Gml uw ledig Maggi- fleschje cpnieuw ^Kaqql ''jJroma. vullen j S)at is vnnrdeelitur Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. ling aanspraak kan maken op den warmen dank der provincie. Ik eindig thans met het uit spreken van den vvensch, dat onze provincie onder Gods zegen, kan het zijn binnen korten tijd, eene goede toekomst moge tege moet gaan en dat zij, die geroepen zullen worden aandeel te nemen in het bestuur van deze provincie, met dezelfde toewijding en het zelfde beleid, als waarvan gij blijk hebt gegeven, zich van hunne taak zullen kwijten. Op deze woorden antwoordde de heer Van de Putte, die den Commissaris dank bracht voor zijn rede en hem namens de Staten ook Gods zegen in 1935 toewenschte. Onder de ingekomen stukken waren de Koninklijke besluiten tot goedkeuring van enkele Sta tenbesluiten, en wel o a dat tot deelneming in het maatschappe lijke kapitaal van een op te richten N.V. Zeeuwsche gas maatschappij en het aangaan van een geldleening van f2 000.000. Zondagsdienst der booten. Alsnu kwam weer aan de orde de motie van den heer Erasmus om Ged. Staten uit te noodigen le de zomer-Zondagsdienst- regeling van Vlissingen naar Breskens te beginnen met 1935 zoodanig uit te breiden, dat er 'n keer meer heen en weer wordt overgevaren dan bij de zomer dienstregeling van 1934 het geval was 2e de laatste keer van Vlis singen naar Breskens niet vóór 19.15 te laten vertrekken. Zooals gemeld adviseerden Ged. Staten om deze motie niet aan te nemen. De heer Erasmus besprak het advies van Ged. Staten en wees er op, dat Ged. Staten, de prin- cipieele zijde der kwestie willen laten rusten en komende tot de partieele kwestie, zeide spr. dat een tusschenboot, wel degelijk de aansluitingen zal verbeteren. Spr. betreurde het, dat Ged. Staten de zaak niet beter hebben bekeken Spr. handhaaft dan ook zijn motie. De heer Adriaanse had ook een advies van Ged. Staten met meer objectief standpunt verwacht. Men heeft in de week 12 diensten en dat dit aantal Zondags wordt ingekrompen is te begrijpen, maar er zijn gren zen. De provincie bestaat uit verschillende groepen, maar hier gaat het om de belangen van de betrokken streken en dan is van 12 tot 4 diensten een groote sprong. Evenmin als de overheid de burgerij mag dwingen om zijn Zondag te besteden als de overheid wil, evenmin mag het omgekeerde gebeuren. De heer Onderdijk meende, dat men zich als democraat moet neerleggen bij een genomen be sluit, i.c, het niet uitbreiden van de diensten op Zondag. De heer Hamelink was het in groote trekken eens met den heer Onderdijk, doch zal voor stemmen omdat er voor den zomer geen kans meer is de regeling te verbeteren. Het eerste deel der motie werd aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Tegen alle anti-rev., Ch-. Hist., St. Geref. en de heer Onderdijk (De heer Goossens had de ver gadering tijdelijk verlaten). Het tweede deel der imtie werd verworpen met 28 tegen 11 stemmen. Weegbruggen en dtenstgebeuwen. In de vergadering van 19 December was aangehouden de beslissing over de beide volgen de voorstellen a. stichting van weegbruggen te Zierikzee en Wolphaartsdijk voor den Prov. Stoombootdienst op de Oosterschelde en den veerdienst Kortgene«*-Wolph*art«» dijk en een kantoorgebouw te Zierikzee b. stichting van dienstlokalen voor den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde te Neuzen. Ged. Staten hebben zich uit voerig verdedigd tegenover de opmerkingen inzake de weeg bruggen en den wensch oin an dere wijze van vrachtheffing en met aandrang in overweging ge geven de beide voorstellen alsnog o ïgewijzigd aan te nemen. De heer Hamelink vreesde dat men nog veel meer weegbruggen zal gaan bouwen. Spr. achtte dit niet in het algemeen belang. Spr. ziet in wegen veel meer tijdverlies als in meten, als men de markt althans niet gaat schatten. Men "ergeet dat met tarief per oppervlakte juist het verkeer zal toenemen, en ook van goederen, die