Dampo! Binnenland. betrof het echter een tankschip en werd gebruik gemaakt van een nieuwe installatie, die den wijn eenvoudig uit het schip pompte, evenals dit bij olie ge schiedt. Een groote menigte havenar beiders verzamelde zich om te gen deze vermindering van de werkgelegenheid te protesteeren. Op 'n gegeven moment dreigden zij zelfs de lading van het schip onbruikbaar te zullen maken. De hulp der politie moest worden ingeroepen en het duur de bijna een uur, voordat deze de rust hersteld had. Twee politieagenten werden hierbij gewond In het Liiauscne district Szaki heeft een boer bij vergissing zijn eigen vrouw gedood. Een boerin, die op de markt een koe had verkocht voor 300 Lit, overnachtte bij het echtpaar en de man wilde haar tijdens den slaap vermoorden om het geld machtig te worden. In plaats van de vreemde vrouw, sloeg hij even wel zijn eigen vrouw met een bij den schedel in. De man is gearresteerd. In de steenkolenmijn Hou- went te Beyne bij Luik (België heeft op 325 meter diepte een instorting plaats gehad, waardoor 9 werklieden zijn bedolven. Twee van hen konden in con tact komen met de bovenwereld, doch weten niets van het lot hunner makkers. De Prinses in Leiden. Te Leiden zijn de feestelijk heden begonnen ter gelegenheid van het zevende lustrum van de vereeniging voor vrouwelijke stu denten aldaar. Onder hen bevond zich gistermiddag ook Prinses Juliana, die een gedeelte der feestelijkheden meemaakte en aan de lunch meezat. De rieuwe spelling. Woensdag heeft minister Marchant in zijn departement de commissie geïnstalleerd, die in verband met de vereenvoudiging van de schiijfwijze van de Neder- landsche taal is benoemd met de opdracht, een officiëele woorden lijst samen te stellen ter vervan ging van die van De Vries en te Winkel. Lid en voorzitter van deze commissie is dr. C. B. van Hae- ringen, leeraar aan een gemeente lijke hoogere burgerschool te Den Haag. Verder zijn leden dr. H. J E. Endepols, rector van het gemeentelijk gymnasium te Maas- tncnt, dr. J. van Mierlo, hoog leeraar aan het Onze Lieve Vrouwe College te Antwerpen en dr. R. Verdeyen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Luik. Als secretaris fungeert dr. H. E. Buis kool te Amsterdam. Bij de installeering waren tegen woordig de Belgische gezant, de heer Maskens, en de heer Baert, secretaris bij de Belgische legatie. Her?. Geref. Staatsparty. De Herv. (QerefStaatspartij heeft Woensdag te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden. Ds. H. E. Qravemeyer, Herv. predikant te Amsterdam, voorz. der partij, gispte in zijn openings rede de geestelijke verwijdering van de anti-revolutionnairen van het Hervormd beginsel, gepaard gaande met een geestelijke samen vloeiing met Rome. Spr. wekte op, om het oude beginsel trouw te blijven, en daarbij te blijven volhouden. Ds. A. C. Q. den Hertog, ds. C. A. Lingbeek en de heer B. G. Peereboom werden als bestuurs leden der partij herkozen. De bouwvakarbeiders organisatie Minister Slotemaker de Bruïne* heeft op de vragen van hel Tweede Kamerlid Schalker in verband met de verlaging van Rijkswege aan de werklozen kassen van een aantal bouwvak arbeiders-organisaties verleende subsidies en betreffende de wij zigingen in de kasuitkeeringen dier organisaties o.m. het volgen de geantwoord Voor 1935 is een gelijk bedrag beschikbaar gesteld wegens sub sidie voor werklozenkassen als in 1934 werd uitgekeerd. Voor 1935 worden echter aan de onderscheidene werkloozen kassen bepaalde subsidiepercen tages gegarandeerd, in tegenstel ling met hetgeen in 1934 ge schiedde, toen die kassen geen hoogere subsidies ontvingen dan noodzakelijk moest worden ge acht, doch in geen geval hooger dan tot bepaalde maxima. Dit moet ten gevolge hebber, dat d maxima, welke voor 1934 golden iets verlaagd worden, omdat wanneer dezelfde percentages als fixa zouden zijn gegeven, een belangrijk grooter bedrag in to taal had moeten worden beschik baar gesteld. Het stellen van den eisch, dat zij, die gedurende drie jaren achtereen de maximum uitkeering genoten hebben (niet te ver warren met dubbel uitgetrokke- nen) 36 dagen moeten hebben gewerkt in het bouwbedrijf om weder recht op uitkeering te kunnen krijgen, is in de huidige omstandigheden een zeker niet