^^lie^rydüvtinkou Binnenland. Landbouw. Ree êtszaken. nomischeu vfjand, in plaats van tegen een staatkundigen tegen stander, als die evengoed heer- schend is om onze maatschap pelijke welvaart teonderwerpen Goede bezuiniging. Naar de Standaard verneemt, is de regeering voornemens maatregelen voor te stellen, wel ke bedoelen een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan wethouders. In het door den minister-pre sident dr. H Col ij n in de Eerste Kamer aangekondigde wetsont werp tegen de cumulatie zijn zoodanige bepalingen opgenomen. Het moet in de bedoeling van de regeering liggen, dat voortaan aan wethouders bij hun aftreden, een afloopend wachtgeld voor den tijd van drie jaren zal kunnen worden toegekend. Verkregen rechten zouden worden erkend, echter met dien verstande, dat een afgetreden wethouder, die pensioen geniet, weer in functie tredend, zijn pensioemechten zal verliezen, evenals een wethouder, die op grond van vroegere wet houdersjaren recht op pensioen heeft, doch wiens pensioen op 't oogenblik van afkondiging der wet stilstaat, omdat hij weder als wethouder is opgetreden. De kosten van de werkloosheid In de Januari-aflevering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek komt een overzicht voor van de bedragen, welke door rijk en gemeenten in 1934 en vooraf gaande ]aren aan de bestrijding der werkloosheid zijn ten koste gelegd. De volgende cijfers zijn daaraan ontleend- In 1934 gaf het rijk naar ra ming f52 8 millioen (in 1933 f84.5 millioen) voor dit doel uit. waaronder voorwerkverschaf fing f 18,4 millioen (in 1933 f 30 9 millioen), werkloosheidsver zekering f6.7 millioen (in 1933 f84 millioen), steun aan crisis- werkloozen f27.6 millioen (in 1933 f45 2 millioen). De uitgaven der gemeenten moeten voor 1934 geraamd wor den op f75 3 millioen (in 1933 f62 1 millioen), waaronder voor werkverschaffing f 18 3 millioen (in 1933 f 12.5 millioen), werk loosheidsverzekering f6.6 milli oen (in 1933 f 8 2 millioen), stil aan ciisis-werkloozen f38 millioen (in 1933 f 15.4 milli >e s'eun aan niet-crisis-werkloozen f 17 6millioen(in 1933f26 milüoen) In totaal gaven het rijk en de gemeenten dus in het afgeloopen laar naar raming rond f 128 mil jioen (in 1933 f147 millioen) uit. lnterneeringsinrlchtlng voor vreemdelingen. Naar gemeld wordt, is de re geering voornemens een inter- neeringsinrichting in het leven te roepen, waarin de vreemdelingen, die voor de openbare orde of veiligheid hier te lande gevaarlijk geacht worden, zullen worden opgenomen. Minister Kalff herdacht Bij den aanvang van de ver gadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Dinsdagmiddag wijlen minister Kalff herdacht, waarbij de Minister-president dr H. Colijn zich aansloot en den voorzitter dankte voor de waar- deerende woorden. Hij zeide, dat daarin terecht is gezegd, dat het land veel in den heer Kalff ver liest. Met onafgebroken toewijding heelt hij in de bijna twee jaren van zijn ministerschap zich ge wijd aan de belangen van land en volk, en daarbij is hij voor ons ambtgenooten een man ge weest, met wien samenwerking een groot genoegen beteekende. Zijn breedheid van blik en zijn krachtige eigen overtuiging heb ben gemaakt, dat wij in dien tijd met vrucht hebben samen gear beid. Staatkundig Gereformeerde Party. In de te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij is een telegram van hulde aan de Koningin gezonden. Met algemeene stemmen werd een motie van de kiesvereeniging te Leiden aangenomen, waarin de vergadering haar verontwaardi ging uitspreekt over een laster lijke aantijging en schandelijke verdachtmaking in het anti-rev. propagandabl. Nederland Waak zaam" betreffende de S. G. P. en haar leider ds. Kersten. Mede werd aangenomen een motie, waarbij de vergadering zich uitsprak tegen invoering van den midden-Europeeschen tijd en de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal verzocht wordt het desbe treffende voorstel niet aan te nemen. U €2 IT! p O van30 ct. De terugkomst der mariniers. De trein met de terugkeerende