Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 92. DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 5üe Jaarg. f"l J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar uiterlijk Engclsch Militarisme. In de oorlogsjaren van 1914- 1918 hoorden we meerrfialen hier aan de grenzen met verontwaar diging spreken van de jeugdige Duitsche strijdkrachten, als waren het jongens, die van de school banken kwamen en gebruikt wer den om de grenzen te bewaken tegen desertie, smokkelhandel en spionage. Maar te verwonderen was dat niet van een land waar het soldaat-zijn er van af de prilste jeugd was ingekweekt. Meer verbaasd is men, als men zoo nu en dan hoort, dat ook het Fransche volk inderdaad van militarisme niet is vrij te pleiten. Maar nog meer verbazingwek kend is het te vernemen, dat En geland, dat toch graag voor het meest vredelievend volk van Europa doorgaat, en dat zelfs geen dienstplicht kent en dus zijn leger uit vrijwilligers moet op bouwen, nu de jeugd daarvoor exploiteert. We lezen daaromtrent het vol gende in een bijzondere corres pondentie uit Londen aan „De Avp." Bij de werving van het Kit- chenerleger in 1914 beschikten de Britten over 25 000 studenten en leerlingen van hooger onder- wijs-inrichtingen, die hun mili taire opleiding reeds op de school banken hadden ontvangen en als reserve voor het officierskader in de gelederen konden treden. In het kadettencorps, dat bij iedere school bestaat, worden jaarlijks 200.000 jongens opgeleid tot sol daat en tot onderotficier. De of ficiersopleidingsklassen van de openbare scholen richten ieder jaar 32.000 leerlingen van 13-18 jaar af; de studentenafdeelingen zijn ongeveer 4 500 man groot. De militaire opleiding van de studenten en van de schooljeugd geschiedt door paedagogisch-be- gaafde beroepssoldaten. In den regel zijn het actieve officieren en onderofficieren. De militaire opvoeding van de jeugd bepaalt zich dan ook niet tot de marschen en onschuldige wandelingetjes, maar reeds op school wordt de jeugd in het gebruik van de meest-moderne strijdmiddelen in gewijd. Vrijwillig onderwerpt de. Engelsche jongen zich hier aan een militaire tucht, zooals men die alleen misschien in Italië terugvindt. Alle gebieden der militaire wetenschappen worden hier bewandeld, maar alles cul mineert toch in de behatdeling der schietwapenen, het geweer en het machinegeweer. Bij een vijtde deel der scholen, waarop jongens voor officier worden op geleid, zijn alle leerlingen uit stekende scherpschutters. Bij tweederde der scholen is het aantal deelnemers aan de schiet lessen meer dan 50 pet. De leerlingen dragen bij hun oefe ningen uniformen, die eenigszins op legeruniformen gelijken hun formaties zijn op dezelfde wijze geoiganiseerd als die van het werkelijke leger. Bij het einde van den cursus kan een examen worden afgelegd, dat vooral van voordeel is bij het solliciteeren naar een betrekking als ambte naar. De beste leerlingen krijgen van den staat premies. Jaarlijks heeft een groote ma noeuvre plaats, waaraan een groot deel der afgerichte jongelingen deel neemt. Zij werken dan met infanterie en artillerie samen, met de gastroepen, met den vlieg- dienst, de tank- en berichten diensten van het staande leger én brengen het theoretisch in kleinen kring geleerde, in de practijk. Kampen, waarin 10 000 jongelingen van 14-18 jaar onder gebracht zijn, vormen geen zeld zaamheid Terwij! aan de lagere scho len de leerlingen tot sectiecom mandanten worden opgeleid, in eerste instantie natuurlijk tot groepscommandant, worden de studenten tot compagniecomman danten opgeleid. Het onderricht behandelt alle soorten van wa penen. In Cambridge zijn sedert eenigen tijd voor de studenten zelfs waarnemingsbatterijen met O, lachte Jack vroolijk over den ijver van Stich, dat beteekent dat Sir geluidmetingstroepen gestation- neerd. Bijzonder goede studenten leerlingen