Tuin- en Bloemzaden let W00IIIJIS 5000 Weidestaken Sparren n Axel. G. H. YAN TATENBOVE. Donderdag 1 Febrnari 1935, Gemengd Nieuws. Advertentiën. Zoo juist ontvangen van prima kwaliteit. HET BLOEMENHUIS. met SCHUUR I. M. VERHULST, Ged. Staten van Zeeland heb ben de aanvankelijk door hun college op Woensdag 24 April bepaalde stemming voor de ver kiezing van leden van de Prov. Staten nader bepaald op Woens dag 17 April. Overgeplaatst van Koewacht naar Heinkenszand met ingang van 15 Febr. A. Geelhoed, kom mies aldaar. Sas van Sent. Zaterdag is het stoffelijk over schot van burgemeester Hoef nagels onder groote belangstelling ter aarde besteld, na een druk bezochte plechtige mis in de R.K. kerk. De lijkstoet werd behalve door familieleden, gevolgd door het gemeentebestuur, de ambte naren, afgevaardigden van den R. K. Politiebond, waarvan de overledene eerelid was, de nota belen der gemeente, de onder wijzers met de schoolkinderen en tal van ingezetenen. Aan de groeve werd door ver schillende neeren het woord ge voerd, waarna een zwager dankte voor de eerbewijzen, die men den overledene uit achting voor zijn persoon en waardigheid had be toond. Een tweetal kransen dekten de baar. De Belgische douane heeft aan de grens te Selzaete een vrachtauto in beslag genomen met een 4C-tal varkens. De smokke laars konden de vlucht nemen. Landstorm. Te Terneuzen werd Vrijdag avond een propaganda-avond ge houden voor de afdeelingen Ter- neuzen, Axel, Zaamslag en Hoek van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Na een inleiding van Burgemees ter Huizinga hield de heer P. G. Laernoes uit Vlissingen een rede, waarin hij wees op de trouw van de Landsiormers, die ongeacht de moeilijke tijden sedert 1918 lid blijven en op den groei van het corps dat 840C0 leden telt w.o. 3200 in Zeeland. Vervolgens werden vertoond de film van de uitvaart van H. M. de Koningin-Moeder, van den te Hulst gehouden Landdag van den B. V. L., van het 25-jarig regee- ringsjubileum van H. M. de Ko ningin, met als slot de huldiging in het stadion te Amsterdam, van de uitvaart van Z. K. H. Prins Hendrik, en ten slotte die van de opening van de Tweede Kamer der Staten-üeneraal in Sept. 1934> Statenverkiezing. De candidaailijst der Chr. Hist. Partij in Zeeland is voor alle kringen als volgt vastgesteld: 1. A. D. F. van der Wart, Goes (aftr.)2. W. de Ridder, Vlis singen (aftr.)3. Mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg 4. A. de Feijter, Zaamslag (aftr 5. M. M. Scnippers, Wissekerke (attr.); 6. U. van Duin, Zierikzee (aiir.)7. C. Philipse, 's Heer Arenuskerke8. M. de Looze, Kapclle9. P. Janse Az., Bigge- kerke 10. S. A. N. van Oeveren, Wolphaartsüijk11. M. Krijger, Bruinisse 12. H. C. J. Gunning, ierseke 13. M. van Strien, Nieuw en St. Joosland 14. M. den Beer, Haamstede; 15. C. A. Kaan, Ter Neuzen; 16. J. F. Vermeulen, Middelburg; 17. L. Kristelijn, Eikerzee; 18. F. J. Castel, Veere 19. U. Kamermans, Vlissingen; 20. C. Kousemaker, Kloetinge. De wegenkaart. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat in verband met de inwerkingtreding van de motor- rijiuigenbelastingwet, houders van motorrijtuigen, welke in het bezit zijn van wegenbelastingkaarten geldig tot 30 April 1935, de thans meer verschuldigde belas ting vóór 1 Febr. a s. moeten bijbetalen ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastin gen en onder overlegging van de betrekkelijke Wegenbelasting- kaart. Men schrijft aan de -Tern. Crt." Zaterdagavond kon de prov. boot die om 6.15 uur van Hans- weert vertrok en om 6.45 uur te Walsoorden moest aankomen^ door den storm niet aan den |tei(ef komer,, en keerde de boot daarop naar Hansweert terug. De laatste dienst werd weder normaal uitgevoerd, daar de wind toen veel verminderd was. Voor de passagiers was het inmiddels een minder prettige reis, daar de boot op de Schelde geducht dib- berde, en zij nu de toch twee maal moesten