jtet Woonhui; Woensdag 30 Januari 1935, Gemengd Nieuws. I KR00H CACHETS burgerlijke Ötand. Advertentiën. met verdere opstallen Een Arbeiderswoning, iemand, afkomstig uit het hooge Noorden en later uit het centrum des lands gezonden naar het uiterste Zuiden, moest wat gere serveerd zijn, Maar het viel mee. Spr. verheugde zich te kunnen constateeren, dat de school hier in uitstekende conditie is en het onderwijs er op een hoog peil staat, hetgeen naast het personeel in de eerste plaats wel te danken zal zijn aan het thans rustend hoofd, den heer Van Houte. Ook de geest van onderwijzers en leer lingen, zoowel persoonlijk als onderling is uitstekend. Spr. wenscht niet anders, dan dat zulks zoo blijlt en beloofde dan ook daarvoor zooveel mogelijk zijn krachten te besteden, opdat de school in bloei moge toenemen. Hij deed in verband daarmede een beroep op de onderwijzers. Spr. acht zijn taak echter niet gemakkelijk en hij gevoelt steik de groote verantwoordelijkheid die op hem rust. Vandaar dat hij deze ouderavond heeft belegd, om in het volbrengen van die taak ook de medewerking van de ouders in te roepen. Spr. is sterk voor persoonlijk contact met de ouders en geett de beleekenis weer van de ouder avonden, die zoo heilzaam kunnen zijn voor het onderwijs, indien zij niet ontaarden in klachtenavonden. Klachten behooren trouwens niet thuis op een vergadering, maar moeten persoonlijk opgelost wor den meestal met moeder en kind en onderwijzer onderling. Maar er zijn hoogere belangen te bespreken op den ouderavond belangen, die het onderwijs in algemeenen vorm raken en dienen kunnen ter bevordering van de school en tot handhaving van den goeden naam van het openbaar onderwijs. Zoo vond spr. het ook prettig waar te mogen nemen, dat de kinderen der school hier over het algemeen zich netjes en ordelijk gedragen, ook buiten de schoolspr. waardeert dat sterk en zal o.m. ook steeds ertoe met- werken, dat het gezag wordt er kend, omdat zulks z.i. nu eenmaal zoo behoort. Met de mededeeling, dat het spr. ook buitengewoon aangenaam trof, dat de opkomst zoo groot was, vooral ook van moeders, werd de agenda vervolgd door behandeling van huishoudelijke zaken. Allereerst dan stemming voor de vervulling van twee vacatures. Gekozen werden na herstemming dhrn.J.S. J Wijnaen C. van Ben- degem. Dhr. J. Platteeuw, die wegens dienstzaken afwezig was, liet danken voor de samenwer king, voorzoover hij die van zijn medebestuursleden had ondervon den en wederkeerig dankte ook dhr. Buma voor diens werk, als lid van de Oudercommissie. Behalve verschillende andere zaken kwam aan de orde het schoolreisje en ofschoon dit om financiëele redenen zoowat var. de baan was voor dit jaar, bleek het enthousiasme ervoor zoo sterk, dat besloten werd ook dezen zomer een schoolreisje te organiseeren. Nadat nog enkele zaken waren besproken, w.o. ook onderwerpen voor een volgende agenda, sloot de heer Buma de bijeenkomst met een tot weerziens, want hij stelde zich voor, dat gezien de aanwezige belangstelling en het aangenaam verloop nog wel meer ouderavonden te zullen uitschrijven, waarin hij dan met genoegen een of ander onderwerp zal inleiden. Hoogst voldaan ging men hier op huiswaarts. Vermeld zij nog, dat het inlei dend woord van den heer Buma, enkele malen met applaus werd begroet. „Ons aller belang". De Konijnen- en Pluimveever- eeniging „Ons aller belang" al hier, hield onder leiding van dén heer Jac. Verstraten Pz., hare jaarvergadering. Na eer, woord van welkom, gepaard gaande met de gebruikelijke goede wenschen voor 1935, constateerde de voor zitter den gestadigen groei en bloei der vereeniging. Op de Konijn- en Pluimveetentoonstel- |ing bleek, dat onze vereeniging over puik ras beschikt. Hij hoopt, dat ter voorkoming van critiek van buiten af, de vereeni ging de sportiviteit hoog zal houden. Na de notulen, las de secre taris, de heer Mart. Wieland Jz. het jaarverslag, waarin de op richting der vereeniging nog eens uitvoerig werd gememoreerd. Feitelijk kan van een jaarverslag geen sprake zijn, daar de arbeid van het bestuur