Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. BEAU BROCADE No. 79. VRIJDAG II JANUARI 1935 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een rampjaar. Wie het beeld wil teekenen der afgeloopen twaalf maanden, zal daarin veel schaduw en slechts weinig licht moeten leggen. Van het begin lot het, we mogen wel zeggen, bittere einde, viel de eene slag na den anderen, ongeacht het feit, dat de economische, fïnanciëele en politieke toestand over heel de wereld veel, zoo niet alles te wenschen overliet. Neen, een gelukkig jaar is 1934 zeker niet geweest. Er valt een algemeene teruggang te consta- teeren over de geheele linie. Tegenover de geweldige debet- posten, staat slechts weinig, dat op de creditzijde thuis hoort en dat weinige is dan nog altijd voorwaardelijk. In de zakenwe reld moge wellicht een geringe opleving te bespeuren zijn, aan een duidelijk sprekend herstel zijn we nog lang niet toe. Daaren tegen is er veel, dat tot neer slachtigheid stemt. Jn België Wreed werd de wereld op 18 Febr. opgeschrikt door het ont stellende bericht, dat aan koning Albert I van België tijdens een tocht door de bergen bij Marche- les-Dames een ongeluk was over komen en dat zijn lijk aan den voet van een rots was gevonden. De overleden monarch vond een waardig opvolger in zijn oudsten zoon, die als Koning Leopold 111 den Belgischen troon besteeg. Diens streven om de partijen met elkaar te verzoenen leverde tot op heden niet die resultaten op, welke hij zich voorstelde te be reiken. Als uitdrukking van de uiteen- loopende belangen der verschil lende volksdeelen werd begin Juni het kabinet-De Broqueville tot aftreden gedwongen, doch alleen om een nieuwe regeering- De Broqueville te doen verrijzen. Deze kon zich slechts tot begin Nov. handhaven en moest toen plaats maken voor het huidige kabinet-Theunis, steunende op DE VERMETELE. (Engelsche verlating.) 27) En hq boog zich achterover om Duffy het gezicht te geven op een paar groote pistolen, die met veel vertoon uit zijn gordel te voorschijn kwamen. Het was stil in de lucht, de uitge strekte heide was in diepe rust en de noordwesterbries die den geheeien dag gewaaid had, was gaan liggen. Ver in het Oosten wierp de maan van achter een wolkenbank een zilve ren glans, die nog wel geen licht, maar slechts een heraut van den schitterenden glans was. die zou ko men. De heide was in zwijgende rust. Alleen bij tusschenpoozen hoorde men het geluid van een lichte fladdering, misschien van een korhoen in zijn nest of een hagedis die wat laat haar tehuis zoekt. Maar als die lichte geluiden gehoerd werden, beefde Mittachips hand, die den teugel vasthield, zichtbaar, en drong sijn klerk nog dichter tegen hem tan. Wat was dat vroeg de procu reur in barg gefluister, toen agn ooren een verwijderd geluid opvingen. Ww..... waarom krijgt gfl Uw pppistolen niet. mijn- heer Mittachip 7 stamelde Duffy, hevig verschrikt. Het geluld was alweer voorbij, maar het was den beiden leanwashtige mannen alsof er iemand dezelfde groepen als zijn voor ganger, namelijk katholieken en liberalen. De sociaal-democra ten, die zich bereid hadden ver klaard mede de regeeringsverant- woordelijkheid te dragen, zagen zich in hun verwachtingen ten deze teleurgesteld. Misschien dat het nieuwe jaar daarin een ver andering zal brengen. In Frankrijk. Als er ooit met recht kon wor den gesproken van „opstuwing in de vaart der volken", dan is het in dit voorbije tijdsgewricht, waarin de geweldige gebeurte nissen zich hebben opeengesta peld met een verbijsterende snel heid. Het begon reeds met de onthullingen omtrent het Stavisky- schandaal. Op den tweeden Jan. werden tallooze Franschen op onaangename wijze verrast, door de persberichten aangaande de oplichters-praktijken van Alexan dre Stavisky, die jarenlang goede sier had gemaakt van hun zuur verdiende spaarpenningen, waar van ze nooit een sou zouden te rugzien. Nog geen week later