Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, BS AU BROCADE No. 85. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Doelbewust Begeeriogsbeleid. Door de Regeering is een uit voerig antwoord gezonden op de door de Eerste Kamer als voor- loopig verslag gemelde schrifte lijke algemeene beschouwingen. Er klinkt uit het stuk duidelijke taal, waaruit blijkt, dat de Regee ring weet wat zij wil We nemen er de volgende grepen uit De solidaire samenwerking van de leden van het Kabinet laat niets te wenschen over en zoolang die solidariteit bewaard blijft, is een vast en doelbewust regee- ringsbeleid verzekerd. Dat het beleid van de Regee ring niet overal in het land har telijke instemming zou vinden, heeft ook de Regeering van den aanvang af verwacht. Zij kan den leden, die er op wijzen, hoe onverantwoordelijke critiek in tijden, als wij thans beleven, gemakkelijk spel heeft, de verzekering geven, dat zij zich daardoor niet zal laten beïnvloe den en voort zal gaan met haar taak te vervullen op de wijze, die naar haar overtuiging in 's lands belang geboden wordt. Ook de Regeering betreurt het, dat de defensie-uitgaven geen ander beeld hebben kunnen ver- toonen dan blijkens de begrooting het geval is. Zij heeft het aan vragen van een lager bedrag echter bij den bestaanden inter nationalen toestand niet in over eenstemming geacht met de be langen van 's lands veiligheid. Zij heeft echter het vaste voor nemen, om opk Qp de militaire uitgaven zooveel te bezuinigen als mogelijk is. Op de kosten der Ned -Indische landmacht is voor 1935 een bedrag bespaard, dat overeenkomt met het cijfer, dat naar de voorstellen der com missie zou zijn te verkrijgen. De aangekondigde maatregelen met betrekking tot de Nederlandsche landmacht beoogen een bezuini ging van omstreeks 5 millioen gulden. Dat voor de landsverdediging DB VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 33) Beau Brocade's hand greep zijn paard bij den teugel en er waren maar weinig schreden tusschen hem en den geheimzinnigen ruiter, die juist wilde wegrennen, toen deze zich plotseling omkeerend uit zijn pistool twee kogels afschoot op zijn vervolger. De jongeman hield zich op. Hij greep zijn paard bij den teugel en trachtte op te stijgen, maar hij wan kelde en viel bQna. Vervolg hem, John, riep hij met Schorre stem, toen hij weer wankelend op zijn eene knie neerviel. Snel, hem achterna 1 snel! Neem mijn paard, bekommer u niet om mij I Dit behoefde John geen tweemaal gezegd te worden. Hij greep het paard bfl den teugel en was, zoo snel als hij kon, in het zadel. Maar dit korte oogenbllk had den ruiter een voldoenden voorsprong ge geven. Nog was de maan helder, maar de mist dik en de brem* en doornstruiken waren dicht aan den anderen kant van den weg. Reeds was hQ uit het gezicht verdwenen John's ooren en oogen waren niet coo scherp als die van Beau Brocade, den roover, den nu gewonden koning Her heide* niet genoeg wordt gedaan en dat het leger en de marine niet vol doende zouden zijn geoutilleerd voor het doel, dat daarmede wordt beoogd, kan de Regeering niet toegeven. Omdat de Regeering alles doen wil, om aantasting der autonomie te voorkomen, is zij genoodzaakt in sommige gevallen in het ge meentelijk bestuursbeleid in te grijpen. Ongetwijfeld is het juist, dat vele gemeenten in financieele moeilijkheden ziin geraakt tenge volge van de werkloosheid. Al moge deze oorzaak haar niet worden kunnen toegerekend, dit ontslaat haar niet van den plicht, al het mogelijke te doen om desondanks ontwrichting der ge- meentefinanciën te voorkomen. Een onderzoek naar den aard der Rijksuitgaven leert, dat da delijk volledig werkende bespa ringsmaatregelen maar in zeer beperkte mate mogelijk zijn. Belangrijke reorganisatiemaatre gelen komen altijd weer neer op afschaffing van personeel, en zoolang het rijk nog niet besluit om dit personeel zonder