Nederlandsche troepen uit het Saargebied zal op Zaterdag 16 Februari a.s te Rotterdam aan het Maasstation aankomen. Dit maal gaat de trein niet over Utrecht, doch via Roosendaal naar Rotterdam, vanwaar de troe pen over den verbindingsspoor weg naar station Maas worden doorgevoerd. De trein wordt tusschen 20 en 21 uur aldaar verwacht. Avp. In verband met de fantas tische verhalen die dezer dagen met betrekking tot het ongeluk met de Uiver in binnen- en bui tenland de ronde doen, verklaart het dep. van Waterstaat, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, van zeer goed ingelichte zijde te ver nemen, dat er sprake is van een bezoek van Koning Leopold en Koningin Astrid aan Koningin Wilheimina en Prinses Juliana. De datum van htt bezoek aan Nederland zal echter na de reizen van het Belgisch Koningspaar naar Londen en Parijs definitief kunnen worden vastgesteld Hrngstenkenring Gisteren werd te Goes onder groote belangstelling de centrale hengstenkeuring gehouden, waar voor ruim 100 hengsten aan de lijn stonden, uit alle deelen van Zeeland, en waarvan de helft bestoud uit driejarige (geb. in 1932). Van den uitslag laten we hier volgen de prijzen in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen behaald Klasse I. Hengsten, geboren in 1932, kleine maat, 4e prijs f45, Dessert van W Staal-Swa- gemakers, Stoppeldijk; 6e f25, Clairon van Em. Fassaert te Lams- waarde 7e f 20, Colosse van H. J. de Waal, Graauw. Plaatsvervanger: Mayeur van Gebr. Mangnus, Boschkapelle. Klasse 11, 1932, groote maat: 9e pr. f 15, Anton van C. de Feijter, Boschkapelle. Plaatsvervanger: Frederik van C. de Putter, Axel (Looseshof). Klasse III, 1931, kleine maat: 2e pr. f70, Leon Jessel van C. de Feijter vnd.4e f45, George van Jac. de Feijter Czn-, Bosch kapelle. Klasse IV, 1931, groote maat: le pr. f85, Solon van Wed. Ver- schueren, Hengstdijk; 2e f70, Avenir van Gebr. Daelman e.a., Westdorpe. Klasse V, 1930 en 1929, kleine maat: 3e pr. f65; Honny's Mon van Jac. Serrarens, Ossenisse 4e f 50 Jules van Aloys de Koek, Koelewei5e f40, Anton van G Vael te St. Jansteen. PlaatsvervangerCharles van C Steyaert, Graauw. Klasse VII, oudere hengsten, kleine maat: le prijs f 100, Ga- son d'Ahea van M. van Fraaijen- hove, Axel5e f 40, Alban de Pair van Aloys de Koek, Kuitaart. Klasse VIII, ouderen, groote maat: plaatsverv. Avenir van Jos. de Waal, Ossenisse. Kampioenhengst 1935 werd Solon van Certain, Wed. Ed. Ver- schueren—Rosseel te Hengstdijk. A.XEL, 15 Februari 1»35. Dinsdag vierde het echtpaar Millenaar—Hamelink in de West straat alhier zijn 50-jarige echt- vereeniging. De oudjes zijn beide nog krasse lieden, zoodat de be langstelling, die zij van familie, buren en vrienden mochten onder vinden, hun den dag tot een aan gename verpoozing werd. Gistermiddag werd in „Het Centrum" alhier, door den bouw kundige P. le Feber Jr. aanbe steed, het bouwen van een woon huis voor dhr. W. Mieras in de Wilhelminastraat, waarvoor als volgt werd ingeschreven Grond- en metselwerk. J. en A. de Potter, Hulst f 3495 Th. van Helsland, Hulst 3260 Ch. en A. v.d. Brande, Hulst 3215 J. van Mossevelde, Koew. 3195 Timmer- en ijzerwerk. A. D. Kaijser, Zaamslag f 2659 J. Butler, Axel 2595 J. de Meijer, Terhole 2487 J Wisse, Axel 2455 J. W. Vercouteren, Axel 2430 A. de Zeeuw, Axel «2417 Scheerders en Wentzler, Stoppeldijk 2372 P. D. Valk, St. Jansteen 2353 Fa. Wed. J. v. d Poel, Lamswaarde 2345 Lood- en zinkwerk. Mel en Co Kloosterzande f 235 Alb. Mei, Axel 217 P. Janssens, Hulst 205 Gebr. Van Rijn, Axel 200 Glas- en verfwerk. H. J. Harte, Axel f 662 W. P. Antheunis, Axel 639 D. Riemens, Zaamslag 624 Vergouts en Bertram, Hulst 560 Perceel 1 en 2 gecombineerd J. Wisse, Axel f 6270 Fa v. d. Poel, Lamswaarde „6120 H. van 't Hoff, Axel 5585 Voor de massa. H. J. van 't Hoff, Axel f 6448 „Hozanna". Maandag werd alhier onder voorzitterschap van dhr. P. le Feber Sr., de jaarvergadering gehouden van de chr. harmonie vereeniging „Hozanna" alhier. Tot onzen spijt droegen we hier van geen kennis en melden daarom