We eisêen van het goede het beste, Rotterdam terugkeeren. Tevens vernemen wij dat 17 Februari een deel der Italiaansche troepen vertrekt, 18 Februari het Zweed- sche contingent in zijn geheel en 19 Februari een deel van de Engelsche troepen en zoo ver volgens. Donderdag is aan het ge- heele personeel van den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam medegedeeld, dat door omstandigheden een zeer aanzienlijke inkrimping van het bedrijf zal plaats hebben. Hier door zullen waarschijnlijk 200 leden van het personeel worden getroffen. HJk verbranding. in 't afgeloopen jaar hadden de volgende lijk-verasschingen plaats a. Naar het geslacht360 mannen, 308 vrouwen. b. Naar de woonplaats: uit Amsterdam 129, uit Den Haag 164, uit Rotterdam 35, uit overig Nederland 340. c. Naar de kerkgenootschap pen Ned. Hervormden 272, Re monstranten 27, Doopsgezinden 31, Lutherschen 32, Israëlieten 11, Roomschen 13, andere kerken 14, tot geen kerk behoorenden 268. d. Naar den leeftijdbene den 12 jaar 11, van 12 tot 40 jaar 59, boven 40 jaar 591. Totaal in 1933: 636. Totaal in 1934: 668. Prinses Juliana. De toestand van H. K. H. Prinses Juliana die, zooals men weet wegens een lichte onge steldheid een paar dagen het bed moest houden, is thans goed vooruitgaande. daarom gebruik en sche en uitmuntende Nederlandsch product we altijd de practi- Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits AXEL, 5 Februari 1935. Raadsvergadering. Hedenmiddag opende de bur gemeester alhier de openbare raadszitting met de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Bij de eerste vergadering van uwen Raad in 1935 aldus sprak de Voorzitter wil ik beginnen, zooals ik steeds gewoon ben, u allen met uwe gezinnen, een gelukkig en gezegend jaar toe te wenschen. Spr. gaf hierna een kort overzicht van wat het jaar 1934 voor onze gemeente betee- kende, en behandelde daarin de werkloozenzorg, den financiëelen toestand, het bouwdedrijf, de brandweer, besmettelijke ziekte, bevolking, gasbedrijf, onderwijs en de electrificatie. Hij besloot met de woordenMijne Heeren, nu wij het jaar 1935 zijn inge gaan, hoop ik, dat God ons in staat zal stellen de belangen van onze gemeente en die der inge zetenen te dienen en te behartigen op de juiste wijze en dat Hij zijn onmisbaren zegen op onzen arbeid niet zal onthouden. Na kennisneming van de inge komen stukken, welke in hoofd zaak van vormelijken aard waren, werden de leden benoemd voor de stembureaux voor de aanst. verkiezingen. Het centraal bureau zal worden gevormd door dhrn. F. Blok, J. M. Oggel, C. T van de Bilt, Iz. de Feijter en A. E. C. Kruysse. Als leden van de schattings commissie voor de Inkomstenbe tasting werden benoemd dhrn. O.gel, J. de Kraker, Van de Bilt en lz. de Feijter. Besloten werd tot verkoop van 280 M. bouwgrond ad f 3,50 (14 Mj breed) in de Prins Hendrik straat ten behoeve van principaal der h.h. Van Hoeve en Zn., aan nemers. De huur der woning voor het hoofd der gemeenteschool werd bepaald op f 350 per jaar. Punt 7 behelsde wijziging van de Verordening op de Vermake lijkheidsbelasting. B. en W. waren van oordeel, dat deze verordening op enkele punten herziening behoeft, omdat plaatselijke vereenigingen, die uitsluitend voor hare leden en donateurs iets presteeren, te zwaar worden getroffen door deze be lasting. Daarom werd voorge steld art. 2 litt a te wijzigen en b te doen vervallen, zoodat be doelde vereenigingen uitvoeringen enz, mogen gevin, zonder belai- tingbetaling, wanneer het uitslui tend is voor leden en genoodig- den, en geen entree's worden gevraagd*. Onder art. 6, le vallen alle vermakelijkheden, waarvoor toegangsgeld wordt geheven. Het bepaalde onder art. 6, 2e kan dan vervallen, en art. 6, 3e wordt dan 2e en regelt de belasting voor tentoonstellingen, als de toegangs prijs lager is dan f 1. In dit geval wordt geen 20 pCt. van het toegangsgeld geheven, doch een vast bedrag van f 10 per dag of gedeelte van een dag. Is de toegangsprijs hooger dan f l,dan wordt 20 pCt. van de entree's in rekening