Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-VI aan deren, BEAU BROCADE No. 98. DINSDAG 19 MAART 1935. 50s Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Na den Ctriekschen Opstand. De feestvreugde der bevolking over het onderdrukken der revo lutie is groot, aldus luiden de berichten uit Athene. Het geheele Grieksche volk viert het dempen van den opstand, welke het land in een bloedbad dreigde te doen ondergaan. Overal zijn luidsprekers opgesteld, welke overwinningsfeesten aan kondigen. Generaal Kondylis, die den op stand in Macedonië onderdrukte, is per vliegtuig te Athene aan gekomen, waar hij door een ont zaglijke menigte enthousiast werd bejubeld. De minister van Oorlog deelde mede, dat tijdens de operaties in Macedonië 9 burgers en militairen zijn gedood en 96 gewond. Generaal Kondylis verklaarde aan journalisten, dat de rebellen voorbeeldig zullen worden ge straft. In alle provincies van Griekenland is de orde weer hersteld. In de verschillende steden had den de opstandelingen totaal 300 millioen drachmen buitgemaakt, waarvan meer dan de helft weer in het bezit der regeering is ge komen. De Grieksche minister van Oorlog, generaal Kondylis heeft, in een onderhoud met een ver slaggever van de „Evening Stan dard" o.a. verklaard: „Zoolang ik hier zit, kan niemand er aan denken, dat koning George terug keert". Kondylis ontkende, dat de re geering de uitlevering zou eischen der gevluchte opstandelingen. Zij zullen bij verstek door militaire gerechtshoven veroordeeld wor den. Wanneer zij terugkeeren, wordt het vonnis ten uitvoer gelegd. Op de vraag, of de opstande lingen doodgeschoten zouden worden, antwoordde Kondylis „Zij zullen gestraft worden, maar de regeering heeft niet den wensch bloed te vergieten". DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 46) Tegelijk gaf hij hem een pakje met een brief voor Duffy en Jock Miggs scheen zijn aarzeling te boven gekomen, want hij nam het vroolijk aan. Ja, ja, dat is duidelijk genoeg, zeide hij, staat het in dit briefje dat ik eeh guinje te beuren heb. Met mqnheer Mittachip's eigen hand Maar, let op, geen gebabbel en geen getalm. Ge moet veor het hanengekraai in Wirksworth zijn. jock Miggs stak het pakje en het briefje in den zak van zijn kiel. Nu dat van den guinje hem duidelijk genoeg was verklaard, was hij gereed om te vertrekken. ja zeker, zei hij, op het pakje tikkend, stom zQn is het wacht woord. Ik zal deen wat gij verlangt, mijnheer en die papieren zullen veilig bij mij zijn, want er staat in dat ik hen guinje te beuren heb Juist I Je weet dns, dat je se niet moogt verliezen, Ja, ja, ik ben daar niet bang Voor en ook niet voor de roovers; de Beau Brocade, gezegend aij hij, kal mij niets doen. Maar Heertje, Heertje, dit zijn wondere tijden. Lord Humphrey duwde hem enge* «Kl4l| tl hut hit» Vóór den opstand. Het onderzoek der krijgsraden heeft reeds eenig licht verspreid over de voorgeschiedenis van den opstand. De voorbereidingen werden geleid door een republi- keinsche organisatie, die te Athene en Piraeus 750 cellen had, die aanhangers wietven met behulp van door Venizelos en de club van diens partij verstrekte geld middelen. De leider was Veni- zelos' vriend generaal Papulos, die zich thans in hechtenis be vindt. Onder de burgerlijke „re- cruten" werden degenstokken uit gedeeld ook in 't leger en op de vloot werd propaganda gevoerd. Het motto der beweging was, dat de republiek in gevaar verkeerde. Toen het oogenblik om toe te slaan gekomen was, begaf Veni zelos zich naar Kreta, waar hij in verbinding bleef met zijn aan hangers op het vasteland. De inneming van Athene stond o.a. op het program. Venizelos had groote sommen toegezegd en rijke belooningen in uitzicht gesteld. Amerlka's Bendewezen. De door de New-Yorksche po litie ondernomen zuiveringsactie, welke een week geleden begonnen is, en de stad van