ir 2 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, ES AU BROCADE No. 74 VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 5Öe Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars advertentiën Kerstgedachte. FEUILLETON. Xtrrykt den maaltijd en vtrhovgt de feeststemming met de overhurlijke ffltaggi* Ossenstaart-soep Provinciale Staten van Zeeland. t Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag tl ure. .Eerste Blad. Wegens het Kerst- feest verschijnt aanst. Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente hals aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór of op Maandag 31 December, uiterlijk tot voor middags 11 nnr. DE UITGEVER. Vrede op aardeHet is nog geen Kerstfeest en toch hoort men al dagen te voren in de radio en in de scholen Vrede op aarde. Nog enkele dagen en het wordt uit duizenden bij duizenden kelen uitgejubeldVrede Vrede op aarde. Oud, heel oud is deze al eeuwen lang tel ken jare terugkeerende gedachte. En tochis er g e e n vrede 1 Telkens en telkens klinkt het als een leugen. Want men zingt wel van vrede, men bidt om vrede en spreekt over vrede, maar de mensch w i 1 geen vrede Een oude uitdrukking is „laat hem met vrede". Wat ligt daar niet in opgesloten. Maar nu hoort men dat woord haast niet meer in den volksmond, dan alleen rond Kerstfeest. Och, het zijn er ook de tijden niet naar, om van vrede te spreken. Vrede is eigen lijk geen woord voor dezen tijd. Het is meer een tijd van weelde hoe gek het ook klinken moge. DE VERMETELE. (Engelsche vertaling.) 23) Nu wil ik honderd gninjes geven am dengene, die mij morgen vroeg die brieven aan het Korhoen brengt. Dit is toch zeker voor een struikroo- ver wel de moeite waard. En daarbij dan nog haar geld en diamanten. Wat dumkt u, mijnheer? Het is wel moeilijk om hierin raad te geven, sprak Bathurst na denkend. Zoo! zeide Sir Humphrey op on verschilligen toon, voor mij is het dat niet. Alles wel ingezien, geef ik er misschien toch de vnotkruraan den schelm over te geven aan Squire West te Brassington. Ja, in allen ge valle kan ik het van nacht nog eens overleggen 't wordt te laat om langer te wachten op dien boerenkinkel John Stieh. Ik had liever uw raad gehad, maar ge zegt, 't is moeilijk dien te geven, daarenboven ztjt gij een vreemdeling. Ik had gaarne een jong meisje gered uit de klauwen van dat oude wijf, Lady Rounce, en zoo Beau Brocade mij dien dienst bewees zou ik in verzoeking komen, over hem te zwijgenHij sou morgen de hon» derd guinjes krijgen en niets van mij te vreezen hebben, zoo hjj mij de brieven bracht. En zoo nietnu nunu.... dan zuilen wij zien. De oude galg heeft lang leeg gestaan, aullfu lies.wij zullen zien. Nederlandsch product Immers er is weelde in sport, weelde in kunst, weelde in tech niek, weelde in lectuur, weelde in kleedij, weelde in voedsel, weelde in huisvesting, weelde in Godsdienst. En daarnaast in eik der genoemde zaken nijd, maar geen vrede afgunst en ónvrede, liever gezegd ontevre denheid. Ontevreden zijn we ja, klein, als verwende kinderen, die van alles teveel hebben, en daarom nog van alles willen, wat daar buiten ligt. Zoo gaat het ook den grooten menschen, die zoeken naar allerlei, dat dicht bij hen is zoeken naar den vrede, welke door de weelde is gebannen. Vrede op aardeMoge het eenmaal worden verwezenlijkt: verdraagzaamheid eikander begrijpen en elkander willen be grijpen. Hoevelen begrijpen wel, maar willen niet begrijpenHoevelen zijn er niet, die naar wij mee- nen tot eigen roem en glorie