worden opgenomen in het luchtvaartberoep. Het Brit- sche reserve vlipgerskorps bestaat thans reeds voor tweederden uit studenten van Oxford en Cam bridge. De sommen, die de Engelsche staat ter beschikking stelt voor de militaire opvoeding van de jeugd, zijn buitengewoon groot. Studenten ontvangen bij deelname aan de manoeuvres een daggeld van 6 shilling. De kosten van één enkelen studentengroep van het opleidingskorps voor officier bedragen jaarlijks 4.500 pd. st., die per man aan uitrusting en een volle maand militairen dienst ongeveer 30 pd. st. Aan de universiteiten heeft men ook reeds jarenlang strategische colleges ingesteld, die door be-, kende geneiaals en admiraals worden gehouden. Zij hebben niet alleen ten doel, de studenten bekend te maken met de pro blemen van de krijgstactiek, maar ook om door voorbereidend on derzoek eventuëele moeilijkheden van iateren datum, moeilijkheden in de landsverdediging, de mate riaal- en levensmiddelenaanvoer, te leeren zien en overwinnen. Niemand in Engeland neemt aanstoot aan dezen militaristi- schen geest, die gedeeltelijk openlijk, gedeeltelijk ook weer handig v'erborgen, de opvoeding van de jeugd op den voet volgt. Integendeel de publiciteit neemt een levendig aandeel daarin. Tegenover het buiten land laat men het weliswaar gaarne voorkomen, alsof alles slechts onschuldig kinderspel is, maar men heeft geleerd, derge lijke verklaringen naar waarde te schatten. Ook in Engeland schij nen er in den laatsten tijd lieden te zijn, die dergelijke „kinder spelletjes'' voor militaristisch houden. De jonge auteur Bever ley Nicholls, die een manoeuvre van scholieren als toeschouwer meemaakte, kwam met den po sitieven indruk terug, dat het eind-doel ..van deze „opvoeding" Wat wilt ge doen? vroeg P«* toch het „inenten van bloeddorst" was, zooals hij het uitdrukte. Hij schreef een boek daarover, dat vrij wat sensatie verwekte. Verschillende berichten. In alle vroegte zijn de vorige week in de gevangenis Plötzen- see te Berlijn, twee van de bij de spionnage-affaire Sosnowski betrokken vrouwen, de beeid- schoone Benita von Falkenhayn, voormalige baronesse von Berg en mejuffrouw Renate von Natz- mer, een gewezen typiste aan het ministerie van de Rijksweer, onthoofd. Een verzoek om gratie werd door den Rijkskanselier Hitier niet ingewilligd. De te rechtstelling werd voltrokken door middel van de bijl en het hjok. Een aantal beambten woon den de executies bij en verder twee burgers, die waren uitge- noodigd tegenwoordig te zijn, aldus meldt de „Daily Telegraph." De lijken zijn verascht en de asch zal heimelijk worden be graven. Dit zijn de eerste twee vrouwen, die ooit in vredestijd in Duitschland zijn terechtgesteld voor een andere misdaad dan moord. Het bericht van dit afschuw wekkende einde van een proces, waarover de autoriteiten een diep stilzwijgen hadden bewaard, werd 's middigs officieel bekend ge maakt en vervulde de Berlijners met ontzetting. Er waren buiten de regeeringskringen maar zeer weinigen, die de namen van de beschuldigden kenden of van het verloop van het proces op de hoogte waren. Te Quenne, in het Fran sche departement Auxerre, heeft een droevig voorval plaats gehad. Er woonden twee oude lieden, de 84-jarige Annet met zijn 74- jarige vrouw Marie. De vrouw was verslaafd aan den drank. Verondersteld wordt, dat zij getracht heeft geld, dat haar man had opgeborgen, mach tig te worden om drank te kun nen koopen. De oude man moet haar daarbij betrapt en haar ge slagen hebben, waarop de vrouw tegen de kachel is gevallen en in brand geraakt. De ongeluk kige verbrandde levend en de man die zich niet kon redden, stikte in den rook. Bij een tooneelvoorsteiling door een vereeniging te St. Ma- rein in Stiermarken (Oostenrijk) is een merkwaardig ongeval voorgekomen. Opgevoerd werd het stuk „Andreas Hofer". Een der medewerkenden, de 26-jarige