N. S. B. Openbare Vergadering Spreker: ROSKAM, lozen Lnxe Post op Woensdagavond 23 Jan. a.s. Hotel Wed. GIL1JAMSË AXEL. Landbouw. Gemengd Nieuws. Advertentiën. van AMSTERDAM. Het Nationaal Socialisme. Te Huurt Een WOON- en WINKELHUIS. Een Arbeiderswoning. 25 vel papier 25 enveloppen van af 25 cent. J. G. VINK, Onze berichtgever deelde ons tevens mede, dat de oud-secre taris van Orelio, dhr. P. Olijsla- ger, te kennen heeft gegeven, zich eerlang weer bij het koor te willen aansluiten, welk bericht met voldoening zal worden ver nomen. Faillissementen. De arr.-Rechtbank te Middel- buig heeft failliet verklaard: J.P.M. Hauser, koopman te Ter Neuzen, Scheldekade 7. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller, curatormr. J. Adriaanse te Mid delburg. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een rijwielbelastingmerk en een paar dameshandschoenen bij J. Oosting, Een paar dameshandschoenen bij C. B. Antheunis. Een rijwielbelastingmerk bij A P. Jansen, Sassing Q 7. Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard. Ter voorkoming van misver stand wordt er nogmaals uit drukkelijk op gewezen, dat inge voerde Belgische Stamboekpaar- den volledig tot in de 3e graad geregistreerd moeten zijn om voor opname in het Keurstamboek in aanmerking te kunnen komen. Paarden, welker afstamming hieraan niet voldoen, blijven bui ten stamboekverband. Belanghebbenden worden aan geraden, alvorens tot koop over te gaan, inlichtingen in te win nen bij het Secretariaat, 14 Ko ningskade, Den Haag. Beperking rundveestapel. Volgens besluit van den Mi nister van Economische Zaken is bepaald, dat van 1 November 1934 tot 1 November 1935, in de provincie Zeeland 8.256 vaars kalveren en 7.500 stierkalveren mogen worden gehouden. De crisis-landbouwsteun. In de vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., gister namiddag te Qoes gehouden, heeft ir. Dorst, de secretaris van de gewestelijke landbouwcrisis organisatie, o.m. gezegd, dat het er met den steun aan den land bouw niet zoo goed uitziet. Ge wezen wordt op de gunstige oogsten van de laatste jaren en men denkt dat er van den steun voor den akkerbouw wel wat af kan. Ir. Dorst was er niet ge rust op dat de tarwesteun onge wijzigd zal blijven. Komt er dan een minder goeden oogst, dan zullen de resultaten zijn, dat weer met verlies zal moeten worden gewerkt. Ook voor de andere gewassen dreigt gevaar, waarom we moeten strijden voor behoud van den tegenwoordigen steun. Ten aanzien van de teeltrege ling zei ir. Dorst, dat de tarwe- regeling bestendigd wordt. De bietenregeling is reeds gepubli ceerd de verbouwers krijgen driekwart van de vaste garantie. De kleine bedrijven krijgen ga rantie voor 20 are. Den papieren rompslomp voor den aardappelen- steun wil men afschaffen. In plaats daarvan komt een heffing bij de bron. Betaald zal dan moeten worden f 25—f 40 per H.A. Spr. betwijfelde of dit een goeden steun voor den boer zal zijn. De productiekosten worden verhoogd, maar er staat geen zekerheid tegenover dat de prijzen loonend zuilen zijn. De steun komt ten goede aan de zand boeren. De bedoeling is den aardappelhandel vrij te geven. Ir. Dorst zag liever geen hef fing en alleen minimum-prijzen, waarmede tenslotte de vergade ring zich vereenigde. Nog deelde ir. Dorst mede, dat de teelt van peulvruchten en gerst niet beperkt zal worden. Die van vlas wordt uitgebreid. Spreker drong krachtig aan op het meewerken met de getroffen regelingen, die alleen in het belang der boeren getroffen zijn. In dezelfde vergadering is ten aanzien van de maatregelen voor de veehouderij-bedrijven ernstig $GitlMgd over het feit, dat de gewichtsgrenzen, die de crisis- rundveecentrale stelde, in Zeeland moeilijk te bereiken zijn. Door het Dag. Bestuur werd rapport uitgebracht over den toestand in de kleine landbouwbedrijven Als middelen tot verbetering werden genoemd verlaging der vaste lasten meerdere bedrijfs