diseering en normaliseering een normale ontwikkeling zullen moe ten hebben, waarvoor ongetwij feld een ruime tijdsduur moet worden gesteld. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de stan daardiseering en normaliseering ongetwijfeld veel beter doorge voerd zullen kunne 1 worden, in dien woningcomplexen van groo- ten omvang worden gebouwd. De standaardiseering en nor maliseering en daardoor verlaging van kosten zullen ook beter kun nen geschieden, indien de voor bereiding en het ontwerpen der plannen zooveel mogelijk geco- ödineerd en gecentraliseerd wor den. WJJzlgfng Arbeidsvet. Ingediend is een wetsontwerp waarbij voorgesteld wordt een verbod voor het verrichten van alle werkzaamheden in eenig be roep buiten een onderneming door een kind beneden 14 jaar, of nog leerplichtig. Uitgezonderd worden huiselijke weikzaamheden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind wordt opgevoed De heer Braat in de N.S B Van bevoegde zijde vernemen wij dat de heer Braat, oud- Tweede Kamerlid zijn plannen om deel te nemen aan de ver kiezing voor de Prov. Staten van Zuid-Holland met den ouden plattelandersbond, heeft opgege ven, en dat hij zich heeft aangemeld voor het lidmaatschap van de Nationaal Socialistische Beweging (NS.B.) Mej Chr Slotemaker de Brnïne. Donderdagavond heeft te Den Haag de plechtige afvaardiging plaats gehad van mej Chr. Slote maker de Bruine, dochter van den Minister van Sociale Zaken, als zendelinge naar Oost-Java. Nadat de Gemeente Psalm 68, vers 10: „Geloofd zij God met diepst ontzag", had gezongen, opende de voorzitter van het Nederlandsche Zendingsgenoot schap, dr. G. W Th. Baron van Boetselaar van Dubbeldam, de plecntigheid met gebed en Schrift lezing. Spr. wees er in zijn rede op, dat het Genootschap ondanks de moeilijke tijden heeft besloten, een vrouwelijke zendeling naar Oost-Java af te vaardigen, daar de behoefte aan een vrouwelijke kracht, die uitsluitend werkt voor vrouwen, daar zeer groot is. Prof. dr. J R. Slotemaker de Bruine hield zijn zendingsrede aan de hand van Mattheus 13, vers 52, en vergeleek daarbij de zending met den heer des huizes, die uit zijn schat nieuwe en oude dingen voortbrengt. De huisvader verzamelt voorraad, groot of klein, om dien bij groote oogenblikken in zijn gezin te voorschijn te brengen. Zoo gaat het ook in het groote huisgezin van God. Daar is de Vader, Die ons Zijn woord, Zijn genade, Die ons Zijn Christus gegeven heeft. De Chris telijke Kerk heeft tot taak, uit dien schat nieuwe en oude dingen voort te brengen. Thans aldus prof. Slotemaker toont de zending, dat zij over 's Heeren voorraadschuur beschikken mag en nieuwe schatten aan ons oog vertoonen. Den vrouwen de rijk dom van het Christendom te openbaren, is de taak van de vrouwelijke zending. Het is bij dit werk voornamelijk het doel, om de zielen op Oost-Java, die Gods schepselen zijn, voor God te winnen. Spr. eindigde met het uitspre ken van de bede, dat God alle stukken van Zijn schat zal zege nen, opdat eens de aarde vol zal zijn van de kennis van Zijn God heid en dan Hij zal zegenen de eerste vrouw, die uitgaat voor de zaligheid van Zijn schepping. De Gemeente zong vervolgens Gezang 238, vers 1, 2 en 3. Thans volgde de afvaardiging van mej. Slotemaker de Bruïne. Baron Van Boetzelaer van Dub beldam stelde haar de gebruike lijke vragen, die aan alle zende lingen worden gesteld, waarop gezamenlijk werd gebeden. Dr. Biouwer, zendingsdirecteur, reikte haar vervolgens met