K.L.M., mede om het verlies van de prachtige machine, die de bewondering had van de geheele wereld, de Uiver. De Koningin liet een telegram zenden, de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Prinses Juli ana, en ook de Regeering sprak haar leedwezen uit, terwijl ook van uit het buitenland lal van betuigingen kwamen van meeleven, en de pers in binnen- en buitenland verspreidde gevoe lens van leedwezen over deze ramp. De bemanning. Diep onder den indruk ontving de heer Plesman, directeur van de K L.M., de pers op zijn werk kamer in Den Haag. Deze anders zoo stoere en rustige man kampte thans merk baar met zijn ontroering. Voor de nabestaanden, zoo zei hij is het verschrikkelijk, in de eerste plaats, omdat het zoo plot seling gekomen is. Wij zijn in regelmatige verbinding met de nabestaanden van de passagiers en ook aan de familie van de bemanning heb ik mijn deelne ming betuigd. Als hij in korte, sobere woor den de groote verdiensten schetste van de mannen die hem en zijn maatschappij zoovele jaren mei hart en ziel dienden, stokte zijn stem en moest hij een oogenblik zich zelve tot kalmte manen. Op de vraag, of er omtrent de oorzaak van deze ramp inlichtin gen verstrekt konden worden, antwoorde de heer Plesman, dat hij er met nadruk op wijzen wil, dat het niet anders dan fout ge noemd kan worden, om allerlei veronderstellingen te maken. Het is ten zeerste gewenscht, eerst het onderzoek van de vakmen- schen af te wachten. De con clusies van het onderzoek van Dr. van der Maas van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, die naast de Engelschen en in samenwerking met onze menschen werkt, zullen ons eerst uitsluitsel kunnen geven, nadat alle omstan digheden welke aan deze ramp verbonden zijn, uitvoerig zijn be sproken. gekomen te Amman, de hoofstad van Transjordanië. Bliksem-inslag oorzaak. De vier K.L.M.-deskundigen, die met de Leeuwerik naar Rutbah zijn gevlogen, de heeren Geijssen- dorffer, Sillevis, Moes en Behage, hebben op de plaats van de ramp een onderzoek ingesteld, waarvan zij het resultaat aan de K L.M. hebben geseind. Volgens hun meening is de oorzaak van de ramp te wijten aan bliksem-inslag. Uit het onderzoek van het wrak blijkt, dat de machine in vliegen den toestand, met ingetrokken landingsgestel en de landings- klappen eveneens in ingetrokken toestand, terwijl de motoren op normaal gas stonden, met de ont steking in de gewone positie en de zoek(landings)lichten niet in geschakeld, met den grond in aan raking is gekomen. De sleep-antenne was inge haald, hetgeen gebruikelijk is bij het vliegen in de nabijheid van onweersbuien. Op het punt waar de vaste antenne in het achter bagage ruim wordt ingevoerd, vertoont de romp teekenen van sterke plaatselijke verhitting. Het onderzoek van instrumen ten, logboek, enz. wordt nog voortgezet. Bovendien moet na tuurlijk de uitslag van het offici- eele onderzoek worden afgewacht. Dr. van der Maas van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart wordt morgen ter plaatse ver wacht. Intusschen wordt het wrak van den Uiver in denzelfden toe- stsnd gelaten. De Leeuwerik blijft voorloopig te Rutbah. Begrafenis der