nu per particuliere gelegen heid worden overgezet. Men zal veel ledige auto's hebben terug te brengen, waarmede bijv. grint zand en steen vervoerd wort. Dit zal een verlaging der tarie ven niet voldoende bevorderen. Voor wegen moet men vroeg aan de veren zijn, om niet de risico te loopen een halven dag te verspelen. Het meten kan in zeer korten tijd gebeuren, en dan kan men nog verschil maken tusschen beladen en onbeladen wagens. Men zal toch ook wel degelijk bij wegen met de waarde der vervoerde goederen moeten rekening houden. Voor het plegen van fraude staan alle deuren open en men werkt haar in de hand. Niet alom werkt men met gewichts tarieven, zooals niet op de bruggen, en men moet de boot diensten beschouwen als een verlengstuk der groote wegen. Spr. zal zich slechts zeer noode bij het handhaven van het oude systeem neerleggen. De heer Kodde zeide, dat de schatting van vrachten zeer moeilijk is. Het gaat om verlaging der tarieven. Maar men moet zich ook afvragen wie zal de mindere opbrengst betalen. Het beste is, dat het rijk de heele bootdienster, over neemt, en dan zal Zeeland geen uitzonderingspositie meer innemen. Op de Westerschelde moet men tot twee veren komen en dan is tariefsverlaging moge lijk. Bij de wegenbelasting houdt men ook rekening met het ge wicht. De heer van Rompu verdedigde 't voorstel van Ged. Staten, die niet over ijs van een nacht gaan. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 32 tegen 8 stemmen. Algemeen polder-reglement. Ten slotte kwam het voorstel ter tafel tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, welke wijziging een gevolg is van opening van de mogelijkheid, om ook van het gebouwd onder alle omstandig heden desverlangd een geschot te heffen. Eenige aanvullingen in het reglement zijn daardoor nog noodig o.a. ter zake van de stembevoegdheid dei aldus aan- geslagenen. Bovendien zijn nog enkele andere wijzigingen en aanvullingen noodzakelijk ge bleken. De heer De Jonge hield een betoog met als slot, dat als ten gevolge van een onregelmatigheid een waterschap voor moeilijkhe den komt inzake de financiën. Ged. Staten moeten helpen, dan is het waterschap aan den veili- gen kant. De heer Kodde bepleitte het belang van de eigenaars van het gebouwd op geregelde medezeg genschap in de uit te voeren werken, De heer Dieleman verdedigde het voorstel van Ged Staten en besprak in de eerste plaats het» geen de heer de Jonge had op gemerkt. Met diens wenschen zal rekening worden gehouden. De kwestie van het stemrecht zullen Ged. Staten ook nog nader overzien. Spr. zag er niet zulk een bezwaar in. dat iemand het eene jaar wel en een ander jaar geen stemrecht heeft. Het gebeurt heel dikwijls dat de uitgaven van een polder van grooter belang zijn voor de eigenaars aan de gebouwde, dan van de ongebouwde eigendom men. De wijzigingen werden z.h.s aangenomen. Wethouders buiten den Ra»d In het voorloopige verslag der Eerste Kamer nopens de be grooting van binnenlandsche Zaken, wordt vermeld, dat eenige leden herziening bepleitten van de Gemeentewet in dien zin, dat wethouders ook zouden kunnen worden benoemd uit niet-leden buiten den Raad. Zoodanige wijziging achtten zij uitermate wenschelijk, gelet op hun sterk gedaalde peil van de plaat selijke vertegenwoordigende col leges, die in de meeste gevallen ten hoogste slechts in staat zijn tot het vervullen van een con- troleerende taak. Wettelijke maatregelen teneinde een be perking in dien zin aan te brengen, achten zij dan ook dringend noodzakelijk. Vele andere leden waarschuw den tegen de verwezenlijking van het al meermalen geopperde denkbeeld, de wethouders uit niet-leden van den Raad te re- cruteeren. Samenvoeging van gemeenten. Bepleit werd, in grootere mate samenvoeging van kleine gemeenten te bevorderen dan tot dusverre pleegt te geschieden, waarbij men vooral waarschuwde tegen overschatting van het „historisch gewordene" als tegen argument. De