Moeder eisdtt het beste voor haar geld,.. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- Vlaand er en. No. 88. DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Moggie Bouillon Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Onze Vlag. We zijn bezig een natie te worden met twee vlaggen. En meermalen is aan de Regeering gevraagd om daar eens een eind aan te maken en zich uit te spre ken, ofschoon o.i. dit eigenlijk overbodig lijkt. Maar gezien de toename van het oranje-blanje- bleu als geldend onze vlag, is het toch noodig de vraag te stel len Waarom zegt de Regeering niet eens uitdrukkelijk, wat naar haar meening de offieiëele natio nale vlag is Thans heeft men in de Eerste Kamer die vraag gesteld blijkens het voorloopig verslag, waar het aldus luidt „Eenige leden zouden gaarne vernemen, of de Regeering nog voornemens is een einde te maken aan de steeds grooter wordende verwarring door het gebruik van tweeërlei nationale vlaggen. Kende men vroeger alleen rood- wit-blauw, thans ziet men deze kleuren niet zelden vervangen door oranje-wit-lichtblauw. De leden, hier aan het woord, zouden gaarne vernemen, waarom de Regeering, die vroeger wel geneigd scheen te zijn door het voorschrijven van eene bepaalde vlag deze verwarring te stuiten, zulks heeft nagelaten. Andere leden waren van oor deel, dat het in de huidige om standigheden zeer verkeerd zoude zijn in deze quaestie thans rege lend op te treden. Er zijn zaken van vrij wat ernstiger aard, welke dringend regeling behoeven en de Regeering onthoude zich noo- deloos grootere verdeeldheid onder de bevolking te brengen". De „Avp." schrijft hierover het volgende Dit laatste standpunt is natuur lijk mis We zouden dus de offieiëele Nederlandsche vlag, die eeuwen lang het symbool van ons volk is geweest, moeten laten verdringen, alleen omdat op ze keren dag een groep particulieren het in haar hoofd krijgt propa ganda voor een andere vlag te gaan maken. DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 36) Mittachip had uit de opgedane er varing kunnen weten, dat als Sir Humphrey Cballoner zoo bulderend lachte, hij het meest te vreezen was. Maar op dit oogehblik belette des procureurs plezier in zijn eigen ver haal, hem wijzer maatregelen van voorzichtigheid te nemen. Hij nam de vrooiijkheid van Zijn Edelheid op als een compliment voor zijn eigen dapperheid en zoo vervolgde hij troiseh De oorzaak daarvan was niet ver te zoeken, want op datzelfde oogenblik werden wij van achter door twee kerels aangegrepen. Toen vielen zij alle vijf op ons aan en sleepten ons opzij in het donker, zij bonden ons een doek voor den mond, zoodat we niet konden schreeuwenMaar dat had toch heel wat moeite in, geloof mij, Sir Humphrey, ik vocht als een gek. Toen beroofaen zij ons van allesplunderden ons vol* komenHier trof het Mittachip dat Zijn Edelheids voortdurende vrooiijkheid niet erg op haar plaats Was. Zeker, zijn verhaal was toch Wel treffend, opwindend en aangrij pend ook en toch lachte Sir Hump hrey er maar steeds lustiger op los, Qa voort man, ga voort, hijgde hij iMsskea zijn lachen doof. Dat is daarom vraagt ze altijd ^Nederlandsch product in kwaliteit aan de spits Dit zijn de menschen, die „noo- deloos groote verdeeldheid" bren gen niet zij, die onze offieiëele vlag willen handhaven. Bovendien is een „regeling" onnoodig. Nooit of te nimmer zal de Regeering mogen of kun nen verbieden, de Princevlag uit te steken of mee te dragen. Alleen is een duidelijke verklaring noodig, meer niet; de burgerij zal dan zelf moeten weten, of zij er rekening mee wil houden. Maar zulk een verklaring kan veel goeds