een toepasselijke toespraak den Bijbel over; de Gemeente zong Psalm 134, vers 3. Nadat het koor nog had ge zongen, hield mej. Crommelijn, voorzitster van den Vrouwen- Zendingsbond, een hartelijke rede. Ds. Creutzberg sprak het dank gebed uit, eindigende met het Onze Vader, dat door de Gemeente werd meegezegd. De avond werd besloten met het drievoudige „Amen" der Gemeente. Belangstellenden werden hierna in de gelegenheid gesteld, van mej. Slotemaker de Bruïne af scheid te nemen. Mr. W. A. Waugh. De „Nieuw Holland" is 3 Januari te Tandjong Perak aan gekomen en bracht in Indië o. m. den heer Waugh, den burgemees ter van Albury, het kleine plaats je in Australië, dat plotseling algemeene bekendheid verkregen heeft door de hulp, die zijn be volking bood aan Parmentier en de zijnen na de schitterend uitgevoerde noodlanding op dien gedenkwaardigen nacht van 23 October. Alderman Waugh deelde het Soer. Hbl. mede, dat deze reis alleen is ondernomen om namens de inwoners van Albury dank te zeggen voor de vele bewijzen van waardeering, en de kostbare geschenken, die hem en anderen zijn aangeboden. Mr. Waugh schetste, hoe ge lukkig de inwoners van Albury waren geweest, iets voor de Hollandsche piloten te kunnen doen, hoe iedereen in dien nacht toen de Uiver in het noodweer boven Albury en omstreken kruiste, zich beijverd had om behulpzaam te zijn, of zijn dien sten aan te bieden. En toen het toestel den anderen dag weer veilig vertrekken kon, toen voelde iedereen zich reeds tevreden en ruimschoots voor zijn moeite beloond. „Wij allen, die bij de mees terlijke opstijging tegenwoordig waren, voelden een diepe be wondering, en toen eenigen tijd later het bericht van de landing te Melbourne kwam, was ieder een opgetogen. Ik zelfben toen onmiddellijk naar Melbourne ver trokken, teneinde de piloten mijn gelukwenschen aan te bieden. Maar onze verrassing kende geen grenzen, toen r,a twee dagen een stroom van brieven en telegrammen begon binnen te komen, allemaal dankbetuigingen Er kwam geen einde aan. Uit ieder deel van de wereld, waar Hollanders gevestigd waren, kregen we telegrammen. Toen kwam het telegram met de mededeeling, dat mij, als vertegenwoordiger van de inwo ners van Albury, de hooge on derscheiding van officier in de Orde van Oranje Nassau was verleendUw consul-gene raal, de heer Staal, kwam spe ciaal naar Albury over, om mij deze onderscheiding uit te rei ken En met trots en- voldoening wees Albury's burgemeester op de versierselen van de hem vei- leende Orde, dien hij dien och tend droeg In juni vertrekt mr. Waugh weer uit Australiëdan zal hij de reis naar Europa aanvangen, waarbij ook 'n bezoek aan Hol- and op het programma staat. In Holland zal hij Minister Colijn ontmoeten, en misschien zelfs wel door H.M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. „Dat alleen zou mij de heele reis naar Europa waard zijn zeide Alderman Waugh. Kapitein Sluiter van de K.P.M., die afgevaardigd was, om burge meester Waugh en alle anderen, die zich bij de landing van de Uiver verdienstelijk gemaakt had den, de verschillende geschenken te overhandigen, deelde den man van de krant nog iets mede over zijn ontvangst in Albury, waarbij alle inwoners van het stadje en de omliggende plaatsen tegen woordig waren en zich zeer enthousiast getoond hadden. Zoo werd de heer Staal, de consul-generaal der Nederlanden, toen deze eenige dagen na het bezoek van kapitein Sluiter te Albury kwam, om het officiers kruis van Oranje