Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli- V 1 aan deren. Nieuwjaars-advertentiën BEAU BROCADE No. 75. VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 5üe Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Kerstfeest en KerstjolQt FEÜILLETQN. k Een zware slag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente kuis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Maandag 31 December, uiterlijk tot voor middags 11 uur. DE UITGEVER. Eigenlijk hadden we deze twee woorden in omgekeerde volgorde moeten zetten, want is daar weer niet gebleken, dat de grootste massa meer Kerstjolijt najaagt, dan het Kerstfeest, zoodat eigen lijk de dagen van innerlijke Kerst vreugde zijn ontheiligd door de wijze waarop deze worden ont vangen en gevierd Een lichtzin nige wereld heeft het Kerstfeest geschonden door het tot dagen van pret en jool te maken, waarin de ernst des levens zoek is, of wordt verdreven. Reeds lang te voren adverteer den de groote restaurants in de groote steden over de „feesten", die er gevierd zou den wordenover de jazz-bands over de nieuwste dansen, die onder leiding van een vermaard danspaar zouden worden uitge voerd. En dit noemt men dan het Kerstfeest vieren dit vermaak van een uitgaande, mondaine wereld durft men verbinden aan de ge boorte-herdenking van Jezus Christus. Eere zij God en de jazz band gilt en snerpt en schatert en schettert. Vrede op aarde en over den dansvloer schui ven in de van neger-volken uit de oerwouden afgeziene dansen de paren langs elkaar heen. In menschen eenwelbeha- DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 24) Hij verstond ineens de strenge, ijzeren wet, die van een man, vrijheer der schepping, zooals hij meent te zfln, een slaaf maakt dierzelfde wetten die hij tot zijn eigen bescherming heeft opgesteld. Beau Brocade, de roover, sloot zijn oogen en durfde zijn droombeeld niet langer aanschouwen. Hij ging naar zijn paard en begon Jack o'Lanterns zachte neusvleugels te streelen. Het volgend oogenblik sloeg Sticb, die aan z(jn werk was. met plot- selingen schrik zflne oogen op. De soldaten stiet hij kort uit, op een drafde sergeant aan het hoofd en eenige schaapherders achter hen aan. Patience begreep eerst niet waar het dadelijk gevaar wa3. Mijn broeder I snikte zij angstig u't. Maar een blik van Baihurs steldé haar gerust. Volkomen veilig, sprak hij snel en beslist, een schuilplaats mij alleen bekend. Ik geef uwe Edelheid mijn woord van eer dat er niet 't allerminste gevaar voor hem is. Zoo voelde zij ai haar schrik en Vrees verdwijnen Maar deze weinige woorden tot haar geruststelling gesproken, kwamen Bat» burst duur te staan, want lu die en< ktf« seconden had hQ verzuimd op gen en alleilei cabaret-ver makelijkheden luiden luidruchtig het eeuwenoude feest de christen heid in en roepen het publiek op tot vermaak. „Grandes soirees dansantes de gala" lazen we in een advertentie „met uitge breide cabaret-show, o.a. the Harmony Kings, de beroemde Neger-zangers". Eere zij God, Vrede op Aarde, In menschen een welbehagen! Om in stijl Je blijven heeft men bij en om dit alles de symbolen van het Kerstfeest ge hangen, en heeft men bij dans vloer en jazz-band den Kerstboom opgetuigd. En denk dan aan den heiligen, den onberoerd-sereenen Kerstnacht Zóó schendt en bezoedelt een van geestelijk en innerlijk leven vervreemde wereld het Kerstfeest. Maar het Kerstfeest wordt niet alleen geschonden door de jazz-band feesten en omdat een pretmakende wereld zich van het heilige feest heeft meester gemaakt, Kerstmis wordt ook mis kend, wanneer men er niets an ders in ziet dan een tweede Sin terklaas, een gelegenheid om el kander verrassingen te bereiden. Ook dat is alles uiterlijk. Kerstmis moet, wil het oude feest tot zijn recht komen, gees- t e 1 ij k worden beleefd. Het is niet aan ons, om dat voor te schrijven. Men heeft dat allerwege kunnen hooren van men schen, die daartoe bevoegd zijn, tijdens