voorlichting invoering mn:mum« prijzen meerdere garantie voor verbouw aardappelen en suiker bieten het vrijgeven van verbouw tuingewassen in de zeer kleine bedrijvenverleenen van meer biggenmerken en kal^erschetsen, bevordering van werkgelegenheid in de groote bedrijven eventueel plaatsing in de werkverschaffing en verschaffing van goedkoop bedrijfscrediet. Het rapport werd goedgekeurd. Zij nog vermeld, dat de voor zitter, mr. P. Dieleman herkozen is. (Dghl. v Z) Ernstig auto ongeval. Vrijdagmiddag heeft in den Wieriogermeerpolder een ont zettend auto ongeluk plaats gehad dat aan vier personen het leven heeft gekost. Uit de richting Wieringen na derde met zeer groote vaart een personen-auto, waarin vier vee kooplieden zaten die van de veemarkt te Leeuwarden terug keerden. Uit de tegenovergestelde rich ting van Medemblik kwam met matige vaart een andere auto, waarin twee chauffeurs van de garage „De Haar" te Byppolitus- boef zaten. Op het kruispunt botsten de wagens met een geweldigen slag tegen elkaar. De auto uit Hyppolitushoef had den voorrang en de bestuurder rekende er op, dat de andere auto vaart zou minderen, betgeen echter niet is gebeurd. De wa gen, die van zwaardere construc tie was dan die, welk de aan rijding veroorzaakte, werd door dezen laatste aangereden. De auto uit Hyppolitushoef vloog tegen een dikken paal van het electrische net, welke afknapte en buitelde vervolgens in een langs den weg loopende sloot. De chauffeur G. H. wist tijdig uit den wagen te springen en bekwam geen letsel. Zijn met gezel, J. C. K. slaagde er spoedig in, zich te bevrjjden en had slechts een paar lichte wonden opgeloopen. De wagen van de veekoop lieden, welke met een snelheid van ongeveer 90 K.M. reed, sloeg over den kop en werd geheel vernield. De gevolgen waren vreeseljjk. Van de vier veekooplieden bleken niet minder dan drie op s'ag te zijn gedood, terwijl de vierde zeer zwaar was gewond. De slachtoffers bleken te zijn C. Schreuder uit Watergang, lid van den gemeenteraad van LandsmeerE. Hooyberg uit Purmerend en K. Box uitllpeD- dam, allen veehandelaar. De zwaargewonde, die de auto bad bestuurd, en later overleed, was G. Kleiterp uit Middenbeemster. Allen waren van middelbaren leettyd en gehuwd. Vrijdagmiddag liet een ver tegenwoordiger der firma P. te Zoetermeer zijn auto eenigen tijd onbeheerd staan op den Goud- schen Singel te Rotterdam. In den auto bevonden zich twee acte-tasschen, in een waarvan een bedrag van f9700 was geborgen. Toen de vertegenwoordiger zijn auto kwam halen, bleek deze te zijn verdwenen. In den loop van den dag werd de vermiste auto evenwel in een andere straat gevonden. Het geld bleek uit de tasch te zijn verdwenen. Het ontvreemde bedrag was door den vertegenwoordiger bij verschil lende klanten der firma P. geïnd. Donderdagmiddag is de 13-jarige H. van H. op den Oost- weg onder Barendrecht spelen derwijs onder een motorrijwiel terecht gekomen. Beide beenen werdeD het kind afgereden. In zorgwekkenden toestand is het kind naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd, Wederom is te Amsterdam een geheime stokerij voor gedis tilleerde dranken ontdekt en in beslag genomen. Het onderzoek naar deze sto kerij was reeds geruimen tijd aan den gang. Maanden geleden reeds was het den gemeente-rijksveld wachter van Woubrugge en den dienstgeleider te Alkemade be kend, dat in deze plaatsen dranken werden verkocht, waarvoor geen accijns was betaald. Het waren meest dranken van slechte kwaliteiten, die aan kleins zaken waren verkocht. Op de tweede étage vond de politie een volledige stokerij die reeds langen tijd in werking moest zijn geweest. Verder vond men verscheidene vloeistoffen, die voor de vervaardiging van de dranken worden gebruikt en die reeds stonden te gisten. Ook de eigenaar van de stokerij was in zijn woning aanwezig, zoodat tegen hem terstond pro ces-verbaal kon worden opge maakt. De geheele installatie en