Binnenland. België heeft een nieuwen minister van landbouw gekregen in de benoeming van mr. De Schrijver. Volgens de N. R. Crt. is hij het jongste lid van de huidige re geering, die nu weer voltallig is. Hij werd te Gentbrugge, bij Gent geboren en is 37 jaar oud. In de Kamer vertegenwoordigde hij het arrondissement Gent—Eekloo. Mr. De Schrijver promoveerde in de rechten en maakt deel uit van de advokatenbalie van het hof van beroep te Gent. Hij spreekt en schrijft uitsluitend Nederlandsch en heeft zich als secretaris van de Katholieke Vlaamsche Kamerfractie, bij de verdediging van de Vlaamsche belangen in het parlement, zeer verdienstelijk weten te maken Minister De Schrijver is een overtuigd voorstander van de intellectueele toenadering en sa menwerking van Vlaanderen en Nederland. Hitier. De Führer laat weer eens van zich spreken. Ofschoon eigenlijk iedereen wist, dat onder zekere vermomming in Duitsch- land wel een gewapende macht bestond, die in strijd met het vredesverdrag van Versailles was georganiseerd, kon toch nooit officieel var. een Duitsch leger worden gesproken. Het was allemaal politie-gymnastiekver- eeniging, landstorm, of wat ook Maar na de verlenging van de militaire oefeningen in Frankrijk en na de veranderde meeningen in Engeland ten opzichte van leger en vloot, heeft Hitier ge zegd, als het allemaal uitbreiding van oorlogsmateriaal wordt in strijd met het Vredesverdrag, houd ik me ook niet langer stil en zoo heeft hij, als een don derslag bij heldere lucht, in een samenkomst met Ministers en Gezanten een wet afgekondigd, tot uitbreiding van het leger, bedoeld in 3 artikelen 1. Er wordt in Duitschland weer algeemeene dienstplicht ingevoerd. 2. Er zal een leger in vre destijd geformeerd worden van 12 legercorpsen, elk van drie divisies en 40 000 man per corps 3. De minister van oorlog heeft de verantwoordelijkheid om te zorgen dat deze troepen macht onmiddellijk onder de wapenen zal worden geroepen. Als men wil weten, wat dat beteekent, leze men de dagbladen die kolommen wijden aan dit besluit. Geheel Europa is op geschrikt door deze a.h.w. open lijke verklaring, dat Duitschland zich heeft losgerukt van het verdrag van Versailles en dus als vroeger: landelijke overeen komsten beschouwd als een vodje papier. Het is te ho pen, dat de regeeringen der overige mogendheden toonen meer verstand te bezitten, anders zou het weer spoedig tot oorlog kunnen komen, want veel minder dan een oorlogsverklaring is het niet, als het hoofd van een rijk te kennen geeft lak te hebben aan de bepalingen, die men ten zijnen opzichte heeft vastgesteld. Het Duitsche volk is er door opgetogen van vreugde nu het weer een leger heeft en zich „vrij" voelt. Allerwege wordt weer aan de Duitsche helden feiten herinnerd. Maar het is een gevaarlijk spel. In de andere landen zit men intusschen met de handen in 't haar, want de 26 mogendheden waarmede Duitschland tot 1918 in oorlog was zullen het maar niet onbeantwoord op zich laten zitten, dat Hitier doen kan, wat hij wil. En dus zal men op nieuw moeten gaan onderhande len. Voor Frankrijk, Engeland, Italië, Oostenrijk en Rusland is dat van groot belang. Intusschen heeft de pers weer copie. De nieuwe Minister. Donderdag is jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude door H. M. de Koningin beëedigd als Minis ter van Waterstaat. De staat van dienst van den nieuwen bewindsman, zullen we niet opsommen, maar ze geeft aanleiding te over, om te getui gen, dat in hem een belangrijke figuur van groote bekwaamheid is benoemdeen waardig ver vanger van den waardigen en te vroeg gestorven Kalff De liberale richting zal weder om door een figuur van beteeke- nis in het kabinet vertegenwoor digd zijn. riet is bekend, hoe van katho lieke zijde is gewerkt, om te voorkomen, dat weer een liberaal in het Ministerie zitting nam. Het is daarom van belang te lezen, met welk een waardeering thans het katholieke dagblad „De Maasbode", over deze keuze schrijft. We laten het hier volgen Zooals te verwachten was, heeft dr. Colijn als opvolger van den betreurden minister Kalff een li beraal aan Hare Majesteit de Koningin ter benoeming voorge dragen. En een geprononceerd liberaal, die officiëele functies in zijn politieke partij bekleedde. Wij gelooven, dat dr. Colijn