Binnenland. Het is juist, dat tusschen Hoe- dekenskerke en Qoes de meeste reizigers van den autodienst gebruik maken, aangezien men dan te Goes niet over de trappen moet gaaner wordt echter niet aan gedacht de tram op te heffen. Dat de verwarmingsinslallatie op de nieuwe booten niet een volle bevrediging geeft, was van Ged. Staten reeds bekend zij hebben al opdracht gegeven de deuren zooveel mogelijk gesloten te houden en als dat niet helpt zullen er andere maatregelen ge troffen moeten worden. De ponton te Neuzen is inderdaad tekort en verkeert in tamelijk slechten toestand. Het is te hopen, dat er spoedig aanleiding gevonden-zal worden om verbetering in dezen toestand te brengen. Een lid zeide weer een voorstel inzake den Zondagsdienst te zullen doen. Voldoening wordt er over uitge sproken, dat het tekort op den dienst Vlissingen—Neuzen zoo medevalt, en de instandhouding dus wel gemotiveerd was. Na het afdeelingsverslag kwa men de besprekingen aan de orde en begon dhr. Goossens te pleiten voor behoud van de haven te Walsoorden. Spr. meent, dat de Zeeuwsch- Vlamingen zich meermalen af gesloten gevoelen door de hooge tarieven, en zich dan afvragen, zijn wij dan minder goede Neder landers dan anderen. Een groote verbetering is te bereiken door uitbreiding van de luchtlijn naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar het als uiterste hoekje van Nederland in de eerste plaats in aanmerking komt; alleen voor de post is dit noodig, Er is alle aanleiding voor Ged. Staten om in deze het initiatief te nemen. Ook dhr. Vienings was tegen verplaatsing der haven naar den Perkpolder, dat z. i. zou gebeu ren ten behoeve van de Domein gronden. Bij de verdere beschouwingen werd een motie aangenomen, waai in Prov. St. in overweging van de heerschende werkloosheid aan de Mij. De Schelde te Vlis singen, aan Ged. St. verzoeken er bij de Regeering krachtig op aan te dringen op het geven van werk aan de werf „De Schelde". Aangaande luchtverbinding met Z. VI., moet naar het idee van Ged St. het initiatief uitgaan van de streek De Voorzitter zeide tegen 28 Dec. eenige autoriteiten en andere personen genoodigd te hebben om een bespreking over de vliegkwestie te houder.. Wat den dienst Hansweert Walsoorden betreft, werd vanwe ge Ged. St. gezegd, dat een adres hierover ter fine van advies aan Ged. St. is gezonden. Het is dus voorbarig, nu reeds om inlichtingen te vragen. De plannen van den Rijkswa terstaat zullen niet zoo gemak kelijk meer wijziging ondergaan. Het eenige wal Ged. Staten heb ben bereikt, is dat een weg Perkpolder -Walsoorden, zal wor den aangelegd, die zoo dicht mogelijk bij Walsoorden op den grooten weg zal uitkomen. Ged. Staten zullen al het mogelijke zien te bereiken. Reeds een jaar geleden hebben Prov. Staten zich uitgesproken zich niet te willen plaatsen ach ter het Zeeuwsch-Vlaamsch ka- nalencomité, maar zich hebben verklaard vóór den dienst Hans- weert—Walsoorden (straks Perk polderKruiningen Ten slotte willen Ged. Staten de kwestie van den steigerknecht te Walsoorden, laten rusten, tot de verplaatsing naar Perkpolder een feit is geworden. Dhr. de Pauw kwam voor de belangen van dezen man op en stelde een motie voor, waarin op aanstelling in dienst van de provincie wordt aangedrongen. Dhr. "an Rompu bestreed de motie en achtte de belooning en werktijden van den man niet be zwaarlijk. Een benoeming zou last veroorzaken, als de haven verplaatst werd. Dhr. de Pauw vond het juist een bezwaar, als de man dan aan den dijk werd gezet en drong daarom aan op spoedige en vaste aanstelling. De motie werd met 19 tegen 17 stemmen aangenomen. In de voortgezette vergadering van Dinsdag werd nog aangeno men met 31 tegen 9 stemmen het vooistel tot stichting van een naaml. venn. tot exploitatie van gasfabrieken, met deelname van f 810,000 in het kapitaal en de geldleening daartoe aangenomen werden een voorstel van Ged. St. om over 1935 en 1935 een bedrag van f 5000 ter beschikking te stellen tot bestrijding van de kosten van vooronderzoek in ver band met samenvoeg ng van pol ders; idem om een renteloos voorschot van f 35000 te schenken aan Haamstede voor een vlieg veld idem om aan Zaamslag f71000 crediet te verleenen voor overname van het laagspannings net door de P.Z.E.M.idem van f5000 crediet voor een ontwerp voor het maken van