Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. BEAU BROCADE No. 86. DINSDAG 5 FEBRUARI 1935. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Het Verre Oosten. Het lijkt een erg eenvoudig berichtdat Amerika van het Wake-eiland een steunpunt gaat maken voor experimenteele vluch ten over den Stillen Oceaan. De oningewijde peinst even, dat de luchtvaart toch snel vooruit gaat, en leest dan weer verder. Toch werpt dit schijnbaar eenvoudige bericht een schril licht op de dagelijks toenemende spanningen in het Verre Oosten. Het is een regelrecht gevolg van de misluk king der voorloopige vlootbespre- kingen te Londen, van het op zeggen van het verdrag van Washington door Japan. Die vlootbesprekingen hebben, door de bewogenheid der politieke situatie in West-Europa, niet die publieke aandacht getrokken die ze verdienden. We moeten er eerst even toe terugkeeren. Men weet, dat het verdrag van Washington de verhouding der vlootsterkten tusschen Engeland, Amerika en Japan op 5, 5, 3 stelde. Men weel, dat Japan te Londen het recht eischte, een even groote vloot als de anderen te bouwen. Men weet ook, dat de anderen dit weigerden, dat zij zelfs min of meer door Japan's houding in eikaars armen werden gedreven. Nu kon Engeland zich gemakkelijk beroepen op het feit, dat het een grootere vloot noodig had dan Japan, om het Britsche wereldrijk te beschermen. Amerika echter had zulke krachtige argu menten niet, zoodat het, opper vlakkig beschouwd, onbillijk kon lijken, dat het verdrag van Wash ington Amerika een vloot toestond, vijf derde maal zoo groot als de Japansche. Maar Amerika had te Washington concessies gedaan op geheel ander gebied, het had zich verplicht geen militaire ver sterkingen aan te leggen in ge bieden, van waaruit Japan onmid dellijk bedreigd kon worden. Het eiland Guam, gelegen in de groep der Marianen-eilanden, was wat dit betreft het belangrijkste. DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 34) Mevrouw, sprak hg zachtjes, mag ik hopen dat ge mij zult geloo- ven als ik u zeg, dat ik niets van die brieven wett John Stich is eerlijk en trouw, zooals gij weet zelfs aan mij zou hij uw geheim niet geopenbaard hebbennooit 1 het schijnt, dat ook ik bedrogen ben om het doel van een schurk te bevorderen. Wilt ge niet trachten te gelooven, dat ik, zoo ik van die brieven ge weten had, die om uwent wil zou bewaakt hebben met mijn laatsten ademtocht? Zij antwoordde niet, zij kon dat voor het oogenblik niet, want haar tranen verstikten haar, waaraan zij geen weerstand bieden kon. Maar zij wilde hem niet aanzien. Mijnheer, zeide zij, een beetje gekalmeerd, de hemel heeft u een lieve stem gegeven en de macht van ♦eedere woorden, waarmede vrouwen gevleid werden. Ik zou u gaarne gelooven, maarZij werd geïn terrumpeerd door het geluid van stemmen, die van Thomas en Timothy, die John Stich achterna hadden gezet, Het volgend oogenblik kwam de Smid zelf amechtig hijgend In het f;ezicht, Hij had hard gereden, want ack «'Lantern's flanken dropen van pw«t| maar «r was tea trek ran Maakte Amerika daarvan een marine- en een luchtbasis, dan zou dat een geladen pistool zijn, regelrecht op de borst van Japan gericht. Via de Philippijnen eenerzijds, Hawaï anderzijds, had Amerika, met Guam als voorpost, een geducht aanvalssysteem op kunnen bouwen, waaronder Japan zich geen moment veilig had kunnen voelen. Dat Amerika daar bij het verdrag van Washington van afzag, was een concessie, die Japan toen met de verhouding 5 3 niet te duur betaald achtte. Intusschen is het verdrag van Washington door Japan opgezegd Wat deed Amerika? Het rede neerde aldus: De Japansche financiën staan er heel wat be narder voor dan de onze zoodra het verdrag niet meer van kracht is, gaan wij een dusdanige vloot bouwen, dat de verhouding 5 3 toch