PUROL Winter b^tln- Landbouw. provenu in Hollandsche guldens krijgen maar voor wat men in vo rt, zou men meer moeten ba talen, en er wordt nog altijd meer in- dan uitgevoerdde Neder- landsche volksgemeenschap zou dus méér te betalen krijgen, dan da exporteurs meer ontvingen. Devaluatie werkt zoo heeft spr. het elders gezegd als een heel slecht invoerrecht, ook op de eerste levensbehoeften en noodzakelijke grondstoffen. Wat betreft gemakkelijker da ling der vaste lasten, b.v. de landbouw zou eenerzijds voor deden erlangen doch de loons verhooging zou dadelijk weer van invloed zijn, vooral ook de in dustrie. Jegens de goudlanden zijn we niet verbonden; we heb ben volledige vrijheid. Zeker weten, dat de goudlanden bijeen zullen blijven, doen we niet ook zij zijn vrij. Het vraagstuk der stabilisatie is voortdurend in bespreking tusschen andere lan den spr. is daarvan op de hoogte. Ongetwijfeld is ook in Enge land een verbetering van den toestand ingetreden. Maar men heeft er de binnenlandsche markt voor zichzelf, 50 millioen gere serveerd en heeft een afzetgebied over eenvierde deel der aarde in belangengemeenschap. Engeland ss ondanks devaluatie in export percentage gedaald van 10.74 in 1922 tot 10.57 in 1933; Neder land steeg van 2.42 tot 2 50. De werkloosheidbestrijding zit o )k in maatregelen, die men maar niet zoo voor iedereen tot uit werking ziet komen, bijv. ir. dt contingenteeringen. En zonder steun aan den landbouw zou nie mand in Nederland meer werken Het werkfonds. De gang van zaken bij hei werkfonds is voor de regeering teleurstellendzoozeer dat dt economische commissie uit dei ministerraad nog geen enkel voor stel heeft ontvangen in de rich ting, welke de regeering zich dacht. Het is een pure illusie, dat de regeering maar geld heeft te geven om tot industriëele ont wikkeling te komen. Voorwerk f mds-wegverbeteringen zouder zelfs hoogere tarieven bij aanbe stedingen zijn opgegeven dan voor normale werkzaamheden. Ten aanzien van Defensie onze landsverdediging herinnerde spi. er aan, dat het niet veel heeft gescheeld, of in 't midden van het vorige jaar was de oorlogs vlam uitgeslagen. De toestand in Oost-Azië is niet van dien aard dat men zorgeloos mag ziji In 1930 is door de Staten- Generaal een vlootplan aanvaard er is 22 millioen achterstand ii wat daarvoor is gedaannu worden slechts een paar millioen meer gevraagd, dan het vorige jaar. Met de verzekering, dat de regeering zich nooit zal laten leiden in een richting, die niet in het belang van het land is, sloot spr. zijn rede. f3 600 000 tainboawsteun. De minister van oeconomische zaken heeft vastgesteld de Crisis- steunbeschikking 1935. Daarbij is bepaald, dat uit het landbouw crisisfonds aan de telers van fruit en warmoezerijgewassen, voor zoover deze aangesloten zijn bij de stichting Nederlandsche groen- t.m- en fruitcentrale steun zal worden verleend tot een totaal be drag van ten hoogste f 3 600 000 Belgisch Koningspaar naar Nederland. De Brusselsche correspondent van de „Tijd" meldt: Binnen enkele dagen zal de rouw van de Belgische konink lijke familie ten einde loopen en de passende diplomatieke onder handelingen zijn thans ingezet voor de gebruikelijke bezoeken van goede nabuurschap, welke de nieuwe koning brengen moet. Parijs zal eerst aan de beurt komen, vervolgens Londen en naar ons van welingelichte zijde is bevestigd, zou het Belgische hof er aan denken na Parijs en