk in bed te blijven en geregeld, d.w z. enkele malen daags, de lichaamstemperatuur op te nemen. Men moet zorgen, goed te transpireeren. Met eenige tabletten aspirine, akkertjes of apyron zult u op een volkomen onschadelijke manier dit resultaat kunnen bereiken. Zoodra koorts wordt geconsta teerd, raadplege men zijn huis dokter. Alleen deze toch is in staat, het al dan niet aanwezig zijn van ernstige complicaties vast te stellen en daartegen de noodige maatregelen te nemen. Men mag vooral niet te vroeg het bed verlaten. Herhaling der ziekte en complicaties kunnen daarvan het gevolg zijn en den toestand uiterst gevaarlijk maken. Daar de griepbacillen hoofd zakelijk door de mond- en keel holte het organisme binnen drin gen, is het noodzakelijk, zooals hierboven reeds werd opgemerkt, juist die plaatsen grondig te ont smetten. En juist tabletten komen hiervoor in aanmerking, omdat zij oneindig veel beter werken dan gorgeldranken, welke laatste bovendien bij kinderen vrijwel onbruikbaar zijn. Met gorgel dranken immers bereikt men niet veel meer dan een zeer opper vlakkige bespoeling van mond en keel. Speeksel, waarin een formaninttablet is opgelost, dringt daarentegen ook in de kleinste vouwen en plooien van het keel- slijmvlies. Door de langzame afscheiding van het bacillen ver nietigende formaldehyde, dat hier in aanwezig is, wordt een absolute ontsmetting van de geheele mond en keelholte bereikt. Het is aan te bevelen, ieder half uur of desnoods ieder uur zulk een tablet in den mond te nemen en dit daar langzaam te laten smelten. Juist omdat griep géén ziekte is, die in de eerste plaats uit het gestel voorkomt, maar door be smetting wordt overgebracht, kan men er zich tegen beschermen. Ook als in uw naaste omgeving griep optreedt, behoeft ge niet bezorgd te zijn, mits ge slechts de voorzorgsmaatregelen in acht neemt, welke in dit artikel be schreven zijn. België. Voor de tweede maai binnen vier maanden is een Belgische regeering, steunende op de coa litie van liberalen en katholieken, afgetreden, zonder daartoe door een uitspraak van het parlement genoodzaakt te zijn. In Nov. j 1. was het de regeering deBroque- ville, die heenging met de erken ning er niet in geslaagd te zijn, de gestelde doeleinden te ver wezenlijken. Thans heeft het Kabinet-Theunis dit voorbeeld gevolgd, bovendien aanvoerende geen voldoende vertrouwen in het land te hebben verkregen. Het besluit der regeeting, tot het be schikbaar stellen der portefeuilles kwam zeer onveiwacht, ook voor de overgroote meerderheid der Belgische politici, die geacht mogen worden op de hoogte te zijn van hetgeen zich in de mi- nisteriëele kringen afspeelt. Het ligt voor de hand, dat naar nog andere redenen gezocht wordt, welke de regeering er tee noopten ontslag te nemen en zoo wordt de onderstelling geopperd, dat het bezoek van minister-president Theunis en van den minister van Buitenl. Zaken Hijmans aan Parijs, waarvan zij juist waren terugge keerd, niet die resultaten heeft opgeleverd, welke er van gehoopt waren. In de toespraken voor de radio, door Theunis en Van Isacker ge houden, lieten beide sprekers den klemtoon vallen op den tegen stand, voortdurend door de op- positie en zelfs door een deel der regeeringspartijen geboden, zoodat het kabinet dientengevolge zwaar werd gehandicapt in het doorvoeren van noodig geachte maatregelen. Maar tevens werd ronduit erkend, dat het Kabinet- Theunis gefaald heeft in het vol brengen van de taak, bij het aan vaarden van het bewind opge nomen. Een dergelijke verklaring van onmacht mag zeker wel een unicum heeten, ofschoon de pre mier er de verzekering aan toe voegde, voor zichzelf overtuigd te zijn, dat hij zich niets heeft te verwijten. De laatste maatregelen, door het thans demissionnaire kabinet getroffen, strekten er toe, verdere kapitaalsvlucht uit het land te verhinderen door het uitvaardigen van een deviezenverordening en voorts de positie van den franc te verzekeren. Dit was noodig, want de aanvallen op het betaal middel namen