en de leden zich slechts over 8 maanden uitstrekt, doch in deze 8 maanden heeft zij haar bestaansrecht ook ruim schoots betoond. Direct is be gonnen met een tafelkeuring en het materiaal dat van minder goede conditie of kwaliteit werd bevonden, is aanstonds in de pan gehakt. Op de tentoonstelling werden een zestal eerste- en eereprijzen, een 3 tal tweede, benevens een fraaie beker be haald. De penningmeester, de heer 1. Jansen, bracht verslag uit over den stand der kas, die sloot over 1934 met een batig slot van f 11.64. De aftredende bestuursleden Jac. Verstraten en C. van Bende- gem, werden met alg. stemmen herkozen. Een interessante levendige be spreking over de dit jaar in de maand October te houden tafel keuring, waarbij ook prijzen zul len worden beschikbaar gesteld, volgde. Dgbl. v. Z. Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het examen Duitsche en Engelsche Handelscorrespondentie (Vereen, van Leeraren en Mercurius) de heer J. Boot, te Amsterdam, vroeger te Axel. Woensdag slaagde te Amster dam voor het examen doctoraal medicijnen, de heer J. T. Buma, te Amsterdam. Ofschoon beiden vreemdelingen zijn voor onze gemeente, acnten we het succes vermeldenswaard, omdat beider ouders onze inge zetenen belang inboezemen, nl. de eerste als gewezen directeur van het Postkantoor en de tweede als hoofd der o. 1. school. Woensdag had te Terneuzen een vergadering plaats met het doel om te komen tot het bouwen van een betonnen afscheiding langs het kanaal üeut-Terneuzen, in verband met de vele ongevallen die zich daar voordoen. De vergadering, die slecht be zocht was, stond onder leiding van dhr. H. J. Colsen te Sluiskil, die mededeelde dat in totaal 1084 adhaesie-betuigmgen waren bin nengekomen, waaronder 604 van personen die buiten Z.-Vlaanderen woonachtig zijn. Wel een bewijs, dat dit onderwerp algemeen be langstelling heeft. Spr. noemde een drietal be- schermmiddelen, le een betonnen muurtje van 80 c.M. lengte, kos ten ongeveer f14000 en 2e be tonnen palen, waartusschen ijzeren buizen en 3e een dijkje van graszoden. Een comité werd gevormd uit de h.h. Colsen vnd., A. de Zeeuw, E. de Bock en J. de Bruijne, allen te Terneuzen. Loop der bevolking over 1934 Koewacht. Qeboren 23 m., 18 vr., tot. 41. Gevestigd 35 m., 51 vr., tot. 86. Overleden 20 m., 11 vr., tot. 31. Vertrokken 41 m., 50 vr., tot. 91. Bevolking op 1 Jan. 1934, 1335 m., 1207 vr., tot. 2542. Bevolking op 1 Jan.1935,1332 m, 12J5 vr., tot. 2547, alzoo- vermeerderd met 5 pers. Voltrokken huwelijken 15. Echtscheidingen geen. Levenloos aangegeven 2 m., 1 vr., tot. 3. Geboren niet tot de werkelijke bevolking behoorende 1 m. Overleden niet tot de werkelijke bevolking behoorende 2 m. Zuiddorpe. Geboren 18, overleden 7, ves tigingen 54, vertrokken 67. Aantal inwoners op 1 Jan. 1934, 971. Aantal inwoners op 31 Dec. 1934, 969, alzoo ver- j minderd met 2 pers. Voltrokken huwelijken 10. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 20 JAN. 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Nam. 2 Ds. Van Oeveren Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. Post. Nam. 2 Df. A. Merkelijn, van Magalang. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam.2 Leeskerk. Met vnur gespeeld. Te Groningen had dhr. K. de kachel aangemaakt en hierbij petroleum gebruikt. Terwijl hij zich buiten de kamer begaf, om andere brandstof voor de kachel te halen, kwamen de twee kin deren nog in hun nachtkleertjes beneden. De oudste van hen, een jongetje van zes jaar, begon direct met zijn vierjarig zusje te spelen. Ongelukkigerwijs had de vader de bus petroleum en het doosje lucifers naast de kachel laten staan. Het knaapje nam de bus en heeft waarschijnlijk er zoo mee geslingerd, dat het borst rokje van het meisje doordrenkt werd van petroleum. De gevol gen laten zich denken, toen de jongen daarna met de lucifers begon te spelen. Reeds was de omgeving door drenkt van petroleum en toen dan ook de jongen een lucifer aanstak, stonden de vlammen in een oogwenk rond de kinderen. De jongen zelf kwam er met enkele lichte brandwonden af, doch met het kleine meisje liep het minder goed af. Op het gegil der kinderen liep de moeder toe. In haar angst trachtte zij de brandende kleertjes van het kind af te rukken. Hier bij liep zij zelf ernstige brand wonden aan haar handen op. Vreeselijke brandwonden had het kindje opgeloopen. De ont boden geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Te Bladel (N.