Londen, allereerst Koningin Wil- helmina te bezoeken en wel di rect, nadat de hofrouw in Neder» land zal zijn geëindigd. Het bezoek van Koning Leo pold III en Koningin Astrid aan Parijs zou vastgesteld zijn op een der laatste dagen van April. Het tegenbezoek van president Lebiun aan Brussel op begin Juli. De Fransche president zal dan tevens een bezoek brengen aan de Brusselsche wereld ten toonstelling. De Eerste Kamer en de spelling. Blijkens het Voorl. Verslag der Eerste Kamer nopens de begroo ting van Onderwijs, K. en W waren de meeste leden van oor deel, dat hat te laken valt, dat minister Marchant in dezen moei lijken tijd, waarin telken dage opnieuw economische problemen rijzen een storm over het spel lingsvraagstuk heeft ontketend. Ook de leden, die op zichzelf geen bezwaar tegen de nieuwe spelling hebben, achtten het op treden van den minister niet ge lukkig. De Stsatslotcrty In de memorie van antwoord op het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer over de wijziging van de wet op de Staatsloterij zet de Minister van Financiën uiteen, dat het tegengaan van de deel neming aan andere loterijen al lerminst aan het voorgestelde ten grondslag ligt. Het wil den nouders alleen verplichten hun trekkingen zelf te organiseeren en hun aldus den voorsprong te ontnemen, dien zij thans hebben op de Staatsloterij. Een voorstel tot uitbreiding van de Staatsloterij is van den Minis ter niet te verwachten. zonder tot ourgh en dhr. Bom. 'en groot de ledeD, Stamboek Nederla trekpaard. De atdeeling Zeeland van het Stamboek voor bet Nederlandsch Trekpaard hield Vrijdagmiddag haar al emeene vergadering te Go^s. De voorz, dhr. H A H inken, opende de vergadering met een woord van welkom, in het by jhr. J. van Vreden den alg. secretaris, Spr noemde het geluk dat er onder hoewel de zaken fliuw gaan, enthousiasme en een goeden geest van samenwer KiDg heerscht. Voorts herioner- de spr. er nog aan, dat men van onmondig mondig werd door de erkenning door het Belgische Stamboek. Dhr Scheele vraagt, naar aan leiding van de notu en, hoe het aat met rlen uitvoer van paar- len naar Duitschland. De alg secretaris, dhr. Bom, zette uiteen, hoe de regeling tot stand kwam. Aanvankelijk zat er in de commissie niemand van het Trekpaard. Dit is ver anderd, maar intusschen klopt de zaak nog niet. Die consen ten moeten hebben, krijgen ze aak niet, moeten ze soms itoopen. Spr. wist niet aan wien dit ligt. Dhr. van Vredenburg zeide, net schandalig te vinden, zooals de fokkers thans behandeld worden. Za krijgen geen regee- ringssteun, doch worden op alle mogelyke wijze tegengewerkt. Spr. zegt, dat het Nederlandsch Trekpaard het er niet by zal laten zitten. De 8<*cr. penningmeester, dhr. A. J, Lako, merkte in zijn jaar verslag op, dat er reden tot tevredenheid is, hoewel de prij zen aan den lagen kant bleven In 1934 traden 190 leden toe, waardoor men kwam op 1234 leden. Ingeschreven werden 42 hengsten, 460 merrieën en 1700 veulens. De keuringen verliepen buitengewoon gunstig. lu alle atdeelingen bestaat belangstelling voor de nationale tentoonstelling, Als data zijn 27 en 28 Juni bepaald. De voorz. zeide, dat de mer riekeuringen van 6 tot 15 Mei gehouden worden, zoodat er daarna nog tyd genoeg is om zich voor Den Bosch op te geven. Hierna werden gekozen of herkoozen dhr. Alph. J. Aer- uaudts als commissaris, dhr. A. van Hootegem en Tr Dekker als afgevaardigden, dhr, ta, de Feijter