de laatste dagen, toen Goddank de heilige nacht weer is gedaald over onze vertwijfelde wereld, en men in vreugdeloos heid naar verdoovende afleiding zocht. Gelukkig dat ook nog mil- lioenen in devotie hebben gedankt, gebeden en gejuichtdat de goede geest er nog is en leeft onder degenen, die de vreugde van het Kerstfeest beleven en in diepen ondergang ondergaan. Men „viert" geen Kerstfeest, als er een schitterende boom in huis staat, met geschenken be hangen en men verder van den Kerst-geest zélve vervreemd staat men viert het alleen, wanneer men opnieuw met de arme her zijn paard te springen en weg te ren nen vóór de soldaten de smidse had den bereikt en zoo zich de kans op ontsnapping benomen. Zooals het nu was had hij juist den halster afgedaan en voor hij tijd had om Jack o'Lantern uit te leiden, klonk de stem van den sergeant dicht bij de deur, schreeuwend als buiten adem .- Voorwaartssnel I arresteert dien man I John, mqn zwaard I voor uw leven I was terstond Bathurst ant woord op dat bevel. Stich vloog naar een hoek van de smederij. Lady Patience slaakte een kreet. Terstond begreep zij dat, om eenige reden, die zij niet geheel kon begrijpen, de man, die een uur gele den haar broeder uit de hand dier sol daten gered had, nu zelf in het grootste gevaar was. Jick greep snel het zwaard, dat de smid hem bracht en het met de punt in den grond voor hem stekend, keurde hij met zichtbare voldoening het ge halte van het staal. 't Was geen moment te vroeg, want de van het draven hijgende, om de hem gebakken poets woedende ser geant, was al in de open deur «net twee zijner manschappen. Gevangen als een rat in de val was Jack gereed tot den strijd. In den grond der zaak was hij misschien blij, dat de omstandigheden hem niet gedwon gen hadden dit nieuwe gevaar voor hem zelf, te ontvlieden. Zoo hij alleen was geweest, had hij misschien willen vluchten, maar voor haar wilde hij vechten. Alle duivels I riep hij vroolijk uit ziedaar mijn vriend, de sergeant, Gij sondt mij als een gek om een ders, door de ster geleid, den tocht doet naar de kribbe, en wanneer men beseft, dat de vredes boodschap, die aan Kerstmis ver bonden is, voor eigen hart en eigen leven volledig in vervulling kan gaan, ook wanneer het om ons heen in de wereld stormt. H. De verslagenheid is groot, wordt steeds grooter hoe meer men nadenkt over de ramp, die onze luchtvaart getroffen heeft door het ontzettende ongeluk, dat den Uiver met één slag vernietigde, zeven menschen met zich mede sleurend in zijn ontzettenden val Even zoovele vrouwen zijn op het zelfde oogenblik weduwe ge worden, een aantal kinderen, de meesten nog op jeugdigen leef tijd, van hun vader beroofd. Hoewel het voor allen al een zekerheid was, dat er geen over levenden zouden zijn, was het toch nog een verpletterend be richt, toen de K.L.M.-directie be kend maakte, dat haar vertegen woordiger te Bagdad, de heer Peters, erin geslaagd was, de plaats des onheils te bereiken en bij het wrak de lijken had aan getroffen van de zeven mannen, die daags tevoren blijmoedig ons land hadden verlaten. Talloos velen zullen zich den droevigen tocht voor oogen heb ben kunnen brengen, daar in de Syrische woestijn, tusschen de naakte rotsen, van de pantser automobielen, die het stoffelijk overschot van de zeven Neder landers overbrachten naar het eenzame fort bij de waterputten van Rutbah. Het moge voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers een troost zijn te weten, dat geheel Nederland en de Koloniën in Oost en West, daarin voorgegaan door ons Koninklijk Huis, diep medeleven met den zwaren slag, hun door het noodlot toege bracht Ongetwijfeld zijn veler gedach ten ook nog in de afgeloopen boodschap, schreeuwde deze zoo hard als zijn korte adem hem toeliet, en ik geloof, dat gij zelf een dier rebellen zijt, in elk geval zult gij u voor den magistraat moeten verant woorden. En zoo de smid in het mid den durft komen, dan