^Jhwydüvwi kou Rechtszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. plotseling weer iets anders waar aan we denken. Hieruit blijkt, dat we niet zoo gewichtig zijn als we wel denken. Dat leert ons, dat we maar heel kleine menschen zijn. Wij moeten niet alleen de vraag stellen wat bracht het jaar ons, maar wat heb ik zelf gedaan. Spr., wees op het feit, dat er in Axel ook verschillende uit de Chr. Vakbeweging hebben ge- teekend op het petitionnement, waaruit blijkt, dat er ook onder de jongeren veiwarring heerscht. We moeten meeleven, aldus spr., en op de hoogte zien te komen van hetgeen in dezen tijd onze aandacht vraagt. Laten we er geen grap van maken, maar laten we ervan te pakken krij gen wat we kunnen. Het gaat om de toekomst van onze gezin nen en het behoud daarvan. Na deze boeiende rede volgde een samenspraak tusschen dhrn. Jac. Wolfert Jz. en P. Dieleman. Het leuke stukje, getiteld„Boer Klaas bij den fotograaf", ver wierf algemeen applaus en bracht bij velen de lachspieren in wer king. Hierna werd door de afge vaardigden der Zusterverenigin gen Hoek, Terneuzen en Zaam- slag, benevens die der Chr. Transport- en Fabrieksarbeiders- bond en de Ned. Chr. Bouwvak arbeidersbond, den wensch uit gesproken, dat het de afdeeling Axel in alle opzichten goed moge gaan, daarbij wijzende op de groote kracht, die uitgaat van de onderlinge samenwerking der afdeelingen. Nadat de voorzitter de rij van sprekers had bedankt voor hun goede wenschen, verscheen dhr. Jac. Wolfert Jz. nogmaals op de planken. De boeiende voor dracht „Morgen in het vaderland terug" werd met veel applaus begroet. Ook dhr. P. C. Mangold gaf nog een mooie voordracht ten beste, getiteld: „De zoon van een dronkaard" var. Ten Cate, welke eveneens veel bijval ver wierf. Het was reeds ver na tienen, toen Ds. Post, die inmiddels tei vergadering was verschenen, het slotwoord sprak. Spr. noemde het zich als altijd een voorrecht in het midden van den landar beidersstand te zijn. Hij wees erop, dat de landarbeider weinig staat kan maken op medewerking, doch dat wij niet op de men schen moeten zien maar op Hem, die alles bestuurt. We hebben tenslotte toch één troost, doordat we als Christenen in den Bond zijn, dat wil zeggen, dat ons vertrouwen is gevestigd op Hem, die ons geschapen heeft. Hierna werd de vergadering, op verzoek van den voorzitter, door Ds. Post met dankgebed gesloten. Na het zingen van „Een vaste burcht is onze God", gingen allen vergenoegd uiteen. Ongetwijfeld zullen allen met het meeste genoegen terugdenken aan dezen gezelligen, maar hoogst leerzamen avond. Orelio". Gisterenavond werd in Het Centrum alhier, de 25ste jaarver gadering gehouden van de alge- meene Zangvereeniging „Orelio" alhier. De secretaris, dhr. A. van den Burg, gaf het jaarverslag, waarin hij o.a. memoreerde, dat 1934 voor „Orelio" een druk jaar was, zelfs een jubeljaar zou ge weest zijn, indien het slot niet zoo droevig was geweest. Ten eerste werd herinnerd aan de gemeenschappelijke uitvoering van Orelio en Concordia ter ge legenheid van de opening der concertzaal „Het Centrum", ver volgens was er de 70ste jaardag van den Directeur en het concours te lerseke, dat eveneens een succes was. De nieuwe campagne werd met 15 nieuwe leden aanvaard, nadat het Bestuur met den eige naar van Het Centrum een huur contract had gesloten voor een