slachtoffers. Nadat Zaterdagavond het stof felijk overschot van de slacht offers van den Uiver door 2 Brit- sche legervliegtuigen naar Bagdad was overgebracht heeft Zondag middag te 12 uur pl. tijd (9.20 uur Ned. tijd) op het Engelscht kerkhof aldaar, onder zeer groote belangstelling de begrafenis in één gemeenschappelijk graf, plaats gehad. De Nederlandsche consul ver tegenwoordigde, behalve de Ne derlandsche regeering, ook dt K L.M., wier vertegenwoordiger in Rutbah was in verband met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp, en die niet tijdig meer te Bagdad kon aankomen. Namens de K.L.M. legde de consul bloemen en kransen op de met de Nederlandsche vlag be dekte kisten. Namens hunne regeeringen be wezen alle buitenlandsche consuls in Bagdad den slachtoffers de laatste eer. Naar gemeld wordt, is nog geen beslissing genomen, of het stof felijk overschot der omgekomenen naar Nederland zal worden over gebracht. Dit is afhankelijk van de toe stemming der hoogste autoriteiten van het Koninkrijk Irak, welks wetgeving opgraving en overbren ging zonder meer niet toestaat. Alles zal echter in het werk wor den gesteld, de vereischte ver gunning te verkrijgen. Zeer waar schijnlijk zal hiermede geruimen tijd heen gaan. In de godsdienst-oefening der afdeeling 's-Gravenhage van den Nederlandschen Protestantenbond die geleid werd door mej. dr. N. A. Bruining, heeft deze Dins dagochtend, terwij! de aanwezigen waren opgestaan, een kort en treffend woord gesproken over de bij de Uiver-ramp gevallenen en hun vrouwen en kinderen. „Laat ons bedenken" zoo voegde zij er aan toe „of wij allen niet een deel van de schuld dragen, door de wijze waarop wij deze verrichtingen aanmoedigen en opzweepen en de leiders ervan op overdreven wijze huldigen". De „Snip" op Caraqao. Zaterdagavond om 19.40 uur I Amsterdamsche tijd, ishetK.L.M.- vliegtuig „Snip" op het vliegveld te Willemstad, op Curasao, aan gekomen, waarmede de Kerstreis van Nederland naar West-lndië was volbracht. De speciale correspondent van Mieta meldt: Te halfvier landde de „Snip" op vlotte wijze. In verband met het ongeval van den „Uiver" waren de voorgenomen huldigingen, feestelijkheden, als mede de aanbieding van herin neringsgeschenken uitgesteld. De Gouverneur van Cura?ao, de heer Van Slobbe, heette de vliegers hartelijk welkom, felici teerde hen met hun schitterende prestatie en deelde hun daarna mede, dat zij benoemd waren tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bevolking was zeer enthou siast de geheele stad was met vlaggen versierd. Een eindelooze stoet van auto's begeleidde de aankomst te Willemstad. cember haar tentoonstelling in de Herv. Zondagschool. Woensdagochtend werd de ten toonstelling in tegenwoordigheid van Bestuur en enkele Raadsle den geopend door den burge- meestei, den EdelAchtbaren Heer F. Blok, die ongeveer het vol gende zeide Geachte aanwezigen. Nu ik het woord verkrijg, wil ik be ginnen mijn dank uit te spreken aan het Bestuur der Vereeniging „Ter Verbetering", die mij hebben verzocht deze tentoonstelling te openen. Ik doe dit met zeer veel genoegen, nu deze tentoonstelling wordt