Axelsciie Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 81. Vrijdag 18 Januari 1935 Gemengd Nieuws. Allerlei. inwoonde, van wie eerst de vrouw, en later ook de 25-jarige man een bekentenis aflegde. De man heeft den ouden huis bewaarder van achteren met een hamer neergeslagen en in den nacht uit het venster ge worpen, om het als een ongeluk te doen voorkomen. Een bedrag van 94 mark heeft het echtpaar zich toegeëigend. Het bedrag werd voor amusement en voor het koopen van een paar lak schoenen uitgegeven. Verbeelding is erger dan In een logement te Rosenheim (Beieren) moesten dezer dagen by gebrek aan kamers twee heeren in één vertrek slapen. De eene was uit Berlijn, de andere kwam uit Ingolstadt. De heer uit Berlijn zocht het eerst zyn bed op en liet daarbij de twee vensters wijd openstaan. Na eenigen tijd verscheen zijn kamergenoot, sloot de beide ra men en wilde gaan slapen. Daarop zei de heer uit Berlijn „Neem me niet kwalijk, maar ik kan niet met alie ramen dicht slapen. Ik ben asthmalijder". De heer uit Ingolstadt antwoord de ,U hoeft zich niet te ver ontschuldigen, maar ik kan nu juist met open ramen niet slapen, want ik hoest en kan geen tocht verdragen". Na veel heen en weer gepraat sloot men een compromisvan de twee openslaande vensters zou men ééa der vleugels op een kier zetten. Toen dit gebeurd was, viel de asthmalyder onmid dellijk in slaap. Maar de ge voelige Ingolstadter bespeurde duidelijk den kouden lucht stroom. Ondanks het dikke vee- renbed begon hy te hoesten. Zijn buurman in het andere bed liet zich daardoor niet storen. Ten slotte stond de Ingoldstadter op en sloot teneinde raad het venster. Hy sluimerde daarna in om de verloren uren zoo goed mogelyk in te balen. Maar door het plot selinge gebrek aan lucht ont waakte de heer uit Berlijn. Hij kreeg onmiddellijk tweeastbma- aanvallen. Hijgend trachtte hij lucht te krijgen. Eindelijk strom pelde hy naar het raam, kon in het donker den vensterklink niet vinden, en sloeg na enkele wan hopige pogingen, een ruit in. Weliswaar had bij zijn band bezeerd, maar de trissche lucht stelde hem althans in staat den slaap te hervatten. Nu was evenwel de Ingolstad ter weer in nood. Hy bleef ten gevolge van den kouden lucht stroom den heelen verderen nacht hoesten, en daar de ruit stuk was, kon hy het raam ook niet meer sluiten. Toen de asthmalyder den vol genden morgen ontwaakte en de „wakkere" Berlijner een blik op de thans door het ochtendlicht verhelderde kamer wierp, ont dekten beiden tot hun ontzetting, dat de Biedermayer-spiegel, die tusschen de twee vensters hing, aan gruz?ls was geslagen, terwijl beide ramen potdicht waren. Zelfmoord van inbreker. In een kasteel nabij Tours (Fr.) is ingebroken terwyl de bewoners afwezig waren. Bij hun thuiskomst misten zy bank biljetten ter waarde van 18.000 francs en juweelen ter waarde van 25.000 francs. De politie trok onmiddellijk de conclusie, dat de inbreker vermoedelijk naar Parijs zou gaan om daar te pogen de juweelen te ver- koopen. Ergo werd de politie te Parijs gewaarschuwd, die aan de stations, waar de man aan kon komen, een wakend oog hield. Dit werd gemakke lijk gemaakt door het feit, dat men een vaag signalement van hem had weten te krijgen. In den vroegen ochtend zag de inspecteur, die het Auster- litz-station bewaakte, een man uit den trein Tours komen, die aan het signalement beant woordde. De inspecteur nam hem mee naar het politiebureau maar daar deed zich een moeilijkheid voor. Aan een ander station had men n.l. een man gearresteerd, die eveneens uit den trein uit Tours kwam, en eveneens aan het signalement beantwoordde. Daar bovendien deze laatste man veel schameler gekleed was, werd de eerste arrestant voorloopig op vrije voeten gesteld. Hij moest echter nog even op het politiebureau blyven. Plotseling kreeg de zaak een dramatische ontknoopiDg. De man, die met een inspecteur in 't wachtlokaal zat, sprong over eind, haalde