is dat tot zijn eigen schade, voegde hij er bij, ziende dat John Siich ifln hamer greep en dien dreigend vasthield, gereed om tot verded-ging van zijn vriend de geordende macht te weerstaan. Maar terwijl de sergeant sprak, had Jack met het vlugge oog van een ge oefend schermer en den omzichtigen blik van een kind van de heide, notitie genomen van eik voordeel dat, ofschoon het zeer gering was, hem in zijn oo- genblikkelijk precaire positie overbleef. De sergeant stond met twee soldaten in de deuropening, even rustend om op adem te komen. Drie anderen van zijn troepje volgden maar waren nog een eindje af en het zou r.og eenige minuten duren voor zij de smidse bereikten. Nog verder waren de anderen, nu slechts scharlaken stippen op de hei schijnend. Viak achter den sergeat t een paar schaapherders, met Jock Miggs die kwamen kijken wat er inde smidse te doen was. In een paar seconden had Jack Bathurst dit alles opgemerkt. Het lot was hem in zooverre gunstig dat hij voor de eerste minuten alleen te doen had met den sergeant en twee soldaten. Er in, mannen I Arresteert hem in naam des koningsl schreeuw dj ser geant en de beide soldaten rukte» met gevelde bajonet rair binnen, gereed Jack en zijn paard te omsingelen. Maar snel als de bliksem gaf Bat hurst met z{jtt «waard tijn paard een Kerstdagen bij de vreeselijke ramp geweest, die de bemanning van het vliegtuig heeft getroffen. Tal van bijzonderheden werden gemeld over de ramp, doch in hoofdzaak waren het gissingen, die niets weg konden nemen van de treurige werkelijkheid, dat De Uiver, te midden van een orkaan ent tijdens hevig onweer, neergestort en in brand gevlogen was, waarbij de bemanning jam merlijk is omgekomen, zoodat hunne lijken vreeselijk verminkt waren. Ijlings werden maatregelen getroffen teneinde de familie-leden der passagiers en bemanning voorzichtig op de hoogte te bren gen. Men kan zich de moeilijke taak voorstellen van hen, die met deze opdracht werden belast. Plotseling was Nederland in rouw gedompeld. Men mag toch spreken van een groot nationaal verlies, ja, zelfs van een nationale ramp. De Uiver, de trots van de K.L.M. De Uiver; het prachtige passagiersvliegtuig, die de geheele wereld in bewondering deed staan, na z'n kranige vlucht in de Melbourne-race, is totaal ver nield in de woestijn en de 4 mannen, die het vliegtuig, volge laden met blijde Kerstboodschap pen, naar onze landgenooten in Nederlandsch-lndië zouden bren gen, zijn op het veld van eer gesneuveld. Met hen de drie passagiers, die nog voor eenige dagen wel gemoed meegingen, in de hoop, het Kerstfeest in Indië te zullen vieren. Wat er, en hoe het gebeurd is, zal niemand ooit kunnen na vertellen. Maar dat neemt niet weg, dat Regeerir.g en K.L.M. „een ijverig en nauwkeurig onderzoek doen instellen naar den noodlottigen gang van zaken. We moeten ter vermelding van de bijzonder heden een paar dagen terug gaan, omdat wegens het met Kerstfeest niet verschijnen van ons blad, de gelegenheid ontbrak om na der nieuws te melden, zoodat tikje tegen de ribben het zenuwachtige dier dat al opgewonden was door het plotselinge leven, begon te steigeren en te slaan en dreef aldus, zooals zijn meester had gehoopt, voor het oogen blik de aanvallers weg uit de nabijheid zijner hoeven. Dit gaf den jongen man de gewenschte gelegenheid. Snel a's een heet vervolgde vos, sprong hij terug en nam plotseling positie op het blad van een sterke eikenhouten tafel, die in de schaduw bij de deur stond, terwijl alzoo voor het oogenblik Jrck o'Lantern als een barrière stond tus schen hem en zijn vijanden. Vriend Stich, riep hij van zijn hoogte af, blijft gij bij de dames. Wijk niet van haar zijde, wat er ook gebeurt en komt tot uw eigen gevaar niet tusschen beiden, tusschen mij en de soldaten. De strijdlust was nu in hem gekomen. Voldaan over zijn positie verlangde hij den st ijd te beginnen. Aan zijn linkerzijde was de buitenmuur der werkplaats