de hand heeft weten te leggen op een man, wiens antecedenten de beste verwachtingen wekken voor de toekomst, ook in zijn nieuwe, vooral in deze tijden, hoogst ver antwoordelijke functie. Jhr. Van Lidth de Jeude is een ingenieur van ongemeene begaafdheid en internationale vermaardheid, een van die mannen, die den klin kenden Nederlandschen naam op waterbouwkundig gebied nieuwen roem brachten tot in de verste gebieden der wereld. „Water staat" krijgt dus vermoedelijk ook wel een wereldwijs man aan het hoofd. In ieder geval een man, die aan een groote bekwaamheid ook een respectabele werkzaam heid paarde, en deze ontplooide, niet alleen op zijn speciaal ter rein, maar ook op politiek en maatschappelijk gebied, in dienst van het algemeen belang. Met name verheugt het ons, dat hij, vooral in zijn werkzaamheid als gemeenteraadslid van Baarn, zijn belangstelling ook richtte op het sociale, op leniging van den nood, die de economische depressie met zich brengt. Minister Kalff genoot als werkgever het vertrouwen van de werknemers Ook van minis ter Van Lidth de Jeude mogen we verwachten, dat bij zijn daden als regeeringspersoon het sociale element in zijn geest en zijn hart een belangrijk woord zal mee spreken. Dat is in deze omstan digheden bijzonder verheugend". De Prinses in Middelburg. Geheel onverwacht en in streng cognito bracht Prinses Juliana Vrijdag een bezoek aan den Com missaris der Koningin in Zeeland. We lezen hieromtrent het volgende in de „Middb Crt." Het was ongeveer 5 uur toen de hofauto, waarin de Prinses met haar klein gevolg plaats had ge nomen over den Sloedam, Wal cheren op reed en te 5 uur 5 minuten passeerde de auto Nieuw en St. Joosland, waarvan de be woners niet bevroedden, welke hooge bezoekster door de ge meente reed. In de Stationsstraat, op de Kade, de Hoogstraat, Varkens- markt en Gortstraat waren slechts enkelen, die de Vorstelijke gast hun groet brachten, doch op de Markt en vooral ook op de Burg was de belangstelling groot en juichte men de Prinses hartelijk toe. In de Abdij had vooral de jeugd zich opgesteld. De Prinses heeft bij Haar aan komst van uit de vestibule uit de toejuichingen beantwoord en deed dit later nog eenige malen uit de salon, waarin Zij met de familie Quarles had plaats genomen. De vorstelijke gast heeft den maaltijd bij den Commissaris ge bruikt en ook in diens woning overnacht. Zaterdag te half elf reed H.K.H. de Prinses uit in den auto van den Commissaris der Koningin, waarin ook de heer en mevrouw Quarles hadden plaats genomen. De auto van de Prinses volgde. In de Abdij waren een paar honderd personen, die de vorste lijke gast eerbiedig groetten, wat de Prinses beantwoordde met een vriendelijke buiging. De tocht ging het eerst naar Slot ter Hooge voor een bezoek aan mr. dr. R. W. Graaf van Lynden en zijn familie. Naafloop van dit bezoek zou het hooge gezelschap nog een rit rond Wal cheren maken. Naar wij vernemen is het hoofd doel van het on-officiëel bezoek het kennis maken met dames en heeren van den leeftijd van H.K.H. in verschillende deelen van het land en ligt het in het voornemen ook aan de andere deelen van het land zulk een intiem bezoek te brengen. Koningin legt eersten steen. H. M. de Koningin heeft Zater dag op een terrein bij den Gouverneurlaan te Den Haag den eersten steen gelegd voor de daar te bouwen Oranjekerk. (Ned. Herv De predikant, dr. De Wilde, hield een toespraak, waarin hij de geschiedenis van de totstand koming dezer kerk heeft ge schetst en H. M. de Koningin dank zegde voor haar bereid willigheid den eersten steen te willen plaatsen. Het Oranjekoor zong vervol gens Ps. 127, waarna dr. De Wilde den tekst van de oorkonde voorlas en de Koningin verzocht deze oorkonde van Haar hand- teekening te voorzien en daarna den steen in te metselen. De Koningin daaraan gevolg gevend, bezigde daarbij een zilveren troffel, Haar door het bestuur aangeboden. Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag te Laren het nieuwe paviljoen geopend van het Sa natorium van de vereeniging tot behartiging van de Belangen van Nederlandsche lijders aan been- en gewrichtstuberculose. 