Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI aan deren. BEAU BROCADE No. 97. VRIJDAG 15 MAART 1935 50eJaarg. Twee volontairs. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Onder dezen titel geeft een bekend journalist onder het pseu doniem Gr. een filmbeeld uit de crisiswereld van twee jonge menschen. Ze zijn beiden 18 jaar. En zonder werk. De ééne, thuis, lanterfant. Zóó, dat de altijd bezige vader er zich aan ergert en zegtbedenk dan zelf wat werk. En het antwoord is altijd, schouderophalend: „lk weet niks". Deze vader heeft het gedaan gekregen, dat zijn zoon niet meer hoeft te luieren. Hij heeft hem als volontair op een kantoor weten te plaatsen. Daar ontmoet ik hem. En mèt hem ontmoet ik daar ook dien anderen jongeman, die er een paar weken lang zelf op uit is geweest, bezigheid te krijgen en zich, waar maar moge lijk was, heeft aangeboden als volontair te mogen werken. De derde, dien ik daar ontmoet, is de directeur van dat kantoor, aan wien ik deze eerste film dank. „Kijk," zei hij, „er is een groot bezwaar aan dat gevolontair ver bonden. Het geeft mij altijd het onaangename gevoel, dat ik van de gelegenheid gebruik maak en goedkoop gratis aan werk krachten kom. Eigenlijk heb ik niet voldoende werk voor ze, maar de vader van dien eenen jongen heeft me gesmeekt zijn zoon wat te doen te geven, om dat die jongen anders maar op straat ronddoolt, lk heb toege geven, omdat ik dien vader goed ken en hem wilde helpen. Den anderen jongen heb ik als volon tair genomen, omdat ik het niet laten kon. Dat was bijna brutaal, zooals die jongen mij niet meer losliet. Ik zag iets dappers in dat volhouden en voelde de in nerlijke noodzaak, dezen jongen op dat moment een teleurstelling te moeten besparen. En zoo werken ze hier nu. Voor den één heb ik het maken van een cliëntenkaartregister bedacht, en voor den ander het maken van een magazijn-inventaris. Ik laat DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 45) Ge hebt toch de lantaarn fluisterde Sir Humphrey gejaagd. Ja j j.... ja Edelheid, stamelde Mittacbip. Vlug als de wind daD, zei de barones wijzend Daar eemge dicht opeeo gegroeide brem- en braamstruiken vlak bij den schaap stal de brieven liggen midden in dien bos, vlak onder de opper vlakte kruip er in en haal ze er uit. Er bleef Mittachip niets anders over dan te gehoorzamen, en bonne mine èi mauvais jeu»te maken. Zijn tanden klapperden en zijn handen beefden zoo, dat het een poosje duurde voor bij de laDtaarn bad aangestoken. Sir Humphrey onderdrukte een onge duldige verweuschiug. Heer bewaar me, mompelde de arme zaakwaarnemer, als de roQver nu eens kwam, terwijl ik bezig ben 1,... uu zou me teeh niet verlaten, Sir Humphrey, de organisatie van dat werk zoo wel wat dat kaartregister als dat inventariseeren betreft, een beetje aan hun eigen initiatief over en ik heb dat nu zoo een paar weken aangekeken. Resultaten Ja. Maar zeer merkwaardig van ver schil. De eene jongen, door zijn vader gestuurd, zit met zijn ma gazijn inventarisatie net zoo hard te luieren, als hij thuis deed. Als ik in de buurt kom, is hij bezig, maar als ik uit het gezicht ben, zit hij letterlijk bij de pakken neer. Hij schiet niet op en hij heeft geen zin. De andere maakt een kaart-register, met de gege vens die ik hem. gaf, zoo inte ressant, dat ik er zelf schik in krijg. Die bedenkt aldoor weer nieuwe aanteekeningen op de kaarten en doet zulke aardige vragen, dat ik mij zelf voor het