Nassau aan den burgemeesterteoveihandigen, ontvangen door een eerewacht. De burgemeester had tal van brieven ontvangen van school kinderen uit Holland, die brieven had hij laten inbinden, en ze lagen nu in de „Town-Hall" voor iedereen ter inzage Kapitein Sluiter vertelde nog dat toen het bericht van de ramp van de Uiver binnenkwam, er te Albury een algemeene versla genheid geheerscht had. Talrijke bewijzen van deelne ming en medeleven had kapitein Sluiter mogen ontvangen. AXEL, 22 Januari 1935. Naar wij vernemen is aan eenige werklieden d^er Z.V.T.M. alhier, wegens overcompleet, ont slag aangezegd. J. 1. Vrijdagavond werd in de Chr. school te Spui een ouderavond gehouden. Om halfzeven werd deze sa menkomst geopend met gebed, waarna het hoofd der school, de heer van Ham, de talrijke opgekomenen hartelijk welkom heette. Terstond begon men nu met het afwerken van het rijke programma. Zeer in den smaak vielen de voordrachten der kinderen uit de hoogste klas. Ds. Post, die eventjes uit zijn drukke ambts bezigheden naar Spui was ge komen, merkte dan ook op dat hij hoopte, dat de leerlingen altijd zóó hun best zouden doen bij het Catechisatie-onderwijs, dat door hem daar gegeven wordt. Na de Pauze werden de fiaaie en nuttige handwerken bezichtigd. Daarover was men een en al lof. Jammer, dat men in dezen met den tijd waarin wij leven, zoo weinig rekening houdt. Een tweetal onderwerpen werden ingeleid, n l.Het Natuurkind onderwijs op de school, door den heer Verhoef. Vervolgens werd de vraag beantwoordHoe moeten we het begrip kerk bij onze leerlingen bij brengen, door den heer J. de Visser. Dat muziek en zang niet ontbraken, alsmede een geurig kopje koffie, spreekt van zelf. Het slotwoord werd uitgesproken door den heer C. Muider, hoofd der school te Othene. Een onderscheiding. Ofschoon 24 jaar geen kroon jaar is in den gewonen zin, is het dit eigenlijk bij de militairen wel, omdat men daar met 6, 12 en 24-jarigen dienst rekent. En zoo is dan de dag, waarop men 24 jaar in militairen dienst is, of in dienst van de Rijks politie, eigenlijk een jubileumdag. J.l. Zaterdag was voor den heer C. den Toom, opperwachtmeester en commandant van de Brigade der Kon. Marechaussée te Sluiskil die dag aangebroken en zou hij dus in het bezit gesteld worden van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst bij dat wapen. Óp zichzelf beschouwd, is het feit zeer gewoon en wordt, naar we vernamen, zonder bizonderen omhaal meestal de medaille thuis gestuurd. Doch waar dit hier niet het geval was en dhr. Den Toom de medaille persoonlijk door den districtscommandant werd uitgereikt, achten we dit een onderscheiding en voegen we er aan toe, dat zulks en door vakgenooten en van de zijde der burgerij ten zeerste zal gewaar deerd worden. Het is toch be kend, dat dhr. Den Toom niet alleen trouw is ten opzichte van zijn plichtsvervulling, maar ook eerlijk, oprecht en behalve poli tieman ook mensch is, d.w.z. dat de zaken, waarin hij als politie man wordt en is betrokken, ook ziet met burgerzin, zorfder even wel met onderscheid des persoons te handelen, en te straffen als 't moet. Maar wie hem kent in doen en laten, weet, dat dhr. Den Toom steeds huldigt de spreuk: voorkomen is beter dan genezen. Het is dan ook wegens de ge noemde eigenschappen, dat hij steeds de achting heeft zoowel van zijn ambtsgenooten als van de burgerij, waar hij zich ook geplaatst ziet. En dit is tot uiting gekomen op den dag van Zater dag j.lofschoon