2 millioen gespaard. Minister Colijn heeft medege deeld, dat de f2 millioen van het Zuiderzetfonds zijn teruggenomen omdat de regeering de crediet- waardigheid van den staat zeker wil stellen alvorens met.de werk zaamheden wordt begonnen. Rijwielen. De Staatscourant bevat een Kon. besluit, waarbij de invoer van rijwielen, frames en onderdeelen van rijwielen gecontingenteerd wordt. Naar de ,N. R. Crtter oore komt zou de regeering tot dezen maatregel zijn overgegaan omdat er in den laatsten tijd een over matige invoer van rijwielen uit Engeland is te constateeren. Wat de onderdeelen betreft, was het vooral de Japansche import welke de Nederlandsche industrie zeer benadeelde. De Tweede Kamer heeft de begrooting van het Landbouw crisisfonds goedgekeurd met 61 tegen 9 stemmen. Tegenstemden de communisten, Staatk. Geref., de heeren Vervoorn (pl. b.) en Sneevliet (rev. soc.) Executie verbod. Zaterdag heeft de minister van economische zaken, de hypotheek commissie, waarvan ®ud-minister Donner voorzitter is, geïnstalleerd met een rede, waaraan het vol gende ontleend is „De vraag heeft zich voorge daan of het wel gewettigd is, dat een hypothecaire schuldeischer, zonder dat de noodzakelijkheid zich voordoet, een hypothecairen schuldenaar met executie van zijn landelijke eigendom gaat dreigen of tot executie overgaat. Terecht kan men zich afvragen, of het wel billijk is, dat in dat geval een nieuwe gebruiker van het landelijk eigendom van de ge troffen regeeringssteunmaatre- gelen kan profiteeren. De regee ring heeft deze vraag ontkennend beantwoord. Bij die ontkennende beant woording heeft zij echter op den voorgrond gesteld, dat de door haar thans genomen maatregelen slechts met de grootste voor zichtigheid toegepast zouden mo gen worden en dat voldoende waarborgen voor een objectieve behandeling geboden moesten worden. Niets zou gevaarlijker zijn dan wanneer zelfs maar de indruk zou worden gewekt, dat het thans den landbouwers vrij stond, hun hypotheekrente niet meer te betalen en dat de re geering dan de mogelijkheid van executie zou afsnijden Het be hoeft geen betoog, dat dit geens zins de bedoeling is dat de re geering alleen hen wil tegemoet komen die buiten hun schuld door de moeilijke tijdsomstandigheden hun verplichtingen niet kunnen nakomen. Daarnaast opent de regeling de mogelijkheid, een betalings- of uitstelregeling ook met de niet- hypothecaire schuldeischers te treffen. Deze regeling zal echter geheel vrijwillig moeten tot stand komenvan dwang zal daarbij geen sprake mogen zijn. AXEL, 19 Maart 1935. In een gehouden bestuursver gadering van de Chr. Oranje vereniging alhier is wegens bedanken van den heer G. A. Vlaander als bestuurslid, als secretaris benoemd dhr. H. Zegers. Voorts is besloten ter gelegen heid van den jaardag van Prinses Juliana op 30 April in de Geref. Kerk te doen optreden Z. Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen, ge zant van de Unie van Z.-Afrika. Carp's garen. Met verwijzing naar achter staande advertentie willen we er nog even aan herinneren, dat in Het Centrum morgenavond weer een industrie film te be zichtigen is, die heel interessant beloofd te worden. Het gaat n.l. over de vervaardiging van garen; het garen, dat we op de klosjes zien gewonnen, die da gelijks a.h.w. door iedere huis vrouw ter hand worden genomen. In een tijd als tegenwoordig wordt van alles gevraagd het hoe en waarom en zoo zal de Directie van de n.v. Carp's Garenfabrikanten u morgenavond eens laten zien, hoe het naai garen, machinegaren en borduur garen niet in het buitenland, maar in „Nederland" in Helmond wordt gemaakt. Ongetwijfeld zullen zeer vele dames met belangstelling deze film gaan bezichtigen, nu daar gratis gelegenheid wordt gebo den om een leerzamen avond door te brengen. Patrimonium. Voor een matig bezochte ver gadering trad Zaterdag alhier voor de afd. Axel weer op de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen. De spreker had tot on derwerp gekozen „Met de malaise in den mist". Spr. ging de oor zaken na van de malaise, waarin we tengevolge van crisistoestan den zijn geraakt en weet die voor namelijk aan de te kort koming van de groote chr. werklieden- organisatie's, die z i. niet tijdig hebben ingegrepen, om na ge meenschappelijk overleg de re geering van advies te dienen, waar de chr. patroonsbonden niet anders beoogden en deden als de neutrale patroonsvereenigingen. Langzamerhand zijn we zóó