een revolver uit zijn zak, en richtte deze op zijn hoofd. De inspecteur trok aan zijn arm, zoodat zijn eerste schot het doel miste en langs de kleeren van den man af schampte. De man sprong echter op zy, en een tweede schot trof hem in het hart. Hij overleed kort daarna. Hij bleek Lucien Bayonet te heeten, en reeds vele malen veroordeeld te zyn, terwyl er op dat oogenblik verschillende verzoeken om opsporing van hem waren. Op hem werden de gestolen bankbiljetten, de juweelen en tevens een heel stel inbrekerswerktuigen gevon den. De tweede arrestant werd natuurlijk onmiddellijk op vrije voeten gesteld. W erkloosheidsbestr(j ding. In het Westen van Polen hebben verscheidene gemeente besturen een plan opgevat voor de bestrijding der werkloosheid. Met behulp van den staat wil men namelijk in ieder gemeente boerderijtjes oprichten, bestaan de uit een of twee hectaren grond, met een huisje en een schuur. Tot dit doel wil men aan den staat of aan de gemeea- te toebehoorende gronden in kleine stukken verdeelen. Werk- looze arbeiders, die aan zekera eischen voldoen, kunnen zulk een boederytje toegewezen krij gen, en zy betalen dit door het verrichten van arbeid. Door byv. in een steenbakkerij te werken, verdienen zij de stee- nen, waarvan het huis wordt gebouwd. Zij verdienen het hout door het vak van houthakker uit te oetenen. Men heeft berekend, dat voor iedere boedery slechts ca. 250 gulden aan contanten noodig is, en deze schuld zou overeenkom stig de wetten in zake de her vorming van den landbouw verrekend kunnen worden. Dit origineele plan, dat door de werkloozen met enthousiasme is begroet zal reeds spoedig tot uitvoering worden gebracht. Walgelijk. De Joodsche perscommissie voor bijzondere berichtgeving meldt ons Meer en meer vult het anti semitisme ook de straten van Danzig. De liederen „Hangt de Joden op" en „Wanneer het Jodenbloed van bet mes druipt", worden onophoudelijk gezongen, zonder dat hiertegen van eenige zijde bezwaar wordt gemaakt. Zeer teekenend voor den toe stand is het feit, dat aan het bestuur der Joodsche gemeente aldaar, dat hieromtrent bij het gemeentebestuur van Danzig zyn beklag deed, werd medegedeeld, dat er in de stad geen politie genoeg was om het zingen van deze liederen te verhinderen. Den Danziger antisemiten, zoo zeide men, waren deze liederen uit het hart gegrepen. De stemming onder de Jood sche bevolking van Danzig ie zeer gedrukt. Wraak. Toen eenige jonge lieden te Rohrbach (Duitschland) aan het sneeuwballengooien waren, trof fen zij bij ongeluk een bejaard man uit Epfenbach. In zijn opwinding haalde de man een geweer en schoot op de jongens, van wie één op slag werd ge dood. Daar moet men Duitscher voor zijn. Eon Oceaanvlucht, De bekende Amerikaansche vliegster Amelia Eerhart is Vrij dag van Honoloeloe gestart, voor een solovlucht over den Stillen Oceaan naar Oakland in Cali- fornië. Een boer te Postwick in Norfolk werd in zijn bed dood aangetroffen door zyn dochter. De kamer was vol koolmonoxyd- gas, daar er anthraciet gestookt was zonder voldoenden trek. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Jt31ad. Smokkelarij van margarine. Woensdag passeerde tegen 5 uur een smokkelauto het douane kantoor aan de Duitsche grens on 'er Tegelea. Aan het stop- teeken van de douane gaf de besuurder geen gehoor, ook niet toen de commies een waarschu wiDgsscbot loste. De commies greep zich daarna aan den auto vast, gat nog enkele schoten in de lucht om den bestuurder tot stoppen te dwingen. Toen ook dit niet hielp, loste bij een schot op den smokkelaar dat hem in den rug trof, waarby hij den auto tot stilstand bracht en trachtte te vluchten. De commies wist hem echter te grijpen. De man bleek er zoo ernstig aan toe dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na voorloopig te zyn verbonden is hy naar het ziekenhuis te Tege lea overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De auto bleek 2000 K.G