-Brbrak brand uit in de boerderij van den heer B. Het grootendeels met stroo gedekte huis en de aangebouwde stal stonden wel dra in lichterlaaie. Het geheele gebouw ging verloren, everals verschillende landbouwwerktui gen. Eenig vee kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Een nachtwaker te Eindho ven is door een gewieksten win kelier op heeterdaad betrapt, toen hij ....een inbraak bij hem pleeg de. De winkelier die bij een be wakingsdienst was aangesloten, miste geruimen tijd verschillen de artikelen uit zijn zaak. Om den dief te betrappen maakte bij een electrische schelleiding van het magazijn naar zjjn slaapkamer. Midden in den nacht rinkelde de bel en wie schetst zijn verbazing toen hü ontdekte dat de dief nie mand anders was dan....de nacht waker. De man werd spoedig door de politie ingerekend. Aanvanke lijk beweerde hij, dat de bü hem gevonden artikelen cadeaux wa ren, doch weldra viel hij door de mand en bekende de diefstallen. Hij is in het huis van bewaring te Den Bosch ingesloten. Gemeentelijke bedrflven. De gemeenteraad van Glas gow (Engheeft met 48 tegen 30 stemmen besloten tot oprich ting van een stadsdrukkerij, die zal voorzien in alle behoeften aan drukwerk en papierwaren van de gemeente-administratie, de gemeentelijke diensten en instellingen. Met 49 tegen 35 stemmen werd besloten tot instelling van een commissie die de mogelijk heden zal onderzoeken tot op richting van een gemeentebak kerij voor gemeentelijke brood voorziening. Sedert de jongste gemeente raadsverkiezing heeft de raad van Glasgow een sterk* soeUt- liitische meerderheid, Relletjes te Parijs. In de buitenwijken van Parijs verzamelden zich duizenden werkloozen met -het doel naar de binnenstad op te marcheeren. De politie greep in om de de monstraties te verhinderen, waar bij een dertigtal betogers werd gewond, terwijl verscheidene ar restaties werden verricht. Niettemin wisten de werkloo zen gedaan te krijgen, dat een delegatie door de leden van de Fransche Kamer werd ontvangen. Een hongermarsch van het gemeenschappelijk front van sociaal-democraten en commu nisten naar Parijs is niet geheel zonder incidenten gebleven. Aan de Porte d'ltalie ontstond een botsing tusschen een groep werk loozen en een sterke afdeeling politie. Tal van demonstranten en eenige politie-agenten werden gewond, evenals een foto-redac teur van de „Paris Soir" en een lid van den generalen raad van het dept. van de Seine. verdrijven kou en pijn wil DoosK KROONTJES sod •Wal irtJ'J^hfxcLcdt maaM ió goéd' De kapitein van een Fransch stoomschip, dat te St. Nazaire terugkeerde, heeft verklaard, aan de monding van de Loire een onbekend schip te hebben aan getroffen dat op een rotsachtig gedeelte van de kust was ge- loopen en vergaan. Het schijnt een klein motorschip te zijn geweest. Van de bemanning ontbreekt ieder spoor. In de omgeving van de zee van Marmora hebben nieuwe aardschokken plaats gehad. Dit maal waren zij heviger dan de laatsten tijd voorgekomen bevin gen. Een school, eenige huizen en een regeeringsgebouw stortten in. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. In tegenwoordigheid van ongeveer 400 personen, die een uitstapje maakten, sprongen drie personen in den rook en gloed uitstootenden krater van den |a- panschen vulkaan Mihara. Eerst thans wordt bekend, dat ook op Nieuwjaarsdag drie personen op deze wijze zelfmoord hebben gepleegd. Aneta seint uit Cheribon De dessa Silengkrang in het district Tjiledoek, regentschap Cheribon, is door geweldige stormwinden geteisterd. Hon derdtwintig woningen zijn om gewaaid. De aanplant werd to taal vernield en boomen werden ontworteld. Vier personen zijn gewond en een kindje is over leden. Vele