werk ga interesseeren. De inventarisatie-jongen komt nooit precies op tijd en kijkt een uur van te voren al op de klok of het al 5 uur is. De kaart-register-volontair vraagt als het 5 uur is, of hij ait-of-dat nog even af mag maken. En zoo stonden de zaken, tot dat ik een gesprek afluisterde tusschen deze twee jongelui. De magazijn-volontair zei, dat de kaart-register-volontair gek was, om zich zoo druk te maken. De baas vindt het wel lekker, zoo voor niks. Je slooft je uit, om in een goed blaadje te komen en je bederft het voor de anderen. Laat-ie loon betalen. We werken er toch voor. Twee dagen later zei dat heer schap, dat hij den volgenden dag niet kon komen. Hij had een boodschap te doen. Wat? Dat interesseerde me al niet meer. Ik heb hem heelemaal vacantie gegeven. Hij mag nou thuis weer gaan om-lummelen. Het spijt mij voor zijn vader. En de ander Dien heb ik aan het eind van de maand een tientje gegeven. Hij vroeg of hij dat magazijnwerk verder af mocht maken, als zijn kaart-register af was. Dien jongen houd ik in mijn Ik zal je mijn stok eens laten voelen op je laffan rug, als je niet voortmaakt, was het eenig antwoord dat hij kreeg van Zijn Edelheid, die toekeek hoe Mitta chip op banden en voeten onder de braamstruik kroop en wiens korte, hijgende adem van zijn hevigen angst getuigde. Maar Da een kort oogenblik van spanning verscheen Mittachip weer van onder de struikeD, hevig bevend, doch het pakje brieven trium- tautelijk in zijn hand houdend. Sir Humphrey rukte het hem uit de hand. Zoek nu snel den schaap herder 1 Verlies geen oogenblik, fluisterde hij, den procureur ruw voortduwend. Het is me, alsof ieder grassprietje op deze ver vloekte heide eeu paar ooren heeft 1 mompelde hij binnens monds. Jock Miggs, de schaapherder, had z\jne schapen geteld, sloot de deur van de schaapskooi en wilde juist zijn hut biDneDgaan om te gaao slapen, toeD hij door Mittachip werd aangesproken. Schaapherder 1 hei 1 Schaap herder Miggs keek hem vaag verwon derd aan. Sedert zijn avontuur van den vorigeu nacht teen hij damtnusiek DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. dienst. De volgende maand krijgt hij f 25 salaris per maand. Hij heeft zichzelf bruikbaar gemaakt." We weten niet of dit filmbeeld de gewone filmbezoekers in den smaak valt. Misschien is het hier en daar van nut. Maar mis schien ook, dat sommigen zeggen, dat hier de deugd zoo edel be loond wordt, dat ze er raar van in hun maag worden. Die zijn er ook. Stilletjes geven ze den luilak gelijk. Maar laten we de verzekering geven, dat die andere jongeman toch een gezond egoïsme aan den dag legde. Hij heeft met zijn werklust geld verdiend en een betrekking gekregen. Een spe culatie, die hem gelukte. Kapi taal op rente. „Het is maar van welken kant je de zaken bekijkt", zegt de één. Wij zeggenhet komt er maar op aan, uit welk hout je gesneden bent. Bij de behandeling van de be grooting van het Landbouw-Cri- sisfonds heeft het niet ontbroken aan opmerkingen en critiek op het Regeeringsbeleid. Niet minder dan 28 sprekeis had de Minister te beantwoorden en ofschoon een nieuweling in de politiek heeft de Minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe dat met talent gedaan. Of hij allen bevredigd heeft, is een andere vraag. We stippen het volgende uil zijn rede aan De Minister was voorshands niet overtuigd, de bemoeiing met de eierproductie c.a. te kunnen afschaffen. Wil men den land bouw helpen, dan moet