gebracht. Art. 6, 4e wordt 3e en gewij zigd, zoodat voor het ten gehoore brengen van zang en muziek door middel van radio's, piano's, gra- mofoons, enz. een bedrag moet betaald worden van f 2 per jaar, wanneer geen uitvoering wordt gegeven in voor het publiek toe gankelijke localiteiten. Art. 6, 5e wordt 4e en regelt de belasting voor muziek- en danspartijen en alle hiervóór niet bedoelde vermakelijkheden op een vast bedrag ad f5 of f7 per dag, als geen entrée wordt geheven. Door deze wijzigingen zullen de inkomsten ongeveer dezelfde blijven en worden die geraamd op f 2000. Van dhr H. P. Dieleman, onder nemer van het vereenigingsge bouw „Het Centrum" alhier, was nog het volgende adres ingekomen dd. 2 Febr. jl. „Gezien punt 7 van de agenda, wijziging Verordening Vermake lijkheidsbelasting, neem ik de vrijheid nogmaals beleefd uw geacht college te verzoeken, voor mijn bedrijf die belasting te verlagen. Reeds werd door mij betaald de som van een duizend een honderd en elf gulden, terwijl mijn bedrijf nog geen jaar ge opend is reeds drie maanden heb ik mijn bedrijf moeten stil leggen en ik kan u de verzekering geven, dat zonder verlaging van deze ver makelijkheidsbelasting, ik genood zaakt zal wezen, mijn geheele bedrijf te sluiten. Vanzelf sprekend wordt dan door mij in het geheel geen be lasting meer opgebracht. Dat mijn bedrijf een buitenge woon moeilijken tijd doormaakt, zal u allen zeker bekend zijn. Ik vertrouw van uw geacht college een gunstig antwoord op mijn verzoek te verkrijgen". Dit adres werd ter zijde gelegd, waarna tot de voorgestelde wijzi gingen werd besloten. Daarna kwam aan de orde de vaststelling eener verordening voor het zwemmen en baden in het openbaar in deze gemeente. De inhoud der aitikels kwam op het volgende neer: Het is verboden op voor het publiek zichtbare plaatsen te ba den of te zwemmen of zich daar op te houden in badcostuum of gekleed anders dan in behoorlijke bovenkleeding overeenkomstig de sekse, waartoe men behoort. Dit verbod is niet van toepas sing, voorzoover een en ander geschiedt met vergunning van 3. en W. Verboden zijn ook zgn. ge mengde baden en ook is het geven van gelegenheid tot baden verboden, indien zonder toestem ming van B. en W. Deze toe stemming is aan bepaalde eischen onderworpen, welke nader in de verordening zijn omschreven, en die betrekking hebben op veilig heid, orde, zedelijkheid en ge zondheid. Verder werden besluiten ge nomen in verband met de poli tieverordening, betrekking heb bend op verkiezingsreclame en op het verkeen In verband met de vergoedin gen voor de bizondere scholen werden de kosten van de open bare school gesteld op f2118,68, of bij gemiddeld 2107s leerling f 10,06 per kind over 1932. Dies werd de vergoeding voor de bijz. school in de Nieuwstraat f4567, de r. k. school f1800 en de bijz. school te Spui f 1500, met aftrek van de genoten voor schotten. Aan P. van Damme en J. Jansen werd gedeeltelijk ont heffing verleend van schoolgeld wegens vertrek uit de gemeente. Aan een verzoek om ontheffing van hondenbelasting van Adr. Koster werd niet voldaan. Nader verslag volgt. „Ter Verbetering." Zaterdag hield de vereeniging van konijnen- en pluimveefokkers „Ter Verbetering" alhier, haar jaarvergadering, die behalve door het bestuur, door een 20-tal leden werd bijgewoond Na een woord van weikom aan de leden en gelukwensch voor 1935 ook in 't belang der vereeniging, wees de voorzitter, dhr. Breepoel, op het afgeloopen jaar, dat voor de vereeniging goed was geweest, daar er 22 leden waren toege treden en ook de tentoonstelling naar wensch was geslaagd. Hij dankte hiervoor degenen, die daaraan hebben meegewerkt, evenals de bekende en onbeken de gevers van eereprijzen, bestuur, commissie, bezoekers en in 't bizonder den trouwen helper, vriend Bareman. Met tevreden heid werd gesproken over de onderlinge, prettige samenwer king, die er geheerscht heeft. Moge het zoo blijven Hierna was het woord aan den secretaris, dhr. H. Schoof, voor de notulen en het jaarverslag. Ook hierin