krachten van dat argument moge in een enkel geval worden erkend, in het al gemeen mag toch wel worden verklaard, dat beperking van het aantal gemeenten hier te lande aanbeveling verdient ware het slechts omdat de toestand van 's lands schatkist er toe noopt ook in die richting bezuiniging te zoeken. Geen winkeliers-loterflen. Door de Kroon is inzake win keliersloterijen een beslissing genomen, welke voor den han- deldrijvenden middenstand van groot belang geacht moet wor den, omdat hiermede een eind gekomen is aan een belangrijke attractie bij zgn. winkelweken. Dit beteekent in de praktijk dat vergunningen voor het houden van dergelijke winkeliersloterijen niet meer verleend kunnen worden. Verbinding als matroos. Voor ongehuwde personen, die niet jonger dan 19 en nog geen 22 jaar zijn, bestaat gelegen heid om een verbintenis bij de Kon. Marine aan te gaan op den voet van een gewoon dienst plichtige in de kwaliteit van matroos. Dit geldt alleen voor hen, die in een van de drie volgende gevallen verkeeren a. vrijgesteld van den dienst plichtb. vrijgeloot; c. nog niet bestemd voor inlijving tot gewoon dienstplichtige. Wie van deze gelegenheid ge bruik maakt, komt in werkelijken dienst voor eerste oefeningen op 28 Februari 1935 of op 2 Sept. 1935, voor den tijd van 8 maan den en is ook verplicht tot latere opkomst voor herhalingsoefenin gen. Aanmelding geschiedt door indiening, zooveel mogelijk vóór 15 Februari 1935, van een on gezegeld verzoekschrift, waarin duidelijk wordt tangegeven, wel ke van de onder la of b of 11 vermelde gelegenheden bedoeld wordt. Het verzoekschrift wordt gericht aan den Minister van Defensie en worden daarbij over gelegd a. bewijs van goed ge drag; b. bewijs van Nederland schap c. bewijs van voldoening aan de verplichtingen ten aanzien van den dienstplicht of bewijs van ongehondenheid tot zooda nige verplichtingen, alle afgege ven door den burgemeester. d. in geval van minderjarigheid, bewijs van toestemming van dengene, die de ouderlijke macht of de voogdij over den minder jarige uitoefent. Uiver-brferen gestolen. Gebleken is, dat eenige post stukken, welke deel uitmaakten van de mail, vervoerd door het verongelukte K. L. M.-vliegtuig „Uiver", in handen zijn geraakt van onbevoegden. Vermoedelijk heeft iemand, zich noemende Philip W Ireland, thans verblij vende te Londen, die omstreeks het tijdstip van de ramp te Rutbah Wells vertoefde, op de plaats van het ongeluk poststuk ken verzameld en niet overge geven aan de bevoegde instantie ter verzending aan de rechtheb benden. Vast is komen te staan, dat hij thans tracht die poststukken hier te lande te verkoopen. Eventueele koopers worden echter gewaarschuwd, dat deze hen van Ierland te betrekken poststukken, waarschijnlijk van misdrijf afkomstig zijn. De politie verzoekt in gevallen, verband houdende met voren staande mededeeling, hiermede ten spoedigste in kennis te wor den gesteld. De Z. L. M. In de laatste vergadering van het dagalijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschap- pij gehouden, werd besloten den heer C. van Dixhoorn, penning meester van den Kring Oostburg der Z.L.M. te benoemen tot eere lid der Z L.M. Dhr. v. Dixhoorn is 25 jaar bestuurslid van den Kring Oostburg en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor den Zeeuwschen landbouw. De heer M. N. v. d. Linde, secretaris van de afdeeling Ril- land-Bath, die ruim 40 jaar deze functie bekleedt, werd lid van Verdienste. Het Zeeuwsche Landbouwblad wordt gratis aan alle leden der Z.L.M. toegezonden. Voorts werd voorgesteld de contributie voor de leden, die geen grond in gebruik of bezit hebben te bepalen op f 1,50 per jaar. Besloten werd tot het instel len van een tweetal onderzoe kingen le. op welke wijze het landbouwcrediet in de verschil lende landen is geregeld2e. bestudeering van de wijze hoe meer profijt kan worden getrok ken van de gegevens der ver schillende boekhoudbureaux. In