Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 87. Vrüdag 8 Februari 1935 Raadsverslag. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede iSlad. Zitting van 5 Febr. 1935. Aanwezig dhrn. C. Th van de Bilt, A. Th. 'tQilde, A. Verschel ling, A. Hamelink, Iz. de Feijter, P. J van Bendegem, B Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P de Ruijter, F. Dieleman, J. de Feijter, benevens de secretaris, de heer J. L. J. Maris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. De VOORZ. opent de vergade ring door het uitspreken van het gebedsformulier, waarna hij de reeds gemelde Nieuwjaarswensch uitspreekt en een overzicht geeft van 1934 voor wat betreft het gemeentebelang, als volgt Mede tengevolge van den steun van Regeeringswege aan den landbouw en de goede oogst, was 1934 een jaar, waarvan men zeggen kan, dat de resultaten bevredigend waren. Opmerkelijk is het, dat steeds minder personeel in den landbouw wordt geplaatst en dientengevolge de werkloosheid niet vermindert Werkloozenzorg. Het gemiddeld aantal werk- loozen bedroeg 208 of 26 meer dan in 1933. Het laagste aantal bedroeg 59 op 25 October en het hoogste 402 op 31 December, welke ge tallen resp. 7 hooger en 22 lager zijn dan het vorige jaar. In de werkverschaffing hebben gemiddeld 16 arbeiders per week gewerkt gedurende 43 weken. Uitgevoerd zijn eenige kleine objecten, waarvan de ijsbaan hier met name wordt genoemd. Ook werd in het begin van 1934 met overheidssubsidie eenige weken door polders delfwerk verricht. Het laagste aantal ondersteun den bedroeg 55 in Augustus en het hoogste 145 in Maart. Het gemiddelde aantal onder steunden steeg van 67 tot 100, hetwelk voor een groot deel zijn oorzaak vindt in het feit, dat de werkloozenkassen belangrijk min der hebben uitgekeerd. Voor werkloozenzorg is betaald: ondersteuning f 37406,19, werk verschaffing f8756,30, subsidie delfwerk polders f 113,55, totaal f 46276,04. Dit bedrag is ongeveer f6300 hooger dan in 1933. De werkloozenkassen hebben ruim f 23,000 uitbetaald aan hunne leden, of ongeveer f 14000 minder dan in 1933. Ook is gedurende het geheele jaar tundvleesch in blikengoed- koope margarine gedistribueerd, hetgeen aan vele gezinnen ten goede kwam. Ten aanzien van de Arbeids bemiddeling kan gemeld worden, dat deze als gewoonlijk functi oneerde. Dank zij de goede verhouding die er bestaat, was het aantal geplaatste arbeidskrachten aan de ammoniakfabriek hooger dan in 1933. üeplaatst werden 2639 arbeiders (meestal voor korten tijd) d. i. 400 meer dan het vorig jaar. De bemiddeling in den land bouw is niet van grooten omvang. Meestal vinden de werkloozen, buiten de bemiddeling om, bij de landbouwers werk. Vooral in den oogsttijd en den tijd van aardappelen en bieten- rooien was dat het geval, zoodat in het 3e kwartaal aanmerkelijk minder steun behoefde te worden uitgekeerd. Financiëel overzicht Zooals u hoort, is dus in 1934 de werkloosheid iets grooter ge weest dan in 1933. De gemeente heeft meer moeten betalen voor steun en werkver schaffing aan werkloozen, dan ooit te voren. Het doet mij ge noegen, dat ondanks deze zeer groote bedragen, die de gemeente moet opbrengen voor de door de crisis getroffen arbeiders, de financiën toch niet in de war zijn en de begrooting voor 1935 nog sluitend is gemaakt, zonder bij zondere hulp van Rjgeeringswege. Ik breng hier even in herinne ring de belangrijke regeerings- voorschriften, betreffende het Ge meentefonds en het Werkloos- heidssubsidiefonds. Deze maatregelen van de Re geering kosten de gemeente bijna f 20.000. Dit bedrag heeft de begrooting voor 1935 kunnen opvangen. De door de Regeering beoogde ni velleering van de belasting wer ken langzamerhand ook hier door zoodat het mij waarschijnlijk lijkt, dat voor 1936, de belastingen ook in de gemeente Axel zullen zijn gestegen tot het maximum, dat geheven mag worden, zonder noodlijdend te worden. Bouwbedrijf In aanmerking genomen de al gemeene slapte in de bouwbe drijven, is het afgeloopen jaar voor onze gemeente r.iet ongun stig te noemen. Behalve de vele kleinere en grootere verbouwingen werden 39 bouwvergunningen verleend voor nieuwe woningen, waarvan er in 1934 33 voltooid waren en bewoond konden worden. 