de daarbij behoorende voorwerpen werden in beslag genomen. Ambtenaren van de invoer rechten en accijnzen hebben Vrij dagnacht te Amsterdam een jongen Duitscher aangehouden, die met den nachttrein aan het Centraal Station was aangekomen, te Weert in den trein was gestapt en als smokkelaar was gesignaleerd. De man werd in het bezit gevonden van koffers, die 3400 boekjes met sigarettenpapier bevatten, waarop geen invoerrechten waren betaald. De man werd ingesloten en zou, daar hij hier te lande geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, Za terdag voor den officier worden geleid. De smokkelhandel in sigaretten papier is een bedrijf dat den laatsten tijd welig tiert. Voor namelijk van België uit worden groote hoeveelheden sigaretten papier met vrachtauto's of langs anderen weg over de grens ge bracht. Daar staan handelaars gereed om dit goed per trein of auto naar de groote steden te vervoeren, waar het van de hand wordt gedaan. In de treinen wordt derhalve door de rijks ambtenaren duchtig opgelet en zoo konden zij ook thans een succes boeken. Bij het onderzoek is nog gebleken, dat de aange houden Duitscher op een spoor- abonnement reisde, dat hem niet toebehoorde. Ongewenschte benoeming. Bij Kon. Besluit is vernietigd het besluit van den raad der ge meente Laag-Nieuwkoop strek kende tot benoeming van den rijwielhandelaar C. van der Bilt tot gemeente-ontvanger, op grond daarvan dat de benoemde onvol doende bekend is met de admi nistratie der gemeente-financiën en redelijkerwijs ook niet in staat geacht kan worden aan het ambt van gemeente-ontvanger verbon den werkzaamheden te eeniger tijd naar behooren te vervullen, en dat een minder ordelijk finan- ciëel beheer kan leiden tot gelde lijke schade voor de gemeente en desbetreffend besluit uit dien hoofde geacht wordt te zijn in strijd met het algemeen belang. Vrijdagnacht brak brand uit in een schuurtje achter een winkel aan de Oldenzaalsche straat te Enschedé. Het vuur deelde zich mede aan de belendende auto garage van de firma J. W. Bos en aan de timmermanswerkplaats en magazijnen van de Erven G. J. Sluymer. De brandweer tastte het vuur met negen stralen aan. Men slaagde er gelukkig in ver dere uitbreiding te voorkomen. Het vuur vond in de groote hoe veelheid hout, in de timmermans werkplaats gretig voedsel, zoodat het uren duurde, voor men den brand had gebluscht. De auto garage, timmermanswerkplaatsen de magazijnen zijn geheel ver woest. Slechts een autobus heeft men kunnen bergen. Vijf groote, nieuwe autobussen, talrijke ma chinerieën en een groote voorraad hout werden een prooi der vlammen, De schade, welke zeer aanzien lijk is, wordt door verzekering gedekt. Zware branden. In het Londensche havenkwar tier heeft een zware brand ge woed, welke uitbrak in een pak huis en rijkelijk voedsel vond in een groote hoeveelheid smeerolie. De zich in de nabijheid bevin dende oliefabrieken liepen ge- ruimen tijd gevaar door het vuur te worden aangetast. Bijna de geheele Londensche brandweer met inbegrip van twee booten was ter bestrijding van het vuur uitgerukt. Honderden brandweerlieden na men, voorzien van gasmaskers, aan het blusschingswerk deel. In verband met het groote gevaar moesten vele in de nabijheid wonende gezinnen hun woningen ontruimen. Te Portsmouth brak brand uit in de torpedo- en mijnenafdeeling van het marinetorpedo- en mijnen afdeeling van het marinedepöt. Gelukkig bevonden zich in het gebouw geen ontplofbare stoffen, doch vele apparaten en proef- werktuigen, alsmede belangrijke papieren en boeken gingen in de vlammen verloren. Met vereende krachten van matrozen, havenpolitie en brand weer gelukte het na 2 uur inge spannen werken te voorkomen, dat de fotografische afdeeling, waar zich films en ander gemak kelijk brandbaar materiaal bevond, buiten gevaar te brengen en het vuur tot zijn haard te beperken. Sportnieuws. Axel—Terneazen II 5—2. Onze stadgenooten zijn