IVOROL Landbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Mej. CATH. DE FEIJTER, Een net DAGMEISJE. geen crisis er is waanzin. Van alles is er overvloed, behalve van arbeid, omdat men geen arbeid schept. Maar door steun maakt men het nog erger. Spr. wijst op de werkwijze van de |apansche groot industri- eelen, die door slavendienst over productie op onze markten ver oorzaken, zoodat hier de fabrie ken stil liggen, als gevolg van je reinste liberalisme, dat zegt redt het geld, de gulden veilig, ook al heet het, dat men de chr. beginselen is toegedaan. De N S.B. stelt daar tegenover redt de volksgemeenschap. Het is, zegt spr., complete waanzin, om te, spreken van economische crisis, als de Schepper ons zegent met rijken oogst en allerlei aardsche goederen, die men als teveel verbrandt of vernietigt. Spr. zou zich schamen om koeien af te slachten als teveel, terwijl er in Amsterdam honder den geen lood vleesch per week op tafel zien spr. begrijpt niet, dat een minister met 16 a 18000 gld. salaris den moed heeft om den steun te verminderen van menschen, b.v. te Amsterdam uit de Jordaan, die 3 a vier jaar zonder één cent op zak werkloos rondloopen. Spr. ontzegt aan anderen het recht om de N.S.B. te verwijten, dat het zich tegen het Christen dom stelt. Aan Hitier werd eens gevraagd, of hij het Christendom voorstond, waarop zijn antwoord was ik ben een onwaardig werk tuig in de handen van mijn Schep per. Al zijn er N.S.B ers, die zich niet met godsdienst bemoeien, daarom is het stelsel niet on christelijk. Maar wat heeft men er aan, vraagt spr., als men onder christelijke leuzen den Staat ten onder brengt. Wij willen daar voor waken zegt spr. en daarom doen we aan verkiezing mede, opdat we invloed in de Kamer krijgen, om het tegenwoordige stelsel omver te werpen, wat we niet met geweld of revolutie wil len bereiken. Met de woorden: God geve, dat het spoedig zoover zij. Hou zee, eindigde spreker. Alsnu werd gelegenheid ge geven om schriftelijke vragen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Dhr. Roskam combineerde de antwoorden. Vooral de Dietsche beweging van de „Dinaso" werd door een twee tal personen sterk naar voren ge bracht en nam veel tijd in beslag. De K-K. Kiesvereeniging. Men schrijft ons Zondagmiddag had alhier een vergadering plaats ter hereeniging tot één organisatie van de beide kiesvereenigingen. We achten de onverkwikkelijke geschiedenis be kend, hoe bij de vorige campagne voor de gemeenteraadsverkiezing de vereeniging zich splitste ten gevolge van de candidaatstelling. Thans, na 4 jaren, zijn de geschil punten blijkbaar in zooverre bij gelegd, dat men tot verzoening kwam en de besturen der beide groepen tot elkaar kwamen en besloten een gecombineerde ver gadering uit te schrijven, waartoe ook alle reden was, nu gebleken is, dat beide groepen een zetel in den Raad konden brengen en dus samenwerking allicht nog meer resultaat zal geven dan onderlinge bestrijding. Het is voornamelijk aan den ZeerEerw. heer pastoor Goetstouwers te danken, dat deze hereeniging is tot stand gekomen, zoodat de tijd wel niet ver af is, dat deze tot Geestelijk Adviseur zal worden aangewezen. Bij afwezigheid van den voor zitter, dhr. Jesoirens, werd de vergadering geopend door dhr. A. van Maale, die allen verwel komde en zijn blijdschap uitsprak over den nieuwen stand van zaken. Onder applaus droeg hij de leiding der vergadering over aan dhr. C. Th. van de Bilt, vice-voorzitler, die dit gaarne aanvaardde en daarbij den wensch uitdrukte, dat men voortaan een drachtig zij aan zij zou samen werken in het gemeenschappelijk belang. Hierna werden eenige bespre kingen gehouden over de a.s. Statenverkiezingen, met als ge- Volgi (jat door het bestuur als candidaten werden aangewezen dhrn. G. Goossens, Sas van Gent, A. Burm, Hontenisse, E. de Maertelaere, Westdorpe, R. Ever- aert, Philippine, E. Kalle, West dorpe, E. Lockefeer, Hulst, J. W. Vienings, Clinge, J. van Rompu, Terneuzen, P. Vercouteren, Nieuw Namen, Ed. Tieleman, Axel en J. Sarneel, Hontenisse. Vervolgens werd op voorstel van dhr. van Maale het reglement vastgesteld, nadat