IVOR OU Binnenland. Landbouw. cMoounite taadm bracht den zeer beminden Koning Albert in die streek om te toonen wat er te doen was en Z. M. bevestigdedat moet anders worden. Zoo ging spr. voort met zijn boeiende rede, in geestdrift stij gend, als hem het hart gloeide bij vele herinneringen aan het verdrukte Vlaamsche volk, dat bij tienduizenden jaarlijks het IJzer monument bezoekt, niet uit strijd lust, maar uit dankbaarheid, dat het Vlaamsche Volk herleeft. Onnoodig te melden, dat dhr J. R. de Jonge, die als vice-voor zitter, wegens afwezigheid van den voorzitter, den heer B. Truf fino, burgemeester van Hulst, de vergadering had geleid, een woord van warmen dank sprak tot dhr Hans voor zijn leerzame, boeiende en gezellige rede, en daarbij de tolk der vergadering was, evenals toen hij de mcdewerkendendankte met name dhr. P. Ie Feber Sr. voor het gebruik van de lantaarn A. TT. F. Idenburg f is Gisterenavond te Den Haag tn het Roode Kruis-ziekenhuis op 74-jarigen leeftijd overleden Z. Exc. was minister van Staat oud-gouverneur-generaal van N Indië, van Suriname en oud-mi nister van koloniën. In 1881 ging hij als officier naar Indië en keerde in 1901 terug, waarna hij lid van de Tweede Kamer werd voor de anti-rev. partij en zijn politieke loopbaan begon, die hem tot de hoogste betrekkingen voerde, dank zij zijn bekwaamheid en zijn edel karakter. De ontslapen staatsman werd gisteren in de zitting der Eerste Kamer herdacht, waarbij werd geconstateerd, dat Rijk en vorsten huis door zijn overlijden een ontzettend verlies lijden, om zijn groot aanzien en zijn hooge wijsheid. Onze vorstinnen. Uit de dagelijksche berichten, die vermeld worden aangaande het doen en laten van onze Koningin en Prinses Juliana blijkt voldoende, dat zij zich op hun vacantie in Zwitserland best amuseeren. De vorstinnen zijn gelogeerd in Unterwasssr in een hotel, waar ook andere vorstelijke gasten hun intrek hebben geno men. Alles dus zeer gewoonen wanneer wij nu weten, dat onze Vorstin en de Prinses niets tt wenschen overblijft, achten wij het wel wat overdreven, nog dagelijks te schrijven of H. M wandelt of niet en of de Prinses aan ski- of rodelsport doet. Het is alsof de pers zóóveel achting en eerbied heeft voor de Koningin, dat zij Haar geen dag ongemoeid kan laten. Uitbreiding luchtverkeer. Den eersten Maart gaat bij de Europeesche Luchtvaartmaat schappijen de tweede periode van den winterdienst in, welke t/m 31 Maart duren zal. Op Londen zullen 4 dagelijk sche verbindingen komen. Dt ochtenddiensten vertrekken om 7 uur van Schiphol (7 35 van Waalhaven) en om 7 uur var Croydon, de laatste dienst naar Londen vertrekt om 18 30 van Schiphol (19 05 van Waalhaven). Naar Parijs kan men van 1 Maart af drie maal per day. De verbindingen van Parijs met het Zuiden (Lyon—GenèveMar seille—Cannes) bestaan thans ook weer in de richting Neder land. De verbinding met Scandinavië werd gedurende de eerste perio de van den winterdienst onder houden met 2 vliegtuigen, waar van het ééne via Hamburg naar Malmö, het andere rechtstreeks naar Kopenhagen vloog. De middagdienst op de lijn Zeeland wordt in de richting AmsterdamRotterdam—Vlissin- singen 2 uur 15 minuten en in de tegenovergestelde richting 2 uur verlaat. Het vertrek uit Amsterdam, reap. Rotterdam naar Zeeland wordt dus 16.15 en 16.50, terwijl het vertrek uit Vlissingen 1625 wordt. De vertrektijden der ochtenddiensten blijven on gewijzigd. Crisis, minder inkomen en minder belasting. Blijkens de cijfers van het centraal bureau voor de statistiek is, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, het gezame- lijke inkomen der belastingplich tigen van 1921/22 tot 1924/25 gedaald met- f530 millioen en van laatsgenoemd jaar tot 1930/ 31 ten gevolge van de verbete ring in den algemeenen econo mischer. toestand wederom ge stegen met f 606 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden oeconomische crisis is daarop een vermindering ingetreden van f 1210 millioen van 1930/31 tot 1933/34. Dat deze terugslag voor het eerst in het cijfer over 1931/32 tot uitdrukking komt vindt zijn oorzaak in het feit dat de inkomstenbedragen in het algemeen betrekking hebben