uit Duitschland gesmokkelde marga rine te bevatten. Auto en smok kelaar zijn in beslag genomen. De Amsterdamsche arts, dr. M., is te Nice het slachtoffer geworden van een brutalen ho- teldiefstal, waarbij een aantal voorwerpen met een totale waarde van circa 30 000 francs is ontvreemd. Toen dr. M. met zijn vrouw zijn kamer bad 7erlateu om te gaan diueeren, heeft een hotelrat kans gezien door inkiimming het vercrek te betreden. In het halve uur dat verstreek tusschen zijn komst en den terugkeer van dr. M., heeft hij aile voor werpen van waarde ontvreemd. Hi-rouder bevonden zich bont en juweelen. De arts t» by een Nederlanuscbe maatschappy te- geu aietstai verzekerd. In een woning te Nijmegen hebben kinderen, terwijl de moeder zich bad afgezonderd om zich te kleeden, metlucilers gespeeld, waarby een 6 jarig mei»je in brand is geraakt. Met ernstige brandwonden is bet kind in net ziekenhuis opgeno men. Voor het zieke kind. Diarrbee is geen reden, om een kind niet langer de borst te geven. Wel kan men het wat minder laten drinken en het gebrek aan vloeistof aanvullen met tnee. Een schijnbaar onschadelijke verkoudheid kan voor den zui geling zeer gevaariya worden, dooraat de catarrh van de neus- en keelholte op luchtpijp en lo igen overslaat. Wanneer moe dtr of iemand anders, die het kindje verzorgt, verkouden is, moet zy daarbij een lap voile voor mond en neus binden om infectie te voorkomen. Want verkoudheid is een infectie ziekte, m. a. w. zij wordt door ziektekiemen veroorzaakt en niet door bet weer of een verandering van temperatuur. Zij kan hier door alleen in de hand gewerkt worden. Ook bij hoest of keel ontsteking is een lap dunne stof voor neus en mond een goed middel om besmetting te voor komen. Vooral in de eerste maanden moet het kind zorgvuldig tegen koude en tocht beschermd wor- Tengevolge van een scheur in de leiding heeft zich in de woning van v. V. te Alphen aan den Rijn een geval van gasver giftiging voorgedaan, dat geluk kig goed is afgeloopen. Iu den nacht werd de vrouw des huizes wakker door het geschrei van haar kinderen. Toen zy het bed verliet, zakte zij bewuste loos ineen. Hierdoor ontwaakte de beer van V., die, hoewel hij zich onwel gevoelde, toch nog kans zag de buren te waarschu wen. Terstond werd een dokter gehaald en deze slaagde er in, de vrouw by te brengen. Het bleek, dat een lek in de gaslei ding oorzaak van het gebeurde was. Vrydagmorgen 3 uur brak brand uit iu de woning van J. V., te Eernewoude (F.). De vrouw, wier man voor werk zaamheden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdieping met haar drie kinderen, van een- en twee jongetjes van 3 jaar, be neden sliep haar schoonvader, de 72-jarige V., die stokdoof is. De vrouw werd wakker door het geknetter van hout eu eeu hevigen rook. Het bleek, dat de woning reeds aan alle zijden brandde en zy zag geen kans het huis langs den gewonen weg te verlaten. Snel besloten, schoof zy een tafel onder het dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het venster. De beide kinderen van drie jaar, een tweeling, kwamen goed terecht. Het een jarig kindje echter kreeg ten gevolge van den val een sche delbreuk. De toestand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinaeren geraakte er een nog bewusteloos, doch kon weer worden bijgebracht. De vrouw slaagde er in door hard met een sioel op den vloer te bonzen, baar schoonvader be neden te wekKen. Deze wist zich nog door de vlammen een uitweg te banen. De vrouw zelf sprong uit bet dakvenster. Zy kreeg geen letsel. Het huis brandde geheel af. Niets kon worden gered. Zoowel huis als inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelyk daarin gelegen, dat luiers, die beneden bij de kachel te drogen hingen, in brand zijn geraakt. Vrijdagochtend vroeg werd het lyk van den 68-jarigen nuisbewaarder Hermann Schmidt voor zijn huis te Berlijn, met verbrijzelde ledematen gevonden. Terwijl men eerst aannam, dat de oude man tengevolge van een aanval van zwakte uit de tweede verdieping was gevallen, is thans gebleken, dat een rootmoord heeft plaats gehad. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van een echt paar, dat by den ouden man den. Luchtbaden kunnen zeer goed zijn, maar alleen in eeu behoorlijk verwarmde kamer, zonder den minsten tocht en alleen voor een volmaakt gezond kind. Aan den anderen kant is nitte voor een kind al even ongunstig. Op warme zomer aagen moet de lucht vrijen toe gang tot alle deelen der huid nebben, terwijl ook de voeding matig moet blyven en men bet kind at en toe wat water geeft. Verder üoudt men het lichaampje koel, door het kind in een trissche kamer te laten of op een goed beschaduwde plek in den tuin, terwyl het badwater iets lagere temperatuur mag hebben dan normaal. Het gevaar van de hitte wordt als regel onderschatzelfs in den zomer is men bang voor kouvatten, hoewel dit in het warme jaar getijde geen werkelijk gevaar kan opleveren. Ook de zenuwen van het kind moeten rustig worden gehouden. Dit gebeurt in de eerste plaats door een verstandige opvoeding van den eersten dag athet kind moet gewend worden aan orde en regelmaat en weten, dat zyn wil moat wykeu voor die van groote menschen. Natuurlijk is een dergelijke opvoeding onmo gelijk, wanneer men zelf er niet voor zorgt, op geregelde lijden het kind te voeden, te verzorgen en naar bed te brengen. Een gezonde, vaste slaap is overigens een der voornaamste middelen, om het zenuwstelsel te verster ken. Het is verwennen, wan neer men met het kind op en neer loopt om het in slaap te krygeDverwennen zou een normaal kind nerveus kunnen maken en een van nature ner veus kind wordt er nog onrus tiger van. Ook hier is de beste opvoedingsmethodeer geen notitie van nemen. Na korten tijd zal men reeds succes hebben het kind valt dan vanzelf in slaap. AU zich een gast aankondigt. Van oudsher geldt in Holland de gewoonte, om, te beginnen met Januari, bet inmaakvat met snyboonen aan te breken, Het is dus te verwachten, dat in deze maand en de daarop vol gende zelfs wel tot einde April toe het menu af en toe met deze mogelijkheid in de groente-keusrekening zal houden. We eten dus ingelegde Bnjj boonen, en aat wel gewoonlijk op de meest bekende en ook de meest eenvoudige manier, nl. in den vorm van een stamppot, waarin behalve de snjjbooDen en de aardappelen, meestal ook witte boonen en rookworst wor den gekookt. Daarmee zyn we in gewone gevallen best tevreden. Maar nu treft het b.v. zoo, dat zich op den voor „snyboonen" be stemden dag een gast aankondigt; is het dan noodig, om geheel van keus te veranderen Dat is niet noodig. We laten in dat geval het stamppot-type in den steek en we vervangen het door een schaal groente snyboonen en witte boonen waarbij 4 thee lepels Maggi's Aroma, een schaal aardappelpuré3 en een vleesch- scbotel met rookworst. Zou tegelijkertijd de wensch opkomen, om terwille van den gaBt aan den maaltyd wat meer uitbreiding te geven, dan zou aan bovengenoemd hoofdgerecht een opwekkend soepje kunnen voorafgaan (b.v. Maggi's „groente met vermicellisoep") en we zou» den het geïmproviseerde „di neetje" kunnen besluiten met een frisch nagerecht een griesmeelpudding met bessensap» saus b.v. dat na het vrjj zware hoofdgerecht een goed effect zal maken. Voelt men minder voor eea zoete toespys, dan zou men na de snyboonen-combinatie een groente-slaatje kunnen opdienen terwyl dan het eigenlijke slot gevonden zou kunnen worden in fruit. Voordeelig seizoen. SchuldeischerHoe zit het met die 500 gulden, die 'k je geleend heb, en die je my vast en zeker van den winter zou terug geven Schuldenaar Het is van 't jaar geen winter geweest. Troost. Voor allen van ons is de eeh of andere mislukking onvermij-' deljjk. Zy is inderdaad eeQ levenswet. Wij verliezen ooi opnieuw te vechten. Wy vallen om weer ep te staan, i NMM

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 5