hierin eenige wijzigingen waren aangebracht. De contributie werd bepaald op 25 cent. Als voorloopig bestuur werden aangewezen dhrn. van de Bilt voorzitter, van Maale secretaris en mej. M. Baart penningm. Bij de rondvraag vroeg de Eerw. pastoor het woord en uitte zijn tevredenheid over de verzoe ning, wijzende op de verplich tingen die een katholiek ook in het politieke leven heeft te ver vullen. Met een woord van dank aan allen die tot den vrede hebben meegewerkt, sloot de voorz. de vergadering met den Christelijken Groet. Woensdagmiddag werd door Ir. A. Ovinge, adjunct Rijksland- bouwconsulent te Goes, in het hotel van dhr. C. P. de Regt te Zaamslag een lezing gehouden over het onderwerp: „De voor naamste ziekte der tarwe en hoe deze te voorkomen" Hiervoor bestond groote belangstelling. De heer L. W. G. Hoef nagels, burgemeester van Sas van Gent, is in den nacht van Dins dag op Woensdag, 68 jaar oud, in het ziekenhuis te Sluiskil, ten gevolge van een longontsteking, opgedaan na een zware operatie, overleden. De overledene was burgemees ter van Sas van Gent van Aug. 1915 af. Hij heeft zich op veler lei gebied verdienstelijk gemaakt, o.a. door het bevorderen van den woningbouw en ook heeft hij hard gewerkt voor het doorzet! n der plannen ter verkrijging eener waterleiding en een nieuw ge meentehuis. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 27 JAN. 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/i ure Ds. Van Oeveren BecV H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. Post. Tekst Ex >d. 271. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Het teeltplan-1935. Uit Den Haag wordt gemeld Het groote belang voor de landbouwers om, in verband met de vaststelling van hun teeltplan, tijdig op de hoogte te zijn van de teeltregelingen en richtprijzen voor de akkerbouwgewassen, welke zullen gelden voor den oögst 1935, heeft den minister van oeconomische zaken doen besluiten thans mededeeling te doen van de maatregelen, wtlke de regeering voor den oogst 1935 voornemens is te treffen. Wat betreft de tarweteelt, zal wederom een-derde gedeelte van het bouwland met tarwe mogen worden beteeld. Een -uitzondering hierop wordt gemaakt voor bedrijven met an derhalve h.a. bouwland. Het is toegestaan op deze bedrijven ten hoogste een halve h.a. tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 h.a. bouwland zal een halve h.a. tarwe mogen worden gezaaid. De richtprijs voor tarwe is be paald op f 10 per 100 k.g. De teelt van de andere granen en de peulvruchten is niet aan beperkingen onderworpen. Het bestaande systeem van bij slagen voor rogge, gerst en veld- boonen, met dien verstande, dat de teler hiervoor zal ontvangen een prijs liggende tusschen f 7 en f8 per 100 k.g. resp. voor rogge en gerst en voor veldboonen, een prijs liggende tusschen f8 en f9 per 100 kg. blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erw ten, waaronder begrepen kroon- erwten, blauwpeulerwten en Wijker vale erwten, is bepaald op f9 per 100 kg; van schok kererwten, lange en ronde bruine boonen, platte capucijners, Hoorn- sche zoowel als Mansholtcapu- cijners, rozijn- of wel grauwe erwten op f 10,50 per 100 kg en witte boonen op f 15 per 100 kg. Het maximum voor Consump tieaardappelen is bepaald op 100.000 ha. Voor het telen is een uitpootvergunning vereischt, met een teeltheffing van f30 per ha. Deze teeltheffing is n'et ver schuldigd wanneer men niet meer dan 5 are verbouwt, terwijl voor elk toegestaan oppervlak 5 are wordt afgetrokken. De uitpoot van fabiieksaardap- pelen wordt niet meer geregeld naar de teelt in voorgaande jaren, doch naar het bedrijfstype. De totale hoeveelheid garan tiebieten is wederom vastgesteld op 1540 millioen kg. De toewijzing zal echter anders geschieden dan voor den oogst 1934. Den telers zal worden toegewezen drie-vierde gedeelte van de garantie, waarvoor ze volgens hun bietenverleden in aanmerking zouden komen, ter wijl één-vierde gedeelte over de districten onder de aanvragers zal worden verdeeld, waarbij rekening zal worden gehouden met het bedrijfstype. Voor bedrijven met een maxi mum