de georgani seerde bandietenbenden moet be vrijden, heeft tot nog toe tot meer dan 400 arrestaties geleid. In denzelfden lijd is echter een reeks geheimzinnige moorden ge pleegd, en het schijnt, dat de bendeleiders besloten hebben al hun medeplichtigen, die hen zou den kunnen verraden, onbarm hartig tot zwijgen te brengen. „Dutch" Schulz, de „openbare vijand no. 1" van New-York, heeft zich in Albany geheel onverwacht ter beschikking van de politie gesteld in verband met den moord op een zekeren Martin, die het slachtoffer werd van een gangster kogel. „Dutch" Schulz, wiens werkelijke naam Arthur Flegen- heimer is, bevond zich, voor hij zich bij de politie meldde, op vrije voeten tegen een borgstelling van 75 000 dollar. De federale regeering beschul- En hier, voegde Z|n Edelheid er bij, een stuk geld in des schaap herders hand drukkend, is een naive kroon voor onderweg. Dank u, mijnheer, en zoo gij denkt, dat het met de schapen in orde is Laat die schapen stikken. In orde, mijnheer zoo het mijnheer Mitiachip g >ed is en ik zal den hond loslaten om op de schapen te passen. Hij kreeg zijn lompen stok, en zijn hoofd schuddend en mompelend s Heertje! Heertje I ging de man lang zaam het pad uit, dat van daar recht naar Wirksworth loopt. Sir Humphrey keek de wondere magere figuur even na, tot hij in het donker verdwenen was en luisterde toen nog even. Random hem lag de heide in diepe rust en het klagend blaten der scha pen in de kooi was het eenige, dat de doodsche stilte verbrak. Alleen van uit de verte kwam het geluid van honden en menschen op jacht. Zijn Edelheid liet een ronden vloek hooren. Bliksems, bromde hij, de schelm moet erg in het nauw zitten en schflnt ons verder geen moeite meer te zullen geven. Zelfs als hij ons eens overviel, hè oude vogelver schrikker? de brieven zijn toch in veiligheid? Wat? Heere, bewaar me, zuchtte de procureur, ik hoop hef, Dan terug naar Brasslngton, riep Sir Humphrey vroolijk uit. Laat Beau Brocade ons au maar aanvallen, hè P Ha, ha, ha, hij lachte op zijn gewone bulderende manier, wjj hebben, dankt na, dien hoffelijke» digde hem er van niet voldoende belasting betaald te hebben; bo vendien zou hij het hoofd van een bende zijn, die in de vijf stadsdeelen van New-York ver boden kansspelen organiseerde, waarmede hij een som van on geveer 10 millioen dollar had „verdiend". Flegenheimer werd herhaaldelijk gearresteerd, zelfs onder de verdenking van moord, doch steeds slaagde de sluwe gangster er in, met behulp van advocaten en steekpenningen, aan de justitie te ontkomen. Op een eenzame plaats in Asto ria vond men het lijk van een man, bevestigd aan het wiel van een auto. In zijn zakken vond de politie een rijbewijs. In de kringen van advocaten, corrupte ambtenaren en politici heeft het bericht van een klop jacht der politie in een slecht bekend staand lokaal van een zekere Polly Adler, groote ver ontrusting gewekt. Onder de door de politie in beslag genomen papieren bevindt zich ook een lijst van de klanten van het beruchte lokaal en op deze lijst staan de namen van vele politici, die bij de bevolking nog steeds een goeden naam hadden. Draadloos bestaard Vliegtuig. Het automatisch bediend, draad loos bestuurd vliegtuig van de Amerikaansche luchtvloot, dat Woensdag een vlucht van 15 uur boven den Stillen Oceaan heeft gemaakt, zal bij gunstig weer een tocht naar Honoloeloe maken. Kapitein Hegenberger, de uit vinder van het radiocompas, met behulp waarvan het vliegtuig wordt bestuurd, heeft in een in terview het volgende medege deeld „Na het geslaagde experiment zullen de militaire en de handels vloot van de Vereenigde Staten, indien ook deze vlucht over den Stillen Oceaan naar Honoloeloe succes heeft, zeer binnenkort waarschijnlijk een groot aantal robot-vliegtuigen aanschaffen. Het radiocompas berust op het roover dan toch eens eindelijk ver