Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Zomerpostzegels. De Regeering heeft besloten gedurende de a.s. zomermaanden Juni, Juli, Augustus en September, postzegels met toeslag uit te geven onder den naam van „Zomerpost- zegels". In dit eerste jaar zal de helft bestemd zijn voor de zeven door de regeering gesubsidieerde orkesten, te wetenhet Concert gebouw Orkest te Amsterdam, het Residentie-Orkest te 'sGraven- hage, het Utrechtsch Stedelijk Orkest, de Arnhemsche, de Haarlemsche en de Groninger Orkestvereeniging en het Stedelijk Orkest te Maastricht. De andere helft komt ten goede aan de vereeniging „Arbeid voor Onvolwaardigen", (A.V.O.) om te besteden voor het exploi- teeren van bestaande en het oprichten van nieuwe werkplaat sen voor die arbeiders, die als gevolg van geestelijke of licha melijke gebreken in het vrije bedrijf geen plaats kunnen vinden. De postzegels zullen de beel tenissen dragen van H. D. Guyot, grondlegger van het doofstom menonderwijs in Nederland (l1/* cent), Alphons Diepenbrock, toonkunstenaar (5 cent), prof. F. C. Donders, den bekenden hoogleeraar in de oogheelkunde te Utrecht (6 cent) en J. Pzn. Sweelinck, toonkunstenaar (121/, cent). Voor behoeftige Musici. Het Bestuur van het Onder steuningsfonds voor behoeftige Musici (Stichting van den Neder- landschea Toonkunstenaarsbond, gevestigd J. P. Coenstraat 22, Den Haag), deelt ons mede, dat de verkoop der loten voor de groote loterij ten behoeve van dat Fonds goed vordert. Maar dat is ook noodig, want de datum der trekking, 15 Maart a.s., na dert snel. Het Bestuur heeft zijn uiterste best gedaan om deze loterij voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Op de 30.000 loten stelt het niet minder dan 3 000 prijzen beschikbaar, waar onder zeer belangrijke als een Auto, Motorrijwielen, Ameuble menten, Rijwielen, enz. Door talrijke beeldende Kunste naars zijn een groot aantal schil derijen, teekeningen, houtsneden, etsen en litho's als prijzen afge staan. Wie een of meer loten koopt tegen den lagen prijs van 50 cent per lot, doet dus een goed werk en verschaft zich bovendien de groote kans op een mooien prijs. Na toezending van 50 cent of meervoud per postwissel of door storting op postrekening 40819 (alleen vermelden P. Blankwaard) of te Den Haag Telefoon 773522 wordt het lot (de loten) aan het opgegeven adres toegezonden. Op 22 Maart e.k. wordt tevens de tiekKingslijst toegezonden. AJUsiL, 5 Maart 1985. De door de Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier in- gerichtte cursus voor redding wezen en eerste hulp bij onge lukken, welke gegeven werd door Dokter J. C. Bom, eindigde 8 Februari 11. Bij den aanvang dezer cursus in November 1932, waren er 19 deelnemers n.l. 10 vrouwelijke en 9 mannelijke. Elf dezer, 5 vrouwelijke en 6 mannelijke volgden den volledigen cursus en onderwierpen zich Zaterdag 2 Maart 1.1. aan het examen, dat namens den Konink lijken Nationalen Bond vooi Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken, „Het Oranje Kruis", afgenomen werd door den heer D. N. van Gelderen, arts en controleerend Genees kundige bij de Rijksverzekering- bank te Middelburg. Aan allen, n.l. de dames Fr. Scheele, J. A. van Doeselaar, Ei. Koster, P. F. Mieras en A. Bom en aan de heeren A van Sab- ben, C. M. van Tatenhove, Joh C. van Driel, C. Griep, H. J Hoebé en G. Ltndenberg, ko het Bondsdiploma worden uitgc reikt. Namens de cursisten bedankte de heer H. J. Hoebé den heer Bom voor het genoten onderwijs en bood hem als souvenir een vulpotlood aan. Paardenfokkerij, enz. Reeds enkele weken geleden mochten we er op wijzen, dat getracht werd in deze streek weer een paardenfokdag te houden een plan, dat maar al te lang wacht op uitvoering, doch dat wegens malaise en de gevolgen daarvan steeds werd uitgesteld Het is echter reeds meermalen gezegd, dat toch de paardenfok kerij zich heeft kunnen hand haven en gelukkig is het te noemen, dat er nog steeds is doorgegaan met het fokken en keuren van merrie's en hengsten, en daardoor ook Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn naam als de streek bij uitnemendheid voor beste koud- bloedpaarden heeft behouden. Maar men heeft de