onredelijke eisch, al zal het ge volg daarvan zijn, dat een aantal personen, die niet of nauwelijks meer gerekend kunnen worden tot het bouwbedrijf te behooren van uitkeering uit de werklo zenkassen der bouwvakarbeiders bonden verstoken zullen zijn. De Regeering heeft aan de kasbesturen niet als eisch gesteld het terugbrengen van het aantal uitkeeringsdagen (over het eerste halfjaar van 1935) van 25 tot 18. Integendeel heift één der kas besturen zelf dezen maatregel voorgesteld en noode heeft de Regeering daarin, althans voor- loopig, berust. lntusschen wenscht dit kasb stuur, voor den aanvang van het tweede halfjaar van 1935, den financieelen toestand der werk loozenkas nader onder de oogen te zien, opdat kan worden nage gaan, of de totale uitkeeringsduur van 50 dagen voor 1935 al dan niet kan worden gehandhaafd. De Regeering is niet bereid de subsidie voor de werklozen kassen der bouwvakarbeiders bonden hooger dan 150 pet. te stellen. H«u staat het met het getal gemeente ambtenaren en hunne salarissen. Naar de Stand, verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen verzocht hem een opgave te wil len verstrekken van de tegen woordige salarissen en loonen met inbegrip van toelagen, in komsten uit andere gemeentelijke functies e.d zonder aftrek van het pensioenverhaal en indien aanwezig van de salarisschalen van ieder der functionarissen, wier bezoldiging door den Raad geregeld wordt, alsmede van de in de gemeente bestaande kor tingen, kindertoeslagen, diploma toelagen e.d. Voorts wenscht Z.E. inlichtin gen te ontvangen betreffende het aantal ambtenaren, werklieden enz. dat in de onderscheidene ge meentelijke functies werkzaam is. Nader wordt gemeld, dat het onderzoek alleen die gemeenten betreft, die finantiëel er niet te best voor staan. Tolheffing. Het verschenen wetsontwerp tot tolheffing op alle bruggen over de groote rivieren, ontmoet in den lande een krachtig verzet tegen deze regeeringsplannen. Vooral te Arnhem en te Nijmegen wordt een scherpe actie tegen de voorgestelde tolheffing gevoerd. 4et verkeer tusschen deze twee plaatsen zou door de tolheffing dan ook zeer gedupeerd worden een retourtje per auto van Arn hem naar Nijmegen of omgekeerd zou op f 1.50 komen. Per trein 's het veel goedkoopen Thans heeft ook de A.N.W.B Toeristenbond voor Nedeiland zijn meening over het ontwerp uitgesproken. Op geheel wille keurige wijze, aldus de A.N.W.B. wordt hier ingegrepen in de eco nomische belangen van een be paalde streek. Crltiek op Minister Marchant In het voorloopig verslag over de begrooting van Posterijen van de Eerste Kamer, oefenen verschillende leden critiek uit op de redevoeringen, door Minister Marchant voor de radio gehou den. Het had bij deze leden bevreemding gewekt, dat op 2^ November j.l. de redevoeringen werden toegelaten welke minister Marchant en Joekes in de alge meene vergadering van den Vrijz Dem. Bond hebben gehouden Beide betoogen hielden een afre kening met politieke tegenstanders in, en bovendien een minder gepaste critiek op de binnen landsche politiek van een met ons bevriende natie, aldus deze leden. Ook herinnerden zij aan de rede van dezen minister op 6 Februari 1934 over onderwijs en politiek, welke neerkwam op een bestrijding van de N S B Deze leden gaven als hun over tuiging te kennen, dat leden van de regeering, slechts bij hooge uitzondering van de radio gebruik behooren te maken. Het stand punt van den minister van on derwijs doet h.i. afbreuk aan het gezag van de regeering. Verder vestigden de bedoelde leden de aandacht op de op 20 Oclober j.l. door minister Marchant ge houden rede over „De laatste spellingsronde" welke rede een onheuschen aanval op een hoog staand geleerde bevatte. Men kwam tot de conclusie, dat moet worden erkend, dat hier met twee maten wordt ge meten, wanneer men nagaat welke passages bij andere per sonen worden geschrapt. De bedoelde leden zouden gaarne vernemen of redevoeringen door ministers voor de microfoon te houden ook aan de radio omroep-controle ter beoordeeling worden voorgelegd, of dat zich een bijzondere usance heeft ge vormd met name voor de hier boven genoemde toespraken, (of personen Red AXEL, 25 Januari 1935. Naar we vernemen, zullen mor gen te Terneuzen besprekingen worden