gehandhaafd blijft, eenvoudig omdat Japan ons tempo van aan bouw toch nooit zal kunnen volgen. Zoolang het verdrag van Washington van kracht blijft, breiden wij uit tot het maximum, dat daarin is vastgelegd. Uit het bovenbedoelde bericht blijkt, dat Amerika nog meer doet. Het Wake-eiland ligt tusschen Hawaï en Guam, en dat er thans een steunpunt van gemaakt wordt beteekent, dat Amerika dreigt het pistool, dat Guam heet, te laden. Natuurlijk stuurt Amerika niet op oorlog aan. Het weet veeleer, dat de Japansche diplomatie ge voelig is voor krachtdadige argu menten. Amerika hoopt door zijn politiek te bereiken, dat japan met een heel wat kleinere ver langlijst zal verschijnen, als de vlootbesprekingen weer opgevat worden. Maar gevaarloos is de Amerikaansche politiek stellig niet. Tokio pleegt zeer nerveus te worden, zoodra Guam in het geding komt en menig Japanner verklaarde reeds, dat Japan een versterking van Guam nooit zou gedoogen. Het dreigende gegrom in het Verre Oosten zwelt dus aan, juist nu in Europa hoopvolle teekenen zijn waar te nemen. Er is nog groote teleurstelling op het gelaat van den goeden man. Wel vroeg Beau Brocade, zoo- dra John afgestegen was. Ik vrees het spoor van den sehelm verloren te hebben, stamelde John spijtig. Nu Eerst joeg ik hem snel achterna, terwijl hij naar Brassington galop peerde, maar plotseling scheen hij den teugel te wenden en in het vol gend oogenblik kwam een ruiterloos paard mij voorbij rennen, dat verdween in de richting van Aldwark. Een paard zonder ruiter Ja, ik dacht eerst, dat hij er afgestort was. Ik doorzocht de heide een halve mijl in het rond, maar de mist was zoo zwaar en ik hoorde geen geluidIk had een bloedhond moeten hebben om den schurk op te sporen. Een uitroep van teleurstelling ont snapte de lippen van lady Patience en Beau Brocade. Weet ge wie het was, John? vroeg de laatste. Zonder twijfel, kapitein, Het was duidelijk genoeg Sir Humphrey Challoner. Sir Humphrey Challonerriep Patience op een wanhopigen toon ui'» de man, die mijn fortuin begeert, heeft nu het leven van mijn broeder in de hoite zijner hand. Opgewonden en wanhopig wendde zq zich nog eens tot Beau Brocade. Nu, mijnheer, sprak zij, zoo gij wenscht, dat ik gelooven zal dat gij geen deel hadt aan deze schelmenstreek, haal dan die brieven voor mfj terug van Sir Humphrey Challoner. richtte zich tot zin volle lengte meer: de netelige kwestie van de Marianen en Kanolinen, vroeger Duitsch bezit, waarover Japan een Volkenbondsmandaat kreeg, wacht de wereld nog; Japan zal ze niet meer willen afstaan, terwijl het toch geen Volkenbondslid meer is Een troost is, dat zooals in Europa eventueele Duitsche aspi raties voorloopig door een eens gezind en machtig blok in toom worden gehouden, zoo ook zal Japan veel te beducht zijn voor een Engelsch-Amerikaansch-Rus- sisch blok, dan dat het zijn ver stand zou verliezen. De groote problemen. De „Times" schrijft ten aanzien van de groote internationale pro blemen, die na het Saarplebisciet zullen moeten worden opgelost, o.a. het volgende Alle staten zijn het erover eens, dat het in 't belang van den vrede is, wanneer Duitschland als gelijk gerechtigd lid in de gemeenschap der volken wordt teruggebracht. Het blad is blijkbaar geïnspi reerd, wanneer het schrijftEen nieuwe weg voor de oplossing van de hoofdproblemen der Euro- peesche politiek zou hierin kun nen bestaan, dat Engeland, Frank rijk en Italië bij de andere staten, die uit het Verdrag van Versailles voordeel trekken, erop aandringen, dat zij zich aansluiten bij een gemeenschappelijke ver klaring aan den Volkenbondsraad over de militaire bepalingen in deel 5 van het Verdrag van Ver sailles. De mededeeling aan den Vol kenbond zou dan kunnen inhou den, dat de desbetreffende mo gendheden van meening zijn, dat na 15 