niet volkomen, want als meer bekend was ge weest, dat de districts-com mandant persoonlijk hem de eer zou verleenen, wachtmeester Den Toom was zoo bescheiden geweest, om er geen publicatie aan te geven dan zou zeker het getal menschen, dat de plech tigheid bijwoonde, veel grooter zijn geweest. Om 10 uur dan verzamelden zich op het bureau te Sluiskil de districts-commandant, de heer H. Kaasjager, de manschappen der politie, de Gemeente- en Rijks politie ter plaatse en enkele in gewijde belangstellenden. De kapitein sprak dhr. Den Toom in hartelijke bewoording toe en vond het vooral ook prettig hier de medaille uit te reiken, waar hij dit ook deed bij de broeder van dhr. Den Toom. Spr. feliciteerde den opper wachtmeester met de onderschei ding en sprak de hoop uit, dat hij de medaille, die hij den com mandant op de borst had gespeld, nog vele jaren met eere en in gezondheid, te midden van een welvarend gezin, zou mogen dragen. Dhr. Den Toom dankte den kapitein voor de eer, die hij spr. had betoond door de moeite te willen nemen, deze medaille per soonlijk uit te reiken, waardoor deze dag hem onvergetelijk is geworden. Vervolgens spraken ook dhrn. C. van Landegem, namens de brigade Sluiskil, de Gemeente veldwachter Verpoorte en de Rijksveldwachter Graefschepe woorden van gelukwensch en boden den jubilaris een fraaie bloemenmand aan, waarna een tweetal heeren van de chemische fabriek de l'Azote en van de cokesfabriek beiden namens de Directies een souvenir schonken. Vervolgens mocht dhr. Den Toom voor het overige van den dag, die hem vrij was gegeven, van verschillende zijden warme belangstelling ondervinden, zoodat deze dag voor hem en zijn gezin een alleraangenaamst verloop had. We brengen tenslotte nog in herinnering, dat dhr. Den Toom ook geruimen tijd in onze ge meente aan de plaatselijke Brigade is verbonden geweest en op ver schillend gebied de achting van Axels ingezetenen heeft verworven. Bij Koninklijk Besluit is aan den heer G. Stevens met ingang van 12 Januari j.l ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Overslag. Aanvaring. Zaterdagnacht heeft op de Westerschelde, voor de haven van Terneuzen een scheepsbot- sing plaats gehad. Het naar Antwerpen op weg zijnde En- gelsche s.s. „Nugget" en het van Antwerpen komende Poolsche ss. „Kattowice" kwamen aldaar met elkaar in aanvaring. Beide schepen bekwamen groote schade. De „Kattowice" werd midscheeps aan stuurboordzijde door de „Nugget" aangevaren. Er ont stond 'n flink gat, waardoor water naar binnenstroomde. Uit Terneuzen voeren onmiddellijk eenige sleepboten uit, doch de schepen konden op eigen kracht verder stoomen. De „Kattowice" is naar Vlissingen opgestoomd en op de rede ten anker gegaan. Aldaar heeft men een nauwkeurig onderzoek naar de schade doen instellen. Na de reparatie heeft het schip de reis voortgezet. Het Engelsche schip „Nugget" bekwam eveneens ernstige schade aan den voorsteven. De boeg werd geheel ingedrukt. Het schip is op eigen kracht naar Antwerpen doorgevaren. Als oorzaak van de aanvaring wordt gemeld, dat er Zaterdag nacht op de Schelde, op het oogenblik van de aanvaring een dichte nevelbank lag. Mdb. Crt. Bij het handdorschen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal, namens de Rijksinspectie Werk verschaffing voor Zeeland als controleur optreden de heer J. R, Scheele te Terneuzen, Be Zeenwsche Zangersbond. Jl. Zaterdag hield de Bond van Zeeuwsche zangvereenigingen, waarbij 19 zangkoren zijn aange