een brug over het Zijpe. Tenslotte werd de begrooting aangenomen op f2,581,356 en f323,935 kapitaaldienst Mr. P. W A Cort van der Linden. Op zijn verzoek is thans eervol ontslag verleend aan inr. P. W. A. Cort van der Linden, als lid van den Raad van State. Ruim 16 jaar heeft de heer Cort van der Linden in deze functie zijn diensten den lande bewezen. Daarvoor was hij mi nister-president in het beroemde oorlogs-ministerie, dat ons land met vaste hand door de stormen van de vreeselijke jaren 1914 1918 heeft geleid. Aan het genie van mr. Cort van der Linden was het niet in de laatste plaats te danken, dat Nederland vastbe raden en koelbloedig een vol strekte neutraliteit wist te hand haven. De „Snip". Het K.L.M.-vliegtuig de „Snip" is gisteimiddag te kwart voor één te Paramaribo geland, waar een enthousiaste menigte ter verwel koming aanwezig was. De vlucht over den Oceaan werd in 17 uur en 10 minuten volbracht. Morgenochtend vertrekt de ma chine naar La Guaira in Vene zuela, vanwaar (na een kort op onthoud) naar Curasao gevlogen wordt. De Kerstvlucht. Dinsdagnacht te 3.2C u. is de „Uiver", bestuurd door de piloten Beekman en Van Steenbergen en met als verdere bemanning den werktuigkundige Waalewijn en den radio-telegrafist Van Zadel- hoff, met de Kerstpost naar Indië vertrokken voor een versnelde vlucht. De vliegers hoopten morgenvoormiddag 10 uur te Bata via te landen, doch zijn jammer lijk verongelukt. Er waren drie passagiers, n 1. de heeren proff Walch, hoogleeraar aan de ge neeskundige hoogeschool teBata via; Beretty, directeur van het persbureau Aneta en Kort, koop man. Uit bij de K. L. M. ontvangen berichten bleek, dat de Uiver tusschen Gaza en Rutbah tenge volge van slecht weer in moei lijkheden was geraakt. Sedert Woensdagnacht werden geen be richten meer ontvangen, waardoor de ongerustheid dermate toenam, dat hedenochtend het vliegtuig de Leeuwerik van Schiphol naar Bagdad is vertrokken om nadere ir.lichtingen. Volgens een radio-uitzending van de VARA. is de Uiver neer gestort en verbrand. Van de be manning was niets bekend. Cumulatie. In verband met de benoeming van Oud-Minister Reijmer tot burgemeester van Roermond heeft de Minister aan dhr. Lingbeek o m. geantwoord, dat voorkoming van cumulatie van inkomsten niet een zoo absoluut belang is, dat daarvoor andere belangen moeten wijken en dus niet dat ervaren en geschikte personen voor benoeming tot burgemeester zouden moeten worden gepas seerd, of een groep oud-functi onarissen van verderen Staats* dienst worden buitengesloten, A.XEL, 21 December 1934. Door het Bestuur van de Alg. zangvereeniging „Orelio" alh'er is wegens het overlijden van dhr. Blansaart benoemd als diie t ur de heer Jos. Moerdijk, musicus en zangleeraar te Zuiddorpe. Actie van groenteboeren. Gisterenavond hield de afdee- ling Axel van den „Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit" in de Graan- beurs bij dhr. Iz. Verhulst alhier, een propagandavergadering, waar bij de heer T. Reitsma van Rot terdam, secretaris van het hoofd bestuur, een schitterende rede hield. Een rede, die niet alleen gold de vakmenschen, maar die we gaarne door honderden he- luisterd hadden gezien en we moeten constateeren, dat, als ooit de middenstand een propagandist behoeft, we geen beter, geen meer zakelijk -en bezadigd en toch geestdriftig propagandist zouden weten. Als opgegroeid tusschen „de kleine man" en daar dagelijks mee sprekend geeft hij blijk de nooden en be hoeften van den middenstand grondig te kennen, niet alleen, maar weet hij de wegen aan te geven hoe men uit het moeras moet komen. Na een inleidend woord van den voorzitter, dhr. D. Jansen, begint spr. de voorspelling, dat hij niet de man is, die de kwij nende toestanden in een bloei- enden handel kan omzetter, maar dat men toch de moeilijkheden onder het oog moest zien en zich tegen de crisiswetgeving, ofschoon deze noodzakelijk is, moet wapenen. Maar de vrijheid is gevlogen. Lang heeft men van overheids wege geen oog gehad voor den kleinhandel en dat gaf minder, want we hadden, zegt spr., koopkrachtig publiek. Maar nü De export nam af en de con ferentie te Londen voor ruilhan del, mislukte, zoodat te begiijpen is, dat er een teveel aan voedsel kwam, waar wij aan 25 pet. van het geteelde genoeg hadden. Het werd een ramp en geen wonder, dat de producenten steun vroegen, Landbouwers en tuin ders kregen financieel steun en wij, als direct daarbij betrokken, hadden niets anders verwacht, dan daar in mee te mogen dee- len. De uitschakeling van den groentehandel was een ontnuch tering. Men had alleen oog voor de producenten. Het bleek wel dra, dat de belangen van de crisisorganisatie en die van den kleinhandel niet parallel liepen en toen wij, zegt spr., ons tot de Reg. wendden, was het de exporthandel die.