jaren vrede het oogenblik gekomen is om te verklaren, dat de door het Verdrag van Versailles opgelegde beperkingen tegen geen enkelen onderteekenaar meer zullen gelden, op voorwaarde evenwel, dat een algemeen sys teem van beperking aangenomen wordt, dat op alle staten zonder onderscheid van toepassing zal zijn. op, hij was tenminste even trotsch ais zij. Mevrouw, ik zweer u zoo begon hij, maar hij wankelde en zou gevallen zijn, zoo de trouwe Stich niet nabij was geweest en hem in zijn armen had opgevangen. Zijt gij gewond, kapitein? fluis- ierde hl met een wereld van angst in zijn vriendelijke oogen. Neen, neensprak Beau Brocade met zwakke stem, 'tis niets, help mq op JohnIk heb u iets ie zeggen.en moet datstaande doen. Maar eindelijk wilde de natuur haar recht hebben, zijn sterke, moedige geest, die hem al dien tijd gesteund had, was eindelijk op het punt van bezwijken. Zwaar en bewusteloos viel hij tegen de borst van de trouwe John. Toen begon zij te begrijpen, zij zag zijn jeugdig gelaat, ever. tevoren nog zoo vrooiijk en gelukkig en nu zoo bleek, bijna lijkkleurig. Zij zag zijne toen lachende oogen nu ver duisterd door zijn hevig lijden. Haar hart van vrouw ging naar hem uit, zij verfoeide zich zelf om hare wreed heid. en haar hart zoo vol van droef heid brak bijna bij de gedachte aan wat zij had gedaan. Gij zijt gewond, mijnheer, zeide zij, zich over hem heenbuigend met oogen vol tranen, en ik, ik wist dat niet. De betoovering harer stem bracht zijn afwezigen geest weer tot de aarde en tot haar terng. Ach, mijn zoete droom, fluisterde hij, soo diep gewond door die dlertgre lippen, die zulke wreede woorden spraken, maar voor het ovc Het logische resultaat van een dergelijken stap in deze richting zou zijn, dat de van de verdrags beperkingen bevrijde mogendheid ten volle zou deelnemen aan het collectieve systeem in Europa. Door deze methode zou geen enkel souvereiniteitsrecht ge schonden worden, en ieder land zou op een basis van gelijkheid aan de besprekingen eener ont wapeningsconferentie over een regime van veiligheid kunnen deelnemen. De Sovjet-Grondwet. De Sovjet-regeering heeft aan het zevende Sovjet-congres de volgende veranderingen van de grondwet voorgesteld 1. Bescherming van de Sovjet- Unie tegen de overblijfselen van de kapitalistische volkshuishou ding door diverse administratieve maatregelen. 2. De opheffing van de indi- vidueele boerenbedrijven en de invoering van het principe van de collectieve boerenbedrijven voor de geheele Sovjet-Unie. 3. Verandering in de wijze van verkiezing bij de plaatselijke sovjets en bepalingen omtrent personen, wien het kiesrecht is ontnomen. De behandeling van de wet zal nog in het begin van de volgende week door het congres worden beëindigd. Uitverkoopen. Op verzoek van den minister van oeconomische zaken heeft het oeconomisch instituut voor den middenstand in het tijdvak November 1933 lot en met Fe bruari 1934 een onderzoek inge steld naar de uitverkoopen, dat zich uitstrekte over ruim 2000 winkels in de gemeenten Am sterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Het resultaat vertoont in alle steden en branches groote over eenstemming. Na een geleidelijk rige is het niets. Zie, voeede hij er bij, trachtend zich op te richten, en zijn hand smeekend tot haar uitstrek kend, sie, de maan heeft haar gelaat verborgen achter dien wolken- sluier en ik kan de glans van uw haar niet meer zien mijne oogen zijn verduisterd of is het zoo donker op de heide?.... ik wil zoo gaarne uwe blauwe oogen nog eens weer zienBij de gedachte aan mijn droom, deze herfstmiddag in mij geboren, zweer ik u, lieve dame, dat uws broeders leven zal gered worden 1..,. zoolang ik nog een droppel bloed in mijn aderen heb, zal ik hem beschermen. Hij zocht met bevende handen de witte roos, die