in de eerste plaats gelet worden op de voornaamste bedrijven. Spr. was niet bereid de bietenbewerking verder te beperken er is belang in samenwerking tusschen Indië en Nederlandspr. kon t.a.v. de suiker geen concessie doen. Voor de margarine-industrie wordt had moeten spelen voor een paar gekken, gevoelde hij dat hij zich over niets meer te verwonderen bad. Toen hij zich dus bij deD arm gegrepen en iu een hoekje der hut gedrongen voelde, maaate hij zeits geen tegenwerping. Wildet gü mij sprekeD, myn heer vroeg hy op klagenden tooD, terwijl hy zijn arm wreet, want de rquire bad in zijn over haasten ijver hem wat hard aan gegrepen. Ja 1 zeide deze snel fluiste rend, hier is Mittacbip, procu reur des kuumgs, dieu ge wel kem, niet Ja, ja, mompelde Jock Miggs, aaD zyu kuit trekkend, de schapen behooren aan ZyD Edel heid, geloof ik. Juist, Miggs, zei Mittachip door een stomp vac Sir Humphrey tot spoedig handelen aangezet, en ik ben bier opzettelijk gekomen om je te sprekeD, want er hangt veel van af, dat je dadelijk voor me naar Wirksworth gaat met een pakje en een briet voor mijn klerk Duffy. Wat, nu In dit uur van den nacht? jankte Jock. Ja, ja, Miggs.... je bent toch niet bang, wel? Sir Humphrey wai buiten de ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. thans 80 pet. Indische grondstoffen gebruikt. Het personeel der crisis-dien sten is minstens evengoed als die der arbeidscontracten. De klacht over te sterke cen tralisatie achtte spr. onjuist. Een wijziging Jn het crisis-organisatie- besluit is in voorberëiding. In zake de crisisrechtspraak wordt overleg gepleegd met het Dep. van Justitie. Er zijn aan de gemeenten 9 861.219 blikken vleesch gele verd, waarvan er 12 318 door de Centrale niet geschikt zijn bevon den, hoewel ze niet allen zouden behoeven te zijn afgekeurd. Dat is dus nog geen 1 eenderde per duizend. De keuring is zeer streng. De beweringen van den heer Kersten zijn onjuist. Er zijn den laatsten tijd, Dec. en Jan., stellig meer dan 300.000 blikken per week verkocht. Van het verhaaltje over een bij het aardappelen-zoeken vervolgd oud vrouwtje is na zeer diep gaand onderzoek niets overge bleven. Deze en dergelijke pun ten uit de brochure van den heer Kersten zijn gebleken „onjuiste stellingen" te zijn. Een gezonde boerenstand is voor ons land van de grootste beteekenis. Als spr. het heeft over landbouwsteun, is dat steun om de prijsregelende werking welke absoluut noodzakelijk is. Het gaat om goede prijsverhou dingen, e zoowel het prijspeil als de loonen. Ook de boerenbevolking moet opofferingen brengen. Doch even zeer moet tegen uitzonderingen gewaakt worden, ook wat betreft den boerenstand, wiens toestand uitgezonderd den akkerbouw niet zoo reuskleurig is. Doch voor den akkerbouw is niets ge beurd ten behoeve van andere groepen der boerenbevolking. Spr. betoogde dat in den land bouw in het algemeen de kosten verlaagd moeten worden. De Regeering zal de boeren niet op offeren aan crisiswinsten voor de bevolking. De pacht is in het algemeen hut olijven staan, het aan Mitta chip overlatend de zaak in orde te breDgen. Hij leunde met zijn zwaar lichaam tegen den wand en zijn karwats met zweren gouden koop gereed in geval hij over vallen mocht worden, 't Was op dit oogenblik intens donker en zyn scherpe oogeD poogdeD ver geefs door het duister heen te dringeD, maar zyn ooren wareD gescherpt vooi elk geluid dat tot hem kwam uit dien zwarten nacht om hem heen. Hij