- ons in den wtg stond en de tegenstrijdige adviezen waren oorzaak, dat er niets gebeurde. Spr. roemt op de akkerbouw- centrale, waar, dank zij een uit nemende Chef, alles goed gaat ook voor ons, al zijn er uitwas sen. Maar dan de controle en hierbij wekt de spr. heilige ver ontwaardiging, als hij treurige staaltjes noemt, hoe de contro leurs als wolven jacht maken op de groentenwagens en menschen voor het gerecht worden gedaagd, die nooit met de justitie in aan raking kwamen, omdat hun vent- bewijs in een andere jas zat, of omdat zij enkele aardappels te veel, te groot of te klein bij zich hadden. Spr. had het zoo anders ge dacht, omdat er een Kon. Besl was, dat zei, dat producent en consument samen zouden werken. Spr. gaat nu na, hoe de Bond in Den Haag werkt. Men vroeg vrijen handel voor den kleinhandel en de bepalingen alleen te doen gelden voor de landbouwers, die toch steun kregen spr. adviseerde, om de heffing voor de aardappels bij de bron te innen, omdat wij geen belang hebben bij het vervoer. Het kan niet, zei de hooge ambtenaar. En toch, zei spr. zal het niet lang duren of het gaat zoo, om dat nu in Den Haag de oogen open gaan. Wij vragen geen fi- nancieele steun, zegt spr., maar wel moreele steun en doen den invloed van onzen Bond stijgen door goed en gegronde adviezen. Dat is beter dan kankeren en machtgeschreeuw. We moeten voorlichting gever, want de ambtenaren weten geen van de praktijk en worden door an deren misleid. Wij groenteboeren staan slecht aangeschreven, zegt spr., maar we zijn niet slechter dan anderen en door goede adviezen winnen wij htt vertrouwen, waarvan spr. ondervinding heeft en dat ook ditmaal blijkt, dat onze Bonds voorzitter geiegeld wordt ge raadpleegd. De voorschriften hielden geen rekening met de praktijk en daarom moeten ze menschen nemen, die die prak tijk kennen. De ambtenaren staan nu versteld van de vervol ging door de controleurs, wat niet de bedoeling is geweest. Spr. gaat nu nog even de crisis na, toename van distribu- anten, dure aardappelen, boter, hooge lasten en zware straffen. Wij zeggen, dat de steun aan den landbouw het leven duur maakt, maar doktor Molhuizen zegt neen en weet het als geleer de natuurlijk beter. Hij geeft den kleinhandel de schuld, maar intusschen drukt de overheid de de aardappelprijzen met 30 pet., dat is net onze winst. In groote vergaderingen wordt het publiek ingelicht, maar de waarheid verzwegen zoo b v., dat in Engeland onze boereboter, zegt spr., 39 cent kost en wij voor margarine 30 geven, zoodat naast alle bedrijven, die verlies maken, de „Unilever" een winst maakt van 13 millioen. Spr. zal daar niet verder over uitwijden, maar liever zijn gehoor aansporen tot organisatie. Als men niet aansluit, gaat de klein handel ten gronde en kunnen we steuntrekker worden, of naar de bedeeling. Spr. stond vervolgens stil bij de plannen tot steun aan de werkloozen in natura en raadde de menschen aan daaraan mede te werken. Ongetwijfeld zal deze regeling schade geven aan den handel, maar spr. deed een be roep op de offergezindheid ten opzichte van de steuntrekkers, wat ook op de Reg. een goeden indruk zal maken. Maar zoo zijn er toch allerlei vraagstukken, die het ons vak moeilijk maken. Geen financieele steun, scherpe controle en zware straffen, ver mindering van koopkracht en uitbreiding van distribuanten ma ken een mensch mismoedig. Maar dan vergelijkt spr. den toestand met een schip in nood en wijst op de reddingboot (de Bond) waar allen krachtig in moeten roeien en wij ons moeten toonen als wakkere zeelui, die tot eenig doel hebben het gezin persoonlijk, maar ook om de Staatshuishouding te behouden. We moeten sturen naar eigen controle en doen zien, dat wij het beter kunnen, dan is de les door onze ervaring nog niet te duur betaald. De middenstand te behouden voor ondergang zij ons aller