Sj Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEAU BROCADE Mo. 78. DINSDAG 8 JANUARI 1935 50e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. KEITILLETON. r Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Jaaroverzicht Nationale ronsv Het jaar 1934 is voor Nederland geweest een jaar van nationalen rouwtwee leden van de Ko ninklijke Familie werden door den dood van ons weggenomen. Be gin Maart werd de Koningin- Moeder door een aanval van bronchitis op het sterfbed ge worpen en al spoedig verwekte het verloop der ziekte, in verband met den hoogen leeftijd der pa tiënte, eenige bezorgdheid. Den 20sten Maart, des ochtends om kwart vóór acht, is Koningin Emma overleden. Hoe geliefd Zij was, is die eerste, droeve dagen na Haar verscheiden wel overtuigend ge bleken. Uit aile kringen der be volking bleek op de meest tref fende wijze het medeleven van allen met den zwaren slag, welke het Koninklijk gezin had getroffen. Voor de microfoon en in de pers ook in de socialistische is gewezen op den gezegenden ar beid, welke H. M. vooral op het gebied der tuberculosebestrijding heeft verricht. Slechts enkele maanden later trof een tweede zware slag het Koninklijk gezin op 28 Juni werd Prins Hendrik, terwijl Hij in het Roode Kruisgebouw aan de Prin segracht vertoefde, plotseling on gesteld. Per ziekenauto werd Z. K. H. naar het paleis Noord einde gebracht. H. M. de Ko ningin, die Haar vacantie in Zwitserland doorbracht, werd ge waarschuwd en keerde terstond naar Den Haag terug. De Prinses logeerde in Engeland en telefo neerde dagelijks, om naar den toestand van Haar vader te ir.- formeeren. Men achtte dezen aanvankelijk niet zorgwekkend, zoodat H. K. H. werd geadviseerd in Engeland te blijven plotseling is echter een verergering inge treden en in den middag van 3 Juli, te half twee, is Prins Hen drik de eeuwige rust ingegaan. Ten tweeden male sloeg een golf DE VERMETELE. Het ging het paard evenals zijn Kimter» Met loshangenden teugel, van ontroering over het land. In overeenstemming met den wensch van Z. K. H. werd voor Zijn begrafenis het zwart de gebruikelijke rouwkleur ver vangen door wit. Nadat wederom duizenden en nog eens duizenden langs de, in het paleis opgestelde, baar hadden gedefileerd, werd den 11 den Juli het stoffelijk over schot bijgezet in den Koninklijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. Zoo moest in enkele maanden tijds tot tweemaal toe het mauso leum der Oranjes worden ge opend om een doode toe te voegen aan de velen, die daar reeds hun laatste rustplaats hadden ge vonden. Het was een jaar van natio nalen rouw. Nog eens zou ons volk in on gerustheid verkeeren. Tijdens het verblijf van H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses in Noor wegen, kwamen er minder gun stige berichten over den gezond heidstoestand van H. M. Geluk kig kon door absolute rust her stel worden bereikt en hoe groot de vreugde hierover was, bleek bij den terugkeer op 10 Sept., toen H. M. te Amsterdam geest driftig werd toegejuicht, en bij de opening der Staten-Generaal, toen Moeder en Dochter hartstochte lijke ovaties ir, ontvangst hadden te nemen. De Koningin heeft de taak van Haar Moeder ten opzichte van de tuberculosebestrijding op zich ge nomen de Prinses volgde Haar Vader op als voorzitster van het Roode Kruis. Twee feiten, waarover ons volk verheugd kan zijn. Economische toestand. Nog steeds gaat ons volk ge bukt onder den zwaren druk der crisis. De werkloosheid heerscht onverzwakt, de handel ligt lam geslagen, de industrie kwijnt en de uiterste krachten moeten worden ingespannen om het schip van staat drijvende te houden. Er moest sterk bezuinigd worden en te dien einde werd door de Re- geering aandrang uitgeoefend op provinciale- en gemeentebesturen. Niet altijd werd aan dien aan drang grif gevolg gegeven, maar de Regeering was onver biddelijk en eischte aanpassing. Het rapport-ldenburg verscheen inzake bezuiniging bij de weer macht; de becijferde bezuiniging