scheidde Stavisky uit dit leven, een raadsel temeer opwerpende wegens de manier, waarop hij aan zijn einde was gekomen. Zijn overlijden beteekende echter geenszins het einde van het schandaal, dat ook op het poli tieke leven zijn stempel drukte en in de laatste dagen van Jan. voerde tot een kabinetcrisis. De duidelijk aan den dag getreden coiruptie onder de ambtenaien van den staat, ook onder de meest hooggeplaatste, had vooral de Parijzenaars dermate tot op winding gebracht, dat op 6 Febr. een uitbarsting van volkswoede, naarstig gevoed door tegenstan ders der regeering, tot een for- meelen opstand leidde, welke het kabinet-Deladier wegvaagde. Met kunst en vliegwerk heeft Dou- rnergue kans gezien 9 maanden rust in het land te bewaren, of schoon het bedenkelijk gistte. Het onderzoek in de Stavisky-zaak bleef een rijkelijk vloeiende bron voor politieke actie en dit werd naast hen op de heide was, Iemand dicht bij, dien zij door de duisternis niet konden zien, maar die wist, dat zij op de heide waren, die misschien hen kon zien en hooren. Om je de waarheid te zeggen, Duffy, fluisterde de procureur, wiens tanden ook begonnen te klapperen, om je de waarheid te zeggen ze ze zijn niet geladen. Duffy vlei van schrik bijna van bet zadel. Wat? Er is kruit, noch hagel in, ver volgde Mittachip op treurigen toon. Dd dan zijn we ver loren I was Duffy's weeklagenden uitroep. Hé? Wat? zei Mittachip, maar uw pistolen zijn geladen. En zijn scherpe elleboog tastte achter zich naar de handvatten van twee formidabele pistolen, die gestoken waren ia Duffy's zitplaats. Nnneen! fluisterde de klerk, die nu wit zag van schrik, ik duifde de geladen pistolen niet dragenik vertrouwde op uw moed, mgnheer Mittachip, om ons te besohermen. Wat was dat? Weer dat geluid. Nu veel nad;r en het scheen den beangsten Mittachip toe, dat er iets bewoog op het pad voor hem. Maar hij wilde zijn klerk niet te veel vrees toonen, Stil man, zeide hij zoo moedig als hij maar kon. Het is misschien maar een hage dis in het gras. Laat ons moedig voortrijden. Wij kunnen nu niet ver meer van Biassington zijn en geen roovers zullen het wagen twee sterke kerels te paard aan te vallen, die daarcabeven pistolen in hun gordels er niet minder op, toen op 21 Febr. de Parijsche raadsheer Prince levenloos bij den spoor weg werd gevonden, volgens de geruchten vermoord, omdat hij compromitteerende bescheiden omtrent zekere politici openbaar wilde maken, waarbij ook hoog geplaatste ambtenaren van politie en justitie een leelijke pijp te rooken zouden krijgen. Voor een wijle raakte het politieke geharre war op den achtergrond, nadat op 9 Oct. tengevolge van den aanslag te Marseille, de Zuid- Slavische koning Alexander 1 en de Fransche minister van Buiten- landsche Zaken, Barthou uit de rij der levenden werden wegge rukt. Groot was de ontsteltenis in heel de wereld over deze mis daad, door vreemdelingen ge pleegd. Zoo diep was de hier door gemaakte indruk, dat aan het verscheiden van den gewezen president der republiek, Raymond Poincaré, op 15 Oct., evenals aan diens nationale begrafenis, nau welijks aandacht werd besteed. Enkele weken later diende Dou- mergue het ontslag van het ge heele kabinet in, aangezien de Kamer zijn voorstellen met be trekking tot de staatshervorming afwees. Hij werd opgevolgd door Flandin, die met veel tact er tot dusver in geslaagd is zich, poli tiek gesproken op de been te houden. Met Laval aan Buiten- landsche Zaken, schijnt zich een nieuwe richting baan te breken ten aanzien van de buitenlandsche en meer in het bijzonder de Euro- peesche politiek. Meende Bar thou de positie van Frankrijk te versterken door nauwere verbin dingen met Sovjet-Rusland tot stand te brengen en de Russen ook in den Volkenbond te doen opnemen. Laval gaat nog een stapje verder en probeert ook Duitschland naar Genève terug te halen. Zonder den veiligheids ring om Duitschland los te