reclame ook noodig en die brengt een fokdag. Vandaar dat pogingen daartoe door de vooraanstaande paarden fokkers zijn gesteund. Zaterdag ji. is alhier in een gecombineerde vergadering van de besturen van de paardenfok- kersvereenigingen „Arbeid Adelt" alhier en „Door Eendracht Sterk" te Hulst, gehouden in „Het Gul den Vlies" definitief besloten tot het houden van niet één, maar van twee fokdagen, nl. een in 1935 te Axel, op nader te bepalen datum, wellicht in Juli en een in 1936 te Hulst of Land van Hulst. De voorbereiding van een en ander is reeds zoover gevorderd, dat men alle hoop heelt, dat ook de rundveefokkers in de omgeving zich hierbij zullen aansluiten, terwijl ook de V. P. Z. gaarne die gelegenheid wenscht aan te grijpen om de aandacht te vestigen op de pluimveeteelt. Daarbij gevoegd de reclame van fabrikanten van landbouw machines, fourages, enz. enz., stellen we ons voor, dat de fokdag een ware landbouwtentoonstelling wordt, met als hoofdzaak natuur lijk „het paard". We zouden te kort doen aan deze berichtgeving, ais we niet terloops even mededeelden, wie de stuwkracht geven aan deze organisatie, al is het dat we nog wel gelegenheid hopen te krijgen, om daarop terug te komen. Maar als we weten, dat voorzitter en secretaris van „Arbeid Adelt" in de personen van Joh. de Feijter, burgemeester van Zaamslag en Iz. de Feijter, raadslid te Axel, met hun me debestuurders reeds eenige maan den tijd en moeite offerden om hiertoe te komen, dan is het geen wonder, dat men dhr. Joh. de Feijter, ondanks zijn jaren de leiding gaf voor den fokdag en ook dhr. lz. de Feijter, als stille werker, koos om het secretari aat waar te nemen. En dat dit in goede handen is, blijke hieruit, dat zij zich reeds wendden tot het hoofdbestuur van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, met name dhrn. mr. P. Diele- man en ir. D. j. Dorst, om hunne medewerking. Het is nl. bekend, dat de Z L.M. dit jaar hare al- gemeene hoofdbestuurs- en le denvergaderingen te Axel hoopt te houden, terwijl daaraan gezien de tijden en kosten - geen tentoonstelling zou worden verbonden. Het ligt dus eenigs- zins voor de hand, dat bij even tueele samenwerking èn aan tukdag èn aan de alg. verg. het succes van beide verzekerd zou zijn. Maar afgezien daarvan kunnen we het meest nog toejuichen de medewerking van de Hulstersch? fokkers, die hier royaal de broe derhand hebben toegestoken en nun medewerking en deelname hebben toegezegd. Voorzeker zal dit er toe leiden, dat ook van hieruit in 1936 men bereid zal zijn, om alle steun te verleenen aan hün fokdag. De Seheldeveren. In verband met de actie teger. tollen voor passeering van de iruggen wordt ook weer meet andacht geschonken aan de dure looten op de Schelde. Duur niet alleen wat vracht* en passage tarieven betreft, maar duur in allerlei vorm. En men vraagt zich af, hoe in Den Haag nog nooit is getwijfeld aan het gezond verstand van degenen, die zoo'n exploitatie durven verdedigen. Maar genoeg daarover, want daar zou nog al een woordje over te wisselen zijn en ook, het is den moriaan gewassen. De laatste debatten in de Tweede Kamer hebben dat weer voldoende be wezen en Dr. Colijn heeft schoon gelijk, als hij zegt, dat er aan de overzetveren voor de Wester- Scnelde reeds millioenen zijn besteed en daarom aan een vijfde overzetveer niet denken kan. Iets anders is echter of er daarom geen beter en voordeeliger stelsel ware toe te passen, maar dan komt men aan een teer punt dan raakt men de politiek en dan schei uit maar. De Kamer van Koophandel voor Zeeland (behalve Zeeuwsch- Vlaanderen) heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer, om in verband met vrijdom van de tollen ook verlaging van ta rieven te verkrijgen voor de boo ten over de Schelde en wil dus trachten met zalf de wondepijn weer wat te verzachten. Zou 't lukken Kouwelijke sport. Te Nieuw-Namen waren enkele zgn. jagers op de schorren gegaan, om op de vele watervogels, die dan in dezen tijd komen, te schieten. Door te grooten ijver waren ze het uur vergeten en zagen zich door opkomend tij den terugweg afgesneden. Ge lukkig, dat er nog hoogere zand platen lagen, waar ze konden vluchten en