niet wilien begrijpen, niet als recht willen erkennen, wat recht is, die onder onjuiste leuzen en door verdraaïng van feiten ande ren willen trappen, verguizen, om alsdan zelf beter te voorschijn te kunnen komen. Och, wisten zij maar, dat het door hen opge trokken gebouw van leugen en onrecht slechts een kaartenhuisje is, dat eens ineenzakt en ver pletterd wordt onder het machtige gewicht der waarheid. Eenmaal zult gij, onruststokers, vallen en begraven worden onder de puinhoopen, van wat gij zelf hebt opgebouwd. Maar aan hoevelen ook dat lot reeds is voltrokken, en hoe velen hier reeds loon naar arbeid Goeden dap, mijnheer.... aangenaam u ontmoet te hebben Neen ik zal niet langer op J >ho Stich wach ten. Is dit uw paard?... een mooi beest).... goeden dag mijnheer goeden dag De Squire was buitengewoon vrien- delqk. Hij boog zeer beleefd voor Bathurst, klopte het mooie paard op zijn hals en toonde verder geen be geerte meer met John Stich Ie spreken. Bathurst zag met gefronst gelaat de zware figuur van den Squire van Hartington om den hoek der smederij verdwijnen. Nu ben ik toch nieuwsgierig, peinsde hij, wat voor kwaad hij wil brouwen. Het scheen mij niets goeds te zijn. Ik veronderstel, dat hij vermoedde wie ik ben. Terwijl hij daar zoo stond, kwam de smid haastig van achter in de smederij. Ik was in huis kapitein, zeide hu. mijne moeder gaf de dames wat melk. Maar ik zag daar juist Sir Humphrey Challoner voorbijkomen. Ik was bang dat hij u zou zien. Hij zag mij, beste vriend, zeide Jack met lnchtigen toon. Hij en ik hebben juist te zamen een lang en geanimeerd gesprek gehad. Lieve hemel i de man is woedend op u, sprak de smid met ware angst in zijn luide stem, hij heeft u gisteravond op de heide goed gezien. Ais hij u maar niet herkend heeft. Hij herkende mij. Dan zal hij duivelsch kwaad tegen u brouwen. Ho, ho, lachte de jonge man met een onverschillig schouderophalen, tegen mij Nu, gij weet, beste John, «Ut ik eindelijk toch aan de hebben verkregen, nog steeds wordt men niet wijzer. Vrede op aarde Ook zij zingen het uit. En ook zij herhalen het telken jare. Moge het eindelijk begrepen worden. Mogen verdraagzaamheid en liefde in de plaats komen van leugen en list; moge ijdel- heid verdreven worden door ingetogenheid, moge de domme zijn domheid beseffen en in zijn domheid berusten, in plaats van als ijdel leeghoofd te meenen de wijsheid in pacht te hebben. Voor den verstandige is een raad niet noodig. Verstand brengt ingetogenheid en gebondenheid mede, en al mag de verstandige veel teleurstelling op zijn weg ontmoeten, laat hij niet wanhopen. Ook uiteindelijk zal hij het van de domheid winnen en zullen zijn woorden worden begrepen, omdat hij van goeden wil is. Alsdan zal er evenwicht zijn. En evenwicht brengt rust en vrede. En dan kunnen wij voor goed jubelenVrede op aarde, in menschen een welbehagen! In de najaarszitting van Dins dag is als lid van Gedeputeerde Staten in de vacature van mr van Dusseldorp, wegens zijn be noeming tot burgemeester van Goes, gekozen, de heer A. D. F. van der Wart, (chr. hist.) mtt 21 stemmen; 14 stemmen waren blanco, terwijl de overige 6 ver deeld waren. De rekening van de provinciale stoombnotdiensten over 1933 slo ten resp. met tekorten van f226 163 voor de Westerschelde en f 14.782 voor de Oosterschelde. galg zal komen. Vroeger of later I vroeger of later I voegde hij er vroo- lijk bij, Johns droevige gelaatsuitdruk king opmerkend. Zij hebben mij nog niet te pakken, hoewel er zooveel soldaten