gehouden, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Onze gedachten gaan thans on willekeurig terug naar den tijd, dat deze Vereeniging werd opge richt door een zevental personen, die daartoe het initiatief namen n 1. de heeren C. M. van Taten- hove, M. Haak, S. Laurens, E. van Rijn, J. Verstraten, W. Ver- helst en J. Vinke. De Vereeniging telde toen 13 leden en is sedert opgeklommen tot 65 leden en 39 donateurs. Zij heeft gedurende dien tijd ge tracht het peil van konijnen en pluimvee op een hooger peil te brengen in Axel en het moet ge zegd worden, dit is inderdaad gelukt. Het bewijs hiervoor is wel, dat thans verschillende leden van deze Vereeniging zoowel op na tionale als op internationale ten toonstellingen velschillende eerste prijzen hebben gewonnen. Nu, mijne heeren, staan wij voor een nieuwe tentoonstelling waarop het beste van het beste is aangevoerd. Volgens de keur meesters is dit een mooie ten toonstelling, want prachtexem plaren ziin hier aanwezig. Ik wensch de Vereeniging hier mede van ganscher harte geluk en hoop dat deze tentoonstelling zooals vorige tentoonstellingen zal slagen, en dat er weder een groote belangstelling moge be staan, Mogen uwe arbeid en kosten in rijke mate worden beloond. Hiermede verklaar ik deze ten I toonstelling voor geopend. Hierna dankte de Voorzitter voor het gesprokene en werd door degenen, die er belang in stelden, een kijkje genomen. Als men weet, dat er 150 inzendingen van konijnen en 120 van pluim vee waren, is het te begrijpen, dat dit slechts vluchtig kon zijn Onder de vogels zagen we be halve in hoofdzaak hanen en kip pen, ook reis en sierduiven, ka naries, parkieten, fasanten, eender, ganzen en kalkoenen. De prijzen waren toegekend als volgt van Sluis, 2 C. J. Oppeneer, Sluiskil. Voedsters oud. 1 C. G. van Sluis. Rammen 1934. 1 W. de Groote, Sas van Gent, 2 Van Sluis, vnd., 3 Oppeneer, vnd. Voedsters 1934. Van Sluis, vnd., 2 De Groote, vnd., 3 D. Scheele, Terneuzen. Weeners blauw. Rammen oud. 1 Adr. Butler, 2 D. W. F. Kaijzer, Hoek. Voedsters oud. 1 Adr. Butler, vnd., 2 D. W. F, Kaijzer, vnd. Rammen 1934. 1 en 2 Butler, vnd 3 Kaijzer, vnd. Voedsters 1934. 1 en 2 Butler, vnd., 3 Kaijzer, vnd. Weeners zwart. 1 Butler, vnd. Havana's. Ram 1934. 2 L. van der Meiden, Terneuzen. Voedsters 1934. 1 G. A. van der Straaten, Terneuzen, 2 V. d. Meiden, vnd. Kleine rassen. Klein Chinchil la. Voedster 1934. 2 M. Goossen, Ziamslag. Blacq en Tan. Voedster 1934. 2 D. Deij, Hoek. Hollanders zwart. Ram oud. 2 Adr. van Rijn. Voedsfgr oud. 2 Van Rijn, vnd. Voedster 1934. 1 Van Rijn, vnd. Hollanders blauw. Voedster oud. 2 Van Rijn, vnd. Voudster 1934. 2 Van Rijn, vnd. Hollander konijngrijs. Voed ster 1934. 1 Van Rijn. IJzergrauw. Voedster oud. 1 Van Rijn. Blauwgrijs. Rammen oud. 1 en 2 Van Rijn. Voedster oud. 1 Van Rijn. Rammen 1934. 1 en 2 Van Rijn. Voedster 1934. 2 Van Rijn. Isabel. Voedster oud. 2 J. J. Oppeneer, Sluiskil. Dwerg Rassen. Pool roodoog. Ram oud. 1 C. J. Oppeneer. Voedster oud. 1 C. J. Oppe neer, 2 H. Otterloo, Hoek. Rammen 1934. 1 en 3 A. J. Naeije, 2 Jac. Zegers. Voedsters 1934. 