maken. Ook voor de passagiers die met de tram te 6.45 te Walsoorden aankwamen, was het een teleur stelling dat de boot, zonder te hebben aangelegd, weer terugvoer en zij nu tot 8.45 uur moesten wachten, zoodat zij die in de richting Roosendaal moesten, geen aansluiting meer hadden. Dat er gemopperd werd behoeft dus geen betoog. Geweldige brand. Een brand, zooals in lang niet in Den Haag heeft gewoed is Vrijdag uitgebroken in het fa- briekcomplex aan de Leeghwater- straat. Zeer sne! breidde de brand zich uit. De vlammen sloegen van alle kanten uit het gebouw, dat drie verdiepingen hoog is, zoowel uit het dak, als uit alle ramen en deuren. Het was een fantastisch schouwspel. Losse bladen papier (de brand was aanvankelijk ontstaan in de papierfabriek) woeien met groote snelheid en hevigheid over de straten, daarbij angst en schrik onder het talrijke publiek ver spreidende. De toestand was zeer ernstig. Van alle kanten kwam politie en brandweer aan gesneld, doch de groote massa materiëel en de groote hoeveel heden water, welke binnen enkele oogenblikken op het brandende gebouwencomplex werden ge worpen, konden niet verhinderen dat de vlammenzee steeds verder om zich heen greep. In hei bran dende complex was gevestigd een papierwarenfabriek, de rub ber-latex poeder company, een staalmaatschappij, een tricotmaat schappij, een scheermessenfa- briek en nog enkele andere zaken. Omstreeks half elf heeft een be diende van de papierfabriek de brand ontdekt. Hel vermoeden bestaat dat de brand is ontstaan door kortsluiting in de lift, waar door een liftkoker in brand ge raakte. Het personeel moest zich hals over kop in veiligheid stellen. Slechts een meisje viel van de schrik flauw. Een half uur na het begin van den brand, stortte het dak van het eene fabrieks complex reeds in. De toestand werd ernstiger omdat naast het brandende fabriekscomplex een benzinedepöt en een verffabriek zijn gevestigd. Gelukkig was de hevige wind naar de andere zijde. Om elf uur kwamen met don derend geraas de machines van de derde étage naar beneden. Het was één vlammenzee waar men zag en een angstwekkend geknetter en geloei van het vuur, dat door den storm opgejaagd werd en steeds nieuw voedsel zocht. Omstreeks half twaalf liep een houtopslagplaats van een meubel fabrikant, gelegen naast het bran dende fabriekencomplex ernstig gevaar, en met vijf stralen trachtte de brandweer de muren nat te houden. HA fabriekscomplex is zoo goed als geheel uitgebrand. Omstreeks één uur was de brand aan de achterzijde be dwongen. Aan de voorzijde nam het vuur echter in hevigheid toe. In de meetkamer was een aan tal zeer kostbare instrumenten, o.a. zeer kostbare microscopen opgesteld, in verband met per manente rubberonderzoek der Mpij. Vele jaren was gewerkt om deze collectie bijeen te krijgen, welke thans geheel vernietigd is. Uit den dnim gezogen. Zooal» een dezer dagen werd gemeld had Vrijdag de reiziger K. uit Rjjssen, die in dienst was bjj een margarinefabriek te Zoe- termeer bij de Rotterdamsche politie aangitte gedaan dat zjjn Dodge-auto op den Goudscben Singel Waa gestolen en dat in 4ue auto aan bedrag van 9.700 had gelegeo. De auto werd later teruggevonden en het geld was verdwenen. Al dadelijk had de politie achterdocht gekregen tegen dpn reiziger. Het verdere onderzoek heeft thans uitgewezen dat de diefstal gefingeerd is geweest. Vast is komen te staan, dat K. in de jaren '33 en '34 ten na- deeie van zijn firma een bedrag van 11 a 22 mille heett verduis terd, wat hij geruimen ijd ver borgen wist te houden door met zijn afrekeningsstaten te knoeien. De politie heeft op grond van deze ontdekking den man ten slotte tot de bekentenis gebracht, dat bet verhanl van den auto diefstal c a. uit den duim was gezogen. Een helper had de auto „gestolen" en ergens anders weer verlaten. Geld zat er na tuurlijk niet in de auto. 