onophoudelijk in hevigheid toe. Het streven om tot devaluatie van den franc te komen werd er in den laatsten tijd r.iet minder op en met alle beschikbare middelen is de re geering hiertegen ingegaan. Deze strijd is inmiddels nog niet vol- streden en in de eerstvolgende dagen zal de positie van den franc stellig een factor van be- teekenis vormen bij de te voeren besprekingen. Men zinspeelt nu op de moge lijkheid van een compromis met de sociaal-democraten, die dan mede in de regeering zouden worden opgenomen. Uiteraard zuilen echter de socialisten hun voorwaarden stellen voor hun deelnemen aan de regeering, het geen hierop zou neerkomen, dat de algemeene politieke richtlijnen van het nieuwe kabinet aanmer kelijke afwijkingen te zien zullen geven van de vorige. Onderden drang der omstandigheden zal hiertoe evenwel moeten worden overgegaan. Spoorwegongeluk. Omtrent het ernstige spoorweg ongeluk in België, waarbij zeven (Wordt vervolgd). AXELSCHE Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 47) Hij kende eiken kuil, elke hoogte, elke struik op dit wilde hoekje der aarde, dat zijn tehuis was geworden en hQ had een klein leger kunnen trotseerea als hij zich verborg in de natuurigke schuilplaatsen, die hij alleen kende. Maar toen hij voor het eerst het geblaf hoorde van den bloedhond, spoorzoekend op hem losgelaten, door de vindingrijke slimheid van den vij and, verstijfde het bloed in zijn aderen, kwam een vreeselijk gevoel van mach teloosheid, van niet te ontkomen gevaar over hem. Zijn eenige vrees was nu, dat z|n hand, bevend en verdoofd van afmatting hem haar dienst zou wei geren. als hij zijn pistool zou willen richten tegen zijn eigen voorhoofd wanneer hij aan gevangenneming niet kon ontkomen. De hond zou hem niet missen. Hiervoor was wegschuilen nutteloos; alleen de vlucht, voortdurende, onop houdelijke vlucht kon hem een poosje helpen, maar het zou eindelijk daarop ultloopen, dat de reuk van het bloed het beest zijn spoor zou doen vinden, zijn vervolgers zouden hem ontdekken en grijpen, hem boeien als een gauw dief en hem ophangen I Ja 1 hem sp angen «lp «en gemeeaea dief Hij had met John Stich dikwijls ge schertst en gelachen om zijn waar schijnlijk einde. HQ wist wel, dat zijn wilde, buitenwettelijke loopbaan vroe ger of later zou eindigen, maar hij had altijd pistolen in zijn gordel en bad niet aan gevangenneming gedacht....... Tot nu 1 Maar nu was hij afgemat, ziek, half verlamd door pijn en uitputting. Zijn bevende hand streek over het zware zilveren handvat van zijn kostbaar wapen. Zijn natuurlijk instinct riep om den dood, vóór die blaffende hond nader kwam, vóór ziin vijanden zege kreten zouden aanhtffen over zija val. Maar...,, daarna.wat zou er dan gebeuren Hij zou slapen en rust hebben.... maar zij Wat zou zij denken?.... dat hij als een lafaard zijn post verlaten had... als een schelm zijn eed had gebroken, omdat er zoo'n ge ringe kans was om dien te houden..,, dat hij haar had overgelaten aan de genade van dienzelfden vijand, die reeds zooveel wreed verraad had ge pleegd. En als een dier kroop bij weer in zijn hol en spiedde en luisterde om die eene kans: haar te dienen voor zijn einde. Hij had Sir Humphrey Challoner en Mittachip den heuvel op zien kornet'. Hij trachtte hen niet uit het oog te verliezen, en zoo mogelijk binnen gehoorwijdte te blijven, maar hij werd door een t'oepje van zijn vervolgers van hen afgedreven en na eindelijk gelukkig den weg bereikt te hebben, zag hij tot zijn groote smart dat hij te laat was; de beide mannen bestegen Juist hunne paarden en reden terug naar Brassington. zeide Sir Humphrey met een van die bulderende lachuitbarstingen waarin voor Bathursi's oor een kiank lag van duivelsche blijdschap. Welk heisch helmstuk hebben die twee ellendelingen gebrouwen peins de hij- Zoo die kerels nij niet had den weggedreven, zou Ik het geweten hebben Hij sloop nader, maar zij zetten Juist hun paarden in een scherpen draf en hij spande vergeefs zijn ooren in om hun gesprek te verslaan. Hij