gezinnen zijn dak loos. Door het Binnenlandsche Bestuur zijn maatregelen getrof- fen tot huisvesting en voeding van de slachtoffers. De schade is nog niet bepaald, doch is belangrijk. De eerste proefvlucht van het reusachtige Fransche vlieg tuig, dat 70 personen kan ver voeren, heeft 'n gunstig resultaat opgeleverd. Sportnieuws. Voetbal. Zondag wacht den Axelschen sportliefhebbers een aardige ont moeting, daar de reserve s van de Terneuzensche roodzwarten op bezoek komen en dit elftal zich van haar zeer slechten inzet bij den aanvang der competitie geheel hersteld schijnt te hebben. Het zal dus voor de Oranjeman nen zaak zijn om het niet te kalm op te nemen, want nu de kansen zijn gedaald, dient men zich juist geheel en al te geven om bij een eventueel struikelen van Breskens de bovenste plaats weer in te nemen. Men denke eraan, dat niet het korte, tot in den treure doorge voerde samenspel de beste doel kansen biedt, daar de tegenpartij hierdoor gelegenheid krijgt om zich voldoende op te stellen. Het breede doorgevoerde samenspel schept nog altijd de prachtigste momenten aan het binnentrio om in vrijstaande positie een doel treffend schot te plaatsen. Laten de spelers dit ter harte nemen, en er hun voordeel mee doen. Alliance naar den R.K. V.B. De Roosendaalsche voetbalclub „Alliance", welke club thans in de Zuidelijke 2e klasse A van den K.N.V.B. speelt, overweegt, naar de „Msbmeldt, na het einde van dit seizoen over te gaan naar den R. K. Voetbalb. Zooals men zich zal herinneren, zijn indertijd o. m. ook Dongen en Mevo voor dezen bond gaan spelen. De pogingen van den Katholieken Voetbalbond om ook eenige zuidelijke eerste klassers naar laatstgenoemden bond te doen overgaan, schijnen op veel tegenstand bij deze clubs te zijn gestuit, althans men hoort er niets meer van. Gedurende de maand Dec. 1934. Clinge. Geboren. 1. Theophiel, z. van Pieter van Stappen en Maria Mariman. 25. Elisa, d. van Petrus de Kever en Philomena Wilssens. 29. Juliën, z. van Antonius de Moor en Elisabeth Krieckaart. Overleden. 2. Elisa de Vet, 5 d., d. van Joannes en Maria de Moor. 27. Hortensia Apers, 46 j., echtg. van Alois Cuyker. Koewacht. Geboren. 4. George, z. van H. van Regenmortel en Bertha üeerts. 23. Noël, z. van J. van Mos- sevelde en E. van Mele. 25. Emile, z. van G. IJsebaert en L Nachtegaal. 30. Maurice, z. van J. Kijss en 1. van Remoortere Overleden. 1. Hortence Duijm, 69 j., wed. van B. Breepoel. 2. Petrus Kegels, 79 j., echtg. van Prudentia de Block. 9. Eduardus Mattens, 66 j., echtg. van Bertina van Megroot. 29. Aloijsius de üuchteneire, 71 j., ong. Zaatnslag Gehuwd. 6 Mattheus Dieleman, 28 j en Adriana Dieleman, 22 j. 13. Arij de Putter, 21 j. en Maatje de Feijter, 19 j. UeDoren. 10. Cornelia, d. van Pieter Koopman en Leentje den Hamer. 13. Maria, d. van Jan Uees en Adriana de Feijter. 21. jacobus, z. van Anthonie van Doorn en üeertruida Buijze. 27, Jacobus, z. van Abraham Cornelissen en Jozina Maas. 30. Martha, d. van Jan van Overdulve en Tannetje Stoffels. Overleden. 3. üeertruida Penne, 58 j., echtg. van Daniël van de oorde. 18. Pieternella van Dixhoorn, 70 j., echtg. van Jan de Vos. CORRESPONDENTIE. M. d. V., Zuidzande. In de betrekking is reeds voorzien. Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan- de huwelijksgemeenschap, die bestaan heeft tusschen dhr, H. A. SUY, landbouwer te St. Jansteen, Absdale, en wijlen Mej. M. SP1ESSENS, alsmede van de ueneficiair aanvaarde nalaten schap van laatstgenoemde, wor den verzocht hiervan opgave of betaling te doen ten kantore van onüergeteekende vóór 1 Februari aanst. Notaris FAN0Y. Notaris FANOY te Axel zal ten verzoeke van de Erven VAN DE PUTTE, in het café van Mej. Wed. R. Kerckhaert te Westdorpe, op nam. 3 uur verkoopen en het recht van erfpacht tot 31 Dec. 1940, alles te Westdorpe, Dorp, kad. sectie C no. 2241, groot 3 A. 4 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalenuiterlijk 23 Februari 1935. Uit de hand te koop Adres: F. C. R1NN, Capelii* polder M 20, Axel,

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3