Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaan deren. BEAU BROCADE No. 84. DINSDAG 29 JANUARI 1935. 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag I! ure. Provinciale Staten van Zeeland. BEDE van den Commissaris der koningin. De in de vorige week gehouden zitting van de Provinciale Staten was te beschouwen als een voort zetting van de zitting in December gehouden en dus geen inzet van een nieuwe zitting. Maar wel was het de eerste bijeenkomst van dit jaar door de Staten ge houden en daarin vond de Com missaris der Koningin aanleiding tot het houden van een uitvoerige Nieuwjaarsrede, waaraan het vol gende is ontleend Aangezien aldus jhr. Quarles van Ufford nog slechts enkele wekeri van het nieuwe jaar ver streken zijn, wil ik niet nalaten u mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden en mijn oprechten dank uit te spreken voor de goede wenschen, welke ik bij de wisseling des jaars van velen uwer mocht ontvangen. Moge 1935 u allen, alsmede uwe ge zinnen en allen, die u dierbaar zijn, veel geluk, voorspoed en zegen brengen. Mijn beste wenschen voorts voor het weizijn onzer provincie en hare ingezetenen. Ongetwijfeld zullen we reeds dankbaar zijn, indien aan het einde van het jaar van althans eenigeoplevingsprake zal kunnen zijn. Niemand kan, alhoewel meerderen het trachten, met zekerheid zeggen, hoe de toekomst zich voor ons vaderland zal ontwikkelen. Onze vaderland- sche overheidsorganen kunnen slechts weinig invloed uitoefenen op den algemeenen economischen toestand, die toch in hoofdzaak afhankelijk is van internationale verhoudingen, maar de taak, die op hunne schouders rust, is des te zwaarder. Aan allen, die in deze provincie met eene openbare functie zijn of worden bekleed, wensch ik daarom toe sterkte en kracht, trouw en toewijding, een gezond optimisme, een goed oordeel en wijs beleid. Hoe DE VERMETELE. (Engelsche vertaling. 32) Hier, na een dansje I sprak Beau Brocade, met de maan en de sterren om ons te verlichten, een schaapherder om er bij te spelen en de geesten die op de heide rondwan delen tot gezelschap. Heidaar, vriend schaapherder, riep hij Miggs toe. De waardige Miggs kreeg de twee figuren in het oog, die daar midden tn die open plek geen twintig pas van hem afstonden. De Heere zij mq genadig I riep hij verschrikt uit. Rjofl geweid I moord t Neen vriend 1 enkel een vreug defeest, riep Beau Brocade vroolijk uit, Wij willen hier op de heide dansen en wenschen, dat gij voor ons op de fluit speelt. Hé? wat? hakkelde de herder op zijn gewone manier, dansen op dit nur van den nacht? Ja? En moet ik dan spelen voor een paar gekken Goed gezegd, eerzame schaap herder. Laat ons allen van nacht gek Zijn. Maar gij zult voor ons spelen, en hier, hier is Iets om je fluit in Werking te brengen. Hij wierp Miggs een zware beurs Voer de veeten, en deze, nog wat tommcnd vaq gekken op de beidt, zorgwekkend ook de tijdsomstan digheden bij voortduring nog blijven, laat ons allen met Gods hulp moedig voorwaarts gaan. De strijd om het bestaan wordt vooi velen steeds moeilijker en zwaarder, alle takken van bedrijf hebben een kwijnend bestaan, de werkloosheid neemt steeds groo- tere afmetingen aan, de bronnen van vroegere welvaart zijn uit geput. En toch, laat ons ver trouwen blijven stellen in de toe komst, in de vaste overtuiging, dat het licht door de duisternis zal doorbreken. Van harte hoop ik, dat Gods onmisbaren zegen in 1935 op onze provincie en hare ingezetenen en op ons aller arbeid zal mogen rusten. In den loop van dit jaar zal in uwe samenstelling door de aan staande verkiezingen wijziging worden gebracht. Aan u allen breng ik oprechten dank voor de wijze, waarop gij de belangen van de provincie in het bijna afgeloopen vierjarig tijdperk hebt behartigd. Alvorens onze verdere werk zaamheden aan te vangen, noodig ik u uit met mij een korten terugblik te werpen op het vier jarig tijdperk, dat in Juli