6 woningen werden door on bewoonbaarverklaring en slooping onttrokken. Van het gemeentelijk bouwplan werden 14 perceelen bouwgrond verkocht met een totale opper vlakte van 1817 c.A. Hierdoor is de nog beschikbare bouwgrond zoodanig ingekrompen, dat een nieuwe uitbreiding spoedig moet worden tegemoet gezien. Met de voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg van een nieuwe traverse door deze gemeente werd zoodanig voort gang gemaakt dat in December de aanbesteding kon plaats heb ben. Hiervoor werd door de ge meente aangekocht ruim 2500 c.A. grond en 2 gebouwen. Jammer was het, dat een ge deelte hiervan onteigend is moe ten worden, omdat geen minne lijke schikking te verkrijgen was. Het geeft ons echter voldoening, dat het gemeentebestuur volledig in het gelijk gesteld werd. Pogingen, die in het werk werden gesteld om in deze ge meente de luchthaven te verkrij gen voor Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen, werden tot heden niet met succes bekroond, we gens niet goedkeuring van het terrein aan de Axelsche-Vlakte. Evenwel blijft dit mijne bijzondere aandacht vragen. De brandweer. In het verslagjaar heeft de brandweer niet handelend moeten optreden. Bij de geregeld ge houden oefeningen viel te con- stateeren, dat het materiaal, waar over beschikt kan worden, in prima staat verkeert. De manschappen en het lei dende personeel zijn ten volle voor hun taak berekend. Minder verkocht in 1934 16374 M3. Aantal aansluitingen: 1934 1933 Axel 1192 1186 Neuzen 1197 1129 Besmettelijke ziekten. Besmettelijke ziekten bij men- schen zijn niet voorgekomen. Onder het rundvee kwam hoe genaamd geen mond- en klauw zeer voor. Bevolking. De bevolking der gemeente steeg in 1934 van 6319 tot 6359 inwoners. Geboren werden 110 personen het aantal overledenen bedroeg 49 personenhet aantal huwe lijken 53. Ingekomen zijn er 248 perso nen, het aantal vertrokken per sonen bedroeg 269. Gasbedrijf. Overzicht Gasfabriek 1934. Gasverkoop: 1934 1933 Axel 283309 M8. 296105 M8 Neuzen 252637 M8. 256215 M8. Totaal 535946 M', 552320 M' Totaal 2389 2315 In Axel op 31 December 1934 6 aansluitingen meer. In Ter Neuzen op 31 December 1934 68 aansluitingen meer. Alzoo totaal 74 aansluitingen meer. Gedurende het geheele jaar was de tweede 12 retortsoven in be drijf. Deze is vanaf 24 Mei 1931 onafgebroken in bedrijf geweest. Storingen van eenige beteeke- nis kwamen niet voor. Het aantal lantaarns bleef het zelfde. Door in de zomermaanden de lantaarns na 1 uur 's nachts te dooven werd over 1934 voor de straatverlichting minder ver bruikt 4358 M'. gas. De cokesafzet blijft volle aan dacht eischen. Toch kwamen het geheele jaar geen voorraden van beteekenis voor. Verkoop van teer gaat regel matig op jaarcontract. De prijzen zijn over 1934 steeds in dalende richting gegaan, zoodat wij het contract voor 1935 tegen mindere prijs moesten afsluiten. In 1934 werd versterkt afgelost een bedrag van f 18175, terwijl de loopende leeningen van 1926 en 1927 geconverteerd werden tegen een intrest van 4]/* pCt. De intrestrekening wordt hierdoor belangrijk ontlast. De mindere verkoop van gas moet uitsluitend gezocht worden in de heerschende werkloosheid en de gevolgen van de ongunstige tijdsomstandigheden. Onderwijs. Het onderwijs vond geregelden voortgang en geeft geen reden tot opmerking. Electriciteit De electrificatie op het gehucht Kijkuit is thans werkelijkheid ge worden. In October 1934 werd begon nen electriciteit te leveren. De straatverlichting aldaar is thans electrisch. Mijne Heeren, nu wij het jaar 1935 zijn ingegaan, hoop ik, dat God ons in staat zal stellen, de belangen van onze gemeente en die der ingezetenen te dienen en te behartigen op de juiste wijze en dat Hij zijn onmisbaren zegen, op