Binnenland. Landbouw. resseerd was, de. oplossing heeft vergemakkelijkt. Frankrijk heeft den vrede daarmede een grooten dienst bewezen. Het prestige van den Volkenbond is door de ma nier, waarop de stemming werd uitgevoerd, opnieuw gestegen. De Venkoy, het blad van den minister-president toont zich al leen door het hooge percentage verrast, dat voor Duitschland heeft gestemd. Het Hitier regime heeft zich sterk getoond in een land, dat een volledige politieke vrij heid genoot. De Duitscher heeft getoond in alle opzichten Duit scher te zijn gebleven. Sinds het pact met Polen heeft Hitier een dergelijk groot buiten- landsch politiek succes nog niet te boeken gehad. Hitler's ver klaring, dat er thans geen terri toriaal geschilpunt meer tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat, zal met name in Warschau met veel belangstelling worden ge lezen. Waarom zeide Hitier het zelfde niet met betrekking tot Polen, ofschoon hij daarmede zijn 10 jarig pact heeft loopen De zitting van den Volken bondsraad, die Woensdag een definitieve beslissing zou nemen omtrent het Saargebied, is uitge steld. De reden zou zijn, dat Frank rijk en Engeland een gemeen- schappelijken stap hebben gedaan om het Saargebied voortaan bij de gedemilitariseerde Rijnland- J zone te brengen. De groote problemen. De „Times" schrijft ten aanzier van de groote internationale problemen, die na het Saarple- bisciet zullen moeten worden opgelost, o.a. Alle staten zijn hei erover eens, dat het in 't belang van der, vrede is, wanneer Duitschland als gelijkgerechtigd lid in de gemeenschap der volken wordt teruggebracht. Het blad is blijkbaar geïnspi reerd wanneer het schrijft„Een nieuwe weg voor de oplossing van de hoofdproblemen der Euro- peesche politiek zou hierin kun nen bestaan, dat Engeland, Frank rijk en Italië er bij de andere staten, die uit het Verdrag van Versailles voordeel trekken, erop aandringen, dat zij zich aansluiten bij een gemeenschappelijke ver klaring aan den Volkenbondsraad over de militaire bepalingen in deel 5 van het Verdrag van Ver sailles. De mededeeling aan den Vol kenbond zou dan kunnen inhou den, dat de desbetreffende mo gendheden van meening zijn, dat na 15 jaren vrede het oogenblik gekomen is om te verklaren, dat de door het Verdrag van Versailles opgelegde beperkingen tegen geen enkelen onderteekenaar meer zullen gelden, op voorwaarde evenwel, dat een algemeem sys teem van beperking aangenomen wordt, dat op alle staten zonder onderscheid van toepassing zal zijn. Het logische resultaat van een dergelijken stap in deze richting zou zijn, dat de van de verdrags beperkingen bevrijde mogendheid ten volle zou deelnemen aan het collectieve systeem in Europa. Door deze methode zou geen enkel souvereiniteitsrecht ge schonden worden, en .ieder land zou op een basis van gelijkheid aan de besprekingen eener ont wapeningsconferentie over een regime van veiligheid kunnen deelnemen. Ei Koning Alfons' hnweiyk De correspondent van de „Pa ris soir", die tegenwoordig was bij het te Rome voltrokken hu welijk van ex-koning Alfons' I dochter Beatrice met prins Tor lonia, meldde aan zijn blad de volgende bijzonderheden over de fn omloop zijnde maar reeds door den ex-koning met klem tegengesproken berichten betref- I fende diens voorgenomen echt scheiding. Volgens de mededeelingen van i iemand uit de onmiddellijke om- geving van den ex-koning, zou deze er niet aan denken te I scheiden. Wel schijnt het een feit te zijn dat Alfons en diens gemalin elk apart wonen en niet van plan zijn het gemeenschap pelijke leven te hernemen. Ex-koningin Victoria had als voorwaarde voor haar overkomst naar Rome een zeker bedrag gesteld, dat haar geregeld zou moeten worden uitbetaald. De ex-koning is echter niet op dit voorstel ingegaan. Deze echtelijke oneenigheid heeft te Rome een zeer pijnlijken indruk gemaakt. Reeds geduren; de drie maanden woont ex-ko- ningin Victoria in een hotel te Londen. Volgens andere berich ten zou de ex-koningin zich van haar familie hebben afgewend wegens de mésalliances van haar kinderen. Zooals bekend is, huwde een harer zonen met een Cubaanschedit huwelijk zou reeds op een mislukking zijn uitgeloopen. Academisch Gegradneerden. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is, uit bij de volks telling 1930 verzamelde gege vens, samengesteld een statistiek van academische gegradueerden, d.w.z. van hen, die een diploma of graad verwierven aan een inrichting van hooger onderwijs (hoogeschool), Buiten het on derzoek vielen personen met diploma H.B S., gymnasium, enz., voorts de oud-leerlingen der veel soortige niet wettelijk geregelde onderwijsinstellingen, zooals die tot opleiding van predikant, zen deling enz. en ten slotte de personen, die den titel van ir. voeren zonder aan een hooge school te hebben gestudeerd. Voor een bespreking van de vraag of er niet een wanverhou ding is ontstaan, of dreigt te ontstaan, tusschen de opleiding van en behoefte aan academici, kan het verzamelde materiaal goede diensten bewijzen. Van het totaal aantal gegradu eerden (23508) nemen de medici de grootste plaats in (25 pel), gevolgd door de juristen (22 pet.) en technici (20 pet.). Ons volk telt één gegradueerde op elke 338 inwoners. Acht procent der afgestudeerden zijn vrouwen. Van deze vrouwelijke afgestu deerden is 63 pet. ongehuwd, welk percentage voor de totale vrouwelijke bevolking boven 20 jaar slechts 28 pet. bedraagt. Opvallend is het groote per centage academici zonder kerke lijke gezindte (33 pet tegenover 14 pet voor het geheele volk) I en het geringe aandeel der Katho lieken (14 pet. tegenover 34 pet welk percentage echter stijgt tot 27 pet., wanneer de R.K. geeste lijken, die geen opleiding aan de Universiteit ontvangen, worden meegerekend). Het grootste aan tal gegradueerden per 100.000 inwoners bezit Leiden (846), op den voet gevolgd door Den Haag (803); een gering aantal toont Rotterdam (225), welke stad ver achterblijft bij de andere groote steden (Amsterdam 410, Utrecht 717). Op het platteland zijn de medici het grootst in aantal, in de groote steden de juristen en in de overige steden de technici. In de gemeenten met minder dan 20.000 inwoners welke 51 pet. van de bevolking omvatten, woont slechts 30 pet. van de ge- degradueerden, voor de groote steden zijn deze cijfers resp. 27 en 44 pet. Een indeeling naar de bedrijfs groepen, waarin de gedegradu- eerde werkzaam is, toont een zeer genuanceerd beeld. De theologen komen met 88 pet. voor in de groep godsdienst, de medici met 92 pet. in de „vrije beroepen", terwijl zij, die letteren en wijsbe geerten studeeren voor 86 pet. j een betrekking bij het onderwijs S vonden. Actie tegen den huldigen Landbouwsteun Door het voorloopig Comité van actie tegen het huidige sy- j I steem van steun aan Landbouw en Veeteelt, gevestigd te Middel- i burg wordt onderstaanden oproep I gericht tot den handeldrijvenden middenstand Gehoor gevend aan het ver langen van velen uit de kringen van den handeldrijvenden midden stand, zooals graan- en fourage- handelaren, vlas-, aardappel- en veehandelaren, molenaars, slagers, patroons, bakkers, beurtschippers etc., hebben ondergeteekenden gemeend dat het oogenblik ge komen is om publiciteit te geven aan de gerechtvaardigde grieven dier groepen. De depressie van het zaken leven houdt aan en wij als men- schen van de praktijk zullen de laatsten zijn om de moeilijkheden te ontkennen waarvoor iedere re geering zich in deze tijden ge plaatst ziet. Wij moeten evenwel protesteeren tegen het gansche systeem van steun aan landbouw en veeteelt, vastgelegd in de hui dige landbouw-crisiswetten. Met de belangen van ons, handelaars, wordt niet de minste rekening gehouden. Aan enkelen wordt een bevoorrechte positie geschon ken, maar talloozen worden tot volledigen ondergang gedoemd Rechteloos zijn we overgeleveid aan de willekeur der landbouw crisisorganisaties. Slechts een sterk front van alle gedupeerden, benevens voortdurende publicatie van onze eischen, kan wellicht nog helpen. De tijd dringt. Een heid en solidariteit is boven tl noodzakelijk. Wij worden niet gedreven uit zucht tot oppositie. Wij staan los van elke politieke beweging. Wij ontkennen evenmin het nut van bestaande middenstandsorga nisaties. Wij willen echter pu bliciteit van onze grieven. Voorlichting van het publiek. Eenheid van alle gedupeerden. Steunt ons. Versterkt ons Uw gegevens. Steunt ons financieel. Onze beweging moet uitgroeien tot een nationale beweging van duizenden. Daartoe is aller mede werking noodig. Geeft vooral Uw financiëele bijdrage, onmis baar voor voortzetting onzer pu blicaties. De administratie dier gelden