a.s. ten einde loopt. Allereerst denken wij daarbij met leedwezen terug aan de zware slagen, welke ons Vorstelijk Huis in het afgeloopen jaar heb ben getroffen. De innige deel neming van ons volk in het leed onzer beide Vorstinnen is op treffende wijze tot uiting gekomen. De dankbare nagedachtenis aan de beide zoo beminde ontslape nen zal onvergankelijk blijven voortbestaan. Het teneinde spoedende tijdperk is op velerlei gebied zorgwekkend geweest. De jaren van hoogcon junctuur, welke daaraan vooraf gingen, waren beëindigd en eene algemeene depressie, die reus achtige afmetingen aannam, ver toonde zich over de geheele we reld. Op economisch, sociaal, geestelijk en zedelijk gebied was tijdens de hoogconjunctuur schier alles mogelijk, schier alles heette bukte zich langzaam om die op te raper. Guinjes, mompelde hij, ze in zijn hand nemend, guinjes. zoowaar ik leef. Guinjes om een danswijsje te spelen. Zeker mijnheer, gij zijt gek, zeer zeker. Wil je nu spelen, schaapherder I riep Beau Brocade ongeduldig uit. |ock Miggs schudde gedecideerd zijn hoofd. Nu waarom ge zoo dwaas wilt zijn, kan me niets schelen. Gij hebt betaald voor de muziek en ge zult die hebben. Maar Heertje, Heertje, het zijn toch wondere tijden. Hij zette zich weder op een hoopje met gras begroeide aarde en begon datzelfde ouderwetsche dansw|sje te spelen. Zeker, dat waren een paar gekken, maar nu die heer voor dat buitenge wone vermaak betaald had, lag het niet op den weg van een armen schaapherder te weigeren eenige lieve guinjes te verdienen. Beau Brocade boog voor zijn dame met al de hoofsche hoffelijkheid van een stadsjonker. Mevrouw, uw onderdanige en leer gehoorzame dienaar. Patience begon als droomend de maat te trappen. Het was alles zoo vreemd, zoo buiten alle werkelijkheid, 't Was zeker een droom en zij zou aanstonds wel ontwaken. Zij wendde en draaide naar de maat der muziek, terwijl haar hoofd door opwinding over dit alles verward was't was haar, alsof van uit het gras rondom haar alle kaboutertjes haar verbaasd aanstaarden. Al de hyaclntjes sche nen geluid te geven en de fluit vaa den schaapherder klonk als het geluid vaa toovcrklokjfs, Door de openin» een eisch des tijds, schier alles scheen toelaatbaar. De inzinking kwam en bracht speciaal op eco nomisch gebied groote ellende en stilstand in menig bedrijf. Toch kan er mi. ondanks den buitengewoon zwaren druk der tijden, welke wij thans beleven, reden tot dankbaarheid zijn, dat de jaren van schijnwelvaart en schijngeluk voorbij zijn en dat men althans eenigermate tot be zinning is gekomen. Temidden van alle ellende en alle depressie mag meer en meer worden ge constateerd een zich ontluikend schuldbesef en eene erkenning, dat veler levensstandaard op een te hoog niveau was ingesteld en dat versobering en bezuiniging een eerste plicht voor een ieder moet worden geacht. Met vreugde heb ik bij Uwe beraadslagingen over de begroo ting voor 1935 mogen vernemen, dat het voorzichtige beleid van Ged. Staten ten opzichte der provinciale financiën bij zeer velen Uwer volledige instemming heeft genoten. Spr. wees o.a. op de verla ging van subsidies en eveneens van de jaarwedden. Verder wees spr. op maatregelen, die grooten invloed hadden op de provinci ale begrooting, als het besluit om de batige saldi van vorige diensten weg te werken, het in stellen van een zeeweringenfonds en van een wegenonderhoudsfonds het laatste naast het reeds eerder ingesteld wegenfonds. Inzake de bestrijding der werk loosheid wees spr. op verschil lende werken, die in de laatste jaren van provinciewege tot uit voering zijn gebracht en in die bestrijding bij hebben gedragen. Een en ander neemt niet weg, dat dit vraagstuk ook in de naaste toekomst nog steeds de volle aandacht van de Prov. en van Ged. Staten zal dienen te hebben. Zooals van zelf spreekt, kon bestrijding der werkloosheid in belangrijke mate gepaard gaan met de uitvoering van