van 2 HA. zal garantie kunnen worden gegeven voor de opbrengst van een halve H A. bouwland. De garantieprijs voor bieten is vastgesteld op f 10 per 1000 kg netto. De steunregeling voor cichorei zal gehandhaafd worden. In afwijking van de regeling voor de vlasteelt in 1934, waarbij het gesteunde areaal beperkt was lot 6000 h a., zal in 1935 ver moedelijk een uitbreiding van het oppervlak tot 10.000 h.a. kunnen worden toegestaan. De toestand op de vlasmarkt laat niet toe, dat thans definitieve steunmaat regelen voor dit product worden vastgesteld. Het ligt evenwel in de bedoe ling van de regeering om dit voor 1 Juni bekend te maken. Toen Zaterdag 2 ambtena ren van de C. C. C. D. en een rijksveldwachter in de woDing van den slager J. M. D. te Zie- rikzee een onderzoek instelden in verband met de Crisiswet 1933, werd door hen op de eerste ver dieping in een kast een hoeveel heid pakjes gesmolten rundvet en een pan met 4 k.g. gesmol ten op reuzel gelijkende waar aangetroffen, die in beslag genomen werden. De slagersvrouw was hierover zoodanig ontstemd dat zij een kan petroleum greep en daaruit een hoeveelheid dezer vloeistof over de pan met reuzel uitstortte, er bü zeggende, dat het nu be dorven vet was. De slager zelf was evenmin in goede stemming en maakte zich zoo boos, dat hij door zjjn vrouw en dochter moest worden tegen gehouden, daar bij anders de be amten te ljjt zou zjjn gegaan. De beambten gingen rustig bun gang echter en bekommerden zich weinig om de vriendelijke woordeD, die D. aan hun adres richtte Het muisje zal nog wel een staartje hebben. Door onbekende oorzaak is Vrijdagavond de boerderij van de familie Hofstee te Bovenknijpe (Fr.) tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat niets kon worden ge red, 21 stuks vee kwamen in de vlammen om. De schade, die zeer belangrijk is, wordt door verze kering gedekt. Acht visscbers uit het plaats je Sno in het Zuid-Oosten van Finland hebben bet leven ver- loren, in de bevroren Oostzee. Sedert hun vertrek, eenige dagen geleden, werd niets meer van hen vernomen, totdat het lijk van een hunner geheel bevro ren op een ijsschots werd aan- getrotten. De schots moest naar de kust worden gevoerd, alvo rens het lijk eruii kon worden gezaagd. De visschers zijn klaar blijkelijk tijdeüs eeD bevigen sneeuwstorm den weg kwijt ge raakt en aan de hevige koude bezweken. Nasporingen worden thans verricht naar de overige zeven lijken. Probeer ze....en ook Gij zult zeggen: is onbetwistbaar de beste. Zondagavond heeft zich op den weg van Kalmthout naar Esschen een tragisch voorval voorgedaan. Een man en een vrouw, welke laatste een kindje in een wollen doek op den arm droeg liepen over de baan naar Esschen. Onderweg werden zij aangehouden door een gendarm op surveillance. Na de gebrui kelijke contröle wilde de gen darm hen weer laten passeeren toen zijn aandacht viel op bet gezichtje van het kindje. Hy keek er naar en zei toen „Maar hebben jullie dat nietgezien.dat kindje is dood". Inderdaad bleek de kleine op den arm der moeder gestorven te zijn. Men begrijpt de vreeselijke smart vaD de ouders, die dachten, dat de kleine vast sliep. Bijzonder de vrouw was als verpletterd door den slag. Op de Meir, een van de drukste plaatsen van Antwerpen, bad dezer dagen een overval plaats, waarbjj de daders een ongehoorde stoutmoedigheid aan den dag legden. De 60-jarige Karei de Vos, wonende Lange Nootstraat, ma gazijnbediende in een warenhuis aan de Meir, kreeg omstreeks tien uur opdracht een bedrag van 75 000 tr. te storten in een bank, eveneens aan de Meir ge legen. Ter hoogte van de Wapper- straat, werd De Vos plots over vallen door een man, die hem de tasch wou ontrukken. De magazijnbediende hield echter de tasch zoo stevig vast dat de aanrander in zjjn poging niet slaagde. Een tweede man sprong toe, die De Vos verscheidene vuistslagen in het gelaat toe bracht. Middelerwijl verdedigde De Vos zich krachtig, terwijl bij om hulp riep. De tasch geraakte echter niet io het bezit der bandieten die bet raadzaam vonden aan den haal te gaan. Daar verscheidene personen op 't hulpgeroep van den