uitrichten. Wij spreken dan ook de hoop uit, dat de Regeering geen dub belzinnig kool-en-geitsparend ant woord zal geven, maar precies zal zeggen waar het op staat Het is ons bekend, dat de zaak bij de Regeering aanhangig is geweest; dat aan den Raad van Ministers, op zijn verzoek, een rapport over de vlaggen-kwestie is uitgebrachtin het openbaar echter is nooit iets van de zaak vernomen. Nu echter zal zij voor den dag moeten komen. Met genoegen hebben wij ver nomen, dat in de zoo actieve vereeniging „De Princevlag" al thans eenige schakeering merk baar is in dezen zin, dat het rood-wit-blauw met den oranje wimpel daar, ook reglementair, meer erkenning begint te vinden en meer op den voorgrond begint te komen. Goed zoo. Dit is de Nederlandsche vlag, die eeuwen lang 's Volks bezit is geweest. Wanneer deze geestdriftig-geleide vereeniging zich noemde „De Nederlandsche Vlag" en zich ten doel stelde het uitsteken van onze kleuren op nationale dagen te voor den duivel het mooiste verhaal dat ik in lang gehoord heb Ik wil de waarhtii er van be zweren in elke rechtzaal. De vijfde man was Beau Brocade. Ik hoorde de anderen hem zoo noemen, terwijl ik met toegebonden mond op den grond lag. Ja, ge zult wel ergens hebben gelegen, merkte zijn Edelheid hierbij op, al of met gebonden. Uit uwe opmerking, Sir, maak ik op, dat gijeenigszins i w ij fel t aan mijn verhaal, hakkelde Mittachip met trillende stem. Er aan twijfelen man er aan twijfelen aicti vasthoudend van het lachen, neen, hoe kan ik er aan twijfelen Want ik zag alles. Gij, Sir Humphrey? Ja man, ik was daar op de heide. Ik zag allesuw dappere verdediging, uw edelen moed, uw. Mntachip's bleek gelaat was perka- mentkleHrig geworden. Hij streek zijn droge tong over zijn dorre lippen, terwijl groote zweet droppels op zijn voorhoofd kwamen. En dat zijn vrees niet ongegrond was, werd nu bewezen door den plot- selingen ommekeer in de houding van Sir Humphrey. De vrooiijke lach stierf weg in zijn mond, er kwam een leelijke frons boven z|n diepliggende oogen en met een zwaren vloek sloeg hij met zijn groote vuist op tafel. En nu. leugenachtige, lummel achtige lafaard, waar is mijn geld. Mmmaar Sir Hump hreystotterde de procureur nu doodsbleek van schrik. Daar komt hier geen „maar" te pa>. Gij baaldet wat pachtgelden op, bevorderen, zou zij voortreffelijk werk kunnen doen. Wie weet..,. 1 Wij wachten nu met belang stelling op het antwoord der Regeering. Intusschen heeft de Minister- President dr. H. Colijn j.l. Vrijdag namens de Regeering ten aanzien van deze kwestie gezegd, dat sinds het midden van de 9e eeuw het rood-wit-blauw de nationale vlag is. In den laatsten tijd wordt aangedrongen op invoering van de Princevlag. Der regeering kan niet verweten worden, een twist appel in het Nederlandsche volk te werpen. De souvereine vorst heeft in het begin der 19e eeuw het rood-wit-blauw aangenomen als nationale vlag. Rede van den Premier. Bij de voortzetting van de al- gemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1935 heeft de minister-president, dr. H. Co- lijn o.m. het volgende naar voren gebracht. Herstel van nationale welvaart ware alleen te bereiken langs internationalen weg. Dit heeft de regeering altijd betoogd. Er is gezegd, dat we er nu slechter aan toe zijn dan bij het optreden van het kabinet. Er moet nog zeer veel verbeterd worden, ongetwijfeld. Doch toen het kabinet optrad was er een tekort van 190 millioen. Dus is de toestand thans beduidend beter. De productievorm. De vermindering van den export bracht vermindering van import mede, en was van invloed op bankwezen, handel, landbouw, te samen dertig