't Was K. er alleen maar om te doen, zijn tekort aannemelijk te maken, Zaterdag heeft zich een ernstig geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan te Ber gen op Zoom. in de fabriek E., waarbij 80 meisjes min of meer nadeelige gevolgen van onder vonden. Op de zaal, waar de meisjes werkzaam waren, brand de een kachel, die de oorzaak der vergiftigingsdampen is ge weest. Er werd eerst niets bemerkt, doch enkele meisjes werden onwel, waarna men op den kolendamp opmerkzaam werd. Een vyttal meisjes dat met een autobus naar buis ver voerd werd, werden in de bus dermate ODgesteld, dat de hulp van den dokter te Wouw werd ingeroepen, die overbrenging naar het ziekenhuis te Tilburg noodzakelijk achtte. Een nader onderzoek naar de oorzaak van de kolendampontwikkeling wordt ingesteld. Toen Zaterdagavond te Moer8ge8tel twee marechaussée's controle uitoefenden op het ver keer, kwam een vrachtauto aan gereden, waarin een vyftal mu sici die huiswaarts keerden van hun werk in de stadsschouwburg te Eindhoven. Aan den kant van den weg stonden twee auto's, die de bestuurder van de vracht auto op zij wilde langs rijden. Hierbij heeft hij de stilstaande auto's geraakt, waardoor de eene marechausséa M. is aan gereden en daardoor viel. Over brenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. Aldaar is echter de marechausséa overle den. De auto kwam in een sloot terecht, terwijl de stil- steande wagens ernstig werden beschadigd. Zaterdagavond heeft men in de garage naast zijn woniDg te Sommelsdijk gevonden het lijk van den heer Van P. te Dirks- land. Een dokter die gewaar schuwd werd sprak het vermoe den uit, dat Van P. bet slachtoffer is geworden van vergiftiging door dampen, die zich in de garage hadden ontwikkeld De deuren van de garage waren dicht en er hing een benzinegaslucht. Men had den heer Van P. reeds te twee uur gemist. Het slachtoffer was ongehuwd 6n 30 jaar oud. Drama te Chicago. De moeder van een 25-jarigen invalide vermoordde in haar woning te Chicago, een ambte nares van maatschappelijken steun, aangezien de uiikeering zou worden ingehouden. Moeder en zoon begaven zich vervolgens naar bet bureau voor de crisis- regeling en losten verscheidene schoten in bet dichtbezette lo kaal, met het gevolg, dat drie ambtenaren werden gewond, waarvan één doodeljjk. Met de laatste twee kogels maakten moeder en zoon toen een einde aan hun leven. Roofoverval. Te Brasschact is Vrijdagavond, tegen half acht, een brutale roof overval gepleegd ten huize van den gepensionneerden officier van Justitie, Koopman. Drie gemaskerde bandieten drongen door iQ de villa en sloegen Koopman en diens echt- genoote met gummiknuppels, terwjjl zij hen met hun revol vers bedreigden, om hen te dwingen hun de plaats aan te wijzen, waar het geld was op geborgen. Toen de heer K. niet vlug ge noeg aan hun eisch voldeed, sloegen zij hem zoo lang tot bij bewusteloos ineenzonk. Bevreesd dat de roovers haar man zouden doodschieten, wees mevr. Koop man de plek aan, waarop de bandieten met medeneming van 900 francs de vlucht namen. De Ramp van de „Rohawk". De „Mohawk", die ter hoogte van Seagirt in aanvaring kwam met het Noorsche s.s. „Talisman", is thans gezonken, niet ver van de plaats, waar de „Morro Castle* is vergaan. Volgens mededeelingen van de overlevenden is de botsing met de „Talisman" nog volkomen onopgehelderd. De „Mohawk" maakte zoo snel slagzij, dat de touwen van eenige reddingbooten moesten worden doorgesneden, opdat zij snel konden wegvaren. Toen het schip b gon te zinken bevonden zich nog minstens 40 passagiers aan dek. Uit de verhalen van de ge redden blijkt, wat zij hebben moeten doorstaan in de ijzige koude en onder hevige hagel en sneeuwbuien, en Pee held haftig het gedrag van de offi cieren en matrozen by het red dingswerk is geweest. De heer Eddie de Waard uit Rotterdam die in de laatste red dingsboot de „Mohawk* kon ver laten, vertelde„Ik hoorde de mannen, die in het Ijskoude water waren terechtgekomen, om hulp schreeuwen en daarna zag ik hen voor mijn oogen ver drinken. De kapitein stond toen nog op de brug en op het dek liepen twee oude vrouwen rede loos heen en weer. Het laatste wat ik van de „Mohawk* zag, was, dat zij met den boeg kaar voren zonk. De menschen, die overboord zyn gevallen, moesten wel omkomen, want men kon het in het water geen vyt mi nuten uithouden.