er Zon dag in geslaagd de reserve's van Terneuzen een 5—2 nederlaag toe te brengen en daardoor hun mooie kans op het kampioenschap te behouden en tevens buiten eigen kracht om ook te versterken, want.... Breskens verloor in eigen home van Sluiskil Het zag er hier anders Zondag niet zoo bemoedigend uit bij den aanvang, want Terneuzen bleek geen katje te zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Na een minuut of 5 lag de bal reeds in het Axelsche net, doch dit punt werd ongeldig verklaard. Toen volgde een periode van Axelsch overwicht, doch verder dan een paar hoekschoppen bracht men het niet. De aanvallen van Ter neuzen bleken inmiddels uiterst gevaarlijk en na een half uur werd dan ook het Axelsche doel volgens de regelen der kunst doorboord (0—1). Kort daarop liet echter de Terneuzensche doelman een gemakkelijke voorzet glippen en door deze fout kwam Axel op gemakkelijke wijze aan den gelijk maker. Ook het tweede Axelsche punt, dat even voor de rust ge maakt werd, had de doelverdedi- ger kunnen voorkomen. In elk geval was het een verdienste van de Axelsche voorhoede, om der gelijke fouten direct af te straffen. Onmiddellijk na de hervatting deed zich een geval voor, waarbij de Terneuzensche doelman weer ontijdig zijn doel verliet, zoodat Axel den stand kalm op 3—1 kon brengen. Terneuzen gaf zich echter nog niet gewonnen, doch slaagde er niet in de Axelsche verdediging te passeeren. De Oranje-voorhoede daarentegen had nog tweemaal succes en voerde den voorsprong op tot 5—2 Vlak voor het einde wist Ter neuzen uit een strafschop nog een tweede doelpunt te maken, waardoor het eindresultaat 5—2 werd. Marktberichten. AXEL, 19 Jan. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00- 7,50, wintergerst 5,75—6,— zomergerst 6,00—6,25, haver 6,00 —6,25, groene erwten 9,00—10,— bruine boonen 11,00—11,75» duivenboonen 7,00—7,50, paar- denboonen 6,00—6,25, blauw- maanzaad 13,00-13.50. karwei zaad 17,00—18,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 6,— HULST, 21 Jan. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00—7,00, wintergerst 5,50—6,00 zomergerst 5,50—6,25, haver 5,50 6,25, erwten 8,00 —10,paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,00—7,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10, 10,75, lijnzaad 6,00 9,00, blauw maanzaad 12,00—14,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00— 0,00. Rundvee aanvoer 3, verk. 2. Varkens 10, 7. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 3,— ROTTERDAM, 21 Jan. De marktprijzen waren alsvolgt: Vlas. Aangevoerd blauw 4400 Kg. 0 60-0,72,5 Holl. geel 12200 Kg. 0,60—0,70, dauwroot 1800 Kg. 0,60—0.70, Groningsch 9500 Kg. 0,55-0,65. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 3,25—3,50, Zeeuwsche bonte 3,25 —3,50, Zeeuwsche eigenheimers 2,502,80. Brielsche eigenhei mers 2,80—3,10, blauwe eigen heimers 2,50—2,70, drielingen eigenheimers 1,90—2,20, Friesche eigenheimers 2,80—3, Red Star 2,70-2.90, Bravo's 2,90-3,20, bonte en blauwe drielingen 2,30 -2,40. Gerst 6—6,50, haver 6,75—7,— erwten 9—10,40, bruine boonen 11,50-12,40. Ter veemarkt waren aangevoerd 536 vette runderen, 245 vette en graskalveren, 8 nuchtere kalveren, 594 schapen en lammeren, 609 varkens. De noteering was als volgt: Koeien 0,36—0,56, ossen 0,40 —0,48, kalveren 0,50—0,75, scha pen 0,30—0,37, per stuk 16, 12, 8, lammeren 0,30-0,39. per stuk 11, 9, 7, varkens 0,32—0,34. CORRESPONDENTIE. O. te M'burg. Dank voor het gezondene. Maar u ziet, er was reeds in voorzien van u welbe kende zijde. ÊÊtÊBT* Hiermede betuig ik mijn dank voor de vele belangstelling, ondervonden bij mijn 80ste verjaardag. Wed. DRONKERS—Krokké. ONDERWERP AAN VAXG 7,30. ENTREE f 0 10. Te bevragen bij M. W. V1S- SCHER, Wilhelminastr. G G 38, Schilder, Axel. Uit de hand te koop Adres: F. C. R1NN, Capelle- polder M 20, Axel. inhoudende - en - Boekhandel,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3