sloten, haar jaarlijksche Bonds vergadering te Goes, onder leiding van dhr. C. Flipse, van Wisse- kerke. Met een hartelijk wel komstwoord werd de vergadering geopend, waarbij werd gememo reerd, dat is afgevallen het koor O. B. K. van Goes, terwijl zijn toegetreden het koor „Zanglust" van Kapelle en het Christelijk gemengd koor „De Lofstem" van St. Maartensdijk. Spr. gaf een overzicht van 1934 en wees op het geslaagde con- couis te lerseke. Naast veel goeds was het droevig te herinneren aan het verlies van dhr. J. E. Blansaart, die zooveel jaren aan „Orelio" te Axel was verbonden geweest en deze vereeniging tot zoo hoog peil had opgevoerd. Spr. schetste hem als een sympathieke figuur, en wees op de gemoedelijkheid, waarmede hij met zijn collega's omging Het is smartelijk hem te missen, maar toch is er reden tot dankbaarheid, dat hij ondanks hoogen leeftijd zoo'n schitterende plaats in den Bond innam. De Bond deed van zijn waardeering blijken door het plaatsen van een krans op zijn graf, wat niet gold als plichtsvervulling, maar als blijvende herinnering aan zijn nagedachtenis. Deze woorden werden door de aanwezigen staande aangehoord. Ten opzichte van „Orelio" koesterde spreker de beste wen- schen voor de toekomst ook onder leiding van hare nieuwe directrice, mevr. Moerdijk—Van- derswalm. De penningmeester, dhr. de Priester, gaf financiëel verslag en werd van de verantwoording ontheven door goedkeuring van de commissie, dhrn. Oosthoek van Vlissingen en De Lozanne uit Borssele. Het batig slot was f 691. Dhr. J. van Houte van 's Heer Arendskerke werd als secretaris herkozen en gaat zijn 25-jarig jubileum in 1936 tegemoet als bondssecretaris. Met 18 tegen 1 (Wilhelmina- dorp) stem werd besloten dit jaar weer een concours te orga- niseeren en wel te Burgh, wegens het 30-jarig bestaan van het koor „Nu met Hope" aldaar. Gezien het aangenaam verblijf aldaar van den Bond in 1926, en de schoone omgeving te midden van Schouwen's lachende duinen, werd het aanbod met blijdschap ontvangen en kan Burgh op een druk bezoek rekenen als de Zeeuwsche koren er zich op 17 Juli, den vastgestelden datum, zullen doen hooren. Als juiy-leden zullen weer v/orden genoodigd dhrn. Henry van Nieuwenhove van Breda en Ed. Flipse van Rotterdam. Nadat verschillende huishoude lijke zaken waren afgehandeld, kwam de rondvraag en vroeg dhr. A. van 't Hoff, als mede-afgevaar digde van „Órelio" het woord, om zijn tevredenheid uit te spreken over het vlot verloop der jaar vergadering, die hij voor 't eerst bijwoonde. Ook dankte spr voor de woorden van deelneming van den voorzitter t.o.v. het overlijden van dhr. Blansaart en bracht ook namens de familie Blansaart dank voor de bewijzen van medeleven door den Bond getoond. Spr. uitte echter persoonlijk den wensch om aan de geschon ken fraaie krans waarom ook „Orelio" gevoelig is, zoodanige bescherming te geven, dat ze niet aan weer en wind is bloot gesteld. De voorz. zeide, dat daarin voorzien zal worden. Vervolgens beval dhr. van 't Hoff de nieuwe directrice van Orelio gaarne aan in dezelfde aangename samenwerking en vriendschap, welke haar voor ganger steeds mocht ondervinden. Verder werd nog besproken hoe men het best zou handelen tot werving van nog meer leden bij den bond, om daarna af scheid te nemen met een tot weerziens en goed succes voor het concours te Burgh. De vergadering aldus schrijft men ons had een zeef prettig verloop,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2