repetitielokaal, hetgeen een goede aanwinst was. Dan was er het bezoek van H.K iH. Prinses Juliana en ver volgens de grootsche plannen voor den feestavond, waarvan men zich alles voorstelde. Op 1 Nov. viel aan een der damesleden ter gelegenheid van haar huwelijk een onderscheiding ten deel, terwijl dien avond nog repetitie werd gehoudende laatste onder leiding van dhr. Blansaart. Niet vermoedend, dat de on gesteldheid zulke ernstige gevol gen zou hebben, werd in stilte een lied ingestudeerd voor het driemanschap Blansaart—Olijsla- ger—Esselbrugge, doch vreugde maakte plaats voor rouw en zoo rept het verslag van den gang naar de laatste rustplaats van den directeur. Na eenige onderhandelingen was de keuze gevallen op dhr. Jos. Moerdijk, doch deze moest zich door onvoorziene omstandighe den terugtrekken.. De besprekingen deden echter vermoeden, dat ook diens echt- genoote genegen was deze be trekking te aanvaarden en ver trouwend op haar muzikale capa citeiten is men overgegaan tot benoeming van Mevr. M. J. Moerdijk—Vanderswalm tot di rectrice. Te begrijpen is, dat het jaar verslag een gedempten toon deed hooren, maar toch ook een toon van dankbaarheid, dat men zoo veel jaren onder uitstekende leiding heeft mogen oefenen, zoodat men den hoogsten trap in de verschillende zangconcour sen heeft bereikt. Het verslag kreeg dan ook aller instemming. De penningmeester had ook geen stof tot juichen, daar zijn uitgaven de inkomsten met f75 overtroffen. Een troost was, dat er nog ruim f42 in kas is. De aftredende bestuursleden werden alle met groote meerder heid herkozen, n.l. dhrn. J. K. Esselbrugge, A. van Hoeve en A. van 't Hoff. Alsnu deed de voorzitter en kele mededeelingen van huis- houdelijken aard. Er zal op bescheiden wijze nog een uit voering gegeven worden als herdenking aan het jubileum en ook werd aangespoord tot flink oefenen voor het aanstaande concours, om staande te blijven op de sport, die men bereikt heeft. Bij de rondvraag voerden ver schillende personen het woord, om lof en waardeering uit te spreken over hetgeen bepaalde bestuursleden voor Orelio hebben gedaan. Dit gold dan le dhr. P. Olijslager, als oud secretaris, die onder applaus tot lid van verdienste werd benoemd 2e dhr. A. P. Esselbrugge, als penning meester niet alleen steun voor de kas, maar ook de steunkracht van Orelio en 3e dhr. A. van Hoeve, die als man van zaken, maar ook als humorist Orelio groote dien sten heeft bewezen. Ten slotte nog feliciteerde dhr. A. Pieterse als voorzitter van de harmonie „Concordia" namens deze het bestuur en de leden van Orelio met het jubileum en hoopte dat beide vereenigingen nog vele jaren tot elkanders steun zullen arbeiden. Met woorden van dank voor al hetgeen in 't belang van Orelio was gedaan, en gesproken, sloot de voorzitter dhr. J. K. Essel brugge de vergadering, die dezen keer een stemmig verloop had. Dinsdagavond hield de Her vormde Zondagschoolstichting te Kijkuit onder leiding van dhr. P. J. van Bendegem, hare eerste jaarvergadering, welke door een 30-tal personen werd bijgewoond. Na de gebruikelijke plichtspie- gingen bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de stichting reeds 70 contribu anten telt, terwijl de school door 49 kinderen wordt bezocht. Door mej. Dieleman, leidster der school, werd op eenigszins humoristische wijze een-en ander omtrent het werk der