onzen arbeid niet zal ont houden. Dhr. DIELEMAN antwoordt hier op met het volgende Als oudste lid uwer vergadering dank ik U namens den Raad voor de ge sproken woorden en bid U en Uw gezin de beste wenschen toe voor 1935. Het is waar, dat er een moeilijke tijd achter ons ligt, maar wie weet wat dit jaar ons brengen zal. We hopen, dat U weer Uw beste krachten zult geven in het belang der gemeente, zooals ge dat tot nu toe hebt gedaan. Zeer veel wordt er van U gevraagd, in het bijzonder het werkloosheidvraagstuk. God geve U, dat gij de wijsheid uit zijn Vaderhand zult mogen ontvangen, teneinde Uw volle krachten in het belang der gemeente te kunnen stellen. De VOORZ. dankt den heer Dieleman voor diens gesproken woorden en stelt aan de orde 1. Notulen. Vastgesteld worden de notulen der vergaderingen van 4, 11 en 15 Dec. 1934. De VOORZ. deelt mede, dat er een schrijven is ingekomen van den wethouder Oggel, dat deze wegens ongesteldheid de vergadering niet kan bijwonen. 3. Ingekomen stukken. Verschillende ingekomen stuk ken, in hoofdzaak van vormelijken aard, o. a. goedkeuringen van diverse raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aangenomen. h. Onder mededeeling, dat tot voorzitter en secretaris zijn ge kozen resp. dhrn. Kruysse en Maris, biedt de Commissie tot Wering van Schoolverzuim het jaarverslag aan over 1934, waar aan het volgende is ontleend Het aantal vergaderingen be droeg 20. Er werd voor 47 ver- ïuimen oproeping aan de ouders gedaan, waarvan 15 ouders niet verschenen. Verzuim pleegden op de openbare school 18 (8) leerlingen, op de bijz. schoo Nieuwstr. 19 (7), de R. K. schoo Walstr. 9 (6) en R. K. schoo Sluiskil 1 (1). De cijfers tusschen haakjes geven onwettig verzuim aan, waarvan resp. 5, 4, 6 en geen als zoodanig werden inge deeld. De Commissie hoopt het vol gend jaar te mogen melden, dat het aantal gevallen belangrijk gedaald zal zijn, ook al is de zoo zeer begeerde herleving in alle takken van nijverheid en industrie waar te nemen. Dhr. C. HAMELINK heeft uit het verslag der commissie be merkt, dat er aan de school te Spui geen verzuim is genoteerd. Hij wenscht hieromtrent gaarne ingelicht te worden. De VOORZ. antwoordt, dat hij niet over de noodige gegevens beschikt, zoodat hij den heer Hamelink niet verder kan inlich ten. Hij hoopt daarvan evenwel nader mededeeling te doen. De stukken i tot en met I, betreffende het aanvaarden van diverse benoemingen bij vroegere Raadsbesluiten worden voor ken nisgeving aangenomen. m. Een schrijven van den Minister van Economische Zaken, naar aanleiding van een door dhr. Van Bendegem gerichte vraag, welke door het college van Burg. en Weth. is doorge zonden, luidende als volgt: Wat betreft het verzoek om vrijstelling te verleenen van het verschuldigde heffingsbedrag bij verkoop van aardappelen door kleinhandelaren aan werkloozen, zij meegedeeld, dat daaraan niet kan worden voldaan, aangezien controle op zulke verkoopen niet mogelijk is. Aangenomen voor kennisgeving. n. Bericht van Ged. Staten, houdende opmerking over de verordening op woonwagens, betreffende de redactie van art. 3, hetwelk zij wenschen laten te vervallen omdat dit reeds in art. 2 is opgenomen en hieraan een nieuw lid toe te voegen. „Het is aan de eigenaars en gebruikers van woonwagens ver boden deze op genoemde plaats op eenig ander punt te doen verblijven dan door de politie is aangegeven". Met algemeene stemmen wordt aan het verzoek van Ged. Staten voldaan. De punten o en p, betreffende bericht van Ged. Staten aan gaande genomen raadsbesluiten, worden voor kennisgeving aan genomen. 3. Benoeming leden stem- bureaux. De VOORZ. verzoekt dhrn. Van Kampen en C. Hamelink met hem het stembureau te vor men. Dhr. VAN KAMPEN merkt op, dat de leden van het stembureau wel wat eenzijdig zijn samen gesteld. Hij wijst er op, dat dhr. Kruijsse daarop voorkomt, en nu moge het waar zijn, dat dhr. Kruijsse als deskundige kan worden aangemerkt, toch vindt spr. dit niet in orde. De VOORZ. antwoordt, dat er heelemaal geen rekening is ge houden met de politiek. Dhr. VAN KAMPEN is het daarmede niet eens en zegt, dat er wel terdege rekening is ge houden met de schakeeringen in de maatschappij. Dhr. 