Zach, moest daarbij achter de coulissen eenige revolverschoten lossen. Hij schoot daartoe met scherp op een groot stuk hout. Een onderdeel van een seconde na het weerklinken der schoten hoorden de toeschouwers een kreet, en het bleek, dat een der kogels van het hout was terug- gestuit en Zach in de borst was gedrongen. Hij was op slag dood. Voor het Assizenhof te Gent (België) wordt de zaak be handeld tegen den 57-jarigen weduwnaar Lampeus, wien ten laste gelegd is, op 4 September 1.1. Helena Coolen vermoord te hebben. In een bioscoop had Lampeus de 56 jarige weduwe leeren ken nen, Spoedig daarop besloten zij te trouwen. De huwelijks plechtigheid werd wegens onder linge oneenigheden uitgesteld tot 22 September. De ruzies liepen voornamelijk over geld kwesties. Den 31sten Aug. bezocht He lena Coolen haar broer, wien zij vertelde, Lampeus niet te willen trouwen. Hij had n.l. tijdens één dezer kwesties een revolverschot op haar gelost Daar zij hem nog op de hand kon slaan, week het schot af, waardoor de kogel in den muur drong. Toen Helena 4 Sept. met haar zuster in de herberg zat, kwam Lampeus binnen. Hij vroeg haar kortaf, of zij van plan was met hem te trouwen. „Neen" ant woordde zij daarop.Toen haalde L. een revolver te voorschijn en schoot haar achter het oor. Vrij wel onmiddellijk zakte de vrouw AXELSC SS! COURANT. DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 40) Bathurgt alleen wist wat hij na jaagde, hij wist dat hij haar liefhad met iederen vezel van zijn bestaan en dat zij zoover van hem af was als de sterren, Hij wist hoe broos dat geluk was en dat het maar een dag, een uur kon duren. Daarom schoi.k hij den beker boordevol, genietend van elk deeltje van een seconde van dit heet* Uk uur, haar aanstarend als zij lachte, ais zij haar thee dronk, als zij bloosde, wanneer zij zijn blik ontmoette. Soms, want hij had zijn arm ahijd nog in Verband, soms als sij hem hielp in ai die kleine dingen, waarvan vrou wen alleen het bekoorlijk geheim bezitten, raakte hare hand hem even aan, als een vogel met de vleugelen, en dan zag hij, de arme, buiten de Wet geslotene, den hemel voor zich geopend en gevoelde hij zich gelukkig. De vroege Septemberzon bestraalde de kleine dorpstraat met haar gulden licht. Zij durfden zich niet aan het raam vertoonen, uit vrees herkend te worden, daarom hadden zij het dunne neteldoeksche gordijn voor het raam uitgespannen en dit hun eigen klein koninkrijk van de buitenwereld afgesloten. Slechts het geblaat van een kudde lehapca ef bet somber geloei van koeien of de zoete geur van een pot met reseda kwam uit de verte tot hen. Het was dicht tien uur toen zij, door een kloppen aan de deir uit hunne droomen tot de werkelijkheid terug werden gebracht. Bathuist stond op om open te maken, en zag John Stich en juffrouw Betiy voor zich staan, die er beiden wat verentrust en schuldig uitzagen en die beiden klaarblijkelijk wat nieuws op de lippen brandde. Milady, Milady I riep Btt'y op gewonden, zoodra zij haar meesteres zag, ik heb daareven Sir Humphrey Challoner gezien aan het raam van de .Koning George". Geef mij verlof kapitein, voegde John er bij, terwijl hij zijn mouwen opstroopte over zijn gespierde armen, en ik zal de schurk in een oog wenk de brieven afhandig maken. Het zou niet lukken, waarde vriend, en je zou jezelf ook nog in een moeilijke positie kunnen brengen, bo vendien. Neen kapitein, verzekerde John geestdriftig, het is nu geen tijd om te wikken en te wegen. Ik was een paar minuten geleden op de markt en zag dien duivelschen vogelverschrikker Mittachip in gesprek met den bode van het raadhuis, waar mijnheer West zitting houdt. Wat verder. Toen de bode weg was, ging M ttachip regelrecht naar de „Koning George". Nu, wat denkt ge dat dit beteekent, kapitein Humphrey Challoner een aanklacht zal indienen tegen zekeren Beau Bro cade, een berucht roover, dien