laten, is Laval er op uit een betere ver standhouding tusschen Parijs en Berlijn te bewerkstelligen, als mede toenadering te zoeken tot Italië, zijn zorgen in die richting hebben...... Heere riep hij huive rend uit, hoe eenzaam schijnt het hier En die roover. Beau Brocade komt, naar ik hoorde, eiken nacht op deze heide, murmelde Duffy, die zich meer dood dan levend voelde. St I stst I Duffy, spreek niet van den duivel, hij mocht eens hier komen f Luister I De beide mannen omklemden nu dkander al bevend. Daar kwam, geen tien passen van hen af, het ge luid van een snuivend paard tot hen, toen, plotseling een stem die helder klonk door de mistige lucht: Hallowie is daar De heere zij ons genadig, fluis terde Mittachip. Dat is zeker Beau Brocade zeifi echode de klerk. Het volgend oogenbiik kwam een ruiter te paard in het gezichl. Mijn heer Mittachip en zijn klerk waren te verschrikt om te kijken. De eerste had aan den teugel gerukt en bracht zijn mager paard tot staan en nu zaten beide mannen daar met gesloten ooeen, klapperende tanden en bestor ven gelaat. Beau Brocade bracht zijn paard dicht voor hen en keek nu door zijn zwart masker heen naar die van schrik verwrongen gezichten. Zij amuseer den hem k atrblqkelqk zeer, want hq barstte in lachen uit. Bij mijn ziell Daar heb je een aardig paar vogelverschrikkers. Zoo I ik zie. dat ge stil houdt, laat nu eens zien, wat ge hebt te geven. Bij deze woorden opende Mittachip even zijne oogen, maar het zwaite masker, en die gedaante la den groo- mede uitstrekkende tot den Zuid- Slavischen bondgenoot. Dank zij deze bemoeiingen, welke krach- tigen steun vinden bij Engeland, is de Europeesche politieke at mosfeer belangrijk opgeklaard. Dnitschland. Op meer dan een oogenbiik scheen het, dat het nationaal so cialistische Duitschland aanlei ding zou geven tot een herhaling van het bloedige gebeuren van 1914. Met voorbedachten rade immers werden de bepalingen van het Verdrag van Versailles in be paald opzicht met voeten getre den, met name wat de herbewa pening betreft. Het voornaamste punt, door Berlijn bij den eisch voor gelijkgerechtigdheid op den voorgrond gesteld, betreft de uit breiding der weermacht. Ofschoon schoorvoetend, lieten de andere mogendheden de Duitschers daar in hun gang gaan, teneinde uiter sten te vermijden. De hierdoor te Berlijn gevoelde genoegdoening wordt nochtans in niet geringe mate vergald door de binnenland- sche moeilijkheden, zooals de kerkstrijd, waaraan zelfs de opper machtige rijkskanselier nog geen einde heeft kunnen maken. Het kerkconflict is evenwel slechts een uit vele onaangenaam heden, waarmede het nationaal socialistische bewind te kampen heeft. Gebrek aan deviezen even als aan grondstoffen behooren mede tot de oorzaken, welke het bestaan van den Duitschen bur ger er niet aangenamer op maken en er toe bijdragen, dat 1934 weinig prettige herinneringen zal nalaten. Zulke souvenirs zijn er trouwens bij de vleet. Denken we b.v. aan de terechtstelling op 10 Jan. van den Nederlander Van der Lubben, die als aanstichter van den brand in het Rijksdag gebouw ter dood veroordeeld werd en het vonnis te Leipzig aan zich zag voltrekken. Zijn mede-beklaagden, met den Bul gaar Dimitrof aan het hoofd, wis ten den dans te ontspringen. Dat de regeering hen vrij liet was stellig geen uitvloeisel van week ten mantel zag er zoo spookachtig, zoo ontzagwekkend uit in de duis ternis, dat hij ze aanstonds weer sloot en rillend stamelde Genade, edele heer! Wij....wij zijn arme menschen. Armen van geest, meent ge? zei Beau Brocade, terwfji hij de be vende figuur snel vast greep en heen en weer schudde. Nu dan I af van je paard, vlug is het parool Maar nog vóór dit commandowoord was Mittachip, zijn klerk meesleurend, van zijn paard gevallen. Nu stonden zij zich aan elkaar vastklemmend, daar als een ellendig hoopje menschelqke armzaligheid. Kom, sprak Beau Brocade, zich amuseerend bij