gehouden door een comité tot stichting van een vliegveld in Zeeuwsch-Vlaanderen, waartoe verschillende autoriteiten en no tabele personen uit deze streek zijn uitgenoodigd. „Halstor- en Axeler Ambacht". Gisteren werd alhier in Het Centrum de eerste algemeene vergadering gehouden van afge vaardigden van de Polders en Waterschappen, aangesloten bij htt Waterschap „Hulster- en Axeler Ambacht". De vergadering stond onder leiding van den heer H. A. A Baron Collot d'Escury te Honte- nisse en werd behalve door 76 afgevaardigden bijgewoond door de heeren ir. J. F. L. Krugers, consulent van het Rijksbureau voor de ontwatering en ir. R. Ver Loren van Themaet, van het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning. Na opening enz. kwam als eerste voorstel van het bestuur ter sprake het verstrekken van een presentiegeld van f2,50 per vergadering, dat zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen Ten aanzien van de kaart van het Waterschap met waterleidin gen, kunstwerken en beschrijving daarvan (bedoeld in art. 3 van het Regl.) waren enkele bezwaren ngekomen, uitsluitend betreffende enkele ondergeschikte afwijkingen in de kadastrale grootte, welke evenwel van geen invloed waren op het stemrecht. Alzoo werd een en ander voorloopig z. h. s vastgesteld. Een voorstel tot het benoemen van een tijdelijk waterbouwkundig ambtenaar in dienst van het Waterschap ondervond eenige critiek Na de mededeeling van den voorzitter, dat alleen dan tot benoeming zou worden overge gaan, indien zulks noodzakelijk is en voordeelig blijkt, werd ook dit voorstel z. h. s. aangenomen Goedgevonden werd, dat het Bestuur, ingevolge de Pensioen wet, zal overgaan tot terugvor dering van 10 pet. van de sala rissen der ambtenaren, als pen sioensbijdrage. Eveneens, dat de vaststelling der zekerheid van den ontv. griffier zal worden uitgesteld tot het eind van het begrootingsjaar Met goedkeuring der vergade ring werden de heeren A de Deckere, Pr. Kerckhaert en K. de Koeijer Fz. benoemd als leden der verificatie-commissie voorde rekening 1934. De rekening sloot met een totaal van f 1380,17 in ontvang en uitgaaf; over de post van f 992 aan reis- en verblijfkosten van Bestuur en deskundigen werden enkele opmerkingen gemaakt. Dhr. de Koeijer had daartegen protest aangeteekend en verkeert in de meening, dat die kosten door Rijk en Provincie betaald moeten worden. Ofschoon enkele leden de ve rificatiecommissie liever door een jaarlijksche verkiezing zagen aan gewezen werd toch besloten op voorstel van het bestuur deze jaarlijks in alfabetische volgorde van de polders aan te wijzen. Het voornaamste punt, dat in behandeling kwam, was wel het bestuursvoorstel tot uitvoering van het geheele ontwerp der werken, volgens het rapport van het ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt en De Koning te Nijme gen, behoudens nader aan te brengen noodzakelijke wijzi gingen. Deze werken bestaan voorna melijk in het leggen van een 5e koker, naar de afwateringssluis te Terneuzen, verruiming van de Oostelijke Rijksleiding, een dui ker in den Buthpolder, in de Spuikreek, de Othensche kreek, de leiding Eversdam en diverse gemeenschappelijke watergangen in beheer en onderhoud genomen door het Waterschap. Het plan is geraamd op f 480.000. Ofschoon men het algemeen eens was over het idee, dat moest werden aangepakt, ten einde te voorkomen, dat de in uitzicht gestelde subsidies zouden komen te vervallen, werd over dit voorstel uitvoerig gedebat teerd. De subsidie's zouden be> d agen f 133000 van 's Rijks Wa terstaat, f 192000 wegens werk verschaffing, zoodat er f155000 voor het Waterschap overbleef. Bij het aangaan van een annuï- teitsleening over 40 jaar ad 4 pet. zou men dan kunnen vol- siarn met een dijkgeschot in totaal van f 16000. Verscheidene afgevaardigden opperden o a het bezwaar, dat zij voor dit voorstel geen vrij mandaat hadden en dus eerst na ruggespraak met hun polder bestuur een beslissing konden nemen. Na een krachtige verdediging door den voorzitter, gesteund door den heer Stolk, die er op wees, dat verschillende argumen ten op een onjuist standpunt berustten, werd ten slotte het voorstel met 53 tegen 5 stemmen aangenomen; 18 personen stem den voor, onier voorbehoud, dat de ingelanden