meer op straat te zetten een han delwijze, waartoe de Regeering vooralsnog niet bereid is zal de te verkrijgen besparing zich eerst geleidelijk verwezenlijken. Dit geldt niet voor salarisverla ging van in dienst zijnd perso neel doch daaraan zijn ook gren zen. De Regeering wil daarmede niet zeggen, dat op het stuk der salarisregeling niet verder zal moeten worden gegaan. Zij heeft ook deze vraag in onderzoek. De Regeering moet den op haar geoefenden drang om tot devaluatie over te gaan met be slistheid weerstaan. Zij is er vast van overtuigd, dat daardoor de toestand van de gemeenschap in haar geheel slechts verergerd zal kunnen worden, al zou deze of gene groep er eenig voordeel van hebben. Het economisch herstel zal niet verkregen worden, zoolang niet o.a. een stabiele verhouding der belangrijkste valuta's zal zijn bereikt. Devaluatie van den Toer. Patience bij de koets was ge komen was haar eerste zorg voor Betty, zij hielp het arme meisje op de been en trachtte eenige verklaring omtrent het gebeurde, van haar te verkrijgen. Ik luisterde naar de fluit, Mylady, ea keek uit het raampje, jammerde Betty, die meer verschrikt" dan ge kwetst was, toen plotseling het portier van het rijtuig geopend werd, ik er uit getrokken werd en gillend op den grond lagDit is alles wat ik weet. Maar één blik in den koets had Patience de geheele treurige waarheid doen zlin. Die was doorzocht en de holte onder de bank, waarin de ge wichtige brieven gelegen hadden, was nu leeg. De brieven I ach, de brieven klaagde Patience in een aanval van smart en wroeging. Philip, dier bare Philip, gij steldet uw kos'baar leven in mijne handen en ik ben dat vertrouwen onwaardig geweest. Qehe.el gebroken van smart bij deze verschrikkelijke gedachte, zette ze zich met het hoofd in de handen, in hartstochtelijke, hartbrekende droef heid, op de treden van de koets neder Mylady Zij keek op en zag bij het zwakke licht der maan een gestalte op de knieën, met zichtbaar pijnlijke po gingen zachtjes tot haar voottkruipend, In één aogenblik stond zij op, slank, trotsch, met een wereld van toorn in hare oogen, terwijl zij met afschuw neerzag op die knielende gedaante voor haar, Mijnheer sprzk zij met ijskoude verachting, zoo gij nog een grein tje eergevoel hebt, Hoe dan dat masker Nederlandschen gulden en de schok die daarvan het gevolg zou zijn, zal bij de vele onzeker heden, die op het monetaire terrein reeds bestaan, een nieuwe on zekerheid voegen en kan daar door het herstel slechts bemoei lijken. Daarnaast is het groote be zwaar van devaluatie gelegen in haar willekeur. Indien de Regeering, ondanks de uiterste pogingen er niet in vermag te slagen, de goudwaarde van haar munt te handhaven, en deze van haar goudvlak wordt afgedrongen, hebben misschien nog heviger verschuivingen plaats, doch dan zijn deze niet voor de verantwoordelijkheid der over heid. De Regeering acht het haar plicht alles te doen wat in haar vermogen ligt, om dit te voorkomen en zij heeft het volle vertrouwen daarin te zullen sla gen. Tegenover de landen van het z g. goudblok heeft de regeering zich tot niets gebonden, dat haar vrijheid van handelen aan banden zou leggen. Mochten een of meer hunner onverhoopt den gouden standaard verlaten, dan verplicht dit Neder land tot niets. De Regeering heeft geen be hoefte zich omtrent de vraag, of verdere belastingverhooging kan worden opgelegd, door een com missie te doen voorlichten. Haar overtuiging, dat belastingverhoo ging uitgesloten moet worden geacht en men integendeel, zoo dra zulks maar eenigszins mo gelijk is, tot belastingverlaging zal moeten overgaan, is daarvoor te vast gefundeerd. Tot opheffing van hel bank geheim is de Regeering niet be reid. Over den eventueelen bouw van een zusterschip van de .Statendam" is met de directie van de Holland—Amerika lijn nog overleg gaande. Plannen worden overwogen welke