dat gezicht. lk zal u geen kwaad doen. ik schiet nooit op snippen I Maar gij moet uw zak ken omkeeren en goed ook, zoo gij van nacht uw reis wilt vervolgen. Hij had Duffly bij zijn kraag gepakt. De klerk was een al te gemakkelijke prooi voor eenig roover en zich buk kend in den zadel had Beau Brocade snel een lederen zakje uit diens jas zak gehaald. Ha, ha I zoowaar ik leef, guinjes. Goede heer, begon Duffy met bevende stem. Luister nu goed naar mij, gij beiden, sprak Beau Brocade, zQn pret over dit tooneel verbergend onder den schijn van barschheid. lk weet wie gfl zijt, ik weet, wat gij dezen middag gedaan hebt. Gij hebt arme menschen pachten afgeperst voor uw heeren, die even hard van hart zijn als gij zelf. Goede heer. Zwijg, of lk schiet) Daarenbo* ven la het niet dienstig mij lengenl hartigheid, want daaraan geven de machthebbers te Berlijn niet toe. Dat hebben de deelnemers aan de z.g. Röhm-revolutie tot hun nadeel ondervonden. Nog is de sluier over dezen Bartholo- meus-nacht niet opgeheven en het zal de vraag zijn, of de waarheid hieromtrent, evenals die over den Rijksdagbrand ooit aan het licht zal komen. Op 12 Aug. overleed president von Hindenburg, wiens functie van staatshoofd onverwijld door rijkskanselier Adolf Hitler werd overgenomen. Aldus werd alle gezag in diens persoon vereenigd. Zoo kon dan rustig worden over gegaan tot nationalisatie van den goud-voorraad en er was geen twijfel aan, dat alles wat de re geering deed of naliet, zou worden toegejuicht door den in de eerste helft van Sept. te Neurenberg gehouden nationaal socialistischen partijdag. Niettemin verkeert het Duitsche Rijk in zorgelijke omstandigheden, zoowel naar binnen als naar bui ten. En dit brengt met zich, dat van dien kant nog op menige verrassende gebeurtenis kan wor den gerekend, hetzij in gunstigen, hetzij in ongunstigen zin. Op het gebied der buitenland sche politiek is menig échec ge leden, met name wat Oostenrijk betreft. En dat wordt zelfs niet goed gemaakt door den te ver wachten terugkeer van het Saar- gebied. Oostenrijk. In het nationaal-socialistische program vormt de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland een der hoofdpunten. En de stichting van het Derde Rijk had mede ten doel de Oostenrijkers in het Duit sche staatsverband op te nemen. Alle kosten en moeiten, aange wend om dat te bereiken, zijn evenwel opeen mislukking uitge- loopen. Oostenrijk mag dan Duitsch zijn, een deel van Duitsch land is het nog geenszins. Het waren de nationaal-socia- listen, die het felst tegen het Doll- fuss-regime te velde trokken. te vertellen. Het volk hier kent mq, Men noemt mq Beau Brocade, lk ken hen en hunne moeite. Ik hoorde bijvoorbeeld dat ge der weduwe Coggins twee guinjes hebt afgeperst, baar met een proces bedreigend, zoo ze u dat geid niet gaf. Dit was niet onze schuld, goede heer Vervolgens juffrouw Haddakin die gij vijftig schillings afperstet voor een nieuw hek, dat gij niet van plan zijt voor haar te laten maken, en dit, ofschoon zij pas haar man begraven heeft. Ge treedt brutaler op tegen de armen dan tegen mq, nietwaar Het is niet ons geld, mijnheer 1 was Mittachip's nederige tegenwerping. Een deel daarvan gaat in uw eigen zak. S.eekpenning heet het, maar ik noem het bloedgeld. Dat is het wat ik van u hebben wil en dan nog eenbeeijeer bij voor de armenbus. Hq woog den lederen zak dien hq uit Duffy's zak had gehaald. Dit zal voldoende zqn voor de armenbus. Nu moet ik de vqf pond hebben dien gij der weduwe Coggins en Haddakin hebt afgeperst, De arme vrouwen «uilen er morgen blij om zfln. Ik heb geen cent meer dan ia dien zak is, mqnheer, verklaarde Mit tachip. Mqne lastgevers ontvingen al het geld van mq. Ik had de pach ten voor hen opgehaald. Dit verzeker ik u mqnheer, beste mqnheer, op mqn woord van eer en ik ben een eerlijk man, Kom hier 1 (Wordt vervolgd)? AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1