guinjes en dat geld moet morgen gevoegd worden bij mijn bedrag in de bank te Wirks- worth, of ik zal je voor den donder, in de gevangenis laten zetten, dief die je bent. Mmaar Sir Hump hrey Zwijg I ik heb mqn laatste woord gesproken. Zoo dat geld morgen vroeg niet in de bank is, zal je bfl de rechtbank van Wirksworth worden aangeklaagd als een frauduleus agen*. Houd nu je mond daarover. Ik heb mqn laatste woord gezegd. Het ove rige is nu uwe zaak, niet de mijne. Ik heb nu gewichtiger dingen te over denken. Mit'achip, half dood van angst, durfde niets meer tegen te werpen of te smeeken. Hij kende zijn heer goed genoeg em te weten, dat hij elk woord dat hij zeide, meende, en dat hij zelf, wat geld betrof, niets meer te hopen had. Het bedrag, hem door dien schurk, Beau Brocade, afgenomen, moest op eenige wijze vergoed wor den en Mittachip dacht met smart aan zijn spaarpenningen, verzameld uit verschillende kleine bedragen, den onderhoorigen van zijn heer afgeperst. Geen wonder, dat de procureur den struikroover niet te best gezind wa?. Hij begluurde het gelaat van Zijn Edelheid, zoeals een hongerige hond zijn meester aanziet en merkte met toenemende tevredenheid op, dat de toorn van zijn heer langzamerhand afnam en plaats maakte voor een hard en wreed besluit. Zoo glurend, week de angstige trek uit zijn hoekig gezicht en begonnen zijn lichte, wate rige oogen, te glinsteren van wraak zuchtige kwaadaardigheid. scheepvaart, middenstand enz. Zij is de hoofdoorzaak van de werkloosheid. Dit moet men zier. als een zaak van jaren. Er moet dus een wijziging ko men in de productievormen. Wat niet meer naar het buitenland kan worden afgezet, moet niet meer worden gemaakt. De regeering heeft voorts reke ning te houden met de onzeker heid over de afzetmogelijkheden. Snelle koersveranderingen kunnen veel onheil aanbrengen. Voor zichtigheid is nog altijd geraden. Voor alles dat men vraagt, moet men tegenwoordig betalen. Spr. wilde, dat parlementsleden eens bij de onderhandelingen tegen woordig konden zijn. Minder binnen te laten beteekent tegen woordig mathematisch minder uitvoer. Daarin schuilt de groote moeilijkheid. Trachten we min der te importeeren, dan moet dadelijk de landbouw het gelach betalen en omgekeerd. Bij vermindering van den in voer van afgewerkte artikelen gaat gepaard verminderde Neder landsche uitvoer. Hoe moeten de grondstoffen voor de eigen induslriëele ontwikkeling worden betaald? Dit alles wordt niet altijd voldoende in het oog ge houden. Er is zorgvuldig over leg noodig. We hebben gebrek aan grondstoffen en daardoor zijn voor ons de moeilijkheden zoo veel grooter dan voor vele andere landen. Verlaging productiekosten. Verlaging der productiekosten Terwijl hij een poosje wachtte kwam er allengs een trek van groote te vredenheid op zijn vogelgelaat, hij wreef opgeruimd zijn magere handen en zoodra hij het oogenblik gunstig achtte, merkte hij listig op Zoo Uw Edelheid gisteravond op de heide was, kunt ge mijn ge tuigenis van struiktooverij bij squire West bevestiger. Er zijr. soldaten genoeg in het dorp. Zijn Edelheid moet een troep hunner uitzenden en de roover zal de galg niet langer ontloopen. Sir Humphrey's rood, sensueel ge laat verbleekte eensklaps van woede, Zeker, hij zal zeker gehaigen worden, sprak hij meteen luiden vloek. Hij trok snel een stoel vooruit en ging tegenover Mittachip schrijlings daarop zitten, terwijl hij op den rug van zijn stoel trommelde. Luister eens, oude vogelverschrik ker, zei hij kalmer, want ik ben nog niet klaar met je. Ik veronderstel, dat gtj niet begrijpt wat mijn zijn hier in Brassington ten doel heeft