* Een andere passagier uitte zich in loffelijke bewoordingen over net heldhaftig gedrag van de olficieren en matrozen en zeide, dat bet hieraan te danken is, dat nog zoo'n groot aantal opvarenden kon worden gered. Marktberichten. AXEL, 26 Jan. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,75, wintergerst 5,75—6,— zomergerst 6,00—6,25, haver 6,00 6,25, groene erwten 9,00—10,— bruine boonen 11,0012, duivenboonen 7,008,paar- denboonen 6,006,25, blauw- maanzaad 12,00—13,—, karwei zaad 17,00 18,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6, -8,-. HULST, 28 Jan. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50 7,25, wintergerst 5,50—6,25 zomergerst 6,6,25, haver 5,50 6,—, erwten 7,00 —10,paar- denboonen 5,50—6,00, duiven boonen 6,007,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10, 11,75, lijnzaad 6,00—9,00, blauw maanzaad 12,00 14,00, mosterdzaad 00,00—00,00, keol- zaad 0,00— 0,00. Rundvee aanvoer 1, verk. 0. Varkens 11, 7. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,75 ROTTERDAM, 28 Jan. De marktprijzen waren alsvolgt*. Vlas. Aangevoerd blauw 8600 Kg. 0 57,5—0,70 Holl. geel 9800 Kg. 0,60—0,65, dauwroot 1500 Ke. 0,550 58, Groningsch 3000 Kg. 0,57,5 -0,60. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 3,20—3,50, Zeeuwsche bonte 0,— 0,—Zeeuwsche eigenheimers 2,602,70, Brielsche eigenhei mers 2,50—3,20, blauwe eigen heimers 2,50-2,80, drielingen eigenheimers 1,90—2,20, Friesche eigenheimers 2,80—3, Red Star 2,70—3,—, Bravo's 2,80—3,20, bonte en blauwe drielingen 2,30 -2,40. Gerst 6 6,50, haver 6,50-6,80 erwten 9—10,40, bruine boonen 10,50—12,40. Ter veemarkt waren aangevoerd 508 vette runderen, 288 vette en graskalveren 11 nuchtere kalveren, 769 schapen en lammeren, 648 varkens. De noteering was als volgt Koeien 0,38-0,58, ossen 0,38 0,52, kalveren 0,45—0,80, scha pen 0,30—0,37, per stuk 16, 12, 8, lammeren 0,30-0,39, per stuk 11, 9, 7, varkens 0,33—0,45. Crisis-publicatiën. Persbericht. De Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zeeland maakt bekend, dat zij die nog geen formulier teeltaanvrage aardappelen, teelt jaar 1935 hebben ontvangen, er alsnog een kunnen bekomen bij het kantoor der L. C. O. v. Zee land te Goes of bij de Districts- secretaiissen. De teeltaanvrage moet vóór 2 Februari 1935 zijn ingediend. De Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland. Een mime sorteering KERKDREEF E 83 Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van den heer R. J. DE BLOCK te Zuiddorpe, in het café van den heer I. Migom te Zuiddorpe, Oudenpolder, op des namiddags 3 aur, verkoopen en het recht wan erfpacht op den grond tol 1 October 1950, eigendom van de Familie Onghe- na, alles te Zuiddorpe, Ouden polder, kadaster sectie B deel van nummer 1524, groot 2 aren 87 centiaren. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen uiterlijk 2 Maart 1935. Met toestemming eigenares kan in pacht volgen ongeveer 44 aien 56 centiaren bouwland aldaar. TB KOOP A 7 o o rx t. Hotel „Graanbeurs", AXEL. veel last van hoestbuien, prikkelingen in de keel, benauwdheid, moeilijke adem haling Gebruik de bekende en zeer geprezen Balsempillen van Apotheker H. VAN AKEN, specialist te Selzaete. Enkele VAN AKEN's Balsempillen zullen U direct verlichting geven en een rustige slaap bezorgen. Prijs verlaagd, thans 75 cent per doos. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten) Importeur i SCHULTE TH1EME, postbox B5, Middelburg) •g

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3