schalkt. Zeker, zeker, Sir Humphrey, be vestigde Mitiachip, die zijn heer als een schoothondje volgde tot de plaats, waar hun paarden stonden. En wat Lady Patience betref', riep Sir Humphrey uit, het leven van haar broeder is nu in mijn han den om het te behouden of te ver nietigen, naardat zij mij toelacht of afstoot. Maar ik denk wel, dat se mij wel zal toelachen, niet? Hij lachte vroolijk, want hij was nu in een best humeur. En wat dien ridderlijken Beau Brocade aangaat, voegde hij er bij, terwijl hij te paard steeg, hj zal, als ik het niet mis heb, voor morgen avond aan de galg bij bet kruispunt bengelen. Luister, riep hij uit, toen het geblaf van den bloedhond nog eens over de stille helde klonk. Mittachip's weinige haren stonden letterlijk overeind order zijn pruik. Zelfs Sir Humphrey huiverde bij het hooren van dat geblaf en geroep en gejank dat allengs nader kwam. Wij zouden hier wel op zijn dood kunnen wachten, zeide hij met gemaakte vroolijkheid, onze vos loopt, dunkt mij, op zijn laatste beenen. Hij trachtte ie lachen, maar zijn lach klonk heesch en onnatuurlijk en werd plotseling gevolgd door een luiden knal van een pistoolschot, ge volgd door wat op zegekreten geleek. Mittachip kon het niet langer uit houden, met de wanhoop van een hevigen onberedeneerden angst dreef hfj zijn paard de sporen in de flanken en galoppeerde in een dolle vaart den heuvel at saar de vlakte beneden* volgende principehet apparaat wordt op de golflengte van een bepaald radiostation ingesteld. De draadlooze golven stellen dan vanzelf de compasnaald op de voorgeschreven richting in. De naald blijft steeds in de goede richting wijzen, zoolang de verbinding met het radiostation stationnair blijft. Geraakt het vliegtuig buiten het bereik der draadlooze golven, dan begint de naald uit te slaan. De waarnemer aan den wal gaat dan op een andere golflengte over, waarop dan het verre stuurapparaat van het vliegtuig wordt ingespeeld. Gunstige voorwaatde voor een dergelijke vlucht is helder, zoo mogelijk windstil weer en bij geringe wolkenhoogte moet eenige honderden meters boven de wol ken worden gevlogen". Naar vernomen wordt, is de Amerikaansche recordvlieger Wi ley Post, voornemens een derge lijk verrestuur-apparaat in zijn stratosfeervliegtuig te laten in bouwen. Argentinië. Een verbitterde veete, welke reeds geruimen tijd in de Argen- tijnsche provincie Buenos-Aires heerscht, heeft zich thans zoo danig toegespitst, dat ernstige ongerustheid in geheel Argentinië is gewekt, ai ware het reeds om het feit, dat de Bondsstaat Bue nos-Aires een der rijkste en be langrijkste districten van het land is. De gouverneur der provincie, Martinez Le Hoz, kwam in con flict met den linkervleugel van zijn partij, de nationaal-democra- ten. 't Kwam tot een openlijke breuk en de linksche nationaal- democraten kregen de bevolking op hun hand. Gewapenderhand werd in het begin van Februari in de provincie-hoofdstad La Plata het regeeringsgebouw inge nomen en de gouverneur tot af treden gedwongen. Den volgenden dag kon de gouverneur door regeeringstroe- pen in zijn functie worden her steld. Sir Humphrey volgde meer op zijn gemak. Hij had zijn spel gewonnen en was voldaan. Enkele minuten tevoren was de vervolgde man op den weg te voor schijn gekomen. Uitgeput, bleek, pijnlqk in al zijn leden sleepte hij zich op handen en voeten voort. In dit arme, lijdende schepsel zou men moeilijk herkend hebben den fleren roover, den pron- kerigen, luchthartigen dandy, dien het volk den bijnaam van Beau Bro cade gegeven had. De wond in zijn schouder, verergerd na dien snellen rit van het raadhuis naar de heide, veroorzaakte hem een onduldbare pijn, die hij eerst had verbeten. Maar nu was zijn heele lichaam gevoelloos geworden voor alle physieke pijn. Met modder be dekt, het haar vastgekleefd aan zijn bezweet voorhoofd, met de trekken van