reeds in vergevorderd stadium van voorbereiding zijn, om de geheele organisatie van af eu la it mij tenminste zien wie gq zijt. Haar smartelijke schaamte was meer dan zij kon dragen. Zij, die zichzelf aoo fier, zoo sterk had ge- ach', dat zij voor den gek gehouden was, zoo bedrogen, en dat door dezen man. dezen dief, dezen lagen roover, die haar hand had durven aanraken. Al de trots van stand en rang verhief zich in haar. Wie was hij, dat hij zoo tegen haar had durven spreken Hare wangen gloeiden van schaamte bij de gedachte aan die stem, die zij zoo gaarne had gehoord, die teedere klank daarin, en ozij was zijn speelgoed geweest, zijn werktuig bij die infame list. die het leven haars broeders in grooter gevaar had ge bracht dan te voren. Hij had haar zachtmoedig gehoor zaamd, hij had zijn eigen trotschen geest voor haar smart geborgen. Zijn gelaat, nu aschgrauw en vertrokken van pijn en smart, zag met een stomme bede om vergeving tot haar op. Een arme drommel, stamelde hij zwak, wiens dwaze bespotte lijke gril Maar zij keerde met bitteren haat zich van hem af, zich in haar volle lengte oprichtend, met alle middelen dlz in haar macht waren, trachtend hem te toonen, hoe zeer zij hem ver achtte. Zij was zoo opgegaan in haar smart en vernedering, in haar bittere wroeging over het door haar geschon den vertrouwen, dat zij niet eens bemerkte dat hij gewond was en ver* zwakt door bbedveilies. Gij..... gij.... riep zij met verachting en afschuw uit, Neen, spreek niet tot mij bid Ik uGijt den arbeid voor jonge werkloo- zen op een breeder basis te plaatsen, waardoor het tevens mogelijk zal zijn, het kampwerk voor de jongeren met meer kracht dan tot nu toe mogelijk was, aan te vatten. Het streven van de regeering is er voortdurend op gericht om voor zoover het dienstbelang daardoor niet geschaad wordt bij benoemingen cumulatie van inkomens zooveel mogelijk te vermijden. De Regeering heeft in de ge uite bezwaren geen voldoende aanleiding kunnen vinden, haar voornemens inzake herclassifica tie van de gemeenten geheel terug te nemen. Het vraagstuk van de nationale vlag is bij de Regeering in be handeling. De Regeering onderschrijft ten volle den aandrang tot den bouw van goedkoope arbeiderswonin gen. Zij is in die richting werk zaam en op het platteland wor den goedkoope woningen ge bouwd. Prinses Juliana. Naar men meldt moet Prinses Juliana, in verband met een lichte ongesteldheid, enkele da gen het bed houden op het Huis ten Bosch. Jhr. Boys de Beerenbronek. Reuter meldt uit Rome, dat jhr. mr. C. M. Ruys de Bee- renbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, Zondag door Mussolini is ontvangen. De Wereldreis van de XV11L Kort nadat Hr. Ms. onderzee boot K XVIII haar reis via vijf werelddeelen naar Nederlandsch- Indië aanving, is het Comité „Onze Marine" opgericht, dat zich ten doel stelt, de bemanning van de onderzeeboot bij aan komst in elke aanloophaven te toonen, hoezeer het Nederland sche volk medeleeft met dezen geweldigen tocht, welke mede door de proefnemingen, door prof. Vening Meinesz aan boord ver richt en nog te verrichten, van gij hebt mij voor den gek gehouden en bedrogen en ik ik ach I voegde zij er verwijtend bij, wat had ik of mijn broeder u gedaan, dat gij hem zooveel kwaad wildet doen Welken prijs hebben zijn vijanden op zijn hoofd gesteld, dat gij hem aan hen wildet verkoopen Hij trachtte haar in de rede te val len. want hare woorden pijnden hem tienduizend maal meer dan die wond in zijn schouder, met bijna bovenmen- schelijke inspanning sleepte hij zich tot voor haar voeten, zich aan de struiken vastgrijpend om zich op te houden. Hij wilde haar niet laten zien hoe zij hem deed lijden Zij I Zijn schoone witte roos. die hij on wetend naar het scheen, zoo diep had beleedigd. Haar geest was verward, zij begreep niet, en ach I het was onmogelijk dat zij kon begrijpen