werken, waardoor de algemeene verkeers- gen In het zwarte masker zag zij een paar brandende oogen, die haar als in verrukking aanzagen. Zij gevoelde zich als in een andere wereld, misschien een tooverfee die een wilden saraband (soort van Spaanschen dans) danste met dezen man, haar heer en meester, een dwaze, grappige gees', die dezen maanlicht- Sabbath had gearrangeerd. Hare wangen begonnen te gloeien, hare oogen schitterden door dezen heerlijken dans en haar adem kwam hijgend door haar geopende lippen. Zeker. Zij waren beiden gek. Wat anders? Hun dwaasheid was die bedwelming die een man alleen kan voelen als zflne blijdschap die der goden evenaart. Sneller schaapherder. Sneller. Laat uw fluit al de toover- echo's van deze mystieke spookachtige heide wakker maken. Laat al de aardmannetjes en kabouters hierheen komen, laat de sterren van afgUHSt verbleeken, laat de feeën en geesten van vreugde in hun handen klappen, nu een man in deze wereld gelukkiger is dan al de engelen in den hemel. Hoe lang dit duurde had geen van beiden kannen zeggen. De geelachtige maan verlichtte hen al dien tijd, de blauwachtige dampen hulden hen in e«n mystiek waas. Zij dansten nog voort t soms lag zij verhit en hijgend en toch onvermoeid in zijn armen, dan weer wilde zij wegsluipen, en knikte zij hem toe met gloeiende oogen, vlammende wangen, ontwijkend, naderend en dan weer legde zij haar hand in de zijne en maakte hem gek door die aanraking. O i dat hemeiache uur I Waarom kwam er toch een einde aan Een harde gil, tweemaal herhaald, belangen in deze provincie wer den gebaat. In dit verband wees spr. op het doen bouwen van drie motorschepen op „De Schelde". Voor den dienst op de Oosterschelde ging daarmede gepaard het aanbrengen van de noodige voorzieningen aan het havenkanaal en de zwaaiplaats te Zierikzee. Dank zij de activiteit van den Provincialen Waterstaat zijn in de laatste vier jaren ook ver scheidene K.M. secundairen weg aangelegd of hersteld en zijn verschillende dier wegen in be heer en onderhoud door de provincie overgenomen. Spr. las daarop een staat voor van de wegen en wegvakken, welke na 1931 onder handen zijn genomen en was het totaal daarvan 103 446 K.M., waarvan in uitvoering 5.937 K.M. en nieuw aangelegd 5.902 K.M. dus hersteld zijn 91.805 K.M. Ook is bij verschillende be sluiten een renteloos voorschot toegekend voor tertiaire wegen, terwijl thans alle wegen in de provincie tolvrij zijn geworden. Een zeer belangrijk besluit noemde spr. dat tot handhaving als zuiver provincialen dienst van de bootverbinding Vlissingen— Terneuzen. Dan herinnerde spr. aan de discussies over de opheffing van den tramdienst Hansweert-Vlake, om dan te constateeren, dat de Staten voorts tekort zouden heb ben gedaan aan hun eerbied voor oude gebruiken, indien zij niet het vraagstuk der Zondagsdiensten op de provinciale bootdiensten meerdere malen tot een onderwerp van breedvoerige gedachtenwis- seling hadden gemaakt. Ook het luchtvaartverkeer, dat voor Zeeland van zoo uitermate groot belang kan worden, heeft zich in de sympathie van de Staten mogen verheugen, getuige hun besluit tot toekenning van een renteloos voorschot voor aankoop van het vliegveld te Haamstede. Nog tal van andere belangen hebben in de bijna afgeloopen deed hen belden stilstaan. Zij, met kloppend hart en de hand tegen haar hijgenden boezem gedrukt was niet in s'aat zich te bewegen. In haar opwinding had zfl gedanst, maar nu bij dien doordringenden kreet was de draom verdwenen en zij was in eens weer in de werkelijkheid terug. Wat was dat Thomas eu Timothy, door't vreemde schouwspel aangetrokken, waren al lengs de dansplaats genaderd en hadden door de brem- en braamstrui ken heen naar dien nachtelijken dans gekeken. John Stich had daar dicht bij Jock Miggs gestaan in de schaduw van een doornstruik. Hij had al maar voortgeloopen sedert hij die schoten had gehoord, Verbaasd over dat vreemde gezicht