werd op het succes van de tentoonstelling gewezen. Het was goed gezien van het bestuur deze te houden aan verminderd inschrijfgeld, waardoor zonder nadeelig saldo werd gesloten, wat onder de tegenwoordige omstandigheden een prestatie is. Het ledental bedraagt 60 en het getal donateurs 25 Het verslag eindigde met de conclusie, dat velen de vereeniging een goed hart toedragen en de hoop, dat het zoo zal mogen blijven. Volgens den penningmeester, dhr. A. Vermaas, bedroegen de inkomsten der tentoonstelling f472,55 en de uitgaven f 466,62, batig slot f 5,93. De vereeni- gingskas had f 177,93 aan ont vangsten en f56,01 aan uitgaven, batig slot f 121,92. Het kooien fonds had aan uitgaven f 52,43 en aan inkomsten f 95,12, zoodat er f42,68 over was. In totaal is er dus een goed slot van f 170,53. Op voorstel van den penningmeester werd besloten om hiervan f 100 af te lossen voor de schuldeischers. Bij monde van dhr. Jos. Vinke werd verslag uitgebracht van de kascommissie, die de bescheiden in orde had bevonden erl met het grootste gemak alles had kunnen controleeren, zoodat de wensch werd uitgesproken, dat deze penningmeester nog lang voor de vereeniging werkzaam zal zijn. Ook de voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accurate boekhouding. De aftredende bestuursleden, dhrn. H. Schoof, Abr. Naeije en Jac. Cové, werden met groote meerderheid van stemmen herko zen. Zij namen hunne benoeming aan. Tot leden van de controle commissie werden benoemd dhrn. Abr. Loof, Adr. van Rijn en M. Goossen, laatsgen. van Zaamslag. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken waren besproken, werd de vergadering gesloten» Crislsconslté. We ontvingen ter plaatsing het onderstaande verslag van het Crisiscomité B alhier, over het jaar 1934. Door bovengenoemd Comité is dit jaar 6 maal vergaderd, waarin 416 aanvragen werden behandeld. Hiervan werden 112 verzoeken afgewezen, er werder. in 304 ge vallen gunstig beslist, verdeeld over 172 huisgezinnen, en wel bij de Chr. bonden georganiseerd 73, Moderne 68, R.-K. 22, geen enkele 9. Voor de verschillende bonden waren de ontvangsten als volgt Chr. f340, Moderne f309, R.-K. f112, ongeorganiseerden f39. Totaal f 800. Procentsgewijze werd uitge keerd per huisgezin: Chr. f340 met 73 gezinnen is f4 65, Mo derne f 309 met 68 is f 4.54, R K f112 met 22 is f5 09, ongeorga niseerd f 39 met 9 is f 4 33. De gelden werden besteed door goederen te laten leveren op bonnen. De leveranties hadden plaats door de Axelsche winkeliers. Onderstaande goederen zijn aangekocht: schoenen f150 50, ondergoed f 322.50, lakens f 58, werkjassen f 82.50, dekens f 50.50, werkbroeken f136. Totaal f800. Door de Gemeente werd even als door het Nationaal Crisis Comité bijgedragen f 401.10 in totaal f802 20. Onkosten waren f2 20. Uitgekeerd alzoo een be drag van f 800. C. Th. van de Bilt, voorz. P. A Wondergem, secr. Bij de Oudeburgsche Sluis werd Zaterdag een vrachtauto aangehouden door de kommiezen, omdat de auto bloemkool en witlof vervoerde zonder geleide biljet. Den bestuurder, zekere D. uit Terneuzen, werd bevolen om naar het grenskantoor te rijden, doch aan de Roode Sluis gekomen gaf de chauffeur gas en ging er van door met zijn vracht. Het heeft den man ech ter niet geholpen, want de tele foon was hem voor geweest en reeds thuis werd hij door de ambtenaren opgewacht en ver- baliseerd. Zaterdag werd aan de Havenlaan op de Sassing alhier, een venter, zekere A. de Groene van St. Jansteen, aangereden door een wielrenner. De man, die eenigszins achterlijk is en daar door in dit geval misschien niet voorzichtig genoeg was, werd tegen den grond geworpen en zoodanig verwond, dat de dokter opname in het ziekenhuis noodig achtte. De Rijkspolitie werd verwittigd en deze heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Tegen den wielrijder, P. R. uit Neuzen, werd proces-verbaal opgemaakt. In de Dinsdag gehouden^ gemeenteraadsvergadering van Hulst werd op voorstel van B en W. besloten de opcenten der personeele belasting met 30 pCt te