magazijnbediende kwamen toegesneld sprongen zij in een auto, die in de Wapperstraat klaar stond. In 't midden der straat laadde een kolenbandelaar zakken gruis op zijn vrachtauto. Ziende dat er iets niet in den baak was, wierp b\j twee zakken kolen op den weg doch met volle snelheid reden de bandieten over de zak ken en de auto verdween langs de Schuttel shotstraat. Pseudo-vliegofficier. Het Beriijnsche voorstadje Köpenick dat voor den oorlog reeds eenmaal het arbeidsterrein was van een bandigen oplichter, den bekenden „Kapitein van Köpenick" is er wederom tus schen genomen. Een man, die zich uitgat voor vliegolficier en benangen was met tallooze de coraties, wist onder allerlei val- scbe voorstellingen de leiding van de plaatselijke luchtweer- afdeeling er toe te bewegen, een bom- en gasvrijen kelder te bouwen. Het rijk had, naar bij verklaarde, reeds subsidie hier voor toegezegd. Niet voordat de kelder plechtig was geopend, met vlaggen, kinderkoren, een op tocht en een rede door den bur gemeester, werd 't bedrog ont dekt, aldus do (Frankfurter ZeLuDg'1. In de voorstad Griinau poogde de pseudo-otficier denzeltden truc toe te passeD, doch bier waren de inwoners niet zoo lichtgeloovig en toen de subsidie niet afkwam, werd de oplichter gearresteerd. Hij is thans ver oordeeld tot 4 jaar gevangenis straf en 5 jaar verlies van de burgerrechten. Arbeider-milliardair. In een motorenfabriek te Bil- lancourt (Frankrijk) werkt aan de draaibank een zekere Eugè ne Paris, welke arbeider door iederen Frauscbman hevig be nijd wordt. Hij is n.l. milliardair Zijn geschiedenis is een ware roman. Zijn peetoom had het land op zestienjarige leefiijd verlaten om z(jn geluk te beproeven in Ame rika. Hij trok door Zuid en Noord Amerika en maakte lortuiD. Twee jaar geleden stierf n(j en zijn procuratiehouder kwam den eenige erfgenaam, Eugène Paris opzoeken, om hem alle papieren te overhandigen. De oom uit Amerika heelt hem het volgende nagelaten: petro- leumbronneD, 50 000 stuks vee, een dorp tusschen San Francisco en Hollywood, dat de grootte van Biarritz (waar de gelukkige neef zijn opvoeding genoot) heelt en 30 millioen dollar! Maar.... één voorwaarde heeft de oom aan het verkrijgen van deze milliarden gesteld; Eugèae Paris moet werken tot de laaute minuut, alvorens het geërfde te aanvaarden en hy mag geen cent leenen! Niet het geheele jaar werkt Eueéne Paris in de fabriek. Elk jaar gaat bij drie maanden naar Biarritz, waar by dan badmees ter is. Uitstekend zwemmer als hij is (oud duik en zwemkampioen van de Franscbe marine en oud aanvoerder van bet Middellana- sche Zee eskader), heeft hij o.a. les gegeven nan den Prins van Wales en diens broer prins Geor ge, aan Ëuster Keaton aan Su zanne Lenglen en aan Ëorotra. Hij heelt de Fransche, de Spaansche en Amenkaansche aristocratie onderricht in de zwemkunst „Toch zal ik" aldus Eugène, „als ik ryk ben en in staat ben deze aristocraten te bezo ken, niet veel met hen om gaan. Zie je dat zijn lieden van andere mentaliteit. Ik zal met mijn vrouw naar de bioscoop gaan en me uitstekend amusee ren Maar zy hebben nergens meer pleziei in.... M. de Redacteur, Verleden week hadden balda dige jongens een koperdraad over de draden van het licht geworpen, waardoor kortsluiting ontstond en zelfs een der draden doorsmolt. De politie is er mede op de hoogte gesteld, die een ernstig onderzoek doet. Het is te hopen, dat het moge gelukken, de daders te pakken te krijgen oplat zij hun gerechte straf niet ontgaan. Zou het niet nuttig zijn hier op 't Spui een stille politie man te benoemen uit de werk- loozen die 's avonds eens rond ging. Wanneer hij één gulden per verbaal kreeg, hij zou een gcede week maken. D. Voor de vele bewij zen van belangstelling, ontvangen tijdens de ziekte, als mede de blijken van deelneming bij het overlijden onzer Moeder, Grootmoeder, Overgrootmoeder en Bet-overgrootmoeder» Wed. van J. Huijssen, betuig ik, mede namens de familie, onzen oprechten da.,k. JAC. HUIJSSEN. Axel, Januari 1935. GEVRAAGD tegen 1 Mei Aares„HET CENTRUM", Zeestraat) Axel.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3