het verslag, dat de Axel- sche correspondent van het „Dagbl. van Noord-Brabant" er van schreef. De heer D. J. Marijs bracht een schitterend jaarverslag uit als secretaris over het jaar 1934. Wegens vertrek naar Terneuzen was het de laatste maal, dat de heer Marijs jaarverslag uitbracht en hij bood als souvenir bij zijn afscheid aan de vereeniging een fraaie foto aan van het muziek gezelschap, die naar hij hopte in het repetitielokaal een plaatsje zal bekomen, hetgeen onder dank werd toegezegd. De voorzitter bracht daarop namens de vereeniging hulde aan de vele en velerlei diensten, die hij „Hozanna" had bewezen en sprak de hoop uit, dat een goede opvolger zal worden gevonden. Het jaarverslag van den pen ningmeester gaf aan inkomsten een bedrag van f512,50 en aan uitgaven f486,80, zoodat ër een batig slot is van f25,70. De nieuwe begrooting werd geraamd op f 525. Bij de bestuursverkiezing werd de heer C. Smies als penning meester herkozen. Gekozen werd in de plaats van den secretaris de heer P. Zonnevijlle en de heer L. van Hoeve wtrd vervangen docf den heer L. van der Hooft In het technisch verslag van den directeur drong deze vooral aan op trouwer repetitiebezoek in het belang van de vereeniging. Geklaagd werd nog over de niet meer aan de eischen des tijds beantwoordende muziektent op de Markt en de weinige stilte die gedurende de concerten door de Axdsche jeugd in acht wordt genomen, hetwelk zelfs eenmaal aanleiding geweest was om een concert te staken. De afgetreden secretaris, de heer D. J. Marijs, werd bij accla matie tot eerelid benoemd en een beroep werd op hem gedaan tot medewerking, wanneer men in de toekomst van zijn bekende gaven wenschte gebruik te maken. Nog werd door den voorzitter mede gedeeld, dat hij zich bij zijn af treden in 1936 niet meer herkies baar zal stellen en bij het sluiten der vergadering ging ds. Post voor in dankgebed. Nader vernemen wev dat dhr. P. Zonnevijlle gekozen is als be stuurslid i de vaca'ure-Marijs, doch als secretaris is gekozen dhr. Jac. Wieland, zoodat voren staand bericht niet geheel juist is. Ten nadeele van den werk man B. te St. Jansteen werden uit zijn schuur een 13-tal konijnen ontvreemd, welke aldaar in hok ken waren opgeborgen. Statenverkiezing. Het onder de leden van de afdeeüngen der S D.A P. in Zee land gehouden referendum over de groslijst van candidaten voor leden van de Prov. Staten heeft geen wijziging gebracht in de voordracht, zooals deze in de laatst gehouden jaarvergadering van het gewest voorloopig was vastgesteld, meldt „Het Volksbl." De in te dienen lijsten zullen er derhalve als volgt uitzien: 1. L. Onderdijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlissingen3. A C. de Pauw, Terneuzen4 J. Catshoek, Zierikzee5 C Hame link, Axel; 6. A. Rorije, Vlis singen J. de Priester, Oost-Sou burg; 8. J- Visscher, Goes; 9. J Mondeel, Middelburg; 10. J. C. de Bruine, Haamstede; 11. F. van Spanning. Vlissingen 12. J. N. 't Gilde, Terneuzen; 13 F. Bax, Goes; 14. C. Bank, Mid delburg; 15. J. Overbeeke, Tho- len 16. W. Gulden, Hulst. In den kieskring Vlissingen zal echter A. C. de Baare lijstaan voerder zijn, in Sluis C. Hame link, in Zierikzee J. Catshoek en in Hulst A. C. de Pauw. Merkwaardige diefstal. Toen in den morgen van een dezer dagen de landbouwer B. te Sluis in den stal kwam, be merkte hij dat een hem toebe- hoorend kalf van ongeveer een half jaar oud, was gedood en geslacht. Het beste gedeelte van het dier was medegenomen, zooals de achter- en de voorhammen en nog enkele deelen van den rug. De huid, de kop en de inge wanden waren blijven liggen, zoodat, toen een der zoons des morgens in den stal kwam om de koeien te melken, hij bijna over dat restant kwam te vallen. Het geval werd dadelijk bij de politie te Sluis aangegeven, die een uitgebreid onderzoek instelde, doch tot heden zonder het ge- wenschte doel. Mdb. Crt. Tot tijd. onderwijzer aan de Chr. school (Reuzenhoek) te Zaamslag is benoemd de heer P. W. van der Heiden van Dordrecht. Aan de Ambachtsschool te Terneuzen is