pijn en uitputting om zijn tril lende lippen, scheen hij enkel nog te leven met twee zintuigen, zijn gezicht en zijn gehoor. Zijn sterke, ontem bare geestkracht had hij behouden, den alles wagenden moed van een man, die niets meer te verliezen heef'. En daarbfl dacht hij voortdurend aan den eed, dien hij haar gezworen had. Al het overige was hem niets. Door menschen nagejaagd, met een bloedhond op zijn hielen, was hij ia physleken zin geworden ais de dieren op de heide, scherp luisterend naar eik geluid, zich Inspannend om zijn vervolgers te ontkomen, om voor het oogenblik gevangenneming en dood te ontgaan. Hg had afscheid gaaomca vaa tlle Gevolg van deze gebeurtenis was een reorganisatie van het provinciale kabinet, welks minis ters thans werden gekozen uit de rijen van uiterst rechts, hetgeen nieuwe verbittering veroorzaakte. De nationaal-democraten dienden daarop gezamenlijk met het socia listische blok bij het provinciale parlement een voorstel in tot af zetting van den gouverneur. Dinsdag zijn Senaat en Huis van Afgevaardigden der provincie bij eengekomen om over dit voorstel te beraadslagen. Groot was ech ter de verontwaardiging der par lementsleden, toen 's middags het regeeringspaleis te La Plata door een zekeren overste Kinklin met 200 man werd bezet. Kinklin woidt beschouwd als een der leiders der extremistische natio nalisten. Hij verklaarde, dat de bezetting van het regeeringspaleis geschiedde om den gouverneur te beschermen. De publieke opinie in geheel Argentinië blijkt zeer bezorgd over deze gebeurtenissen, welke zijn uitgegroeid tot ver boven het kader van een provinciale aan gelegenheid. Uit La Plato wordt nader ge meld, dat de Senaat der provin cie Buenos-Aires heeft besloten den gouverneur uit zijn functie te ontzetten. De brandende vraag is thans, welk antwoord da gouver neur op dit besluit zal geven. Onrast op Cuba. Behalve het uitvaardigen van de doodstraf voor daden van sabotage, heeft de regeering be paald, dat regeerings-ambtenaren, die in staking gaan, zullen wor den veroordeeld van 2 tot 5 jaar gevangenisstraf. Er zijn tal van bommen ont ploft, terwijl zich ook schietpar tijen hebben voorgedaan, zonder dat daarbij slachtoffers zijn ge vallen. De krachtige maatregelen der regeering hebben niettemin een gunstig resultaat opgeleverd. De situatie is aanmerkelijk ver beterd. trouwen makker. Jack o'Lantern was uitgeput en zou 'n gevaar te meer voor hem hebben opgeleverd. Het edele dier, vertrouwd met elke struik en eiken hoek der heide kende den weg wel naar zijn gewone rustplaats, de hut van John Stich. Jack Bathurst keek het na tot het uit zijn oogen verdween overtuigd, dat het zijn weg wel zou vinden en dat het, zonder ruiter zijnde, ongehinderd zou blijven. Zoo had hij de lange uren van dezen schoonen Septembertniddag zien voorbijgaan, hij had gezien hoe die schoone middag ten einde spoedde, hoe de zon zich langszaam hulde in haar mantel van purper en goud en hoe eindelijk de grauwe schemering neerdaalde over de Tors en de heide. Als een vervolgd dier kroop hij van struik tot struik wegschuilend om zijns levens wii, uit de eene schuil plaats naar de andere gedreven, ver smachtend van dorst, worstelend tegen afmatting, vastberaden van geest, maar eindelijk lichamelijk inzinkend. Jack Bathurst was tengevolge van aard en karakter werkelijk een dapper man, physieke vrees was zijn natuur volkomen vreemd: hij had die nooit gevoeld. Gedurende het eerste deel van dien middag, met een troep man nen op de hielen, eensdeels soldaten, anderdeels op allerlei wijse gewapende boerenkinkels, had hij eerst plezier gehad in dat spelletje, het had eerst voor hem niets beteekend. Het was slechts een deel van het wilde leven dat hfl gekozen had, de licht te dra gen straf voor het verbreken van conventioneels wetten. (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1