beliep 26 millioen. Ter bestrij ding van de werkloosheid werd een werkfonds ingesteld met een crediet van 60 millioen. Uit het Landbouwcrisisfonds werd 77s ton beschikbaar gesteld voor de haringvisscherijde tuinbouw- steun werd met 3 millioen ver hoogd voor extra-steun gedu rende den winter werd een be drag van 2 millioen uitgetrokken. Daartegenover staat, dat in Juli de steunnormen met f 1 a f 150 waren verlaagd, hetgeen voor misdadige elementen aanleiding was om relletjes te veroorzaken, o.m. in Amsterdam en Rotterdam, welke relletjes met geweld moes ten worden onderdrukt. Het Nationaal Crisiscomité zette zijn arbeid voort en deed in het najaar een algemeen beroep op de liefdadigheid. De actie werd ingeleid door een radiorede van de Prinses. „Groot is de crisis, maar grooter zal onze hardnekkig heid zijn, waarmee wij haar weer staan", zeide H. K. H. en Zij gaf zelf een vorstelijk voorbeeld door een bedrag van f 90 000 in de kas van het N CC. te storten. Ook H. M. de Koningin schonk een zeer aanzienlijk bedrag aan het comité. Hoe bedenkelijk de toestand voor vele bedrijven is, werd wel duidelijk geïllustreerd door het feit, dat de Ned. Scheepsbouw Alij. te Amsterdam mededeelde, haar bedrijf te zullen moeten stop zetten, indien er geen nieuwe orders kwamen. Ter beteugeling van de werk loosheid werd de arbeid door vreemdelingen aan banden ge legd een lijst van gesloten be drijven werd opgesteld. Regeeringswerk. Het kabinet-Colijn heeft zich ongestoord aan zijn moeilijke taak kunnen wijden. De Kamers toon den zich over het algemeen zeer meegaandmen schijnt te besef fen, dat het nu niet de tijd is om de Regeering het leven moeilijk te maken. Slechts bij de begroo- tingsdebatten in de Tweede Kamer werd lang en breedvoerig betoogd, hetgeen den voorzitter aan het einde der laatste zitting een ver maning aan het adres der Kamer leden ontlokte, welke alleszins op haar plaats was. Met minder praten komt men er ook, en vermoedelijk beter. Deze spreuk kunnen gemeenteraadsleden ook wel ter harte nemen. In verband met zijn precairen gezondheidstoestand moest mi nister Verschuur de portefeuille van Economische Zaken neer leggen. Hij werd opgevolgd door mr. M, P. L. Steenberghe. De Overheid bleef waakzaam tegenover de extremistische groe pen. In een radiorede over On derwijs en Politiek, trok Minister Marchant te velde tegen commu nisten en fascisten. Minister Colijn liet een woord van ern stige waarschuwing hooren aan het adres der S.D.A P. Deze partij besloot op haar Paasch- congres, af te zien van eenzij dige ontwapening en zij ver klaarde zich voor het bewandelen van den legaien weg. De leider der Nationaal Socialistische Be weging, ir. Mussert, werd voor de keuze: politiek agitator of provinciaal ambtenaar gesteld. Hij koos het eerste en werd diensvolgens door de Prov- St. van Utrecht eervol ontslagen als hoofdingenieur bij den Prov. Waterstaat. Na de Juli-relletjes werd krach tig opgetreden tegen C P.H. en O.S.P. Arrestaties en huiszoe kingen hadden plaats en ver scheidene belhamels weiden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van 3 tot 9 maanden. Het grootsche conversieplan der Regeering slaagde boven ver wachting voor de algemeene conversie der Staatsschuld ad f900 millioen werd voor ruim f903 millioen ingeteekend. Ook de Indische conversie werd een groot succes. Voorts zij herinnerd aan de instelling van het Verkeersfonds, de verruiming der verkoopgele genheid op Zondag, de opheffing van den suikeraccijns, de wet tot bescherming der openbare orde, de belasting op goederen in de doode hand. Een storm van protest werd ontketend, toen Minister Marchant zijn voornemen te kennen gaf om een vereenvoudigde spelling in te voeren. Ondanks deze protesten en niettegenstaande de Tweede Kamer zich tegen de voorgestelde spelling verzette, heeft de Min. deze op 1 Sept. met een kleine wijziging op de scholen der Over heid en bij de examens doen in voeren. De Regeerings-departe- menten bleven