doel, want zij is on misbaar voor een goede samen leving. Met ademlooze stilte werd de rede aangehoord. Na de pauze werden eenige practische vragen gesteld en uitvoerig beantwoord. Zoo b. v. dat het zeer gevaarlijk was om financieele steun te vra gen en te verhoogen in den klein handel, want waar is de grens en wat zal men met dien steun doen, concurreeren Ten aanzien van de concurren tie van zandaardappelen was spr. niet bevreesd. Ook als de klei- aardappel duur wordt, geeft men er toch de voorkeur aan. Maar iets anders is zegt spr., of er dan nog aardappels verkocht zullen worden. Overigens gunt hij de veenboertjes gaarne hun steun. Begonnen om 6.15 uur, werd de vergadering om 10.15 gesloten met een hartelijk woord van dank aan dhr. Reitsma, namens alle toehoorders. Zaamslag. Gistermiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Joh. de Feijter. Na opening met gebed door den Voorzitter deelde deze mede dat hij ontslag heeft aangevraagd. Voorts, dat de vorige week een conferentie is gehouden met de gemeentebesturen van Terneuzen en Axel, waarbij besprekingen zijn gevoerd inzake het dorschen met den vlegel, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat aan alle gemeentebesturen in Oost-Z.- Vlaanderen een uitnoodiging is verzonden om Zaterdagmiddag te Axel bijeen te komen, teneinde de mogelijkheden nader onder oogen te zien. Onder de ingekomen stukken was een verzoek der voetbalver. „Othene" om subsidie, hetgeen werd toegestaan. De subsidie zal pondspondsgewijze onder de ver- eenigingen worden verdeeld. Een schrijven van de afdeeling Oost-Z.-Vlaanderen van de Mij. ter bevordering der geneeskunst, houdende bericht van een opge richt ziekenfonds, hetwelk beoogt om personen, die finantieel niet in onderlinge verzekering kunnen voorzien, ook van gemeentewege geneeskundige hulp te verschaf fen, werd in handen gesteld van Burg. en Weth. voor nader ad vies evenzoo een verzoek van den Chr. Besturenbond om toe slag op het steunbedrag voor degenen, die lid zijn van een ziekenfonds. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarin deze mededeelt, dat in verband met de steunuitkeering aan werkloo zen, die spaargelden of huizen bezitten, de bedragen tot f 200, niet voor steunaftrek in aanmer king komen, werd voor kennisge ving aangenomen. In verband met een circulaire van den Minister, werd besloten aan kastrekkers, gehuwden en kostwinners, een Kerstgave te verstrekken ad f 2,50, benevens een portie kaas, dat tegen 10 cent perK.G. zal worden verstrekt. Aan het plaatselijk comité voor werkloozen werd f 150 toege staan. Aan mej. N. S. Risseeuw werd op haar verzoek met ingang van 15 Febr. as., wegens huwelijk, eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de openbare school. Op voorstel van B. en W. werd met 10 tegen 1 stem (van dhr. D. Dees) besloten om bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij aan J. J. Wiilemsen te Zaamslag, Poonhaven, naar aan leiding van zijn beroepschrift te gen het besluit van den ge meenteraad, een tegemoetkoming uit de gemeentekas wordt toege kend van f25 per kind en per jaar, ingevolge art. 13 der L. O. Wet 1920. De meting met de ketting bedraagt volgens B. W. 4982 M., terwijl Ged. Staten 5058 M. aangeven, hetwelk blijk baar is gemeten van de kaart. De pensioensgrondslag van den burgemeester werd met ingang van 1 October 1934 vastgesteld op f 3400. Op voorstel van B. en W. werd met 8 tegen 3 stemmen (van dhrn. Wisse, A. Dees en Buijze) afwijzend beschikt op een verzoek van ouders van leer plichtige kinderen te Othene om subsidie in de autobuskosten in verband met het bezoeken van de openbare school op het dotp. Aan Ch. Bareman werd geheele ontheffing verleend van school geld over 1934. Op voorstel van B. en W. werd besloten het Noordelijk ge legen deel van het dorpsplein als parkeerterrein te gebruiken. Dhr. Hamelink informeerde of er geen bepalingen ingevoerd kunnen worden voor degenen, die radiostoringen verwekken, waarop werd geantwoord, dat zulks aan het electrisch bedrijf ligt en dit aan de P.Z.E.M. dient gemeld te worden. De Voerz. zei toe, dat dit ter kennis van belanghebbende zat worden gebracht. IN DEN WINTER PUROL bij ruwe en gesprongen handen En bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af.

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 2