had hij niet in het midden durven komen, Misschien voelde zijn goed trouw hart, al begreep hij dat alles niet, mede met de vreemde, half dolle stemming van zijn vriend. Alleen Betty was verschrikt en niet weinig pruilend in de koets gebleven. Het was haar gillen geweest, dat de toeschouwers en deeigenooten deter vertooning op de helde had opgeschrikt. Mylady. mylady, gilde Betty nog eens met al de kracht. Toen wist Patience ineens, dat het tooverland werkelijk verdwenen was en de droevige werkelijkheid kwam met vernieuwde wreedheid tot haar. Mijne brieven I Mijne brieven snikte zij, en wilde naar de koeta vliegen. Maar reeds was Jack Bathurst on» middeMljk gevolgd door John Stich, de dansplaats overgesprongen, Pa- tienci't «rfstiga, om hulp «metkenda vierjarige periode de ernstige aandacht der Staten gevraagd. Inzake den landbouw noemde spr. het tweemaal genomen be sluit tot toekenning van een risicogarantie van f 1,000,000 voor den tarweoogst resp. 1932 en 1933. Met dankbaarheid kan spr. vermelden, dat het niet noodza kelijk is gebleken van de garantie gebruik te maken. Een besluit, waarbij de belangen van het platteland in de toekomst zeer zeker gediend zullen zijn, is voorts dat tot oprichting van het waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht", waardoor een gebied van ruim 20,000 H.A. van water overlast bevrijd zal kunnen wor den. Ook het mogelijk maken van herschattir.g der gronden van de calamiteuze polders binnen 7 jaren, noemde spr. van groot belang en ook het verschuiven van het voorschrift inzake de breedte der wielbanden tot Januari 1948. Het vraagstuk der electriciteits- voorziening heeft zich ook in de belangstelling der Staten mogen verheugen. Er zijn elf netten overgenomen. Naast de electriciteitsvoorzie- ning hebben de Staten in Decem ber ook de gasvoorziening binnen den kring hunner bemoeiingen getrokken. Spr. hoopt van harte, dat het dienaangaande getroffen besluit gunstige gevolgen voor de provincie zal mogen hebben. Eer. belangrijk besluit op sociaal gebied namen de Staten volgens spr. door toekenning van een renteloos voorschot aan de N. V. Waterleiding Mij. „Zeeuwsch- Vlaanderen" en toekenning van een extra subsidie ten bate van het kind bewijst, dat de Staten ook een open oog hebben gehad voor de volksgezondheid. Met deze korte opsomming van een aantal besluiten, door u in de laatste 4 jaren getroffen aldus de Commissaris moge ik volstaan en ik ben er van overtuigd, daarmede aangetoond te hebben, dat door u zeer om vangrijk en zeer belangrijk werk is verricht, zoodat uwe vergade- kreet had hem hevig aangegrepen en in één seconde de opwinding van het voorbijgegane uur verdreven. De wondere opgewonden stemming van die laatste oogenblikken was in dat ééne moment overgegaan in die van den koelen, moedigen zwerver, op wiens hoofd de wet een prijs gesteld heef*, en die nu om revanche te ne men alle weiten tot zijn slaven had gemaakt. Zijn scherp, vlug oog had deh smid al gezien. Volg mij John, beval hij, en loop om uws levens wil. Toen de beide mannen de brem-en braamstruiken, die de dansplaats van den weg scheidden, waren doorge drongen, zagen zij juist een man snel een donkerbruin paard bestijgen, op ongeveer twintig meter van de koets. Het portier van het rijtuig aan hun kant was open en de arme Betty lag, vlak daarbij, op den grond, nog altijd hard gillend. Met één sproHg was Bean Brocade bij zijn paard, dat gewoon aan zijn vrije leven op de heide, daar rustig heen en weer geloopen had, wachtend op het geroep van zijn meester. De jonge man was ongewapend sedert hij zijn pistolen aan Patience's voeten had neergelegd, maar Jack o'lantern was snelvoetig als een wild paard en kon lederen ruiter inhalen. Beau Brocade's hand greep zijn paard bij den teugel en er waren maar weinig schreden tusscheu hem en den geheimzinaigen ruiter, (Wordt vervolgd)) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1