1 en 2 C. J. Oppeneer, 3 A. Vermaas. Kortharige rassen. Castor Rex. Voedster oud. 2 F. A. den Doel- der, Terneuzen. Ram 1934. Den Doelder, vnd. Witte Rex. Voedster 1934. 2 F. de Jonge, Zaamslag. Chinchilla Rex. Ram 1934. 2 J. van Dixhoorn, vnd. Voedster 1934. 1 Van Dix hoorn. Wit VI. Reus. Voedster met jongen. 1 Schoof, vnd. Nesten jongen. Haaskl. VI. Reus. 2 Schoof. Groot Chinchilla's.1 C. Lippens. De Uiver-Mail. De Rijstvogel (gezagvoeder Viruly) is Maandag te Rutbah Wells geland. Het bleek, dat van de 350 K G mail, welke de Uiver aan boord had, ruim 200 K.G behouden is gebleven, welke door de Rijstvogel naar Batavia wordt medegenomen. Onmiddellijk nadat de post was ingeladen, is de Rijstvogel naar Bagdad vertrokken. De Leeuwerik (bestuurders Geijsendorffer en Sillevis) is aan- AXEL, 28 December 1934. De eerste werken voor de tra verse in de Kerkdreef zijn be gonnen. Het winkelhuis op den hoek aan de Weststraat, tegen over het perceel van dhr. Blankert, is gesloopt en te verwachten is dus, dat eindelijk nu dit werk aangevat zal worden. Naar we uit goede bron vernemen, is de heer P. C. Man- gold alhier, tevergeefs door de Raadsfractie 't Gilde aangezocht, om als nummer 3 te fungeeren op hun candidatenlijst voor de aanst. Raadsverkiezing. „Ter Verbetering." Evenals vorige jaren hield de vereeniging van konijnenfokkers en pluimveehouders onder den naam „Ter Verbetering", alhier, dit jaar weer op 26 en 27 De- AFD. KONIJNEN. Haaskl. VI. reuzen. (Rammen oud). Ie pr. Abr. Loof, 2e pr. E. H. Schoof, 4e pr. Adr. Loof. Voedsters oud. 1 Abr. Loof, 2 A. Bakker, Zaamslag, 3 Schoo vnd. Rammen 1934. 1 en 3 Abr. Loof, 2 Schoof. Voedster 1934. 1 Schoof, 2 en 3 Abr. Loof. Wit VI. reuzen. Rammen oud 1 en 2 Abr. Loof, 3 Schoof. Voedsters oud. 1 en 2 Jac. Zegers, 3 Abr. Loof. Rammen 1934. 1 Schoof, 2 P. de Visser, Zaamslag, 3 Abr. Loof. Voedsters 1934. 1 Jac. Zegers vnd., 2 P. de Visser vnd., 3 C- Westerweel, Zaamslag. Blauwe VI. reuzen. Rammen 1934. 1 Jac. van Es, Terneuzen, 2 L. de Kraker. Voedsters 1934. 1 en 2 Jac. van Es, vnd., 2 P. K. de Jonge, Terneuzen. Gele VI. reuzen. Ram 1934. 2 J van Dixhoorn, Terneuzen. Lotharingers zwartbont, rammen, oud 1 en 3 J. Cové, 2 C. L. Verhage, Terneuzen. Voedsters oud. 1 J. Cové, vnd. Rammen 1934, 2 en 3 L. de Kraker, vnd. Voedsters 1934. 1 en 3 L. de Kraker, 2 Joz. Vinke. Lotharingers. Blauwbont. Ram 1934 2 Joz. Vinke. Midden rassen. Groot Chin chilla's. Rammen oud. 1 C. G, AFD. PLUIMVEE. Wit Wyandotte, haan oud. Ie pr. J. A. Breepoel. Haan 1934 1 Breepoel. Buff. Wyandotte, haan 1934. 2 G. Agenent, Sluiskil. Witte Rocks, haan 1934. 1 Butler, vnd. Witte Leghorn, haan oud. 3 C. G. van Sluis. i Witte Leghorn's, hanen 1934. Breepoel, 2 Misseghers. Patrijs Leghorns, haan oud. 1 P. Butler. Patrijs Leghorns, hanen 1934. 1 en 2 Breepoel. Zwart Minorca, haan 1934. 1 C. Lippens. Hennen. Wit Wyandotte, oud. 1 Breepoel. Hennen 1934. 1 en 2 Bree poel. Witte Rocks, oud. -1 Adr. Butler. Hen 1934. 1 Adr. Butler. Zwarte Minorca, oud. 1 C. Lippens. Ancona 1934. 1 en 2 J. den Hamer, Koewacht, Witte Leghorn (am.) 1934. 1 Breepoel. Patrijs Leghorn, oud. 1 Bree poel. Hen 1934. 