Zondag school naar voren gebracht, het welk algemeene instemming ver wierf. De aftredende heeren P. J. van Bendegem, J. de Vos en J, M. van de Velde werden met groote meerderheid herkozen. Van de rondvraag werd door een paar heeren naar men ons mededeelde, een wel wat te gretig gebruik gemaakt; nadat gemeen schappelijk was gezongen van Psalm 25 vers 2, werd de ver gadering door den Voorzitter met dankgebed gesloten. Per Motorrijwiel raar België. Ter voorkoming van teleurstel ling vestigen wij de aandacht onzer lezers op het volgende Nederlanders, die per motor rijwiel (of rijwiel met hulpmotor) België bezochten, hadden daar voor tot heden alleen een douane- kaart noodig. Sinds 1 Jan. 1.1. eischt men echter aan de Bel gische grens een triptiek, evenals voor een auto. Motorrijders, die gewoon waren zich een Belgische douanekaart aan te schaffen, hebben daaraan dus voor 1935 niets meer; zij moeten een triptiek hebben. Woensdagmiddag brachten een groep Zuid-Afrikaansche stu denten een bezoek aan Hulst. Onder leiding van den heer C. Veugelers, secretaris van den Oudheidkundigen Kring „De Vier Ambachten" bezochten zij de ver schillende bezienswaardigheden der stad, zooals gerestaureerde kerk en het stadhuis. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachterstaan- de adressen Een halsdoek, een rij wiel belas- tingmerk en een paar broeks pijpen. Inlichtingen bijj. Oosting. Autoslinger, P. den Exter, Pr. Mauritsstraat 13. Matrozenmuts, J. Jansen, Juli- anastraat 96. Loep der bevolking over 1934. Graauw. Geboren 19 m., 21 vr., tot. 40. Gevestigd 17 m 30 vr., tot. 47. Overleden 6 m., 13 vr., tot. 19. Vertrokken 33 m 46 vr., tot. 79. Bevolking op 31 Dec. 1933, 1009 m., 919 vr., tot. 1928. Bevolking op 31 Dec. 1934, 1006 m., 911 m., tot. 1917., Voltrokken huwelijken 17. Echtscheidingen geen. Sas van Gent. Geboren 28 m 21 vr., tot. 49. Gevestigd 100 m., 108 vr., tot. 208. Ovei leden 8 m., 11 vr., tot. 19. Vertrokken 96 m., 110 vr., tot. 206. Bevolking op 31 Dec. 1933, 1587 m., 1564 vr., tot 3151. Bevolking op 31 Dec 1934, 1611 m 1572 vr., tot. 3183, al- zoo vermeerderd met 32 pers. Elders geboren die in de ge meente woonplaats hadden 1 m., 3 vr., tot. 4. Elders overleden die in de ge meente woonplaats hadden 2 m., 1 vr., tot 3. In de gemeente geboren die elders woonplaats hadden 1 m., tot. 1. In de gemeente overleden die elders woonplaats hadden 3 m., tot. 3. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 18. Echtscheidingen 2. Westdorpe. Geboren 20 m., 16 vr., tot. 36. Gevestigd 34 m., 49 vr., tot. 83. Overleden 8 m 10 vr., tot. 18 Vertrokken 39 m., 39 vr., tot. 78. Bevolking op 31 Dec. 1933, 1041 m., 1013 vr., tot 2054. Bevolking op 31 Dec. 1934, 1048 m., 1029 vr., tot. 2077, al- zoo vermeerderd met 23 pers. In 1934 is in deze gemeente een persoon overleden woonplaats hebbende in een andere gemeente. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 9. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 13 JAN. 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vj ure Dhr. van Duijne, van Terneuzen, Nam. 2 Ds. Hermanides, van Hulst. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. Pos'. Lucas 12149—59. Nam. 2 Dezelfde. Catech. Zondag 28. Geref. Gemeente, Voorm. 