Landbouw. Last van Uw zenuwen? Mjjnhardt's Zenuwtabletten den, dat meer in het bijzonder zal bevatten een overzicht van de wijze, waarop het Nederland- sche volk zijn belangstelling, sympathie en medeleven be toonde. Daarom zullen in het herinneringsboek alle namen wor den vermeld van hen, die een bijdrage gezonden hebben, of wel op andere wijze medewerkten aan het doel dat „Onze Marine" zich gesteld heeft. Ook a derszins hoopt men de herinnering aan de historische reis van de K XVIII levendig te houden. Hoe dit ge schieden zal, staat nog niet defi nitief vast. Vóór de tocht tot het verleden behoort zal de bemanning echter nog een grootsche verrassing worden bereid, waaromtrent te zijner tijd nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Waar deze reis niet minder dan acht maanden in beslag neemt, heeft het comité zich van de moeilijke taak te kwijten, dat ge durende dit tijdsverloop het we- derzijdsch contact niet verslapt. „Onze Marine" doet mede daar om een beroep op het Nederland- sche volk, dat zeker niet tever geefs zal zijn. En passant: het gironummer van „Onze Marine" is 42883, Der, Helder. Men begrijpe goed, dat het allerminst in de bedoeling ligt, van de zendingen naar de aan loophavens een soort bedeeling te maken slechts die zaken wor den verzonden, waaraan de be manning, welke zich zooveel op offeringen en ontberingen moet getroosten, werkelijk behoefte heeft. Zoo bevat de laatste zen ding o.m. een gramofoon met platen van Nederlandsche liede ren, lectuur, versnaperingen, rook artikelen, enz. Oistervoormiddag 9 uur is de K XVIII te Rio de Janeiro aange komen. Alles is wel aan boord. Critiek op het politiek optreden van geestelijken. Het partijbestuur van de Katho liek Democratische partij in Neder land (voorz. prof. J. A. Veraart) heeft zich met een schrijven aan het Episcopaat (de gezamenlijke bisschoppen) gewend, waaraan wij het volgende ontleenen Nu wederom verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Ge meenteraden in aantocht zijn, constateeren wij met evenveel ergernis als leedwezen, dat allerlei geestelijken zich in het politieke strijdperk begeven door bijdragen in kranten, speciaal parochiebla den, te schrijven, alsmede door op te treden als verkiezingspro pagandisten der R.K. Staatspartij. Al is het verre van ons, om maar in het minste te willen afdingen op de staatkundige rechten dier geestelijke heeren, meenen wij toch met eerbied onder de aan dacht van Uwe Hoogwaardige Excellenties te moeten brengen, dat de politieke voorlichting van genoemde heeren altijd een hoogst eenzijdig karakter draagt en dik wijls blijkt gespeend te zijn van de meest elementaire kennis der politieke feiten en verhoudingen in ons vaderland. Het kan naar onze bescheiden meening niet uitblijven, of dergelijk optreden zal groote schade toebrengen aan het geestelijk gezag, met de nood lottige gevolgen van dien voor het godsdienstig en kerkelijk leven. Het geeft te meer aanstoot, omdat aan ons en onze duizenden leden stelselmatig de gelegenheid wordt onthouden, om daartegen, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, verweer te voeren. Het is om deze redenen, dat wij Uwen Hoogwaardigen Excel lenties met eerbied, maar tevens met nadruk, verzoeken, aan der gelijk optreden een spoedig einde te maken. We meenen hieraan te mogen toevoegen, dat de in dit adres bedoelde bezwaren zeer zeker ook ten aanzien van vele Protes- tantsche predikanten geldt. Afd. Axel der Z. L M. Gistermiddag hield bovenge noemde afdeeling onder voorzit terschap van den heer J. den Hamer, hare jaarvergadering bij dhr. J. J. de Lozanne, waarbij een 16-tal leden tegenwoordig waren. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hai- telijk welkom, doch betreurde het dat de opkomst zoo gering was. Spr. hoopte, dat we spoe dig verlost mogen worden van de verschillende crisis-wetten, die we in den landbouw op allerlei gebied hebben na te leven. Hij sprak den wensch uit, dat Gods zegen op zijn vereeniging en hare leden moge rusten. Hierna gaf de secretaris voor lezing van de notulen van de vorige ledenvergadering. De ingekomen stukken behels den een schrijven der Z L. M. betreffende het gratis toezenden van het Zeeuwsch Landbouw blad aan hare leden. Met de crisis-korting op de contributie te laten vervallen, verklaarde de vergadering zich accoord. De rekening van den secretaris- penningmeester gaf een goed slot aan van f53 37. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het vorig jaar-saldo ad f 7 02, totaal f 164 tegen een totaal uitgaaf van f 110 63. Wegens periodieke aftreding der heeren H. Dieleman en J. K. de Putter, werd laatstgenoemde met 14 stemmen herkozen. Na een tweetal vrije stemmingen werd met 12 stemmen benoemd, dhr. Iz. de Feijter Wzn. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering der Z L. M. werden benoemd dhrn. lz. de Feijter Wzn. en Jac. de Feijter Czn., terwijl als afgevaardigden naar het Kringbestuur werden aangewezen, dhrn. J. den Hamer en W. de Zeeuw. De rondvraag gaf aanleiding tot een geanimeerde bespreking omtrent de huidige crisis-maat regelen. Algemeen werd ge klaagd over de trage uitbetaling der geleverde suikerbieten, met het gevolg, dat aan de Z. L M. zal worden verzocht hierin de behulpzame hand te bieden. Dhr. Murre verzocht te protesteeren tegen de heffing bij de bron van aardappels ten bedrage van f 30, waaraan namens den Kring zal worden voldaan in samenwerking met de Z. L. M. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Bond van Land pachters en Uypotheekboeren. Zooals reeds kortelings gemeld, had Dinsdag in „Het Centrum" een openbare vergadering plaats van de afdeeling Zeeuwsch Vlaan deren van bovengenoemden Bond Het bezoek aan deze vergade ring was, naar men ons verzocht te melden, grooter dan het door ons genoemde aantaldoch dit bleef in ieder geval beneden de verwachting. De vergadering stond onder leiding van dhr. F. Dekker Pz., die zijn teleurstelling uitsprak over de slechte opkomst, waarna hij allen welkom heette, in het bijzonder dhr. Renzema, propa gandist van den Bond te Gro ningen. Hij deelde voorts tot zijn spijt mede, dat de aangekondigde spreker, dhr. H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer te Gro ningen, wegens ongesteldheid ver hinderd was op te treden. Hierna werd een film vertoond, getiteld Boerenleed en Boeren- hoop'*, hetgeen een beeld gaf hoe het onder sommige om standigheden in het boerenbedrijf toegaat. In de pauze sprak dhr. Renzema een propagandistisch woord. Spr. gaf te kennen, dat, wanneer we geen steunwetten hadden, de crisis nog erger zou zijn. We hebben ook gezien, dat tengevolge der steunwetten de prijzen zich in stijgende lijn bevonden. De steun, die op het oogenblik voor den boer bestemd is, komt evenwel terecht in de zakken van grondbezit en groot-kapitaal. Spr. wil niet zeggen, dat men den steun kan missen maar dat men hiermede aan den verkeerden kant is begonnen. - Men is om steun gaan roepen, maar wanneer men een aanpassingspolitiek gaat ge bruiken, spreekt het vanzelf, dat ook de vaste lasten naar beneden moeten. Wanneer men daarmee was begonnen dan had men een niveau, waarop men kon gaan baseeren. Dank zij de actie van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren is de crisis pachtwet er gekomen. De vaste lasten, het zoogenaamde schulden probleem, zal herzien moeten worden, want anders haalt men het niet. Verhooging van steun beteekent verhooging van pacht en van koopprijs. Wanneer men het over loonende producten heeft, dan dient men zich met de uit gaven ook aan te passen aan de tijdsomstandigheden. In 1935 zullen een tweetal nieuwe wets ontwerpen in behandeling komen, hetgeen beteekent, dat we paraat moeten zijn om ze in veilige haven te krijgen, waarbij we onze tegen partij niet te licht moeten schatten De verpachters zeggen reeds bij voorbaat, dat ze tegen de pacht wet zijn. Vandaar dat het nu het moment is voor pachter en hypotheekboer. Met de film, die we hebben gegeven, heeft men kans, dat men ook de indirect belanghebbenden bereikt. Teneinde de pacht- en hypo- theekwet te krijgen aldus spr. dienen we allen onze actie te steunen. Het1 is dus tijd om de koe bij de horens te vatten. Met de peroratie, dat men niet alleen lid maar ook strijdt.ni lid moet zijn, besloot de heer Renzema zijn aandachtig gevolgde rede. Na den propagandist dank te hebben gezegd voor de vertoonde film en zijn gesproken, opwek kend woord, werd de vergadering door dhr. F. Dekker, onder dank voor de opkomst, gesloten. Protest Landbouworganisaties De drie Centrale Landbouw organisaties hebben het volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken gezonden „Drie Centrale Landbouwor ganisaties hebben heden tot haar verbazing in de dagbladpers ge lezen het belangrijke besluit tot verlaging richtprijzen tarwe en peulvruchten. Buiten beschouwing latende al dan niet bestaande noodzaak dezer verlaging, gevoelen zij zich gedrongen, er krachtig tegen op te komen, dat een dergelijke be langrijke beslissing is genomen, zonder haar hierin op eenigeilei wijze te kennen". A.XEL, 1 Februari 1935. In de a.s. Dinsdag te houden Raadsvergadering zullen de vol gende agenda-punten worden behandeld 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden van de Stembureaux 4. Idem van de schattings commissie voor de Inkomstenbe lasting. 5. Verkoop Bouwgrond. 6. Vaststelling van de huur voor het hoofd der Openb. Lag. School. 7. Wijziging Verordening ver makelijkheidsbelasting. 8. a Vaststelling verordening voor het zwemmen. b. Wijziging Politie-verorde- ning. 9. a. Vaststelling van de kos ten per leerling van de Openb. Lag. School. b. Afrekening bijzondere scho len over 1932. e. Vaststelling voorschotten aan de bijz. scholen. 10. Ontheffing van schoolgeld en hondenbelasting. Goed afgeloopen. Zooals onlangs gemeld is, zijn de weikzaamheden voor de zgn. traverse in de Kerkdreef aange vangen. Reeds eenige dagen was men bezig aan de verbouwing van een vroeger woonhuis in het zgn Jufferkwartier naast de slacht plaats van dhr. Blankert en was ten behoeve van dhr. BI. begonnen met het metselen van een kelder onder genoemd perceel. Toen nu vanmorgen ongeveer halftien een vijftal personen aan een en ander werkzaam waren, stortten onverwachts met donde rend geraas de oude muren in. Een wonder mag het heeten, dat ge«n persoonlijke ongevallen zijn te betreuren, doordat de menschen zich gelukkig nog spoedig in veiligheid konden stellen en met de schrik vrij kwamen. Ook van den achterwand van den schoenmaker van Tatenhove stortte een gedeelte in, zoodat deze eveneens hevig geschrokken een goed heenkomen zocht. De burgemeester en de ge meente-opzichter waren spoedig ter plaatse, zoodat orders werden gegeven ter voorkoming van ver dere instorting. intusschen is het een schade post voor de gemeente, daar het perceel in plaats van opgeknapt, nu geheel nieuw moet worden opgetrokken. Van dhr. Blankert bleven een paar rijwielen in den strijd. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Jaarvergadering V. V. V. Woensdagavond hield de Ver eeniging voor Vreemdelingenver keer alhier hare jaarvergadering op de bovenzaal van dhr. J J.de Lozanne. Naast hel voltallige bestuur waren een 10-tal leden tegenwoordig. De voorzitter, dhr. A. van Maale, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, waarbij hij de beste wenschen uitsprak voor de vereeniging en hare leden in 1935. Hierna was het woord aan den secretaris, dhr. A. P. Esselbrugge, die de notulen der vorige ver gadering voorlas, welke onder applaus en met dankzegging aar> den samensteller werden goed gekeurd. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waarbij hij te kennen gaf, dat dit in tegenstelling met vorige jaren in mineur was gesteld, daar de V. V. V. het afgeloopen jaar goed heeft gevoeld, dat het crisis was. Het tekoit over 1934 geeft dui delijk blijk, dat er niet voldoende belangstelling bestond. En toch, tijdens het bezoek van den Oranje- trein aan Axel, was er een onge kende menigte op het Marktplein aanwezig, toen de mondharmo nicaclub „Bravo" uit Terneuzen ter opluistering op de muziektent concerteerde en een programma uitvoerde, dat bijzonder insloeg. Het bezoek aan de harddraverijen op 2en Pinksterdag en de uit voering van „Medioburgum" op Pinkster-drie had grooter kunnen zijn. Ook de huisvlijttentoons'tel- ling mocht zich wat het bezoek betreft, niet in een groote belang stelling verheugen. Was het mis schien, dat de openbare school voor dit doel gunstiger is gelegen dan Het Centrum In ieder geval hadden we een flink tekort. Het ontbreekt ons derhalve aan moed om nog iets meer te organiseeren, zoodat de plannen voor 1935 sober van opzet zullen zijn. Spr. hoopte, dat het volgend jaarver slag in meer opgewekten toon gegeven zou kunnen worden. Hierna werd bij monde van dhr. J. R. de Jonge verslag uitgebracht namens, de commissie voor de Axelsche Boerenkamer, waaruit