ik beken, dat ik wat in de war ben, antwoordde de procureur oot moedig. Ik sprak er met Duffy over voor hij van morgen naar Wirkt- worth ging, maar hij kon mij geen licht geven. Kondt ge dan voor den duivel niet begrijpen dat ik, nadat ik mijn voorstel aan dien schurkachtigen roe ver gedaan had, geen rust had te Aldwark, voordat ik gezien had dat hij het had uitgevoerd Ah? Ik nam een paard van het Kot» hoen en reed hij het vallen van den avond uit op de helde. Ik was bang te zullen verdwalen op het voetpad is noodig. Er is gevraagdlot het peil van Japan? Neen, tot dat van cultureel ons gelijkwaar dige landen. Bij die verlaging zijn de fac toren de prijs der grondstoffen, de vaste lasten en de loonen. De regeering heeft ten deze in hoofdzaak een indirecte taak. Verlaging der woninghuren is aan den gang, maatregelen zijn genomen, andere in overleg. Spr. hoopt dat bij het voorstel dat eerstdaags zal worden ingediend ter saneering derfinanciën, ruimte zal worden gelaten voor huur- verlagingen. Een taak heeft de overheid te vervullen t.a.v. sala rissen en loonenze is zich daarvan zeer wel bewust. Er zijn omstandigheden, waarbij van goede beginselen wel moet wor den afgeweken, Zoo zal t.a.v. de pachtwet wel verder moeten worden gegaan, hoewel bij eiken stap in die richting de gevaren grooter dreigen te worden, ten aanzien van het credietwezen vooral, ook in het maatschappe lijke leven. Er liggen hier ge varen waarover men niet te ge makkelijk mag heenstappen. Dit is geen botte afwijzing. De re geering is zoekende naar bruik bare vormen en hoopt die te vinden. T.a.v. de loonen gaat de re geering meer indirect tewerk, o.m. door den invloed van het Werkfonds. Er is gezegd, dat de landbouwsteun een rem is maar dat wil toch niet zeggen, dat die maar moet worden afge schaft Het zou een totale in eenstorting van onze bodemvoort- brenging ten gevolge hebben. Devaluatie. Van devaluatie verwacht men vermeerdering van export, een beter provenu der geëxporteerde goederen, gemakkelijker daling der vaste lasten en loondaling zonder strijd. Het eerste is niet te verwachten wegens de nood zakelijke tegenwoordige en in de toekomst onvermijdelijke contin- genteeringen. Voor de wel uit te voeren goederen zou men meer en daarenboven wenschte ik de koets van Hare Edelheid in het gezicht te houden. Daarom koos ik den rijweg. Het moet zoowat middernacht geweest zijn toen ik die eindelijk zag. Ze stond stil, midden in den modderpoel en toen ik nabij kwam, zag ik geen koetsier op den bok en geen bediende er bij. En? Wel, dat Is alles. Er zat een meid in de koets. Ik trok haar er uit, zocht de brieven en vond die. Die gemeene roover had mij bedrogen. Ik zag hem een eindje van den weg af in het maanlicht een rigodon dan sen met de Lady, terwijl haar knech ten, de stommerikken, er naar keken. Hahaha't was een fraai gezicht, dat kan ik je zegger. Daarom, hoe eer die ridderlijke roover hangt, hoe meer genoegen het mij zal doen. Dan veronderstel ik, dat uw Edelheid de brieven heeft. Zeker, ik heb die brieven goed genoeg, sprak Sir Humphrey met een vloek tusschen zijn saamgeklemde tanden, maar ik vrees, dat haar Edelheid hem dooraanhrllng voor hear dienst heeft weten te winnen. Waar toe anders die dans Ik begrijp daar niets van. Het was in alle gevallen krankzinnigheid, anders zou zfj die brieven niet zoo onbeschermd hebben gelaten, Misschien betooverde hij haar en hielp de duivel, zijn meester, hem een handje. Ik wil hem zien hangen zeg ik jehangen Ihangen 11 (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT. "beau brocade

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1