verband met den grooten nood, waarin vele kleine land en tuinbouwbedrijven verkeeren heeft het Dageüjksch Bestuur een rapport over den toestand dezer bedrijven in Zeeland samenge steld, waaraan eenige conclusies zijn toegevoegd ten aanzien van de maatregelen welke voor de instandhouding van deze bedrij ven zouden moeten worden ge nomen. De volgende maatregelen wor den noodzakelijk geacht voor de hulp aan de kleine bedrijven 1. Veilaging van de vaste lasten (pacht-hypotheekrente) 2. Meerdere bedrijfsvoorlich ting en onderwijs 3. Minimumprijzen voor aard appelen 4. Meerdere garantie voor den verbouw van aardappelen en suikerbieten 5. Verbouw van wijnpeeën, landbouwerwten, e d. in de ge mengde bedrijven vrijlaten 6. Meer biggenmerken en kalverschetsen 7. Toeslag voor handdor- schen 8. Goedkoop bedrijfscrediet Voort werd er de aandacht op gevestigd dat vele kleine bedrij ven, ook onder de huidige om standigheden veel te hoog in- pachten. Hiertegen dient ernstig te worden gewaarschuwd. Naar aanleiding van een des betreffende vraag werd besloten in het Landbouwblad een uiteen zetting te geven van den prijs van het brood in verhouding tot den tarweprijs. Naar de N. R. Crt. uit be trouwbare bron verneemt, zal in het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 een wijziging worden aangebracht ten gunste van de kleine be drijven. De teeltbeperking be paalde, dat de kleine bedrijven tot 2 ha 10 pet moesten beper ken. Dit zal nu in dezen zin worden gewijzigd, dat een afloo- pende beperkingsschaal zal wor den gemaakt voor de bedrijven beneden 2 ha, tengevolge waar van de beperking daarvan als volgt zal worden vastgesteld voor bedrijven van 1,75 tot 2 ha 10 pet., van 1,50 tot 1,75 ha 9 pet., van 1,25 tot 1,50 ha 8 pet., van 1 tot 1,25 ha 7 pet. en tot 1 ha 6 pet. Arrond Rechtbank te Middtlbarg In de zitting van 25 januari werd de volgende zaak behandeld: Drama te Clinge. J. J. B., 34 jaar, landbouwer, Clinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 November 1934 te Clinge heeft gepoogd, om J. Herreweijer van het leven te berooven door met een revolver op korten afstand drie schoten op dezen te lossen, waarbij hij hem een keer in het rechterdij been heeft getroffen, terwijl deze poging niet is voltooid omdat de beide andere schoten hebben gemist, en de schoten geen doode- lijke wonden hebben veroorzaakt. Dr. de Gier, arts te Hulst, als getuige gehoorde verklaarde den kogel te hebben willen verwij deren, doch dit is niet gelukt, deze zit thans boven de heup van den getroffene Herreweijers. De Officier van Justitie achtte de poging tot doodslag, niet bewezen, wel de poging tot zware mishandeling. Schieten was hier heelemaal niet noodig. Hij eischte een gevangenisstraf van 6 maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 100 of 20 d. h. De verdediger van verdachte, mr. Lambooy, drong op clemen tie aan en refereerde zich overi gens aan het oordeel van de Rechtbank. De volgende vonnissen werden uitgesproken diefstal E. F. de V., 28 jaar, werkman, Hontenisse, 1 maand gevangenisstraf voorw proeftijd 2 jaar heling: F. J. de B., 31 jaar, werkman, Hontenisse, 14 dagen; overtreding Crisis-Zuivelwet D. S., 54 j., landbouwer, ljzen- dijke, f 30 of 15 d. h. overtreding jachtwetL. v. C., 45 jaar, Axel, ontslagen van Rechtsvervolging een electriciteitswerk-bescha- digden le E. J B., 20 j", enJ.B., 23 j., werklieden, beiden te Hulst, ieder f5 of 3 d. h. AXEL, 29 Januari 1985. Hedenmiddag werd alhier in „Het Centrum" de geannonceerde vergadering gehouden van den Bond van Landpachters en Hypo- theekboeren. Er waren een 50- tal belangstellenden opgekomen, doch de spreker was door ziekte verhinderd. Een andere spreker werd door den heer F. Dekker alhier ingeleid, doch in hoofdzaak werd een film vertoond, die in beeld bracht, hoe het een boef gaat, die zijn pacht niet weet op te brengen»

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2