benoemd tot leeraar in vuur-, plaat- en bankwerken de heer J. van Dijk te Wolvega, leeraar aan de avondteekenschool te Bolsward. Het aantal werkloozen, dat bij de correspondenten der ar beidsbemiddeling over de maand Januari 1935 stond ingeschreven bedroeg in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren totaal 3627, verdeeld over de navolgende gemeenten Axel 370, Boschkapelle 112, Clinge 166, Graauw ca. 165, Hengstdijk 37, Hoek 344, Honte- nlsse 386, Hulst 175, Koewacht 54, Ossenisse 41, Overslag 10, Philippine 87, Sas van Gent 197, St. Jansteen 183, Stoppeldijk 113, Ter Neuzen 826, Westdorpe 146, Zaamslag 226 en Zuiddorpe 89. Het Tweede Kamerlid, de heer Schouten te Rotterdam, door den minister van oeconomische zaken aangewezen tot arbiter in het loongeschil tusschen een groot aantal landbouwers in de ge meenten Cadzand, Groede, Bres- kens, Schoondijke, IJzendijke, Aardenburg, Biervliet en Hoofd plaat en de moderne, chr. en r.k. landarbeidersbonden, heeft be slist, dat in de bedrijven van voor melde landbouwers het minimum dagloon voor mannelijke arbei ders f 2 zal moeten bedragen en het uurloon voor zwaardere en oogstwerkzaamheden 25 cent en dat deze regeling zal gelden t/m 30 April '35 met terugwerkende kracht van 12 Nov. 1.1. af. Terneozen. Bij het uitwijken voor een wa gen geraakte een tweetal mare- chaussée's, die met een motor met zijspan langs het kanaal reden, van den weg af, waarna ze door het slippen van het mo torrijwiel in het kanaal terecht kwamen. De beide inzittenden waren spoedig op het droge en met behulp van terstond toegeloopen mannen was ook het motorrijwiel weer spoedig op den kant ge trokken. Bij het naar huis keeren is op den weg Hulst—Graauw de chauffeur P. met zijn auto geslipt in de naast den weg liggende sloot waarna de auto opzij sloeg. De chauffeur kon, doordat een behulpzame dame de ruiten stuk sloeg, zichzelf uit de benarde positie bevrijden. Een juist pas- seerenden automobilist nam hem mee naar Hulst, alwaar Dr. C. de twee gewonde vingers ver bond. Van de auto was de ge- heele kap ingedeukt. Door het bestuur der N V. Waterleidingmaatsch. Zeeuwsch- Vlaanderen zijn tijdelijk benoemd bij den aanleg der waterleiding: tot bouwkundig teekenaar de heer H. van Eek te Zwolle, tot teeke naar voor het buizennet de heer H. P. van Sprundel te Stampers gat, tot chemiker de heer P-Harte te Axel en tot klerk bij het bouw bureau de heer M. Robijn te Ter Neuzen. In de te Oostburg gehouden algemeene vergadering van den Bond van Muziekvereenigingen werd het te Hoofdplaat te houden concours vastgesteld op 19 Mei a.s. Het verzoek om den Bond uit te breiden tot een algemeen Zeeuwsch-Vlaamschen Bond werd met algemeene stemmen afgewe zen. Wel werd evenals vorig jaar toegestaan, dat O.-Zeeuwsch- Vlaamsche korpsen aan het con cours konden deelnemen. Devonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een rijwieibelastingmerk en een paar motorpijpen, bij J. Oosting. Predikbeurten te axel. ZONDAG 17 FEBR. 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9Vf ure Ds. Van Omveren Nam. 2 Zend. De Blinde Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Politierechter te Middelbarg. in de zitting van 12 Februari 1935 werden de volgende uit spraken gedaan J F. V., 38 j., grossier te Hon* tenisse, wegens overtreding van de wegenbelastingwet, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J G., 55 jlandbouwer te Stoppeldijk, wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet, f5 of 2 dagen. A. M. C., 21 jdienstbode te Hontenisse, alsvoren, f5 of 2 d, Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van L N., huisvrouw van F. A. V. te Terneuzen, tegen een vonnis van het Gerechtshof te 's-Graven- hage, waarbij zij met vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg is veroord. wegens diefstal tot 9 maanden gevang 'n tlo°^ en n®us door inademing der geneeskrachtige dampen van o__ „IN DOOZEN 'Wr'- |VVVVfOVfVVVff éfojr Wat Mijnhardt maakt is goed". Nam. 2

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2