verblijven, tot het water weer afging. Door kou, honger en dorst was de geestdriftige jagersstemming geluwd, tot ze vol trotsch achter de kachel hun avonturen verder konden vertellen. Tot hoofd der Chr. school te Othene (gem. Zaamslag) is be noemd de heer R. Agema, wacht gelder te Huizum (Fr De Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Ten vervolge van de op Maan dag 18 Februari onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin in Zeeland te Zierikzee gehouden vergadering, is Don- deidag te Goes een bijeenkomst gehouden van delegaties uit de besturen der Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart en de ge westelijke luchtvaartvereeniging Schouwen-Duiveland. Deze conferentie heeft overeen stemming bereikt ten aanzien van de wijzigingen, welke in de sta tuten der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart noodig waren om de luchtvaartvereeniging Schou wen-Duiveland overeenkomstig de destijds te Zierikzee bereikte formule tot aansluiting bij de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart te doen besluiten. De vrij ingrijpende wijziging in de statuten zal aan de op 3D Maart in Terneuzen te houden algemeene vergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart ter goedkeuring wor den aangeboden. Faillissementen. Het faillissement van P. K. Hamelink, zaadhandelaar te Ter Neuzen, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uit- deelingslijst met een uitkeering van 10 55 pet. aan de concur rente schuldeischers. Het Ned. Trekpaardens-amboek Donderdag hield het N.T.S. te Den Haag jaarvergadering onder voorzitterschap van jhr. van Vredenburgh. Na de ope ningsrede en lezing van het jaar verslag werd besloten, om dit jaar een nationale tentoonstelling te houden te 'sHertogenbosch, ter gelegenheid van het 750-jarig oestaan van deze stad. De voorzitter deed een beroep op alle fokkers, om deze tentoon stelling bij de gelegenheid van net 20 jarig bestaan van het stamboek ten volle te doen sla gen. Er zal daar ook een nieuwe film van het trekpaard worden gemaakt. Voor de hengstenkeuringen zal weer een som van f 2000 worden gegeven. Met algemeene stem men werden herkozen tot jury lid dhr. Em. Kallen te Broek- huizenvorst, en tot plaatsvervan gers dhrn. Joh. de Feijter Johz. te Schoondijke en L. A. Bom te 'sGravenhage. Het hoofdbestuur werd met applaus bemachtigd de bestuurs leden van het vroegere Zeeuwsch- Belgische Stamboek weer als lid van de vereeniging toe te laten. Kerk verbrand. Gisterennacht is door tot nog toe onbekende oorzaak het kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. te Leerbroek door brand verwoest. Slechts de muren van de kerk staan nog overeind. Deze kerk was op één na de oudste van Nederland. Van den kerktoren is de spits met het uurwerk naar beneden gekomen, terwijl het dak van de kerk is vernield. Het inwendige van het gebouw is totaal uitgebrand. Dorpsbewoners slaagden er nog juist bijtijds in, de handbrand spuit, welke in een onderdeel van den kerktoren was opgeborgen, te redden, waarmee men zoo goed en zoo kwaad als het ging het vuur begon te bestrijden. De brandweer van Leerdam heeft met vier stralen de vuurzee aangetast. Aan blusschen viel echter niet te denken. Met groote moeite is men er nog in geslaagd, de boeken en ar chieven uit de consistoriekamer in veiligheid te brengen. Het 10-jarig dochtertje vaa den molenaar Schoonmaker te Dedemsvaart is met haar ry wiel tegen een paard, dat voor een boerenkar was gespannen, gere den. Het dier sioeg op bol, waardoor de wielen van den wagen over het lichaampje reden. Met zware inwendige kneuzingen is het meisje opge nomen en spoedig daarna over leden. Strooschepen In brand. De strooschepen Zeeland, schipper A. Larooi en Transito, schipper G. Larooi, beide op weg van Zoutkamp naar Straats burg, zyn 0P bet Wierummer Wad in brand geraakt. De totale last van beide schepen bedroeg 9000 pakken. De vrou wen van de schippers konden nog juist op het laatste oogen- blik met groote moeite worden gered. Het motorbergingsvaar- tuig Absit Invidia uit Zoutkamp is ter assistentie uitgevaren. Onder de gemeente Wol- phaartsdijk is door onbekende oorzaak een wagen met