op de inkomsten genoten in het voorafgaande kalenderjaar, in dit geval dus 1930. Het totaa der inkomens over 1933/34 is hierdoor nog f604 millioen lager geworden dan over 1924/25 (16,07 pet.) De totaalcijfers det belasting doen overeenkomstige dalingen en stijgingen zien. Wat de verhoudingscijfers aan gaat, heeft alleen voor de groep inkomens beneden f 1400 voort durend een stijging van het per centage plaats gevonden, terwijl voor de overige inkomensgroe pen de cijfers van 1924/25 en 1933/34 in vergelijking met die van resp. 1921/22 en 1930/31 telkens een daling doen zien. Slechts een zeer klein deel van alle belastingplichtigen valt in de hoogere inkomens. Over 1933/34 maakt b.v. het aantal aangeslagenen met inkomens van f 5000 en meer slechts 4,96 pet (1921/22 6,58 pet.) uit van het totaal aantal aangeslagenen. Chr. Nationaal Zendfngsfeest. Het Chr. Nationaal Zendings- feest zal Woensdag 3 Juli te Soestdijk worden gehouden. Ter voorbereiding van de organisatie wordt op Dinsdag 5 Maart in het gebouw van Chr. Belangen te Baarn, een samenkomst ge houden, waarin de film van het vorig Zendingsfeest te Soestdijk in 1932, waaraan H.M. de Ko ningin-Moeder deelnam, wordt vertoond. Aan degenen, die toen de behulpzame hand boden, zijn uitnoodigingen gezonden. Een brief van De Ruyter. De Familie van Tienhoven te Amsterdam heeft aan den Staat der Nederlanden geschonken een uit oud familiebezit stammenden orief, die admiraal De Ruyter korten tijd vóór zijn sneuvelen in de baai van Napels geschre ven heeft. De schenkers, die beoogen, dat het stuk blijvend worde bewaard en tentoongesteld bij de overige De Ruyter-relieken, in het Rijksmuseum te Amsterdam, nebben daarbij de hoop uitge sproken, dat ook anderen zich gedrongen zullen gaan gevoelen oud familiebezit, waaraan his- 'orische herinneringen verbonden zijn, in het Rijksmuseum een plaats te doen verkrijgen. De minister heeft dit doorzijn inhoud zeer suggestief docoment van groote historische waarde gaarne aanvaard en den schenkers den oprechten dank der regee ring betuigd. De Acc(Jns op Gedistilleerd. Het Hotel-, Café- en Restau rantbedrijf heeft de noodklok ge luid. In woord en geschrift trek ken de betrokken organisaties tegen de Overheid ten strijde, die naar zij meenen, willens en wetens hun bedrijven ten gronde richt. Zooals wij rëeds berichtten is thans een commissie gevormd, onder voorzitterschap van oud minister dr. F. Posthuma, welke ten doel heeft om tot een gron dige verbetering te komen van den noodtoestand waarin het ïotel-, café- en restaurantbedrijf 's geraakt. Een van de middelen, welke „Horecaf" op het oog heeft, is de verlaging van den zeer hoog opgeschroefden accijns op gedis tilleerd, wijn, bier, enz. In dit verband is een perscon ferentie te Rotterdam gehouden met de vereeniging „De Ver- eenigde Distillateurs" en de „Ne- derlandsche vereeniging van dis tillateurs en likeurstokers". Beide organisaties hebben een boekwerk doen verschijnen, onder den titel „Een bloemlezing uit de onder wereld", waarin opgenomen zijn een groot aantal courantenknipsels uit de laatste jaren, betreffende de ontdekking van geheime dis tilleerderijen en het smokkelen van gedistilleerd, en de bijeen komst was belegd om de ver schijning van deze bloemlezing toe te lichten. De heer N. F. van Moorsel, secretaris der vereeniging, zeide de verschijning van het boek niet beter te kunnen motiveeren, dan door een overzicht te geven van de geschiedenis van de gedistil leerd-accijnswetgeving sedert '20, want juist uit een ondoordachte en verkeerde accijnspolitiek zijn de beangstigende immoreele ge volgen ontstaan, die een geweldi gen omvang hebben aangenomen Zoo'n half gevoel Toestand en Toekomst. In een te Goes gehouden ver gadering van den Chr. Boeren en Tuindersbond beluisterde men een rede van dhr. Chr. van den Uenvcl. lid van de Tweede Kamer, over den toestand en de toekomst van den Nederlandschen land- en tuinbouw, waarvan we in de „Midd. Crt." het volgende ver slag lezen De heer Van den Heuvel wees er de vele aanwezige land- en tuinbouwers op, dat niet alleen het agrarisch bedrijf in nood ver keert. Bijna alle takken van ons volksbestaan lijden