9 u e Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelbarg. In de zitting van 8 Januari zijn de volgende personen ver oordeeld A. P. de K., 57 j., werkman te Hulst, wegens beleediging tot f 15 boete of 10 d. hechtenis. N. R., 30 jsjouwer, Sas van Gent, wegens mishandeling tot f 10 of 5 d. hechtenis. M. L. de R., huisvr. van P.M. J.P. te Hulst, gedaagd wegens beleediging. Vrijgesproken. O. C. R41 j., zonder beroep te Westdorpe, - wegens diefstal van een rijwiel, een hoeveelheid verf en eer. verfkwast, een aantal steenen, een hoeveelheid hout, een rol kippengaas en een baal tje cement, tot 6 weken gev. J. S31 j., grondwerker, wo nende te Stekene B wegens dief stal van een hoeveelheid haver en voederbieten, tot f20 of 10 dagen hechtenis. Smokkel-risico. Zekere E. S., nit Sas van Gent werd kort geleden in België door de douanen aangehouden, toen hij per auto een groote partij koffie uit Nederland binnensmok kelde. De Gentsche Rechtbank veroordeelde hem tot 4 maanden gevangenis en 181.000 frank boete, terwijl auto en koffie ver beurd werden verklaard. Aardappelen voor wintervoorraad. De Nederlandsche Akkerbouw- Centrale maakt bekend, dat ieder, die als wintervoorraad een hoe veelheid van meer dan 1000 k.g. aardappelen voor eigen gebruik wenscht op te slaan, ook al is hij niet georganiseerd bij de Cen trale of bij een der landbouw crisis-organisaties, een daartoe strekkend verzoek kan indienen bij de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale te Den Haag, onder vermelding van de redenen, waar om hij een dergelijke voorraad wenscht aan te voeren. Men meldt uit Tholen aan de N. R. Crt Nadat gedurende het geheele seizoen de prijs der groote gele uien zich bewogen heeft op een prijsniveau van f 1.—tot f 1.30 par H.L. is de laatste dagen de ze prijs aanmerkelijk gestegen. Op liet oogenblik besteed men reeds f 2.25 per H. L. Jammer is het echter, dat vele producenten niet van dezen prijs kunnen profiteeren, daar het grootste gedeelte van den uien- oogst reeds verkocht is. Noodlanding ran de Mal. Dinsdagnamiddag heeft, meldt het Handelsblad, de vlieger De Mul, chef-instructeur bjj de Nationale Luchtvaartschool, afd. Amsterdam, op den linker Maas oever te Rotterdam een noodlan ding gemaakt, die goed is afge- loopen. Hij was omstreeks drie uur van Waalhaven aldaar opgestegen met een éénpersoons F. K. 41, met bestemming Amsterdam. Nauwelijks was hjj in de lucht of de motor weiger de. De vlieger zag geen kans terug te keeren naar Waalhaven en trachtte te dalen op een weiland nabjj den Smeetlandsche dijk. Hjj kwam inderdaad op een weilandje terecht, doch een der wielen van het landingsge stel bleef haken achter den rand van een sloot. Het gevolg was, dat de vliegmachine een kwart draai maakte en het landingsgestel onklaar geraakte. Het was tosn niet meer mogelijk op te stijgen, zoodat het vlieg tuig per as naar Waalhaven vervoerd zal worden, waar het weder bruikbaar gemaakt zal worden. Voor de vaceerende be trekkin r van gemeente-veld- wacüter te Kerkwerve (Zeelano) eiland Schouwen, een plaats van 800 inwoners, hebben zich 249 Bollicitaaten aangemeld. Spoorwegaanslag. Uit Antwerpen wordt gemeld Toen de trein Brug-Leopold-Diest ter hoogte kwam van de fabriek der Chemische Producten van Limburg bemerkte de machinist plotseling een betonnen paal, die over de rails lag. De locomotief botste tegen den paal aaD, doch deze gleed ter zjjde. Een rood sein, dat zich gewoonlijk ter plaatse bevond, was