in de malaise geraakt, dat het schijnt, dat er geen uitzicht is en we door een mist van allerlei bezwarende omstandigheden zijn omgeven. Wel wordt in den vorm van al lerlei steun getracht om verlich ting te brengen, maar het zijn hoe goed ook bedoeld lap middelen, die geen blijvende en nog minder afdoende maatregelen kunnen zijn. Spr. toonde dat aan ten aanzien van den landbouw- en den werk- loozensteun, welke niet aan de verwachting beantwoorden. We denken het zelf te kunnen en zoo zal men nu ook weer trach ten door zgn. „ordening" iets te bereiken, maar spr. verwacht er niet veel van. Een goede oplossing acht spr. alleen mogelijk, als we het Evan gelie tot richtsnoer nemen door er wat minder over te praten en meer naar te handelen. Dooreen betere geest van verbroedering moet eerst het egoïsme verdwijnen en eerst dan zullen ook de ne velen van de malaise optrekken, Men schrijft ons „Sluit de Gelederen" is de naam van de klankfilm der B. V. L. Deze film is in vier afdeelingen verdeeld, nl.Het alarm de daad opbouw en consolidatie Oranje en Nederland. Alarm. Het signaal, dat waar schuwt voor het nabijzijnd gevaar, geeft beelden uit den wereld oorlog. Het laat u zien, hoe in den volkerenkrijg de millioenen- legers van Europa streden om de eindelijke zege. In ontzettenden krijg leefden en stierven de zonen der strijdende volken in loopgraaf en onderstand. Uw oog ziet de golvende akkers in kerkhoven herschapen en som ber dreunt het kanon in d'ooren. Ge ziet onze eigen mannen en zonen de wacht betrekken bij de grenzen, 4 lange bange jaren. Eindelijk begint het zwart van den nacht te verbleeken en op 11 November 1918 rijst in den killen morgen de zon der hoop: de wapenstilstand is geteekend. Vaders en zonen gaan huis waarts, vol hoop en moed. Maar nauw is de eigen woning betre den, of de revolutie dreigtAan mij het eindgericht. De noodklok luidt en op 18 November zijn het de duizenden, die op het Malieveld te Den Haag het Vor stenhuis hun hou en trouw ver nieuwen. De film wandelt met u door de historie des lands. Uw oog ziet de biddendejuliana van Stolberg en ge aanschouwt den moord op Vader Willem. Het doek laat u zien de aan komst der Oranje's te Schevenin- gen en de lieve gestalte van onze Prinses. In deze film spreken de mi nisters Colijn, Deckers en De Wilde, mannen die bij de vele andere goede eigenschappen nog steeds staan op de bres voor de handhaving van de zelfstandigheid van het Nederlandsche volk. Ge hoort en ziet...., maar neen, laat mij eindigen. Koopt zelf een boekje en komt zien. Koopt tijdig uw kaarten in andere plaatsen was reeds dagen tevoren de zaal uitverkocht. Laat ook Axel en omgeving het wachtwoord overnemen„Sluit de Gelederen". Te Sluis werden Zaterdag avond ongeveer 10 uur in het pakhuis van den bierbottelaar M. door de politie een viertal per sonen aangetroffen, die geheim zinnige gesprekken voerden. Op vermoeden van dranksmokkelarij besloten de marechaussées zich toegang te verschaffen tot het gebouw en eischten opening van de deur, die gesloten was. Bin nengekomen werd een onderzoek ingesteld en werd geen drank, maar een kist met automatische pistolen gevonden. Vermoed wordt dat een der verdachten, afkomstig uit Rotter dam, de wapens heeft willen koopen. Tegen M. werd proces verbaal opgemaakt wegens over treding van de vuurwapenwet. Het terrein der voormalige groentendrogerij, later vlasfabriek op het Zwaantje bij Terneuzen is, nadat de ruïne der gebouwen een tijdlang renteloos heeft gestaan, thans verkocht aan een Belgisch industriëel, die er een weverij gaat exploiteeren. Onder Philippine was een knecht van den landbouwer Kindt aan het eggen met twee paarden, waarvan het eene nog geleerd moest worden. Onverwachts sprong het dier tegen het hand- paard op, waardoor dit op de egge viel en zwaar verwond werd, zoodat het misschien waar deloos wordt. Een arbeider die te hulp kwam, kreeg een klap tegen de kin van een der paarden, dat de tanden hem uit den mond vielen en óók deze gewond naar huis moest. Verklezlr.g voor de Provinciale Staten. Dinsdag zijn door de verkie zing van leden der Provinciale Staten bij den voorzitter van hel hoofdstembureau in den kieskring Hulst de volgende candidates lijsten ingediend;

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2