echter de oude spelling bezigen. Uitdrukkelijk werd van Regee- ringszijde ook dit jaar meer dan eens verklaard, dat de Regeering er niet aan denkt zich in een monetair avontuur te storten en den gouden standaard zal hand haven. Belangrijke gebeurtenissen. De Philipsfabrieken te Eind hoven, een wereldconcern, be stonden in Maart 40 jaar. Op luchtvaartgebied werden door onze vliegers weer groote daden verricht. Wij zouden in de eerste plaats willen noemen het vrijwel feilloos onderhouden van den wekelijkschen dienst op Nederlandsch-lndië, een prestatie, die het buitenland ons nog steeds benijdt. Daarnaast staan dan de bijzondere vluchten, als de race Müdenhail-Melbourne. Welkeen nacht vol spanning hebben talloos velen niet doorgebracht toen de „Uiver" bij Albury aan den grond was gezet 1 De Panderjager, ex-Postjager, die eveneens aan de race mee deed, kreeg pech, werd hersteld, maar kwam bij den start voor het voortzetten der reis naar Mel bourne, in botsing met een on handig bestuurden auto. Het (Wordt vervolgd), AXELSCHE k COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. (Engelsche vertaling.) 26) Zy zag hem noo maar voor een oogenblik, maar een, dat zQ al de Volgende jaren in haar geheugen zou houden. Z^n groote schitterende oogen ontmoetten de haren in een wenk en haar blik, vol tranen, ont moette de «ijnen wederkeerig, een ondeelbaar oogenblik. Soldaten I riep hg wegrijdend uit, als gij denkt, dit ik een rebel ben, achtervolgt mij dan, snel I terwijl ik westwaarts rijdt. Beau Brocade reed naar den heuvel. Van de smidse uit had hij aldoor gegaloppeerd, steeds over brem en erica, over gelen zandgrond en zach- ten heibodem. Boven hem aan het groenachtig blauw gewelf van den avondhemel, stond een reusachtige komeet, omringd door myriaden kleine rooskeurige wolkjes, naar het Westen aldoor klei ner wordend, steeds schitterender waar rood en oranje en blauw samensmol ten in één gouden gloed. Heel in de verte veor hem gloeide het Torsge bergte in de laatste stralen der onder gaande zon, als groote barrières waar achter een of ander geheimzinnig land Verborgen was. s'uur noch aansporing behoevend, liep het in snellen galop over de heide tot een plotselinge ruk aan den teugel hem, met trillende flanken en zenuw achtige bewegingen aan den rand van een steile helling tot stilstaan bracht, juist toen de roode gloed aan de westerkim wegstierf. De rooskleurige wolkjes namen nu een voor een hun grijze avondkleur aan. Een blauwachtige damp rees op uit den van regen doorweekten grond en van druipende braamstruiken en varens, licht en schatuw dooreenge- mengd in mistige somberheid. Allengs stierf alle geluid op de heide weg, alleen van uit de verte kwam bij tusschenpoozen het droevige geschreeuw van een eenzamen roer domp die van zijn nest was afge dwaald of nu en dan het zacht geluid van ritselend gras of heidekruid dédr, waar een pad een schuilplaats zocht voor den nacht. In stille plechtige majesteit lag de uitgestrekte heide in rust. De harts tochten, twisten, oproerigheden van het menschdom schenen ver, ver weg te zijn, verder dan die schitterende ster, die daar uitblonk, stil en een zaam te midden der voortrollende gol ven van het grenzelooze heelal. Beau Brocade strekte beide armen uit en zuchtte in een heftig verlangen. Er was vuur in de aderen, brandende dorst in zijn hart naar iets, dat hij niet durfde omschrqven. Hoe ledig scheen hem zijn leven toe I hoe verlorert I hoe hopeloos ver knoeid t En toch had hij de heide, den vrede, de eenzaamheid lief, hij minde de zonsondergangen en alle geluid van dierlgk leven in deze eenzame uiige- strektheid. Maar dezen avond I Een enkele lach op de lippen eener vrouw, een fiere blik harer schitterende oogen. een tuilije witte rozen op haar borst en al de heerlijkheid der natuur in haar overmoedigste luim scheen nu ijdel en niets, o I onuit sprekelijk arm I Nu had hij zijn ziel willen geven, indien daarmede die enkele jaren achter hem tenietgedaan