ze nog op haar borst droeg. Zij stond hem toe, die te nemen en hij drukte die aan zijn lip pen. Toen richtte hij zich met een laatste poging nog eens ep en sprak helder en luid i B^ dit dierbare teeken zweer ik u, dat ik die brieven voor u terng zal hebben, vóór de zon ten tweede male boven onze groeae heuvels ge rezen is. Mijnheerik Zeg mjj alleen, dat gij mfl ge looft...... en ik zal de kracht hebben om bergen te verzetten. Ik geloof u, mijnheer, zeide ze eenvoudig. Ik geloof u absoluut. Leg dan uw dierbare hand in de mijne, fluisterde hij, envertroHW op mij, En het laatste dat hij zich herin nerde was de aaaraking harer koele, witte vingers, die zfln koortsachtig gloeiende hand drukten. Toen viel het arme, moede hoofd op John's schouder neer, Zfin brandende ooien toenemen van het aantal uitver koopen gedurende November en December, volgde een sprongs gewijze vermeerdering in de eerste weken van Januari en overal werd het hoogtepunt in de periode 14—20 Januari be reikt. Als algemeene indruk drong zich tijdens het onderzoek meer en meer op, dat het aankondigen van uitverkoopen en opruimingen in de eerste plaats geschiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of verplaatsen van de winkelnering, alsmede het opruimen van incourante of beschadigde goederen een on dergeschikte rol speelt. Zoo verklaarde bijv. 55,7 pet. der winkeliers, dat zij het uitver koopen uitsluitend toepasten als een reclamemiddel of als afweer en navolging van con currenten; de invloed van groot bedrijf en „vliegende winkel" bleek in laatstbedoeld opzicht sterk te zijn. In slechts 20,4 pet. der gevallen werd de sei zoen- en modeinvloed als reden genoemd. Het meerendeel der winkeliers gaf toe, dat de werkelijke gron den en bedoelingen veelal niet overeenstemden met de publieke aankondiging. Ook de duur dei uitverkoopen en opruimingen wijst op eigen aardige gewoonten. Gedurende de 4 maanden van het onderzoek bleek n.l. 14,1 pet. der uitver koopen zich over een tijdsbestek van 2 maanden of langei uit te strekken. De gemiddelde duur van alle geconstateerde uitver koopen bedroeg in de periode van het onderzoek niet minder dan 47 dagen. Tachtig procent der winkeliers heeft zich uitgesproken voor een wettelijke regeling van deze materie. Een desbetreffend wets ontwerp is, gelijk bekend, thans bij de Tweede Kamer aanhangig. De Saartroepen naar hals. Blijkens ingekomen berichten zal het Nederlandsche contingent Saartroepen 16 Februari naar waren gesloten, de vriendelijke natuur had den vogelvrij verklaarde aan haar borst gelegd en spreidde eindelek haar weldadigen mantel der vergetel heid over zijn afgematte zinnen uit, Inch, de bode van het kerspel Brassington was zeer in zqn element. Gekleed in zijn met goud afgesetten rok, pruik met korten staart en drie kanten hoed, de mooie kuiten in wit katoenen kousen, de schoenen met gespen, glimmend ais een spiegel, stond hij daar met zijn dienststaf in de hand buiten de deur van het kleine raadhuis, waar kolonel West, rechter van Biassington, zitting hield in zake roovers en stroopers in den omtrek. Voor hem stond niemand minder dan mijnheer Mitiachip, de procureur. Mqnheer Mittachip begeerde niemand minder dan squire West te spreken en de pempeuse bode verkeerde in de gewichtige positie van te staan tusschen dat vermetel begeeren en de hooge majesteit der wet. Dat zijn mijne orders mijnheer, zeide hij, met al de plechtigheid door die buitengewone gebeurtenis vet* el8cht. Zoo zjjn mijne orders, squire West's eigen orders, Inch, zeide hij tot mij, daar mijn naam Jeremia Inch is, mijnheer, Inch, zeide hy, de reuk in de raadkamer, en luister nu goed, mijnheer, hij sprak lang niet zoo fijn, die reuk is meer dan ik op dezen warmen morgen verdragen kanl (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1