als plaatsvervanger en dbr. A. J. Aernaudts als jurylid voor de merriekeuringen. Ver volgens werd nog de heer S J Gast als vijlde afgevaardigde benoemd. Dbr. de Müliano vroeg meer ruimte tusschen de hepgsten- keuringen. Da kooplui hebben nu bijoa geen gelegenheid ze alle te bezoeken D r. Dekker vroeg in het vervolg da hengsten van 1 jaar op ééa lijst te plaatsen, en die hengsten niet te lateu stappen ol draven, die dadelyk afgevoerd kunnen worden. Dhr. Puylaert, de voorz. van de jury, vreesde, dat daardoor onaangenaamheden zullen ont staan met de fokkers wier paar den dadelijk weggezet worden. Jhr. J. van Vredenburg eaf bierna nog een beknopt over zicht van de overeenkomst met het Belgische Stamboek. Spr. merkte hierbij tevens op, dat hem ter oore is gekomen, dat men zal probeeren, paarden in te voeren, of te verkoopen, met papieren, die niet bij die paar den behooreD. Spr. waarschuwt de koopers ernstig, goed toe te zien of een en ander geheel in orde is. Want niet alleen zal het betreffende paard geschrapt maar ook de eigenaar geschorst worden. De voorz. waarschuwde voor zichtig te zijn, want volgens hem is geen tien pet. van de in België ingeschreven paarden zuiver tot de derde generatie. Het is een steun voor onze paar den, aldus spr., dat wy het ver der kunnen brengen. Hierna werd nog gediscussi eerd over het voor en tegen vi n het houden van de merrie- premie-keuringen en hengsten met afstammelingen, op ééu dag. De voorz. zagde toe, dat men zou trachten de kwestie op te lossen in het belang van de hengstenbouders, en sloot daarna de vergadering. (Ontleend aan de Midb. Crt.) Op den 95-sten jaardag. Familie en ook vriendenschaar, Zoo is de dag dan heden daar, De dag van ons verlangen, Waarop voor negentig en vijf loost Geensen, wèl van geest en lijf, Het aanzijn heeft ontvangen. Dus is de blijdschap in den kring Van „Zorgvliet" heden niet gering En zou men 't zeer betreuren, Dat deze dag onopgemerkt Tot 't alledaagsche werd beperkt, Zoon zeldzaam blij gebeuren. Zijn oog, dat van voldoening straalt, Schoon dat zijn levensavond daalt, Dringt ons tot deze bede O, Gever aller zegening, Spaar hem nog lang voor onzen kring En geef hem Uwen vrede. Geef hem de volle zekerheid Dat, als zijn weg is afgeleid Door dit vaak moeilijk leven, Hem aan het eind de kroon dan wacht, Een. beter thuis hem tegenlacht, Dan men hem hier kan geven. Gesprongen handen,ruwe huid AXEL, 12 Februari 1935. IJs- en sneeuwpret zijn van korten duur geweest. Zaterdag en Zondag werd nog geschaatst op een ondergeloopen weide aan den Kinderdijk, doch de ijsbaan van de officiëele ijsclub is niet geopend kunnen worden, ondanks de stoutste verwachtingen van electrische verlichting, wedstrij den, enz. Gelukkig is ook de sneeuw spoedig geruimd geweest en zoo zijn de voorspellingen van een zgn. naproefje van den winter ijdel geweest. Feest op Zorgvliet. Het was niet te vergeefs aan gekondigd in de krant, dat jl. Zaterdag de oudste der verpleeg den, Joost Geensen, 95 jaar zou worden. De dag is hem en de overige bewoners tot een waren feesdag gemaakt. Niet alleen, dat de eetkamer was versierd en ook de stoel van Geensen, maar een tafel vol geschenken en tal van kaartjes getuigden van be langstelling. Het bestuur der stienting schonk den jubilaris een fraaien wandelstok met zil veren handvat en op zichzelf was Geensen daarmede verheugd, maar meer nog deed het hem genoegen, dat de heeren en ook de