zal worden verantwoord door het Accountantsbureau Mr. Dr. H. Schmidt-Deger.er, Blauwendijk P 39E te Middelburg, Postrekening 245120. Zendingswerk. Het Zendingsbureau te Oegst- geest vraagt ons plaats voor het volgende Er is nog niet precies te zeggen, hoe de uitkomst van 1934 is wat betreft de geldmiddelen. Defini tief komt dat eerst vast te staan als alle rekeningen uit Indië zijn ontvangen en dat zal nog enkele maanden duren. Toch staat wel vast, dat er een I groot tekort zal blijven. Weder om is de raming verlaagd. Wij vragen nu iedere maand f 75 000. Als alle werk, dat er voor de Zendelingen mogelijk is en dat zij zoo graag zouden ondernemen, ook zou worden aangepakt, zou dit bedrag gemakkelijk te ver dubbelen zijn. Maar er wordt alleen het bestaande in stand ge houden en dat niet eenser is gesnoeid, ook in het levende hout. Onvervaard moeten wij verder. Met den last van het tekort, met de dreigende moeilijkheden in het verschiet. Maar met de zeker heid, dat God al deze dingen bekend zijn en dat Hij ook van ons wil, dat wij zullen voortgaan. Adres van „Kerk en Vrede". Het Bestuur van de Vereeniging „Kerk en Vrede", gevestigd te Ammerstol, heeft naar aanleiding van het geval Philippe Vernier, den Franschen predikant, die voor de tweede maal wegens militaire dienstweigering om des gewetens- wil, thans tot 2 jaar gevangenis straf, is veroordeeld, het volgende adres tot de Fransche regeering gericht „Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Excellentie. De ondergeteekenden, het Be stuur en de leden-voorgangers van de Vereeniging „Kerk en Vrede", tellende 8000 leden, voor gangers en gemeenteleden, wier overtuiging het is, dat oorlog en oorlogsvoorbereiding onvereenig- baar zijn met het Évangelie van Jezus Christus, richten zich eer biedig tot Uwe regeering met het dringende verzoek, evenals in Nederland en Scandinavische lan den een wetsvoorstel bij de volks vertegenwoordiging in te dienen, opdat diegenen die gewetensbe zwaren tegen de militaire dienst hebben, in staat worden gesteld andere dienst aan hun land te bewijzen. Zij verzoeken U tevens de in vrijheidstelling van dominé Phi lippe Vernier die ten tweede male veroordeeld is geworden tot 2 jaar gevangenisstraf omdat hij volgens zijn Christelijke overtui ging weigerde zijn militaire dienst te vervullen". Het adres is geteekend door de leden van het Bestuur en ruim 300 voorgangers, leden der Ver eeniging. Teraardebestelling ran Jlfi ister Kalff. Op de begraafplaats Westerveld te Velzen is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot van mi nister J. A. Kalff ter aarde besteld. Overeenkomstig den wensch van den overledene, droeg de plech tigheid een eenvoudig karakter. Negen ministers en oud-minis ter Verschuur, een ópper-kamer heer van de Koningin, hoofd ambtenaren van het departement van Waterstaat en deputaties van de vele industrieën, waarin de heer Kalff commissaris was, be hoorden tot den grooten stroom van belangstellenden. In het sterfhuis leidde ds. Blaauw een korten dienst. Omstreeks half één werd een aanvang gemaakt met het opstel len van den rouwstoet. Twee bloemenauto's redenden tuin van de ministersvilla „De Beukenhof" te Wassenaar in tot voor den hoofdingang. Eén schat van kransen en bloemstukken werd vervolgens naar buiten ge dragen. Er waren meer dan 50 bloemstukken. De kist werd in de auto ge plaatst en daarop werd een aantal kranstn gelegd,, waaronder die van de Koningin, van de regeering en van de familie. Dadelijk achter de lijkauto volgde een hofauto, waarin de opper-kamerheer van H M. de Koningin, mr. W. J. Baron v. Lynden. Een groot aantal volg auto's kwam hierna. Het was reeds over eenen, toen de stoet zich in beweging kon zetten. Aan de regeerings- gebouwen en verschillende lega tiegebouwen te 's Gravenhage was de vlag halfstok geheschen. Op de begraafplaats te Velsen werd aan de groeve het woord gevoerd door dr. H. Colijn, mi nister-president, dr. H. van Ma nen, lid der directie van de Ned. Spoorwegen, mr. W. C. Wende- laer, voorzitter van den Vrijheids bond en mr. J. Kalff, oud-hoofd redacteur van het „Alg. Handels blad", een broer van den over ledene. Alle sprekers hebben de groote verdiensten van den over ledene als minister, spoorweg leider en politicus belicht. De zoon van den overledene bedankte tenslotte voor de be