rondwandelen, zooals dit stuk rauw roast-beef zoo even zeide. Wilt gij mij niet mededeelen, wat de Squire u gezegd heelt Neen, vriend, dat wil ik niet, zeide Jack op zeer vriendelijken toon, terwijl hij zijn mooie witte hand op des smids schouder legde, gjj zijt mijn vriend, zooals gij weet, gij be slaat mijn paard, gij zorgt er voor, gij verbergt en helpt mij. Moge de hemelsche Engelenschaar u daarvoor zegenen. Maar van mijn leven op de heide zal ik u nooit iets vertellen, wat gij ook gissen moogt, 't Is beter zoo. Ik wil je niet in gevaar brengen of in mijn avonturen gewikkeld heb ben. Ia geval nu, zoo zij mij gevan gen nemen, is het beter voor je, niets te weten. Maar zult vannacht er toch niet op uit gaan, drong de smid aan met bevende stem, Dat zal ik wel, John Stich, ant woordde Bathurst met een zorgeloozen lach. waarin nu een toon van bitter heid lag, mijn werk is nu een koets aan te vallen, een beurs te ledigen... zeker! Ik wil naar de heide mijn vriend, die is, zooals gij weet, mijn eenig tehuis voor ik een rustplaats vindt daar ginds aan de galg. John keerde zich zuchtend om en hoorde niet het zachte steunen dal voortkwam nit een groot en goed hart, dat barstensvol was van verlan gen en teleurstelling. Mijn schoone witte roosl hoe bleek zag zij er uit en hoe vol- De begrooting 1935 voor het provinciaal wegenfonds en on- derhoudsfonds zijn in de afdee- lingen behandeld en uitvoerig besproken. In de voortgezette zitting van j.l. Woensdag werd van de zijde van Ged. St. in verband daarmede meegedeeld, dat geen voorstel van Ged, St. was te verwachten tot verlaging van de belasting. Toegezegd werd te onderzoe ken, of nog een duidelijker af schrijvingsrekening van de PZEM kan worden gegeven. Inzake lintbebouwing zijn door Ged. St. nog geen bepaalde maatre gelen genomen. Naar aanleiding van de be sprekingen over werkverruiming werkloosheidsbestrijding en we genbouw is van de zijde van Ged' Staten er o.a. op aange wezen, dat ten opzichte van den wegenbouw het tempo feitelijk al reeds te snel is. Er is nu al een voorschot van 900.000, en Ged Staten vinden het raadzaam daarvan f500 000 in een vaste leening te consolideeren. Van daar ook het voorstel om extra f 100.000 uit te trekken voor wegsverbetering. De commissie voor de werkloosheid is feitelijk een tweede wegencommissie ge worden, die gemeenten en pol ders moet overtuigen van het nut van uitvoering van verschil lende werken. Voorts werden besprekingen gevoerd met polder besturen tot verbetering van uit wateringen, delven van sloten enz. Ten opzichte van het groote uitwateringswerk in Z - Vlaanderen kan worden mede gedeeld, dat de vergadering van ingelanden nog niet is ge houden door het niet medewerken van sommige polders; een eerste voorwaarde voor een begin. Nu maakt schoon t Ai mij zoo slechts Jack! Jack! wees geen dwaasvoegde hij er met een korte zncht bij, bedenk, het is te laat voor Beau Brocade om een droombeeld na te jagen. John Stich bood niet langer tegen stand, dair hij zoo goed wist dat zijn liefde machteloos was om d en rus- teloozen, niets vreezenden geest in bedwang te houden, daarenboven was Lady Patience, door Belly gevolgd, juist door de tuindeur in de smidse gekomen. Ik zou gaarne weter, beste Stich zeide zij, of mijn koets al in het ge zicht is. De paarden hebben nu, dunkt mij, lang genoeg gerust. Ik aal eens zien, mylady, zeide John. Bij den eersten klank harer lieve, melodieuse stem, had Bathurst zich tot haar gekeerd en nu rustten zijne oogen met onverholen