't GILDE: Zeer juist Dhr. DE RUIJTER vraagt of het aantal gekozenen zooveel moet bedragen als op de briefjes is aangegeven, waarop de VOORZ. bevestigend antwoordt. Dhr. VERSCHELLING kan zich geheel en al aansluiten bij de woorden van dhr. Van Kampen. Het is toch gebleken, dat dhr. Kruysse geen behoefte meer heeft om zitting te nemen in een stem bureau. De VOORZ. zegt dat de politiek is buitengesloten. Tot leden van het Centraal Stembureau worden op voorstel van B. en W. bij eerste stemming gekozen dhrn. Oggel en Van de Mlt, ieder met IQ stemmen. Bij tweede vrije stemming wordt met 9 stemmen gekozen dhr. Iz. de Feijter (zulks in de plaats van dhr. J. de Feijter Lz.) Na derde stemming wordt nog geen meer derheid bereikt, waarna een her stemming plaats heeft tussche* dhrn. Kruysse en B. Seghers, met het resultaat dat eerstgenoemde met 7 stemmen wordt gekozen. Tot plaatsvervangende leden worden gekozen dhrn. C. Hame link, De Ruijter en A. P. Essel- brugge. Tot leden van stembureau I (Raadzaal) dhrn. F. Blok, J. de Feijter en A. Th. 't Gilde. Tot plaatsvervangende leden dhrn. Maris en J. de Kraker Rz. Stembureau II (Bijz. school Nieuwstr.) dhrn. Oggel, C. Hame link, Iz. de Feijter. Plaatsverv. leden dhrn. L. de Feijter en H. van Luijk. Stembureau III (voormalige R.K. school) dhrn. Van de Bilt, De Ruijter, Van Bendegem. Plaatsv. leden dhrn. Francke en A. Hame link. Stembureau IV (openb. lagere school) dhrn. F. Dieleman, Ver schelling en Van Kampen. Plaatsv. leden dhrn. J. A. de Smidt en B. Seghers. Voorts verkrijgen dhrn. Hiem- stra, Van der Zwan, Fanoy, Bom, loggende, Van Maale, Koevoets en M. Wieland ieder 1 of meer stemmen bij de verschillende ge houden stemmingen. 4. Benoeming leden Schat- tingscommfssle. Benoemd worden dhrn. Oggel, Van de Bilt, J. de Kraker Rzn. (zulks in de plaats van dhr. J. de Feijter) en Iz. de Feijter, met tesp. 7, 8, 8 en 8 stemmen. Op dhrn. F. Dieleman, J. J. Michielsen, J. de Feijter, J. K. de Putter, A. van Maale, A. Ver schelling en C. van Bendegem- Goossen worden resp. 5, 1, 3,3, 3, 1 tn 1 stemmen uitgebracht. Op een vraag van den VOORZ. verklaren dhrn. Van de Bilt en Iz. de Feijter zich bereid hunne benoeming te aanvaarden. 5. Verkoop beawgroad. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot ver- coop van een stuk bouwgrond ter grootte van 200 M*, gelegen in de Prins Hendrikstraat, tegen den vastgestelden prijs van f3,50 per Ms aan dhrn. P. A. van Hoeve Zn. 6. Vaststelling woninghuar voor het hoofd der Openb. Lag. School. B. en W. deelen mede, dat de woning steeds in huur is ge weest bij dhr. Van Houte voor den prijs van f 400 per jaar, doch door diens vertrek is de woning ledig gekomen. Dhr. Buma, hoofd der school, is be reid deze woning te huren, doch tegen een lagere vergoeding. B. en W. stellen voor de woning aan dhr. Buma te verhuren voor de som van f 350 per jaar, met ingang van 1 Februari 1935. De VOORZ. voegt hier aan toe, dat dhr. Buma hem heeft gevraagd of het een ambtswo ning is, waarop ik heb geaat- woord, dat we het op prijs stel len, dat de woning door het hoofd der school wordt bewoond. Dhr. Buma vond de prijs nog al hoog, waarop wij de vrijmoe digheid hebben genomen om het bedrag tot f 350 terug te brengen. Dhr. VERSCHELLING vindt die huur nog al hoog, dat komt on geveer op f 7 per week. Wanneer dhr. Buma mocht overgaan tot het bouwen van een nieuwe wo ning dan zouden B. en W. daar aan niets kunnen doen. De VOORZ. antwoordt, dat dit ook ter sprake is gebracht in het college van Burg. en Weth., maar we konden er toch niet meer afdoen. Mocht het later nog ge» wenscht zijn, dat de huur naar beneden moet dan kunnen wi] nog altijd daartoe overgaan. (Vervolg In het Eerste Blad)

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3