van hun polder op de eerstvolgende vergadering ermede accoord gingen. Met het werk zal in 1935 be gonnen worden en liet zal ver moedelijk twee jaar duren. Er zal ongeveer f 192,000 in verloond zijn. Hierna kwam de begrooting voor 1935 aan de orde, waaraan de volgende posten zijn ontleend Ontvangsten: Bijdragen jolders f3000, dijkgeschot f 16000, verhaal op pensioensbij drage f330, totaal f 19330. Uitgaven: Bezoldigingen bestuur 1935 f2650, id water bouwkundige f 1800, presentie gelden f425, samenstelling kaart 3400, reis- en verblijfkosten bestuur f750, onderhoudswerken 4000, pensioensbijdrage f395, bezoldigingen 1934 f2650 en onvoorzien f569, totaal f19330. Als gevolg van genomen be sluiten zijn op de begrooting (buitengewonen dienst) nog ge bracht f 80.000 voor kasgeldlee- ning, f 80.000 als subsidie van hei rijk en f 80 000 vergoeding voor werkverschaffing, totaal f 240 000, welk bedrag bij de uitgaven is gevoegd voor de uit te voeren werken. Op grond van huns inziens te hooge salarissen stemden vijf afgevaardigden tegen de begroo ting. Het bestuur werd gemachtigd tot het aangaan van een kasgeld- leening van hoogstens f 80 000 en tevens tot het openen van een giro-rekening en loopende rekening bij de Coöp Boeren leenbank te St. Jansteen, met machtiging aan dtn Ontvanger- Griffier om daarop gelden af te nemen of te storten, al naar noodig is, mits ook de voorzitter daarop zijn handteekening stelt. Met alg. st. werd goedgekeurd de afwateringsovereenkomst met den Moerspuipolder. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de suatiegelden voor het Rijk, die f0,50 per hectare be dragen. Aangedrongen werd op vermindering en zoo mogelijk afschaffing te verkrijgen. Ook werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, om ook de calamiteuze dijken in grooter verband op te nemen doch van andere zijde had men tegen dit idee bezwaren. De voorzitter achtte, dat dit punt buiten de taak van het Waterschap ligt. Dhr. den Boggende bracht het Bestuur hulde voor de wijze waarop dit had gewerkt en waar door o a. is verkregen, dat de werkloozen voor 100 pet. worden vergoed, terwijl aanvankelijk maar 40 pet. was toegezegd. Nadat nog de aanvullende staat van watergangen en kunst werken was vastgesteld, sloot de. voorzitter de vergadering on der dankzegging aan de aanwe zigen voor de betoonde belang stelling. Mat mjnfuwdt vaaaMib fied" De N.S.B-lezing. Woensdagavond werd op de bovenzaal van mej. Wed. Gili- jamse alhier, een openbare ver gadering gehouder, waar de heer Roskam van Amsterdam in glo bale trekken de beginselen en het streven uiteen zette var. de Nationaal Socialistische Bewe ging. Na een inleidend woord van den kringleider, den heer L. C. Hamelink uit Terneuzen, nam dhr. Roskam het woord en stelde de N S.B. tegenover den Ne- derlandschen Staat. Lang stond spr. stil bij de betooging, dat geheel ons Staatsbeste! en het systeem onzer tegenwoordige maatschappij-orde steunt op de beginselen, van het Fransche Lib rdisme, die de N.S.B, wil uitroeien. Wij strijden niet, al dus spr., tegen het socialisme en nog minder tegen de begin selen der rechtsche partijen, maar wij vechten tegen heel de maat schappij-orde, zooals die ver worden is onder het zgn. Chr. bewind. Spr. haalt eenige citaten aan van vooraanstaande politieke figuren uit de a-r. en chr. hist, partijen, vóór en bij het begin hunner regeering, en wijst op hun regeeringsdaden, die daar mede geheel in strijd zijn. Ook meent spr.. dat ons land een Staatsbankroet tegemoet gaat, indien het geen andere richting inslaat t.a v. het financieel beheer. Ons bezit is 11 milliard en de schuld 6,5 milliard; dat betee- kent voor een bedrijf failliet, zegt spr. Als men weet, dat vóór 1914 ons volk van iedere gulden 26 cent moest opbrengen en nu van een gulden 72 ct. voor het Rijk is bestemd, acht spr. de lasten hoog genoeg. Geen land heeft zwaarder lasten en meer schulden. Toch doet onze regeering groot en leent kapitalen aan groote mogendhe den. Geen wonder, dat men het graag over crisis heeft, wat niet noodig is, zegt spr., want er m 0005 3Ö-B0tube «-boct. bij apoth. en drogisten verdrijft alle verkoudheden door inwrijving Doos30,Pot50ci en inademing

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2