konden worden. Nog eens weer te zijn, Jack Bathurst van Harer Majer- teits Garde regiment, vóór de misslag van een avond zfjn heele leven ver woestte. Een twist over een kaart spel, een plotselinge, blinde woede, een slag in het aangezicht van zijn superieur en deze Jack Bathurst, de dandy, de hoffelijke, enthousiaste, veel belovende jonge krijgsman was van zijn middelen, onteerd.' verbanner, uitgeworpen, in militairen rang ver vallen verklaard en zonder die wreede wereld, die nooit vergeving heeft voor of medelijden met fouten en misslagen. Maar, geheel anders dan de graaf van Stretton, verviel Jack Bathutst niet tot ziekelijke zeifverguising. Hij had met het lot gedobbeld en hij had verloren. Maar er was in hem te veel van een ontembaren duivel, hij had te veel neiging tot wilde avonturen om zich te schikken in al die dinger, de listen en vernederingen, welke de wereld in voorraad heeft voor den gevallen edelman. Zonder geld, zonder vrienden, met onherstelbaar vernietigde carrière ver achtte hij nochtans het leven van den verworpeling of paria, van dat arm zalige stukje menschelijkheid, dat van den zelfkant der maatschappij hangt, de genoegens benijdend, waarin hij niet langer kan deelen, de speelholen en bordeelen in de steden bezoekend, dankbaar voor een knik, een handdruk van een eenig individu, een beetje minder ellendig dan hij zelf. Neen I duizendmaal neen I Jack Bathurst keek de toekomst, die voor hem lag, vierkant in het ge zicht en koos toen het leven van den vogelvrijverklaarde op wiens hoofd een prijs gesteld is. Zeker, en hij dwong dat leven om hem al zfjn be koringen te schenken, de ruwe, storm achtige nachten op de heide, de wilde rit over brem en erica, terwijl de scherpe noordwestenwind zijn gelaat geeselde en zijn bloed voortjoeg en dan met een troep soldaten op de hielen, het zorgelooze dolle gelukkige bestaan van vogelvrijverklaarde, die ,s nachts een beurs ledigt en zijn leven op het zadel doorbrengt. Dat kon hij meer dan dat, want hij koos de liefde der armen mijlen ver in den omtrek I de zegenwensch door lijdenden en geduldig dragenden uit gesproken, over den roover Beau Brocade, die met levensgevaar den rijken ontnam om het aan den armen te geven. En als nu op de Brassingerheide een eenzame schaapherder ean kastan jebruin paard in het oog kreeg door een gemaskerd man bereden, of op een afstand een jonge stem, helder als van een leeuwerik een half droe vig, half vroolijk liedje hoorde zingen, keerde hij zijn moede oogen in een voudig geloof opwaart» naar de ster» ren en stamelde t God zegene Beau Brocade 1 Misschien deed Hij datl De sterren wisten het maar zij vertelden het niet, Mijnheer Mittachip met zijn mager paard, was met zijn klerk Duffy op het zadel achter hem, op weg naar B^assington. Sir Humphrey Challoner was na zijn bezoek aan de smidse, terwijl de zon bijna onder was, niet naar het Korhoen teruggekeerd. Hij had den procureur bevolen hem aan de herberg op te wachten en Mitta chip had niet ongehoorzaam durven zijn. Nu zou dat oponthoud ten ge volge hebben dat hfl de heide naar Brassington zou moeten overtrekken als de avondschemering die eenzame vlakte zoo'n droevig, troosteloos aan zicht gaf. Daar had' je de roovers en stroopers, die al de schuilplaatsen, de brem- en braamstruiken, de holen en kuilen, bij dag als veilige schuil- plekjes gebruikten, maar die bij avond uit hun leger te voorschijn kwamen tot schrik en verderf van den onge lukkige, die door den nacht ovtrvalleu werd. En daar had je Beau Brocade! Duffy was ook heel bang en om klemde met bevende armen de magere gestalte van den procureur. Wei, Duffy, zei Mittachip met voorgewenden moed, wat gluur je toch rond? Ben je bang? Neen, neen mijnheer Mittachip, antwoordde de klerk, wiens tanden hoorbaar klapperden, ik ben n.niet b.bang, SM man> ik ben bij je, sprak Mittachip op maedigen toon. Denk er aan, ik ben gewapend, ik heb pis» tolen bij mfj.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1