hoe wreed haar woorden waren, harder om te dragen dan eenige marteling door het duivel8ch brein van menschen uitgedacht. Ik had u goud willen geven, vervolgde zfl, terwijl zij hevig snik kend bijna niet kon spreken, zoo gij goud begeerdet.Hier is de beurs nog, die gij niet aannaamt. Twee honderd gulnjes voor u, mijn heer, zoo gij mij die brieven terug brengt. En met een laatste gebaar van oneindige minachting wierp zij de beurs voor hem op den grond. Toen slaakte h{j een kreet, des vreeselijken hartverscheurenden kreet van een gewond dier. Maar het was maar voor een oogenbllk, de groote Lefde die hQ haar toedroeg hielp hem om te begrijpen. Dc liefde is nooit zelfzuchtig altijd vriendelijk, De liefde begrijpt altfld» bijzondere beteekenis is voor de wetenschap. „Onze Marine" kon reeds een zending van zeven kisten ver schepen naar Dakar, terwijl de gelegenheid om tijdens de jaar wisseling nieuwjaarswenschen aan de opvarenden te zenden, een groot succes is geworden. Naar Rio de Janeiro werd weder om een zending verscheept en is een vierde zending van tien kisten naar Buenos afgezonden, waar de K XV111 23 Februari zal aankomen. Van deze zending is een gedeelte reeds met de „Mont- ferland" van den Koninklijken Hoilandschen Lloyd ts Amsterdam onderweg. Van Vollenhoven's Brouwerij in de hoofdstad heeft zich belange loos bereid verklaard, door mid del van haar afdeeling export deze en verdere zendingen te verpakken, zeeklaar te maken en uit te klaren. De voorzitter van het comité, de heer A. W. P. Angenent deelde ons mede, dat aan de samenstel ling van de pakketten zeer veel zorg werd besteedmet de wen schen en de behoeften van elk der opvarenden wordt terdege rekening gehouden. Van de op varenden zijn reeds verschillende brieven ontvangen, waaruit blijkt, hoezeer de belangstelling van het Nederlandsche volk op prijs wordt gesteld, terwijl zij ook buitenge woon dankbaar zijn voor het feit, dat hun familie in staat wordt gesteld, aan elke zending van haar kant aandeel te hebber, zoodat via het comité ook het contact tusschen de opvarenden en hun naaste familieleden onder houden wordt. Plannen voor een eenvoudige huldiging bij aankomst van de K XVIII te Soerabaja in Juli de onderzeeboot is bestemd voor de virsterking van de boot inde Indische wateren, met als gevolg, dat de bemanning eerst over drie jaar naar het moederland terug keert zijn reeds in voorbe reiding. Het ligt in de bedoe ling, de opvarenden een herinne ringsalbum of -boek aan te bie- Hij kon nu bijna niet spreken en de oogenblikken waren z«er kostbaar, maar het gelukte hem met groote zachtmoedigheid zwakjes te stamelen: Mevrouwt Ik zweer bij uw lieve lippen, nu in toorn mij toege keerd, dat gij mij grievend onrecht aandoeh Mijn schuld is helaas groot. Ik kan het niet loochenen, sedert in dit korte dwaze uur van den dans, mijne oogen verblind en mijne ooren verstopt waren voor dat alles, behalve voor uw dierbare tegenwoordigheid. Ja, ja, 'twas een slimme streek, antwoordde zij zich zelf tot toorn opzweepend, willens doof voor de bekoring der zwakke stem, zich afwendend van het teeder smeeken zijner oogen. een streek van het begin tot het eindt Uw ridderlijke dapperheid in de smidse. Uw rol van galant roover, terwijl gij met eeG complotleerdet om mij te berooven van die kostbare brieven, die het leven mijns broeders zouden gered hebben. Brieven die uws broeders leven zouden gered hebben Weike brieven ik verzoek a, mijnheer, mij nu niet langer voor den gek te houden. De hemel mag weten, hoe gij ons geheim ontdekt hebt, want ik wil er een eed op doen, dat John Stich het niet verraden heeft. Deze brieven mijnheer, zqn gestolen door uw me deplichtige, terwijl gij mij met dien dans bedroog. Hij kwam tot zichzelf, met kracht vaa wil zich dwingend om kalm te spreken. (Wordt vervolgd)» AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1