pakstroo gekanteld. De voerman, zekere Braamse, werd dood by den wagen gevonden. Hy schynt van den wagen te zyn gespron gen en is daarbij waarscnyolijk doodgevallen. De echtgenoote van R. te Nymegen had aan de politie opsporing verzoent van haar man, die Vrijdag zjjn woning had verlaten om zjjn ouders te bezoeken, met de bedoeling, denzelfden dag weer thuis te komen. Bjj onderzoek bleek, dat R. Zaterdagnacht te Heumen is aangehouden, verdacht van poging tot doodslag aldaar op een veldwachter gepleegd. Hy is op transport gesteld naar Arnhem. Boerderij afgebrand. Zondagnacht half tien is door onbekende oorzaak brand uit- gertoken in de groote land- bouwschuur van den landbou wer H. Slager te Scherpenisse, De heele schuur is tot den grond toe afgebrand. Twintig stuks vee zyn in de vlammen omge komen. Door het actieve op treden van de brandweer kon- nen de belendende gebouwen gespaard blijven en behoefde de motorbrandspuit van Bergen op Zoom, welke ook gevraagd was, geen halp meer te ver- leeneD. Alles was laag ver zekerd. Te Amsterdam heeft zich een geval voorgedaan van brand stichting, dat verband houdt met huiselijke twist. Daar woont een 25 jarige koopman met vrouw en kind. Onderlinge ruzies zijn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek bij de bovenburen te bed en in een driftige bui heeft de man op een van de bedden in zyn woning petroleum gegooid en deze in brand gestokeD, waarna hy het huis heeft verlaten. De brand werd door de bo venburen tengevolge van de sterke rookontwikkeling spoedig ontdekt en dezen henben het vuur in den kiem weten te smoren. De politie heeft den man aan gehouden. Men meldt uit Roosendaal aan de N.R Crt De gemeentepolitie te Roosen daal heelt een auto in beslag genomen, die 5000 pakjes si garettenpapier bleek te bevatten, die frauduleus uit België waren ingevoerd. Tegen de twee ver voerders, die uit Rotterdam af komstig bleken te zijn, werd procesverbaal opgemaakt. Zy zijn na het verhoor weer vry- gelaten. Het smokkelen van sigaret- tenpapier schijnt een lucratief bedrijf te wezen, want in enkele weken tyds zijn nu reeds te Roosendaal en omstreken door de politie en rijksambtenaren enkele tienduizenden pakjes in beslag genomen. Ook biggen en paarden komen den laatsten tyd in grooten getale frauduleus ons land binnen. In België schijnen de biggen van een valsch oormerk te worden voor zien. De Belgische paarden vinden hier gemakkelijker koo- pers dan de Nederlandscbe, om welke reden daarin een leven dige smokkelhandel wordt ge dreven. Inbraak te Wierden. In Wierden onder Almelo is Zondagnacht ingebroken in het kantoor van de Coöperatieve Landbouw vereeniging. De inbrekers zijn binnenge komen door een raam en heb ben de kleinste van de twee brandkasten, waarin zich veel geld bevond, opengebroken, en daaruit 2 A 3000 gulden aan bankbiljetten en zilvergeld ont vreemd. Gezellig feest. Donderdagnacht werd de politie te Naaldwyk gealarmeerd voor een krankzinnige, die in den Boscbpolder rondzwierf. De man ging zich te buiten aan de zonderlinge liefhebberij op de ramen te bonzen en tegen deuren te schoppen van de huizen in den polder. De verschrikte bewoners be grepen niet, waarvoor deze nachtrustverstoring moest dienen en waarschuwden de politie. Weldra bleek, dat deie ru moerigheid nauw verwant was aan een gouden bruiloft, die b(j één van de polderbewoners werd gevierd. Daartoe waren vrienden en familieleden bij eengekomen, die aanvankelijk veel dorst, vervolgens ruzie en daarna strijdlust kregen. Op haar nachtelijk onderzoek kwam de politie eerst twee personen tegen, die op weg waren naar den dokter. De kleediag, die zy aanhadden, droeg meer de sporen van een heftigen stryd, dan van een feestelijke bijeenkomst. De mannen zaten vol bloed en alleen hun minder vaste gaDg getuigde, dat er nog iets meer was gebeurd dan vechten. Ver der in den polder trof de politie nog een man aan, die als de krankzinnige gesignaleerd was. Hy bleek nog steeds veebtlug' tig te zyn, Hy was heel alleen op bet oorlogspad getogen en beschouwde iedere woning als een veste, die moeit wordea overwonnen. 1 ■vrtr'.'g ,i i

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2