onder de ge volgen van de crisis. Vooral de middenstand heeft het moeilijk Dit matigt ons in onze critiek. Wat de akkerbouwers betreft, deze hebben de beide laatste jaren dank zij den steun en de goede oogsten er uit kunnen komen, maar niet de tuinders en de veehouders. Voor den zuivel- en vleeschexport ziet spr. de toe komst donker in, daar wij in geen enkel opzicht hier bij andere lan dt n voor zijn. Eer het tegendeel is waar. Maar voor onzen tuin bouw zijn de vooruitzichten wat beter. Hier heeft Nederland door ligging, klimaat, bodemgesteld heid enz. een voorsprong. Als er maar een klein beetje verbete ring en bezinning komt, zal de tuinbouw zich wel voor een deel kunnen herstellen. Al geloofde spr. niet, dat de land- en tuinbouw zal zijn te redden door het stelsel van heffing aan de grens, toch bevredigde spr. de wijze waarop thans de steunverleening is geregeld, niet. We hebben veel te ingrijpende centralisatie en bureaucratie ge kregen, terwijl de zaken minder goed en eenvoudig worden be handeld. Dit komt practisch neer op een veel te groote invloed van een groepje ambtenaren. Spr. geloofde niet, dat we de vrijheid die we gehad hebben zullen terugkrijgen, maar wel heeft hij er bezwaar tegen dat de Over heid tegenwoordig te veel van boven af ordent. Beter is de organisaties sterk te maken. Daarom wekte spr. op tot aan sluiting van Chr. boeren en tuin ders bij den C.B.T.B. In antwoord op enkele hem gestelde vragen zeide spr. dat de regeering den tarwesteun heeft verlaagd, omdat er vorig jaar door den rijken oogst te veel uit het andbouwcrisisfonds bijmoest. Nu had ze wel het mengpercentage kunnen verhoogen, maar dit zou invloed gehad hebben op den broodprijs en de regeering wil broodprijsverhooging tot eiken prijs voorkomen. Spr. kon meedeelen, dat er be sprekingen worden gevoerd over de mogelijkheid om de tarwe- centrales financiëel los te maken van het landbouwcrisisfonds. Is er dan een rijke oogst, dan zal de tarweprijs b.v. f 10 zijn, maar is er een minder goede oogst dan zal de prijs f 10.50 of f 11 zijn. Wat de aardappelen betreft, hieromtrent deelde spr. mee, dat alle aanvragen om teelt-vergun ning zijn toegestaan, omdat in totaal maar voor 90 000 H.A. is aangevraagd en 100.000 H.A. kon worden toegestaan. Voor de uit- pootvergunning zal f 30 per H.A. moeten worden betaald. Door den denaturatietoeslag wordt als het ware een minimumprijs in het leven geroepen. De vele en in gewikkelde bepalingen die er waren, kunnen vervallen waarover spr. zich verblijdde. Z.i. kanten opzichte van den zuivel ook een heel wat eenvoudiger regeling worden getroffen, maar het schijnt me, dat men liever ingewikkelde regelingen wil. De heffing van omzetbelasting op fruit kon spr. niet onbillijk vinden, omdat ze zoowel op bin nen- als buiteniandsch fruit wordt toegepast. Ten slotte stelde spr. op den voorgrond, dat wie critiek heeft op de steunmaatregelen der re geering met een andere regeling moet komen. Wie geen beteren weg kan aanwijzen, moet zijn critiek achterwege houden. Tarwe en aardappelen. Besprekingen zijn gaande om de Tarwecentrale financieel los te maken van het Landbouw crisisfonds; er zijn slechts aan vragen binnengekomen voor de teelt van 90.000 H.A, terwijl 100.000 HA. beschikbaar was gesteld (normaal 140.000 H.A. vorig jaar 117 000 H.A.) Stenn tuinboniv. De regeeringscommissaris van den tuinbouw, de heer F. V. Valstar, heeft, volgens een be richt in De Tijd in een confe rentie medegedeeld, dat de slot- uitkeering van den tuinbouw- steun over 1934 einde Maart zal plaats vinden. AXEL, 1 Maart 1935. Voor de gemeente Axel is de candidaatstelling voor leden van den gemeenteraad bepaald op Dinsdag 14 Mei aanst. en de stemming op Woensdag 19 Juni. Goede vangst. De visscher B. J. Cortvriendt alhier, kwam hedenochtend vroeg tot ontdekking, dat in een knip, die hij reeds dikwijls had gezet in zijn vischwater op de zgn. Bossche Kreek, een vischotter gevangen zat. Het dier had een lengte van 1,07 M. en was 6,5 K G zwaar. C. had reeds eenige maanden schade van dit dier ondervonden, doordat het zijn netten stuk vrat om de daarin gevangen visch te bemachtigen. Gisteravond werd het ge