en aan zijn rechterzijde werd hij beschermd door het groote fornuis, welks gloed, zijn lange, ranke gestalte bescheen en zijn zwaard von ken deed schieten van bloedrood goud. Hij had de pelerinekap van zijn zwaren laken mantel om zijn linkerarm ge wonden, terwijl de rest als een bescher mer d schild tot op zijn voeten afhing De soldaten waren bekomen van de oogenblikkelljke paniek, veroorzaakt door Jack o'Lanterns's springen en slaan. Nu greep een hunner het paard in den teugel en voerde het naar bul ten, Bathurst aldus mee blootstellend aan de aanval met de bajonet. Jack was volkomen voorbereid en zoodra de sergeant het sein tot aanval gegeven had begon zijn zwaard in en wellicht reeds bekend is bij onze lezers, wat we hier volledigheids halve nog geven. Ondanks het slechte weer en de voor landing moeilijke omge ving, is door Engelsche vliegers gezocht en gespeurd waar en wat er van de Uiver zou te zien zijn. Vliegtuigen zijn er later in geslaagd bij het wrak van De Uiver te landen. Op eenigen afstand van het wrak vond men een wiel en een propeller, be nevens het landingsgestel van de verongelukte machine. De passen van de passagiers en de bemanning, eenige voor werpen van waarde en geld, als mede de valiezen van de slacht offers heeft jmen eveneens in goe den staat teruggevonden. Omtrent de slachtoffers werd uit Rutbah gemeld, dat de lijken van 2 passagiers en 3 leden van de bemanning op verscheidene meters afstand van het wrak van het vliegtuig werden gevonden. Het lijk van den derden pas sagier werd in de cabine van den Uiver gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van den me canicien Waalewijn onder de vernielde machine lag. Allen schijnen op slag te zijn gedood. De Rijstvogel, waarmede Viruly het traject Athene—Caïro vliegt, zou te Rutbah landen en de be houden poststukken voorzoover dit mogelijk is, inladen en via Bagdad naar Batavia medenemen. De ramp moge ontzettend zijn, het geeft voldoening, dat de deel neming groot is in binnen- en buitenland. Van de kleinste ge meente tot de grootste stad in ons land, was men bedroefd over deze gebeurtenis en werd mede lijden gevoeld met het vreeselijk ongeluk van de vier dapperen, de bemanning, resp. Beekman, Van Steenbergen, Van Zadelhoff en Waalewijn en met de drie passagiers, de heeren Walch, professor te Batavia, Beretty, di recteur van het persbureau Aneta en Kort, fabrikant te Oegtsgeest, met hunne gezinnen en met de uit het duister voort te schieten als een levende slang met een tong van staalverlicht door den gloed van het fornuis scheen het dreigende vonken van toovervuur uit te strooien met iederen draai van het handgewricht. De omtrek van hoofd en schouders verloor zich in de dikke schaduwen boven hem. terwijl zijn aanvallers stonden in het volle licht der onder gaande zon dat warm en verblindend de werkplaats binnendrong. Verblind door het flikkerend licht van het fornuis en zonneschijn van buiten deden de soldaten vrij onscha delijk uitva'len in die donkere schaduw van waaruit Jack al schermend en pa- reerend met menige schimpscheut en kwinkslag hen in het eerst gemakkelijk van het lijf kon houden. Het was zuiver kinderspel voor hem; reeds had een der soldaten een letlijke snee over zijn wang en in het volgend oogenblik wankelde de sergeant ach teruit door een welgerichten slag op zijn rechterarm. Maar gemakkelijk en opwekkend als dit schitterend zwaard- spel was, kon het toch op den langen duur niet veel baren, Nauwelijks was de sergeant achteruit getuimeld of drie andere soldalen kwamen verhit en woedend binnen om hunne kameraden te helpen. Bashurst had in zijn tijd den naam gehad van de beate schermer in Enge land te zijn. Zijn vuist was lenig en gespierd als het staal dat hij vasthield maar de overmacht werd hem te groot vijf mannen in de smederij en de sn« deren konden niet ver meer af zijn 1 (Wordt vervdlgd). AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1