1 Breepoel. Rhode Island Reds, 1934 3 J. A. Loof. Dwerghoenders. Sabelpoot kriel, laan oud. 1 G. Lindenberg. Wit Wyandotte, kriel, hen oud. H Angenent, Sluiskil. Wit Leghorn, kriel, hen oud. A. Vermaas. Hennen 1934. 1 A. Vermaas, 2 J. C den Hamer, Koewacht. Toornen en trio's. Witte Rocks oud, 1 Adr, Butler* Patrijs Leghorns 1934. J. C. den Hamer, Koewacht. Barnevelders 1934. 2 Den Hamer, idem. Witte Leghorn Krielen 1034. 1 Joz. Vinke. Zilver Sebriecht Kriel 1934. 2 K. van der Hooft. Kalkoenen bronskleur 1—2 1934. 1 J. C. den Hamer vnd. Watervogels, Kuifganzen, gent oud. 1 J. den Hamer vnd. Idem gans oud. 1 J. den Ha mer vnd. Toulouze, gent oud. 1 J. den Hamer vnd. Idem gans oud. 1 J. den Ha mer vnd. Waaiereenden 1 1 oud. 1 Dr. J. C. Bom. Caroiinaeenden 1 1 oud. 1 Dr. Bom. Fazanten, Picta. Amherstfazant, haan oud. 1 Dr. Bom. Lady Amherstfazant, hanen oud. 1 Breepoel, 2 P. v. d. Walle, Koewacht. Koningsfazant haan 1934. 1 1 Van der Walle. Goudfazant haan oud. 1 Bree poel. Idem haan 1934. 1 P. de Bruine, Zuiddorpe. Zilverfazant haan oud. 1 Breepoel. Sierduiven, Wit Eng. Kroppers, duif oud. 2 le pr. J den Hamer, Koewacht. Eksterduif rood, duif 1934, 1 C. F. Notschaele, Sas van Gent. Modanezer, doffer oud. 2 Dr. Bom. Nonduif zw. b doffer oud. 1 A Vermaas. Idem, duif oud. 2 A Vermaas. Zwarte Monnik, doffer oud. 1 Dr Bom, 1 Notschaele, vnd. Idem, duif oud. 1 en 2 Dr. Bom. Goudvink zwartvleugel, doffers 1934. 1 en 2 Breepoel. Idem, duif 1934. 1 Breepoel, 2 Notschaele. vnd. Geelvink zwartvleugel, duif 1934 1 en 2 Breepoel. Witte Krulduif met kuif, doffer oud. 2 Breepoel. Idem, duif oud. 1 Breepoel. Gebande IJsduif, doffer oud. 1 Notschaele, vnd. Helmduif rood, doffer 1934. 1 Notschaele, vnd. Couchois, doffer oud. 1 Not schaele, vnd. Idem, duif oud. 1 Notschaele, vnd. Bolsche Veldduif, doffer oud. 2 P. v. d. Walle, vnd. Idem, duif oud. 2 P. v. d. Walle, vnd. Chineesche Meeuw. BI. Kr., doffer oud. D. M. v. Leeuwen, Oostburg. Idem, duif oud. 2 Van Leeu wen, vnd. Postduiven, doffers oud. Em. Misseghers, 2 le en 1 4e prijs. Dr C. Bom, 2 le en 4 2e, 4 3e en 2 4e prijzen. Abr. Loof, 1 4e prijs. Siervogels. 1 A. Vermaas, 2 V. d. Walle, vnd., 3 en 4 W. Antheunis. EEREPRIJZEN. Zilveren medaille geschonken door den Commissaris der Ko ningin voor mooiste konijn aan Jac. Zegers. Mooiste konijn middenrassen, Adr. Butler. Idem kleine rassen, Adr. van Rijn. Idem dwergrassen, A. J. Naeije. Idem kortharige rassen, F. A. den Doel der. Mooiste nummer pluimvee, J. A. Breepoel. Mooiste fazant, J A. Breepoel, vnd. Idem wa tervogel, J. den Hamer. Idem sierduif, Dr. J. C. Bom. Idem postduif, J. A. Breepoel. Mooiste volière met vogels, A. Vermaas. Zwaarste konijn, E. H. Schoof. De tentoonstelling werd door ongeveer 600 personen bezocht. Waar geen woonplaats is ver meld, is Axel bedoeld. „Asaf." Het is voor de Chr. zangver eniging „Asaf" alhier, traditie geworden, om met Tweeden Kerstdag een zanguitvoering te geven in de Gereformeerde Kerk. Dat dit wordt gewaardeerd, blijkt wel uit de talrijke opkomst van binnen en buiten de gemeente, voor deze uitvoeringen, waar te genover staat, dat wederkeerig „Asaf" ook telken jare iets geeft, dat aan die opkomst evenredig

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2