hucht Kijkuit in opschudding gebraeht, doordat een paard van den melkslijter v. D, op hol ging. De 15 jarige J. v. Doorn wist tijdig van zijn kar te springen, waardoor hij zich aan zijn knie bezeerde, doch het paard zette er een spurt in, die aan een cowboy-film deed denken en kwam juist op den driesprong n heftige botsing met een muur, waardoor hij tot staan werd gebracht. Het dier had een ga pende wonde boven het linker oog beide treemen waren ge broken en de zuivelproducten maakten kennis met dtn modder. Gelukkig waren er op het cri- tieke moment geen spelende cinderen ter plaatse. Voorts schijnt deze dag voor het Oostelijk deel der gemeente een ongeluksdag te zijn geweest, doordat enkele wagens en auto's op verschillende plaatsen van den berm van den dijk raakten en in de sloot terecht kwamen, Tram en Boa. Te Kloosterzande had Dinsdag middag een ernstige aanrijding plaats tusschen een locomotief der Z. V. T. M die in de richting Walsoorden reed en een vracht wagen van genoemde Mijdie in de richting Hulst reed. De aan rijding had plaats tegenover het café van den slager J. F. Heije. Het achtergedeelte van den vracht wagen kwam in botsing met de locomotief en drukte daarbij den voorgevel van het café grooten- deels in. Deze stortte met don derend geraas naar binnen. Deze instorting was hoorbaar tot tien minuten in den omtrek. In het café zat de dienstbode E. R. van den Tasdijk, druk bezig met naaien. Door het neerstor tende puin werd ze gedeeltelijk bedolven, waarbij enkele ribben werden ingedrukt Bovendien bekwam ze nog verscheidene kneuzingen aan armen en hoofd. De andere personen die zich in het café bevonden, kwamen er met enkele onbeduidende wonden en den schrik af. De materiëele schade aan de woning en de auto is aanzienlijk. Deze laatste is per kraanwagen naar de werk plaats te Drie Schouwen gebracht. Politie en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. Het verkeer was ruim een uur ge stremd. Dezer dagen is te Zuiddorpe overleden de heer J. A. van Nieulande, in leven kantoorhou der van het hulppostkantoor en later van het poststation. Dat de overledene om zijn welwillend heid en hulpvaardigheid algemeen geacht en gezien was, bleek duidelijk uit de zeer groote be langstelling bij zijn begrafenis. Door den gemeenteraad van Zuiddorpe werd besloten tot aankoop van een nieuwe brandspuit, een tweewielige spuit met 10 jaar garantie. De vraag mag worden ge steld, is dat geen overbodige luxe. Waar toch op enkele ki lometers afstand, nl. in Axel, een puike auto-brandspuit is, die in een kwartier te bereiken is en op elk terrein te plaatsen, zou het veel voordeeliger ge weest zijn, dat met de gemeente Axel een contract was afgesloten om bij brand hulp te bieden. Vereeniging van gemeenten is overbodig, maar gezamelijk be kostigen van gemeentelijke be langen kon o. i. veel geld uit sparen ten bate van het algemeen. Dinsdagmiddag brak brand uit te Graauw in de schuur van den landbouwer A. Schillemans, in den Ouden Graauwpolder. Het beestiaal kon gered worden, doch de materialen gingen ver loren. De schuur was enkele jaren geleden nieuw gebouwd. Verzekering dekt de schade. Crisis. Door het gemeentebestuur van Sas van Gent is aan den Mi nister van economische zaken het volgende telegram gezonden Heden bereikt ons het ontzet tende bericht dat bijna het ge- heele technisch- en kantoorper soneel der spiegelglasfabriek ontslag is aangezegd. Wijl dit het begin van het einde, van deze voor Sas van Gent van zoo groot belang zijnde industrie, beteekent, doen wij nogmaals een dringend beroep op Uwe Exellentie om deze ramp van Sas van Gent af te wenden door alsnog tot contingenteering van spiegelglas te besluiten. Helpt ons voor het te laat i9. Te Koewacht had de dochter van A. van H. het on geluk met haar middelvinger tusschen een braakmachine te komen. Onmiddellijk moest ge- neeskundige hulp worden inge roepen en moest de vinger wor den afgezet» ziek en niet ziek Neem 'n KROONTJE J K ROONCACHETS) en ge zijt zóó weer rit. Perstuk 5ct.Doos 12 kroontj'es50ct Wat TTlijnhcuxLt maakt -Li q&exi' DOOS 2OCT. TUBE 40 EN 60 CT. met

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2