trachtte geen enkel woord van het gesprek van Mittachip met deD schaapherder te missen Zoo is het, Jock, antwoordde de procureur. Maar als ge du terstond voor mij naar Wirks worth wilt gaan, zal ik je een gninje geven. Een guioje 1 riep de schaap herder verbijsterd uit. Heertje 1 Heertje! wat een wonderlyke tijd toch. Al wat ik van je begeer, Jock, is een pakje voor mij te brengen Daar mijn huis in Ful- somestraat, Verstaat ge mij Nu volgde er een oogenblik van stilte. Miggs aarzelde blyk- baar. Nu vroeg Mittachip. Ik denk er over na, aafln- heer.,.,» niet te hoog. En van pachten en hypotheken leven ook vele kleine menschen. De Regeering heeft reeds maatregelen getroffen tegen niet noodzakelijke executies en in het bezuinigingsontwerp wordt vermindering der vaste lasten van den eigendom voorge steld. Voorts is een tweetal des betreffende Kon. Besluiten afge kondigd, welke beide steunen op het Crisis-Organisatiebesluit 1933. Daarbij wordt o.a. bepaald, dat een hypothecaire schuldenaar wiens landelijk eigendom met executie wordt bedreigd, of wiens faillissement is aangevraagd, zich tot den Min. kan wenden met verzoek te beslissen, dat de toe komstige gebruikers van dat eigen dom. niet zullen worden toege laten als georganiseerden tot Cri sis-organisaties, of wanneer zij reeds georganiseerden zijn, als zoodanig geschrapt zullen worden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat wanneer door den Minister een dusdanige beslissing genomen is, het land nagenoeg onverkoopbaar zal zijn, aangezien daarop geen landbouwproducten meer geteeld mogen worden, noch vee mag worden gehouden, terwijl natuur lijk evenmin landbouwsteun voor die bedrijven zal worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat de noo- dige waarborgen tegen een minder juiste toepassing van dit ingrij pend middel zijn genomen. Voor ieder geval zal de Mi nister zich doen adviseeren door een Hypotheekcommissie, be staande uit juristen en landbouw deskundigen, welke een onder zoek zal instellen en belangheb benden zal hooren. Tevens is de mogelijkheid ge opend, dat deze Commissie een onderlinge vrijwillige uitstel- of betalingsregeling tot stand brengt tusschen den hypothecairen schul denaar en zijn crediteuren. Na drukkelijk is hierbij echter be paald, dat hoofdsommen van hy pothecaire geldleeningen in geen geval mogen worden aangetast, Wat coöperatie en middenstand, vrij bedrijf betreft, ieder blijve op eigen terrein. Spr. zou diligent Hoe kan ik voor n die bood schap doen als ik voor u op deze schapen hier moet passen Och wat, die schapeD riep Mittaohip uit. Nu, mijnheer, zoo het n dan goed is Kent gfl mijn hois in Wirks worth Ja, ja, mynheer. Ik zal je een pakje geven, dat je terstond Daar Wirksworth moet breDeen en afgeven aan mijn klerk Duffy, aan mijn huis in Fulsomestraal. Bsn je geheel zeker, my goed begrepen te hebbeD Ik geloof van wel I ant woordde Jock op zijn eigenaardige manier Maar met een vloek van ongeduld trad Sir Humphrey in de hut. Het ging hem te lang zaam. Hij duwde Mittachip op zy es sprak op beslisten toon Kyk eens hier, schaapherder, Je wilt toch wel een guinje ver dienen, is het Diet Ja, mijnbeer, jawel. Nu, dsn, hier is het pakje en een brief voor den klerk Duffy ten huize van mynheer Mittachip in Fulsomestraat Als Duffy dit pakje heeft en den brief geleien heelt, zal hij je een gninje geven, (Wordt vervolgd), AXELSCHE f) COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1