verhoogen, terwijl die der in komstenbelasting van 60 op 75 pCt. werden gebracht. Tot lid van het Burg. Armbe stuur werd herbenoemd dhr.J. B. de Bruijn, terwijl in de plaats van dhr. C. van Arenthals, die voor een eventuëele heibenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd dhr. D. Elenbaas. Besloten werd tot algeheele verbetering der Gentschestraat, waartoe een geldleening zal wor den aangegaan. De Voorzitter deelde nog mede, dat er voor het dorschen met den vlegel weinig animo bestond, wes halve B, en W. niet ingegaan zijn om hiermede een proef te nemen. Hierna sloot de Voorz. de ver gadering. Naar de „Breskensche Crt." verneemt, heeft de Stoomtram-Mij. BreskensMaldeghem een be zwaarschrift bij de Kroon inge diend tegen de verleende autobus concessie baanvak Breskens Schoondijke v.v. der Z. V. T. M. Statenverkiezing. De Centrale A.-R. Kiesvereni ging in den kieskring Hulst heeft de volgende personen candidaat gesteld voor de verkiezing van de Prov. Staten 1. Mr. P. Dieleman te Middel burg 2. S. v. Hoeve te Zaam slag 3. J. M. Oggel te Axel4. H. R. van der Veen te Ter Neu zen 5. A. P. de Ruijter te Axel. Autobagdlensten. Naar de „Tern. Crt." meldt, werden op het einde van 1934 in de prov. Zeeland niet minder dan 68 autobusdiensten geëxploi teerd, verdeeld over de verschil lende deelen der provincie als volgt Schouwen en Duiveland 4, St. Philipsland 1, Tholen 3, Noord- Beveland 4, Zuid-Beveland 19, Walcheren 7, tusscben Walcheren en Zuid-Beveland 7, O.-Zeeuwsch- Vlaanderen 18, West Zeeuwsch- Vlaanderen 8. Te Middelburg worden po gingen gedaan om een Zeeuwsch gedenkteeken op te richten voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Met den Commissaris der Ko ningin als eere-voorzitter zal een eere-comité worden gevormd uit verschillende burgemeesters. Bevorderd is tot opperwacht meester dhr. M. Jeremiasse te Hontenisse. Niet practisch. De aanlegplaatsen van het veer Walsoorden—Hansweert zijn van dien aard, dat het meermalen voorkomt, dat voertuigen, welke aan den eenen kant zijn geladen, aan den anderen kant niet gelost kunnen worden, waardoor de voor dezen veerdienst in gebruik genomen ferry-booten, geschikt voor het vervoer van alle soorten voertuigen, niet tot hun recht komen. Naar aanleiding van een ver zoek van den A.N.W.B en de K.N A C. aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland om verbetering van deze aanlegplaatsen te wil len bevorderen, heeft dit college medegedeeld dat vanwege de Provinciale Waterstaat wordt onderzocht of, en zoo ja, op welke wijze aan de geopperde bezwaren kan worden tegemoet gekomen. „Kinderzorg". Onder groote belangstelling is Woensdag te Middelburg in de stichting „Kinderzorg" het nieuwe gymnastieklokaal en centrale ver warming in gebruik genomen. De voorzitter ds. Vossers uit Vlissingen sprak een welkomst woord in het bijzonder tot jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin en mevr. Quarles van Ufford en mr. A. van der Hoop, president-kerk voogd der Ned. Herv. gemeente te Middelburg en voorts tot alle aanwezigen. Spr. dankte ir. W. C. Kol en den architect, dhr. A. de Bruyne te Goes en den aannemer, dhr. C H. H. Wisse te Zaamslag voor de wijze, waarop zij zich van hun taak hebben gekweten en ook de N.V. Centrale Verwarmingsmaat schappij te Rotterdam. Bovenal willen wij, zeide spr., op dezen dag dank brengen aan God, omdat wij in alles, wat hier tot stand is gekomen, zijn goeder tierenheid hebben gezien. Jaren achtereen heeft „Kinderzorg" met de grootste moeilijkheden te kam pen gehad, zoodat aanzienlijke verbeteringen tot de onmogelijk heden behoorden. Als de ge meenten in Zeeland de stichting niet zoo krachtig steunden, zou het niet mogelijk zijn om hef groote gezin te onderhouden. Wij zien daarin de liefdevolle, zor gende hand van onzen God. De Heer, die 29 jaar de vereeniging door moeilijke tijden heen geleid heeft, heeft ons ook nu niet ver laten. Jhr. mr. Quarles van Ufford» sprak vervolgens een woerd vts?j

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2