hij zou willen zien hangen met een touw om den hals, zes voet boven den grond. Een onwiliekeuiige gil van Lady Patience deed echter den lach op zijn lippen besterven. Stil kerel, zei hij ernstig, we doen daar wat moois met de Lady schrik aan te jigen. Maar John Stich keek norscher dan ooit tevoren. Als de fielt dat durfde mompelde hij, zijn groote harde vuist ballend. Zijn houding was zoo dreigend en de uitdrukking van zijn gezicht zoo strijdlustig, dat Lady Patience, zelfs te midden van haar nieuwe vrees, een glimlach niet kon weerhouden.] Beau Brocade lachte hartelijk. Durven zei hij luchtig. Wel, natuurlijk durft hij. Hij is ijverig genoeg in het vervolgen van het kwaad, en zal den duivel de moeite besparen hem den weg te moeten wijzen. Maar zeg mij, kind, vervolgde hij meer ernstig tegen Bctty, hebt ge Sir Humphrey duidelijk gezien Zeker, zoo duidelijk als de dag, antwoordde ai], dat oude beest. Hoe was hij gekleed Precies eender als gisteren, mijnheer. Een bruine rok. geborduurd vest, zeemieeren broek, rijlaarzen, d iekanten hoed, in de hand een ri,* zweep met gouden knop, Kind, kind I riep Bathurst ver heugd, als je mooie oogen je niet bedrogen hebben, zullen we daaraan ons aller redding te danken hebber. tience nieuwsgierig'. Heb medelijden met mijn arm zalig versland, tegen dat van Sir Humphrey Challoner, antwoordde hij vroolijk. Ik begrijp u niet. Maar vertrouwt ge mij Onvoorwaardelijk. Moge de hemel u voor dat woord zegenen, zei hq ernstig. Wilt ge dus alles doen. wat ik u zal zeggen Alles. Goed, terwijl vriend Stich mijn hoed haalt, zult ge een formeele aanklacht opstellen, met uw naam onderteekend. wia in geconstateerd wordt, dat gij in den afgeloopen nacht op de heide werd aangehouden en bestolen door een man, dien ik, uw koerier, duidelijk gezien heb, en dien gij wenscht door mij te laten be schuldigen. Maar Ik smeek u, er is geen oogenblik te verliezen, drong bij aan, terwijl hij pen, inkt en papier tan den ouder- wetschen lessenaar nam en dat voor haar neerzette. Ik zal natuurlijk doen, zooals gij wenscht, zeide zij, maar wat is uw voornemen Allereerst uw aanklacht indienen bij den heer West op hel raadhuis. Men zal u zien, en herkennen, en Dat zal niet gebeuren. Mogelijk dat een paar heibewoners gissen wie ik ben, doch zij zouden mij geen kwaad willen doen, ik smeek u, doe wat ik zeg Elke verloren minuut kan onze veiligheid in gevaar brengen. Zijn toon was zoo rustig en gebie dend, dat zij hem instinctmatig ge- hoorzaamde en de aanklacht opstelde zooals hij had aangegeven en ze hem daarna overhandigde. Hij scheen op geruimd en vol moed. en ofschoon haar hart angstig klopte, trachtte hij vroolijk te glimlachen toen hij af scheid nam. Ik smeek u onderdanig, zei hij na haar vingertoppen te hebben ge kust, en zich gereed makend heen te gaan, hier te blijven tot mijn te rugkomst, en in het naaste half uur geen notitie te nemen van wat gij mocht hooren of zien. Als ik mij niet vergis, voegde hij er bQ met een guitige flikkering zijner grijse oogen, zullen er dezen miadag rare dingen te Biassington gebeuren. Maar gij riep ze angst g. - Ik bid u, wees niet bezorgd voor mij. Voor uw dierbare zaak zou ik de gansche wereld willen trotseeren, en zoo gij het wensehtet, zou ik ongedeerd blijven. Toen hij weg was, zuchtte zij, en gehoorzaam aan zijn wensch, bleef zij geduldig wachten in het donkere kamerije, dat kort geleden door zijn tegenwoordigheid zoo licht had ge schenen. (Wordt vervolgd). BLADVULLING. Eens noemde hij haar „lieve poes", Zijn „allerheerlijkst schatje", Zij vor.d een„hondjeu hem, een „snoes", Haar eenig ,,'k weet niet wat-jt* De kop'ren bruiloft is voorbij; Gedaan nu met de vrijerij. Zq zegt: „Ik gaf ik weet niet wat, Had 'k nooit d en hond ontmoet 1" En hij i „D.e akelige kat Maakt kokend heet tuijn bleed4-

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1