wezen eer. Crisis-Pluim veebeschikking. Omtrent de crisismaatregelen voor 1935 ten aanzien van pluim vee en eieren vernemen wij dat een dezer dagen in de Staats courant zal verschijnen de Cri sis-Pluimveehouderij beschikking 1935. In deze beschikking is geregeld hoeveel eieren een kuikenbroeder aan wien een broedvergunning is verstrekt, dit jaar in zijn broed machines zal mogen inleggen. De toewijzing is voor alle kui kenbroeders, die in 1934 hun be drijf uitoefenden, gebaseerd op percentages van de hoeveelheid eieren, die zij in 1934 vóór 13 April 1934 in hun broedmachines hebben ingelegd. Bij de toewij zing dezer percentages is in de eerste plaats onderscheid gemaakt tusschen kuikenbroeders die ge woon zijn de kuikens uitsluitend te bestemmen voor verjonging van den pluimveestapel op eigen be drijf (categorie A) en kuikenbroe ders, die dit niet kunnen aan- toonen (categorie B). Voorts is een verschillend per centage toegekend naar gelang kuikenbroeders zich al of niet verbonden hebben uitsluitend eieren in hun broedmachines in te leggen, welke rechtstreeks be trokken zijn van fokkers er/of houders van vermeerderingsbe- drijven. De bovenbedoelde percentages zijn als volgt vastgesteld Categorie A 86, 90 en 80 Categorie B 95, 85 en 80 broedeieren 95 Van 501-25000 broedeieren 85 Van 25001 en daarboven inge legde broedeieren 80. Voor vrije broedeieren 75, 65, 60 tot 15 pet. De beschikking bevat voorts eenige regelen, welke bij de over dracht eener broedvergunning in acht te nemen zijn, terwijl be treffende het vervoer van kuikens nadere voorschriften zijn gegeven, welke in hoofdzaak overeenkomen met die, welke het vorige jaar hebben gegolden. Voorts kan nog worden mede gedeeld, dat een Koninklijk Be sluit aanhangig is gemaakt, waarin de aan de kuikenbroeders toege kende hoeveelheid pluimvee eieren uitgebroed mag worden, is bepaald van 15 Januari tot en met 17 Mei 1935. AXEL, 18 Januari 1935. Gistervoormiddag had alhier eeri verplichte levering van slacht vee plaats, waarbij 52 stuks voor het Rijk, zijn verzonden. Voor belastingplichtigen. Belanghebbenden worden ér op attent gemaakt dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting welke gedagteekend zijn vóór 1 Augustus 1934, op 31 December j.'l. behoorden te zijn afbetaald. Hun, die hieraan nog niet hebben voldaan, wordt in overweging ge geven, dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen. De overige aanslagen Grond en Personeele Belasting behoor den op dien datum tot de helft te zijn betaald. Belanghebbenden worden er tevens aan herinnerd, dat 20 Ja nuari a.s. het verschuldigd tabaks vergunningsrecht ad f5 voor het jaar 1935 moet zijn voldaan. Ouderavond. Het was de ouders van de leerlingen der openbare school eenigszins vreemd weer eens een uitnoodiging te ontvangen voor het bijwonen vaneen ouderavond welke gisterenavond is gehouden. Reeds een paar jaien toch was zulks ofschoon wettelijk voor geschreven verwaarloosd, wat zijn oorzaak wel zal hebben ge had in het geringe bezoek dat die avonden ten deel viel, als gevolg van te weinig belangstel ling, waarvoor ook wel weereen oorzaak zal geweest zijn, al mogen we gelukkig constateeren, dat toch de belangstelling in het onderwijs wél groot is, getuige het bezoek aan de openbare lessen en de groote sympathie, die de afdeeling „Volksonderwijs" hier ondervindt getuige ook het groote bezoek aan de vergadering van gisteren avond. Er waren n.l. een zeventigtal vaders en moeders opgekomen, om kennis te maken met het nieuwe hoofd van de openbare school, den heer J. Buma. Het dient'dadelijk gezegd, dat de in druk, dien het nieuwe hoofd op de aanwezigen maakte, hoogst aangenaam was. Trouwens had den sommige ouders reeds gun stige rapporten ontvangen van hunne jongens omtrent den nieu wen „bovenmeester" en dan kart men wel gerust zijn De heer Buma opende dan de bijeenkomst met een hartelijk welkom. Waar spr. niet had ge solliciteerd, maar als wachtgelder hierheen was gestuurd ter ver vulling van de vacature, kon hef niet anders, of de houding vaif 52 Mijnhardt's Zenuwtabletten 75 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten 60 ct. Mijnhardt's Maagtabletten. 75 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten 60 ct. „Wat Mijnhardt maakt is goed.'

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2