bewondering op haar gracleuse figuur, schemerig afgeteekend in de al vallende schadu wen. Zij kreeg ook hem in het oog en een hevige blos vloog tegen haar wil, over hare wangen. Zij trok haar mantel dicht om zich heen om het tuilije witte roozen, dat zij in haar ceintuur droeg, te verbergen. Zoo was er een oogenblik stilte, gedurende welke twee harten, beide jong, vurig en romantisch, ofschoon elkander onbekend, in volmaakte har monie klopten. En toch was er bij geen van beiden in dit gewichtig oogenblik van hun leven, gewichtig, al wisten zjj het zelf niet. eenige gedachte aan liefde. Bij haar wai het neg maar zal dit waarschijnlijk in Januari in orde zijn. Er is reeds veel tot stand gebracht, maar soms stuiten de beste pogingen af op geringe medewerking. Zeeland staat echter niet bij andere pro vincies achter en de werkcom- missie heeft zelfs zijn limiet van uit te geven gelden overschreden. De gedachte van een z.g. weg schap tot besteding van steun gelden is zeker in de aandacht van Ged. Staten aan te bevelen. Een onderzoek werd toegezegd naar een gewenschte verbetering van het deel van den weg We- meldinge—Kapelle, dat in onder houd is bij Kapelle. Ged. Staten weten, dat er gewerkt wordt aan de kwestie van een haven in den Perkpoider, en dat die ko men zal waar de Rijkswaterstaat dat bepaalt, al hebben ook Ged. Staten gezegd, de haven liever bij Walsoorden te behouden. In ieder geval zal het particulier goederenvervoer via de oude aanlegplaats der booten te Wal soorden blijven geschieden. Het bezwaar der K.L.M. voor aanleg van een vliegveld te Sluis kil in verband met de aanwezige fabrieken, schijnt zij thans lichter te stellen, zoodat in deze alle hoop niet behoeft te worden op gegeven. Toegezegd werd ern stig te zullen overwegen de in voering van tienvaartenboekjes voor bestuurders van auto's bij de Prov. Stoombootdiensten. Naar aanleiding van opmer kingen wordt een nader onder zoek in het belang van het per soneel te Walsoorden toegezegd. Aldaar kan men het café van de wed. Huisman als wachtlokaal gebruiken zonder verplichting er iets te gebruiken. dat heerlijke gevoel van vrouwelijke belangstelling, vermengd met veree ring voor den man, die in haar tegen woordigheid en om harentwil, zich dapper, behulpzaam, en vindtngigk had betoond. Daar was dus een magnetische aantrekking, veroorzaakt door de persoonlijkheid en vitalteit van dien man. Hij leefde, gevoelde, dacht geheel verschillend van ieder ander in zijn eigen aparte wereld en zij gevoelde de magische aantrekking der zonnige natuur, van dien vroolij- ken, gelukkigen, bijna kinderlijken lach, als de oppervlakte boven den onderstroom van teleurstellingen en zwaarmoedigheid, die nooit in cynisme was ontaard. En bij hem Nu, fn hem was bo ven alles een wild, hartstochtelijk ver langen, het verlangen van een intens lijdend, menschelijk hart, dat nabij zijn eigen hoogsie ideaal gebracht is en weet, dat dat ideaal oneindig ver buiten zijn bereik is. De gevallen edelman, de bekende held van nachtelijke avonturen, dief, struikroover, welk recht had hij haar aan te zien, haar de volmaakte be lichaming van ware vrouwelijkheid, de schoone realisatie van eens mans liefelijkste droomen Misschien gevoelde hij op dit gewich* lige oogenblik, in zijn zorgeloos leven van wilde avonturen de eerste pijn van vernederden trots, van dien hooemoed die bestaande wetten had getrotseerd en zich een wetboek op eigen handje gemaakt had, (Wordt vervolgd), Cilf TP es COURANT

Axelsche Courant | 1934 | | pagina 1