bleek, dat men na een korte voorbereiding tot een tentoon stelling is gekomen. De berichten, die ons hieromtrent naderhand gewerden, getuigden van groote belangstelling. Het streven der Commissie is nog altijd gericht om een ge- bouw'.je te verkrijgen. Spr. gaf te kennen, dat het dagelijkscb Bestuur van Axel sympathiek tegenover het streven der com missie staat. Hij hoopte, dat allen zullen meehelpen, .opdat Axel niet verder inzinkt. Vervolgens bracht de penning meester, dhr. A. van Sabben, verslag uit over het afgeloopen boekjaar, hetgeen ditmaal een verlies aanwees van f352,41. Het saldo op 31 December 1933 bedroeg f 2.061,72, zoodat dit ultimo December 1934 een bedrag van f 1.709,31 aanwijst. Het ledental steeg van 88 tot 90, terwijl het aantal donateurs met I verminderde, zoodat dit thans II bedraagt. De kascommissie bracht bij monde van dhr. Schelleman rap port uit over hare bevindingen en adviseerde tot goedkeuring. Tot leden der kascommissie werden benoemd dhrn. C. de Coninck, G. Mattheeuws en J. R. de jonge. Nadat de voorzitter de diverse functionarissen dank had ge bracht voor hunne bemoeiingen en een waardeerend woord had gericht tot de pers voor de wijze, waarop deze zich van haar taak ten opzichte van de V. V. V. heeft gekweten, deelde hij een en ander mede omtrent de plannen voor 1935. Hieruit bleek, dat in verband met be zuiniging getracht is om een goedkooper concours-hippique samen te stellen, waartoe een schrijven was gericht aan den Bond van Lande lijke Rijvereenigingen van den N C B. te Breda, die cok in Z. Vlaanderen afdeelingen heeft. Uit het ontvangen schrijven bleek, dat de afdeelingen nog niet heelemaal klaar zijn om reeds een wedstrijd te kunnen houden, zoodat we aldus dhr. Van Maale iets anders zullen moe ten uitzoeken voor attractie. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur der V.V.V. om 4 zomer avond concerten te doen plaats hebben, waartoe enkele gezel schappen zullen worden aange zocht, die hier nog niet zijn geweest. Voorts zullen wij trachten om met St. Nicolaas iets op touw te zetten met me dewerking der winkeliers. Spr. deelde nog mede, dat de ver eeniging het volgend jaar haar 10-jarig bestaan hoopt te vieren. De opening zal plaats hebben met een feestavond voor de leden en donateurs. Inzake de te stichten Axelsche Boerenkamer stelde het bestuur voor, haar volledige machtiging te verleenen tot aankoop van een perceel teneinde tot inrichting over te kunnen gaan. De ver gadering was er unaniem voor, om die volmacht te verleenen. Van de omvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna de voorzitter onder dank zegging voor de medewerking de vergadering sloot, na de hoop te hebben uitgesproken, dat het volgend jaar het 10-jarig bestaan gevierd moge worden. Herv. Zondagschool. Onder voorzitterschap van dhr. P. J. van Bendegem werd Dins dagavond de matig bezochte jaarvergadering gehouden van de leden der Herv. Zondagschool- vereeniging. Na het gebruikelijk gebed en een openingswoord van den voorzitter, waarin hij een terug blik wierp op den arbeid der vereeniging en aanspoorde om het komend jaar weer met nieuwe moed en lust voort te werken, las dhr. H. Smies, als secretaris, het jaarverslag van 1934, waaruit bleek, dat het ledental met 20 was toegenomen en er nu 246 leden zijn. Het getal leerlingen was van 198 tot 200 gestegen. Desniettegenstaande waren de inkomsten gedaald, omdat er minder gebruik van de vergader zalen was gemaakt. Bestuur en personeel onder gingen eenige verandering. In de plaats van dhr. C. Overdulve, die wegens zijn betrekking aan het Diaconiehuis, zijn functie als voorzitter had neergelegd, was dhr. van Bendegem vnd. gekozen. En in plaats van dhr. Baas en mej. Koster Wd., zijn als leer krachten geworven de dames Corrie Schutz en Tanneke Lensen Jacd. Voorts werd verwezen naar het Kerstfeest, dat weder een prettig verloop heeft gehad. Als ingekomen was een schrij ven van dhr. A. van Hoeve, waarin deze zijn bestuursfunctie neerlegt. De penningmeester, dhr. J. Meesen, bracht eveneens verslag uit en noteerde f711,64 aan uit gaven en f 564,77 aan inkomsten, Het kassaldo van 1933 ad f 192 werd hierdoor verminderd tot f 45,22. De kascommissie voor 1935 Ml bestaan uit dhrn. P. van Ben*

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2