had in de laatste acht uren de heide door kruist, voorwaarts en terug, over steen klompen en door moeras; de hond had moeite gahad om het spoor te vinden en Ie houden, maar nu scheen hij klaar te zijn, het geblaf kwam nader, maar het geroep had opgehouden. Wat nu te doen God in den hemel I Wat nu te doen? Op dit oogenblik wekte het klagend geblaat van een paar opgesloten scha pen plotseling alle levensinstinct in ham op. De schapen 1... mompelde hij. Een kwitantie van eenige schapen I.... Deze nieuwe opwinding had in enkele seconden hem nieuwe kracht gegeven. Hij richtte zich op en liep naar de hut. Daar was zeker een kudde schapen in de kooi s de hond hield de wacht bij de deur maar de schaapherder was nergens te zien. De schapen 1.... Een kwitantie voor eenige schapenIn Humphrey Challonei's mantelzak I.... O, slechts één kalm oogenblik om te denken..., te denken 1 De schapen,,.. Deze eene ge dachte spookte rond in zijn vermoeid hoofd, alt 't tergend, ontwijkend ge fluister van een beozen geest. Er was geen seconde te verliezen. De blaf fende eb aan den band rukkende hond was geen halve mijl meer van hem af. Binnen tien of misschien vijftien mi nuten zou deze ontzettende menschen- jacht op de helde een eind nemen. En vlak bij, achter die haag van brem- en braamsiruiken was die open plaats waar hij ju st vier en twintig uur ge leden dien dollen rigadon had gedanst met haar in zijn armen. Als instinctmatig eing hg in dit ge wichtig oogenblik daarheen. De open plaats had maar twee toegangen, daar waar de braamstruiken met kracht waren vertrapt waar hij den vorigen nacht haar had doorgeleid terwijl Jjck Miggs zijn fluit bespelend, bq de an dere zat. Een oogenblik was het denvervolg den man, ais doorleefde hij dat dwaze, zalige uur nog eens en alsof vanuit de duisternis feeë.ihanden hem wenkten en haar gezicht voor een enkele seconde hem toelachte. Zeker, zóó kon 'teind niet zijr. 1 Daar zou, daar moest iets gebeuren om hem in staat te stellen, haar den grooten dienst te bewijzen, dien hij gezworen had te volbrengen. Als die huilende hond hem maar niet zoo dicht op de hielen wasl Binnen enkele minuten zou hem zeker iets te binnen schieten, dat hem tot dat groote doel zou leiden haar dienst. Och, maar een kort oogenblik om te denkeneen middel om zijn vervolgers een poosje te ontkomen om zich te verbergen I een vermomming 1 een ver momming iets! Maar de heide, zijn gelukkig te* huis, zijn moeder was zwijgend, slechts het geluid zijner vervolgers, vbb zijn nader es neder komend eindt terwijl hg daar zoo stond en terug dacht aan zijn droom. Zeker, het was dwaasheid, of een voortzetting van dat toovervisioen, maar terwijl hij nu stond juist daar, waar gister haar voeten de danspassen hadden gemaakt, was het hem of zijn oor nog eens het geluid opving van dienzelfden rigadon. Het was natuur- lqk een droom. Dat wist hij wel en toch bleef hq even stilstaan ofschoon nu van elke minuut leven of dood afhing. De melodie scheen te verflauwen. Hij had het duidelijk gehoord, maar nu werd het al zwakker en zwakker, allengs wegstervend. Toch scheen het iets werkelijks, iets, dat bij naar behoorde; 'tv ai haar geliefkoosd wijsje, waarop zq zoo sierlijk gedanst had. En hq liep zoo hard zijn afgemat lichaam hem toeliet naar het andere eind van de open plaats, daarheen ee lt ii door de lieve droevige melodie. En daar, waar die open plaats grensde aan het voetpad naar Wirks- worth, vond hq Jock Miggs, die lang- zaarn voortliep, ais naar gewoonte od zgn kleine fluit blazend. De schaapherder 1O Engelen koor van het Paradijs, verleen mij uwe hulp I Met een uiterste inspanning verza melde hg zgn verwarde zinnen t een machtige aandrift tol zelfverdediging was ovi r hem gekomen, die geweiuige kracht, welke een ontzettend gevaar misschien eens in het leven aan een dapper man geeft. De siuier van half bewustzgn, van een totale physieke inzinking was voor dit oogenblik raa «ga versuft brein opgeheven.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1