Herv. Predikant hem persoon lijk hunne gelukwenschen kwa men bieden. Trouwens is er den geheelen dag bezoek geweest en we behoeven zeker niet te ver melden, dat de aanwezige broe ders en zusiers onder de ver pleegden deelden in de gezellig heid en de eer, die den jarige te beurt viel en mede profiteerden van wat er te genieten viel. Naast gezondheid en een be trekkelijk kras gestel, bezit Geen sen nog een sterk geheugen en tot verwondering der aanwezigen gaf hij daar menig staaltje van. Dat ook het echpaar Overdulve, die als vader en moeder in het gesticht fungeeren, met de oudjes medeleven, blijkt wel daaruit, dat dhr. Overdulve ter eere van den jarige het volgende gedicht had vervaardigd t Woensdag hield de geiten- vereeniging „Ter Verbetering" alhier, hare jaarvergadering. Naar we vernemen is, blijkens het verslag van den penning meester, aan ontvangsten geno teerd f210,76 en aan uitgaven f 184,17, zoodat het afgeloopen jaar een batig saldo opleverde ad f26,59. De aftredende bestuursleden, dhrn. P. van Alten en C. Witte werden herkozen. Na de huishoudelijke vergade ring was het woord aan dhr. Versluijs uit Serooskerke, die het nut van de geitenfokkerij uiteen zette, waarvan we echter geen verslag kunnen uitbrengen, daar we geen uitnoodiging ontvingen. Broederdienst. Bij beschikking van den Com missaris der Koningin in Zeeland d.d. 25 Jan. is vrijstelling wegpns broederdienst verleend van den militairen dienstplicht o.a. aan o d is aande personen te Axel J. W. Bakker 1 36g, Adr. den Beer I 76, Jan Buijze M 35, M van Cadsand K 2, M. A de Co- ninck Q 34a, W. Dees K 30, D. C. Dekker P 5, Alb. Dellaert E 116, F. den Doelder 1 93, Jac. den Engelsman E 50, B de Groote F 53 en F. Hamelink N 38. Donderdag is de autobus van dhr. P. Scheele te Sluiskil op den weg van Zuiddorpe naar Axel ter hoogte van De Bonte Koe zoodanig in brand geraakt, dat het vehikel verder onbruik baar was. De eenig inzittende passagier alsmede de chauffeur wisten zich te redden. Het groot ste gedeelte der bagage werd door laatstgenoemde in veiligheid gebracht. De dienst Axel- Hulst over Zuiddorpe en Koewacht wordt verder door een andere autobus onderhouden. Znamslag. Gistermiddag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr. Joh. de Feijter, burgemeester. Na het uitspreken van het ambtsgebed, hield de Voorzitter zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede, waarin hij de beste wenschen uitte voor de gemeente. Spr. herdacht de slagen, die het af geloopen jaar het Koninklijk Huis hebben getroffen door het over lijden van H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hen drik. Hij wees er voorts op, dat dit jaar ook weer van bijzondere beteekenis wordt vanwege de verkiezingen voor de Prov. Staten en de gemeenteraden. In verband met het neerleggen van het burgemeestersambt, hoop te spr., dat zijn opvolger een man zal zijn, die het algemeen belang op rechte en juiste manier weet te dienen. Namens den Raad dankte dhr. H. Bakker als oudste lid den Voorziiter voor het gesprokene, en meende dat het den Voorzitter wel niet gemakkelijk zal vallen zijn taak neer te leggen, daar de gemeente hem lief is geworden. Hij hoopte, dat de Voorz. een aargenamen levensavond tege moet zal mogen gaan. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering door dhr. Haak geuite klacht omtrent de trage postbestelling ten plattelande hebben Burg. en Weth. zich ter bevoegder plaatse gewend, waar op zij van den directeur van het kantoor te Neuzen bericht ont vingen, dat deze klacht in zijn algemeenheid totaal ongegrond is. Dhr. Haak vond het jammer, dat hij dit antwoord niet eerder heeft gekregen, daar hij het er heelemaal niet mee eens is. Hij zeide, dat de postbestelling veel te wenschen overlaat. Tot onderwijzeres aan de open bare school op het dorp werd met alg. st. benoemd nummer 1 der voordracht, mej. J. J. A. Smallegange te Nieuwerkerk. Met alg. st. werd besloten tof verkoop der voormalige openbare school te Othene aan dhr. J. W. de Putter, aldaar, voor de som van f2500. Hierna werd met alg. st. de begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 98.865 met een bedrag voor onvoorzien ad f 1424. De ondersteuning aan werk- loozen bedraagt f 10.326. De belastingen werden vastge steld op 80 opcenten voor de grondbelasting (geb.), en 40 voor ongebouwd; 210 op de perso- neele belasting, 40 op de ver mogens belasting en 75 op de gemeentefondsbelasting. (3e kl.) Bij de rondvraag werd nog een en ander door dhr. Maas be sproken omtrent het dorschen met den vlegel, waarna de ver gadering door den Voorz. met dankgebed werd gesloten. Te Zaamslag hield de ver- eeniging tot verzekering van varkens, haar jaarlijksche alge- meene vergadering op de boven zaal van den heer C. P. de Regt Uit de rekeningen bleek, dat ontvangen was f781,18 en uil- gegeven f774,58, alzoo een goed slot van f6,60. Dit bedrag toe voegende aan het totaal bezit, bleek dit laatste te zijn f 1040,42. De prijsbepaling voor uitkee- nng van groote varkens werd bepaald op f0,30 per K.G. en voor de kleine (beneden 3 mnd.) op f 10 per stuk, terwijl de con tributie werd gehandhaafd op f 2,50 en het entréegeld op f 1,50. Eveneens werd ook het boete stelsel gehandhaafd, terwijl ook de inenting op dezelfde wijze als voorheen wordt voortgezet. Ook werd bij wijze van proef besloten bij den keurmeester levertraan beschikbaar te stellen tegen den kostenden prijs. De aftredende bestuursleden, de heeren A. de Feijter en C. J. van Vessem werden herkozen en in de vacatures C. A. Wisse en J. Kaijser werden gekozen de heeren Joh. Scheele Wzn. en P. M. Geelhoedt. Vrijdag was het veertig jaar geleden, dat de districtstu- berculose-arts, A. J. Hoorweg, die als zoodanig in de geheele provincie een bekende persoon lijkheid is, aan de Rijks Univer siteit te Utrecht tot Arts bevorderd werd. Spoedig daarna vestigde hij zich te Middelburg, waar hij zich in de sympathie van zijn patiënten mocht verheugen, dank zijn trouwe toewijding, waarmede hij de geneeskunst en de lijdende menschheid diende. Later vertrok hij naar Hein- kenszand waar dezelfde sympathie hem ten deel viel. In 1923 keerde de voorvechter op het gebied van het organi seeren van de tuberculosebestrij ding te Middelburg terug en sinsdien trekt hij dag in dag uit de provincie door. Door uitstedigheid had hij zich aan een huldiging onttrokken. Maar toch moge een woord van dank voor het vele, door hem in Zeeland gepresteerd, worden vermeld en de wensch worden uitgesproken, dat ar- beidslust en arbeidsgelegenheid hem nog vele jaren geschonken moge worden. Woensdagnach heeft te Hulst een zekere F. K., wonende aldaar, getracht in te breken in de woning van ds. W. Herma- nides, aan de Groote Bagijnen-> straat. De oplettendheid van «n Es DOOS30en60ct. BIJ APOTH.en DROGISTEN

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2