verdwenen. Na ernstig onderzoek door de politie en den stationschef van Tessenderloo kon men overgaan tot de arrestatie van twee schip pers, van wie een na een ver hoor voorloopig op vrije voeten werd gesteld. De tweede, een Nederlander, A, GL genaamd, wonende te Schjjndel, bekende den aanslag te hebben voorbereid. De man is ter beschikking gesteld van de Belgische justitie. Soapeerende inbrekers. Maandagnacht is een inbraak gepleegd in het café van den heer De G te Kerk Avezaath meldt de „N. R. Crt." Het be jaarde echtpaar werd gewekt door gerinkel van vaatwerk in de keuken. Toen De G. zieh daarheen begaf, waren de vo gels gevlogen, Op de keuken tafel voDd hij de resten van een overvloedig souper, dat de on- gewenschte gasten hadden aan gericht. De caféhouder deed aangifte bjj de rjjkspolitie, die een onderzoek instelde. Het bleek, dat de inbrekers door het in slaan van een ruit in het ach terhuis waren binnengedrongen. De dieven hadden het geheele huis doorzocht en waren zelfs in de slaapkamer van bet echt paar geweest. De toonbanklade in het café was opengebroken en een bedrag aan geid was verdwenen. Zij hadden maatre gelen genomen om hun werk ongestoord te kunnen doen. Zoo was de telefoonljjn doorgesneden en ook de radiator van den auto, in de garage was vernield, waardoor een achtervolging on- mogeljjk was. Men vermoedt, dat twee on bekende motorrjjders, die 's middags in het café waren, de inbrekers zijn geweest. burgerlijke Stand. Gedurende de maand Dec. 1934. Boschkapelle. Geboren. 16. Agnes, d. van Desiderius de Bakker en Maria Triest. Overleden. 29. Rosalia de Waal, 35 j., echtg. van Charles Ducheine. Graauw. Geboren. 8. Gustaaf, z. van Joseph van Damme en Maria Bogaart. Overleden. 19. Anna van Eerden- burgh, 85 j., wed. van Cornells Staal. Hoek Geboren. 3. Jozias, z. van Jan de Jonge en Tanneke Haak. 7. Aarnout, z. van Petrus Dieleman en Geertruida Mieras. 15. Johannes, z. van Gillis Pladdet en Aaltje Jansen. 18. Cornelia, d. van Jozias Dieleman en Fran£oise de Bruijne. Overleden. 4. Helena Verbrugge, 71. j., wed. van Jan Pladdet. 20. Jo zias Bakker, 2 m., z. van Jan en Lena Hokke. Ossenisse. Gehuwd. 27. Lodewijk Teepen, 24 j., en Anna de Bakker, 26 j. Geboren. 16. Jozias, z. van Pieter Lucasse en Catharina de Koeijer. Overleden. 3. Gijsbregt de Waal, 81 j., wedn. van Philomina Stallaert. 5. Dingenum de Waal, 66 j., echtg. van Louisa van den Bosch. Overslag Geboren. 12. Suzanna, d van Camillus de la Ruelle en Irma David. Stoppeldijk. Geboren. 5. Leo- nardus, z. van Ferdinandus Lambert— de Schepper. 31. Paulina, d. van Joseph Polfliet—de Feber. Overleden. 6. Johanna Giele, 78 j., echtg. van Petrus van Damme. Westdoipe Geboren 4. Adelin, z. van Albert van Dam en Germaine van Graafschepe. 5. |ohan, z. van Alfred van Dam en Mathilda Martens, 12. Benny, z van Adolphus Aude- naerd en Bertha Kindt. 13. Frits, z, van Alfred Goethals en Irène Thomaes, 30. José, z. van Eduardus van de Velde en Maria Leenknegt. Overleden. 3. Een als levenloos aangegeven kind van Emile Baecke en Henriette Borm. 23 Alphonsius Plasschaert, 85 j.. wedn. zan Juliana Vernaeve. 24. Maria van Meulebroeck, 68 |T wed. van Aloyalua Adats, in hoofd en neus door inademing j) )j der geneeskrachtige dampen van DOOZEN O van30 ct. 'WWWWT Wat Mijnhardt maakt U goed'*.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3